PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالات در زمینه باغبانی

صفحه ها : [1] 2 3 4 5

hamidma
11-05-2007, 15:46
با سلام و عرض احترام خدمت دوستان گرامی

من راستش در باغچه خونم چند عدد بوته و درخت دارم. سه نمونه گل رز، یک بوته گل محمدی، یک درخت توت و یک درخت انگور و یک عدد درخت کنار بیست سی ساله.

البته بجز درخت کنار ( درختی که برگها صدر نامیده می شده و مخصوص مناطق جنوبی از جمله خوزستان هست) که حدود بیست سی سالی هست عمر داره بقیشون رو حدود چهار پنج ماهه که کاشتمشون.
من به باغبانی علاقمند هستم و به گیاهام به خوبی می رسم. ولی خوب نداشتن علم کافی بزرگترین مشکل من هستش. یه کتابی به نام " پرورش گل در باغ، خانه و اپارتمان " نوشته مهندس حسن حسنی زاده رو دارم و کلش رو هم خوندم ولی خوب سوالات زیادی در این زمینه دارم.

با یه سرچ تو اینترنت در بسیاری از جاها از کتابی به نوشته مهندس کارگر دیدم که استفاده شده بود. ولی خوب هر چی گشتم نتونستم این کتاب رو پیدا کنم. نمی دونم متعلق به کدوم انتشارات هست و چجوری می شه گیرش اورد.

اما درخواستم :
1- اینکه این کتاب رو از کجا می شه گیر اوردو اگه کتابی که در زمینه باغبانی بهم کمک می کنه اگه معرفی کنید ممنون می شم.
2- تو این کتاب خوندم که وقتی که نوک برگها قهو ه ای می شه یا به علت خشکی هواست ( که ماشا... محل زندگی من ابادان اخر هوای خشک هستش) و یا عبور عابران ازکنار درخت و کشیده شدن نوک برگ به لباسشون هست و یا دیوار و ....

با توجه به اینکه اغلب این درختهام و بوته هام این مشکل رو دارند چه کاری می شه کرد که این مشکل برطرف بشه؟ ایا پاشیدن اب بروی برگها مشکل رو حل می کنه؟ یا اینکه درست کردن یه سایه بون واسه همه باغچه؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

Vmusic
11-05-2007, 18:01
سلام دوست عزیز!!

در مورد اون قهوه ای شدن که می گی همش اونطوری شده !!

فکر کنم بیماری دارن اگه بتونی یه عکسی یا توضیح بیشتری بدی بهتر می تونم کمکت کنم !!

در رابطه با کتابم یکمی پرس و جو کنم می گم بهت !!

موفق باشی !!

hamidma
11-05-2007, 19:32
ممنونم از راهنماییتون حتما فردا عکسش رو برای شما می زارم.
البته این رو هم بگم که همه برگها اینجوری نشده بلکه مشکل اینه که در همشون چند برگی به این صورت وجود داره.

hamidma
13-05-2007, 13:44
با سلام خدمت دوست گرامی

من چند عکس زیر رو گرفتم ممنون می شم که راهنمایی کنید.

عکس برگ گل رز

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عکس برگ انگور

عکس برگ گل شیپوری

همچنین این برگها هم خورده شده اند که من نتونستم مشکلش رو پیدا کنم. احتمالا باید یه پیله تو برگها پیدا می کردم که نبود.

Vmusic
13-05-2007, 13:47
اگه مشکلی پیش نیاد امشب جوابتو می گیری !!

خورده شدن هم مربوط به لارو احتمالا که اونم می گم
کلا توضیح می دم چندا روش پروش گیاه هم می دم بهت تا بهتر کار کنی !!

Vmusic
14-05-2007, 00:02
در رابطه با گل رز

باید بگم که دارم جزو هامو می گردم تا علت اون قهوه ایی شدن نوک برگارو بیابم !!
به احتمال زیاد بیماری هستش !! اگه خواستی کل بیماری های رز رو اینجا می زارم تا اطلاعاتت هم در این زمینه زیاد بشه !! یه مقداری توضیحات در این مورد دارم که می گم

البته بسته به اندازه بوته نوعش فرق می کنه اینی که من می گم ارتفاعه بوتش 45 سانته !!

خانواده: Rosaceae

نام علمی: Rosa Anna Ford

نیاز هاش اینه

به مکان آفتابی، خاک غنی و مربوط با زهکش خوب نیاز داره و حداقل دمای قابل تحمل اونم ۱۵- درجه سانتی‌گراد هستش برای سلامتی گیاه و بالابردن کیفیت گل‌دهی، در فصل خواب گیاهاون رو هرس کن.

ازدیادشم خواسی بکنی

از طریق پیوند شکمی در تابستان و یا تهیه قلمه‌های چوب سخت در پائیز امکان‌پذیر هستش !!

که پیوند شکمی می دونی چه جوریه ایا؟

در مورد اون یکی هاهم یکمی مطالعه کنم می گم چون تاحالا همچین موردی نداشتیم و حضور ذهن ندارم !!

hamidma
14-05-2007, 19:37
می شه در مورد جزوه هاتون هم یه توضیح بدید؟ ایا تحصیل اکادمیک کشاورزی دارید شما یا اینکه به صورت تجربی؟

amin_rogh
14-05-2007, 20:06
دوست عزیز سلام
در مورد عکس آخری تقریبا مطمئن هستم که کار کار زنبور هست.برخی از انواع زنبور هستند که لانه های گلی درست میکنند و داخلش تخم میگذارند و برگ ها را برای بستن درب اونها با آرواره هاشون میبرند و استفاده میکنند.
دوما اگر درست متوجه شده باشم و تمام عکسها از یک محل گرفته شده باشه احتمال بیماری تقریبا منتفی هست.نظر جعفر عزیزم رو به این نکته جلب میکنم که اگر منظورتو بیماری بادزدگی برگ رز هست فکر میکنم درست نیست.
اما به ایده من مشکل شما یک تلفیقی از کم آبی- فقر عناصر غذایی میکرو- بافت بد خاک و همینطور شور بودن خاک باشه. اطلاعاتتون کافی نبود دوست من. اگر این باغچه یک منزل هست باید کمی به عقب( منظورم زمان ساخت منزل هست) برگردید و ببینید آیا نخاله ساختمانی رو توش تخلیه کردند یا نه؟

من حدود 10 -12 سال پیش توی پژوهشگاه صنعت نفت دقیقا همین شکل گل رز رو تجربه کردم.اما اعلام نظر از راه دور و با اطلاعاتی که شما دادید خیلی مشکل است.لازم هست بگم
که تحصیلات آکادمیک دارم و در بلژیک هم در همین زمینه مشغول بکار هستم.
امیدوارم بدردتون بخوره.

amin_rogh
14-05-2007, 20:14
ببخشید دوست من .من الان پست اولتون رو دیدم.اطلاعاتتون کافی هست.مشکلتون هم همونه که خدمتت عرض کردم.خاکتون شوره-آب کافی نیست-فقر مواد وجود داره و در عین حال بدلیل کم بودن میکروالمان هاامکان جذب مواد موجود هم از دست میره.من حالت عین عکس اخرتون رو دقیقا در اهواز دیده ام.
پاشیدن اب بر روی برگها نتنها مشکل رو حل نمیکنه بلکه با هوای گرمی که شما دارید باعث باز شدن نابجای روزنه ها هم میشه و باعث از دست دادن اب و ایجاد مشکلات بیشتر هم میشه.اگر بتونی سایبان رو درست کنی البته بصورتی که کاملا سایه ایجاد نکنه و بطوری که فقط شدت نور رو کنترل کنه(مثلا کشیدن توری ) و باز هم البته فقط در ساعات اوج شدت نور مفید هست.
بهترین راهنمای شما آقای مهندس پارسی یا آقای دکتر معلمی یا آقای دکتر انصاری یا خانم مهندس صدیقی هستند که در دانشگاه اهواز در گروه باغبانی تدریس میکنند و با علاقه جواب شما را خواهند داد.
سلام حقیر رو هم به ایشان برسانید
امیدوارم بدردتون بخوره.
امین رخ

Vmusic
14-05-2007, 21:39
توضیحات دوسمون خیلی خوب بود !!

من گیاه پزشکی می خونم ولی هنوز اطلاعاتم کامل نیست که داریم کاملش می کنیم!!

خوب باز اگه مشکلی بود بگو دوسمون واردترن ما هم از اطلاعاتشون استفاده می کنیم در حد تواناییمون هم کمکت می کنیم !!

amin_rogh
14-05-2007, 22:07
توضیحات دوسمون خیلی خوب بود !!

من گیاه پزشکی می خونم ولی هنوز اطلاعاتم کامل نیست که داریم کاملش می کنیم!!

خوب باز اگه مشکلی بود بگو دوسمون واردترن ما هم از اطلاعاتشون استفاده می کنیم در حد تواناییمون هم کمکت می کنیم !!

چوبکاری میفرمایید دوست عزیز.چنانچه امری داشتین در خدمتم.من باغبانی خوانده ام و اینجا هم چند دوره تکمیلی گذرانده ام.. راستش تا حالا فقط بچه های انجمن محبت کرده اند و مشکلاتم رابکمکشون حل کرده ام.مایه خوشحالیست اگربتونم منهم خدمتی به دوستان بکنم .
موفق باشید

hamidma
15-05-2007, 12:31
اقای امین رخ واقعا ازتون ممنونم که با دقت تمام به سوالات من پاسخ دادید. می تونم بگم که واسه من یه سعادته که تونستم با همچون شخص شما در این رابطه مشورت کنم.

دوست عزیز من به شدت علاقمند هستم که به صورت علمی تر به باغبانی بپردازم . لطفا اگه امکان داره و کتاب و منبعی در این زمینه رو معرفی کنید واقعا ممنون میشم.
برای شروع اگه فارسی باشه که بهتره ولی می تونم با انگلیسی هم کنار بیام.

با تشکر فراوان

amin_rogh
15-05-2007, 13:43
اقای امین رخ واقعا ازتون ممنونم که با دقت تمام به سوالات من پاسخ دادید. می تونم بگم که واسه من یه سعادته که تونستم با همچون شخص شما در این رابطه مشورت کنم.

دوست عزیز من به شدت علاقمند هستم که به صورت علمی تر به باغبانی بپردازم . لطفا اگه امکان داره و کتاب و منبعی در این زمینه رو معرفی کنید واقعا ممنون میشم.
برای شروع اگه فارسی باشه که بهتره ولی می تونم با انگلیسی هم کنار بیام.

با تشکر فراوان

دوست عزیز سلام
خوشحالم که بدردتو ن خورد.یادم هست که در میدان شهدای اهواز(24متری)یک کتابفروشی خیلی خوب بود.کتابهای خوبی هم داره .از کتاب اصول باغبانی میتوانید استفاده کنید.همونطوری که عرض کردم اساتید محترم دانشگاه اهواز میتوانند بهترین و آخرین راهنماییها و روشها رو با توجه به شرایط محیط بهتون توصیه کنند که مطمئن هستم با علاقه و کمال میل این کار رو خواهند کرد.

hamidma
17-05-2007, 00:25
با تشکر از شما

حالا من چند تا سوال دارم که ممنون می شم راهنمایی کنید.
1- این دو عکس پایین باغچه خونه من هستش که برای اشنایی با شرایط محیطی قرارش دادم.

2- در مورد اینکه فرمودید ممکنه که زباله ساختمانی در باغچه ریخته شده باشه که تقریبا می شه گفت که مطمئن هستم که این جوری هست. این درخت بیست سی ساله "کنار " واقعا عجیبه که مونده. حالا سوال من اینه که من با این وجود چی کار باید بکنم که خاک تقویت بشه؟
این عکس پایین یه نمونه از کود شیمیایی هستش که من هر ماه به باغچه و گیاهاش می دم.

3.- من یه درخت توت دارم که همونطور که در تصویر می بینید از همون ابتدایی (4 ماه قبل) که کاشتمش از ابتداش دو شاخه ای بود و یه شاخه قوی تر. دوستان به من می گند که باید اون شاخه نازکتری رو ببرم و و شاخه اصلی رو بزارم بزرگ شه حالا به نظر شما باید این کار رو انجام بدهم؟

4- عکس پایین هم یه نمونه افتی رو نشون می ده که فقط به درخت "کنار " حیاط من زده. باهاش چی کار باید بکنم؟

5- من درختی که در پایین عکسش رو دارید به نام درخت انگور خریدم ولی یه نفر گفتش که این درخت انجیر هست نه انگور. حالا به نظر شما واقعا این انگوره یا انجیر؟

hosseinpascal
17-05-2007, 15:54
dooste man salam
sharmande man hala alman hasatam pishe doostam. vaghti bargashtam javabet ro mizaram.
movafagh bashi
aminrokh

amin_rogh
21-05-2007, 21:53
دوست من سلام
از اینکه دیر شد معذرت میخوام.آخه رفته بودم تعطیلات و اونجا فونت فارسی در اختیارم نبود.
عکس باغچه تان را دیدم. بنظر میرسد که نیازی به کشیدن توری نیست چون اون درخت کنار به اندازه کافی سایه ایجاد میکند. اما چند نکته دیگر دیدم که باید بعرضتون برسونم.عکسی که از کود گذاشته اید احتمالا کود ازته هست.کود ازت یا اوره بیشتر برای تقویت رشدبکار میرود و مصرف مداوم و بیش از اندازه اون خودش باعث بروز مشکلات دیگری میشود.بیاد داشته باشید که کود اوره براحتی تصعید میشود .وتوصیه میشود که پس از پاشیدن کود باغچه را آبیاری کنید ویا کود را با آب آبیاری مخلوط کنید تا وارد خاک شده و در اختیار گیاه قرار گیرد.باز یاد اوری میکنم که مصرف مداوم و بیش از اندازه اون خودش باعث بروز مشکلات دیگری از جمله دراز شدن گیاه ویا سوختن برگ و یا حتی مسمومیت گیاه میگردد.
وقتی که از کمبود مواد یا کمبود عناصر میکرو برای شما گفتم منظورم ازت یا فسفر نبود. هر چند که کمبود این عناصر هم ممکن هست در میان باشد.عناصر میکرو عناصری هستند که بمقدار خیلی کم در خاک وجود دارند و یا اینکه بمقدار خیلی کم مورد نیاز گیاه هستند اما بسیار لازم و ضروری هستند و گاهی عدم وجود برخی از این عناصر باعث جذب نشدن مواد دیگر توسط گیاه و یا حتی گاهی باعث بروز اختلالات فیزیولوژیک و یا ظاهری در گیاه هم میشه.
این نوع کود ها را میتوانید از فروشگاههای کشاورزی تهیه کنید.در ضمن کود های دامی بشرط اینکه خوب عمل امده باشده باشند منبع خوبی از اغلب این مواد هستند.
روی زمین مقدار بسیار زیادی برگ خشک دیده میشه.بالای 90 در صد احتمال میدم که عاملش کم آبی باشه. از سله هایی که خاک بسته مشخص هست که بافت خاک سنگین و رسی هست. بنابر این وقتی اب میدین گل میشه و تمام منافذ خاک رو هم میبنده و به اصطلاح نفس کشیدن خاک رو هم مختل میکنه. ووقتی هم که مثل الان خشک میشه ترک میخوره و باعث پاره شدن ریشه های کوچک میشه.چاره کار فقط با اضافه کردن شن یا ماسه بعلاوه مواد دامی یا گیاهی پوسیده میسر میشه.
در مورد درخت توت/ درست هست.باید شاخه ضعیف تر بنفع قویتره از بین بره.چون در آینده دچار وضعی شبیه به درخت کنارتون میشید.
اما آفتی که به کنارتون زده اسمش مینوز هست. یه لارو هست که در داخل برگ حرکت میکنه و لایه بالایی و پایینی رو باقی میزاره ولی وسطش رو میخوره.اگر که شدت خسارت خیلی زیاده باید مبارزه شیمیایی کنید در غیر اینصورت صرفه اقتصادی نداره. منظورم اینه که باید سمپاشی کنید.ولی از انجایی که درخت کنار خیلی بلند هست و خیلی هم ارزشمند نیست این کار رو معمولا نمیکنند.( البته به سید بودنش جسارتی نمیکنم!)
در انتها هم درست میفرمایید. انگورتون خیلی به انجیر شبیه هست!اما یه چیز ساده میگم که خودت امتحان کنی و به اون دوستت هم بگی که نگاه کنه که دیگه توصیه غیر علمی به کسی نکنه. در داخل شاخه ها و برگهای انجیر یک شیرابه سفیدرنگ جاری هست که اگر ساقه را کمی خراش دهید و یا برگی از انجیر بکنید آن شیرابه بلافاصله شروع به تراوش میکنه. امتحان کنید.

hamidma
22-05-2007, 19:58
با تقدیر و تشکر فراوان از زحمتی که می کشید و لطفی که می کنید.

من همچنان با اجازتون سوالاتی دارم که در ادامه مطرح می کنم. امیدوارم که حوصلتون رو سر نبرم.

با تشکر فراوان

hamidma
22-05-2007, 20:03
در مورد عکس آخری تقریبا مطمئن هستم که کار کار زنبور هست.برخی از انواع زنبور هستند که لانه های گلی درست میکنند و داخلش تخم میگذارند و برگ ها را برای بستن درب اونها با آرواره هاشون میبرند و استفاده میکنند.

دوست عزیز در مورد این مشکل چی کار می تونم بکنم؟ چون هر چی شاخه جدید می زنه بعد چند روزی همون خوردگی ها رو داره.

hamidma
23-05-2007, 12:00
با سلام دوباره

دوست عزیز من در مورد اصلاح خاک باغچه چه کاری باید انجام بدهم؟ اضافه کردن ماسه به خاک؟ استفاده از کود خاص؟

در ضمن ایا منظور از ماسه همون ماسه ای است که در کارهای ساختمانی استفاده می شود؟

amin_rogh
23-05-2007, 20:20
دوست عزیز در مورد این مشکل چی کار می تونم بکنم؟ چون هر چی شاخه جدید می زنه بعد چند روزی همون خوردگی ها رو داره.

سلام. اختیار داری دوست من.خوشحال میشم اگر کمکی بتونم بکنم.
راه اول کمی سخت هست ولی بهترین راه هست.اینه که بگردی ببینی در نزدیکی باغچه شما لانه زنبور هست یا نه. این قبیل لانه ها معمولا در زاویه دیوارها با سقف و یا در زیر هره و لبه ها ساخته میشوند. البته ممکن هست که لانه ای در نزدیکی شما نباشد ولی زنبورها باغچه شما را بعنوان یک منبع شناسایی کرده باشند.
راه دوم استفاده از یک سم حشره کش عمومی تماسی هست که براحتی از فروشگاههای کشاورزی قابل تهیه است.

amin_rogh
23-05-2007, 20:36
با سلام دوباره

دوست عزیز من در مورد اصلاح خاک باغچه چه کاری باید انجام بدهم؟ اضافه کردن ماسه به خاک؟ استفاده از کود خاص؟

در ضمن ایا منظور از ماسه همون ماسه ای است که در کارهای ساختمانی استفاده می شود؟

ماسه ای که در کارهای ساختمانی مصرف میشه معمولا با ناخالصی و یا نخاله های ساختمانی همراه هست.اگر بتونید از ماسه ای که کنار کارون هست مخصوصا از اونایی که از لایروبی بدست اومده استفاده کنیدعالی هست.
اما نه اینکه باغچه را پر از ماسه کنید ها! فقط به خاک اضافه کنید.مقدارش در مجموع اگر یک سوم حجم کل خاکتون بشه بهترین هست.البته با در نظر کرفتن کود دامی که به خاک اضافه خواهید کرد.کود دامی پوسیده خوب هست لازم نیست دنبال چیز خاصی بگردید.اگر کمپوست هم در اختیار داشته باشید خیلی عالی هست.
. صد البته که همگان میدانند که این دستورات به واقعیت نمی پیوندند! چون خیلی ایده الیستی هست که خاکتون دقیقا به نسبت های یک سوم از ماسه رس کود و مواد آلی تشکیل شده باشه!شمافقط سعی کنید که خاکتون رو به شرایط ایده آل نزدیک کنید.
موفق باشید.

amin_rogh
23-05-2007, 20:37
راستی انجیر بود یا انگور؟

Vmusic
23-05-2007, 21:33
برگ انجیر !!

درخت انجیر که نام علمی آن فیکوس (Ficus) می‌باشد از خانواده (Moracee) موراسه است و دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کا ئوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.
انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیکوس کاریکا ، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا بیشتر برای تلقیح انواع انجیر خوراکی کاشته می‌شوند.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبرگ انگور !!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددیگه فکر کنم معلوم بشه کدومه !!

amin_rogh
23-05-2007, 22:16
سلام مهندس
دستت درد نکنه. میخواستم بدونم حمید جان امتحان کردن یا نه!عکسهای خوبی بود.حتما حمید جان هم استفاده خواهند کرد.
ممنون
ضمنا اسم رلجیوزا از همون واژه دین میاد. پس بهتره اگه جسارت نیست از ج استفاده شود.و کائوچو هم که اشتباه لپی بود.بیخیال!

hamidma
24-05-2007, 00:42
دستتون درد نکنه که با راهنماییتون واقعا من رو شرمنده کردید. بله دوست عزیز انگور بود. از راهنماییتون در مورد اون حشره و خاک باغچه واقعا ممنونم. امیدوارم پست بعدیم شما رو زیاد اذیت نکنه چون خیلی زیاده.

hamidma
24-05-2007, 00:57
با عرض سلام خدمت شما
بالاخره يك كتاب خيلي عالي در مورد باغباني به دست اوردم و كلي اطلاعاتم در اين زمينه بالا رفت. سوالات فراواني كه در مورد باغباني داشتم با خواندن كتاب برطرف و كمتر شدند. اسم كتاب " باغباني علمي" به تاليف لورا رايس و رابرت رايس و به ترجمه فرشاد امير اصلاني چاپ شركت انتشارات فني ايران هست.
اين كتاب كه من گرفتم ويرايش چهارمش هست كه مربوط به دهه نود هستش.
خوب از كتاب كه بگذريم اين باغچه هم براي شخصي به مبتدي من شده يه ازمايشگاه علمي . هر چند اولش فكر مي كردم به قول معروف هر چي سنگه واسه پاي لنگه " ولي بعد خوب به اين نتيجه رسيدم كه بد هم نيست و اين مشكلاتي كه پيش مي ياد خودش يه تجربه مفيد هست.
بعد از اون مشكلي كه واسه دو درخت رز و درخت كنار كه پيش امده بود يه مشكل هم اضافه شده .
جديدا يه دوستان تازه اي هم در باغچه من پيدا شده كه در پايين عكسش رو هم براتون گذاشتم.
اين حشره كه به شكل ملخ سبز كوچك هستش هم به درخت شيپوري و هم به درخت انگور كلي اسيب زده البته به برگهاي اين دو درخت.

به نظر شما من چي كار بايد با اين حشرات بكنم ؟ از چه سمي بايد استفاده بكنم؟ ايا اصلا اين كار لازمه؟ و ايا خرجش مي ارزه؟

در ضمن يه خورده هم به باغچه رسيدم و برگهاي زرد درخت پيشكسوت باغچه رو " درخت كنار" رو بيرون ريختم . واقعا كه خدا به باغبونها صبر بده كه چه كار سختي دارند. همچنين سه تا از شاخه هاي اضافه درخت توت رو هم بريدم كه به قول شما شاخه اصلي تقويت بشه. همچنين هر چي گل اطلسي و ميمون هم كه داشتم همه رو از ريشه كندم چون زمان گل دهيشون تمام شده بود و همچنين باغچه خيلي در هم برهم بود. هر چند واسم سخت بود ولي به هر حال همه رو كندم . حالا باغچه يه مقدار شكل بهتري گرفته كه عكسش رو هم براي شما دوستان گرامي قرار داده ام.
هر چند هنوز قسمت چپ باغچه كلي كار داره.
ديگه تصميم گرفتم كه گلهاي يكساله در باغچه نكارم و فقط گل يا درختهاي چند ساله بكارم و فقط يه بخش كوچكي رو " به اصرار همسرم" به كاشت سبزي اختصاص بدم.

يه مشكل ديگه هم كه نمي دونم مشكله يا نه اينه كه از ابتداي بهار كه گلهاي رز تو باغچه گل دادند و بعد هم من بريدمشون ديگه گل ندادند( البته طبق نوشته اي در يك وب سايت اينترنتي كه گفته بايد بايد از نيم سانتي بالاي اخرين گل بريده بشه) البته گل محمدي چند تا غنچه زده كه اميدوارم اين حشرات عزيز ( زنبورها) اجازه بدهند كه اين گلها رو ديد. حالا واقعا موندم كه اين يه مشكله يا اصلا مشكل نيست. ايا گل دهي فقط يه بار در ساله يا اينكه با فاصله است؟

در ضمن من بذر چهار عدد گل رو هم خريداري كرده ام كه انها رو بكارم. گلهاي " لاله عباسي زرد و قرمز" و " كوكب يكساله الوان" و "شاه پسند" و " اهار پرپر الوان گل درشت ( خارجي )"

قصدم هم اين هستش كه اين گلها رو در گلدان پرورش بدهم چون فكر مي كنم كه با توجه به گرماي شديد بيرون اصلا مناسب كاشت در باغچه(گلهاي فصلي )نيستند( تجربه گلهاي اطلسي و ميموني ) همچنين مي خواستم با اين كار يه كار تازه رو خودم شروع كرده باشم. قصدم اينه كه اين بذرها رو ابتدا نشاء كاري بكنم و بعد به گلدان انتقالشون بدم.( البته بجز شاه پسند كه فكر كنم چند ساله هستش كه فكر كنم بايد به باغچه انتقالش بدم بعد از مدتي)

من براي نشاء كاري يه جعبه اي رو از يونوليت درست كرده ام كه بذرها رو با حفظ يه فاصله مناسب 5 سانتي مي كارم تا بعد از اينكه بذرها به صورت چند برگي در اومدن به گلدان انتقالشون بدم. البته خوب در راهنماي اين بذرها نوشته كه بايد سي سانتي فاصله باشه ولي خوب چون من در ابتداي رشد به گلدان انتقالشون مي دم فكر كنم اين فاصله فعلا كافي باشه. همچنين مي خوام كه اين نشاء كاري رو تو اتاق انجام بدم. حالا سوال من اينه كه ايا با توجه به توضيحاتي كه در مورد بذر ها و نحوه كارم گفتم ايا شيوه كارم درست هست و اصلا اين كار صحيح هست و نتيجه داره يا نه؟ چه نكات مهمتري رو بايد در مورد نشاء كاري در نظر بگيرم ؟ايا اصلا اين كار در اتاق امكان پذير هستش؟ قرار دادن اين بذرها در كنار هم ايا مشكلي ممكنه درست كنه؟
بي صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

amin_rogh
25-05-2007, 00:32
سلام. باغچه تون خیلی تمیز شده اما یکی از راههای حفظ رطوبت خاک جلوگیری از تبخیر بیش از حد است. ( در مورد این جمله کمی تامل کنید بعد ببینید راه حل چی توی چنته دارید)
در مورد اون حشره فکر میکنم که استفاده از سموم حشره کش عمومی مفید هست اما این در تخصص مهندس جعفر عزیز خودمون هست چون ایشان گیاهپزشک هستند و حشره شناس هم هستند.
در مورد گل محمدی باید بگم که ..نه.این ربطی به بریدن شاخه ها نداره. البته نه کاملا.بریده شاخه ها بهر صورت مقداری از انرژی رو صرف ترمیم و بازسازی خواهد کرد.اما حذف میوه ها( گلهایی که عمرشان تمام شده ) به گلدهی مجدد کمک میکنه. پس در فصل رشد بهتر هست که فقط گلهای پژمرده را حذف کنید نه شاخه ها را.لازم هست بگم که در اثر استفاده متداوم و زیاد کود اوره که تا بحال مصرف کرده اید موجبات رشد رویشی گلتان را بیش از رشد زایشی(گلدهی) فراهم کرده اید.

amin_rogh
25-05-2007, 00:39
ببخشید باقی جوابتون رو الان میگم
گلهایی رو که نام بردید همگی مناسب کاشت در هوای ازاد هستند و بخوبی با شرایط اب و هوایی انجا هم سازگارند.
کاشت انها در داخل اتاق موفق نخواهد بود. طریقه ای که برای نشا کاری در پیش گرفته اید خوب هست ولی لازم نیست. میتوانید برای کاشت انها بطور مستقیم عمل کنید.مهمترین نکته این هست که نگذارید بذورتان خشک شوند و در حفظ رطوبت خاک بکوشید.و برای تامین فاصله بین گلها میتوانید بذور را با مقداری ماسه و یا خاک یا هر چیز دیگری که به افزودن حجم بذور در هنگام کاشت کمک کند مخلوط و سپس بذر پاشی کنید.
موفق باشی

hamidma
25-05-2007, 01:54
با تقدیر و تشکر فراوان از راهنمایی شما

استاد و دوست عزیز
در مورد اینکه مستقیم بکارم من قصدم اینه که با کاشتن این گلها در گلدانهای بزرگ طولی که حدود نیم متری هستند و عرض سی سانتی ( تقریبا) دارند حال و هوای داخل اتاق ها رو بهتر کنم و دیگه اینکه مواظبت بهتری اعمال کنم و یه تجربه مفید هم برام باشه.
حالا با این صورت شما به نظرتون می تونم این کار رو در اتاق و در گلدان انجام بدهم یا اینکه جواب نمی ده و باید در فضای باز باشند؟

در مورد اون مشکل حشره ، راستش رو بخواهید خودم به ذهنم رسیده که با استفاده از حشره کش معمولی که واسه مورچه و دیگه حشرات استفاده می شه روی برگها بپاشم و بعد روی درخت ها و دورشون رو با تور پارچه ای با منفزهای ریز قرار بدم که هم جلوی ورود حشرات جدید رو بگیره و هم نور و هوای مناسب به گیاه برسه. شاید یه مدتی این کار رو بکنم این حشره های عزیز دست بردارند.

در مورد اینکه فرمودید که باید جلوی تبخیر رو بگیرم خوب علت اینکه من برگها رو گذاشته بودم که جمع بشوند همین بود که از تبخیر جلوگیری کنه ولی ظاهر باغچه و حیاط را بهم زده بود و محیط مناسبی واسه همه نوع حشره شده بود . حالا با این تفاصیر شاید منظور شما ایجاد چمن یا اینکه ایجاد یه سایبان باشه. درست متوجه شدم؟ می شه شما زحمت توضیحش رو هم بکشید؟

بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم اقای رخ عزیز
با تشکر فراوان

Vmusic
25-05-2007, 09:31
خوب سلام دوستان عجب تاپیک با حالی شده !!
خیلی کاربردی !!

یه چیزی در رابطه با سم پاشی بگم که تا اونجایی که می تونی سم پاشی نکن !!

هم برا حشرات مفید دیگه ضرر داره هم اینکه با اون هوای گرم باعث گیاه سوزی می شه !!

در رابطه با اون توری هم فکر نکنم با صرفه باشه !!

راسی ابیاری باغچه رو کی انجام می دی ؟

خوب ما 4 نوع ملخ داریم که زیاد واضح نبود این عکسه !!

این ملخ ها اولاش که مواد غذایی زیاده از همون برگا می خورن ولی اگه تعدادشون زیاد بشه کم بیارن هر چی دم دست باشه می خورن !![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه تعدادشون زیاده می تونی با طعمه مسموم یه جا جمع کنی بعد له کنی یا یه جوری نابودشون کنی !! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

هرچه زودتر بهتر قبل از تخم گذاری !!

طعمه مسموم ( مخلوط سبوس + سوین ) البته طعمه مرطوبش خیلی بهتر از خشکه چون ملخ ها بهترجلب می شن پس وقتی داری تهیش می کنی رطوبتشم در نظر بگیر برا هر کیلو طعمه مسموم در حدود 0/4 تا 0/6 لیتر اب لازمه !!

سم های شیمیایی هم برا ملخ ها فنیتروتیون و دسیس متداوله ( که چون باغچه هسش همون طعمه مسموم خیلی بهتر !!

برا اطلاعات بیشتر می تونی رو هر کدوم از ملخ های زیر کلیک کنی !!

