PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بودن یا نبودن موسیقی سنتی ایران(یا چرا با موسیقی سنتی حال نمیکنید)

mohammad99
17-05-2007, 18:59
سلام
راستش یه مدتی هست من برام این سوال شده که:

چرا جوانان و نوجوانان ما دنبال موسیقی سنتی نمیرن ؟

چون من خودم بیشتر پست های موسیقی سنتی رو تو این فروم میدم و خودم خیلی مشتاق هستم که این موسیقی رو همه جا بشنوم میخواستم از شما علت رو بپرسم تا پست هام رو طبق نظر شما تصحیح کنم

چون راستش موسیقی سنتی هم از اشعار غنی بهره میبره هم از موسیقی با سابقه و قدمت( به اندازه فرهنگمون)
هم خیلی ارامش بخش هست و میتونه بر فرض تو ماشین خستگی رو کلا برای چند لحظه از ذهن ادم بیرون بیاره

خواستم نظر شما دوستان گل رو بدونم تا بتوینم با هم این موسیقی رو حداقل کامل بشناسیم

(دوستان در دادن هرگونه نظر کاملا ازاد هستن:10: )

magmagf
17-05-2007, 19:05
نمی دونم چرا من در کل زیاد این موسیقی را دوست ندارم چون هیجانش کمه و شعرهاشم اون چیزایی نیست معمولا که من دوست دارم
اما این چندتا اهنگی که خود شما بهم دادید را گوش کردم خیلی خوشم اومد اون اهنگ یا مولا مثلا خیلی خوب بود و حالا گمون می کنم تو سنتی ها هم بتونم چیزایی مطابق سلیقه ام پیدا کنم

*PiNk PaNTHeR*
17-05-2007, 19:19
آخه چیزی معلوم نمیشه.
معمولا خواننده هاش بد صدا و مغرورن.
بازهم متن اشعارو رو نمیفهمم.
ولی من فقط و فقط با زبون انگلیسی توی موسیقی حال میکنم.
اصلا نه از موسیقی با زبون فارسی خوشم میاد نه هیچ زبون دیگه ای.

ALt3rnA
17-05-2007, 19:25
اگه بشه اونو با مسیقی امروزی ترکیب کرد خوب میشد

مثلا نی با پیانو

!

mohammad99
17-05-2007, 19:31
آخه چیزی معلوم نمیشه.
معمولا خواننده هاش بد صدا و مغرورن.
بازهم متن اشعارو رو نمیفهمم.
ولی من فقط و فقط با زبون انگلیسی توی موسیقی حال میکنم.
اصلا نه از موسیقی با زبون فارسی خوشم میاد نه هیچ زبون دیگه ای.
راستش روست من خوندن تو دستگاه یکی از مشکل ترین کارهاس چون قبلش باید حنجرت رو اماده کرده باشه و کلی زحمت داره راستش مغرور نیست خودشون رو یه طیف جدا از جامعه میبینن :41: و این خیلی بده و تقریبا با جامعه امروز فاصله گرفت من اکثر تصانیف و اوازهایی که گزاشتم با متنه خواستی گوش کن شاید مثل مگ مگ نظرت برگشت:46:

نمی دونم چرا من در کل زیاد این موسیقی را دوست ندارم چون هیجانش کمه و شعرهاشم اون چیزایی نیست معمولا که من دوست دارم
اما این چندتا اهنگی که خود شما بهم دادید را گوش کردم خیلی خوشم اومد اون اهنگ یا مولا مثلا خیلی خوب بود و حالا گمون می کنم تو سنتی ها هم بتونم چیزایی مطابق سلیقه ام پیدا کنم

کاشکی یه خورده بیشتر توضیح میدادی

Asalbanoo
17-05-2007, 19:35
من به شدت این نوع موسیقی علاقه دارم ...
یعنی صدای تصنیفی می شنوم... .. دیوانه می شم

گرچه که من موسیقی پاپ هم علاقه دارم
اما گر بنا باشه بین این دوتا یکی رو انتخب کن قطعا انتخاب من موسیقی سنتی خواهد بود...

mohammad99
17-05-2007, 19:35

مثلا نی با پیانو

!

سلام رفیق

راستش چنین اثاری هم موجود هست مثلا
که بعضی ها بداهه نوازی سنتور با ارکستر تار با ارکستر و ... هست بعضی ها اجرا با ارکستر

من خودم دو سه تا البوم از اجرا با ارکستر قراردادم مثل بوی باران یه سر به تاپیک پیانو بزن یه البوم اونجاس:46:

mohammad99
17-05-2007, 20:44

مثلا نی با پیانو

!

من به شدت این نوع موسیقی علاقه دارم ...
یعنی صدای تصنیفی می شنوم... .. دیوانه می شم

گرچه که من موسیقی پاپ هم علاقه دارم
اما گر بنا باشه بین این دوتا یکی رو انتخب کن قطعا انتخاب من موسیقی سنتی خواهد بود...

خب تا اینجا 1 موافق:10:

سلام ابجی

میتونی دلیله علاقت رو بگی

یا اینکه چرا اون رو به پاپ ترجیح میدی؟

Atman
17-05-2007, 20:54
به نظرمن گیر افتادن این موسیقی در یک دوره زمانی خاص و عدم تحول اون نسبت به زمانه یا عصرشه ! و جوانان ما به همین دلیل کم ارتباط میگیرن اما کسانی مثل استاد علیزاده یا استاد کلهر تونستن موسیقی سنتی رو متحول کنن و اونرو به روز تر کنن و از قالب های خاصش در بیارن ! جوانان رو علاقه مند کردن ! ( یک مثالش خودم! ) :8:

Hazy
17-05-2007, 20:56
آخه كمتر به درد هاي امروز مي پردازه و هيجان و شاديي نداره كه به جوان ببخشه

mohammad99
17-05-2007, 21:01
به نظرمن گیر افتادن این موسیقی در یک دوره زمانی خاص و عدم تحول اون نسبت به زمانه یا عصرشه ! و جوانان ما به همین دلیل کم ارتباط میگیرن اما کسانی مثل استاد علیزاده یا استاد کلهر تونستن موسیقی سنتی رو متحول کنن و اونرو به روز تر کنن و از قالب های خاصش در بیارن ! جوانان رو علاقه مند کردن ! ( یک مثالش خودم! ) :8:

سلام رفیق

راستش به نظر من کم رنگ شدن ارتباط تقصیر مسئولین هست که اون رو خوب معرفی نکردن

من خیلیا ها رو میشناسم هنوز فرق قیافه تار و سنتور نمیدونه حق داره چون تا حالا ندیده

راستش افردای مانند اساتید علیزاده و کلهر این موسیقی سنتی رو بیشتر معرفی کردن مثل تیتراژ زیر تیغ
راستش من در این ضمینه کار اقای مدیری رو قبول دارم تو تمام برنامه هاشون یک تصنیف بالاخره هست:11:

ولی خب منظور شما رو نسبت به تحول به زمان نگرفتم:31:

مشکل از یاد بردن ما هست:41:

divoonejoon
17-05-2007, 21:02
من فکر میکنم این نوع موسیقی چون 1managment پشت سر آهنگاش نیست نسبتا داره کم طرفدار میشه...
فکر میکنم برای نسل جووون تازگی نداره این نوع سبک بر خلاف سایر سبک ها که نوع آوری توش هست این نوع سبک نسبتا نوع آوری کمتری داره ومردم هم همیشه دنبال نوع آوری تو همه چیز هستند همینطور در مورد موسیقی .
نمی خوایم خودمون رو گول بزنیم ...این واقعیته که این سبک مخاطب کمتری داره یکی به همین دلیل بالا و یکی دیگه به علت هضم سنگینش برای مخاطب .
من فکر میکنم اگر اساتید این سبک 1 مدیریت جدید برای ترکیب سازها و همینطور ریتم هاشون ایجاد کنن بتونن دوباره این سبک رو پر مخاطب کنن .
من خودم هم تنها به آهنگ های خاصی از این سبک علاقه مندم و موسیقی favorite من نیست . ولی هر وقت حس میکنم 1 آهنگی تو این سبک خونده شده که نوع اوری توش داشته با علاقه بهش گوش دادم.

