PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ♥ چوبين ( یه خبر بددددددددد)

pedram_ashena
15-05-2007, 17:08
چوبين (Chobin the Star Child)
كارگردان: تارو رين
آهنگساز: ميوكو آي
فيلم نامه: يوكيمورو شيميچي
محصول 1974، ژاپن/ 26 قسمت
استوديوي تهيه‌كننده: Tatsunoko Prod. Co. Ltd ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سوپرمن كوچولو
کارتونهای کودکی نسل من با نسل بعد از من تفاوتهای فرمی و محتوایی زیادی داشت. جای شخصیتهای انسانی یا انسان;باورانة حیوانی با خصائل سیاه و سفید و خاکستریِ محبت، حسادت، تنهایی، افسردگی، مقاومت، شجاعت یا حماقت را آدم;های فضایی و موجودات محیرالعقولی گرفتند که پیشرفتهای تکنولوژیک، خوراک هر روزشان بود و تنها با فشار دگمهای به جنگ با هم می‌شتافتند. نسل بعد از ما به جای «الفی اتکینز» و «بچه های مدرسة آلپ» و «سایمون در سرزمین اعداد»، «دژ فضایی» و «دیجیمون» و «لاک‌پشت‌های نینجا» را تعقیب میکردند. اما نقطة عطف این تحول کجا بود؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کدام کارتون به قول شعرا این وسط نقش «کادانس» را بازی میکرد؟ زیاد به مغزتان فشار نیاورید. «چوبین» (که اسمش نه به معنای «ساخته شده از چوب» که یک اسم خاص خارجی بود) این مهم را برعهده داشت. او که از فضا آمده بود، وفادار به سنت غالب انیمیشنهای ژاپنی، غم فراق مادر داشت و درصدد بود که با شکست دادن برونکای خبیث، مام مهربانش را از چنگال او برهاند. در چوبین، در کنار برونکای دماغ بادمجانی و خفاشهای بالدار آهنی یک‌چشم و جک و جانورهای زاغرنگ ماغپیکری که به هر کار خفن ِ«نیست در جهانی» توانا بودند، رولی و پدربزرگش را هم میدیدیم که رابطة عاطفی نسبتا عمیقی با چوبین داشتند. همین‌طور پروانه که یار و غمخوار تنهایی و افسردگی چوبین بود و البته لجبازی;های کودکانة بینشان، گه‌گاه غصة تازهای میشد افزون بر غمهای جانکاه چوبین. تازه خرس و خرگوش و قورباغه هم به عنوان دوستان کمی تا قسمتی ابله چوبین حضور داشتند.

یادم است که آن موقع، چوبین را خیلی دوست داشتیم. برایمان جذاب بود و تازگی داشت. آنقدر که ساعت پنج غروب که از مدرسه تعطیل میشدیم، من و برادرم تمام راه پانزده دقیقه‌ای تا خانه را میدویدیم تا حداقل به آخرهای چوبین برسیم. (آن موقع هنوز علم این‌قدر پیشرفت نکرده بود که یک برنامه را فردایش تکرار کنند. تازه ویديو هم هنوز ممنوع بود و از سروش سیما کاری بر نمیآمد!) اما حالا هر چه به مغزم فشار میآورم که توی چوبین سوژهای برای یادداشت پیدا کنم، چیزی یادم نمیآید. فقط به هم خوردنها و منفجر شدنهای آن خفاشهای احمق، يادم مانده و خندههای شیطانی برونکا در پس چشمان نفرت‌انگیزش و صدای مهربان مریم شیرزاد روی رولی و دوبلة شیطنتآمیز فریبا شاهین مقدم روی چوبین و جغدی که از درخت پرت میشد پایین و «یه خبر بد» را اعلام میکرد و پسر قورباغه که همیشه در دهان پدرش سکنی میگزید. از جزئیات یا حتی کلیت هیچ اتفاق خاصی در خاطرهها اثری نیست و البته این موضوع نباید خیلی هم عجیب باشد. اگر کمی فکر کنید، راز ماندگاری کارتونهای کودکی نسل من را همینجا می;بینید.
تيتراژش كه مي‌آمد، وول خوردن شروع مي‌شد، وول خوردن سؤال‌ها توي سرم را مي‌گويم. سؤال‌هاي عجيب و غريبي كه بي‌ربط به فضاي اجق وجق چوبين نبود. هيچ‌وقت نفهميدم كه چوبين چه‌جور جانوري بود. اگر حيوان بود، پس چرا مادرش آدم بود و اگر آدم بود، پس چرا قيافه‌اش آن شكلي بود: تركيبي از تا دو تا چشم گنده، يك خرمن مو، دو تا دست و دو تا پاي قلمبه؟ همين مشكل را كمابيش براي برونكا هم داشتم؛ هويت آن‌را هيچ‌وقت نفهميدم. دماغش شبيه دماغ باربارا استرايسند بود و چشم‌هايش مثل جك نيكلسون، ولي در مجموع، شبيه هيچ جانور قابل تصوري نبود. هميشة خدا روي اعصاب آدم رژه مي‌رفت. آن راهروي رنگارنگي كه جلوي مخفيگاه برونكا بود چرا آن‌قدر پيچ واپيچ بود؟ خود برونكا با آن هيكل زمختش چه جوري از آن راهرو رد مي‌شد؟