ملخ صحرایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ملخ مراکشی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاربردی شده این تاپیک ای شالا همین جوری پیش بره !!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amin_rogh
25-05-2007, 11:32
salam alan sare kar hastam va 2 bare font farsi nadaram.
az pif paf ye vaght estefadeh nakoni ta beram khooneh javabet ro bedam!. movafagh bashi
dar zen esme man aminrokh hast. ( esme koochek) familam rokh nist

hamidma
25-05-2007, 12:17
چشم استفاده نمی کنم.
منتظر پاسخ شما هستم.

amin_rogh
25-05-2007, 13:27
دوست ازيز سلام. ببخشيد این رو با ان تو فا مينويسم پس بخاطر غلط املايی ببخشيد.
گياهان آپارتمانی نسبت به گياهان بيرونی از نياز های نوری کمتری برخوردارند و شما نميتوانيد گياهان بيرونی را جز در موارد خاص جايگزن گياهان اپارتمانی کنيد. آلبته گياهان اپارتمانی هم بصورت طبيعی در طبيعت وجود دارند اما چون از نياز نوری کمتری برخوردارند بعنوان گياهان آپارتمانی انتخاب شده اند. البته گونه های موجود گونه های برگزيده ای هستند که نسبت به گونه های 100 در 100 طبيعی باز هم از نياز نوری کمتری برخوردارند.پس چنانچه ميخواهيد حال و هوای خانه را عوض کنيد از گياهان آپارتمانی استفاده کنيد و گياهان بيرونی را برای بيرون نگ هداريد .
وقتی از سموم حشرکش عمومی سخن ميگوييم منظور پيف پاف نيست!و ایستفاده از این قبيل حشره کش ها نتنها ممکنست دارای مواد لازم برای تاثيرگزاری بر روی آفت ها را نداشته باشند بلکه ممکن هم هست بدليل داشتن مواد افزودنی که برای تامين بوی خوب و يا مواد ديگری که به این حشره کش ها اضافه ميشود ممکن هست خساراتی هم به گياه وارد کنند..
منظور از حشره کش عمومی سمومی هست که اختصاصا برای يک آفت مشخص تجويز نميشود و تاثير کلی بر روی تمام حشرات داره که همانگونه که جعفر عزيز گفتمّکن هست که حشرات مفيد رو هم از بين ببره.
جعفر جان محبت کردند و اسم چند سم را گفتند.من با بازار ایرن در حال حاضر آشنايی ندارم و نميتوانم چيزی در این مورد عرض کنم و این در تخصص ایشان هست..تنها نکته ای که ميتونم اضافه کنم اینه که برای تهيه طعمه مسموم اول سبوس رو يکی دو روز يا بيشتر در آب بخيسانيد و آجازه دهيد که شرايط` تخمير يا همون گنديدگی فراهم شده و سبوس شروع به تخمير کند. (منظور فقط` شروع تخمير هست نه گنديدگی کامل_° و سپس سم رو به اون اضافه کنيدتا سم جذب سبوس شود.با اینکار در واقع طعمه را برای آفت لذيذ و جذاب ميکنيد.
موفق باشيد.

hamidma
25-05-2007, 15:16
با تقدیر و تشکر فراوان از راهنمایی شما دوست گرامی

چشم تمام موارد مورد اشاره شما به دقت انجام می دهم. بازم ممنونم.

amin_rogh
25-05-2007, 15:36
خواهش دارم دوست من.
موفق باشید

hamidma
25-05-2007, 16:39
دوست عزیز پیشنهادتون در مورد جلوگیری از تبخیر اب خاک چی هست؟ به نظرتون با چی این کار رو انجام بدهم؟

و به نظر شما پس من می توانم این گلها رو در گلدانهایی قرار بدهم که در فضای باز باشند مانند ایوان خانه ؟ یا باید حتما در باغچه باشد؟

amin_rogh
25-05-2007, 19:26
دوست من سلام
بقول آقا رضا مارمولک/به عدد ادمها راه هست برای رسیدن به خدا!
طبیعتا اگر میتونید که میزان و دفعات آبیاری رو بیشتر کنید بهترین نتیجه را خواهید گرفت چون بغیر از تبخیری که بطور معمول از سطح خاک و در اثر حرارت محیط صورت میگیره مقدار زیادی هم توسط خود گیاه از طریق برگها تبخیر ویا ازطریق تعرق از خاک خارج میشه. نگهداری و محافظت از سطح خاک تنها یکی از عوامل موثر هست ولی بزرگترین عامل نیست.زیاد خودتو درگیرش نکن. من فقط خواستم که ذهن شما را کمی باز کنم و کمک کنم که عوامل محیطی و محاطی رو بیشتر ببینید و لمس کنید.
درمورد گلها. مهمترین عامل محدود کننده ای که مانع کاشت گیاهان بیرونی در داخل خانه میشود عامل نور هست. خیلی نمیتونم در این مورد دقیق حرف بزنم چون اگر وارد اعداد و ارقام بشم یک کم از وحله دور میشیم. فقط به همین اندازه میگم که اگر یک گلدان رو در داخل خانه و در فاصله 2 تا3متری از پنجره قرار بدین نور مفیدی که بتونه باهاش فتوسنتز کنه رو تقریبا دریافت نمیکنه!
ولی روی ایوان خانه میتونید اینکار رو بکنید و هیچ مشکلی هم به امید خدا پیش نمیاد.
موفق باشی

hamidma
25-05-2007, 19:46
با تشکر

اینم از جعبه نشاء ها که امروز دیگه راهش انداختم و بذرها رو توش کاشتم.

amin_rogh
26-05-2007, 13:57
خوب هست دوست عزیز موفق باشی.

hamidma
26-05-2007, 14:53
ممنونم
به نظرتون چند روز باید منتظر باشم که شروع به جوانه زدن بکند؟ عجولم درسته؟

hamidma
27-05-2007, 01:12
امروز بالاخره تصمیم گرفتم که یه سایه بون کوچیک واسه این انگور درست کنم. راستش روبخواهید بیشتر برگهاش خشک می شد که فکر کنم علت اصلیش گرمای شدید اینجا هستش.

hamidma
28-05-2007, 13:34
با سلام خدمت دوستان گرامی
بالاخره چند تا جوونه از گلدون نشاء ها بیرون زده. البته هنوز لاله عباسی اصلا جوونه نزده.
حالا سوال من اینه که ایا اینها رو در همون جای کم نور بزارم تا بزرگتر بشن یا اینکه به یه جایی ببرمشون تا نور بیشتری باشه وبعد از مدتی به گلدون منتقلشون کنم؟

hamidma
29-05-2007, 01:02
خوب مثل اینکه اقا امین تو این یکی دو روزه فرصت نداشته سری به این تاپیک بزنه. من بی صبرانه منتظر راهنمایی های شما هستم.
با تشکر.

amin_rogh
29-05-2007, 23:51
دوست من سلام
خواهش میکنم دلگیر نشید . فکر میکردم جوابتون رو قبلا داده ام
پس بیشتر توضیح میدم/گل لاله عباسی اتفاقا از گلهایی هست که به نور بیشتری نیاز داره.( البته من نمیخوام بهیچ وجه از فیزیولوژی باز شدن گل و ارتباطش با نور صحبت کنم).بهر حال کم بودن نور بر روی گلدهی گل لاله عباسی تاثیر مستقسم کاهنده دارد.اما نکته مهم درمورد انتقال نشا به محل جدید این هست که هرچه تعداد دفعات انتقال بیشتر باشد- با در نظر گرفتن فاصله زمانی مناسب- بطور ناخودآگاه عمل هرس ریشه را هم انجام میدهید که در ایجاد ریشه های پر و منسجم و جلوگیری از ایجاد ریشه های تنهاو عمیق بسیا موثر هست.
نکته مهم دیگر این هست که چنانچه اختلاف نوری محل کنونی و محلی که برای کاشت نهایی در نظر دارید خیلی زیاد است باید طوری برنامه ریزی کنید که نشاها به میزان نور بتدریج- ظرف 3-4 روز- عادت کنند که این کار را میتوانید با ایجاد سایه بان در ساعات آفتابی بر روی نشاهای تازه منتقل شده انجام دهید.
بخاطر داشته باشید که بذور تازه سبز شده هرگز نباید بی آب بمانند ولی مواظب باشید که آب زیادی هم میتواند باعث خفگی ریشه ویا باعث یروز برخی کندیدگی های قارچی شود. پس میزان ابیاری را بگونه ای تنظیم کنید که منافذ خاک رو نبنده و به خاک اجازه نفس کشیدن هم بده.
برای جلوگیری از خسته کننده شدن این پست بعدا یه پست در مورد اصول کلی آبیاری برای گلدانها میدم
موفق باشید

hamidma
30-05-2007, 01:46
ممنونم حتما در مورد ابیاری توضیح بدید. موضوع بسیار مهمیه . به هر حال منم یه دستی تو باغبانی دارم( البته متفاوت از دست شما که رویش و پرورشی است و دست من فعلا در حال اموختن نکات اولیه)

پس به نظر شما این بسته نشاء کاری رو کم کم به یه محیط پرنور تر که به محیط نهایی نزدیکه ببرم. همچنین الان که برخی از اونها مانند اهار پرپر و کوکب که الان جونه زدند و در انتهاشون فقط دو برگ خیلی کوچک هست رو به گلدان اصلی منتقل کنم یا هنوز صبر کنم تا بزرگتر بشوند؟
لاله عباسی هنوز هیچ جوونه ای نزده و چون جعبه نشاء همه بذرهام یکی هست فکر کنم باید اونها که جوونه زده رو به جای اصلی منتقل کنم و منتظر جوونه زدن کوکب و شاه پسند هم بمونم.
به نظر شما این کار من درست هست؟

hamidma
31-05-2007, 00:32
با سلام
خوب من دو تا عکس از بذرهای جوونه زده رو برای شما دوستان مخصوصا اقا امین رخ استاد و مشاور گرامی.

این عکس مربوط به جوونه های اهار پرپر هستش:

و این هم عکس مربوط به کوکب ها:

البته هنوز از شاه پسند ها خبری نیست( فقط یه دونه جوونه داره) و لاله عباسی ها هم کم کم دارند جوونه می زنند.
حالا سوالم اینه که اهارپرپر و کوکب ها رو که به این وضع رسیده اند رو به گلدان منتقل کنم یا همینجوری فعلا نگهشون دارم.

hamidma
01-06-2007, 00:12
مثل اینکه دیگه سوالام خیلی زیاد از حد شده که اقا امین جواب نمی دهند. ولی واقعا موندم واسه این جوونه ها چی کارد کنم.
در ضمن یه تصمیم دیگه هم گرفتم و اونم ابیاری قطره ای باغچه بود. من در طول ماه حدود یه هفته ای منزل نیستم و این واسه باغچه اصلا خوب نیست. واسه همین تصمیم گرفتم که ابیاری قطره ای انجام بدهم.
خیلی ساده این کار رو انجام دادم. با گرفتن شیلنگ مربوط به کولر ابی و ایجاد یه سوراخ کوچک در کنار هر گل یه ابیاری قطره ای ایجاد کردم.
اینم از عکساش.

amin_rogh
01-06-2007, 23:08
با سلام
خوب من دو تا عکس از بذرهای جوونه زده رو برای شما دوستان مخصوصا اقا امین رخ استاد و مشاور گرامی.

این عکس مربوط به جوونه های اهار پرپر هستش:

و این هم عکس مربوط به کوکب ها:

البته هنوز از شاه پسند ها خبری نیست( فقط یه دونه جوونه داره) و لاله عباسی ها هم کم کم دارند جوونه می زنند.
حالا سوالم اینه که اهارپرپر و کوکب ها رو که به این وضع رسیده اند رو به گلدان منتقل کنم یا همینجوری فعلا نگهشون دارم.

سلام دوست من
عذر تقصیر بابت تاخیر!
بگذارید که برگهای اصلی باز شوند بعدا نسبت به جابجایی اقدام کنید. از طول خیلی بلند و رنگ پریده نشاها بنظر میرسد که نور محیط کم هست.
اگر هنوز هم از شاه پسند ها خبری نیست شاید در بذور ایرادی بوده.امید وارم که آنها هم سبز شوند.
موفق باشی

hamidma
02-06-2007, 00:12
بله نور محیط که نا مناسب هست . چون نور طبیعی خیلی کم بهشون می رسه. ولی مشکل اینه که اگه بخوام ببرمشون تو ایوون می ترسم به علت خشکی بیش از حد هوا از بین برند که البته فکر کنم با مراقب بیشتر می شه به ایوون بردشون تا مشکل نور هم حل بشه.و تو ایوون نور مستقیم نمی افته و این فکر کنم مناسب باشه.

amin_rogh
02-06-2007, 20:50
حمید خان سلام
قبلا هم خدمتت عرض کردم که این گلهایی که شما انتخاب کرده اید هیچ مشگلی با گرمای جنوب ندارند. فقط مراقب باشید که خشکی و تشنگی نکشند همین! فضای باز برای این گلها مناسب تر هست.
بهر حال میدونم که علاقمند هستید تجربیات عملی ای کسب کنید که بسیار خوب هست.
موفق باشید.

hamidma
03-06-2007, 00:17
ممنونم از دلگرمی ها و راهنماییتون . بردمشون تو باغچه البته فعلا تو همون گلدون اولیه. با ابیاری قطره ای هم ابشون می دم چون چند روزی خونه نیستم.

amin_rogh
03-06-2007, 00:28
خواهش میکنم
سفر خوش بگذره

hamidma
09-06-2007, 01:39
خوب مثل اینکه باید از اول شروع کنم. گنجشکای عزیز همه جوانه های بذرهایی رو که کاشته بودم خورده بودند.. فقط 8 جوونه لاله عباسی باقی مونده از همه انها.

خوب این شاید به نوعی چرخه طبیعت باشه پس فکر کنم باید بهش احترام بذارم. پس دوباره شروع می کنم.
تصمیم گرفتم سبزی کاشتن رو هم به صورت جدی تر پیگیری کنم. هر چند تا حالا از باغچه ام جعفری شاهی و تره برداشت کرده ام و مصرف کر ده ام. خیار و گوجه مهمترین محصولی است که بهش دارم فکر می کنم و دارم خودم رو برای کاشتنشون اماده می کنم.

amin_rogh
11-06-2007, 11:04
امید وارم موفق باشی
فقط یادت باشه که از تماس برگهای خیار با خاک در مراحل اولیه رشد بوته جلوگیری کنی چون بوته های جوان خیار سریع به قارچ آلوده میشن و میمیرن.

hamidma
11-06-2007, 12:09
ممنونم از راهنماییتون
یه سوال واسه من پیش امده و اونم اینه که پیچک من نوکهای بعضی از برگهاش لکه قهوه ای شده و تو کتاب خوندم که ممکنه به دلایل زیادی باشه و عجیب این بود که هم نوشته بود مثلا نور زیادی و هم نور کم و خشکی هوا و رطوبت هوا ... حالا من موندم که دقیقا کدوم دلیل این مشکل رو پیش اورده.
من معمولا طبق دستور شما اقا امین رخ که با انگشت چک کنم بهش اب می دم روزی دوبار هم با اسپره برگها رو شستشو می دم و البته در ایون هست و نور مستقیم شدید هم روش نیست. حالا به نظر شما مشکل چیه؟

amin_rogh
11-06-2007, 14:41
1-پیچکتون چه پیچکی هست؟
2- روزی دوبار؟به یاد داشته باشید که نا هماهنگی میزان جذب آب و میزان ازدست دادن آب ازطریق برگها میتونه مشکل ساز باشه. در واقع شما با آب پاشیدن به سطح برگ یکی از عوامل ایجاد این نا هماهنگی را که خنک شدن برگها در ساعات گرم روز هست را فراهم میکنید. اگر یادتون باشه در پستهای قبلی به شما عرض کردم که هر موقع لازم بود نسبت به شستن برگها اقدام کنید نه بصورت مداوم.در این حالت ممکنه که بدلیل خنک شدن سطح برگ، گیاه اشتباها روزنه هارو باز کنه و آب زیاد از دست بده.
اگر اسم پیچکتون رو نمیدونید یه عکس بزارید.
موفق باشید

hamidma
11-06-2007, 23:20
با تشکر از اینکه لطف می کنید و راهنمایی می کنید:

عکس پیچک :

hamidma
13-06-2007, 16:58
مثل اینکه این چند روز اقای امین رخ سرشون شلوغ بوده که نتونستند سر بزنند. هر جا هستید خسته نباشید.:46:

amin_rogh
13-06-2007, 17:26
مثل اینکه این چند روز اقای امین رخ سرشون شلوغ بوده که نتونستند سر بزنند. هر جا هستید خسته نباشید.:46:
سلام وست من
چند روزیه که شدیدا درگیر دانلود یه ویندوز 64 بیتی ناقابل هستم و بابتش یکی از دوستان رو حسابی تو درد سرانداخته ام ولی انگار نمیشه که بشه!
بهر حال ببخشید.متاسفانه عکس زیاد گویا نیست.ببینید کدوم یکی از این زیریا هست تا خدمتت عرض کنم
فعلا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
لطفا به تفاوت عکسهای اول و سوم دقت کنید. اینها مثل هم نیستند.

amin_rogh
13-06-2007, 17:47
دوست عزیز
مرا به وجد آوردید که از خیار و گوجه و کاهوی منزل خودم واست عکس بزارم.البته هنوز خیار گل نداده و کوچک هست.و گوجه هم چند تا کوجه کوچولو داده و به گل نشسته. کاهو هم که بزرگاش رو مصرف کردیم و باقی همه کوچک هستند.آخه اینجا خیلی وقت نیست که هوا خوب شده.
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamidma
13-06-2007, 19:14
سلام اقا امین عکس شماره 3 همون پیچکی هست که من دارم.

خیلی خوشحال شدم که عکسایی از باغچتون گذاشتید واقعا خوش به حالتون. حسودیم شد:46: کاشکی باغچه من هم یه روزی این شکلی بشه.

راستی شما بذر خیار رو کاشتید یا از نشا هست؟ ممنونم

amin_rogh
14-06-2007, 12:12
اختیار دارین دوست من
باغچه شما هم زیبا هست و به امید خدا زیبا ترهم میشه.از اظهار محبت شما هم ممنونم.من نشا میکارم چون خودم بذر کاشتم ولی بقول شما حلزون های عزیز اونا رو خوردن!در ضمن اینکه باغچه من خیلی بزرگ نیست که بخوام توش سبزیکاری هم بکنم.پس به چند تا دونه نشا و یه چند پر تربچه و تره شاهی بسنده کردم.
اما در مورد گلدان شما

نور: این گیاه نیم سایه را ترجیح می دهد. نژادهای ابلق رنگ متنوع خود را در سایه از دست می دهند.باید گاه را از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگه داشت.
دما: اگرچه در زمستان تا 13 درجه سانتیگراد مقاومت می نماید ولی درجه حرارت دلخواه در این فصل 16 درجه است. در تابستان در درجه حرارت زیر 24 درجه باید آن را نگهداری نمود.
آبیاری: باید اجازه داد خاک سطح گلدان در زمان بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمود. در تابستان هر 4 تا 5 روز و در زمستان هر 7 تا 8 روز باید آن را آبیاری کرده و زهکشی گلدان را مرتّباً بازدید کرد.
تغذیه: کمبود عناصر غذایی گلدان را باید با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر ماه یکبار جبران نمود
خاک مناسب این گیاه خاک لیمونی است.
در این قسمت به برخی از عوارض و روش درمان آنها در این گیاه می پردازیم:
1: برگها و ساقه ها خم شده و خشک می شوند: هوا خیلی گرم است و گیاه تشنه است. باید گلدان را به محل خنک تری منتقل و فورا!ً آبیاری نمود.. غبار پاشی فراموش نشود.
2: رشد گیاه کند و فاصله بین برگها زیاد شده است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه هر ماه یکبار در طول سال و نصف میزان توصیه شده باید میزان نمود.
3: نقاط رنگ مانندی روی برگها دیده می شود: از عوارض مواد براق کنده برگها است. از آنها نباید استفاده کرد و لازم است برگها را با اسفنج و پارچه مرطوب تمیز نمود.
4: گیاه خود را انداخته است: خاک باتلاقی شده است یا آبیاری بیش از اندازه و هوا سرد بوده است . باید شرایط را برطرف کرد.
در مورد این گیاه نکته ای که قابل توجه است این است که در صورتی که تعویض گلدان بنا به علل مختلف امکان پذیر نیست باید به تعویض خاک های نو و غنی اکتفا نمود.
برگرفته از نشریه تخصصی باغبانی نهال/ شماره سوم
خوب این از مجله نهال بود اما برادر من، من در عکسی که گذاشته اید نکته خاصی نمیبینم و بنظرم حال گیاه شما خوب است و شما کمی بیش از اندازه حساس شده اید! این خیلی طبیعی هست که برگهای مسن تر کم کم زرد بشن و کم کم عمرشون تمام بشه. تنها کاری که ما با مراقبت هایمان باید بکنیم اینه که این زمان رو کمی طولانی تر کنیم تا گیاه زیباییش رو برای مدت طولانی تری حفظ کنه.
فقط یک نکته را یاد آوری میکنم که در اغلب موارد دیده میشه که ساقه گیاه بیچاره رو دور تا دور اتاق میکشن و بالا میبرن و هزار بلای دیگه سر این بیچاره میارن!نکته قابل توجه اینه هر چند که تبخیر سطح برگی به انتقال آب در گیاهان کمک زیادی میکنه اما برای این که آب به بالا ترین جای گیاه برسه ریشه ها هم باید خیلی فشار رو تحمل بکنند . در نتیجه گیاه سعی میکنه که این فشار و در واقع صرف انرژی رو به حد اقل برسونه و این به هزینه کمتر شدن تعداد برگ و زیاد شدن فاصله برگها صورت میگیره و در نتیجه گیاه زیبایی دلخواه رو از دست میده.
موفق باشی

hamidma
14-06-2007, 13:33
با تقدیر و تشکر از راهنماییتون واقعا کامل بود. راستش رو بخواهید درست می فرمایید من یه خورده زیاد حساس شده ام و متاسفانه در مورد بقیه امور مهم زندگی هم اینجوری هستم.اینم یکی از خصوصیات این باغبون تازه کار

در مورد نشریه تخصصی باغبانی نهال هم اگه لطف کنید و توضیح بدید ممنون می شم. این یه نشریه اینترنتی هست یا چاپ می شه و چجوری می شه گیرش اورد؟
راستی من پیچک رو توی ایوون گذاشته ام که به طبع همیشه سایه هست ولی خوب گرمای خودش رو داره. به نظرتون باید به داخل خونه منتقلش کنم؟

amin_rogh
14-06-2007, 20:33
سلام به آدرس زیر مراجعه فرمایید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]نهال%20و%20بذر
یا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
راستی یادم رفت بهتون بگم که اسم گیاهتون پوتوس هست!

hamidma
15-06-2007, 02:53
ممنونم راستش رو بخواهید بار اوله که اسمش رو شنیدم.

hamidma
17-06-2007, 01:29
راستی اقا امین . اون درخت توت رو که من هرس کردم و چند شاخه پایینی رو برای کمک به شاخه اصلی طبق راهنمایی شمابریدم الان دوباره جوونه زده و داره رشد می کنه. به نظرتون باید دوباره انها رو ببرم. راستش رو بخواهیدخیلی واسم سخته بریدن شاخه های درختها مخصوصا که جوونه باشند ولی خوب اگه لازمه که این کار رو بکنم.

اقا امین من یه کاری دیگه که کردم واسه اینکه یه مقدار خاک باغچه از حالت رسی خارج بشه برگهایی که از درخت کنار تو باغچه ریخته بود رو با بیل خاک باغچه رو زیر و رو کردم تا برگها با خاک قاطی بشه و زیر خاک هم بره. هر چند می دونم که یک روش برای ترمیم خاک کمپوست هست به نظر شما این کار من هم کمپوست حساب می شه و اصلا درست هست یا نه؟ و اینکه در یه برنامه تلویزیونی که در مورد زندگی نامه یکی از دوستداران محیط زیست بود و حتما شما هم می شناسیدشون که یه پیرمرد با ریش بزرگ سفید هستند( ببخشید فامیلشون یادم رفته) می گفت که باقی مانده میوه ها رو در درون خاک باغچه دفن کنید که هم باعث ترمیم خاک شده و تولید کود می کند و هم محیط زیست الوده نمی شود.

به نظر شما این کار درسته؟

در مورد کاشت خیار و گوجه هم به نظرتون می شه که خیار و گوجه رو در درون گلدونهای بزرگ مربعی کاشت ؟ یا اینکه در باغچه باشه بهتره و ایا اینکه نیاز به افتاب مستقیم دارند یا اینکه در ایوون خونه هم می شه قرار شون داد؟

راستی اگه بشه که یه عکس از باغچتون هم اینجا بذارید ممنون می شم.

amin_rogh
18-06-2007, 00:36
راستی اقا امین . اون درخت توت رو که من هرس کردم و چند شاخه پایینی رو برای کمک به شاخه اصلی طبق راهنمایی شمابریدم الان دوباره جوونه زده و داره رشد می کنه. به نظرتون باید دوباره انها رو ببرم. راستش رو بخواهیدخیلی واسم سخته بریدن شاخه های درختها مخصوصا که جوونه باشند ولی خوب اگه لازمه که این کار رو بکنم.

اقا امین من یه کاری دیگه که کردم واسه اینکه یه مقدار خاک باغچه از حالت رسی خارج بشه برگهایی که از درخت کنار تو باغچه ریخته بود رو با بیل خاک باغچه رو زیر و رو کردم تا برگها با خاک قاطی بشه و زیر خاک هم بره. هر چند می دونم که یک روش برای ترمیم خاک کمپوست هست به نظر شما این کار من هم کمپوست حساب می شه و اصلا درست هست یا نه؟ و اینکه در یه برنامه تلویزیونی که در مورد زندگی نامه یکی از دوستداران محیط زیست بود و حتما شما هم می شناسیدشون که یه پیرمرد با ریش بزرگ سفید هستند( ببخشید فامیلشون یادم رفته) می گفت که باقی مانده میوه ها رو در درون خاک باغچه دفن کنید که هم باعث ترمیم خاک شده و تولید کود می کند و هم محیط زیست الوده نمی شود.

به نظر شما این کار درسته؟

در مورد کاشت خیار و گوجه هم به نظرتون می شه که خیار و گوجه رو در درون گلدونهای بزرگ مربعی کاشت ؟ یا اینکه در باغچه باشه بهتره و ایا اینکه نیاز به افتاب مستقیم دارند یا اینکه در ایوون خونه هم می شه قرار شون داد؟

راستی اگه بشه که یه عکس از باغچتون هم اینجا بذارید ممنون می شم.

سلام
حتما باید اینکار رو انجام بدین اما نظر شما را به این نکته جلب میکنم که انجام عمل هرس بجز در مواردی فقط در زمستان توصیه میشه، چون با انجام عمل هرس در طول فصل رشد در واقع گیاه رو تحریک به ایجاد شاخه جدید میکنید و در نتیجه نتنها شاخه های نا خواسته جدیدی خواهید داشت بلکه مقداری از اترژی درخت هم صرف آن خواهد شددر حالیکه این انرژی میتواند در جای درست هزینه شود.
در مورد دوم هم باید بگم که این کار هم درست هست و هم نه . چون با انجام اینکار منابع آلی خاک را تقویت میکنید اما باکتری ها برای تجزیه مواد آلی تجزیه نشده ابتدا به ساکن به انرژی احتیاج دارند که آنرا با جذب نیتروژن از خاک تامین میکنند.در نتیجه اگر یه منحنی برای نیتروژن خاک در نظر بگیرید ، زمانی که مواد آلی تجزیه نشده به خاک وارد میشود خاک را دچار ضعف نیتروژن میکند که مقدارش به مقدار مواد وارد شده بستگی مستقیم دارد.در نتیجه یک افت نسبتا شدید در این منحنی دیده میشود.بعدا دوباره این مواد پس از تجزیه شدن شروع به باز پس دهی ازت به خاک میکنند که حالا اینبار با پیک نسبتا شدید ازت روبرو خواهیم شد.
پس در نتیجه این کار خوب هست اگر بصورت مداوم و کم کم و خورده خورده انجام شود.در غیر اینصورت بهتر هست که در هنگام افزودن برگهای نپوسیدا به افزودن کود اوره نیز اقدام کنید.البته میدونم که شما بصورت مستمر به خاک باغچتون اوره داده اید پس انشالله که مشکلی نیست. بصورت کلی توصیه میشه که برگها را در مکان دیگر تلنبار کنید و پس از پوسیده شدن به خاک بیافزایید.
موفق باشید.

hamidma
18-06-2007, 00:57
ممنون از راهنماییتون
در مورد خیار و گوجه چی دوست عزیز؟

amin_rogh
18-06-2007, 15:27
سلام
بلی .بقاعده نبایدمشکل خاصی پیش بیاد. فقط توجه شما را به این نکته جلب میکنم که خیار و گوجه در طول یک دوره نسبتا کوتاه به مواد غذایی فراوانی جهت تولید محصول نیازمن هستند پس اگر انها را در گلدلن میکارید حجم خاک را بیشتر در نظر بگیرید واز دادن کود _ از فروشگاه بخواهید کود مخصوص صیفی جات به شما بدهد- غافل نشوید
موفق باشید.

hamidma
19-06-2007, 00:32
ممنون از راهنماییتون . هرس اون شاخه های توت رو هم گذاشتم برای زمستان که فرمودید.

AaVaA
24-06-2007, 17:47
سلام وست من
چند روزیه که شدیدا درگیر دانلود یه ویندوز 64 بیتی ناقابل هستم و بابتش یکی از دوستان رو حسابی تو درد سرانداخته ام ولی انگار نمیشه که بشه!
بهر حال ببخشید.متاسفانه عکس زیاد گویا نیست.ببینید کدوم یکی از این زیریا هست تا خدمتت عرض کنم
فعلا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
لطفا به تفاوت عکسهای اول و سوم دقت کنید. اینها مثل هم نیستند.

سلام.لطفا اسم عکسهای اول و دوم رو هم بنویسید.

amin_rogh
24-06-2007, 19:40
سلام
اولیPhilodendron scandens
دومی هم پوتوس ابلق
سومی هم پوتوس سبز یا معمولی
موفق باشید
امین رخ

AaVaA
24-06-2007, 19:54
شما هم موفق باشید.ممنون از پاسختون!
اولی برگهای بزرگتر و ساقه ی کلفت تری داره درسته؟

amin_rogh
25-06-2007, 22:33
شما هم موفق باشید.ممنون از پاسختون!
اولی برگهای بزرگتر و ساقه ی کلفت تری داره درسته؟

دوست عزیز سلام
خوشحالم از اینکه ریز بین هستید.اما
اندازه برگهای فیلودندرون یا پوتوس هر کدام ممکنه با توجه به شرایط رشدی و سابقه شرایط محیطی و همینطور تیمارهای ازدیادی و...از دیگری کوچکتر یا بزرگتر باشه.مثلا ممکنه که هر کدام از دو گیاه را در شرایط خوب گلخانه ای با گاز دی اکسید کربن تیمار کنند و در نتیجه برگهای بزرگ تولید شود،متعاقب بزرگشدن برگها ، مقدار غذای ساخته شده در برگها بیشتر شده و خودش دوباره باعث بزرگتر شدن برگهای جدید حتی در غیاب دی اکسید کربن میشه.بهمین دلیل برخی از پوتوس ها یا فیلودندرونهای برگ درشت پس از اینکه در شرایط نا مساعد محیطی قرار میگیرند و برگهاشون رو از دست میدهند و یا برای مدتی توانایی ساخت غذای کمتری دارند،بدلیل فقر یا شوک مقطعی زمانی، شروع به تولید برگهای کوچکتری میکنند و در واقع به حالت اولیه خودشون برمیگردند و از این پس دیگرقادر به ساخت برگهای بزرگ نخواهند بود مگر اینکه دوباره در شرایط تیمار دی اکسید کربن ونور قرار بگیرند.
خوب از بحث اصلی دور شدم.فقط میخواستم بگم که برگهاشون میتونه بزرگتر یا کوچکتر از دیگری باشه اما اندازه قطر ساقه در فیلودندرون (اسکاندنس) نسبت به برگهاش کمی نازکتر هست و گره هاش کمی زمخت تره و در محل گره ها یه حالت زاویه دار پیدا میکنه اما در پوتوس ساقه کمی کلفت تر هست ولی قطر ساقه و گره ها کمی متناسب تر هست.اگر از نظر بافتی بخواهید در نظر بگیرید ساقه فیلودنرون کمی سبزتر اما چوبی تر هست.ببخشید که باز هم کمی اما و ولی بایدمیگفتم!
موفق باشید
امین رخ

AaVaA
28-06-2007, 16:37
دوست عزیز سلام
خوشحالم از اینکه ریز بین هستید.اما
اندازه برگهای فیلودندرون یا پوتوس هر کدام ممکنه با توجه به شرایط رشدی و سابقه شرایط محیطی و همینطور تیمارهای ازدیادی و...از دیگری کوچکتر یا بزرگتر باشه.مثلا ممکنه که هر کدام از دو گیاه را در شرایط خوب گلخانه ای با گاز دی اکسید کربن تیمار کنند و در نتیجه برگهای بزرگ تولید شود،متعاقب بزرگشدن برگها ، مقدار غذای ساخته شده در برگها بیشتر شده و خودش دوباره باعث بزرگتر شدن برگهای جدید حتی در غیاب دی اکسید کربن میشه.بهمین دلیل برخی از پوتوس ها یا فیلودندرونهای برگ درشت پس از اینکه در شرایط نا مساعد محیطی قرار میگیرند و برگهاشون رو از دست میدهند و یا برای مدتی توانایی ساخت غذای کمتری دارند،بدلیل فقر یا شوک مقطعی زمانی، شروع به تولید برگهای کوچکتری میکنند و در واقع به حالت اولیه خودشون برمیگردند و از این پس دیگرقادر به ساخت برگهای بزرگ نخواهند بود مگر اینکه دوباره در شرایط تیمار دی اکسید کربن ونور قرار بگیرند.
خوب از بحث اصلی دور شدم.فقط میخواستم بگم که برگهاشون میتونه بزرگتر یا کوچکتر از دیگری باشه اما اندازه قطر ساقه در فیلودندرون (اسکاندنس) نسبت به برگهاش کمی نازکتر هست و گره هاش کمی زمخت تره و در محل گره ها یه حالت زاویه دار پیدا میکنه اما در پوتوس ساقه کمی کلفت تر هست ولی قطر ساقه و گره ها کمی متناسب تر هست.اگر از نظر بافتی بخواهید در نظر بگیرید ساقه فیلودنرون کمی سبزتر اما چوبی تر هست.ببخشید که باز هم کمی اما و ولی بایدمیگفتم!
موفق باشید
امین رخ

یه سوال دیگه فیلو دندرونها ساقه های هوایی دارن درسته؟
اگه درست گفتم..بقیه شو بگم..چطور میتونیم کاری کنیم که این ساقه های هوایی که بیشتر اوقات چوبی میشن از زیبایی گیاهمون کم نکنند؟ مرسی!

hamidma
30-06-2007, 09:08
بسیار خوشحال هستم که دیگر دوستان هم به این تاپیک سر زده اند.
راستش رو بخواهید تمام اون نشاهایی رو که کاشته بودم به علت بی توجهی یکی از دوستانم که اونها رو به او سپرده بودم خشک شدند و از بین رفتند.
خوب باید دوباره شروع کنم.