mehdizadeh62
17-05-2007, 21:04
یکی از دلایل اصلیش صدا و سیماست
اصلا به موسیقی سنتی بها نمیده و فقط رو پاپ سرمایه گذاری کرده وقتی جوان ایرانی با موسیقی سنتی آشنا نیست و سازهارو ندیده و نمیشناسه نباید توقع داشت که ازش خوشش بیاد.
اصلا صدا و سیما هیچی از اساتید موسیقی سنتی نمیگه اساتیدی که از دست دادیم یا داریم از دست میدیم.اونوقت وقتی یه خواننده پاپ که معلوم نیست چه کوفتی خورده میمیره همش آثار و مصاحبه هاشو بخش میکنند.قبل از انقلاب سیاست صدا و سیما ترویج موسیقی سنتی بود و همیشه اجراهای اساتید رو نشون میدادند.
اما الان چی؟ طرف داره ساز میزنه از سینه به بالا نشونش میدن معلوم نمیشه داره ساز میزنه یا سواره الاغه.
الان از مرکز حفظ و اشاعه موسیقی هم خبری نیست.
موسیقی سنتی یه موسیقی سنگینه نمیشه همینجوری گوش داد و رد شد باید روش فکر کرد برعکس پاپ که راحت تر میشه گوش داد بنظر من همه این چیزها دست بدست هم دادن که جوانان ایرانی این موسیقی رو دوست نداشته باشن.
زدن ساز یا آهنگ ساختن در موسیقی سنتی هم بسیار مشکل تر از سازهای غربیه(البته ویلن استثناست)وقتی نت یه آهنگ یا رنگ در میزان شش هشتم رو می خواهی با تار یا سه تار بزنی میفهمی چقدر سخته واقعا هیچی از این کار سخت تر نیست اما وقتی تونستی آهنگ رو در بیاری لذتی میبری که وصف شدنی نیست

*NashenaS*
17-05-2007, 22:11
سلام...

اول از همه یه تشکر بزرگ از داداشی گلم که همیشه با این آرشیو هاش معرکه کرده...

Keep it up

در مورد این سوال شما باید عرض کنم که اولین مقصر ها پدران و مادران هستن که این اتمسفر رو درون خانواده ها ایجاد نمی کنن. قسمتی از این بر می گرده به اشتغال بیهوده اون ها به مسائلی که دولت عزیز براشون ایجاد کرده . به عبارتی هر کسی دنبال بدبختی خودشه پس به بچه هاش از خیلی جهات نمی رسه ... نمونش کنترل و یا راهنمایی در مورد آهنگ هایه که گوش می دن.

عدم راهنمایی و مشاوره باعث میشه که بچه ها از دامن خانواده به طرف دوستانشون و کارها، علاقه ها و ... اون ها علاقه مند بشن و از اون ها تاثیر پذیری پیدا کنن. از طرف دیگه هم درجه حساسیت پدر و مادر ها کم می شه...

این به این معنی نیست که آهنگ های جدید بد باشن، اما یه جورایی اگه از بچه گی ادم این اهنگ های سنتی رو گوش داده باشه یه جورایی با خونش آغشته میشه... آرامش بخش می شه برای آدم...

دولت ما هم متاسفانه به جای دعوت و آماده سازی زمینه برای خوانندگان سنتی (چه زن چه مرد) اون ها رو فقط موقعی که نیاز داره (ربنا در ماه رمضان، و ...) استفاده می کنه... این یک کوتاهی محض هست...

این به نظرم مهم ترین دلیل هست اما خوب خیلی دلایل دیگه هم هست که باعث شده ما گزشته خودمون، فرهنگ و تمدن خودمون رو فراموش کنیم...

:20:

mohammad99
17-05-2007, 22:24
اصلا به موسیقی سنتی بها نمیده و فقط رو پاپ سرمایه گذاری کرده وقتی جوان ایرانی با موسیقی سنتی آشنا نیست و سازهارو ندیده و نمیشناسه نباید توقع داشت که ازش خوشش بیاد.
اصلا صدا و سیما هیچی از اساتید موسیقی سنتی نمیگه اساتیدی که از دست دادیم یا داریم از دست میدیم.اونوقت وقتی یه خواننده پاپ که معلوم نیست چه کوفتی خورده میمیره همش آثار و مصاحبه هاشو بخش میکنند.قبل از انقلاب سیاست صدا و سیما ترویج موسیقی سنتی بود و همیشه اجراهای اساتید رو نشون میدادند.
اما الان چی؟ طرف داره ساز میزنه از سینه به بالا نشونش میدن معلوم نمیشه داره ساز میزنه یا سواره الاغه.
موسیقی سنتی یه موسیقی سنگینه نمیشه همینجوری گوش داد و رد شد باید روش فکر کرد برعکس پاپ که راحت تر میشه گوش داد بنظر من همه این چیزها دست بدست هم دادن که جوانان ایرانی این موسیقی رو دوست نداشته باشن.
زدن ساز یا آهنگ ساختن در موسیقی سنتی هم بسیار مشکل تر از سازهای غربیه(البته ویلن استثناست)وقتی نت یه آهنگ یا رنگ در میزان شش هشتم رو می خواهی با تار یا سه تار بزنی میفهمی چقدر سخته واقعا هیچی از این کار سخت تر نیست اما وقتی تونستی آهنگ رو در بیاری لذتی میبری که وصف شدنی نیست

خب بچه ها تا اینجا 2 تا:10:
سلام رفیق
کاملا با شما موافقم
الان تنها برنامه خوب ماله شبکه 4هست که تک برنامه هست
در قدیم برنامه گلها & برگ سبز & افتاب نیمه شب اون برنامه ماله رادیو ارتش
الان به جای سنتور گل و کوزه شکسته نشون میدن!!!!

برای اون قسمت تفکر به نظر من خوبه چون حداقل این هست که ما رو از سطحی نگری به مسائل خارج میکنه نه؟؟

برای اون قسمت ساز هم باهاتون موافقم
مثلا من بعد از 5 سال تازه سنتور اومد دستم

من فکر میکنم این نوع موسیقی چون 1managment پشت سر آهنگاش نیست نسبتا داره کم طرفدار میشه...
فکر میکنم برای نسل جووون تازگی نداره این نوع سبک بر خلاف سایر سبک ها که نوع آوری توش هست این نوع سبک نسبتا نوع آوری کمتری داره ومردم هم همیشه دنبال نوع آوری تو همه چیز هستند همینطور در مورد موسیقی .
نمی خوایم خودمون رو گول بزنیم ...این واقعیته که این سبک مخاطب کمتری داره یکی به همین دلیل بالا و یکی دیگه به علت هضم سنگینش برای مخاطب .
من فکر میکنم اگر اساتید این سبک 1 مدیریت جدید برای ترکیب سازها و همینطور ریتم هاشون ایجاد کنن بتونن دوباره این سبک رو پر مخاطب کنن .
من خودم هم تنها به آهنگ های خاصی از این سبک علاقه مندم و موسیقی favorite من نیست . ولی هر وقت حس میکنم 1 آهنگی تو این سبک خونده شده که نوع اوری توش داشته با علاقه بهش گوش دادم.