چرا رنگ آن قورباغه قرمز بود و بچه‌اش توي دهنش زندگي مي‌كرد؟ چرا چوبين عاشق پروانه شده بود و آن دختره كه چوبين پيش‌شان زندگي مي‌كرد، رقيب عشقي پروانه بود، آن هم از نوع خارق‌العاده و نايابش؟ چرا قيافة خرسه، آن‌قدر دپرس بود و فقط گل مي‌خورد؟ چرا پيپ پيرمرده مثل پيپ عموي بلفي، كنار دهنش چسبيده بود و نمي‌افتاد؟ چرا هر وقت اتفاق بدي مي‌افتاد، آن جغد بيچاره از بالاي درخت مي‌افتاد پايين؟ يعني چيزي‌اش نمي‌شد؟
يعني توي آن جنگل به آن گندگي، هيچ آدم ديگري غير از پيرمرده و دختره زندگي نمي‌كردند؟ حالا فرض كنيم كه جوابش «نه» باشد، خب پس چرا توي 26 قسمت، يك آدم هم به عنوان ميهمان يا رهگذر از توي جنگل رد نشد؟ چرا پيرمرده و دختره نمي توانستند با حيوان‌ها حرف بزنند. ولي چوبين كه مثلا از يك سيارة ديگر آمده بود مي‌توانست با همه حرف بزند؟
شايد الان خيلي‌هايش را بتوانيم با اين قضيه كه احتمالا «چوبين يك سوپرمنِ آپديت شده به سبك انيميشن هاي نيپون بوده»، توجيه كنم.

پاورقی:جزو معدود کارتونهایی است که دامن کوتاه سانسور نشده است و یا چوبین به عنوان برادر معرفی نشده است.هیچوقت نفهمیدم چرا پخش مجدد نداشت چه شانسي آورديم كه پروانه هم دستكش داشت هم جوراب شلواري مشكي.وگرنه نصف كارتون را بايد تصوير زوم شده ميديديم.
من نميدانم چه حكمتي دارد كه همه كارتونها كمبود مادر دارد.و چه حكمتي دارد كه بعد از ديدن اين همه قسمت باز به زيارت مادر گمشده نائل نميشيم.مثلا مادر حنا مادر هاچ مادر چوبين مادر.........كاش اين مادران محترمه رعايت ما را هم ميكردند و پوشيده تر لباس ميپوشيدند.

arashbb
15-05-2007, 17:20
اين خبر بدش كو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

kenshin
15-05-2007, 17:21
پاراگراف انتهائی نقد رمز داوینچی در تاپیک نگاهی اجمالی به فرق شیطان پرستی را بخوانید...(فکر کنم صفحات آخر)

کارتون ها توانائی هایی دارند که فیلم هرگز نخواهد داشت(میا ماتسو شناکه)

piremard
15-05-2007, 17:22
اینم لینک دانلود هاشون : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

majid-ar
15-05-2007, 17:23
پدرام جان دستت درد نکنه.

منو یاد 8-9 سالگیم انداختی.
اون موقع دیونه این کارتون بودم.

Asalbanoo
15-05-2007, 17:35
پدارم جان ممنون.. خیلی خوب بود

دادا تو فیلم می ذاشتی بهتر نبود ایا؟؟؟؟

ممنون از زحمتی که کشیدی

z.sharif
15-05-2007, 20:32
:27: باسلام . مناين كارتون راخيلي دوست داشتم . مخصوصا اون قورباغه كه بچش هميشه توي حلقش بود . نهايت انجام فعل مادري....................:40:

*Necromancer
15-05-2007, 20:47
من اون موقع 4 سالم بود ولي يادمه!(حافظه رو داشته باش!)

Ar@m
15-05-2007, 23:35
ای بابا شماها هیچکدوم مقاله ای رو که در مورد کارتونهای دوران کودکی توی تاپیک هستش نخوندین انگار!!!
شما حداقل یه ذکر منبع می کردی!!

pedram_ashena
15-05-2007, 23:39
ای بابا شماها هیچکدوم مقاله ای رو که در مورد کارتونهای دوران کودکی توی تاپیک هستش نخوندین انگار!!!
شما حداقل یه ذکر منبع می کردی!!