AaVaA
30-06-2007, 15:42
بسیار خوشحال هستم که دیگر دوستان هم به این تاپیک سر زده اند.
راستش رو بخواهید تمام اون نشاهایی رو که کاشته بودم به علت بی توجهی یکی از دوستانم که اونها رو به او سپرده بودم خشک شدند و از بین رفتند.
خوب باید دوباره شروع کنم.

ما هم از آغاز چنین تاپیکی ممنونیم..کشاورزی یعنی همین! یعنی تلاش و امید..امیدواریم موفق باشید.

amin_rogh
30-06-2007, 22:48
یه سوال دیگه فیلو دندرونها ساقه های هوایی دارن درسته؟
اگه درست گفتم..بقیه شو بگم..چطور میتونیم کاری کنیم که این ساقه های هوایی که بیشتر اوقات چوبی میشن از زیبایی گیاهمون کم نکنند؟ مرسی!

سلام
متاسفانه متوجه منظورتون نمیشم.البته که ساقه های هوایی دارن.ولی چرا ساقه از زیبایی گیاه کم میکنه؟لطفا واضح تر بفرمایید.
موفق باشید.

AaVaA
01-07-2007, 20:56
منظورم این بود که فیلودندرونهای من به سمت بالا رشد میکنند.یعنی خودم به سمت بالا هدایتشون میکنم اما ساقه های هواییشون بلند و چوبی و قهو ه ای میشن و به سمت پایین آویزون میشن..خیلی هم بلند میشن...فکر کردم شاید بدونید چطور میتونم از رشد ساقه ها جلوگیری کنم..زیاد مهم نیست..میتونم زیبا درنظرش بگیرم!
ممنون از وقتی که گذاشتین.

amin_rogh
02-07-2007, 09:42
منظورم این بود که فیلودندرونهای من به سمت بالا رشد میکنند.یعنی خودم به سمت بالا هدایتشون میکنم اما ساقه های هواییشون بلند و چوبی و قهو ه ای میشن و به سمت پایین آویزون میشن..خیلی هم بلند میشن...فکر کردم شاید بدونید چطور میتونم از رشد ساقه ها جلوگیری کنم..زیاد مهم نیست..میتونم زیبا درنظرش بگیرم!
ممنون از وقتی که گذاشتین.

دوست عزیز سلام
ببخشید که منظورتون رو متوجه نمیشم.میتونید لطفایه عکس بزارید؟خیلی علاقمندم که گلدان شما را ببینم
موفق باشید

AaVaA
04-07-2007, 14:10
اما این عکسی از ساقه های هوایی.
اما من بیشتر پشت برگها میذارمشون.
---
حالا که اين عکسو دارم ميذارم..يادم افتاد نکنه اين ها که من به اشتباه گفتم <ساقه های هوايی> <ريشه های هوايی> باشن؟

amin_rogh
04-07-2007, 16:17
اما این عکسی از ساقه های هوایی.
اما من بیشتر پشت برگها میذارمشون.
---
حالا که اين عکسو دارم ميذارم..يادم افتاد نکنه اين ها که من به اشتباه گفتم <ساقه های هوايی> <ريشه های هوايی> باشن؟

سلام
درسته دوست من .اینا در اقع ریشه های نابجا هستند.در واقع فیلودندونی که شما دارید از خانواده ای هست که جد و آبادش بر میگرده به اونایی که در زیر سایه انبوه درختان بزرگ در جنگلهای متراکم رشد میکرده اند و برای کسب نور بیشتر از درختان بالا میرن.در چنین جایی بدلیل حضور کم نور و ترکم زیاد رطوبت غالبا تنه درختان از خزه پوشیده شده. فیلودندرون از این حالت استفاده برده و ریشه های نابجای خود را بدرون انبوه خزه ها وارد و ضمن استفاده از درخت بعنوان تکیه گاه ،از خزه ها هم آب جذب میکنه.در واقع انتقال آب هم از ارتفاع های بالاتر نسبت به ریشه برای گیاه کاری راحتتر هست.
بهر تقدیر ریشه هارا نمیتونید کاری بکنید چون در خمیره اش هست. اما میتونید با توضیحی که دادم اونا رو استتار کنید.مثلا میتونید ستونی تهیه کنید وانرا با خزه پپوشانید( این پایه ها براحتی در گلفروشیها قابل تهیه هست).گیاه دیشه های نابجای خود را در این ستون مستقر خواهد کرد.
موفق باشید
امین رخ

hamidma
09-07-2007, 02:46
ما هم از آغاز چنین تاپیکی ممنونیم..کشاورزی یعنی همین! یعنی تلاش و امید..امیدواریم موفق باشید.

ممنون از دلگرمی شما.
راستی همچنان نوک برگهای تازه پوتوس من به صورت قهوه ای می شه. اقا امین به نظرتون نگران نباشم؟

amin_rogh
09-07-2007, 23:26
ممنون از دلگرمی شما.
راستی همچنان نوک برگهای تازه پوتوس من به صورت قهوه ای می شه. اقا امین به نظرتون نگران نباشم؟
سلام -حالا که صحبت از برگهای تازه هست
میشه یک کم توضیح بدی که این منطقه قهوه ای چه نسبتی از برگ را شامل میشه؟ میتونی یه عکس بزاری؟آیا خشک هست یا نرم و قابل انعطافه؟آیا قسمت قهوه ای آویزان میشه یالوله میشه یا سر جای خودشه؟ از همه مهمتر اینکه بمن بگو دوست من خودت با دیدن اون قسمت قهوه ای چه احساسی داری؟ منظورم اینه که چه فکری میکنی که دلیلش چی میتونه باشه؟

hamidma
18-07-2007, 09:55
ببخشید من امروز از سفر برگشتم تا شب ان شا... حتما عکس رو می ذارم

hamidma
20-07-2007, 00:35
با سلام
راستش امروز تصمیم گرفتم که پوتوس رو بیارم داخل اتاق. فکر می کنم که به علت گرمای زیاد بیرون داره از بین می ره.
واسه همین می خوام بیارمش داخل اتاق.
حالا می خواستم بپرسم قبل از اینکه بیارمش داخل ایا باید شرایطی رو فراهم کنم؟ چون از یه محیط گرم و خشک می خوام بیارمش تویه محیط خنک و البته کم نورتر از بیرون

تو این سفر به شهرمون تو خونه چند تا از اشناهامون دیدم که پوتوس خیلی خوب داخل اتاقشون بزرگ و زیبا شده بود.

amin_rogh
20-07-2007, 10:41
با سلام
راستش امروز تصمیم گرفتم که پوتوس رو بیارم داخل اتاق. فکر می کنم که به علت گرمای زیاد بیرون داره از بین می ره.
واسه همین می خوام بیارمش داخل اتاق.
حالا می خواستم بپرسم قبل از اینکه بیارمش داخل ایا باید شرایطی رو فراهم کنم؟ چون از یه محیط گرم و خشک می خوام بیارمش تویه محیط خنک و البته کم نورتر از بیرون

تو این سفر به شهرمون تو خونه چند تا از اشناهامون دیدم که پوتوس خیلی خوب داخل اتاقشون بزرگ و زیبا شده بود.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
دوست من سلام
احتمالا بخاطر کم توجهی من بوده که متوجه نشدم پوتوس شما بیرون از اتاق هست.اصلا پوتوس یه گیاه آپارتمانی هست .سریعتر بیچاره را از هوای گرم و کشنده تابستانی نجات بده وببر داخل! هیچ تمهیداتی هم تدارک نبین دوست من.
موفق باشی
امین رخ

hamidma
20-07-2007, 11:23
ممنون .چشم. راستش رو بخواهید خودم هم از اول همین فکر رو کردم ولی خوب می خواستم که ایوون رو یه خورده قشنگ تر کنم که فکر کنم گیاه مناسبش رو انتخاب نکردم.
حالا یه سوال
این گیاه پوتوس رو باید با گذاشتن نخهای نگهدارنده اجازه پیچیدن و به سمت بالا رو بدهیم یا اینکه باید گیاه و گلدان در یک مکان بالا باشه و برگهاش رو به سمت پایین هدایت کرد؟

لطفا در مورد تغییر گلدان این گیاه هم اگه توضیحی دارید بفرمایید. چون من باید اول گلدونش رو عوض کنم و بعد بیارمش داخل .
ممنون

AaVaA
22-07-2007, 01:14
سلام
تا حالا سعی کردید پوتوستون رو تکثیر کنید؟
این کار رو چطور انجام دادید؟
انتقال تجربه ی شخصی:
من هر وقت یه شاخه ای برگهاشو زیاد از دست میده اونو قطع میکنم و داخل یه بطری آب میذارم..بعد یه هفته ریشه میده و دوباره اونو توی گلدون میکارم!

hamidma
22-07-2007, 08:41
راستش من تازه گرفتم. شما تکثیر رو کی انجام می دید؟

در ضمن در مورد

این گیاه پوتوس رو باید با گذاشتن نخهای نگهدارنده اجازه پیچیدن و به سمت بالا رو بدهیم یا اینکه باید گیاه و گلدان در یک مکان بالا باشه و برگهاش رو به سمت پایین هدایت کرد؟

اگر راهنمایی کنید ممنون می شم.
همچنین اگر باد کولر گازی به برگهای پوتوس بخوره ( البته خوب مسیر باد چرخشی هست و هر از 20 ثانیه به برخی از برگها می خوره) مشکلی درست نمی شه؟

AaVaA
22-07-2007, 17:33
من

پوتوسم رو در تمام طول سال تکثیر میکنم.

یعنی خیلی زود جوانه میزنه و فکر نمیکنم به فصل خاصی نیاز داشته باشه..

در مورد نخ قیم..

من خودم ساقه ها رو به دور ستون پیچیدم و به سمت بالا هدایت کردم..اما گاهی که یه ساقه خیلی برگهاشو از دست میده نازیبایی ایجاد میکنه..مجبور میشم از قسمتی که برگهاشو از دست داده قطعش کنم..

در مورد به پایین ریختن برگها هم ..فکر خوبیه ..فکر نمیکنم به بالا یا پایین هدایت کردنش مسئله ی مهمی باشه..یه بار مکان بلندی گذاشتم..فکر کنم زیبا تر هم بشه اما برای خود من آبیاریش و رسیدگی به گلدونش سخت تر بود(چون ارتفاع دیوار زیاد بود)..به خاطر همین ترجیح دادم پایین باشه

در مورد باد کولر هم تجربه ندارم..تا حالا گلدونم در مسیر مستقیم جریان باد نبوده...اما فکر نمیکنم این گیاه خیلی حساس باشه..

در این مورد بهتره جناب امین رخ توضیح بدن..(واقعا از توضیحاتشون ممنون!)

amin_rogh
23-07-2007, 11:22
دوستان سلام
از جواب آ و آ عزیز ممنون
اگربه پست شماره 62 مراجعه کنید در مورد بالا یا پایین خزیدن گیاه توضیح داده ام.همانطوری که آ وآ گفتند بالا کشیدن گیاه ممکنه که باعث ریزش برگها بشه.
اگر چنانچه که گلدان دایما در مسیر مستقیم وزش باد نباشه اشکالی نیست. تصور کنید که خودتون رو دائما در مسیر باد قرار بدن.سرد و گرمس زیاد فرقی نداره!
اما بخاطر داشته باشید که اختلاف زیاد درجه حرارت محیط ممکنه که ایجاد مشکل کنه.مثلا ممکنه که شما روزها منزل نیستید و هوا هم که گرمه و شب که تشریف میارین منزل کولر را روشن میکنید و دوباره روز خاموشش میکنید.....
البته این گیاه بطور کلی جزو گروه گیاهانی هست که خیلی ناز نازی نیست و خیلی نگران جزییات نباشید.
فقط همونطور که عرض کردم سریعتر بیارینش توی خونه.
در مورد خاک گلدان هم به تاپیک نگهداری از گیاهان آپارتمانی مراجعه کنید.توضیحات لازم را داده ام
موفق باشید
امین رخ

AaVaA
04-08-2007, 15:58
سلام
این گیاهو میشناسید؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اسمشو نمیدونم..برگهای معطری داره..ساقهای نرم و علفی داره
روش تکثیرش چطوریه؟
ممنون

amin_rogh
05-08-2007, 00:33
سلام
این گیاهو میشناسید؟

اسمشو نمیدونم..برگهای معطری داره..ساقهای نرم و علفی داره
روش تکثیرش چطوریه؟
ممنون
سلام
شمعدانی عطری هست.یا همون ژرانیوم.اولین عطر چایی رو از این گیاه تولید کردند و هنوز هم یکی از گیاهان مورد استفاده در تولید عطر چای هست. با قلمه ساقه براحتی تکثیر میشه.به نور زیاد علاقمنده و عاشق خاک مرطوب با زهکش خوب هست.از جنوب تا شمال ایران پراکندگی داره.باقی گذاشتن 2-4 برگ بر روی قلمه های بطول 5-10 سانتی به رشد قلمه کمک میکنه.
موفق باشید
امین رخ

AaVaA
05-08-2007, 11:08
ممنون
:11::11::11:

AaVaA
05-08-2007, 13:13
راستی برای من و مادر عزیز:40: یه سوال پیش اومده..میتونیم از برگهای خشک این گیاه در چای استفاده کنیم؟

بازم ممنون:11:

amin_rogh
06-08-2007, 13:28
سلام
بلی.میتوانید از برگهای تازه و یا خشک ژرانیوم،نعنا،ترنجبویه،گلب رگ گل رز،بهار نارنج،خود نارنج و لیمو و همینطور گلاب ،آلبالو و سایر میوه ها و برگهای گیاهان معطر در چای استفاده کنید.

hamidma
08-08-2007, 11:03
راستش چند جایی رفتم که یه مقدار بذر سبزی جات رو خریداری کنم و بکارم ولی خوب گفتن که الان اصلا فصلش نیست.
بذر بادمجان و کاهو و خیار و گوجه هم داشت ولی می گفت که الان فصلش نیست. در مورد خیار هم گفت که باید مستقیم کاشته بشه.
راستی اون پوتوس رو که اوردم داخل اتاق یه مقدار وضعیتش بهتر شده ولی اون لکه های قهو ه ای که روی نوک برگهاست اصلا دیگه برطرف نمی شه ؟ فکر کنم باید منتظر سبز شدن برگهای جدید باشم.درسته؟

AaVaA
08-08-2007, 12:32
راستی اون پوتوس رو که اوردم داخل اتاق یه مقدار وضعیتش بهتر شده ولی اون لکه های قهو ه ای که روی نوک برگهاست اصلا دیگه برطرف نمی شه ؟ فکر کنم باید منتظر سبز شدن برگهای جدید باشم.درسته؟

منم فکر میکنم باید منتطر برگهای سبز جدید باشید

amin_rogh
08-08-2007, 18:22
اون لکه های قهو ه ای که روی نوک برگهاست اصلا دیگه برطرف نمی شه ؟ فکر کنم باید منتظر سبز شدن برگهای جدید باشم.درسته؟
سلام
متاسفانه بله.شما باید منتظر برگهای جدید باشید.
راستی تا حالا برای این گلدان هیچ از کودهای میکرو استفاده کرده اید؟
موفق باشید
امین رخ

hamidma
10-08-2007, 00:27
با سلام و عرض احترام
راستش رو بخواهید من از یه کود مایع هر 14 روز یکبار استفاده می کنم. اما مشخصات این کود:
قطره طلا + بر
کود مایع حاوی عناصر اصلی ازت 0.9 فسفر0.7 پتاس 0.7 گوگرد و کلیه عناصر ریز مغذی اهن روی منگنز مس با درصد عنصر بر با لا جهت گیاهان زراعی و باغی حساس به کمبود بر به منظور جبران کمبود و تقویت کامل گیاه ..............

اینها بخشهایی از توضیحات روی قوطی این کودی بود که من ازش استفاده می کنم. این کود رو به توصیه تنها مغازه ای که در ابادان کود شیمیایی می فروشه استفاده می کنم. راستش رو بخواهید هم اصلا مطمئن نیستم که مفید باشه ولی خوب دیگه من مجبور به استفاده هستم.

اگر شما راهنمایی کنید که از چه کودی استفاده کنم خیلی ممنون می شم.

hamidma
10-08-2007, 03:00
در ضمن من به دنبال قرار دادن یک گلدان در ایوون خونه هستم که برگهاش بزرگ بشه و کل دیوار ایوون رو بگیره.
ایوون من یه بدی که داره یه کولر گازی که برای حال هستش دقیقا در ایوون قرار می گیره و البته در وسط هست و با دیوار های کناری حدود 1.5 متر از راست و چپ فاصله داره و ایوون هم خوب می دونید سایه هست چون سقف داره.
حالا سوال من اینه که با توجه به شرایط و اوضاع و آب و هوای ابادان و خشکی هوایی که به خاطر کولر گازی ایجاد می شه ( البته در تابستان که کولر کار می کنه) چه گیاهی رو من می تونم تو ایوون قرار بدم که روی دیوارها بشه گسترشش بدم و برگهاش پخش بشه.

از یه گل فروشی در دزفول که پرسیدم یاس رو پیشنهاد داد ولی خوب خواستم اول مطمئن بشم چون اب و هوای دزفول خیلی بهتر از ابادان هست.
ممنونم

hamidma
10-08-2007, 03:06
ببخشید یه سوال دیگه هم دارم و اونم اینکه من گلهای رزی که در باغچه دارم به علت اینکه گل داده و من فقط گل رو جدا کرده ام و شاخه ای جدا نکرده ام خیلی بد شکل شده و خیلی بزرگ هم شده است. ایا باید گل رو وقتی جدا می کنم با شاخه منتهی به اون جدا کنم و یا اینکه نه فقط گل رو ؟ ایا الان می تونم یه مقدار بوته های رز رو هرس کنم؟

ببخشید که من یه دفعه چندین سوال اینجا قرار دادم . راستش به دلیل مشکلات شخصی بعضی اوقات با وجود نیاز شدید و علاقه نمی تونم چند روزی به اینترنت سر بزنم و مجبورم از کوچکترین فرصت اتصال به اینترنت استفاده کنم و سوالام رو بنویسم.

اگه دوستان عذر من رو بپذیرند ممنون می شم.

یه سوال دیگه هم اینکه من کی می تونم کاشت بذر خیار و گوجه و بادمجان رو بکارم؟ دقیقا از کی باید این کار رو شروع کنم؟

راستش رو بخواهید می خواهم یه تابلوی بزرگ درست کنم و روش بنویسم باغچه p30world :11: و برنم بالای باغچه خونه ام .چون اگه راهنمایی شما دوستان نبود و نباشه این باغچه به زیبایی و سرسبزی نمی رسه.

با تشکر فراوان

amin_rogh
11-08-2007, 00:18
با سلام و عرض احترام
راستش رو بخواهید من از یه کود مایع هر 14 روز یکبار استفاده می کنم. اما مشخصات این کود:
قطره طلا + بر
کود مایع حاوی عناصر اصلی ازت 0.9 فسفر0.7 پتاس 0.7 گوگرد و کلیه عناصر ریز مغذی اهن روی منگنز مس با درصد عنصر بر با لا جهت گیاهان زراعی و باغی حساس به کمبود بر به منظور جبران کمبود و تقویت کامل گیاه ..............

اینها بخشهایی از توضیحات روی قوطی این کودی بود که من ازش استفاده می کنم. این کود رو به توصیه تنها مغازه ای که در ابادان کود شیمیایی می فروشه استفاده می کنم. راستش رو بخواهید هم اصلا مطمئن نیستم که مفید باشه ولی خوب دیگه من مجبور به استفاده هستم.

اگر شما راهنمایی کنید که از چه کودی استفاده کنم خیلی ممنون می شم.
سلام
تا اونجایی که من یادمه قطره طلا از تولیدات خیلی خوب ایران هست.ضمن اینکه محتویاتی که درش ذکر شده هم همگی بسیار مفید هستند. بنا به راهنمایی ذکر شده بر روی برچسب کود از آن در فواصل زمانی پیشنهاد شده استفاده کنید.
موفق باشید

hamidma
11-08-2007, 00:30
با تشکر فراوان از شما
در مورد سوال زیر هم اگه راهنمایی کنید ممنون می شم.

در ضمن من به دنبال قرار دادن یک گلدان در ایوون خونه هستم که برگهاش بزرگ بشه و کل دیوار ایوون رو بگیره.
ایوون من یه بدی که داره یه کولر گازی که برای حال هستش دقیقا در ایوون قرار می گیره و البته در وسط هست و با دیوار های کناری حدود 1.5 متر از راست و چپ فاصله داره و ایوون هم خوب می دونید سایه هست چون سقف داره.
حالا سوال من اینه که با توجه به شرایط و اوضاع و آب و هوای ابادان و خشکی هوایی که به خاطر کولر گازی ایجاد می شه ( البته در تابستان که کولر کار می کنه) چه گیاهی رو من می تونم تو ایوون قرار بدم که روی دیوارها بشه گسترشش بدم و برگهاش پخش بشه.

از یه گل فروشی در دزفول که پرسیدم یاس رو پیشنهاد داد ولی خوب خواستم اول مطمئن بشم چون اب و هوای دزفول خیلی بهتر از ابادان هست.
ممنونم

amin_rogh
11-08-2007, 00:32
ببخشید یه سوال دیگه هم دارم و اونم اینکه من گلهای رزی که در باغچه دارم به علت اینکه گل داده و من فقط گل رو جدا کرده ام و شاخه ای جدا نکرده ام خیلی بد شکل شده و خیلی بزرگ هم شده است. ایا باید گل رو وقتی جدا می کنم با شاخه منتهی به اون جدا کنم و یا اینکه نه فقط گل رو ؟ ایا الان می تونم یه مقدار بوته های رز رو هرس کنم؟
با تشکر فراوان
سلام
قسمت انتهایی شاخه ای که به گل رز منتهی میشه ( دمگل) قبل از اتصال به گل( چند سانت پایین تر) دارای یک گوشواره هست.بریدن دمگل از کمی بالاتر از گوشواره گلدهی مجدد را تحریک میکند.
انجام عمل هرس در خارج از فصل هرس فقط در شرایط الزامی توصیه میشود.چرا که انجام هرس در فصل رشد باعث بروز واکنش در گیاه شده و رشد رویشی را در محل هرس افزایش داده و مقدار زیادی از قوه گیاه را بجای صرف در گلدهی بمصرف میرسونه.
در مورد زمان بذر هایی که گفتید امید وارم دوستان دیگه بتونن راهنماییتون کنند چون من دقیقا نمیتونم در اینمورد بشما توصیه ای کنم.

موفق باشید0. امین رخ

hamidma
11-08-2007, 12:13
ممنونم از راهنمایی هاتون که همیشه کامل و دقیق هست.
در مورد یک گیاه واسه ایوون خونه نظری ندارید؟

amin_rogh
11-08-2007, 12:19
ممنونم از راهنمایی هاتون که همیشه کامل و دقیق هست.
در مورد یک گیاه واسه ایوون خونه نظری ندارید؟
سلام محبت دارین دوست من.
شرمنده ام. در مورد ایوان خانه شما نمیتوانم نظری بدهم.در این مورد بهترین کار این هست که به منزل دوستان و همسایه ها نگاهی بکنید.حتما ایده ای خواهید یافت.
موفق باشید.باز هم ببخشید.

hamidma
11-08-2007, 14:01
ممنونم اخه می دونید سبزترین خونه همسایه ها رو من دارم و انها چیز خاصی ندارند. بیشتر خانه فقط نخل دارند. در مورد یاس هم نظری ندارید؟

hamidma
11-08-2007, 14:10
راستی اینم عکسی از درخت انگور من هستش . باوجود اینکه حدود چهار ماه از کاشتن این درخت می گذره ولی همونطور که در عکس می بینید احساس می کنم که رشدش خیلی کند هست.

به نظرتون مشکلی هست یا اینکه من حساس شده ام.
در ضمن اون دایره های قرمز رنگی که هست هم برخی از برگهای قدیمی انگور هستند که زرد شده اند.
به نظرتون کلا وضعیت انگور من چطوری هست؟

hamidma
14-08-2007, 09:02
خوب هر چند هنوز جواب سوال قبلم رو کسی نداده من سوالات جدیدم رو می پرسم امیدوارم دوستان از دست من خسته نشده باشند و راهنمایی کنند.

يه سوالي كه براي من بعد از خوندن بخش ابياري كتاب " باغباني عملي " پيش امده اين هست كه در كتاب ذكر شده كه بايد درختها را هر 7 تا در10 روز يكبار ابياري كرد.
اما من وقتي كه بيش از يك روز بين ابياري درختهاي توت و انگور وقفه آبياري ايجاد مي كنم احساس مي كنم كه درخت دچار مشكل شده است.
در ابتدا كه درخت انگور رو تازه كاشته بودم هر سه روز اب مي دادم و اصلا رشد نداشت درخت انگور و از زماني كه هر روز ابياري مي كنم درخت وضعيت بهتري دارد. در ضمن من در مورد گل هاي رز هم كه از باغبان پرسيدم عنوان كرد كه بايد هر روز اب داده شود.
جناب امين رخ هم زحمت كشيدند و در مورد ابياري گياهان زينتي و در گلدان توضيح كامل دادند حالا به نظرتون من براي ابياري باغچه چي كار بايد بكنم؟ هر از چند روز يكبار؟ ايا شيوه استفاده از انگشت كه در با ان سوارخي ايجاد كنيم ( اقاي امين رخ در مورد گياهان زينتي عنوان كردند) در اين مورد هم مناسب هست؟

راستي من در باغچه مقداري بذر ريحان سبز و بنفش رو كاشتم ولي بعد از مدتي متوجه شدم اون چيزي كه رشد كرده است خار دارد و با بررسي بيشتر متوجه شدم كه اصلا بذرهاي ريحان رشد نكرده اند و انچيزي كه رشد كرده احتمالا نشاهاي " كنار" بايد باشد. چون مقدار زيادي كنار در اوايل سال روي باغچه ريخته بود و در خاك مونده بود احتمالا در حال حاضر زمينه رشد مساعد براي انها ايجاد شده است و رشد كرده اند .
حالا سوال من اين است كه بذرهاي ريحان چي شده است؟ ايا با وجود اينكه الان زمان كاشت ريحان هست و بايد رشد كند به علت برتري كنار بر بذر ريحان اين مشكل ايجاد شده است و ايا اينكه اصلا بعدا انها رشد خواهند كرد؟

با تشكر فراوان

amin_rogh
14-08-2007, 13:20
خوب هر چند هنوز جواب سوال قبلم رو کسی نداده من سوالات جدیدم رو می پرسم امیدوارم دوستان از دست من خسته نشده باشند و راهنمایی کنند.

يه سوالي كه براي من بعد از خوندن بخش ابياري كتاب " باغباني عملي " پيش امده اين هست كه در كتاب ذكر شده كه بايد درختها را هر 7 تا در10 روز يكبار ابياري كرد.
اما من وقتي كه بيش از يك روز بين ابياري درختهاي توت و انگور وقفه آبياري ايجاد مي كنم احساس مي كنم كه درخت دچار مشكل شده است.
در ابتدا كه درخت انگور رو تازه كاشته بودم هر سه روز اب مي دادم و اصلا رشد نداشت درخت انگور و از زماني كه هر روز ابياري مي كنم درخت وضعيت بهتري دارد. در ضمن من در مورد گل هاي رز هم كه از باغبان پرسيدم عنوان كرد كه بايد هر روز اب داده شود.
جناب امين رخ هم زحمت كشيدند و در مورد ابياري گياهان زينتي و در گلدان توضيح كامل دادند حالا به نظرتون من براي ابياري باغچه چي كار بايد بكنم؟ هر از چند روز يكبار؟ ايا شيوه استفاده از انگشت كه در با ان سوارخي ايجاد كنيم ( اقاي امين رخ در مورد گياهان زينتي عنوان كردند) در اين مورد هم مناسب هست؟

راستي من در باغچه مقداري بذر ريحان سبز و بنفش رو كاشتم ولي بعد از مدتي متوجه شدم اون چيزي كه رشد كرده است خار دارد و با بررسي بيشتر متوجه شدم كه اصلا بذرهاي ريحان رشد نكرده اند و انچيزي كه رشد كرده احتمالا نشاهاي " كنار" بايد باشد. چون مقدار زيادي كنار در اوايل سال روي باغچه ريخته بود و در خاك مونده بود احتمالا در حال حاضر زمينه رشد مساعد براي انها ايجاد شده است و رشد كرده اند .
حالا سوال من اين است كه بذرهاي ريحان چي شده است؟ ايا با وجود اينكه الان زمان كاشت ريحان هست و بايد رشد كند به علت برتري كنار بر بذر ريحان اين مشكل ايجاد شده است و ايا اينكه اصلا بعدا انها رشد خواهند كرد؟

با تشكر فراوان
سلام
دوست عزیز.من که از جواب دادن به سئوالات شما لذت میبرم و حتما سایر دوستان باصفای پس سی ورلدی ما هم که همشون دوستان خوبی هستند همین عقیده را دارند. اگر گاهی کمی تاخیر پیش میاد شرمنده چون گاهی وقت کمی تنگ هست و فرصت پیش نمیاد. بهر صورت امید وارم که تونسته باشم در کنار سایر دوستان به شما هر چند کم ،کمکی کرده باشم .
در مورد انگورتون باید بگم که فکر میکنم که با توجه به شرایط آب و هوایی این مسئله طبیعی هست و شما کمی زیاده حساس شده اید. اگر به عکسی که در پست اول از انگورتان داده اید نگاهی بیاندازید متوجه تغییر آن حتی در این مدت کوتاه 4 ماهه میشوید.حال انگورتان خوب است.نگران نباشید.
در مورد آبیاری باغچه باید بگم که آن روش برای گلدان کاربرد دارد نه برای باغچه .فاصله زمانی و نحوه آبیاری باغچه کاملا بستگی به بافت خاک دارد.اگر چنانچه که بافت خاک شما بیشتر رسی باشد ،پس از انجام ابیاری خاک کاملا گلی شده و تمام منافذ خاک از آب پر میشود.اگر خیسی خاک مدت زیادی بطول بیانجامد و منافذ امکان خالی شدن و در واقع نفس کشیدن پیدا نکند منجر به خفگی ریشه خواهد شد.خوب حالا اگر اجازه بدهید که خاک کاملا خشک بشود، بهمان دلیل رسی بودن خاک ،خشک شدن خاک منجر به ظهور سله خواهد شد که در صورت پیشرفت باعث پاره شدن ریشه ها خواهد شد.ضمن اینکه ریشه قادر نیست که سلامت و حیات خود را به این صورت حفظ کند و ( ببخشید که نمیتونم خوب توضیح بدهم) و در واقع ریشه در محل فضای خالی شده یا همون سله بسته شده یک حالت هرس ریشه طبیعی پیدا خواهد کرد.در نتیجه بخش عمده ای از تارهای کشنده و یا بخش فعال ریشه را از دست خواهد داد.خوب از این حرفها نتیجه میخوام بگیرم که بافت خاکی که شما دارید و فکر میکنم 90 در صد رسی هست مثل چوب دو سر طلا هست. اگر زیاد آب بدین یه مشکل داره و اگر کم آب بدین یه مشکل دیگه داره! بهتری حالت اینه که فواصل آبیاری را طوری تنظیم کنید که هیچکدام از این مشکلات پیش نیاد و شما بهترین کسی هستید که میتونید با آزمایش کردن به نتیجه مطلوب برسید نه هیچ کس دیگه.
اگر خاطرتون باشه قبلا به شما توصیه ای کردم در مورد اضافه کردن کمی شن و یا ماسه و همینطور مواد آلی مثل خاک برگ و کود دامی.این مواد درصد هوموس خاک شما را افزایش میدن و در واقع یک حامل موقت آب و مواد غذای برای گیاه در خاک میشوند.یعنی آب و مواد غذایی را به خود جذب میکنند و کم کم در اختیار ریشه ها قرار میدن.ضمن اینکه با این عمل به نفس کشیدن خاک و سبک شدن بافت خاک هم کمک میکنه.
در مورد بذور ریحان هم فکر میکنم که احتمالا بذر هاتون خراب بوده. دوباره از جای دیگه بذر بخرید و بکارید انشاالله که سبز میشه.
موفق باشید. امین رخ

hamidma
14-08-2007, 18:26
با تشکر فراوان از توضیحات شما دوست گرامی
راستش رو بخواهید در مورد ترکیب خاک باغچه ، من یه مقداری ماسه ساختمانی تهیه کردم و در اطراف انگور به صورت امتحانی با خاک مخلوط کردم. ولی نکته مهم این بود که
1- من تا حداکثر عمق ده سانتی رو تونستم این کار رو انجام بدهم و تا همین عمق هم برخی اوقات به ریشه می خوردم که احتمالا ریشه انگور بود.
2- ایا این 10 تا 20 سانتی متر با وجود اینکه به ریشه ها ضربه می زنه کار درستی هست؟ و یا باید خاک باغچه رو کلا عوض کنم که اونهم با توجه به اینکه گیاهانی کاشته ام امکان پذیر نیست.