سلام دیوونه

اول برا دوستان که مثل من زبانشون تعریف نداره translate میکنم

دوستمون منظورش management بود به معنای مدیریت (غلط املایی e هم داره):27:

راستش یه چیزی هست که میگن اگه یه چیزی از شما بالاتره اون را پایین نکشید سعی کنید خودتون رو بالا ببرید
مگه بده بر فرض 4 تا بیت شعر هم یاد بگیری:46:

خب بحث ما هم سر همینه میدونی مخاطب کمتره میخوایم بدونیم چرا؟؟

اگر موسیقی مقامی محلی رو کنار بزاریم 7 تا دستگاه داریم هر کدوم کلی گوشه دارن- 6 تا اواز داریم
از این تنوع بیشتر میخوای

شما کلا به دو تا ساز با هم گوش کن بر فرض تنبک و نی
تنبک و سنتور

تلفیق هر کدوم از اینها خودش کاملا یه نو اوری هست
تمام بداهه نوازی نو اوری هست

با تشکر از تمام دوستان که نظر دادن

سلام...
دست محمد عزیز ... داداشی گلم درد نکنه که همیشه با این آرشیو هاش معرکه کرده...

Keep it up
در مورد این سوال شما باید عرض کنم که اولین مقصر ها پدران و مادران هستن که این اتمسفر رو درون خانواده ها ایجاد نمی کنن. قسمتی از این بر می گرده به اشتغال بیهوده اون ها به مسائلی که دولت عزیز براشون ایجاد کرده . به عبارتی هر کسی دنبال بدبختی خودشه پس به بچه هاش از خیلی جهات نمی رسه ... نمونش کنترل و یا راهنمایی در مورد آهنگ هایه که گوش می دن.
عدم راهنمایی و مشاوره باعث میشه که بچه ها از دامن خانواده به ط

قربونت برم من :11: :10: :40:

خیلی ممنون

کاملا باهات موافقم واقعا یکی از اصلیترین مقصر ها مسئولین هستن

divoonejoon
17-05-2007, 22:44
سلام دیوونه

اول برا دوستان که مثل من زبانشون تعریف نداره translate میکنم

دوستمون منظورش management بود به معنای مدیریت (غلط املایی e هم داره):27:

راستش یه چیزی هست که میگن اگه یه چیزی از شما بالاتره اون را پایین نکشید سعی کنید خودتون رو بالا ببرید
مگه بده بر فرض 4 تا بیت شعر هم یاد بگیری:46:

خب بحث ما هم سر همینه میدونی مخاطب کمتره میخوایم بدونیم چرا؟؟

اگر موسیقی مقامی محلی رو کنار بزاریم 7 تا دستگاه داریم هر کدوم کلی گوشه دارن- 6 تا اواز داریم
از این تنوع بیشتر میخوای

شما کلا به دو تا ساز با هم گوش کن بر فرض تنبک و نی
تنبک و سنتور

تلفیق هر کدوم از اینها خودش کاملا یه نو اوری هست
تمام بداهه نوازی نو اوری هست

با تشکر از تمام دوستان که نظر دادن

قربونت برم من :11: :10: :40:

خیلی ممنون

محمد جان فکر نکنم تو 1 بحث جدی!!! گیر دادن به غلط های املایی راه جواب دادن و .. باشه .به هر حال ...

همونطور که تو pm هم بهت گفتم من منظورم از تنوع رو نتونستم برات مفهوم کنم .به هر حال امیدوارم شاهد رشد موسیقی سنتی و بدست اوردن جایگاه قبلیش باشیم و از این رویه زوال آور و رو به فراموشی نجات پیدا کنه .:20:

Saman-tci
17-05-2007, 23:04
ببینید این نوع موسیقی فقط ادم رو اروم میکنه چون کلا موسیقی سنتی هیجان و شور و نشاط خیلی کمی داره اما واقعا ادم رو اروم میکنه اما موسیقی های پاپ خیلی اکتیو هستن یعنی با اینکه ادم رو اروم میکنن در بعضی مواقع هم بخ ادم روحیه و نشاط میده در ثانی واقعا بعضی از شعرهای موزیک پاپ ما واقعا عالیه مثل اشعار البوم محمد اصفهانی ..... من هر دو نوع موسیقی رو دوست دارم که صد البته بستگی به موقعیت و زمانش داره

Alireza_Shafaei_PCworld
17-05-2007, 23:06
هیچ شادی و هیجانی نداره!
یعنی هیچ عامل شادی و تحرک درت ایجاد نمیکنه
بیشتر آدم یاده گناهانش میافته!

mohammad99
17-05-2007, 23:23
ببینید این نوع موسیقی فقط ادم رو اروم میکنه چون کلا موسیقی سنتی هیجان و شور و نشاط خیلی کمی داره اما واقعا ادم رو اروم میکنه اما موسیقی های پاپ خیلی اکتیو هستن یعنی با اینکه ادم رو اروم میکنن در بعضی مواقع هم بخ ادم روحیه و نشاط میده در ثانی واقعا بعضی از شعرهای موزیک پاپ ما واقعا عالیه مثل اشعار البوم محمد اصفهانی ..... من هر دو نوع موسیقی رو دوست دارم که صد البته بستگی به موقعیت و زمانش داره

هیچ شادی و هیجانی نداره!
یعنی هیچ عامل شادی و تحرک درت ایجاد نمیکنه
بیشتر آدم یاده گناهانش میافته!

سلام دوستان

من نمیدونم این تفکر اشتباه از کجا به ذهن شما دوستان اومده

به عنوان مثال تصنیف در خیال یا مثلا تصانیف ضربی مختلف یا من مست و تو دیوانه - ای که به پیش قامتت سرو چمان خجل شده-تصنیف یعنی چی و خیلی تصانیف دیگر

خیلی از قظعات خانم بینا و استاد ایرج و ...

یک نکته : من هیچ وقت جسارت نکردم که موسیقی های دیگه مثل پاپ رو زیر سوال ببرم هرکاری اگه قوی باشه .واقعا قابل تحسین هست مثل کارهای اقای عصار و اصفهانی و ...

این جا مشکل اینه که چرا موسیقی سنتی چرا به حاشیه رفته؟؟
ایا بهتر نیست یه خورده شادی هامون پایدار تر و عمیق تر باشه بر فرض چرا در زمان های گزشته موسیقی سنتی تو تمام مجالس عروسی و غیره شادی اور مجلس بوده الان نه؟

Alireza_Shafaei_PCworld
18-05-2007, 00:12
در بین تمام دوستام فقط 2 نفر هستن به موسیقی سنتی علاقه دارن
من نظرم اینطوریه
آدم وقتی میخواد وقتش را برای گوش دادن به موسیقی تلف کنه پس باید بهترین نوع ممکن را گوش کنه
آدم یک دقیقه میخواد شاد باشه.
کجای موسیقی سنتی شادی آوره؟ من اصلا ساز سنتی را نمیتونم تحمل کنم
چه برسه به موسیقیش.
امروزه تقریبا هیچ کس به متن موسیقی توجه نمیکنه
این چیزیه که هست و رودر وایسی هم نداریم.
اگر تنها عامل برتری موسیقی سنتی را پر محتوا بودن بدونیم
وقتی به متن توجه ای نشه تقریبا هیچ ارزشی نداره.
من یک مثال میزنم که برا تون محسوس تر شه

کریس دی برگ. همه ی آهنگاش محتوا داره ولی موسیقی خیلی قشنگی نداره.
خیلیا میشناسنش ولی به اندازه Eminem معروف نیست!
امینم از نظر محتوا دقیقا در جهت عکس قرار داره! ولی آهنگاش خیلی قشنگه!

یک نکته جالبی که فهمیدم
افرادی که از موسیقی سنتی حمایت میکنند از موسیقی های جدید متنفر نیستن!
ولی اکثر کسایی که موسیقی جدید را میپسند متنفر موسیقی سنتی اند!