لينك لطفا/منبع مشخص نيست

*PiNk PaNTHeR*
15-05-2007, 23:45
آقا اون خطوط آخرت خیلی خوفه.
تعویضش کن جون من!
راستی فکر کنم هنوز نوبت تکرارش نرسیده چون داره کارتونهای سال 77_78 رو تکرار میکنه.(واقعا ایول به تلوزیون ایران)

END_BOY
16-05-2007, 00:07
عجب کارتونی بود
دورانی داشتیم

Actros
16-05-2007, 00:08
دمت گرم داش
به 10 12 سال پیش برگشتیم

Doyenfery
16-05-2007, 00:14
اين خبر بدش كو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جغده یادت نیست ؟
هی می گفت :
یک خبر بد - یک خبر بد

persian365
16-05-2007, 00:15
خاطرات رو زنده کردی ممنون

ولی الان چند روزه تو پی سی تایپیک با نام خبر بد زیاد شده
همین الان هم تو صفحه پست های جدید دو تا خبر بد بود که یکش مال دیروز بود یانگوم مریضه )

خلاصه مرسی

T@Z
16-05-2007, 00:57
ياد ايام بخير دمت گرم خيلي حال دادي

*PiNk PaNTHeR*
16-05-2007, 21:02
ببخشید دوباره اومدم به دوتا خط اخر گیر بدم.
من متولد اسفند 71هستم و وقتی 5-4 سالم بود فیلم رو میذاشت.
پس یک بار تکرار شده.

pedram_ashena
16-05-2007, 21:13
اي بابا 2 تا خط آخر نوشتيم 30 بار گير ميده.آقا من معذرت ميخواهم/من ..../باز برو ببين شايد چيزي تونستي از اين 2 تا خط بياري كه گير بدي
مزاح فرمودم

Ar@m
16-05-2007, 23:46
لينك لطفا/منبع مشخص نيست

اینم لینکش:

Ar@m
16-05-2007, 23:48
البته اونجا خیلی کامل تره
یعنی خیلی دیگه از کارتون های دوران بچگی مون هم هست و خیلی هم عالی نوشته شده
پیشنهاد می کنم اگه تا حالا تخوندینش حالا این کارو بکنین

*PiNk PaNTHeR*
16-05-2007, 23:51
اي بابا 2 تا خط آخر نوشتيم 30 بار گير ميده.آقا من معذرت ميخواهم/من ..../باز برو ببين شايد چيزي تونستي از اين 2 تا خط بياري كه گير بدي
مزاح فرمودم

هااان من این چوبین به عنوان برادر رو هم نفهمیدم! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دیدم مثلا به جای دوست دختر بگن نامزد یا بجای بازار بگن زن.
ولی موجود فضایی رو ندیدم برادر نسبت بدن. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ms368
04-06-2007, 11:46
یادش بخیر .

فکر کنم سال 76 یا 77 بود

pedram_ashena
26-07-2007, 16:53
آهنگ و ترانه چوبين بدون سانسور در اين 30 ثانيه شما موفق به ديدن مادر چوبين ميشويد با فرمت FLV
از دست ندهيد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

pedram_ashena
26-07-2007, 17:01
ترانه اصل ژاپن و ابندايي چوبين با فرمت flv
48 ثانيه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
تصاوير همانهايي است كه تلويزيون خودمان هم نشان داده اين هم نوستالژي جالبي دارد

alfy
26-07-2007, 21:13
پدرام جان می گم چه خبره ؟
روز جهانی کودک نزدیکه ؟ نکنه گذشته ؟
شوخی کردم ها
بد جوری مارو بردی کودکی
مرسی زیاد

Gilopa
26-07-2007, 22:11
یادش بخیر اون موقع تلویزیون کارش فقط کارتون نشون دادن بود..انصافا ما بیشتر در این زمینه حال کردیم تا بچه های امروزی....ممنون پدرام جان

alfy
28-07-2007, 03:18
همیشه دوست داشتم یه دونه از اون ساعته یا حالا هرچی (اونی که تو دست چوبین بود ) داشته باشم باهاش بتونم سوسک ها رو بکشم !!!

cyrus_ln
28-07-2007, 09:38
من از اون سگ ها و خفاشها كمي مي ترسيدم.

farhad200
28-07-2007, 11:49
پدرام جون مارو بردی کجاها
یادش بخیر من اونموقع 8 سالم بود تقریبا عاشق این کارتون و ساعتی که تو دست چوبینه بودم
خداییش ما اون موقع بیشتر از الان که بزرگ شدیم حال میکردیم.
در مورد نقد کارتونها باید بگم که اون موقعها درسته که کارتونهای سانسور شده به خوردمون میدادم ولی حداقل کارتونایی که میدیدم یه پیام اخلاقی و درس زندگی داشت مثل کارتونهای الان که تو تلویزون نشون میدن نیست که علاوه بر سانسور هیچ پیام مثبتی هم برای کودک بدبخت نداره.
اییییی کودکی کجایی که یادت بخیییییر !!!!

capitan black
28-07-2007, 18:12
اخ اخ...يادش به خير ...عجب دوراني داشتيم..رفتم به سالهاي دور

soheil_6666
29-07-2007, 23:51
ولي ياده برونكا بخير خودش خفي بود ها