توضیحاتتون رو در مورد خاک بسیار مفید بود . من خودم مطالعاتی با توجه به توصیه هایی که شما فرمودید کرده ام و تنها مشکلات من همون دو موضوع هست که اگر شما راهنمایی بفرمایید واقعا ممنون می شم.

با تشکر فراوان

راستی اگر فرصت کردید و نظرتون رو هم در مورد تاپیکی دیگه ای که من درمورد گیاهان سازگار با جنوب زده ام بدهید واقعا ممنون می شم با توجه به اینکه شما هم این اهالی سالها بوده اید

amin_rogh
15-08-2007, 12:56
با تشکر فراوان از توضیحات شما دوست گرامی
راستش رو بخواهید در مورد ترکیب خاک باغچه ، من یه مقداری ماسه ساختمانی تهیه کردم و در اطراف انگور به صورت امتحانی با خاک مخلوط کردم. ولی نکته مهم این بود که
1- من تا حداکثر عمق ده سانتی رو تونستم این کار رو انجام بدهم و تا همین عمق هم برخی اوقات به ریشه می خوردم که احتمالا ریشه انگور بود.
2- ایا این 10 تا 20 سانتی متر با وجود اینکه به ریشه ها ضربه می زنه کار درستی هست؟ و یا باید خاک باغچه رو کلا عوض کنم که اونهم با توجه به اینکه گیاهانی کاشته ام امکان پذیر نیست.

توضیحاتتون رو در مورد خاک بسیار مفید بود . من خودم مطالعاتی با توجه به توصیه هایی که شما فرمودید کرده ام و تنها مشکلات من همون دو موضوع هست که اگر شما راهنمایی بفرمایید واقعا ممنون می شم.

با تشکر فراوان

راستی اگر فرصت کردید و نظرتون رو هم در مورد تاپیکی دیگه ای که من درمورد گیاهان سازگار با جنوب زده ام بدهید واقعا ممنون می شم با توجه به اینکه شما هم این اهالی سالها بوده اید

دوست عزیز سلام
به این نکته توجه بفرمایید که اسم مصالح ساختمانی با خودش نخاله و نا خالصی رو بهمراه میاره.اگر خاطرتون باشه قبلا هم بشما گوشزد کرده بودم که ماسه رو بهتر هست که از کنار کارون تهیه کنید( چون فکر میکردم که ساکن اهواز هستید).در مورد عمقش هم لازم نیست که خیلی مته به خشخاش بزارید چون به مرور زمان خودش به خاک نفوذ خواهد کرد.در مورد ایراد خسارت به ریشه هم باید مراقب باشید.نظر شما کاملا درست هست.تعویض خاک جز در مواردی که اطمینان 100 در100 دارید که بافت و محتویات خاک برای گیاه مضر هست توصیه نمیشه و در سایر موارد فقط باید نسبت به اصلاح خاک به طرقی که قبلا عرض کردم اقدام کنید.
اون تاپیک رو دیدم، جالب هست. موفق باشید.

hamidma
15-08-2007, 14:18
دوست عزیز سلام
به این نکته توجه بفرمایید که اسم مصالح ساختمانی با خودش نخاله و نا خالصی رو بهمراه میاره.اگر خاطرتون باشه قبلا هم بشما گوشزد کرده بودم که ماسه رو بهتر هست که از کنار کارون تهیه کنید( چون فکر میکردم که ساکن اهواز هستید).در مورد عمقش هم لازم نیست که خیلی مته به خشخاش بزارید چون به مرور زمان خودش به خاک نفوذ خواهد کرد.در مورد ایراد خسارت به ریشه هم باید مراقب باشید.نظر شما کاملا درست هست.تعویض خاک جز در مواردی که اطمینان 100 در100 دارید که بافت و محتویات خاک برای گیاه مضر هست توصیه نمیشه و در سایر موارد فقط باید نسبت به اصلاح خاک به طرقی که قبلا عرض کردم اقدام کنید.
اون تاپیک رو دیدم، جالب هست. موفق باشید.

با تشکر فراوان
شما درست می فرمایید ناخالصی که زیاد هست. ولی چشم به توجه به راهنمایی شما دقیقا عمل خواهم کرد:11:

hamidma
21-08-2007, 00:13
ببخشید شاید این سوالم یه مقدار با باغبانی فرق داشته باشه ولی خوب زیاد هم بی ربط نیست.
من خیلی علاقمند هستم که در باغچه ام محیطی رو فراهم کنم که پرنده های مختلف بومی اینجا مثل گنجشک و بلبل و .. در باغچه ام باشند. البته به خاطر درخت کهن سال این اتفاق زیاد می افته و من بسیار از حضورشون لذت می برم.
ولی نکته این هست که من تا حالا دو تا لانه گنجشک (پرنده ) درست کرده ام و در باغچه یکی در ارتفاع بالا و دیگری در پایین قرار داده ام ولی از حضور پرنده ها به هیچ وجه دراین لانه ها خبری نیست.

به نظرتون من چی کار باید بکنم که اعتماد این پرنده ها جلب بشه و به لانه ها سر بزنند؟

hamidma
21-08-2007, 22:48
با سلام و عرض احترام خدمت دوستان گرامي و مخصوصا اقاي امين رخ و AavaA كه با پاسخهاشون به سوالاتم من رو شرمنده خودشون مي كنند.

چند روزي هست كه به صورت جدي دارم در مورد " مباني باغباني" مطالعه مي كنم. درسته كه در دوره تحصيل در راهنمايي و دبيرستان يه چيزهايي در مورد گياهان خونده بودم ولي خوب مي شه گفت كه بيشترشون رو فراموش كرده بودم.
اين بخش از باغباني خيلي نظرم رو به خودش جلب كرده هست. اين كه بدونيم با چي طرف هستيم و اصول و قوانينش چي هست خيلي به باغباني و پرورش گياهان به ما كمك خواهد كرد.

در اين بخش موضوعات تئوريك جالبي هست. اقليم و رشد گياه ـ نامگذاري گياه شناسي و تشريح و فيزيولوژي و ازدياد گياه از اين مباحث هست.
در بخش تشريح و فيزيولوژي گياهان براي من چند سوال ايجاد شده هست كه ممنون مي شم كه دوستان من رو راهنمايي كنند.

1- در مورد تفاوت تك لپه اي ها و دو لپه اي ها عنوان شده بود كه بيشتر تك لپه اي ها به صورت كپه اي هستند. مي شه در مورد اين اصطلاح " كپه اي " توضيح بدهيد.
2- در مورد جوانه ها گفته شده كه جوانه ها به سه گروه تقسيم مي شوند: 1- جوانه رويشي2- جوانه گل و 3 - جوانه مركب. و اينكه جوانه رويشي داراي برگ يا برگها و گاهي يك محور روياني است. جوانه گل شامل ياخته هاي اوليه يك يا چند گل و معمولا بزرگتر از جوانه رويشي هست و جوانه مركب توانايي توليد محور ساقه و گل را دارد.

اما سوال من اين هست چگونه مي شود اين سه نوع رو از هم تشخيص داد؟ درست هست كه هر كدام تفاوتهايي مثل برگ و ... دارند ولي وقتي يه جوانه در روي يه ساقه گياه ايجاد مي شود و بسيار كوچك هست چگونه مي توان تشخيص داد كه كدام يك از اين جوانه ها ست؟
اين سوال من چند دليل دارد يك براي قلمه زدن فكر مي كنم مهم باشد كه ما تشخيص بدهيم از كدام نوع بايد استفاده كنيم و ديگر در هرس كردن.( شايد هم من اشتباه مي كنم و اصلا جوانه با جوانه در قلمه زدن و هرس كردن تفاوتي نداشته باشد ) . به هر حال چگونه مي شود از همان اول تشخيص داد كه كدام يك از دسته جوانه ها ست؟

خوب بهتر هست كه من سوالاتم در اين مورد رو در چند بخش مطرح كنم تا دوستان براي پاسخ گويي دچار زحمت نشوند.

با تشكر فراوان

hamidma
26-08-2007, 00:01
شاید بهتر بود که من این سوالم رو در بخش گیاه شناسی قرار می دادم. ولی به هر حال چند روز دیگه هم منتظر پاسخ شما دوستان خواهم ماند.

با تشکر

hamidma
26-08-2007, 14:32
خوب من سوالاتم رو ادامه می دهم امیدوارم که دوستان عزیز به سوالاتم پاسخ بدهند( هر چند که تا حالا هیچ سوالی رو بدون پاسخ نگذاشته اند)

راستش من امروز یه شاخه از یه درخت به نام شیشه شور رو که حالت تازه ای هم داشت رو از درخت جدا کردم و در لیوان اب برای ریشه دادن گذاشتم.

حالا سوالم این هست که ایا این شاخه ریشه خواهد زد. ( مثل پوتوس ) با توجه به اینکه الان تابستان هست ؟ و یا اینکه قلمه ها فقط در زمستان جواب می دهد.

و سوال کلی تر ایا من می تونم در مورد درختهای زیتون و انار و گل کاغذی نیز در حال حاضر ( تابستان و شهریور ماه ) مانند همان شیوه گیاه پوتوس قلمه بسازم و بعد بکارم.

با تشکر فراوان

hamidma
28-08-2007, 09:43
خوب دیروز تقریبا یه مقدار به خاطر اشتباهی که کرده بودم جا خوردم.
دیروز که کتابی در مورد خاک شناسی و اصلاح خاک می خوندم متوجه شدم که اضافه کردن ماسه شسته به باغچه بسیار کار اشتباهی بوده است.
اون چیزی که من از این کتاب متوجه شدم ماسه در واقع دارای سنگریزه هایی به طول 0.2 میلی متر باید باشد و اصلا ماسه شسته که در اون سنگ ریزه تا حدود نیم سانتی متر و بعضا بیشتر هم هست ( ماسته شسته) در واقع غیر حاصل خیزترین محیط کشت هستش .

از یه باغبان هم که پرسیدم ایشون تایید کرد که باید ماسته بادی اضافه می کردم.( ذرات خاک تا 0.2 میلی متر) . متاسفانه باغبان قبلی که ازش سوال کردم مثل اینکه اصلا باغبان نبوده چون تاکید کرد که ماسه بادی اضافه نکنم.

راستش رو بخواهید یه مقدار با این تکثیر واژه ها قاطی کرده ام.
در خود کتاب اصلاح خاک هم اول خاک رو به سه دسته شن و رس و ... تقسیم کرده بود که در فصلهای بعدی اصلا واژه شن حفظ شده بود و از واژه ماسه استفاده شده بود.
حالا واقعا موندم که بالاخره کار درست کدوم هست؟ از چه ماده ای باید استفاده کنم؟

امیدوارم اقا امین رخ به داد من برسه. هر چند ایشون تاکید کرده بودند که از کنار کارون بیارم ( چون فکر می کردند که ساکن اهواز هستم ) و تا اونجایی که من از کنار دریا و رود خونه یادم هست ماسه کنار دریا همون باید ماسه بادی باشه.

از اقا امین رخ و هر کدوم از دوستان که می تونند راهنمایی کنند ممنون میشم.

hamidma
30-08-2007, 22:10
با سلام دوباره
با دانلود کتابهای رشته باغبانی و زراعت هنرستان تقریبا پاسخ خیلی از سوالاتم رو پیدا کرده ام و متوجه شده ام برای هر سوالم به چه منبعی مراجعه کنم.
درضمن چند روز قبل به جهاد کشاورزی ابادان تلفن زدم و با کارشناس باغبانی این مرکز صحبت کردم. خوشبختانه ایشون موافقت کردند که اگر مشکلی داشتم ازشون بپرسم.
برای همین سعی می کنم که کمتر در انجمن سوال بنویسم و سوالات خیلی خاصم رو بپرسم که اقا امین رخ و aavaa رو زیاد اذیت نکنم.

راستی من شروع کردم به کندن باغچه . پارسال که منزل رو تحویل گرفتم متاسفانه به علت نداشتن اطلاعات کافی این کار رو در باغچه انجام ندادم.
راستش رو بخواهید تا حداکثر سی سانتی متر از باغچه خاک داره و بقیه اش همش نخاله های ساختمانی هست. به همین دلیل هم هست که فکر می کنم رشد انگورم خیلی کند هست.
به نظرتون برای درختچه ها و درختهایی که می کارم تا چه عمقی رو باید بکنم و خاکش رو تصحیح کنم.
ترکیب خاک باغچه با ماسه بادی، خاک اره و کود دامی نیز از کارهای دیگه ای هست که قصد انجامش رو دارم.

اگر اشتباهی در کاری که می خواهم انجام بدهم هست حتما من رو راهنمایی کنید.

با تشکر فراوان

sanam.b
01-09-2007, 00:10
با سلام
ما در حیاط یه درخت مو کشمشی قرمز داریم. این درخت وقتیرو که نهال بود به خانه آوردیم و هر سال هم میوه های شیرین و خوشمزه ای داده است (باید بیشتر از 10 سال دارد ) ولی امسال با آنکه میوه هایش قرمز است اما کاملا تلخ است . نمی دانم چه کار کنم

amin_rogh
02-09-2007, 12:01
با سلام و عرض احترام خدمت دوستان گرامي و مخصوصا اقاي امين رخ و AavaA كه با پاسخهاشون به سوالاتم من رو شرمنده خودشون مي كنند.

چند روزي هست كه به صورت جدي دارم در مورد " مباني باغباني" مطالعه مي كنم. درسته كه در دوره تحصيل در راهنمايي و دبيرستان يه چيزهايي در مورد گياهان خونده بودم ولي خوب مي شه گفت كه بيشترشون رو فراموش كرده بودم.
اين بخش از باغباني خيلي نظرم رو به خودش جلب كرده هست. اين كه بدونيم با چي طرف هستيم و اصول و قوانينش چي هست خيلي به باغباني و پرورش گياهان به ما كمك خواهد كرد.

در اين بخش موضوعات تئوريك جالبي هست. اقليم و رشد گياه ـ نامگذاري گياه شناسي و تشريح و فيزيولوژي و ازدياد گياه از اين مباحث هست.
در بخش تشريح و فيزيولوژي گياهان براي من چند سوال ايجاد شده هست كه ممنون مي شم كه دوستان من رو راهنمايي كنند.

1- در مورد تفاوت تك لپه اي ها و دو لپه اي ها عنوان شده بود كه بيشتر تك لپه اي ها به صورت كپه اي هستند. مي شه در مورد اين اصطلاح " كپه اي " توضيح بدهيد.
2- در مورد جوانه ها گفته شده كه جوانه ها به سه گروه تقسيم مي شوند: 1- جوانه رويشي2- جوانه گل و 3 - جوانه مركب. و اينكه جوانه رويشي داراي برگ يا برگها و گاهي يك محور روياني است. جوانه گل شامل ياخته هاي اوليه يك يا چند گل و معمولا بزرگتر از جوانه رويشي هست و جوانه مركب توانايي توليد محور ساقه و گل را دارد.

اما سوال من اين هست چگونه مي شود اين سه نوع رو از هم تشخيص داد؟ درست هست كه هر كدام تفاوتهايي مثل برگ و ... دارند ولي وقتي يه جوانه در روي يه ساقه گياه ايجاد مي شود و بسيار كوچك هست چگونه مي توان تشخيص داد كه كدام يك از اين جوانه ها ست؟
اين سوال من چند دليل دارد يك براي قلمه زدن فكر مي كنم مهم باشد كه ما تشخيص بدهيم از كدام نوع بايد استفاده كنيم و ديگر در هرس كردن.( شايد هم من اشتباه مي كنم و اصلا جوانه با جوانه در قلمه زدن و هرس كردن تفاوتي نداشته باشد ) . به هر حال چگونه مي شود از همان اول تشخيص داد كه كدام يك از دسته جوانه ها ست؟

خوب بهتر هست كه من سوالاتم در اين مورد رو در چند بخش مطرح كنم تا دوستان براي پاسخ گويي دچار زحمت نشوند.

با تشكر فراوان
خوب در واقع این جوانه ها هم از نظر ظاهری تفاوتهایی دارند و هم از نظر زمان تشکیل و هم از نظر قرار گرفتن بر روی شاخه ای با سنین متفاوت. برای تشخیص از نظر شکل ظاهری در واقع کار بسیار سختی هست اما اهل فن با کسب تجربه میتونن این کار را بکنند.اما از جهات دیگه میتونین با مطالعه بر روی رفتارهای خاص همون گیاه زمان تشکیل و یا عادت های تولید جوانه را تشخیص دهید.برای مثال جوانه های تولید گل و میوه در درخت سیب بر روی شاخه های یکساله تولید میشه. به تعبیر دیگه جوانه ای که امسال تولید میشه سال دیگه به گل میشینه بنابر این اگر درخت را هرس کنیم سال دیگه سیبی نخواهیم داشت.اما در مورد انگور اینطور نیست و جوانه های برک ابتدا تولید شاخه و برگ میکنند و عد جوانه های گل و میوه بر روی همون شاخه های امساله تولید میشن.
در مورد رز جوانه های موجود بر روی شاخه ها توانایی تولید شاخه ها جدید و سپس جوانه های گل ظاهر میشن. بنابر این در زمان هرس که فصل زمستان هست ، جوانه گلی بصورت بالفعل وجود نداره که نقشی در قلمه زدن شما داشته باشه.
در مورد زمانش هم بسته به شرایط متفاوت هست. من در اینجا گلخانه ای را میشناسم که بسیار عظیم هست و از قلمه سبز برگدار برای تولید رز استفاده میکنه( در شرایط گلخانه ای).
امیدوارم کمکی کرده باشم.
موفق باشید.

amin_rogh
02-09-2007, 12:05
با سلام
ما در حیاط یه درخت مو کشمشی قرمز داریم. این درخت وقتیرو که نهال بود به خانه آوردیم و هر سال هم میوه های شیرین و خوشمزه ای داده است (باید بیشتر از 10 سال دارد ) ولی امسال با آنکه میوه هایش قرمز است اما کاملا تلخ است . نمی دانم چه کار کنم
سلام دوست عزیز.
آیا امسال هم به اندازه پارسال آب به انگورتون داده اید؟. اما تنها سوال من این هست که منظورتون اینه که مزه آن تلخ هست یا منظورتون از تلخی اینه که شیرین نیست؟چون این دو تا با هم فرق دارن.

hamidma
03-09-2007, 01:57
ممنونم که وقت با ارزشتون برای پاسخ گویی به سوالات من قرار دادید.

اگر لطف کنید و در مورد گیاهانی که واسه درست کردن راهروها و کلا سازه های گیاهی استفاده می شه راهنمایی کنید خیلی خیلی ممنون می شم.

hamidma
03-09-2007, 02:05
در مورد انگورم هم یه سوال داشتم.
یه باغبان محلی که انگورم رو دید و گفت احتمالا به خاطر نخاله های ساختمانی رشد درخت انگورم کند هست. هر چند که جناب امین رخ فرمودند که طبیعی هست و حرف ایشون برای من بسیار باارزش تر هست ولی ایشون پیشنهاد داد که شاید با جابجایی درخت انگور و قرار دادن در جایی که حداقل تا یک متر نخاله نداشته باشه مشکلش حل بشه و بهتر رشد کنه.

ایا به نظرتون اگر من کنار درخت انگور رو تا یک متر خاکش رو اصلاح کنم و از نخاله ها خالیش کنم و درخت رو به انجا منتقل کنم ، راه درستی رو انتخاب کرده ام ؟ و یا اینکه با ابیاری بهتر و اینکه کاری کنم که ریشه ها زیاد مجبور نباشند به عمق پایین تر بروند می شه همین نتیجه رو گرفت.

sanam.b
03-09-2007, 10:26
با تشکر از جواب شما
منظور من از تلخی واقعا تلخ است و نه آنکه شیرین نباشد و این درخت به اندازه کافی رشد کرده است که نیازی به آبیاری ما نداشته باشد (و امسال نیز مانند سالهای قبل ما به آن آب ندادیم- البته از زیر ساختمانهای این محله یک قنات قدیمی می گذرد - در ضمن مادر یکی از شهرهای ناحیه کوهستانی ساکن هستیم)

amin_rogh
05-09-2007, 14:33
با سلام دوباره
با دانلود کتابهای رشته باغبانی و زراعت هنرستان تقریبا پاسخ خیلی از سوالاتم رو پیدا کرده ام و متوجه شده ام برای هر سوالم به چه منبعی مراجعه کنم.
درضمن چند روز قبل به جهاد کشاورزی ابادان تلفن زدم و با کارشناس باغبانی این مرکز صحبت کردم. خوشبختانه ایشون موافقت کردند که اگر مشکلی داشتم ازشون بپرسم.
برای همین سعی می کنم که کمتر در انجمن سوال بنویسم و سوالات خیلی خاصم رو بپرسم که اقا امین رخ و aavaa رو زیاد اذیت نکنم.

راستی من شروع کردم به کندن باغچه . پارسال که منزل رو تحویل گرفتم متاسفانه به علت نداشتن اطلاعات کافی این کار رو در باغچه انجام ندادم.
راستش رو بخواهید تا حداکثر سی سانتی متر از باغچه خاک داره و بقیه اش همش نخاله های ساختمانی هست. به همین دلیل هم هست که فکر می کنم رشد انگورم خیلی کند هست.
به نظرتون برای درختچه ها و درختهایی که می کارم تا چه عمقی رو باید بکنم و خاکش رو تصحیح کنم.
ترکیب خاک باغچه با ماسه بادی، خاک اره و کود دامی نیز از کارهای دیگه ای هست که قصد انجامش رو دارم.

اگر اشتباهی در کاری که می خواهم انجام بدهم هست حتما من رو راهنمایی کنید.

با تشکر فراوان
سلا
انچه که در کتابها ذکر میشه حدود 1 متر مکعب هست که در عمل همچین چیزی بسیار سخت و غیر عملی هست اما اگر مطمئن هستید که خاک از نخاله پر هست و هنوز گیاهان زیادی در باغچه نکاشته اید بهتر هست که در فصل زمستان نهالها را از خاک خارج و پس از تعویض خاک دوباره آنها را بکارید. با این کار خیال خود را برای یک عمر راحت میکنید.نگران درخت قدیمیتان نباشید.اون خودش تا حالا مشکلش رو حل کرده!
موفق باشید

hamidma
05-09-2007, 14:37
سلا
انچه که در کتابها ذکر میشه حدود 1 متر مکعب هست که در عمل همچین چیزی بسیار سخت و غیر عملی هست اما اگر مطمئن هستید که خاک از نخاله پر هست و هنوز گیاهان زیادی در باغچه نکاشته اید بهتر هست که در فصل زمستان نهالها را از خاک خارج و پس از تعویض خاک دوباره آنها را بکارید. با این کار خیال خود را برای یک عمر راحت میکنید.نگران درخت قدیمیتان نباشید.اون خودش تا حالا مشکلش رو حل کرده!
موفق باشید

خیلی خیلی ممنونم این جواب خیلی برام مهم بود. پس تا زمستان دست به درخت انگور نمی زنم.

amin_rogh
05-09-2007, 14:54
با تشکر از جواب شما
منظور من از تلخی واقعا تلخ است و نه آنکه شیرین نباشد و این درخت به اندازه کافی رشد کرده است که نیازی به آبیاری ما نداشته باشد (و امسال نیز مانند سالهای قبل ما به آن آب ندادیم- البته از زیر ساختمانهای این محله یک قنات قدیمی می گذرد - در ضمن مادر یکی از شهرهای ناحیه کوهستانی ساکن هستیم)
دوست عزیز سلام
راستش رو بخواهید بخوبی نمیدونم که مشکل چی هست اما گاهی اوقات کمبود مواد غذایی باعث نابسامانی هایی در روند تبدیل مواد به همدیگر میشوند. مثلاعنصر فسفر در انگور در تبدیل مواد قندی و نشاسته ای نقش دارد و هکذا.من فقط برای کمک کردن به روشن شدن ذهن شما مطالب زیر را میگذارم ام شاید دقیقا جواب شما نباشد.اما دنبال جواب شما میگردم.برای خودم هم خوبه!
انگور با انواع خاکها خود را تطبیق داده و عناصر غذایی مورد نیاز آن نسبت به سایر محصولات باغبانی کمتر است اما کمبود هر کدام از آنها حتی به مقدار کم نیز تاثیر زیادی بر کیفیت و کمیت محصول خواهد داشت .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تاثیر عناصر مختلف بر انگور و علایم کمبود آنها:
زت(N): باعث افزایش رشد شده و علائم کمبود آن تا زمانی که خیلی شدید نباشد به آسانی قابل تشخیص نیست . ولی در کمبودهای شدید برگها کم رنگ و مایل به زرد شده ورشد شاخه ها کاهش می یابد .
فسفر(P):در تبدیل قند به نشاسته نقش داشته ولی کمبود آن در تاکستانها شایع نیست .علائم کمبود بستگی به واریته آن دارد(شکل1و4).
پتاسیم(K): باعث بهبود کیفیت انگور شده از نرم شدگی و لهیدگی و ریزش پیش از موعد حبه ها جلوگیری نموده و مانع رسیدگی ناهماهنگ آنها می گردد .علائم کمبود آن در قسمت میانی ساقه ها دیده می شود . حاشیه برگها کلروز شده حبه ها ریز می ماند و قسمت پایین خوشه متلاشی و خشک می گردد و حبه ها کشمش مانند می شوند .(شکل2)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
روی(Zn):از ریزش حبه ها چلوگیری نموده و به ساخت هورمون اکسین کمک می کند در صورت کمبود. محل اتصال دمبرگ به پهنک توسعه نیافته و باریک می ماند. گیاه دچار کمبود اکسین شده و رشد آن مختل می گردد. حبه ها نا رس باقی مانده و شروع به ریزش می کنند.
منکنز(Mn): نقش آن مشارکت در سیستم های آنزیمی و تولید کلروفیل است. علائم کمبود معمولا تا سه هفته پس از گلدهی ظاهر شده و این علائم با زرد شدن بین رگبرگها آغاز می گردد و اغلب در برگهای جوان دیده می شود.(شکل3)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بر(B): این عناصر در فعالیتهای حیاتی گیاه نقش عمده ای داشته. باعث ساخت پکتین شده و مقاومت گیاه را نسبت به سرما و بیماریها افزایش میدهد و به رشد ریشه نیز کمک می کند. در صورت کمبود اختلالاتی در رشد و نمو دانه گرده به وجود می آید که میزان محصول را به شدت کاهش می دهد. علائم کمبود بر در انگور به آسانی قابل تشخیص است. به طوری که بوته های با کمبود شدید. میوه نداشته و برخی از خوشه ها سوخته و خشک می شوند و فقط ساقه خوشه همراه با چند حبه باقی می ماند.
منبع

amin_rogh
05-09-2007, 14:57
این هم فکر میکنم برای حمید خان جالب باشه

برای کاشت بوته مو ابتدای قلمه هائی از انرا در فصل بهار قبل از جوانه زدن ان در جائی به‌عنوان مخزن می‌کارنددربهاراینده که دارای ریشه شده است از مخزن با احتیاط در می‌آورند وانرا در گودال های آماده شده به ردیف می‌کارند پس از کاشت انرا آب می‌دهند بوته جدید با گرم شدن هواباید هر ۵ روز یا هر هفته آب داده شود این بوته بعد از چهار سال بار می‌اورد و در ده سالگی باران کامل خواهد شد یک بوته کامل میتوا ند بیش از دویست کیلو انگور بیاورد بوته مو را بعد از چهار ساله شدن هرس میکنند یعنی شاخهای فرعی و دراز یا شاخهای ضعیف انرا می‌برند تاهم فرصت رشد به شاخها قوی تر داده باشند وهم مقدار بار انرا تحت کنترل درآورند وکیفیت بار انرا بالا ببرند بوته مو رامی توان روی زمین یا در حال تکیه بر چیزی بالا تر از خاک وزمین قرار داد محل کشت موهایی که روی زمین قرار گرفته است با بیل شخم می‌زنند تا علفهای موجود که در فصل بهار می‌روید از بین برده شود زیرا این علفها می‌توانند به بوته مو و بار آن آسیب وارد کنند بعلاوه باشخم کردن زیر مو نفوذ آب برای رسیدن بریشه راحتر انجام می‌پذیرد نوع بی دانه وکشمشی انگور از نظر شیرینی بهترین آن است البته انواع دانه دار بخاطر درشتی آنها از شکل بسیار زیبا برخوردار هستند.
منبع

amin_rogh
05-09-2007, 15:16
یک سوال از sanam
آیا بجز تلخی انگور علائم دیگری بر روی پوست یا برگها یا خود میوه ظاهر نشده؟
آیا مطمئن هستید که تلخی مربوط به مزه میوه هست نه موادی که در سطح میوه هستند؟( میتوانید انگور را بشوئید و سپس امتحان کنید ببینید فرقی میکند یا نه؟)

sanam.b
08-09-2007, 01:15
با سلام و خسته نباشد خدمت دوستان
اول در مورد انگور هیچ علایمی روی درخت و برگه دیده نمی شه، شستن میوه تاثیری نداشت
اما من یک سوال دیگه هم داشتم اما قبل از اون باید یک تشریح موقعیت بگم
ما در آذربایجان غربی هستیم.در یک هکتار از باغ زردآلو و هلو داریم که الان 8 ساله هستند چند سال اول هیچ مشکلی نبود و همه چیز روال عادی خودش را داشت تا اینکه زردآلوها آتشک گرفتند و هر سال چندتایی خشک می شدند با وجودی سر وقت و درست سم پاشی می شدند . هرکاری کردیم کارشناس آوردیم ،سم بردو سفارش دادیم و... هیچ تاثیری نداشت .بعد هلوها شته خونی گرفتن و آنها هم به سرنوشت زرد آلو دچار شدند و دارن خشک می شن. حالا ما می خوایم همه این درختا دربیاریم و به جای آنها سیب بکاریم . سیب پاکوتاه و سیب فرانسوی را پیشنهاد کرده اند اما ما نمی دانیم کدام را انتخاب کنیم میشه شما آنها را باهم مقایسه کنید مزایا و معایب هر دو را بگید و نظر خودتون رو هم بگید
با تشکر

hamidma
24-09-2007, 00:36
با عرض سلام و احترام دوباره خدمت دوستان گرامی
راستش رو بخواهید همونطور که قبلا هم گفتم من مقداری قلمه نیمه خشبی از گل سرخ و رزی که داشتم گرفتم و عکسش هم در زیر هست.

حالا سوال من این هست که با وجود گذشت دو هفته از قرار دادن این قلمه ها و مراقبت و اب دادن ولی یکی از قلمه ها رو از گلدان بیرون اوردم و نگاه کردم هیچ نشانه ای از ریشه در ان نبود. ظاهر قلمه ها هم اینجوری که مشخصه کاملا به چوبهای خشکی می ماند و علائم هیچ گونه حیاطی در اونها نیست.

به نظرتون اصلا این طرز قلمه هایی که من گرفتم درست بوده ؟ و ایا باید منتظر باشم؟

hamidma
24-09-2007, 00:41
سلام
نمیدونم منظورتون از پیچک چیه.اما اونی که خشک شده حتما بدلیل مشکلات ناشی از خسارت به ریشه در هنگام جابجایی بوده. اگر اندازه اش بزرگ هست بعیده که ترمیم بشه اما اگر کوچک هست امکان ترمیم وجود داره.البته اگر یک شاخه کاملا خشک شده و سایر شاخه ها خوب هستند و این آسیب ناشی از شکستگی شاخه هم نیست یقینا آسیب به بخشی از ریشه که تغذیه کننده اون شاخه هست وارد شده و قریب به یقین ترمیم هم نخواهد شد.شاخه را ببرید.
در مورد سرو هم بد نیست بدانید که سوزنی برگها در هنگام جابجایی خیلی خیلی حساس وآسیب پذیر هستندولی خسارت را بلافاصله نشان نمیدهند و مدتها بعد آنرا آشکار میکنند.سرو به هیچ وجه یک گیاه آپارتمانی محسوب نمیشود.نگهداری آن در اتاق بهیچوجه توصیه نمیشود.کم کم آنرا به محیط بیرون منتقل کنید.
÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷ ÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷

اگر سوالات مربوط به باغبانی را در همون تاپیک مطرح کنید بهتر هست.
موفق باشید

این بخش هم مربوط به سوال قبلیم هستش که در قسمت مربوط به گیاهان اپارتمانی عنوان کرده بودم که اینجا ادامه می دهم.