البته هر چیز جایگاه خودش را داره
شاید عقل ما هنوز به ارزش این موسیقی قد نمیده!

پس این نشونیه نه برای اثبات ولی برای توضیح بیشتر نظرم در مورد افرادی که آهنگ گوش میدن!

پس اینطوری میبیند که چرا موسیقی سنتی زیاد مورد توجه جوانها نیست!

البته فقط این نیست . خیلی عاملهای دیگه ای هم هست

ولی هر چی زور میزنم هیچ عامل شادی و ایجاد طراوت و شادابی توی این نوع موسیقیها نمیبینم!:19:

Asalbanoo
18-05-2007, 00:55
سلام...

در مورد این سوال شما باید عرض کنم که اولین مقصر ها پدران و مادران هستن که این اتمسفر رو درون خانواده ها ایجاد نمی کنن.
این به این معنی نیست که آهنگ های جدید بد باشن، اما یه جورایی اگه از بچه گی ادم این اهنگ های سنتی رو گوش داده باشه یه جورایی با خونش آغشته میشه... آرامش بخش می شه برای آدم...

دولت ما هم متاسفانه به جای دعوت و آماده سازی زمینه برای خوانندگان سنتی (چه زن چه مرد) اون ها رو فقط موقعی که نیاز داره (ربنا در ماه رمضان، و ...) استفاده می کنه... این یک کوتاهی محض هست...

:20:

من هم با نظره ایشون کاملا موافقم
من نیز به این علت که والدینم به این نوع موسیقی علاقه داشتند.. از دوران طفولیت با این موسیقی مانوس بوده و گوشم اشناست با این صدا
الان هم در منزل چون من زیاد این موسیقی را گوش می دم.. خواهر.. هم کمی گرایش پیدا کرده.....

ممنون

Actros
18-05-2007, 02:25

مثلا نی با پیانو

!

شما برو کاست
پاییز نیزار رو گوش کن
جمشید عندلیبی

Actros
18-05-2007, 02:30

شدیدا تایید میکنم
صدا سیما

هروز یه خواننده جدید و مسخره معرفی میکنه تو برنامهاش

موسیقی سنتی چون بیشتر از اشعار قدیمی استفاده میشه و درکش برا خیلیا سخته
مثلا کسی که بنیامین گوش میده. شعر این کجا و شعر حافظ کجا. معلومه نمیتونه درک کنه
من که خفن سنتی هستم

Metalzadeh
18-05-2007, 02:32
سلام
من از مضامین شعری این سبک خوشم نمیاد
و دیگه اینکه با موسیقی این سبک هم میانه خوبی ندارم

من تا به حال هر چی از موسیقی خواستم تو سبک متال و مخصوصا بلک متال پیدا کردم ;)

محمد جان امیدوارم به نتیجه دلخواهت از این تاپیک برسی
موفق باشی
بدرود

Atman
18-05-2007, 09:35
محمد جان فکر نکنم تو 1 بحث جدی!!! گیر دادن به غلط های املایی راه جواب دادن و .. باشه .به هر حال ...

همونطور که تو pm هم بهت گفتم من منظورم از تنوع رو نتونستم برات مفهوم کنم .به هر حال امیدوارم شاهد رشد موسیقی سنتی و بدست اوردن جایگاه قبلیش باشیم و از این رویه زوال آور و رو به فراموشی نجات پیدا کنه .:20:

می شه بگی چرا رویه زوال آور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به نظر من که اینطور نیست ! طرفداران این موسیقی شاید ار قشر جوانها نباشن ولی همچنان این سبک با اقتدار در حال حرکته!!!

Asalbanoo
18-05-2007, 10:09
سلام
الان که نظرات دوستان رو می خوندم.. دیدم این دلیل ذکر شده که این نوع موسیقی موسیقی شادی نیست

(با احتارم فوق العاده نسبت به تظراتشون) بایستی بگم که شادی برای هر کسی معنایی داره..

و الزاما این نیست که کسی با گوش کردن موسیقی تمایل به فرضا بشکن زدن داشته باشه ای یا موسیقی اینقدر بهش انرژی بده که باعث فعالیتش بشه
(مثل موسیقی پاپ)

به نظره منی که به این نوع موسیقی بسیار علاقه دارم.. این موسیقیبسیار هم شادی اور است
چرا؟

چون با گوش کردن بهش احساس بسیار خوبی دارم.. احساسی که با تعریف من شادی محسوب می شه

از طرفی دوستان دیگه هم گفته اند که این موسیقی به روز نشد و خودشو با علایق نسل امروز تطابق نداده
قبول دارم.. در این بازاری که تنوع موسیقی ارائه شده بسیاره...برای ماندن و جلب مشتری یا حتی نگه داشتن انها بایتستی تلاش بسایر رد که موسیقی سنتی و دوست اندر کاران ان زیاد در این مقوله پیش نرفته اند
اما اساتیدی مانند شهرام ناظری هم هستند که واقعا در این راستا تلاش کرده اند....

به طور مثال البوم اواز اساطیر ایشون
یا بودن کسانی مثل همایون شجریان.....

بودن این نمومنه ها باعث امیدواری هست

mehdizadeh62
18-05-2007, 15:37
باید دید شادی که اینا میگن منظورشون چیه؟!! اگر منظورشون تحرک و رقصه که شاید راست بگن ولی به موسیقی فکر نمیکنن فقط میخوان تحریک آمیز باشه حالا هرچی میخواهد باشه.ولی اگر منظور از شادی احساس راحتی و یک نو سرخوشیه روحه که اینو در موسیقی سنتی پیدا میکنید حتی نی که همه بعنوان یک ساز غمگین میشناسنش باعث شادی میشه اصلا موسیقی سنتی غمگینشم آدم رو شاد میکنه و آدم سبک میشه.
یک عده گفتن در موسیقی سنتی نو آوری نیست باید به این دسته افراد بگم که اگر یکم راجع به موسیقی سنتی اطلاعات داشتن این حرف رو نمیزدن خیلی کارای نو و تازه ای داریم: کارای استاد علیزاده سرشار از نو آوری و تکنیکه منظورتون از نو آوری چیه؟ یعنی با سازای سنتی موسیقی راک و رپ اجرا بشه؟!!!!
کارای کیوان ساکت و همینطور موسیقی های تلفیقی از کیوان کلهر یا اردشیر کامکار یک نوآوریه حتی کار اساتیدی مثل لطفی یا شهناز یا شریف که شاید شما فکر کنید یک نواخته توش نوآوری داره اصلا مگر موسیقی کهنه میشه؟ اگر یک موسیقی زیبا باشه شما 1000 بار هم که گوش بدید خسته نمیشید
موسیقیه ما خیلی هم متنوع است غربی ها یه ماژور دارن یه مینور اما ما 7 تا دستگاه داریم و 5 تا آواز که هر کدومش باز شامل گوشه های مختلفی هست.شاید برای بعضیها قابل درک نباشه ولی خیلیها ردیف رو وحی میدونن.
به نظر من اینگونه بحث ها بی فایده است چون نه کسی که به موسیقی سنتی علاقه نداره علاقه مند میشه نه کسی که علاقه داره عشقش رو ول میکنه.این چیزیه که یک نفر خودش باید به سمتش کشیده بشه بنظر من خیلی به خانواده هم ربط نداره شاید یک خارجی که بطور اتفاقی یک قسمت از موسیقی سنتی رو بشنوه بیشتر از یک ایرانی خوشش بیاد همینطور که این افراد کم نیستند.
کسایی که موسیقیهایی غیر از سنتی دوست دارند فقط برای وقت گذرانی و بقول خودشون شادی گوش میدن ولی کسی که به موسیقی سنتی علاقه داره باهش زندگی میکنه هم در شادی هم در ناراحتی اصلا وقتی یک صدای موسیقی سنتی به گوشش میرسه میره تو بحرش

mohammad99
18-05-2007, 19:50
.