می دونید اون شاخه ای از پیچک که کاملا برگهاش خشک شده بود چند تا جوونه زده و خوشبختانه شروع به رشد کرده است. این اتفاق خیلی جالبی برام بود. اون دو عدد سرو رو هم به ایوون خونه بردم.

یه سوال شاید تکراری :
ایا از نظر نوری در ایوون که سایه هست و نور به صورت مستقیم بهش نمی تابه و سقف داره برای قرار دادن پیچک و گیاهان دیگه ای مثل سرو مناسب هست؟

hamidma
24-09-2007, 00:51
یه سوال در مورد گل رز هم دارم و اونم این هست که ایا گل رز در تمام سال گل می ده و یا اینکه فقط در زمان خاصی از سال مثل بهار گل می ده؟

من گل رزم در بهار گلهای خیلی درشتی رو می داد ولی از اون وقت به بعد فقط بعضی اوقات گلهای خیلی کوچکی می ده.

در مورد حذف گلها هم توضیح بفرمایید . همونطور که در گل فروشیها می بینیم یه گل رز رو همراه با یه شاخه بزرگ از اون به فروش می رسونند حالا سوالم اینه که ما هم باید در منزل اینگونه کل شاخه رو جدا کنیم؟ ایا این باعث نمی شه که گل از بین بره؟ ( ایا اینقدر رشد گلها سریع هست که در گلخانه ها کل شاخه رو جدا می کنند؟ )

amin_rogh
24-09-2007, 16:51
این بخش هم مربوط به سوال قبلیم هستش که در قسمت مربوط به گیاهان اپارتمانی عنوان کرده بودم که اینجا ادامه می دهم.

می دونید اون شاخه ای از پیچک که کاملا برگهاش خشک شده بود چند تا جوونه زده و خوشبختانه شروع به رشد کرده است. این اتفاق خیلی جالبی برام بود. اون دو عدد سرو رو هم به ایوون خونه بردم.

یه سوال شاید تکراری :
ایا از نظر نوری در ایوون که سایه هست و نور به صورت مستقیم بهش نمی تابه و سقف داره برای قرار دادن پیچک و گیاهان دیگه ای مثل سرو مناسب هست؟
سلام
بله با توجه به شرایط اونجا، شاید از زیر تابش آفتاب مستقیم حتی بهتر هم باشه

amin_rogh
24-09-2007, 17:00
یه سوال در مورد گل رز هم دارم و اونم این هست که ایا گل رز در تمام سال گل می ده و یا اینکه فقط در زمان خاصی از سال مثل بهار گل می ده؟

من گل رزم در بهار گلهای خیلی درشتی رو می داد ولی از اون وقت به بعد فقط بعضی اوقات گلهای خیلی کوچکی می ده.

در مورد حذف گلها هم توضیح بفرمایید . همونطور که در گل فروشیها می بینیم یه گل رز رو همراه با یه شاخه بزرگ از اون به فروش می رسونند حالا سوالم اینه که ما هم باید در منزل اینگونه کل شاخه رو جدا کنیم؟ ایا این باعث نمی شه که گل از بین بره؟ ( ایا اینقدر رشد گلها سریع هست که در گلخانه ها کل شاخه رو جدا می کنند؟ )
بله درست هست.برای گلدهی گل رز معمولا شرایط خاصی لازم هست. البته معنی اش این هست که با حصول شرایط مناسب گلدهی آغاز و با از دست رفتن این شرایط گلدهی پایان میپذیرد. البته بخاطر داشته باشید که گل رز یک گیاه خزان کننده هست.پس نمیتوانید در محیط طبیعی گلدهی را برای کل سال حفظ کنید.
اما در مورد سوال دومتون باید راستش رو بگم که کمی متعجب شدم.چرا باید گلی رو که روی گل به آن زیبایی جلوه میکنه ببرید؟بهتر نیست برای داخل اتاق از تولیدات بیرون ( فروشگاه ها)گل مورد نیازنون رو تهیه کنید؟
در واقع شاخه های بریده ای که در بازار عرضه میشوند از واریته های هستند که به این منظور تولید و پرورش یافته و دارای ویژگی های خاص از جمله اندازه گل،رنگ،قدرت ماندگاری، طول شاخه بریده .و.....هستند.شاخه های بلند آنها صرفا بمنظور بازار پسندی و نوع کار برد آنهاست.
موفق باشید

hamidma
25-09-2007, 01:09
با تقدیر و تشکر از راهنمایی های کامل شما. شما درست می فرمایید حذف یه شاخه همراه با گل زیانی زیادی برای گل هست. اما بیشتر منظورم حذف گلها بعد از خشک شدن تا شرایط جدید فراهم شود تا گلهای جدیدی بزند.
راستی من الان یکی دو عدد از گلهای رزم اصلا برگ ندارند و همه برگهاشون ریخته. ایا من باید به دنبال دلیل خاصی بگردم و یا اینکه از خزان گل هست؟ با توجه به اینکه اینجا هنوز دما در حد 42 تا 44 هست.

راستش رو بخواهید این مشکل برگ نداشتن و ریختن تمام برگها و سوخته شدن برگها (شکل ظاهری) یه بار قبلا برای یکی از گلهای رز ایجاد شد که با یه هرس تقریبا سنگین دوباره جوانه زده و دارای برگهایی شده. ایا این بار هم می شه اینکار رو برای این یکی گل تکرار کنم؟

hamidma
25-09-2007, 01:50
راستش رو بخواهید همونطور که قبلا هم گفتم من مقداری قلمه نیمه خشبی از گل سرخ و رزی که داشتم گرفتم و عکسش هم در زیر هست.

حالا سوال من این هست که با وجود گذشت دو هفته از قرار دادن این قلمه ها و مراقبت و اب دادن ولی یکی از قلمه ها رو از گلدان بیرون اوردم و نگاه کردم هیچ نشانه ای از ریشه در ان نبود. ظاهر قلمه ها هم اینجوری که مشخصه کاملا به چوبهای خشکی می ماند و علائم هیچ گونه حیاطی در اونها نیست.

جناب امین رخ در مورد این نهال ها نظرتون چی هست؟

amin_rogh
25-09-2007, 13:34
با تقدیر و تشکر از راهنمایی های کامل شما. شما درست می فرمایید حذف یه شاخه همراه با گل زیانی زیادی برای گل هست. اما بیشتر منظورم حذف گلها بعد از خشک شدن تا شرایط جدید فراهم شود تا گلهای جدیدی بزند.
راستی من الان یکی دو عدد از گلهای رزم اصلا برگ ندارند و همه برگهاشون ریخته. ایا من باید به دنبال دلیل خاصی بگردم و یا اینکه از خزان گل هست؟ با توجه به اینکه اینجا هنوز دما در حد 42 تا 44 هست.

راستش رو بخواهید این مشکل برگ نداشتن و ریختن تمام برگها و سوخته شدن برگها (شکل ظاهری) یه بار قبلا برای یکی از گلهای رز ایجاد شد که با یه هرس تقریبا سنگین دوباره جوانه زده و دارای برگهایی شده. ایا این بار هم می شه اینکار رو برای این یکی گل تکرار کنم؟
سلام
اگر جاهای دیگه هم رز های خزان کرده میبینید که مشکلی نیست چون گاهی بعضی بوته ها زود تر یا دیر تر هم خزان میکنند
درغیر اینصورت هم اگر که شاخه ها خشک نشده اند کمی نصبت به انجام هرس تامل کنید.

amin_rogh
25-09-2007, 13:40

سلام
راستش نمیدونم که با توجه به شرایط شما بهترین موقع قلمه زنی کی هست. اما بنظر میرسه که حال قلمه ها زیاد هم خوب نیست!بهتر هست به کتابهایی که در اختیار دارین مراجعه کنین و در مورد طول قلمه ها و همینطور تعداد گره های روی قلمه و همینطور مقداری که باید دال و بیرون خاک باشه یه تجدید نظری بکنین.
این رو هم لازمه یاداوری کنم که در شرایط خانگی قلمه های گرفته شده همیشه هم موفق نیستند. پس اگر قلمه هاتون خشک شده خودتونو ناراحت نکنید و دوباره و دوباه ها امتحان کنید.
موفق باشید.

urum bonsai
25-09-2007, 15:49
آقا امین درست میگویند شما قبل از هر چیز اقدام به ساختن سایبان توری بنمایید که اگر متحرک باشد بهتر است که در زمان اوج تابش آفتاب بر روی گیاهان کشیده تا از سوختن برگها جلو گیری نماید و فکر نمی کنم با دیدن گل شیپوری شما بیماری وجود داشته باشد لطفا به زهکشی خاکتان دقت بنمایید چون منطقه شما خشک و گرم است و با پاشیدن آب می خواهید دما را پایین بیاورید همین امر باعث غرغاب شدن و قهوه ای شدن برگها نیز میشود

urum bonsai
25-09-2007, 15:57
قد قلمه های شما بلند است شما بهتر است به دلیل خشک بودن محل زندگیتان از قلمه زدن دفنی استفاده کنید و حتما یک گلخانه کوچک ولو به اندازه 1متر در 1متر با یک پلاستیک سفید احداث بنمایید و قلمه حداقل 2ماه طول میکشد تا ریشه دار شود

hamidma
27-09-2007, 01:30
با تشکر از راهنماییتون
راستش رو بخواهید من خوشبختانه یه ایوون تو خونه دارم که در حیاط هست و سقف کاملی داره و اصلا گرما و تابش مستقیم نداره. فکر می کنید که همین محل می تونه محیط مناسب باشه؟ تنها مشکل این محل فقط فکر کنم دماش باشه که با اون گلخانه ای که شما می فرمایید فرق داره و البته احتمالا علاوه بر اون رطوبت.

حالا به نظرتون من اگه یه محل کوچک در همین ایوون درست کنم که به صورت یه اتاقک کوچک باشه و تنها دلیل درست کردنش ایجاد رطوبت مناسب باشه ایا کافی هست؟( چون فکر نمی کنم در یه محل سایه مثل ایوون یه اتاقک کوچک تفاوت دمایی داشته باشه)

در مورد قلمه زنی دفنی هم اگه توضیح بفرمایید خیلی خیلی ممنون می شم......
با تشکر فراوان از راهنماییتون

hamidma
27-09-2007, 01:35
در ضمن یه سوال دیگه هم برای من به وجود اومده و اونم اینکه در مورد خشک شدن کامل یه درخت یا گیاه هست.
ببینید من یکی از شاخه های پیچک گل اناری کاملا خشک شد و همه برگهایش ریختند ولی باز همون شاخه جوونه زده است./
حالا این مشکل برای یکی از درختهای سروی هم که گرفتم پیش امده ولی این دفعه احساس می کنم که کاملا خشک شده است . به قول اقای امین رخ که این اتفاق رو پیش بینی کرده بودند خیلی دیر این اتفاق افتاد. حالا به نظرتون من همچنان به نگهداری و ابیاری این درختچه ادامه بدهم که شاید جوونه تازه بزنه؟

urum bonsai
27-09-2007, 19:31
هر قلمه را که 3 الی 4 تا جوانه داشته باشد میبریم لازم به توضیح است که ته قلمه ها به صورت اریب باید بریده شود هر 20 تا قلم را دسته کرده با یک نخ پلاستیکی به هم بسته و در شاسی(جعبه) که ماسه بادی با خاک برگ که به نسبت 1به3 مخلوط کرده و قلمه های دسته شده را در عمق 10سانتی دفن کرده و ابیاری می کنیم به طوری که ماسه همیشه مرطوب باشد بعد از 15 روز ماسه را کنار زده و قلمه ها را بازدید میکنیم اگر ته قلمه ها ریشه هایی مانند نخ داده باشد درآورده آرام در ماسه بادی تک تک باز به صورت عمودی میکاریم و اگر نداده باشد دفن میکنیم تا 15 روز دیگر

urum bonsai
27-09-2007, 19:56
در مورد سوال دوم شما میتوانید به وسیله ناخن شصتتان ساقه ی درخت مورد نظر را پوست برداری کنید ولی بسیار کم و اگر نرم و آبکی بود که درخت زنده است اما اگر به رنگ قهوه ای روشن بزند دیگر ان درخت مرده است
برای هر گلخانه هزار و پانصد شمع رو شنایی لازم است حال اگر ایوان شما همین روشنایی را داشته باشد مشکل حل است و اما در مورد رطوبت با آبپاشی زمین گلخانه رطوبت گلخانه تامین خواهد شد اگر نشد میتوانید با خرید یک دستگاه بخار ساز که در همه دراگ استور ها است رطوبت لازم را تامین کنید در ضمن گلخانه ای که درز گیری شود معمولا تعرق گیاهان خود رطوبت مورد نیاز را تامین میکند

hamidma
28-09-2007, 00:40
با تشکر فراوان از جناب urum bonsai

اما چند سوال دیگه از شما دوستان محترم

با سلام دوباره
يه موردي رو اقاي urum bonsai در توضيحات خودشون اورده هستند كه اگه لطف كنيد و در موردش بيشتر توضيح بدهيد ممنون مي شم ........

لطفا به زهکشی خاکتان دقت بنمایید چون منطقه شما خشک و گرم است و با پاشیدن آب می خواهید دما را پایین بیاورید همین امر باعث غرغاب شدن و قهوه ای شدن برگها نیز میشود

اين كه در يه باغچه چگونه زهكشي مناسب رو ايجاد كرد براي من سوال هست. ( در يه گلدان با ايجاد يه سوراخ در زير گلدان اين مسائله به راحتي حل مي شه ) من در كتابها ديده ام كه مثلا در كنار مزرعه يه گودال كناري دور تا دور مزرعه ايجاد مي كنند كه اب اضافي از اونجا خارج مي شود. حالا سوال من اين هست كه اين كار رو در باغچه چجوري مي شه انجام داد. ( هر چند كه زهكشي مزرعه هم براي من يه مقدار گنگه... اينكه يه مساحت بزرگ پر از خاك رو، هر روز اب بديم و اونوقت چه اتفاقي مي يفته كه اب از كناره ها بيرون مي ريزه ....)

يه سوال هم در مورد ابياري داشتم و اونم اينكه وقتي كه پاي برخي از درختچه ها و گياهاي داخل باغچه ام رو آب مي دهم يه حالت كف سفيد مانندي روي اب ايجاد مي شه. به نظرتون علت اين مسائله چي هست و ايا طبيعي هست ؟ و اگرنه ، براي رفعش چي كار بايد بكنم؟

hamidma
28-09-2007, 00:45
هر قلمه را که 3 الی 4 تا جوانه داشته باشد میبریم لازم به توضیح است که ته قلمه ها به صورت اریب باید بریده شود هر 20 تا قلم را دسته کرده با یک نخ پلاستیکی به هم بسته و در شاسی(جعبه) که ماسه بادی با خاک برگ که به نسبت 1به3 مخلوط کرده و قلمه های دسته شده را در عمق 10سانتی دفن کرده و ابیاری می کنیم به طوری که ماسه همیشه مرطوب باشد بعد از 15 روز ماسه را کنار زده و قلمه ها را بازدید میکنیم اگر ته قلمه ها ریشه هایی مانند نخ داده باشد درآورده آرام در ماسه بادی تک تک باز به صورت عمودی میکاریم و اگر نداده باشد دفن میکنیم تا 15 روز دیگر

ببخشید یه سوال خیلی مبتدیانه می خوام بپرسم امیدوارم که سرزنشم نکنید که چرا با وجود مشکل در این اصول اولیه سوالات تخصصی می پرسم.

ببینید من راستش با جوونه مشکل دارم. منظور شما از جوونه چیست؟ در واقع من می دونم که جوونه چی هست ولی ایا این جوونه باید قابل دیدن باشه ؟ یا اینکه همین که بر روی یه شاخه چند حلقه سیاه با فاصله از هم قرار داشته باشند که احتمالادر قبل برگ داشته اند یا نه همین کفایت می کنه؟

urum bonsai
28-09-2007, 19:26
خاک باغچه را به عمق 30سانت کنده و با ماسه ی بنایی یا همان سیمان کاری مخلوط کنید و سپس همان خاک مخلوط شده را در باغچه بریزید و مشکل زهکشی حل خواهد شد
اگر خاک شما به سفیدی بگراید بعد از خشک شدن آنگاه خاک قلیایی است و ph مورد نظر را تامین نمود
زاییده ای که در انتهای دم برگ چسبیده به شاخه که به شکل دوکی میباشد جوانه می گویند

Marichka
02-10-2007, 22:53
سلام دوستان

لطفا موارد شخصي رو در پيغام خصوصي مطرح و پيگيري بفرماييد.

پايدار و پيروز باشيد

hamidma
05-10-2007, 01:52
با سلام و عرض احترام
من یه گلخانه خیلی خیلی کوچک یا به قولی تراریوم پلاستیکی درست کرده ام و در ایوون خونه ام گذاشتم . عکسش رو می زارم که اگه ایرادی داره دوستان راهنمایی بفرمایند.

hamidma
05-10-2007, 02:01
در ضمن این هم عکسی از کاکتوسم هست که مدتی قبل قلمه زده ام . الان همونطور که در عکس هست شده است. به نظرتون مشکلش چیه؟

urum bonsai
05-10-2007, 18:15
سلام تا آنجا که وضوح تصویر نشان میداد خوب بود در ضمن تراریوم شیشه ای رو هم امتحان کنید چون قابل حمل است جابجایی ان نیز راحت است من یک عکس از تراریوم خودم براتون میزارم
به نظر من چون گلدان کاکتوس شما از حد معمول بسیار بزرگ است و چون کاکتوس میخواهد تمام گلدان را ریشه پر کند و بعد به خود برسد این است که مخروطی مانند شده است سعی شود از گلدان کوچک استفاده شود urum bonsai

urum bonsai
05-10-2007, 18:52

hamidma
06-10-2007, 00:28
تراریوم زیبایی هست. شما این تراریوم رو در داخل اتاق قرار داده اید یا در حیاط و یا ایوون؟ با این تراریوم شما چه مواردی از دما و رطوبت و ... را می توانید کنترل کنید؟ ممنون می شم توضیح مبسوطی در این مورد بفرمایید.

amin_rogh
06-10-2007, 11:17
پرورش کاکتوس ها !
مطلب شماره 1 : خاک و کود مناسب
یکی از عواملی که در رشد کاکتوس ها نقشی اساسی دارد ، آب و هوا است . در آب و هوای گرم کاکتوس ها نیاز به خاک سبک داشته و در آب و هوای سرد ، خاک سنگین تر را می پسندند . کاکتوس ها نسبت به دیگر گیاهان دارای نیاز غذایی کمتری بوده ولی حساسیت های خاص خود را دارند .
کاکتوس ها خاک هایی با PH کمتر از 7 تا نزدیک به 7 را می پسندند .
فرمول های زیر در چندین کتاب به عنوان ترکیبات اصلی خاک بیان شده است :
• - 1 قسمت خاک باغچه + 1 قسمت شن و ماسه + 1 قسمت کمپوست
• - 2/1 قسمت حاک رس + 1 قسمت خاک باغچه + 1 قسمت ماسه
• - 1 قسمت کمپوست + 1 قسمت خاک پیت + 1 قسمت ماسه

البته اگر بتوانید از ماده ای ضد قارچ به صورت مخلوط با خاک استفاده کنید دیگر می توانید اطمینان داشته باشید که کاکتوس شما دچار پوسیدگی و بیماری های قارچی نمی شود . هر چند کاکتوس ها نیاز غذایی کمی دارند ، اما برای رشد بهتر می بایست از کود استفاده کرد . کودهایی که میزان ازت در آنها کمتر از پتاسیم باشد . البته استفاده از کودهای مایع و یا محلول کامل هم موثر هستند . کودها حیوانی نیز زمانی کاربرد پیدا می کنند که کاکتوس ها در زمین کاشته شده باشند .
آبیاری :
کاکتوس ها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند . در زمستان ماهی یکبار کافی است و در فصل رشد هر هفته تا هر دو هفته یکبار متغیر است ( برای انواع مختلف متفاوت است ) . البته در گلدانهای رسی آبیاری بیشتر از گلدانهای پلاستیکی و لعابی بایستی انجام شود . بایستی توجه داشت که آباری زیاد باعث پوسیدگی کاکتوس ها شده که این عامل مهمترین عامل در نابودی این گیاهان حساس در منازل است . هیچ گاه کاکتوس ها را با اسپری آبیاری نکنید که باعث از بین رفتن رنگ طبیعی آنها می شود

رورش و نگهداری كاكتوس
کاکتوس ها موجوداتی مرموز و عجیب می باشند ومن بااین که سالها با آنها سر و کار داشته ام گاه گداری از تغییر ناگهانی شرایط گیاه غافلگیر شده ام و هنوز نسبت به آنها شناخت کافی ندارم ،بااین حال با رعایت نکاتی که برای کاکتوس ها عمومیت دارد می توان انها را حفظ و نگهداری کرد و من سعی کرده ام در حد توانم این نکات را یاداوری کنم.

کاکتوس ها را باید در فصول سرد گرم نگه داشت .بهترین نقطه برای نگهداری کاکتوس در داخل خانه ،کنار پنجره ای است که آفتاب گیر باشد.البته کاکتوس ها اصولا با افتاب مستقیم میانه خوشی ندارند و نباید انها را در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار داد.

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد،درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید.ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه اب داد.

تكثير كاكتوس ها
بدست اوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند.از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید.

کاکتوس ها می توانند در خاکهایی با ترکیبات متفاوت از قبیل سنگلاخی ، ماسه ای ، رسی ...به زندگی خود ادامه دهند ولی ایده ال ترین ترکیب برای انها ترکیبی است که سریعا خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد.

خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و فرج و پر متفذ باشد تا اب به راحتی از ان خارج شود و سریعا خاک خشک شود.و گیاه امکان تنفس( ( aerationپیدا کند. همواره برای کاکتوس ها از خاکی سنگریزه ای استفاده کنید . برای خاک کاکتوس ترکیب های مختلفی توصیه می شود . یکی از رایج ترین ترکیبات برای کاکتوس 2 قسمت خاک باغچه و یک قسمت ماسه درشت((coarse sand است .از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارداجتناب کنید.

همیشه سعی کنید که خاک گلدان بین دو ابیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس اسیب وارد می کند.بر روی سطح گلدان از سنگریزه استفاده کنید این کار منافع متعددی دارد از قبیل

نگهداری رطوبت ، زیبایی ،سالم ماندن پایه گیاه......

جابجایی کاکتوس ها

بیشتر افراد جابجایی گلدان گیاه را بیش از اندازه انجام می دهند. این کار به ریشه های کاکتوس اسیب وارد می کند .فقط هنگامی که گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد باید این کار صورت بگیرد بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار است که گیاه در حال رشد بوده و انرژی زیادی دارد..یک کاکتوس برای سالها (5 تا 10 سال) می تواند در یک گلدان باشد بدون اینکه احتیاجی به تعویض گلدان داشته باشد.

کاکتوس ها در هر گلدانی که زه کشی و تخلیه اب مناسبی داشته باشد می توانند به خوبی رشد کند. گلدانهایی گلی با عمق کم برای کاکتوس ها بسیار مناسب است و اصولا کاکتوس ها به عمق زیادی احتیاج ندارند.

برای انتخاب سایز گلدان، گلدانی با قطری کمی بیشتر از قطر کاکتوس را انتخاب کنید.گلدانهای بزرگ برای کاکتوس های کوچک مناسب نبوده ، موجب از بین رفتن گیاه خواهد شد.

پس از انتقال کاکتوس برای ابیاری ان عجله نکنید تا فرصت ترمیم به ریشه های گیاه داده باشید . پس از چند روز به ابیاری گیاه بپردازید. در سه هفته اول به ابیاری کم اکتفا کنید.

مراحل جابجایی

1- قسمت پایینی گلدان را با سنگ هایی تمیز بپوشانید .مقداری زغال فعال شده در این قسمت قرار دهید.

2- 2-گلدان را با ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک و مقداری perlite. پر کنید.

3- دقت کنید که هیچ گونه کلوخ lumps) )در مخلوط وجود نداشته باشد سپس کاکتوس ها را در خاک قرار دهید.

4- مقداری سنگ و خزه را بر روی خاک گلدان برای نگهداری رطوبت قرار دهید.

آبیاری کاکتوس

کاکتوس ها با آب چندان مخالف نیستند بلکه با آبیاری صحیح رشدشان تسریع خواهد شد.نکته مهم در ابیاری کاکتوس این است که ابیاری انها باید در فصل رشد انها باشد .کاکتوس ها به اب احتیاج دارند . اگر شما کاکتوس هایتان را تنها یک بار در ماه اب دهید انها رشد چندانی نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند مانند و ریشه هایشان خشک و در نهایت می سوزد در این حالت پس از آبیاریی مجدد ریشه ها توانایی جذب اب را نخواهند داشت و ریشه ها دپار پوسیدگی خواهند شد.

کاکتوس هایی که در گلدانهای کوچک هستند نسبت به کاکتوس هایی که در گلدانهایی بزرگ تر قرار دارند ابیاری بیشتری را احتیاج دارند.کاکتوس هایی که در گلدانهای7یا 10 سانتی قرار دارند باید هر 4 تا 6 روز ابیاری شوند.کاکتوس های که در گلدانهای 15 سانتی نگهداری می شوند هر هفته تنها به یک بار ابیاری احتیاج دارند.

برنامه ابیاری كاكتوس بر اساس نوع خاك و گلدان (پلاستیکی یا سرامیک یا گلی) ودما تغییر می کند.

گلدان.پلاستیکی وسرامیکی اب را نسبت به گلدان گلی بیشتر در خود نگه می دارد و بنابر این به ابیاری کمتری احتیاج دارد.همین طور میزان ابیاری به درجه حرارت محیط نیز وابسته است ، در هوای گرم کاکتوس نسبت به هوای سرد به اب بیشتر ی احتیاج دارد.یک قانون خوب برای ابیاری کاکتوس این است که پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود به ابیاری ان بپردازیم.دو نوع روش ابیاری برای کاکتوس وجود دارد ، یک نوع ان ابیاری از بالای خاک و نوع دیگر قرار دادن گلدان به مدت 10 تا 15 دقیقه در ظرفی که اب کمی در ان قرار دارد . در روش دوم کاکتوس اب مورد نیاز خود را به داخل می کشد. بهترین روش این است که به صورت متناوب از دو روش فوق استفاده کنیم

برای ابیاری کاکتوس از افشان کردن اب به روی گیاه خود داری کنید.کاکتوس را "فقط" هنگامی که در حال رشد است به صورت منظم ابیاری کنید.

در هنگامی که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسیار کمی احتیاج دارد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و در صورت اب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.

در هنگامی که کاکتوس خواب است هر 2 یا 3 هفته پس از اینکه خاک کاملا خشک شد، ابیاری سبکی کفایت خواهد کرد.به میزانی گیاه را ابیاری کنید که ریشه ان کمی مرطوب شود .
منبع>

urum bonsai
06-10-2007, 23:00
سلام
چون تراریوم زه کشی ندارد لذا به آب کمتری نیاز دارد تراریوم ها را بیشتر در خانه های روشن میگذارند

hamidma
07-10-2007, 13:44
جناب امین رخ با تشکر از راهنماییتون. مطمئن هستم که متوجه مشکل کاکتوس من شده اید . مطلب شما رو خوندم ولی باز هم متوجه مشکلش نشدم می شه دقیق تر بگید؟

hamidma
07-10-2007, 13:45
سلام
چون تراریوم زه کشی ندارد لذا به آب کمتری نیاز دارد تراریوم ها را بیشتر در خانه های روشن میگذارند

با تشکر از راهنماییتون موضوع زهکشی تراریوم برام سوال شده بود.

hamidma
07-10-2007, 13:47
یک سوال در مورد بذرها
در توضیحات مربوط به بسته های بذر معمولا نوشته شده است که 24 ساعت قبل در اب خیسانده شود. می خواستم این مورد رو توضیح بفرمایید که منظور چیست؟ و این کار برای چیست؟ ایا باید 24 ساعت در اب باشند و یا فقط یه خیساندن کوتاه منظورشون هست؟

یه سوال دیگه هم د اشتم و اونم اینکه اینجا من از چند باغبان و یه مهندس کشاورزی در مورد زمان قلمه زدن پرسیدم. همشون می گفتند که از دی ماه به بعد هست. حالا سوال من این هست که ایا این زمان که گفته می شه برای همه نوع قلمه ( علفی . خشبی و ... ) هست و یا فقط برای حالت خشبی هست؟ درمورد زمان قلمه گل سرخ هم پرسیدم گفتند همون دی ماه به بعد.

hamidma
09-10-2007, 00:44
سلام تا آنجا که وضوح تصویر نشان میداد خوب بود در ضمن تراریوم شیشه ای رو هم امتحان کنید چون قابل حمل است جابجایی ان نیز راحت است من یک عکس از تراریوم خودم براتون میزارم
به نظر من چون گلدان کاکتوس شما از حد معمول بسیار بزرگ است و چون کاکتوس میخواهد تمام گلدان را ریشه پر کند و بعد به خود برسد این است که مخروطی مانند شده است سعی شود از گلدان کوچک استفاده شود urum bonsai

با تقدیر فراوان از راهنماییتون
راستش رو بخواهید حدود دو هفته قبل که کاکتوس رو بازرسی می کردم متوجه شدم که اصلا ریشه مناسبی نزده است پس فکر کنم فعلا مشکل از ریشه نباشد. نظر دیگه ای ندارید؟

amin_rogh
09-10-2007, 14:25
با تقدیر فراوان از راهنماییتون
راستش رو بخواهید حدود دو هفته قبل که کاکتوس رو بازرسی می کردم متوجه شدم که اصلا ریشه مناسبی نزده است پس فکر کنم فعلا مشکل از ریشه نباشد. نظر دیگه ای ندارید؟
با سلام
میشه لطفا دقیقا بفرمایید که کاکتوستون رو در چه شرایط نوری قرار داده اید و شرایط خاک گلدانرا(ار نظر رطوبتی)بفرمایید. ضمن اینکه منظورتون از ریشه مناسب چی هست. آیا ریشه زده یا نزده؟

amin_rogh
09-10-2007, 14:36
یک سوال در مورد بذرها
در توضیحات مربوط به بسته های بذر معمولا نوشته شده است که 24 ساعت قبل در اب خیسانده شود. می خواستم این مورد رو توضیح بفرمایید که منظور چیست؟ و این کار برای چیست؟ ایا باید 24 ساعت در اب باشند و یا فقط یه خیساندن کوتاه منظورشون هست؟

یه سوال دیگه هم د اشتم و اونم اینکه اینجا من از چند باغبان و یه مهندس کشاورزی در مورد زمان قلمه زدن پرسیدم. همشون می گفتند که از دی ماه به بعد هست. حالا سوال من این هست که ایا این زمان که گفته می شه برای همه نوع قلمه ( علفی . خشبی و ... ) هست و یا فقط برای حالت خشبی هست؟ درمورد زمان قلمه گل سرخ هم پرسیدم گفتند همون دی ماه به بعد.
زمان قلمه با توجه به شرایط اقلیمی در مناطق مختلف دارای تفاوت هایی هست. شما بهترین کار را کردید که از همانجا تحقیق کرده اید.اما این زمان اغلب برای قلمه های دارای چوب سخت یا نیمه سخت تعیین میشوند نه قلمه های علفی.در واقع بهترین زمان برای تکثیر توسط قلمه های علفی همان فصل رشد هست نه فصل استراحت گیاه.
در مورد خیساندن هم میتوانید بذور را داخل یک دستمال پارچه ای گذاشته و سپس دو راه دارید. یا دستمال را خیس کنید و یا اینکه عین حالتی که میخواهید سبزه عید سبز کنید عمل کنید.نمیدانم چه بذری را به شما گفته اند که بخیسانید اما این کار را معمولا برای خیار و امثالهم میکنند که در واقع با این کار بذور را از قارچ محفوظ نگهمیدارید و هم تا زمان انتقال به خاک تحت کنترل دارید و هم از گزند حشرات و آفات دور نگهمیدارید.ضمن اینکه از رسیدن آب به بذر برای جوانه زنی اولیه مطمئن میشوید. اما این کار برای تمام بذور ضرورتی ندارد مگر اینکه تاکید شده باشد.
موفق باشید
امین رخ

hamidma
10-10-2007, 00:26
زمان قلمه با توجه به شرایط اقلیمی در مناطق مختلف دارای تفاوت هایی هست. شما بهترین کار را کردید که از همانجا تحقیق کرده اید.اما این زمان اغلب برای قلمه های دارای چوب سخت یا نیمه سخت تعیین میشوند نه قلمه های علفی.در واقع بهترین زمان برای تکثیر توسط قلمه های علفی همان فصل رشد هست نه فصل استراحت گیاه.

با تشکر فراوان از راهنماییتون. ایا گرفتن قلمه های علفی هم مانند قلمه های چوب سخت و نیمه سخت هست و محیط ریشه دهی نیز همون ویژگیهای محیط ریشه دهی قلمه های چوب سخت و .. رو باید داشته باشه؟
در ضمن اینکه گفته می شود که برای گرفتن قلمه باید محل برش به صورت اریب بریده شود علتش چیست؟ و ایا عمومیت دارد؟ و اگر کلا در مورد گرفتن قلمه ها یه توضیح بفرمایید ممنون می شم.( اینکه چه اندازه ای داشته باشه و ایا پوست هم اضافه داشته باشد و .... )

با تشکر فراوان:11:

hamidma
10-10-2007, 00:34
با سلام
میشه لطفا دقیقا بفرمایید که کاکتوستون رو در چه شرایط نوری قرار داده اید و شرایط خاک گلدانرا(ار نظر رطوبتی)بفرمایید. ضمن اینکه منظورتون از ریشه مناسب چی هست. آیا ریشه زده یا نزده؟

خوب کاکتوس تا مدتی در اتاق بود در پشت پنجره غربی که البته با مات کننده های شیشه نور مستقیم به کاکتوس نمی خوردو الان هم در ایوون با شرایط نوری غربی غیر مستقیم به علت سقف دار بودن ایوون قرار داده ام. اینکه ایا ریشه دارد یا نه راستش رو بخواهید از اینکه کاملا بخواهم کاکتوس رو از خاک بیرون بیارم واهمه دارم که از بین بره ولی می تونم با اطمینان بگم که ریشه نامناسب و یا اصلا ندارد چون به راحتی تکون میخوره. ولی احساس می کنم که مقداری خود کاکتوس رشد داشته است که شاید اصلا دلیل ریشه دار بودن مناسب نباشد .

amin_rogh
10-10-2007, 10:49
خوب کاکتوس تا مدتی در اتاق بود در پشت پنجره غربی که البته با مات کننده های شیشه نور مستقیم به کاکتوس نمی خوردو الان هم در ایوون با شرایط نوری غربی غیر مستقیم به علت سقف دار بودن ایوون قرار داده ام. اینکه ایا ریشه دارد یا نه راستش رو بخواهید از اینکه کاملا بخواهم کاکتوس رو از خاک بیرون بیارم واهمه دارم که از بین بره ولی می تونم با اطمینان بگم که ریشه نامناسب و یا اصلا ندارد چون به راحتی تکون میخوره. ولی احساس می کنم که مقداری خود کاکتوس رشد داشته است که شاید اصلا دلیل ریشه دار بودن مناسب نباشد .
سلام
در پست های قبلی به این اشاره شده که در مورد کاکتوس پس ار تهیه قلمه باید قلمه را در هوای آزاد نگهداری تا جریان شیره از ته قلمه متوقف شود و بعبارتی ته قلمه خشک شود. بیم آن میرود که قلمه شما شروع به پوسیدن از انتها نموده باشد. اگر چنین نیست صبر کنید تا ریشه تولید شود.
یکی از عوامل رشد بد شکل نازک و دراز در کاکتوس ها کم نوری بیش از حد هست و در واقع گیاه بدنبال نور گردن میکشد تا نور را ببیند!
موفق باشید

amin_rogh
10-10-2007, 11:16
با تشکر فراوان از راهنماییتون. ایا گرفتن قلمه های علفی هم مانند قلمه های چوب سخت و نیمه سخت هست و محیط ریشه دهی نیز همون ویژگیهای محیط ریشه دهی قلمه های چوب سخت و .. رو باید داشته باشه؟
در ضمن اینکه گفته می شود که برای گرفتن قلمه باید محل برش به صورت اریب بریده شود علتش چیست؟ و ایا عمومیت دارد؟ و اگر کلا در مورد گرفتن قلمه ها یه توضیح بفرمایید ممنون می شم.( اینکه چه اندازه ای داشته باشه و ایا پوست هم اضافه داشته باشد و .... )

با تشکر فراوان:11:
قلمه چوبی و علفی با هم فرق دارد. برای قلمه های چوبی از بستر بسیار سبک و بدون مواد غذایی با زهکش بسیار بالا (مثل ماسه) استفاده میشود چون قلمه قرار است که از مواد غذایی اندوخته شده در خود در فصل رشد قبلی استفاده کند.
منظور از اریب بودن قلمه ،سطح برش نیست.شاید برخی بر این عقیده باشند که من آنرا محترم میشمارم اما منظور این هست که خود قلمه را بصورت اریب در بستر کاشت قرار دهند تا سطح تماس با خاک ودر واقع تعداد گره های قرار گرفته در ماسه( چون بستر ماسه غالبا کم عمق هست) بیشتر و در نتیجه تولید ریشه از گرههای بیشتری صورت پذیرد.در برخی موارد که بروز ریشه از محل برش صورت میگیرد برش اریب کمک به افزایش سطح ریشه دهنده و نیز به جهت تیز بودن قلمه به آسانتر شدن فرو کردن قلمه در ماسه و به حد اقل رساندن خسارت ناشی از خراشهای ماسه و کنده شدن پوست قلمه کمک میکند و همچنین احتمال آودگی به قارچهای خاکزی را هم افایش میدهد که برای این منظور ته قلمه را به مواد ضد قارچ آغشته میکنند.
موارد گفته شده در بالا برای قلمه های علفی که در خاک ریشه دار میشوند هم صادق است و لی در مورد خاک باید همان خاکگلدان یا پیت ماس استفاده شود چون در اغلب موارد( در منازل) قلمه در همان گلدانی قلمه زده میشود که قرار است در آن نگهداری شود.اریب بودن قلمه در علفی ها بدلیل اینکه اندازه گیاه کوچک هست باعث بد شکلی پس از رشد میشود مثلا تصور کنید که حستن یوسف را کج قلمه بزنید. طبیعی هست که ساقه های جدید همگی صاف خواهند بود و منظره زیبایی ایجاد نمیکند. هر چند که گاهی این خودش زیباست .عکسی از حسن یوسف خودم میگذارم که همین شکل هست.

درضمن اینکه دلم میخواد اثر محل قرارگیری روهم دراینجابه شماعرض کنم. در این جایی که این حسن یوسف قرار گرفته بطرز عجیبی رشد میکنه در حالی که برادر ها یا بچه های این حسن یوسف که در جاهای دیگه خانه قرار دارند اینقدر رشد ندارنه و هر از چند گاهی میارمشون اینجا تا رو به راه که شدند دوباره میبرم سر جای خودشون.
اندازه برگ از دمبرگ تا انتها حدود 25 سانت و ارتفاع گلدان از گف حدود 80 سانت هست

AaVaA
10-10-2007, 12:00
سلام
در مورد تراریوم ضمن معرفی این تاپیک:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 85

کتابی رو هم معرفی میکنم
ممکنه پیدا نشه چون من تو کتابخونه دانشکده دیدمش و خیلی هم قدیمی بود
اما به ساده ترین روش توضیح داده:

"تراریوم"
نوشته ی باربارا گرابمن
ترجمه ی محمد جواد پاکدل
ناشر: انتشارات مردمک

موفق باشید

hamidma
10-10-2007, 16:05
قلمه چوبی و علفی با هم فرق دارد. برای قلمه های چوبی از بستر بسیار سبک و بدون مواد غذایی با زهکش بسیار بالا (مثل ماسه) استفاده میشود چون قلمه قرار است که از مواد غذایی اندوخته شده در خود در فصل رشد قبلی استفاده کند.
منظور از اریب بودن قلمه ،سطح برش نیست.شاید برخی بر این عقیده باشند که من آنرا محترم میشمارم اما منظور این هست که خود قلمه را بصورت اریب در بستر کاشت قرار دهند تا سطح تماس با خاک ودر واقع تعداد گره های قرار گرفته در ماسه( چون بستر ماسه غالبا کم عمق هست) بیشتر و در نتیجه تولید ریشه از گرههای بیشتری صورت پذیرد.در برخی موارد که بروز ریشه از محل برش صورت میگیرد برش اریب کمک به افزایش سطح ریشه دهنده و نیز به جهت تیز بودن قلمه به آسانتر شدن فرو کردن قلمه در ماسه و به حد اقل رساندن خسارت ناشی از خراشهای ماسه و کنده شدن پوست قلمه کمک میکند و همچنین احتمال آودگی به قارچهای خاکزی را هم افایش میدهد که برای این منظور ته قلمه را به مواد ضد قارچ آغشته میکنند.
موارد گفته شده در بالا برای قلمه های علفی که در خاک ریشه دار میشوند هم صادق است و لی در مورد خاک باید همان خاکگلدان یا پیت ماس استفاده شود چون در اغلب موارد( در منازل) قلمه در همان گلدانی قلمه زده میشود که قرار است در آن نگهداری شود.اریب بودن قلمه در علفی ها بدلیل اینکه اندازه گیاه کوچک هست باعث بد شکلی پس از رشد میشود مثلا تصور کنید که حستن یوسف را کج قلمه بزنید. طبیعی هست که ساقه های جدید همگی صاف خواهند بود و منظره زیبایی ایجاد نمیکند. هر چند که گاهی این خودش زیباست .عکسی از حسن یوسف خودم میگذارم که همین شکل هست.

درضمن اینکه دلم میخواد اثر محل قرارگیری روهم دراینجابه شماعرض کنم. در این جایی که این حسن یوسف قرار گرفته بطرز عجیبی رشد میکنه در حالی که برادر ها یا بچه های این حسن یوسف که در جاهای دیگه خانه قرار دارند اینقدر رشد ندارنه و هر از چند گاهی میارمشون اینجا تا رو به راه که شدند دوباره میبرم سر جای خودشون.
اندازه برگ از دمبرگ تا انتها حدود 25 سانت و ارتفاع گلدان از گف حدود 80 سانت هست

واقعا ممنونم از راهنماییتون. کاملترین پاسخی که من در مورد قلمه بهش نیاز داشتم . حسن یوسف شما خیلی خیلی زیبا هست :11: البته باید بگم که عکس اون اقا کوچولو خیلی خشکلتر از حسن یوسف هست. خدا واستون نگهش داره.

amin_rogh
10-10-2007, 22:27
واقعا ممنونم از راهنماییتون. کاملترین پاسخی که من در مورد قلمه بهش نیاز داشتم . حسن یوسف شما خیلی خیلی زیبا هست :11: البته باید بگم که عکس اون اقا کوچولو خیلی خشکلتر از حسن یوسف هست. خدا واستون نگهش داره.
شما محبت دارین.البته ربطی به موضوع نداره اما آقا کوچولوهای دوقلو الان برای خودشون مرد شده اند و نقاشی روی اواتار من را یکی از دوقلوها کشیده.ممنونم و موفق باشید.

amin_rogh
11-10-2007, 10:21
با سلام و عرض احترام
من یه گلخانه خیلی خیلی کوچک یا به ....... اگه ایرادی داره دوستان راهنمایی بفرمایند.

ببخشید برای کم حجم تر شدن صفحه مطلب شما را کوتاه تر نقل قول کردم.
با سلام
راستش دوست عزیز.من زیاد به احداث یک گلخانه کوچولو آنهم در زیر یک سقف و آنهم در شرایط جوی آنجا با دید مثبت نگاه نمیکنم.
در واقع مورد مصرف گلخانه برای کنترل شرایط محیط هست. مثلا گرم نگهداشتن در زمستان و یا خنک نگهداشتن در تابستان. یا نور دهی در دوره روزهای کوتاه یا بالعکس کاهش شدت نور در زمان اوج تابش.یا بالا بردن رطوبت در دوره خشک.
خوب حالا ببینید این کلخانه کوچولوی شما کدامیک از این کار ها را انتظار دارید براتون انجام بده؟تصور من این هست که با توجه به اندازه کوچکش سریعا تحت تاثیر گرمایا سرمای محیط قرار میگیره. فکر نمیکنم بخواهید به سیستم های خنک کننده یه گرمایی مجهزش بکنید چدن در این صورت دیگه یه گلخانه کوچک زیر سقفی نخواهد بود بلکه یک گلخانه خواهد بود که شما نمیتوانید زیر ایوان تهیه اش کنید. ضمن اینکه کنترل گرما و سرما هم سخت تر از یک گلخانه بزرگ میشه. مثلا با با روشن کردن بخاری بلافاصله گرم و با خاموش کردنش بلافاصله سرد میشه و همینجور اگر کولر را در نظر بگیرید.
بقول معروف با یک غوره سردیش میکنه و با یک مویز گرمی!
اگر درست متوجه شده باشم که شما چه استفاده ای میخواهید ازش ببرید اسم همچین چیزی باکس(جعبه) هست که غالبا یک مکعب شیشه ای بدون کف هست که شما میتونید روی گیاهاتون بگذارید تا مثلا سرمای شب را بشکنید یا اینکه چیزی مثل یک شاسی گرم یا سرد که درب دارد و شما میتوانید درجه حرارت و رطوبت را توسط آن کنترل کنید. یا امثالهم. اما در مجموع این نظر شخصی من هست.تا آنجایی که در این مدت متوجه شده ام ،شما دوست میدارید که شخصا تجربه کنید که خیلی خیلی عالی و پسندیده هم هست.
امید وارم تونسته باشم کمکی کرده باشم. موفق باشید. امین رخ

hamidma
11-10-2007, 12:25
ببخشید برای کم حجم تر شدن صفحه مطلب شما را کوتاه تر نقل قول کردم.
با سلام
راستش دوست عزیز.من زیاد به احداث یک گلخانه کوچولو آنهم در زیر یک سقف و آنهم در شرایط جوی آنجا با دید مثبت نگاه نمیکنم.
در واقع مورد مصرف گلخانه برای کنترل شرایط محیط هست. مثلا گرم نگهداشتن در زمستان و یا خنک نگهداشتن در تابستان. یا نور دهی در دوره روزهای کوتاه یا بالعکس کاهش شدت نور در زمان اوج تابش.یا بالا بردن رطوبت در دوره خشک.
خوب حالا ببینید این کلخانه کوچولوی شما کدامیک از این کار ها را انتظار دارید براتون انجام بده؟تصور من این هست که با توجه به اندازه کوچکش سریعا تحت تاثیر گرمایا سرمای محیط قرار میگیره. فکر نمیکنم بخواهید به سیستم های خنک کننده یه گرمایی مجهزش بکنید چدن در این صورت دیگه یه گلخانه کوچک زیر سقفی نخواهد بود بلکه یک گلخانه خواهد بود که شما نمیتوانید زیر ایوان تهیه اش کنید. ضمن اینکه کنترل گرما و سرما هم سخت تر از یک گلخانه بزرگ میشه. مثلا با با روشن کردن بخاری بلافاصله گرم و با خاموش کردنش بلافاصله سرد میشه و همینجور اگر کولر را در نظر بگیرید.
بقول معروف با یک غوره سردیش میکنه و با یک مویز گرمی!
اگر درست متوجه شده باشم که شما چه استفاده ای میخواهید ازش ببرید اسم همچین چیزی باکس(جعبه) هست که غالبا یک مکعب شیشه ای بدون کف هست که شما میتونید روی گیاهاتون بگذارید تا مثلا سرمای شب را بشکنید یا اینکه چیزی مثل یک شاسی گرم یا سرد که درب دارد و شما میتوانید درجه حرارت و رطوبت را توسط آن کنترل کنید. یا امثالهم. اما در مجموع این نظر شخصی من هست.تا آنجایی که در این مدت متوجه شده ام ،شما دوست میدارید که شخصا تجربه کنید که خیلی خیلی عالی و پسندیده هم هست.
امید وارم تونسته باش

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید کمکی کرده باشم. موفق باشید. امین رخ

راستش رو بخواهید با راهنماییهای شما و دیگر دوستان در حال تجربه هستم و هر روز که می گذره تجربیاتم بیشتر می شه واین واسم با ارزشه. هر چند که به قول شما بارها و بارها تکرار کنم و تجربه بدست بیاورم.

از راهنماییتون ممنونم. فکر کنم با توجه به راهنمایی که شما فرمودید و در کتابها که خونده ام این باکس کوچکی که من درست کرده ام برای مواقعی که در سفر هستم و باید رطوبت و اب کافی برای گیاهای کوچکم مناسب باشه با درز گیری کاملش این مسائله رو برطرف کنه و گیاهان رو تا حدود یه هفته ای سالم نگه داره.

فقط یه سوال کلی دیگه جناب امین رخ

ان چیزی که برای من سوال شده است که اگر ما این باکس پلاستیکی و یا کلا یک تراریوم رو در نظر بگیرم و برای نگه داشتن شرایط رطوبتش اون رو کاملا درز گیری کنیم اون وقت مسائله هوا و یا نبود هوای تازه برای گیاه مشکلی درست نمی کنه؟ ایا باید سوراخ هایی رو هم برای هوا در نظر بگیریم.
با تشکر فراوان

amin_rogh
11-10-2007, 13:50
...باکس پلاستیکی و یا کلا یک تراریوم رو در نظر بگیرم و برای نگه داشتن شرایط رطوبتش اون رو کاملا درز گیری کنیم اون وقت مسائله هوا و یا نبود هوای تازه برای گیاه مشکلی درست نمی کنه؟ ایا باید سوراخ هایی رو هم برای هوا در نظر بگیریم.
با تشکر فراوان
همین که شما جریان هوا را محدود میکنید به میزان قابل توجهی تبخیر برگی و تبخیر از سطح خاک را کاهش میدهید.برای مثال اگر وارد یک مزرعه بشوید شدت رطوبت هوا را حس میکنید که یکی از دلایلش همین راکد بودن هوا در اطراف گیاهان هست.بگذریم.من شیشه هایی را دیده ام که در آنها گیاهان کوچکی کاشته شده بود و درب آن توسط درپوش کاملا بسته شده بود و فقط گاهگاهی برای رسیدگی درب آن برداشته میشد و مشکلی هم نبود.اگر بخوبی به مسئله نگاه کنیم یگ کیاه برای فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارد و اکسیژن در واقع یکی از محصولات خود گیاه هست و اکسیژن تنها برای ساعات کم نور که توانایی فتوسنتز توسط گیاه وجود ندارد لازم هست و این میزان مصرف فکر میکنم که در شرایط عادی از میزان تولید کمتر هست.شما با جریان دادن هوا علاوه بر اکسیژن مورد نیاز گیاه در واقع دی اکسید کربن لازمه را هم در اختیار گیاه میگذارید.پس از تعبیه سوراخ دریغ نکنید.
عنایت داشته باشید که من جوابهای قطعی و راه کار های 100 در صد ارائه نمیکنم و سعی بر این دارم که ذهن شما را تا آنجایی که میتوانم با توضیح مطلب روشنتر کنم .طبیعی هست که ارزش نتیجه ای که شما میگیرید از هر چیزی بالا تر هست و با توجه به شرایط شما هستید که بهترین تصمیم رامیگیرید.
امید وارم که کمکی کرده باشم. موفق باشید. امین رخ.

hamidma
16-10-2007, 17:26
ممنونم از راهنماييتون توضيحتون كامل بود و در كنار تجربياتي كه بدست مي اورم بسيار بسيار نياز هستند.

hamidma
19-10-2007, 22:11
با سلام دوباره خدمت شما دوستان گرامی
راستش رو بخواهید این سری چند تایی کاکتوس خریدم ولی در مورد اسمشون یه خورده مشکل دارم که دقیقا اسمشون چی هست. تو این عکس هر 5 تا رو قرار دادم . ممنون می شم که شما راهنمایی بفرمایید و بفرمایید که نام علمیشون چی هست؟

hamidma
19-10-2007, 22:14
با عرض سلام دوباره خدمت شما دوستان گرامی
این قلمه رو یکی از اشنایان به من داد. می گفت که پیچک هستش . ممنون می شم که نام علمیش و شرایط نگهداریش رو اعلام کنید.

بسیار بسیار ممنونم از شما.

amin_rogh
20-10-2007, 10:45
با عرض سلام دوباره خدمت شما دوستان گرامی
این قلمه رو یکی از اشنایان به من داد. می گفت که پیچک هستش . ممنون می شم که نام علمیش و شرایط نگهداریش رو اعلام کنید.

بسیار بسیار ممنونم از شما.
سلام
متاسفانه نمیتونم خیلی دقیق بگم. شکل برگ ها شبیه به سینگونیوم هست اما سینگونیوم معمولا بشکل یک ساقه ( که در عکس خیلی هم راست و استوار و محکم بنظر میرسه)نیست و بیشتر بشکل تجمعی هست . البته که ممکنه که چون این یک قلمه هست بعدا پاجوش ها هم ظاهر بشوند.
گمان دومم هم نوعی فیلودندون هست.
دوستان دیگر هم اگر نظرشون رو بفرمایند میتونیم بهتر نتیجه بگیریم.

amin_rogh
20-10-2007, 11:30
با سلام دوباره خدمت شما دوستان گرامی
راستش رو بخواهید این سری چند تایی کاکتوس خریدم ولی در مورد اسمشون یه خورده مشکل دارم که دقیقا اسمشون چی هست. تو این عکس هر 5 تا رو قرار دادم . ممنون می شم که شما راهنمایی بفرمایید و بفرمایید که نام علمیشون چی هست؟
سلام

pachycereus1
2-در واقع کاکتوس نیست و یک گیاه گوشتی هست و جزو خانواده کاکتوس محسوب نمیشه. نوعی aloe ( آلوئه) هست.از همون خونواده آلوئه ورا که توی شامپو و صابون واینا میزنن.
3- نوعی opuntia
4-melocactus
نمیدونم میتونید این لینک رو باز کنید یا نه اما بد نیست نگاهی بندازید.در واقع نام کاکتوس ها خیلی خیلی تخصصی هست و در تخصص من نیست و خود ماکتوس کار ها هم در اغلب مواقع دچار اشکال هستند مگر اینکه اسم کاکتوس رو از منبع موثقی مثل پاکت بذری که میکارند و یا از تولید کننده ماخوذ کرده باشند.لینک زیر یک دائره المعارف مصور از نام ها بر حیب آلفابت هست.
امید وارم بدردتون بخوره.

hamidma
22-10-2007, 15:46
سلام
متاسفانه نمیتونم خیلی دقیق بگم. شکل برگ ها شبیه به سینگونیوم هست اما سینگونیوم معمولا بشکل یک ساقه ( که در عکس خیلی هم راست و استوار و محکم بنظر میرسه)نیست و بیشتر بشکل تجمعی هست . البته که ممکنه که چون این یک قلمه هست بعدا پاجوش ها هم ظاهر بشوند.
گمان دومم هم نوعی فیلودندون هست.
دوستان دیگر هم اگر نظرشون رو بفرمایند میتونیم بهتر نتیجه بگیریم.

با تشکر فراوان
پس به هر حال شما معتقدید که این گیاه اپارتمانی هست درسته؟ از اون شخص که پرسیدم گفت که نیلوفر هست ولی اینکه اسم اصلیش چی باشه نمی دونم . همونطور که در بین مردم پیچک به چندین گیاه مختلف گفته می شه نیلوفر هم همینطور هست.

hamidma
22-10-2007, 15:48
من برای یه ماموریت کاری به مدت دو هفته تو ماه اینده می رم تهران. فرصت بسیار مناسبی هست که به مراکز باغبانی و کشاورزی که در تهران و اطرافش زیاد هم هستند سری بزنم. البته من فعلا فقط تونستم که ادرس بازارهای گل تهران به دست بیاورم و در مورد سایر مراکز مثلا گل خانه ها و یا مراکز اموزشی و یا مغازه های کشاورزی ( بذر و ادوات و .... ) اطلاعاتی ندارم
ممنون می شم که دوستان راهنمایی بفرماییند

hiworld
22-10-2007, 17:02
1234567890

hiworld
22-10-2007, 17:11
1234567890

amin_rogh
22-10-2007, 18:29
با تشکر فراوان
پس به هر حال شما معتقدید که این گیاه اپارتمانی هست درسته؟ از اون شخص که پرسیدم گفت که نیلوفر هست ولی اینکه اسم اصلیش چی باشه نمی دونم . همونطور که در بین مردم پیچک به چندین گیاه مختلف گفته می شه نیلوفر هم همینطور هست.
سلام
راستش اینه که نمیتونم با اطمینان خدمتت بگم که آپاتمانی یا باغچه ای هست.مع الوصف از ظاهر عکس اینطور بر میاد! اگه دوستان هم اعلا م نظر کنند ممنون میشم.

amin_rogh
22-10-2007, 18:38
من برای یه ماموریت کاری به مدت دو هفته تو ماه اینده می رم تهران. فرصت بسیار مناسبی هست که به مراکز باغبانی و کشاورزی که در تهران و اطرافش زیاد هم هستند سری بزنم. البته من فعلا فقط تونستم که ادرس بازارهای گل تهران به دست بیاورم و در مورد سایر مراکز مثلا گل خانه ها و یا مراکز اموزشی و یا مغازه های کشاورزی ( بذر و ادوات و .... ) اطلاعاتی ندارم
ممنون می شم که دوستان راهنمایی بفرماییند
سلام
امیدوارم بهتون خوش بگذره.
میتونید به یوسف آباد رفته و به گلستان امیر مراجعه کنید و سراغ مهندس تدین را بگیرید. به شما کمک میکند.
به نیاوران رفته و سراغ باغ نیاورانی را بگیرید( حول و حوش کاخ موزه نیاوران همه کسبه آنجا را میشناسند. سراغ حاجی نیاورانی را بگیرید.
همینطور به میدان تجریش - کاخ سعد آباد - داخل کاخ - گلخانه شماره 2 رفته و سراغ مهندس ابراهیمی یا فرق نمیکند هر کس که باشد به شما کمک میکند.سایر گلخانه های داخل کاخ هم هستند که البته من مستقیما نمیشناسمشان.
اگر رفتید سلام مرا هم برسانید.
خوش بگذره و موفق باشید.

hamidma
22-10-2007, 21:43
سلام
میتونید به یوسف آباد رفته و به گلستان امیر مراجعه کنید و سراغ مهندس تدین را بگیرید. به شما کمک میکند.
به نیاوران رفته و سراغ باغ نیاورانی را بگیرید( حول و حوش کاخ موزه نیاوران همه کسبه آنجا را میشناسند. سراغ حاجی نیاورانی را بگیرید.
همینطور به میدان تجریش - کاخ سعد آباد - داخل کاخ - گلخانه شماره 2 رفته و سراغ مهندس ابراهیمی یا فرق نمیکند هر کس که باشد به شما کمک میکند.سایر گلخانه های داخل کاخ هم هستند که البته من مستقیما نمیشناسمشان.
اگر رفتید سلام مرا هم برسانید.
خوش بگذره و موفق باشید.

بسیار بسیار ممنونم جناب امین رخ. اطلاع نداشتم که داخل کاخ سعد اباد هم گلخانه داره . راستی جناب امین رخ فامیلتون و رشته تحصیلیتون رو می شه لطف کنید بفرمایید. البته قول می دم که فقط خودم رو شاگرد اینترنتی شما معرفی کنم.

hamidma
22-10-2007, 21:45
سلام
راستش اینه که نمیتونم با اطمینان خدمتت بگم که آپاتمانی یا باغچه ای هست.مع الوصف از ظاهر عکس اینطور بر میاد! اگه دوستان هم اعلا م نظر کنند ممنون میشم.

ممنونم جناب امین رخ.
امروز بالاخره از طریق واسطه ای که زحمت قلمه گرفتن رو کشیده بود متوجه شدم که نامش به قول ایشون نیلوفر هست و در باغچه خانه بوده است. دیگه با این حال فکر نکنم که گیاه اپارتمانی باشه.

hamidma
25-10-2007, 18:43
با سلام دوباره خدمت دوستان گرامی
یه سوال در مورد خاکهای گلدانی داشتم .ایا پرلیت و ورمی کولایت رو می شه از مغازه های خدمات کشاورزی در تهران تهیه کرد؟ برای مصارف خانگی.
اگر ادرس خاصی هم در مورد خدمات کشاورزی در تهران دارید ممنون می شم راهنمایی بفرمایید. البته جناب امین رخ لطف کردند و راهنمایی خوبی فرمودند.

amin_rogh
26-10-2007, 10:24
با سلام دوباره خدمت دوستان گرامی
یه سوال در مورد خاکهای گلدانی داشتم .ایا پرلیت و ورمی کولایت رو می شه از مغازه های خدمات کشاورزی در تهران تهیه کرد؟ برای مصارف خانگی.
اگر ادرس خاصی هم در مورد خدمات کشاورزی در تهران دارید ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
سلام
بلی در اغلب فروشگاهها میتوانید پیدا کنید.میتوانید به تجریش. قدس - خ. كبیری - روبروی آتش نشانی - پ. 148. یک فروشگاه خیلی کوچولو هست که یادم نیست اسمش چی بود ولی فکر کنم جوانه بود . بهر حال اسم مالکش بهمن نوغانی هست.خودم اغلب چیزهایی رو که پیدا نمیکردم ،او برایم پیدا میکرد.تلفنش هم اگه عوض نشده باشه۲۲۷۱۰۴۱۹ هست.اگر رفتید سلام مرا هم برسانید.
از این لینک هم میتونید آدرس های بیشتری پیدا کنید.

موفق باشید

hamidma
27-10-2007, 18:25
سلام
بلی در اغلب فروشگاهها میتوانید پیدا کنید.میتوانید به تجریش. قدس - خ. كبیری - روبروی آتش نشانی - پ. 148. یک فروشگاه خیلی کوچولو هست که یادم نیست اسمش چی بود ولی فکر کنم جوانه بود . بهر حال اسم مالکش بهمن نوغانی هست.خودم اغلب چیزهایی رو که پیدا نمیکردم ،او برایم پیدا میکرد.تلفنش هم اگه عوض نشده باشه۲۲۷۱۰۴۱۹ هست.اگر رفتید سلام مرا هم برسانید.
از این لینک هم میتونید آدرس های بیشتری پیدا کنید.

موفق باشید

با تشکر فراوان از شما
راستش رو بخواهید امروز اولین روزی هست که من در تهران هستم. اینجا واقعا از خودم بی خود شده ام. انقدر درخت و گیاه هست که ادم نمی دونه به کدومشون نگاه کنه. تا حالا هیچ وقت به این اندازه از تهران لذت نبرده بودم.
راستش رو بخواهید وقتی امروز سر کلاس استاد مفاهیم تخصصی cns/atm که اینده صنعت هوانوردی هست رو توضیح می داد همش به فکر این بودم که به حیاط دانشکده برم و از باغبون انجا سوالاتم رو بپرسم.:20:

راستی یه سوال از شما دارم:
اینجا انواع درختان سرو و کاج وجود داره ایا همین که ما میوه های درخت سرو و کاج رو که در روی خود درختها هست رو جمع اوری کنیم و بعد از داخل اونها بذرهای که در درونش هستند رو بکاریم ایا می شود نهال ایجاد کرد؟
در واقع سوالم این هست که ایا اونچیزی که در درون میوه های کاج و سرو وجود داره همون بذرهای ان درختها هست؟

amin_rogh
27-10-2007, 22:17
با تشکر فراوان از شما
راستش رو بخواهید امروز اولین روزی هست که من در تهران هستم. اینجا واقعا از خودم بی خود شده ام. انقدر درخت و گیاه هست که ادم نمی دونه به کدومشون نگاه کنه. تا حالا هیچ وقت به این اندازه از تهران لذت نبرده بودم.
راستش رو بخواهید وقتی امروز سر کلاس استاد مفاهیم تخصصی cns/atm که اینده صنعت هوانوردی هست رو توضیح می داد .:20:

راستی یه سوال از شما دارم:
اینجا انواع درختان سرو و کاج وجود داره ایا همین که ما میوه های درخت سرو و کاج رو که در روی خود درختها هست رو جمع اوری کنیم و بعد از داخل اونها بذرهای که در درونش هستند رو بکاریم ایا می شود نهال ایجاد کرد؟
در واقع سوالم این هست که ایا اونچیزی که در درون میوه های کاج و سرو وجود داره همون بذرهای ان درختها هست؟
سلام
بله درسته .اون چیزهایی که داخل میوه کاج قرار داره و بالدار هم هست که وقتی میندازیش هوا مثل فرفره تاب میخوره و میاد پایین همون بذر کاج هست.اما فکر میکنم که قبل از کاشت یک سری عملیات آماده سازی لازم داشته باشه و احتمالا شما نمیتونید ازش استفاده کنید.البته دقیقا نمیدونم که برای بذور کاج چه کارهایی میکنن _(مثلا نمیدونم که آیا سرما دهی لازم داره یا نه و یا اینکه مثلا پوسته بذر را باید خراش داد یا نه و یا کارهای دیگری که در این باره میکنند.).
از سفرتان لذت ببرید و موفق باشید.

همش به فکر این بودم که به حیاط دانشکده برم و از باغبون انجا سوالاتم رو بپرسم
خیلی هم مطمن نباشید که جوابهای درستی بگیرید![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamidma
28-10-2007, 21:56
راستش رو بخواهید امروز بالاخره رفتم سراغ باغبان و یه سری سوالات ازشون پرسیدم. به قول شما نمی شه زیاد هم مطمئن بود که جوابهای درستی می دهند ولی خوب اطلاعاتشون خوب بود. مخصوصا که مشغول عوض کردن گلدونهای نشا هم بود. هوس کردم که ازش بخواهم که منم کمکش کنم ولی فکر کنم که خیلی دیگه ضایع می شد.