کارای کیوان ساکت و همینطور موسیقی های تلفیقی از کیوان کلهر یا اردشیر کامکار یک نوآوریه حتی کار اساتیدی مثل لطفی یا شهناز یا شریف که شاید شما فکر کنید یک نواخته توش نوآوری داره اصلا مگر موسیقی کهنه میشه؟ اگر یک موسیقی زیبا باشه شما 1000 بار هم که گوش بدید خسته نمیشید
موسیقیه ما خیلی هم متنوع است غربی ها یه ماژور دارن یه مینور اما ما 7 تا دستگاه داریم و 5 تا آواز که هر کدومش باز شامل گوشه های مختلفی هست.شاید برای بعضیها قابل درک نباشه ولی خیلیها ردیف رو وحی میدونن.
به نظر من اینگونه بحث ها بی فایده است چون نه کسی که به موسیقی سنتی علاقه نداره علاقه مند میشه نه کسی که علاقه داره عشقش رو ول میکنه.این چیزیه که یک نفر خودش باید به سمتش کشیده بشه بنظر من خیلی به خانواده هم ربط نداره شاید یک خارجی که بطور اتفاقی یک قسمت از موسیقی سنتی رو بشنوه بیشتر از یک ایرانی خوشش بیاد همینطور که این افراد کم نیستند.
کسایی که موسیقیهایی غیر از سنتی دوست دارند فقط برای وقت گذرانی و بقول خودشون شادی گوش میدن ولی کسی که به موسیقی سنتی علاقه داره باهش زندگی میکنه هم در شادی هم در ناراحتی اصلا وقتی یک صدای موسیقی سنتی به گوشش میرسه میره تو بحرش

با تمام حرفات موافقم غیر از یه قسمتش

اگر کسی ب خواد به سمت چیزی کشیده بشه به چی نیاز داره؟؟؟معرفی

معرفیش با کیه و چیه؟؟؟
با یه همچین جاهایی و بحث هایی و گرنه از کجا بشناسن!!

امروز صبح دیدم شبکه یک استان جانان استاد شجریان رو پخش کرد
البته چه جوریش رو نمیدونم چون ماله دل اواز هست نه سروش
ولی به نظر من مدتش که یه ربع بود خیلی کم بود حتی میتونستن کل البوم رو پخش کنن!!!:27:

mehdizadeh62
18-05-2007, 21:24
با تمام حرفات موافقم غیر از یه قسمتش

اگر کسی ب خواد به سمت چیزی کشیده بشه به چی نیاز داره؟؟؟معرفی

معرفیش با کیه و چیه؟؟؟
با یه همچین جاهایی و بحث هایی و گرنه از کجا بشناسن!!

وقتی کسی از گوش دادن یک نوع موسیقی خوشش نمیاد چطور با حرف زدن و بحث کردن میشه علاقمندش کرد؟ مثلا کسی رو که یک عمر نون خشک خورده و خوشش میاد نمیشه با حرف بهش فهموند که چلو کباب بهتره. باید بخوره تا بفهمه

farmanfarma
19-05-2007, 02:05
اول از همه از كليه اساتيد عذر ميخوام ، چون در مورد مساله اي ميخوام نظر بدم كه كه تخصصي در اون ندارم

موسيقي سنتي به خاطر بار فني زيادي كه داره قابل هضم براي تمام اقشار نيست . جووناي امروز در موسيقي به دنبال حرف دل ميگردن ، به طوري كه بتونن با اوون ارتباط برقرار كنن و خودشونو به جاي خواننده بذارن .
طبيعتا موسيقي سنتي با موضوعات اغلب عرفاني اين ويژگي رو نداره و براي هر كسي ملموس نيست
به طور كلي بيان موضوعات اجتماعي الان مورد پسند تر و ملموس تره

مساله دوم كه به ذهنم ميرسه نوعه اوازه . موسيقي سنتي داراي سبك اواز مشكلي هست كه خووندن اون براي هر كسي ممكن نيست ، فرد وقتي نمي تونه كاريو زمزمه كنه دلسرد ميشه

در مورد موسيقي بحث گستردست . موسيقي سنتي قابليت رقابت با همه موسيقي هايه دنيا رو داره ، ولي هر كسي اينو نمي دونه ، چون طبق صحبت دوستان اطلاع رساني نشده ، مثلا براي اساتيدي كه بچه ها معرفي كردن كي به اندازه ي يه فرد اماتور مثل بنيامين تبليغ شده

شايد شما موسيقي غربي رو به عنوان برهان خلف ودر واقع نقضي براي صحبتهاي من بايد بياريد ، چرا كه خيلي ها مفهومه اونو نمي فهمن و زمزمه هم نمي تونن بكنن ولي گوش مي كنن
خب دليل اين بخاطر اين مساله است كه شنوونده از ابتدا با ديد خارجي بودن بودن واين كه اين قدرتو نداره به سمت موزيك ميره
ولي در مورد موسيقي ايراني فرد دوست داره ارتباط عميق بر قرار كنه

در كل با تمام اين مسايل ، مبحث ميدا ن دادن به يك سبك كه بچه ها مطرح كردن مهمترين مساله ست
وقتي اكثر ابزار هاي اطلاع رساني روي سبكهايي مثل پاپ يا رپ سرمايه گذاري ميكنند ، خب سليقه ها به مرور عوض ميشه

mostafaharvest
19-05-2007, 15:30
سلام
اول از آقا محمد به خاطر شروع این تایپیک تشکر می کنم.
من خیلی غرق در موسیقی نیستم نه موسیقی مدرن و نه سنتی ولی خوب حتی واسه من هم پیش اومده که تو انتخاب نوع موسیقی مورد پسندم دچار مشکل بشم.ولی میتونم بگم اون دوستانی که خیلی دو آتیشه میگن که آقا موسیقی سنتی اصلا دل چسب نیست هم یه کم زود قضاوت میکنن .درسته که ای موسیقی خیلی هم با آهنگها ی تند همراه نیست و اون جزابیت موسیقی های مدرن رو نداره ولی اون چیزی که باعث میشه بهش بگن موسیقی سنتی همین ویژگی های خاص این موسیقیه وگرنه که با پاپ و راک و جاز فرقی نمیکرد.تو هر سبک موسیقی میشه از شعر های خوب و با معنی همراه با آگاهی دادن به جوونا و یه کم درد دل و انتقاد استفاده کرد.شاید علتی که باعث شده همه بگن موسیقی سنتی شعر های خیلی با معنی و زیبایی داره هم همین مساله باشه.از شعر های عاشقانه حافظ که تو تمومش سعی شده که معنی یک عشق پاک و واقعی رو به خواننده برسونه تا شعر های پند آموز سعدی گرفته همشون معانی واقعی زندگی رو میرسونن ولی در کنار تموم اینا یک سری تقلید کورکورانه با تند روی های نابجا نظر خیلی از طرفداران موسیقی جدید رو نسبت به سبک های جدید عوض کرده و در مقابل اون قرار داده.البته باید این مساله رو هم گفت که خواننده ها ی زیادی هستند که ترانه ها ی زیبا جذاب و در عین حال همراه با معانی درست اجتماعی رو تو کارنامه هاشون دارن.البته باید این مساله رو هم در نظر بگیریم که شروع موسیقی در ایران با موسیقی سنتی بوده و فراموشی اون درست مثل این میمونه که شما یه لیوانو پر از آب کنی و بعد با بی توجهی تهشو سوراخ کنی و از یک طرف هی هرجوری که شده بخوای اونو پر و پر تر از آب کنی.به هر حال تو ی خیلی از کشورهایی که خودشون مبدا اصلی موسیقی های مدرن بودن هموز هم موسیقی سنتی شون زنده است و داره به حیات خودش ادامه میده.این نظر شخصی من بود امید وارم که همه با کسب اطلاعات کافی و از روی حداقل یه کم میهن دوستی در این مورد قضاوت کنیم.
موفق باشد.:46: :46: :46:

Actros
20-05-2007, 00:02
باید دید شادی که اینا میگن منظورشون چیه؟!! اگر منظورشون تحرک و رقصه که شاید راست بگن ولی به موسیقی فکر نمیکنن فقط میخوان تحریک آمیز باشه حالا هرچی میخواهد باشه.ولی اگر منظور از شادی احساس راحتی و یک نو سرخوشیه روحه که اینو در موسیقی سنتی پیدا میکنید حتی نی که همه بعنوان یک ساز غمگین میشناسنش باعث شادی میشه اصلا موسیقی سنتی غمگینشم آدم رو شاد میکنه و آدم سبک میشه.
یک عده گفتن در موسیقی سنتی نو آوری نیست باید به این دسته افراد بگم که اگر یکم راجع به موسیقی سنتی اطلاعات داشتن این حرف رو نمیزدن خیلی کارای نو و تازه ای داریم: کارای استاد علیزاده سرشار از نو آوری و تکنیکه منظورتون از نو آوری چیه؟ یعنی با سازای سنتی موسیقی راک و رپ اجرا بشه؟!!!!
شدیدا تایید میشه

R10MessiEtoo
20-05-2007, 14:04
راستش من یه دور کامل تمام سبکهای موسیقی رو گوش کردم و هر کدومش رو تو یه دوره ای دوست می داشتم اما تو این یکی دو سال همه آهنگاهای پاپ ترنس رپ تکنو و .... برام تکراری شده بود بعد وقتی می شنیدم خارجی ها واسه موسیقی سنتی سرو دست می شکنند بلیتاش اوقه فروش میره حتی شنیدم اینقدر احساساتی می شن که بعضی وقتا گریه می کنند یه کم کنجکاو شدم برم سمتش و حالا خیلی خوشحالم که این انتخاب رو کردم الان با هیچ موسیقی به جز موسیقی سنتی (موسیقی ملی) حال نمی کنم اصلا!

sise
20-05-2007, 14:28
"بودن یا نبودن" که قسمتی از جمله عنوان تاپیک هست ، در مورد موسیقی سنتی ایران درست نمیباشد. موسیقی ایرانی همیشه خواهد بود منتها گاهی دوران رشد و شکوفایی بیشتری دارد و گاهی دوران اینطور نیست. اما در همیشه بودنش شکی نیست برعکس خیلی از فرمهای موسیقایی دیگر.
اما اینکه چرا این نوع موسیقی طرفداران کمتری دارد یک دلیل بعد هنری اش است. . نه تنها موسیقی بلکه هرهنر دیگری نیز دارای چنین خصوصیتی است. . مثلا درباره سینما میشد این سوال را کرد که "چرا فیلمهای هنری طرفداران کمتری دارند" و ...
وقتی کاری دارای جنبه تفکری و تعمقی بیشتری باشد، برای درک آن نیاز به تعمق و آرامش بیشتری است و صد البته که لذت آن هم به همان نسبت بیشتر خواهد بود. در اینگونه کارها شخص از لایه های سطحی ادراک گذر کرده و به لایه های درونی تری از درک و دریافت کشیده میشود. لذا حرکتش کندتر، دقیقتر و با تمرکز بیشتری خواهد بود. برای همین به نظر خیلی از افراد موسیقی ایرانی کند و خسته کننده به نظر میرسد در حالی که دقیقا برعکس است. فردی که بدرستی به این موسیقی گوش میدهد بیشتر از انواع دیگر موسیقی انرژی درونی مصرف میکند. زیرا دریافت در سطح جریان ندارد که براحتی شنید و از آن گذشت. و بهمان مقدار و بیشتر انرژی دریافت میکند. لذتی که میتوان از یک اثر جدی موسیقی ایرانی بدست آورد براستی منحصر بفرد است. موسیقی سنتی دارای ریتمهای نهفته ای است که در صورت کشف ان به هنگام شنیدن بیشترین تحرک درونی را به انسان میبخشد. اما متاسفانه اکثر افراد از همان قدم اول هنوز کامل گوش نکرده از آن دوری میکنند و خود را از لذت عظیمی محروم میکنند. ابتدای گوش دادن به یک اثر جدی انرژی گیر است و لی در صورت صرف این انرژی ؛ انرژی بیشتری بدست خواهد آمد.
فعلا بای

Atbin_K
20-05-2007, 19:01
من يك جنبه از دلايل عقب افتادن موسيقي ايراني يا سنتي ايران را مورد بررسي قرار مي دهم.
اول بايد با اين مقدمه آغاز كرد كه ادبيات هنر فرهنگ و تاريخ ما با يك ديگر ارتباط قوي و نزديكي دارند.از اين جهت اگر به موسيقي سنتي ايراني نگاه كنيم مي بينيم كه با وجود چهار جهش در ادبيات فارسي و در نتيجه آن به وجود آمدن سبك هاي جديد شعر و ادبي متاسفانه موسيقي ما در همان حال هوا گذشته بافي ماند و تا كنون نيز اين اتفاق رخ نداده است. مشكل اصلي در جا ماندن موسيقي در حال هواي گذشته اين است كه جوانان ما توانايي ارتباط برقرار كردن با ادبيات شعري گذشته و سطح عرفان موجود در آن شعر را ندارند و به تبع آن چون موسيقي ما احساسي است جوانان توانايي ارتباط احساسي با آن را ندارند يا اگر هم داشته باشند ضعيف است به عنوان مثال من نوازنده هستم آن چه كه من در دستگاه دشتي مي نوازم هرچند كه به لحاظ نتي همان است كه اساتيدي هم چون مرحوم ياحقي مي نوازند اما آن كيفيت و حال هوا را ندارد.
اما جنبه وحشتناك موسيقي ايراني براي جوانان اين است كه آن را هم چون عرفان شناخته اند يا به آنها شناسانده شده است اين يعني بريدن از دنياي مدرن؟!
متاسفانه باز همان روح پير شاب موسيقي ايراني اين حس را القا مي كند كه براي نوازنده يا خواننده خوب بودن بايد از هر لحاظي حتي لباس پوشيدن از اساتيد آن رشته پيروي كرد و يا با رفتن در حال هواي گذشته به نوعي حال هواي اين موسيقي را در ذهن و روح زنده نگاه داشت.
اين قسمتي از تحليل بنده از موسيقي غني ايراني است.