به هر حال ممنونم.

urum bonsai
09-11-2007, 23:23
سلام در مورد کاشت بذر کاج باله ی رویی را کنده دانه ی سیاه رنگی ظاهر میشود و در پاییز در هوای ازاد کاشته تا در بهار سبز شود اگر در گلخانه بخواهیم بکاریم باید سرما دهی نموده که آن هم در فریزر خانگی حداقل به مدت 120 ساعت نگه داشته بعد در آورده و می خشکانیم (دارای رطوبت نباشد) سپس بذر آماده ی کاشتن است.

urum bonsai
09-11-2007, 23:26
سرو هم به همین منوال است اما باید یک سال روی درخت بماند یعنی بذر تازه نباشد.

hamidma
13-11-2007, 18:28
با تشکر فراوان از راهنمایی شما

hamidma
22-11-2007, 22:27
با سلام و عرض احترام
خوب یه مدتی کمتر مزاحم دوستان می شدم و مشغول کارهای شخصی و البته باغبانی و مطالعه در زمینه گل و گیاهها. چند کتابی رو هم خوندم مثل کتابهای گیاه شناسی پایه و چند کتاب دیگه در زمینه باغبانی و هرس و گل کاری در این مدت هم کارهای زیادی برای باغچه ام کردم. ولی خوب هنوز خیلی با اون چیزی که در ذهنم دارم فاصله داره:20:
کاشتن خیار گوجه بادمجان کاهو نخودفرنگی فلفل زینتی ( که همشون رو گنجشکای عزیز از بین بردند و هر چی زحمت کشیده بودم و خوشحالیم رو از بین بردند) و همچنین ریحان بنفش شوید تره جعفری که دو سه تاشون فقط از دست گنجشکا نجات پیدا کردند. به هر حال یه بار دیگه از هفته پیش و طی این هفته دوباره بذر ها رو کاشتم و خوشبختانه یه مقداری سبز شده اند و جوونه زدند. البته این دفعه دیگه بیشتر باغچه رو با توری فلزی پوشوندم تا این دفعه دیگه قانون طبیعت زیاد کارساز نشه و گنجشکها زحماتم رو هدر ندهند.
توا ین مدت چند گیاه رو هم فراهم کردم:
انجیر بنگال، انجیر معابد، رز مینیاتوری،سرونقره ای و سرو خمره ای ، اکالیپتنوس، مرجان، سه نوع پیچک ، شمشاد نعنایی، گل کاغذی ، الوئه ورا ، اوکینوکاکتوس و چند نوع دیگه کاکتوس.
به هر حال می تونم بگم که از وضعیت حال حاضرم خیلی راضی هستم و از شما دوستان به خاطر راهنماییتون خیلی خیلی ممنونم و همه اینها رو مدیون شما هستم مخصوصا جناب امین رخ و AavaA و urum bonsai.

بازم برم سراغ سوالاتم :
1- شمشاد نعنایی به چه صورتی ازدیاد می شه ؟ باغبون ها به من گفتند که هر شاخه رو از گیاه جدا کنی و همینجوری کنارش و یا جایی دیگه بکاری خودش رشد می کنه ولی من دو سه نمونه این کار رو کردم ولی یک نمونه تقریبا پژمرده شده حالا به نظرتون بهترین روش چی هست؟

2- من بذرهای سرو و کاجی رو که از تهران جمع اوری کرده بودم به مدت 120 ساعت در فریزر قرار دادم و بعد از خشک شدنشون امشب کاشتمشون . حالا به نظر شما چقدر باید صبر کنم که تا اولین جوونه رو ایجاد بشه؟

amin_rogh
23-11-2007, 13:50
با سلام و عرض احترام
خوب یه مدتی کمتر مزاحم دوستان می شدم و مشغول کارهای شخصی و البته باغبانی و مطالعه در زمینه گل و گیاهها. چند کتابی رو هم خوندم مثل کتابهای گیاه شناسی پایه و چند کتاب دیگه در زمینه باغبانی و هرس و گل کاری در این مدت هم کارهای زیادی برای باغچه ام کردم. ولی خوب هنوز خیلی با اون چیزی که در ذهنم دارم فاصله داره:20:
کاشتن خیار گوجه بادمجان کاهو نخودفرنگی فلفل زینتی ( که همشون رو گنجشکای عزیز از بین بردند و هر چی زحمت کشیده بودم و خوشحالیم رو از بین بردند) و همچنین ریحان بنفش شوید تره جعفری که دو سه تاشون فقط از دست گنجشکا نجات پیدا کردند. به هر حال یه بار دیگه از هفته پیش و طی این هفته دوباره بذر ها رو کاشتم و خوشبختانه یه مقداری سبز شده اند و جوونه زدند. البته این دفعه دیگه بیشتر باغچه رو با توری فلزی پوشوندم تا این دفعه دیگه قانون طبیعت زیاد کارساز نشه و گنجشکها زحماتم رو هدر ندهند.
توا ین مدت چند گیاه رو هم فراهم کردم:
انجیر بنگال، انجیر معابد، رز مینیاتوری،سرونقره ای و سرو خمره ای ، اکالیپتنوس، مرجان، سه نوع پیچک ، شمشاد نعنایی، گل کاغذی ، الوئه ورا ، اوکینوکاکتوس و چند نوع دیگه کاکتوس.
به هر حال می تونم بگم که از وضعیت حال حاضرم خیلی راضی هستم و از شما دوستان به خاطر راهنماییتون خیلی خیلی ممنونم و همه اینها رو مدیون شما هستم مخصوصا جناب امین رخ و AavaA و urum bonsai.

بازم برم سراغ سوالاتم :
1- شمشاد نعنایی به چه صورتی ازدیاد می شه ؟ باغبون ها به من گفتند که هر شاخه رو از گیاه جدا کنی و همینجوری کنارش و یا جایی دیگه بکاری خودش رشد می کنه ولی من دو سه نمونه این کار رو کردم ولی یک نمونه تقریبا پژمرده شده حالا به نظرتون بهترین روش چی هست؟

2- من بذرهای سرو و کاجی رو که از تهران جمع اوری کرده بودم به مدت 120 ساعت در فریزر قرار دادم و بعد از خشک شدنشون امشب کاشتمشون . حالا به نظر شما چقدر باید صبر کنم که تا اولین جوونه رو ایجاد بشه؟
سلام بر دوست پر کار و پرتلاش
خوب درواقع باغبون ها یک کمی از سر باز کردن!روش درسته اما باید در فصل مناسب و قلمه مناسب و در بستر مناسب و در زیر پوشش مناسب و ... انجام بشه. در این باره میتوانید به کتاب ازدیاد نباتات دکتر (فکر کنم) خوشخوی مراجعه کنید.
در مورد سرو و کاج هم همینطور. عمل سرما دهی هم روش داره. فقط در فریزر گذاشتن بمدت 120 ساعت شاید کافی باشه نمیدونم. اما ما اینجا بذوری رو که میخواهیم سرما دهی کنیم( پس از انجام فرایند های دیگه در صورت لزوم)به این ترتیب عمل میکنیم،
اول ماسه را سرند میکنیم تا سنگها را جدا کرده باشیم که هم از وزنش میکاهد و هم اندازه ذرات همگون تر میشن.بعد پیت ماس را مرطوب میکنیم و با ماسه مخلوط میکنیم. مخلوط حاصله را که از این ببعد بهش خاک میگم در بستر های مربوطه به عمق 5 تا 10 سانتیمتر پخش میکنیم. بذور را با این خاک مخلوط میکنیم و رطوبت خاک رو هم در حد متعادل ( در اندازه ای که اگر خاک رو توی مشت محکم محکم فشار بدین ازش کمی آب میچکه)نگهمیداریم.سطح خاک رو صاف میکنیم و با ماسه نرم میپوشانیم و روش رو هم با توری میپوشانیم که هم تعریق و تبخیر کنترل بشه و هم پرنده ها مزاحم نشن.بعد از حدود 6 تا 8 هفته خاک را دوباره سرند میکنیم و بذور را جدا میکنیم.بذور را با خاکی که بهمون روش قبلی تهیه کرده ایم به اندازه ای که از ساییده شدن بذور به همدیگه جلوگیری کنند (و همینطور برای تامین رطوبت )دوباره مخلوط کرده و تمام مدت زمستان در فریزر منهای 4 درجه نگهداری میکنیم.این کار را بمدت دو تا سه سال بسته به نوع بذر تکرار میکنیم.بذر آماده کاشت است!
خوب البته من اینا رو خیلی اجمالی گفتم.منظورم اینه که گاهی از چیدن بذر تا کاشت اون بیش از 3 سال طول میکشه.
بهر حال نتیجه برای شما هر چه که باشت ولو سبز شدن یک بذر،تجربه خوبی هست.
موفق باشید
امین رخ

hamidma
24-11-2007, 01:31
بسیار بسیار ممنونم جناب امین رخ.
خوب این یک کار بسیار پیچیده است که فکر کنم فعلا از عهده من خارج باشه. پس بهتره فعلا از این کار صرفنظر کنم.

hamidma
22-12-2007, 18:20
خوب برای خودم بسیار عجیب بود ولی خوب 2 تا از 6 بذری که از کاج کاشتم دو تا از اونها جوانه زده اند. انشا... عکسی هم ازشون می زارم.

hamidma
14-01-2008, 19:34
با سلام خدمت دوستان گرامی مخصوصا جناب امین رخ که مدتی است نه من از خبری بوده نه از ایشون مثل اینکه!

جناب امین رخ مبنای تعیین زمان کاشت مناسب یک محصول چگونه است؟ ایا چون من در منطقه ای هستم که زمستان متعادلی نسبت به شهر های بالاتر داره ایا در تمام فصول سال قادر به کشت هستم؟ و محصولات فصل سرد و گرم چگونه از هم تشخیص داده می شوند؟

با تشکر فراوان

AaVaA
23-01-2008, 21:27
با سلام خدمت دوستان گرامی مخصوصا جناب امین رخ که مدتی است نه من از خبری بوده نه از ایشون مثل اینکه!

جناب امین رخ مبنای تعیین زمان کاشت مناسب یک محصول چگونه است؟ ایا چون من در منطقه ای هستم که زمستان متعادلی نسبت به شهر های بالاتر داره ایا در تمام فصول سال قادر به کشت هستم؟ و محصولات فصل سرد و گرم چگونه از هم تشخیص داده می شوند؟

با تشکر فراوان

سلام
تا جناب امین رخ جواب کاملتر رو بدن امیدورام جواب من کمکتون کنه
تعیین زمان کشت مناسب یک محصول به عوامل زیادی بستگی داره تقریبا به نظر من میشه گفت بی نهایت فاکتور
مثلا نوع محصول مورد کشتتون؟نوع کشتتون؟آّبی باشه یا دیم؟

اینکه شهر شما زمستان های معتدلتری داره فکر نکنم دلیل خوبی باشه که بشه در تمام طول سال اونجا کشت کرد و باید با مطالعه ی اقلیم منطقه ببینید که عاملهای لازم برای داشتن فصل رویشی مناسب رو داره یا نه؟مثلا ممکنه از نظر دما خوب باشه اما رطوبت موردنیاز گیاهتون رو تامین نکنه یا اینکه عوامل جوی دیگه ای مثل بادهای منطقه ای یا آفت محلی مانع کارتون بشه..پس بازم میشه گفت به عوامل مختلفی بستگی داره

موفق باشید:11:

hamidma
24-01-2008, 21:20
از اینکه بعد از مدتها سری به این تاپیک زدید خوشحالم و ممنونم. شما درست می فرمایید سعی می کنم که این سری که به دزفول می رم به اداره تحقیقات صفی اباد دزفول سری بزنم تا شاید بتونم اطلاعات بهتری پیدا کنم.

بازم ممنونم.

amin_rogh
25-01-2008, 14:13
سلام
درسته. مدتی هست که این تاپیک کمی خوابیده.به هرصورت از دیدن دوباره شما دوستان در اینجا خوشحالم.بنظر میرسه که کسی از دوستان پی سی در زمینه باغبانی دیگه مشکلی نداره!:)
در واقع همونجوری که آو آ ی عزیز گفتند به بینهایت چیز بستگی داره.برای راحت تر کردن قضیه میخوام یه تقسیم بندی کلی براتون بگم>
میتونیم بذر ها رو از نظر شرایط مناسب برای جوانه زنی توی چند گروه کلی قرار بدیم.اونایی که برای جوانه زنی به درجه حرارت مناسب نیاز دارند-اونایی که برا ی جوانه زنی به تیمارهای مناسب سرمایی یا تیمار های دیگه نیاز دارند- اونایی که به نور نیاز دارند- اونایی که به تاریکی نیاز دارند!
خوب فرض رو بر این میگیریم که درجه حرارت عامل تعیین کننده برای جوانه زنی بذر های ما باشه.بنابر این درجه حرارت رو به تناسب براورده میکنیم و بذور ما جوانه میزنند.حالا باید ببینیم که دامنه تحمل سرما یا گرما برای نهال ما قابل قبول هست یا نه. فرض رو بر این میگیریم که اینهم مشکلی نداشته باشه.نهالمون رشد میکنه.خوب حالا باید ببینیم که از گیاه تازه مون چه انتظاری دارین؟ازش محصول میخوایم یا نه؟این یکی دیگه یک کم مسئله پیدا میکنه چون باید یک تقسیم بندی کلی دیگه هم بکنیم>گیاهانی که برای محصول دادن به تعداد ساعات سرمای مناسب نیاز دارند -گیاهانی که به تعداد ساعات گرمای مناسب نیاز دارند.-همینطور گیاهانی که به روز بلند یا به روز کوتاه نیاز دارند.
خوب فرض بر این میگیریم که بذری را کاشته ایم ونهالمون بزرگ هم شده ولی وقتی بهش نگاه میکنیم میبینیم داره زار میزنه!فکر میکنید ایراد از چیه؟یا اینکه یه نهال مناطق سرد سیر رو بیاریم جای گرمسیر. البته که زنده میمونه ولی محصول نمیده،چرا؟یا اینگه یک گیاه استوایی رو بیاریم جای سردسیر یا گرمسیر،چی میشه؟
و سووال نهایی دیگه اینکه هیچ فکر کردین که چرا بعضی از گیاهان بطور طبیعی در برخی مناطق یافت میشن یا برعکس،یافت نمیشن؟
فکر میکنم جواب آو آ جان رو کمی تکمیل کردم و احتمالا جوابتونو گرفتین. اگه غیر از اینه بفرمایید تا بیشتر توضیح بدم.
موفق باشید.
امین رخ

hamidma
25-01-2008, 18:22
جوابتون کامل و فوق العاده بود.
یه سوال دیگه :

من الان چند بذر کاج رو کاشتم دو تا از اونها جوونه زده و بسیار برای من شگفت انگیز و جالب هستند. ایا به نظر شما امکان رشد این کاجها که خودم بذرشون رو از تهران از درختها برداشت کردم هست یا نه؟ اینکه من این نهالهای بسیار کوچک رو در داخل اتاق پرورش بدهم یا در همان هوای ازاد؟

amin_rogh
25-01-2008, 19:04
جوابتون کامل و فوق العاده بود.
یه سوال دیگه :

من الان چند بذر کاج رو کاشتم دو تا از اونها جوونه زده و بسیار برای من شگفت انگیز و جالب هستند. ایا به نظر شما امکان رشد این کاجها که خودم بذرشون رو از تهران از درختها برداشت کردم هست یا نه؟ اینکه من این نهالهای بسیار کوچک رو در داخل اتاق پرورش بدهم یا در همان هوای ازاد؟

سلام
خواهش ميکنم.قابل شما رو نداره.
خوش حال شدم که جونه زدن.بهتره که از آفتاب مستقيم دور نگه شون دارين.ضمن اينکه نور لازم رو هم در اختيارشون بزارين.
ولی به هيچ وجه توی اتاق نبرينشون.

اميدوارم که دوام بيارن.نتيجه رو به ما هم بگيد.خوش حال ميشيم بشنويم.

AaVaA
27-01-2008, 18:30
خواهش میکنم جناب hamidma خوشحالم که این تاپیک هنوز فعاله و شما اشتیاق زیادی به پرورش گیاهان دارین
در مورد کاج هاتون هم خوشحالم موفق باشید

از آقای امین رخ هم بسیار ممنون.همیشه از اطلاعات خوبتون استفاده کردیم.ممنون:11:

khezr132
30-01-2008, 09:38
سلام و خوشحالم که با این سایت آشنا شدم.دوستان قلمه فیلو دندرون را در آب ریشه دار کردم و به خاک منتقل کردم اما رشد متوقف شده . تکلیف چیه

amin_rogh
30-01-2008, 16:36
سلام و خوشحالم که با این سایت آشنا شدم.دوستان قلمه فیلو دندرون را در آب ریشه دار کردم و به خاک منتقل کردم اما رشد متوقف شده . تکلیف چیه

سلام
از اينکه به جمع ما پيوستيد خوش حاليم و به شما خوشامد ميگوييم.
کند شدن رشد در اين حالت طبيعی هست.چون ريشه بايد به محيط جديدش عادت کنه.امّا تنها دليل هم نيست.فصل زمستان هم در اينمورد مؤثر هست.
با بلند تر شدن روزها شاهد تغيرات مثبت در رشد خواهيد بود.در اين فاصله بعد از يکی دوهفته ديگه استفاده از کمی کودمناسب گلدان نتيجه مثبت خواهد داشت.
موفق باشيد.

khezr132
03-02-2008, 21:37
جناب امین رخ با تقدیر و تشکر از پاسخ شما:11:.قلمه ای از دیفن را که در آب ریشه دار شده بود را به گلدان انتقال دادم در گلخانه ای که در منزل ساختم و در شرایط دمایی 18 تا 20 درجه در شب و25 تا 28 درجه در روز و با رطوبت 55 تا 70 درصد رطوبت ، اما هم رشد متوقف شده ، هم آثار تاول روی برگ ظاهر شده :41: که دلیل آن را نمیدانم:13:.لذا درصورت امکان راهنمایی بفرمایید. ضمنا بنا به تجویز شما از امروز با کود BMX محلول پاشی کردم. اگر کود بهتری سراغ دارید لطفا معرفی بفرمایید .با تشکر و منتظر پاسخ شما هستم.:40:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

khezr132
03-02-2008, 21:44
عکس را نمی توانم در اینجا کپی کنم

khezr132
03-02-2008, 21:46
عکس را نمی توانم در اینجا کپی کنم. با سایز خیلی بزرگ منتقل میشه .چرا؟

amin_rogh
09-02-2008, 00:36
جناب امین رخ با تقدیر و تشکر از پاسخ شما:11:.قلمه ای از دیفن را که در آب ریشه دار شده بود را به گلدان انتقال دادم در گلخانه ای که در منزل ساختم و در شرایط دمایی 18 تا 20 درجه در شب و25 تا 28 درجه در روز و با رطوبت 55 تا 70 درصد رطوبت ، اما هم رشد متوقف شده ، هم آثار تاول روی برگ ظاهر شده :41: که دلیل آن را نمیدانم:13:.لذا درصورت امکان راهنمایی بفرمایید. ضمنا بنا به تجویز شما از امروز با کود BMX محلول پاشی کردم. اگر کود بهتری سراغ دارید لطفا معرفی بفرمایید .با تشکر و منتظر پاسخ شما هستم.:40:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام
توقف رشد در قلمه هايی که در آب ريشه دار شده اند پس از انتقال به خاک هميشه امری عادّی هست.در ضمن اينکه کم بودن طول روز در روز های زمستانی يکی از عوامل بسيار تاثير گزار بروی رشد اغلب گياهان هست.هر چند که شرايط ديگه رو در اندازه ايده ال نگهداريد.
امّا منظورتون رو از تاول نفهميدم.ميشه عکس بزاريد لطفا؟

amin_rogh
09-02-2008, 00:38
عکس را نمی توانم در اینجا کپی کنم. با سایز خیلی بزرگ منتقل میشه .چرا؟

سلام
ميتونيد اندازه عکس رو اول با برنامه های مربوطه کوچک کنيد.

khezr132
10-02-2008, 09:44
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آقای امین رخ لطفا بفرمایید با کدام برنامه باید سایز عکس را کوچک کرد؟ با acdsee که فایده ای نداشت

hamidma
10-02-2008, 10:41
با سلام خدمت دوست گرامی

شما می توانید از همون acdsee و یا برنامه paint استفاده کنید . در acdsee فرمت رو به jpeg تغییر بدهید و از گزینه استفاده برای web استفاده کنیدو در برنامه paint نیز با استفاده از save as فرمت را به jpeg یا gif تغییر دهید.

khezr132
14-02-2008, 23:26
جناب امین رخ و hamidma عزیز ، با سلام . بالاخره تونستم عکس دیفن بیچاره را در قسمت آواتارم بگذارم . هر چی سعی کردم ، روی تاپیک کپی نمیشه . در هر حال بعد از اینکه دیفن رو به خاک و گلدان منتقل کردم هم رشد متوقف شده و هم آثار سوختگی یا تاول یا ....... روی برگ ظاهر شده . لطفا علت و اینکه چطور میتونم نجاتش بدم را بفرمایید. با کمال تشکر.

khezr132
14-02-2008, 23:35
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دوست گرامی hamidma با acdsee فرمت را به jpg تغییر میدهم اما گزینه استفاده برای web را پیدا نکردم .حتی عکس را هم با کمترین کیفیت (vega ) میگیرم اما باز هم کپی نمیشه و بجای عکس همین علامت ضربدر میاد . لطفا در سطح اکابر و یا اول ابتدایی مراحل کار را برای من توضیح بفرمایید . با تشکر

hamidma
15-02-2008, 14:58
خوب شما الان یه ادرس دارید: ادرس عکس اواتورتون

و اینم عکسش که من با استفاده از ادرس اینترنتیش گذاشتمش:

amin_rogh
15-02-2008, 17:30
سلام
با تشکر از محبت حمید خان
اگر درست متوجه شده باشم ( طبیعی هست از روی عکس از راه دور اونم یه عکس کوچولو)این حاشیه سوختگی منظورتون هست.وبازهم اگه درست متوجه شده باشه این قهوه ای شده گی یه حالت نرم داره نه خشک.
خوب باید چند تا چیزو کنرل کنید.اول از همه و مهمتر از همه اینکه همونطور که گفتم در مورد گیاه تازه ریشه دار شده( آنهم در آب) و تازه منتقل شده این نکته عادی و قابل پذیرش هست.دوم این حالت در دیفن باخیا به دلیل کمبود رطوبت هوا هم بوجود میاد که آنهم میتواند درس باشد. باتوجه به اینکه فرمودین توی گلخانهریشه دار شده و احتمالا بهش یه شوک اینچنینی وارد شده.سوم در اثر سرما ی هوا و فصل غیر رشد هست.
برای اطلاعات تکمیلی به آدرس زیر مراجعه بفرمایید.
موفق باشید.
امین رخ

urum bonsai
25-02-2008, 12:16
سلام توقف رشد امر طبیعی است تا ریشه به محیط خاک عادت کند منظور از تاور ممکن است به علت تعرق اب روی برگها چکه کرده و به دلیل وجود آفتاب کار ذره بین را نموده است ولی باز با عکس با اطمینان میتوان پاسخ داد

rasolfinidokht
26-02-2008, 17:41
با توجه به مشاهدات من علت می تواند موارد زیر باشد
1.کم آبی 2.کمبود پتاسیم

sanam.b
27-03-2008, 14:00
سلام به همه دوستان و سال نو مبارک
یه سوال:

درخت کاج رو چه جوری می کارند ؟حتما باید نهال بخری، از طریق کاشتن دانه هاش نمیشه؟

من پارسال حدود 40 عدد دانه کاج کاشتم . جوانه هاش بیرون اومد حدود 5 سانتی هم رشد کرد اما همهشون در محلی که از خاک بیرون مییاند (فکر میکنم شما به اون یقه میگید) ساقه هاشون نازک شد و بعد هم افتادند روی خاک و خشک شدند من دانه ها رو هم در باخچه و هم در باغ کاشته بودم سرنوشت همشون همین بود دلیل این چیه ؟
و من باید چیکار کنم تا بتونم درخت کاج مخصوصا کاج سوزنی داشته باشم؟

Marichka
27-03-2008, 17:07
سلام دوست عزیز

فکر می کنم کاج سیلوستر (سوزنی) در درجه ی اول خاکش نیاز به هوادهی مناسب داشته باشه.
یعنی لایه ی زیرین خاک تا جایی که ریشه میرسه باید یه مقدار ماسه و شن داشته باشه و بعد لایه ی خاک روی اون قرار بگیره.

همینطور خاک اون هم باز باید مخلوط با ماسه و شن باشه و اگه در ابتدای جوانه زنی و رشد خاک غنی با کودهای مناسب وجود داشته بشه بعدش دیگه گیاه به خوبی نیازش رو برآورده می کنه و در کل درخت قانعی هست نسبت به منابع در دسترس.
و این که میگین خشک شدن احتمال میدم به خاطر خفگی ریشه ها در خاک باشه.

موفق باشید

mndst
28-03-2008, 08:36
می‌خواستم ببینم کسی اسم این گیاهی که می‌کارن روی دیوارها را کاملا می‌پوشونه می‌دونه؟

AaVaA
28-03-2008, 14:15
می‌خواستم ببینم کسی اسم این گیاهی که می‌کارن روی دیوارها را کاملا می‌پوشونه می‌دونه؟

منظورتونو نفهمیدم..اگه یه نمونه عکس میذاشتین بهتر بود..
چون گونه های مختلفی هستن که به عنوان پوشش گیاهی روی دیوار به کار برده میشن

برای مثال :

گیاهان مناسب بالارونده از دیوار

نمونه‌ای از بالارونده

پیچ اناری گل درشت

نواحی گسترش: این گیاه بومی چین و ژاپن می‌باشد و در مناطق گرم بخصوص در آمریکای جنوبی و آفریقا نیز گسترش دارد.
مشخصات ظاهریدرختچه‌ای است رونده یا خزنده ، کاملا ستبر ، مقاوم و خزان شونده که از نرده‌ها و درختان بالا می‌رود. ارتفاعدر مکانهای مناسب ارتفاع این گیاه به 6 متر یا بیشتر هم می‌رسد. برگ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برگها چرمی ، مرکب از 7 تا 9 برگچه تخم مرغی شکل ، دندانه دار و براق است. گل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])گلها نر - ماده ، نامنظم ، شیپوری شکل با 5 گلبرگ گرد به طول 9 - 5 سانتیمتر است که در گل آذین خوشه‌ای مجتمع می‌باشند و در انتهای شاخه‌های جوان یکساله ظاهر می‌شوند و در تمام فصل تابستان با رنگ قرمز مایل به نارنجی ، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشند. نیاز اکولوژیکیاین گیاه به سرمای زمستان نسبتا مقاوم است و رشد آن سریع می‌باشد. طالب خاک حاصلخیز است و نور کامل خورشید برای تکمیل رشد و ایجاد گلها ضروری است.

برای پوشش شیبها و تزیین دیوارها ، نرده ها و داربستها می توان از این پیچ استفاده کرد.

تکثیر: بوسیله گرفتن قلمه چوب نرم یا چوب سخت در اواخر بهار صورت می‌گیرد و نیز کاشت آن توسط بذر در بهار صورت می‌گیرد.

کلماتیس

مشخصات کلی گیاه
نواحی گسترشاین گیاه بومی اروپای جنوبی و آسیای غربی است. ارتفاعبه 3.5 تا 4.5 متر می‌رسد. برگ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])به صورت پنجه‌ای است. گل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ارغوانی یا قرمز مایل به ارغوانی به قطر 5 سانتیمتر می‌باشد. زمان گلدهیخرداد تا تیرماه است. نیاز اکولوژیکیگیاهی است بسیار مقاوم و باید به طریقی کاشته شود که قسمتهای هوایی در نور کامل قرار گرفته و ریشه‌ها خنک نگه داشته شود. به خاکهای حاصلخیز با زه کشی مناسب نیاز دارد. عمق کاشت بهتر است زیاد باشد. برای خنک نگه داشتن خاک بهتر است گیاه را در سایه یک بوته کوچک کاشت. کلماتیس برای رشد کافی به رطوبت و مواد مغذی نیاز دارد. در فصل رشد باید هر ماه کود به خاک اضافه شود و در اواخر زمستان هرس شود.

برای کاشت در نقاط سرد سیر و نیز شرایط آب و هوایی ایران بسیار مناسب است.

تکثیر: توسط خوابانیدن در بهار و یا تهیه قلمه ساقه در اواخر تابستان صورت می گیرد.پاپیتال یا عشقه

بومی اروپا ، آسیا و شمال ایران است.

مشخصات کلی گیاه
ارتفاعبه اندازه 30 - 15 سانتیمتر رشد می‌کند. ریشهگیاه ریشه‌های هوایی تنفس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) می‌کند و توسط ریشه‌های مکنده به نرده‌ها و تنه درختان می‌چسبد و از آنهابالا می‌رود. ساقهساقه‌های رونده در در محل گره‌ها رشد می‌کنند، بر روی زمین می‌خرند و گسترش می‌یابند. برگزبر ، معمولا براق به رنگ سبز تیره ، در گیاه جوان دالبردار و در گیاه بالغ کامل می‌باشد. گلکوچک و غیر قابل تشخیص می‌باشد البته در چترهای سبز رنگ به قطر 10ساتیمتر ظاهر می‌شوند که عمرشان سه هفته می‌باشد. زمان گلدهیگلها در پائیز ظاهر می‌شوند. میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])به رنگ بنفش یا سیاه می‌باشد. نیاز اکو لوژیکیدر نقاط آفتابی ، نیمه سایه و سایه کامل و در هر نوع خاکی بخوبی رشد می‌کند و به سرما مقاوم است. کاربردبخاطر مقاومت به آلودگی هوا برای کاشت در مناطق صنعتی بسیار مناسب است برای پوشش سطوح شیبدار ، دیوارها و زمینهای برهنه زیر درختان (نقاط سایه روشن) بسیار مناسب است. تکثیردر بهار یا تابستان توسط گرفتن قلمه از شاخه‌هایی که در حال رشد رویشی هستند و کاشت قلمه‌های ریشه‌دار به فاصله 45 سانتیمتر از هم صورت می‌گیرد.
پیچ امین الدوله

مشخصات کلی گیاه
مشخصات ظاهریگیاهی است همیشه سبز ، خزنده ، بالارونده و پیچنده با گلهای زیبا و معطر. ارتفاعبه 8 متر هم می‌رسد. برگهمیشه سبز ، تخم مرغی و به طول 7 - 4 سانتیمتر می‌باشد. گلبه طول 5 - 4 سانتیمتر و بسیار معطر است ابتدا به رنگ سفید و بتدریج به رنگ زرد در می‌آید. زمان گلدهیاز اردیبهشت تا مهر ماه می‌باشد. میوهکوچک و به رنگهای تارنجی است. نیاز اکولوژیدر نور کامل ، نیم سایه و سایه کامل و در تمام خاکها به خوبی رشد می‌کند. مقاوم به سرما است. شاخه‌های قدیمی گل دهنده بلافاصله بعد از گل دادن و یا در زمستان باید هرس شوند. کاربردچون رشد سریعی داشته و سطح وسیعی را می‌پوشاند برای کاشت در بالای دیوارهای سنگی و کنار نرده‌ها و داربستها بسیار مناسب است. بطوری که با آویزان شدن از آنها منظره‌ای زیبا بوجود می‌آورد. تکثیربوسیله گرفتن قلمه چوب سخت در بهار یا قلمه چوب نرم برگدار در تابستان ، خوابانیدان شاخه‌های بالا رونده در بهار و کاشت بذر در بهار در هوای آزاد صورت می‌گیرد.
مو چسب

مشخصات کلی گیاه
نواحی گسترشدر آسیا و آمریکای شمالی انتشار دارد. ریشهگیاه توسط ریشه‌های مکنده خود از درختان و دیوار بالا می‌رود و بدون نیاز به قیم به آنها می‌چسبد. برگسبز - براق و پنجه‌ای شکل و در پاییز به رنگهای زیبای سرخ و عنایی در می‌آید. گل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])کوچک - متمایل به سبز دارای 5 گلبرگ است. زمان گلدهیاواخر تابستان یا اوایل پاییز می‌باشد. میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]): کوچک به رنگ آبی مایل به سیاه که تنها بدنبال یک تابستان خشک و گرم و یک پاییز ملایم ظاهر می شود. نیاز اکولوژیکیگیاهی است مقاوم و سایه پسند که در نور کامل یا نیمه سایه رشد خوبی دارد. کاربردبعلت مقاومت زیاد و داشتن برگهای زیبایی پاییزی یکی از بهترین پوششها برای دیواره‌های کناری بزرگراهها می‌باشد بطوری که سطح دیوارها را کاملا می‌پوشاند. تکثیرتوسط گرفتن قلمه چوب نرم در اواخر تابستان ، خوابانیدن مارپیچی یا مرکب بهار و کاشت بذر در پاییز صورت می‌گیرد.
پیچ پلی گونوم (هفت بند)

مشخصات کلی گیاه
نواحی گسترشدر آسیای مرکزی انتشار دارد. مشخصات ظاهریاین گیاه علفی یکساله ، چند ساله و چوبی و گاهی نیز پیچیده و بالا رونده است. برگتخم مرغی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] BA) یا قلبی شکل به رنگ سبز که در پاییز به رنگ قرمز در می‌آید. گلکوچک ، به رنگ سفید مایل به صورتی و مجتمع در پانیکولهای انتهایی به طول 7 - 5 سانتیمتر که تا 4 هفته عمر می‌کند. زمان گلدهیتابستان و پاییز است. میوهکوچک و سفید رنگ است. نیاز اکولوژیکیاغلب گونه‌ها مقاوم هستند بخصوص به سرما. خاک مناسب رسی ، گچی و مرطوب می‌باشد. در نور کامل خورشید بخوبی رشد می‌کند و به سرعت سطوح را می‌پوشاند. در اواسط پاییز ، گلهای پژمرده باید هرس شوند. کاربردبصورت پوشش کوتاه و متراکم برای کاشت در شیبها و نقاط مناسب توصیه می‌شود. فرم رونده و پیچنده آن می‌تواند پوشش مناسب و زیبایی برای دیوارها توصیه می‌شود. تکثیربوسیله گرفتن قلمه از گونه‌های بالارونده در بهار ، تقسیم بوته گونه‌های چند ساله در بهار ، خوابانیدن ساقه‌ها و کاشت بذر در هوای آزاد در بهاره صورت می‌گیرد.
نسترن

مشخصات کلی گیاه
نواحی گسترشنسترن در ایران دارای گونه‌های متعددی است. بعضی از آنها در جنگلها و ارتفاعات خزر می‌رویند و بعضی مخصوص نواحی استپی می‌باشند. عده‌ای نیز به عنوان زینت در باغها کاشته می‌شوند. ارتفاعبه 30 تا 50 سانتیمتر می‌رسد. ساقهاکثراغ خاردار می‌باشد. برگمعمولا پنجه‌ای و برگ ریز است. گلساده یا پرپر ، به اندازه‌ها و رنگهای متنوع صورتی - قرمز - سفد و بنفش ظاهر می‌شود. زمان گلدهیاردیبهشت تا تیر ماه است. میوهزینتی است و به رنگهای مختلف که گاهی تا زمستان باقی می‌مانند. نیاز اکووژیکیکاشت این گیاه آسان است و در اکثر خاکها به غیر از خاکهای مرطوب و اسیدی رشد می‌کند. در محل آفتابی نتیجه بهتری حاصل می‌شود. به سرما مقاوم است، نیاز به هرس دارد که بلافاصله بعد از گل دادن صورت می‌گیرد. بهتر است با فاصله 90 تا 200 سانتیمتر از هم کاشته شوند. کاربرددر خیابانها و پارکها ، گونه‌های رونده و زیبای نسترن با آویزان شدن از حصارها ، داربستها و دیوارها منازل زیبا بوجود می‌آورند. تکثیربوسیله کاشت بذر از خراش دادن و سرما دهی آن ، گرفتن قلمه چوب سخت به طول 15 تا 20 سانتیمتر و قطر 6 تا 10 سانتیمتر در پاییز و پیوند شکمی صورت می‌گیرد.
پیچ گلیسین

مشخصات کلی گیاه
نواحی گسترشاین گیاه بومی چین است و از قدیم در ایران کشت می‌شود. ارتفاعبه 18 متر یا بیشتر می‌رسد. ساقهقطور و بالارونده است. برگدارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد. گل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])به صورت مجتمع در خوشه‌هایی به و 30 سانتیمتر و به رنگ آبی و بنفش می‌باشد و دارای عطر ملایمی است. زمان گلدهیاردیبهشت ماه می‌باشد. نیاز اکولوژیکیدر سال‌های اول رشد سریعی داشته و در طی زمان گلدهی و در طول رشد نیاز به آب کافی و زهکشی مناسب دارد. اگر در نقاط آفتابی کاشته شود گلدهی بیشتر می‌شود و نیاز به هرس نیز دارد. کاربردبرای کاشت در نواحی سردسیر و نیز در شرایط آب و هوای ایزان بسیار مناسب دارد. تکثیربوسیله خوابانیدن در بهار ، تهیه قلمه در اواخر تابستان و کاشت بذر در بهار صورت می‌گیرد.