كلاغ

mohammad99
21-05-2007, 23:25
راستش من یه دور کامل تمام سبکهای موسیقی رو گوش کردم... خارجی ها واسه موسیقی سنتی سرو دست می شکنند بلیتاش اوقه فروش میره حتی شنیدم اینقدر احساساتی می شن که بعضی وقتا گریه می کنند یه کم کنجکاو شدم برم سمتش و حالا خیلی خوشحالم که این انتخاب رو کردم الان با هیچ موسیقی به جز موسیقی سنتی (موسیقی ملی) حال نمی کنم اصلا!
ما هم خوشحالیم:10:

]"بودن یا نبودن" که قسمتی از جمله عنوان تاپیک هست ، در مورد موسیقی سنتی ایران درست نمیباشد[/COLOR]. موسیقی ایرانی همیشه خواهد بود منتها گاهی دوران رشد و شکوفایی بیشتری دارد و گاهی دوران اینطور نیست. اما...
فعلا بای

جلال جون منظور من تو پی سی ورلد بود.
وگرنه اون که کاملا حق باشماست:11:

من يك جنبه از دلايل عقب افتادن موسيقي ايراني يا سنتي ايران را مورد بررسي قرار مي دهم.
اول بايد با اين مقدمه آغاز كرد كه ادبيات هنر فرهنگ و تاريخ ما با يك ديگر ارتباط قوي و نزديكي دارند.از اين جهت اگر به موسيقي سنتي ايراني نگاه كنيم مي بينيم كه با وجود چهار جهش در ادبيات فارسي و در نتيجه آن به وجود آمدن سبك هاي جديد شعر و ادبي متاسفانه موسيقي ما در همان حال هوا گذشته بافي ماند و تا كنون نيز اين اتفاق رخ نداده است. مشكل اصلي در جا ماندن موسيقي در حال هواي گذشته اين است كه جوانان ما توانايي ارتباط برقرار كردن با ادبيات شعري گذشته و سطح عرفان موجود در آن شعر را ندارند و به تبع آن چون موسيقي ما احساسي است جوانان توانايي ارتباط احساسي با آن را ندارند يا اگر هم داشته باشند ضعيف است به عنوان مثال من نوازنده هستم آن چه كه من در دستگاه دشتي مي نوازم هرچند كه به لحاظ نتي همان است كه اساتيدي هم چون مرحوم ياحقي مي نوازند اما آن كيفيت و حال هوا را ندارد.
اما جنبه وحشتناك موسيقي ايراني براي جوانان اين است كه آن را هم چون عرفان شناخته اند يا به آنها شناسانده شده است اين يعني بريدن از دنياي مدرن؟!
متاسفانه باز همان روح پير شاب موسيقي ايراني اين حس را القا مي كند كه براي نوازنده يا خواننده خوب بودن بايد از هر لحاظي حتي لباس پوشيدن از اساتيد آن رشته پيروي كرد و يا با رفتن در حال هواي گذشته به نوعي حال هواي اين موسيقي را در ذهن و روح زنده نگاه داشت.
اين قسمتي از تحليل بنده از موسيقي غني ايراني است.

كلاغ

دوست من سلام

دوستان میتونن دفعات اول از حافظ گوش ندن

اشعار دیگر مثل سعدی و بسیار شاعران معاصر مثل رهی معیری و هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالث گوش بدن

که بحث سعدی که جداس چون اشعارش برای هرکس یه معنی داره و همه به اندازه درک میفهمن :46:

اشعار معاصر هم درکش زیاد مشکل نیست.

با قسمتی که گفتی اشتیاه شناسوندن موافقم و حتی من میگم اصلا نشناسوندن:41:

sise
22-05-2007, 00:02
موسيقي سنتي به خاطر بار فني زيادي كه داره قابل هضم براي تمام اقشار نيست . جووناي امروز در موسيقي به دنبال حرف دل ميگردن ، به طوري كه بتونن با اوون ارتباط برقرار كنن و خودشونو به جاي خواننده بذارن
اتفاقا در مویسقی سنتی به "حال" فرد توجه بیشتری میشود تا مسایل فنی. درک این نوع موسیقی بدون دانش فنی هم میسر است. کمی باید دقیقتر باشیم. کار سختیست؟!

دوستان میتونن دفعات اول از حافظ گوش ندن
اشعار دیگر مثل سعدی و بسیار شاعران معاصر مثل رهی معیری و هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالث گوش بدن
که بحث سعدی که جداس چون اشعارش برای هرکس یه معنی داره و همه به اندازه درک میفهمن
اشعار معاصر هم درکش زیاد مشکل نیست.

موافقم. حتی میتونن اول به تصنیفها گوش بدهند که بار سبکتری دارند و دارای ریتمهای تکرای هستند.یادم است که من اول تصنیفها را گلچین میکردم. اما بعدا کم کم به گوش کردن آواز کشیده شدم. به نظر من اولین قدم حوصله گذاشتن است.

mohammad99
22-05-2007, 23:01
موافقم. حتی میتونن اول به تصنیفها گوش بدهند که بار سبکتری دارند و دارای ریتمهای تکرای هستند.یادم است که من اول تصنیفها را گلچین میکردم. اما بعدا کم کم به گوش کردن آواز کشیده شدم. به نظر من اولین قدم حوصله گذاشتن است

دقیقا من هم همین طور بودم.اول تصنیف بعد اواز
البته چون قبلش با زدن اشنا شدم
اونم با تصنیف شروع کردم

AAHHMMAADD
24-05-2007, 00:03
هر کی گوش نمیکنه نخواسته گوش کنه
من تو دوره های زمانی مختلف سبکهای متفاوتی رو گوش کردم
و از خیلی هاش سیر شدم و یا حتی زده شدم
اما اگه فقط یه بار از موسیقی سنتی خوشت بیاد برا همیشه عاشقش میمونی
آخر همه موسیقیها موسیقی سنتیه و برا آدم تمام عمر موسیقی میمونه
شما قبل از اینکه گوش کنین میگین خوشتون نمیاد
یه بار جدی و با علاقه گوش کنین
بخصوص شجریان که معرکست!

divoonejoon
24-05-2007, 05:06
یه چیزی برام جالبه ... تقزیبا نظریات دوستان رو خوندم و بسیار حرف های درست و بجایی زدن در مورد موسیقی سنتی ...یاد 1 مطلبی افتادم ...دلیل زدن این تاپیک توسط محمد جان...برای من که اینطور القا شده ...چون محمد حس کرده تو تاپیک سنتی تنهاست و خودش تنهایی اونجا رو سر پا نگه داشته پس موسیقی سنتی خواهانی نداره در پی سی ولی من الان دوستان زیادی رو تو این تاپیک دیدم که طرفدار موسیقی سنتی بودند و این از فکرم خطور کرد ...
چرا این دوستان در تاپیک های سنتی فعالیت ندارند ؟؟؟ بهتر نیست به جای اینکه تو این تاپیک در مورد بودن یا نبودن موسیقی سنتی در بخش موسیقی نظر بدین ... به بودن این سبک در بخش موسیقی کمک کنید؟؟؟
من بعنوان 1 همکار وقتی به تاپیک های مختلف سر میزنم میبینم چطور علاقه مندان سبک های مختلف با کوشش و همبستگی خودشون با صرف وقت و انرژی در شناسوندن سبک خودشون کمک میکنند و جذب مخاطب میکنند ..

بهتره به جای پاسخ به بودن یا نبودن ..به بودنش کمک کنید!!!

Asalbanoo
24-05-2007, 07:38
یه چیزی برام جالبه ... تقزیبا نظریات دوستان رو خوندم و بسیار حرف های درست و بجایی زدن در مورد موسیقی سنتی ...یاد 1 مطلبی افتادم ...دلیل زدن این تاپیک توسط محمد جان...برای من که اینطور القا شده ...چون محمد حس کرده تو تاپیک سنتی تنهاست و خودش تنهایی اونجا رو سر پا نگه داشته پس موسیقی سنتی خواهانی نداره در پی سی ولی من الان دوستان زیادی رو تو این تاپیک دیدم که طرفدار موسیقی سنتی بودند و این از فکرم خطور کرد ...
چرا این دوستان در تاپیک های سنتی فعالیت ندارند ؟؟؟ بهتر نیست به جای اینکه تو این تاپیک در مورد بودن یا نبودن موسیقی سنتی در بخش موسیقی نظر بدین ... به بودن این سبک در بخش موسیقی کمک کنید؟؟؟
من بعنوان 1 همکار وقتی به تاپیک های مختلف سر میزنم میبینم چطور علاقه مندان سبک های مختلف با کوشش و همبستگی خودشون با صرف وقت و انرژی در شناسوندن سبک خودشون کمک میکنند و جذب مخاطب میکنند ..

بهتره به جای پاسخ به بودن یا نبودن ..به بودنش کمک کنید!!!

کاملا باهات موافقم رضا جان

من خودم به شخصه خیلی سعی کردم مطالبی رو بذارم که مرتبطت با موسیقی ایران.. مخصوصا موسیقی سنتی باشه.. گرچه نمی تونم توی گذاشتن تصنیفها کمکی بکنم... اما خوب.. از دوستان خواهش دارم وقتی مطلبی می بینن در مورد موسیقی ایرانی.. مخصوصا سنتی اونا هم همکاری کنن.. وو اگر مطلبی.. نظری درباره اون موضوع دارن بذارن
از بین همه تاپیک هایی که زدم در این باره... اول اینکه بازدید کننده خیلی کم بوده(که چون هدف اطلاع رسانی هست.. اصلا مهم نیست)و دوم پستهایی که داده شده.. فقط تشکر بوده یا یکی دو خط اضهار نظر(که البته ممنون هستم)

من تاپیک های مربوط به موسیقی غربی و برخی سبکهای بخصوصش را که می بینم..می بینم همه دوستداران اون موصیقی کمک می کنن.. اما در تاپیک های موسیقی ایرانی و مخصوصا سنتی.. زننده تاپیک متکلم وحده هستش...

ممنون

sise
24-05-2007, 15:06
دوستان این مبحث در واقع یکجور آسیبشناسی موسیقی سنتی ایران میباشد. در این که به این موسیقی کم توجهی میشود شکی دارید؟ اگر بحثی صورت میگیرد جهت روشن شدن پتانسیل عظیمی است که در این موسیقی هست و متاسفانه خیلی از ماها از ان غافلیم.
mohammad99
27-05-2007, 08:42
بحث اصلی سر این هست که تو پی سی ورلد چی کار کنیم-یعنی اینجا چه جوری سنتی رو مطرح کینم

divoonejoon
27-05-2007, 10:22
محمد جان بحثی نمیخواد که ....

این تاپیک نشون داد که موسیقی سنتی هم تو پی سی طرفدارای زیادی داره ... و کافیه طرفداران موسیقی سنتی مثل شما تو این زمینه فعال بشن .. نه اینکه از دور بگن لنگش کن .

R10MessiEtoo
28-05-2007, 12:36
بلاخره شهرام ناظری هم تو ایران مصاحبه کرد. روزنامه شرق با شهرام ناظری در مورد آسیب شناسی موسیقی سنتی و ... گفتگو کرده حتما بخونید
بخش اول:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این هم بخش دومش چون کم بود همینجا می ذارم بخش دوم:
و از آن به بعد شما از اين ويژگي آگاهانه مراقبت کرديد.

به دنبال لحن ها و فرم هاي گمشده آواز رفتم. به دنبال مولوي رفتم که شعرهايش مي توانست با آواز من همگام باشد. 30 سال پيش که شعر مولوي را مي خواندم خيلي ها خوششان نمي آمد چون همه عاشق شعر سعدي بودند. اولين برخوردم با استاد بنان هيچ وقت يادم نمي رود. در منزل يکي از آشنايان به اسم دکتر نظام زاده نائيني بوديم. آقاي نائيني از من که آن موقع سنم خيلي کم بود تعريف کرد. گفت استاد اين جوانک را مي بيني؟ خيلي بااستعداد است. رديف مي داند، با آواز آشنا است و ساز مي زند. آنقدر از من تعريف کرد که استاد بنان گفت بخوان ببينم، چطور مي خواني. من براي اولين بار شعري از مولوي را که سال هاي بعد هم اجرا کردم، خواندم؛ من چه دانستم که اين سودا، مرا زين سان کند مجنون/ دلم را دوزخي سازد دو چشمم را کند پرخون/ زند موجي بر آن کشتي که تخته تخته بشکافد/ که هر تخته فرو ريزد ز گردش هاي گوناگون/ نهنگي هم برآرد سر خورد کان آب دريا را... گفت؛ «اين چيزها که مي خواني چيست؟ نهنگ، تخته پاره، کشتي. اين کلمات خشن صدايش را خراب مي کند. تو بايد دنبال کلمات و اشعار ظريف باشي.» خب آن موقع سليقه اين طور بود و استاد بنان گفت مثل اين است که جاده آسفالت را بگذاري و در جاده خاکي رانندگي کني. من هم گفتم درست است که کلمات تزئيني هم وجود دارند اما من اين شعرها را دوست دارم. من دلم نمي خواهد در استخر شنا کنم. دوست دارم در درياي پرموج باشم. بايد به من ايراد بگيرند؟ اين بود که به دنبال فضاهاي سوررئال در شعر مولوي رفتم و به اسطوره هاي باستاني علاقه مند شدم.

?در کدام اثر شما اين تفاوت لحن مشهود است؟

در «سفر به ديگر سو» يا «آواز اساطير» اين لحن متفاوت است و شما نشانه اي از نوحه خواني و گريه و زاري در آن نمي بينيد. هميشه فکر مي کنم اگر ابوعلي سينا آواز مي خواند در همان فضايي مي خواند که من سفر به ديگر سو را خواندم. فکر مي کنيد در گل صدبرگ چند ساله بودم؟ اما حس مولوي را منتقل کرده ام.

?استادان از شما راضي بودند؟ سرزنشتان نمي کردند؟

ذهن آنها به اين صورت وسيع نبود و فقط خودشان را مي ديدند. اما داريوش صفوت، نورعلي برومند و استادان درجه يک تشويقم مي کردند و استادان متوسط خوششان نمي آمد.

?هم نسلان خودتان چطور؟

آنها هم بدشان مي آمد. بعضي از هم دوره اي هاي من وقتي آواز مي خواندم به نشانه اعتراض مجلس را ترک کردند. حدود 33 سال پيش شعر نيما را با سه تار اجرا کردم و يکي دو نفر از دوستاني که الان آواز مي خوانند قهر کردند. اما من خوشحالم کساني که خودشان مخالف بودند بعدها هم شعر مولوي خواندند و هم شعر نو را به صورت آواز اجرا کردند.

?فکر مي کنيد چرا کسي در آواز از شما تقليد نمي کند؟

چون من روي بيان ها کار کرده ام. لحن آوازي مشکلي دارم که معمولي نيست.

?آقاي ناظري، پسر شما هم آواز مي خواند. درست است؟

بله. ولي مثل من نمي خواند. به او گفته ام نبايد مثل من بخواند. او از سه سالگي آواز را شروع کرد و پيش استادان ديگر هم تعليم ديده است. خودش مي داند اگر مثل من بخواند، فتوکپي من مي شود و اين ظلم به خودش است. البته حالاحالاها بايد کار کند تا خودش را پيدا کند.

sise
28-05-2007, 23:48
محمد جان بحثی نمیخواد که ....

این تاپیک نشون داد که موسیقی سنتی هم تو پی سی طرفدارای زیادی داره ... و کافیه طرفداران موسیقی سنتی مثل شما تو این زمینه فعال بشن .. نه اینکه از دور بگن لنگش کن .

به نظر میرسه که از نظر بعضیها فعال بودن فقط یعنی مرتب پست دادن و فلان آهنگ را گذاشتن. البته در مورد خیلی از فرمهای موسیقی اینگونه است اما با اجازه باید بگویم که درباره موسیقی سنتی باید یک کمی آرامتر حرکت کرد. برای درک این نوع موسیقی باید شناخت داشت و ایجاد کرد. تعارف هم ندارد. حالا اگر بناست فعالیتی صورت بگیرد باید توی این زمینه باشد که البته آسان نیست. چرا که با گذاشتن چند تا آلبوم نمیشه اینکار را کرد.
فکر میکنم که دغدغه اصلی آقا محمد هم همین باشد.