منبع: دانشنامه رشد

amin_rogh
29-03-2008, 15:01
سلام
آ و آ جان لیست کاملی ا رایه دادند.
فکر میکنم منظور شما رایکی از دو گیاه پاپیتال یا مو چسب تامین میکند.
موفق باشید.

amin_rogh
29-03-2008, 15:08
سلام به همه دوستان و سال نو مبارک
یه سوال:

درخت کاج رو چه جوری می کارند ؟حتما باید نهال بخری، از طریق کاشتن دانه هاش نمیشه؟

من پارسال حدود 40 عدد دانه کاج کاشتم . جوانه هاش بیرون اومد حدود 5 سانتی هم رشد کرد اما همهشون در محلی که از خاک بیرون مییاند (فکر میکنم شما به اون یقه میگید) ساقه هاشون نازک شد و بعد هم افتادند روی خاک و خشک شدند من دانه ها رو هم در باخچه و هم در باغ کاشته بودم سرنوشت همشون همین بود دلیل این چیه ؟
و من باید چیکار کنم تا بتونم درخت کاج مخصوصا کاج سوزنی داشته باشم؟
سلام
با اجازه از دانیلای عزیز حرفشون رو تکمیل میکنم.
این حالتی که شما اشاره فرمودید به احتمال 90درصد بدلیل آلودگی قارچی در محل یقه هست.قبل از کاشت میبایست بذور را با مواد و سموم ضد قارچ های خاکزی آغشته کنید.ضمن اینکه اگر دوره های استراتیفه و ورنالیزه کردن را هم کامل نکرده باشید و بذور شما از دسته بذوری باشد که نیازمند انجام این دوره هاست،گیاه جوان توانایی بقا را از دست خواهد داد.
موفق باشید.

mndst
29-03-2008, 17:06
از دوستان ممنونم.

به نظرم رسیده که برای زیبایی اتاق یکی از این گیاهان رو تو محوطه اتاق توی گلدون بکارم. تا سقف و دیوارای اتاقو بپوشونه.

از ایده های طراحی منزل خودمه.

برای این کار بنظرتون کدوم مناسب تره و زیبا تر می شه.

بازم ممنونم.

AaVaA
29-03-2008, 18:17
سلام دوباره

خب توی منزل فکر میکنم یه کم فرق داشته باشه چون این گیاها اغلب توی حیاط بهتر رشد میکنند و شما توی اتاق محدودیت نور و جریان هوا دارین ضمن اینکه اغلب این نوع گیاه های چسبنده به دیوار وقتی خشک بشن..زیبایی دیوار رو هم میگیرن...شما باید توی خونه از انواع مختلف پیچک که قابلیت سازگاری با نور منزلتون رو هم داشته باشه استفاده کنید

من خودم " پوتوس" رو به شما توصیه میکنم...منتظر نظرات کاملتر جناب امین رخ هم هستیم

پوتوس:

mndst
29-03-2008, 22:27
نه اینا که همین پیچک معمولیان ، درست می‌گم؟

رشدشون کنده و دیوار رو هم نمی‌تونن بپوشونن.
نور هم فک ر نمی کنم مشئله ای باشه. چون مثلا در مورد پاپیتال گفته بودید با نور بشیار کم هم سازگاره

amin_rogh
29-03-2008, 23:52
سلام
آ وآ جان درست میگن. برای داخل اتاق نمیتونید از انواع گیاهان فضای بازاستفاده کنید.البته که از پاپیتال میتونید در اندازه محدود ( مثلا یک گلدان کوچک فقط برای تامین سبزی در اتاق که رشد چندانی هم نداره ) استفاده کنید که خیلی هم زیبا هست و در اغلب دکوراسیون های داخلی علی الخصوص داخل حمام ها و دستشویی ها ( ببخشید) از یک گلدان کوچک پاپیتال ابلق یا سبز استفاده میشه.
برای داخل اتاق میتونید از همون که آ وآ گفتند، پوتوس یا سینگونیوم یا انواع فیلودندرونها استفاده کنید اما گمان میکنم برای اینکه نظر شما را به شکل پوشش کامل دیوار تامین کنند باید از شرایط رشدبسیار عالی بعلاوه تعداد زیادی گلدان بعلاوه زمان طولانی و صبر ایوب و مسئولیت پذیری بالا بهره مند باشید.
موفق باشید.
برای استفاده از ایده های طراحی داخلی میتوانید به سایت ایکه آ مراجعه کنید. اتفاقا برنامه هایی برای طراحی داخلی هم دارد که میتوانید دانلود و استفاده کنید. فکر کنم برای دوستان طراحمون هم جالب باشه.
موفق باشید.

mndst
30-03-2008, 17:20
سلام
آ وآ جان درست میگن. برای داخل اتاق نمیتونید از انواع گیاهان فضای بازاستفاده کنید.البته که از پاپیتال میتونید در اندازه محدود ( مثلا یک گلدان کوچک فقط برای تامین سبزی در اتاق که رشد چندانی هم نداره ) استفاده کنید که خیلی هم زیبا هست و در اغلب دکوراسیون های داخلی علی الخصوص داخل حمام ها و دستشویی ها ( ببخشید) از یک گلدان کوچک پاپیتال ابلق یا سبز استفاده میشه.
برای داخل اتاق میتونید از همون که آ وآ گفتند، پوتوس یا سینگونیوم یا انواع فیلودندرونها استفاده کنید اما گمان میکنم برای اینکه نظر شما را به شکل پوشش کامل دیوار تامین کنند باید از شرایط رشدبسیار عالی بعلاوه تعداد زیادی گلدان بعلاوه زمان طولانی و صبر ایوب و مسئولیت پذیری بالا بهره مند باشید.
موفق باشید.
برای استفاده از ایده های طراحی داخلی میتوانید به سایت ایکه آ مراجعه کنید. اتفاقا برنامه هایی برای طراحی داخلی هم دارد که میتوانید دانلود و استفاده کنید. فکر کنم برای دوستان طراحمون هم جالب باشه.
موفق باشید.

ممنون می‌شه لینک بدید ، چون اسم سایتو متوجه نمی‌شم.

amin_rogh
30-03-2008, 19:18
سلام

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پس از وارد شدن به سایتشون میتونید هر کدام از آپشن های (( آشپز خانه - اتاق خواب-سالن -یا چیز های دیگه )) را انتخاب کنید و در قسمت انتخابها planer را انتخاب کنید
برای راحتتر شدن کار من یک لینک از سه تا از برنامه هاش میزارم.
موفق باشید.

somaiiehmr
31-03-2008, 17:10
salam, bebakhshid agar kasi betune be man komak kone mamnun misham. bebakhshid man nemitunam farsi type konam. moshkele man ine ke taghriban 2 hafteye pish meghdari sabzi kashtam ke hamashun kharab shod. hala man sharayeto migam lotfan rahanamee konid ke chi kar konam ta hal beshe. ma dar yek flat dar England zendegi mikonim ke na garden dare, na teracce va na pasio. banabarin man dar goldan sabziharo kashtam ke shamele Tare, Reyhun va Shahi bud. khakesh ham khake mamuleye goldon bud. tarze kasht ham pashidani bud, yani hamintor bazrharo pashiam ru sathe khak ke albate fekr konam meghdaresh zeyad bud. albate bayad begam ke be dalile abo havaye khase inja zeyad aftab nadasht ya aslan behtare begam nadasht. Lotfan behem begid :
1- che khaki bayad entekahb konam?
2- che tedad bazr bayad bekaram va ba che faselee?
3- cheghadr ab beheshun bedam?
4- chetor noore masnoee eejad konam ta noore morede neyazeshun ta'min beshe?
Midunam ke kheyli soal kardam vali lotfan mano bebakhshid va agar mishe komakam konid, chon inja aslan sabzi khordan peyda nemishe!!!!!

amin_rogh
01-04-2008, 00:00
salam, bebakhshid agar kasi betune be man komak kone mamnun misham. bebakhshid man nemitunam farsi type konam. moshkele man ine ke taghriban 2 hafteye pish meghdari sabzi kashtam ke hamashun kharab shod. hala man sharayeto migam lotfan rahanamee konid ke chi kar konam ta hal beshe. ma dar yek flat dar England zendegi mikonim ke na garden dare, na teracce va na pasio. banabarin man dar goldan sabziharo kashtam ke shamele Tare, Reyhun va Shahi bud. khakesh ham khake mamuleye goldon bud. tarze kasht ham pashidani bud, yani hamintor bazrharo pashiam ru sathe khak ke albate fekr konam meghdaresh zeyad bud. albate bayad begam ke be dalile abo havaye khase inja zeyad aftab nadasht ya aslan behtare begam nadasht. Lotfan behem begid :
1- che khaki bayad entekahb konam?
2- che tedad bazr bayad bekaram va ba che faselee?
3- cheghadr ab beheshun bedam?
4- chetor noore masnoee eejad konam ta noore morede neyazeshun ta'min beshe?
Midunam ke kheyli soal kardam vali lotfan mano bebakhshid va agar mishe komakam konid, chon inja aslan sabzi khordan peyda nemishe!!!!!
سلام دوست عزیز خوش آمدید.
من تا دو سه ماه دیگه یه سری برچسب حروف فارسی برای کیبورد واسم از ایران میرسه اگه دوست داشتین بگین براتون بفرستم.
خوب اونچه که من بفکرم میرسه اینه که اولا با توجه به شرایطی که شما دارین و خیلی هم با شرایط ما متفاوت نیست، میتونم این پیشنهاد ها رو بشما عرض کنم.
اگه توی آپارتمان زندگی میکنین( اینجور بنظرم اومدکه توی آپارتمان زندگی میکنید.) از گلدانهای آویز که از پنچره آویزان میشن استفاده کنید تا بتونید از حد اکثر نور و شرایط هوای باز استفاده کنید.
از مارچ یا آپریل شروع به بذر پاشی کنید تا خطر یخ زدگی به حد اقل برسه.
پس از بذر پاشی بمدت یکی دو هفته از یک پوشش پلاستیکی مثل یک کیسه پلاستیک معمولی یا کیسه زباله یا امثالهم بروی خاک کلدان در طول شب بمنظور تامین حرارت لازم برای جوانه زنی استفاده کنید.
طریقه بذر پاشیتون بد نیست. اگه فکر میکنید تعداد بذر در گلدانتون زیاد هست میتونید پس از سبز شدن اقدام به تنک کردن کنید. البته به این دلیل بشما توصیه نمیکنم که از بذر کمتری استفاده کنید چون از میزان قوه جوانه زدن بذور شما در شرایط شما اطلاعی ندارم.
خاکی که استفاده کردید خوب هست.هیچ مشکلی ندارد.خیلی هم خوب هست.
اگر بتوانید از گلدانهای آویز بیرون پنجره استفاده کنید نیازی به تامین نور اضافه بعنوان نورآفتاب نیست.برای اغلب سبزیجات همین مقدار نور کافی هست.
موفق باشید. امین رخ

somaiiehmr
01-04-2008, 14:26
Salam aghaye Amin rogh aziz;
vaghean az ettelaati ke dadid kheyli mamnunam. Faghat ye moshkelate dige daram ke ba arze mazerat azatun miporsam. Hamuntor kr dorost hads zadid ma dar apartman zendegi mikonaim ama moteasefane panjarehaye ma jaee nadare ke beshe goldun avizoon kard. Ama man mitunam goldunharo daghighan poshte panjare gharar bedam . Aya in kar mitune noore kafio ta'min kone? Zemne in ke bayad beporsam bad az Tonok kardan cheghadr javune bayad dar goldun bashe? yani masalan dar yek masahate 20*20 chand ta javune bayad bashe?
Az rahnameehaye khubetoon baz ham tashakor mikonam..

amin_rogh
01-04-2008, 19:45
سلام
فکر نمیکنم مشکل خاصی براتون پیش بیاد.بجز اینکه سبزیجاتتون بدنبال نور یک کمی خودش رو بطرف پنجره خواهد کشید.
بهترین راه برای تامین تعداد سبزی در سطح مورد نظرتون این هست که به بسته بندی بذورتون توجه کنید.حتما روی آن ذکر شده که این مقدار بذر برای چه سطحی کافی هست. با یه ضرب و تقسیم کوچولو حتما به نتیجه میرسید.
موفق باشید.
امین رخ

somaiiehmr
01-04-2008, 22:07
سلام
باز هم از اطلاعاتی که دادید ممنونم. من سعی می کنم دوباره با رعایت مواردی که شما گفتید سبزیها رو بکارم. فقط ممکنه باز هم به کمکتون نیاز داشته باشم.
متشکرم

amin_rogh
02-04-2008, 00:16
موفق باشید.هر وقت مشکل داشتید بپرسید.دوستانمون هم محبت میکنند و نظرات بهتری میدهند.هر کمکی از دست هرکدام از دوستان بربیاد مطمئننا دریغ نمیکنند.
شاد باشید.امین رخ

sanam.b
06-04-2008, 23:22
سلام
چند تا درخت انگور دارم می خوام به بهترین شیوه آنها را هرس کنم. ممنون می شم که در این مورد به من کمک کنید(در ضمن درختان مو به روش سنتی کاشته شده اند و ایستاده نیستند)اگر تصاویری از نحوه هرس کردن قرار دهید بهتر خواهد بود

amin_rogh
07-04-2008, 12:29
سلام
چند تا درخت انگور دارم می خوام به بهترین شیوه آنها را هرس کنم. ممنون می شم که در این مورد به من کمک کنید(در ضمن درختان مو به روش سنتی کاشته شده اند و ایستاده نیستند)اگر تصاویری از نحوه هرس کردن قرار دهید بهتر خواهد بود
مهمترین هرس های درخت انگور عبارتند از : 1- هرس پائیزی : مستقیماً پس از برداشت میوه ها صورت می گیرد و در آن شاخه هایی را که میوه داده اند در پاییز کوتاه می کنند. 2- هرس اصلی مهمترین هرس برای تمام درخت انگور بویژه برای شاخه اصلی که ادامه دهنده تنه درخت است در این هرس از آن مقداری که تنه امسال در روی شاخه اصلی رشد کرده 5 تا 6 و حداکثر 8 جوانه را باقی گذاشته، بقیه را بریده و حذف می کنند. در مورد شاخه های جانبی که خوب رشد کرده اند هم باز برای آن مقدار که امسال رشد کرده 2 یا 3 جوانه برای هر شاخه باقی گذاشته تا بقیه را هرس می کنند تنها همین جوانه های باقیمانده روی تنه اصلی و شاخه های فرعی هستند که در بهار آینده رشد کرده و میوه می دهند. بهترین زمان هرس اصلی آذر و دی و بهمن است مشروط بر اینکه زمان انجام آن هوای منطقه از 8 درجه زیر صفر گرمتر باشد. این هرس نباید دیرتر انجام گیرد در هرس زمستانی درختان انگور بر خلاف هرس در سایر درختان میوه شاخه ها را بلافاصله از بالای جوانه نمی برند بلکه حدود 2 سانتی متر بالای جوانه را هم باقی می گذارند در غیر اینصورت بالاترین جوانه خشک می شود. 3- هرس فرم دادن : تنها در نهالهایی که تازه کاشته شده اند در سالهای اول و دوم انجام می گیرد. لذا در بهار برای نهال تنها 3 جوانه باقی می گذارند پس از اینکه جوانه ها رشد کردند و طول یکی از شاخه ها به 20 سانتی متر رسید آنرا به عنوان تنه اصلی پذیرفته و شاخه های دیگر را ته بر می کنند. در صورت لزوم سال بعد نیز به شاخه اصلی اجازه رشد داده و شاخه های جانبی را که در ارتفاع کمتر از 50 سانتی متر رشد کرده اند قطع می کنند . بدین وسیله درختان انگور به ارتفاع 5/1 تا 2 متر ایجاد می کنند. 4- هرس برگها : که این هرس فقط در درختان انگور کوتاه قد (5/1 تا 2 متر ارتفاع) و در اواخر بهار صورت می گیرد. در این هرس تنها برگهای زیادی که مانع تابش مستقیم نور خورشید به خوشه های انگور قسمت میانی تاج درخت می شوند را با دست چیده و دور می اندازند این هرس معمولاً در درختانی که میوهایشان خورده می شود انجام می گیرند
منبع
دانشنامه رشد

hamidma
07-04-2008, 22:39
راستش چون درجه ام از کاربر فعال علوم زیستی تبدیل به علوم انسانی شده یه خورده خجالت می کشم که پست بدهم ولی خوب من در این مدت که نبودم اصلا بی کار نبودم و کلی باغچه ام را تغییر داده ام ولی خوب تصمیم گرفته بودم که تا به کار گیری تمام آن نوشته و پاسخهای عزیزان مخصوصا جناب امین رخ ( که امیدوارم سلام گرم شاگردشون را پذیرا باشند ) زیاد نیام و سوال نپرسم.

ولی به هر حال سوالاتم من گذشته همچنان هست و به زودی دوباره با سوالاتم به تاپیک و اینجا بر می گردم.

امیدوارم که دوستان اجازه بدهند.

اما یه سوال :

من احساس می کنم وقتی که گلها و یا هر گیاهی را در گلدان پرورش می دهم رشدش اصلا خوب نیست. من چند گل کوکب را که از بذر در گلدان بوده اند و پرورش داده ام الان بعد از سه ماه فقط دو یا سه گره بالا امده اند و فکر نکنم اصلا به گل بشینند دیگه با توجه به گرمای اینجا.

حالا سوال من این هست که این میتونه به خاطر کمبود مواد غذایی باشه؟ چجوری می شه تشخیص به کمبود داد؟

یه سوال دیگه هم اینکه
من یکی دوبار که در سفر بودم و چند روزی برخی از گیاهام بدون اب مونده اند بعد از اینکه دوباره بهشون اب داده ام سرحال شده اند ولی احساس می کنم که شدیدا رشدشون با قبل فرق کرده و اصلا رشد خوبی ندارند. ایا شوک حاصل از خشکی ممکنه که باعث کمبود رشد بشه؟

somaiiehmr
08-04-2008, 14:52
سلام دوستان
من هفته پيش با راهنمايي آقاي امين رخ مقداري سبزي شامل تره و شاهي و ريحان كاشتم. همه چيز خوب پيش ميره جز اينكه تعداد زيادي پشه دور اون جمع شده و اين مساله با توجه به اينكه من اونهارو در آپارتمان كاشتم مشكلات زيادي به وجود آورده. اگر ميشه لطفا بگيد كه چه جوري ميشه اين پشه هاي ريز را از بين برد بدون اينكه آسيبي به سبزيها برسه. قبلا از راهنمايي شما نهايت تشكر را دارم.

amin_rogh
08-04-2008, 15:14
راستش چون درجه ام از کاربر فعال علوم زیستی تبدیل به علوم انسانی شده یه خورده خجالت می کشم که پست بدهم ولی خوب من در این مدت که نبودم اصلا بی کار نبودم و کلی باغچه ام را تغییر داده ام ولی خوب تصمیم گرفته بودم که تا به کار گیری تمام آن نوشته و پاسخهای عزیزان مخصوصا جناب امین رخ ( که امیدوارم سلام گرم شاگردشون را پذیرا باشند ) زیاد نیام و سوال نپرسم.

ولی به هر حال سوالاتم من گذشته همچنان هست و به زودی دوباره با سوالاتم به تاپیک و اینجا بر می گردم.

امیدوارم که دوستان اجازه بدهند.

اما یه سوال :

من احساس می کنم وقتی که گلها و یا هر گیاهی را در گلدان پرورش می دهم رشدش اصلا خوب نیست. من چند گل کوکب را که از بذر در گلدان بوده اند و پرورش داده ام الان بعد از سه ماه فقط دو یا سه گره بالا امده اند و فکر نکنم اصلا به گل بشینند دیگه با توجه به گرمای اینجا.

حالا سوال من این هست که این میتونه به خاطر کمبود مواد غذایی باشه؟ چجوری می شه تشخیص به کمبود داد؟

یه سوال دیگه هم اینکه
من یکی دوبار که در سفر بودم و چند روزی برخی از گیاهام بدون اب مونده اند بعد از اینکه دوباره بهشون اب داده ام سرحال شده اند ولی احساس می کنم که شدیدا رشدشون با قبل فرق کرده و اصلا رشد خوبی ندارند. ایا شوک حاصل از خشکی ممکنه که باعث کمبود رشد بشه؟
سلام
از اینکه شما را دوباره زیارت میکنم خوشحالم.اختیار دارین شما استادین.
خیلی خیلی هم خوب هست که شما کاربر انجمن علوم انسانی و ادبیات هستید، به گل و گیاه علاقمندید، در علم پرواز تخصص داریدو....:)
احساستون دقیقا درست هست.همیشه شرایط مناسب محیطی در فضای باز بهتر از فضای بسته هست چون در 99درصد مواقع امکان همانند سازی شرایط محیط بسته با فضای باز امکانپذیر نیست.
در مورد کوکب باید بعرض شما برسونم که اگر منظورتون همون کوکب های معمولی هست که (اصطلاحا)پیاز دارند، بهتر هست که از پیازهاشون برای کاشت بمنظور گلدهی استفاده کنید چون بنیه و اندازه پیازها در میزان و کیفیت گل خیلی موثر هست.در واقع از بذر اغلب برای تکثیر انبوه و یا تولید گلدانهای کوچک جهت فروش به پرورش دهندگان رده های دیگر استفاده میشود.
درمورد دوم هم باز هم دقیقا درست هست.پس از وارد شدن شوک همیشه رکود رشد طبیعی هست.اما گاهی در مورد برخی گیاهان مثل برخی کاکتوسها یا بنفشه افریقایی یا... از شوک خشکی برای تشویق به گلدهی هم استفاده میشه.بهترین کار اینه که اگه چند روز خونه نیستید از لوازمی که در گلفروشیها برای اینکار میفروشند استفاده کنید.
موفق باشید.امین رخ

amin_rogh
08-04-2008, 15:19
سلام دوستان
من هفته پيش با راهنمايي آقاي امين رخ مقداري سبزي شامل تره و شاهي و ريحان كاشتم. همه چيز خوب پيش ميره جز اينكه تعداد زيادي پشه دور اون جمع شده و اين مساله با توجه به اينكه من اونهارو در آپارتمان كاشتم مشكلات زيادي به وجود آورده. اگر ميشه لطفا بگيد كه چه جوري ميشه اين پشه هاي ريز را از بين برد بدون اينكه آسيبي به سبزيها برسه. قبلا از راهنمايي شما نهايت تشكر را دارم.
دوست عزیز سلام
خوشحالم که سبزیجاتتون سبز شده.حضور پشه ها عادی هست و در فضای باز هم موجود هستند اما دیده نمیشوند.بهر حال میتونین از سموم تخصصی این کار که در گلفروشی ها موجود هست استفاده کنید. هیچ ضرری به سبزیجاتتون نمیرسونه.فقط یاد آوری کنید که برای داخل آپارتمان میخواهید که سموم خیلی بد بو بهتون ندن.
اگه خیلی عجله دارین میتونین مقداری صابون ( جامد نه مایع) در آب حل کنید و روی خاک اسپری کنید.
موفق باشید.امین رخ

book worm
09-04-2008, 18:53
سلام
زودمی رم سراصل مطلب.
کمک
من تازه زدم تو خط گل وگیاه
یه گلدونه زنبق وحشی دارم که گلهاش خشک شده بود منم بریدمشون .
رواین گلدونم یه سوسکهایی هستن ریزِریزوسبز نمیدونم اسمشون چیه ولی زیاد تخم می زارن.
بم گفتن سم مالاتیون بزنم
منم اندازه ی یه درونصف شیشش رو توی یه لیوان ریختم وبعدش ریختم تو آبپاش و امروزدو باربه برگهاش پاشیدم کارم درسته.
یه سوال دیگه برای نشاکاری ظرفم بایدسوراخ داشته باشد؟؟؟
باید همیشه خیس باشه؟؟؟
اگرکسی اززنبقم خواست بایبراش قلمه بزنم؟باید بذربگیرم ازش؟بایدچیکارش کنم؟؟؟
کسی توضیح مفصلی برای زنبق من داره که بگه کی آب زیاد بدم کی کم؟کی گلهاش درمیاد؟کلاً چه جوری باید باش رفتارکنم؟؟؟
خیلی ممنون میشم کمکم کنید.:11:
دعاتون می کنم.:11:
مرسی که تاپیکم رو خوندید.:11:

amin_rogh
09-04-2008, 21:36
سلام

زودمی رم سراصل مطلب.
کمک
من تازه زدم تو خط گل وگیاه
یه گلدونه زنبق وحشی دارم که گلهاش خشک شده بود منم بریدمشون .
رواین گلدونم یه سوسکهایی هستن ریزِریزوسبز نمیدونم اسمشون چیه ولی زیاد تخم می زارن.
بم گفتن سم مالاتیون بزنم
منم اندازه ی یه درونصف شیشش رو توی یه لیوان ریختم وبعدش ریختم تو آبپاش و امروزدو باربه برگهاش پاشیدم کارم درسته.
یه سوال دیگه برای نشاکاری ظرفم بایدسوراخ داشته باشد؟؟؟
باید همیشه خیس باشه؟؟؟
اگرکسی اززنبقم خواست بایبراش قلمه بزنم؟باید بذربگیرم ازش؟بایدچیکارش کنم؟؟؟
کسی توضیح مفصلی برای زنبق من داره که بگه کی آب زیاد بدم کی کم؟کی گلهاش درمیاد؟کلاً چه جوری باید باش رفتارکنم؟؟؟
خیلی ممنون میشم کمکم کنید.:11:
دعاتون می کنم.:11:
مرسی که تاپیکم رو خوندید.:11:

سلام
منظورتون اینه که گل ها رو بریدین یا زنبق ها رو؟
احتمالا منظورتون از اون سوسکها شاید همون شته باشه.اگه بتونین عکسی چیزی بزارین خیلی بهتره.مع الوصف اگر بهتون توصیه شده از این سم استفاده کنید بهتر هست به توضیحات برچسب سم برای دوز توصیه شده توجه کنید و هیچوقت بصورت کتره ای از سموم استفاده نکنید چون در بسیاری مواقع استفاده بیش از اندازه موجب گیاه سوزی میشود.استفاده کمتر از نیاز هم تاثیر لازم را ندارد.
اگر کسی از زنبق شما خواست میتونین از ( اصطلاحا)پیاز هاش استفاده کنید. یعنی اینکه در فصل زمستان که اندامهای هوایی زنبقتون از بین میرن و تنها ریشه هاشون توی خاک باقی میمونه میتونید اونها رو از خاک خارج کنید و اونها رو تقسیم کنید.نمیدونم گلدانتون چه اندازه ای هست .میتونید از تقسیم بر دو یا سه در اولین سال شروع کنید.
بصورت کلی بهتره که گیاهتون رو از گلدان خارجک کنید و به خاک منتقل کنید اما اگه محدودیت در این مورد دارین یا اصرار دارین که توی گلدان ازش پذیرایی کنید میتونید به تاپیک نگهداری از کلهای آپارتمانی مراجعه کنید. اونجا توضیحات نسبتا کاملی برای چگونگی کنترل خاک و میزان آبیاری موجود هست که میتونید استفاده کنید.
موفق باشید
امین رخ

hamidma
09-04-2008, 22:34
جناب امین رخ
من بذر را کاشتم. پس به نظر شما من می تونم پیاز کوکب را برای کاشت بعدی نگه دارم؟ تا کی باید صبر کنم که مطمئم بشم که پیازی ایجاد شده است و چه کاری باید با اون بکنم؟

book worm
10-04-2008, 09:16
سلام
منظورتون اینه که گل ها رو بریدین یا زنبق ها رو؟
احتمالا منظورتون از اون سوسکها شاید همون شته باشه.اگه بتونین عکسی چیزی بزارین خیلی بهتره.مع الوصف اگر بهتون توصیه شده از این سم استفاده کنید بهتر هست به توضیحات برچسب سم برای دوز توصیه شده توجه کنید و هیچوقت بصورت کتره ای از سموم استفاده نکنید چون در بسیاری مواقع استفاده بیش از اندازه موجب گیاه سوزی میشود.استفاده کمتر از نیاز هم تاثیر لازم را ندارد.
اگر کسی از زنبق شما خواست میتونین از ( اصطلاحا)پیاز هاش استفاده کنید. یعنی اینکه در فصل زمستان که اندامهای هوایی زنبقتون از بین میرن و تنها ریشه هاشون توی خاک باقی میمونه میتونید اونها رو از خاک خارج کنید و اونها رو تقسیم کنید.نمیدونم گلدانتون چه اندازه ای هست .میتونید از تقسیم بر دو یا سه در اولین سال شروع کنید.
بصورت کلی بهتره که گیاهتون رو از گلدان خارجک کنید و به خاک منتقل کنید اما اگه محدودیت در این مورد دارین یا اصرار دارین که توی گلدان ازش پذیرایی کنید میتونید به تاپیک نگهداری از کلهای آپارتمانی مراجعه کنید. اونجا توضیحات نسبتا کاملی برای چگونگی کنترل خاک و میزان آبیاری موجود هست که میتونید استفاده کنید.
موفق باشید
امین رخ
امین جان واقعاًلطف کردین.:46::11:
تخم لاله عباسی,میخک,شاهپسندواطلسی ایرانی روهم کاشتم
البته میخک,شاهپسندواطلسی رو نشا کردم و لاله عباسی و بازم میخک رو هم کاشتم.
همه چیزشون مناسبه
خاک:خاک زعیم گذاشتم(کیسه ای 3000تومان)
مکان:حیاط خلوط خونمون با آفتاب تقریباً مستقیم
هرروزهم آبیاری صبح زود
کی جوونه می زنند؟؟
چندوقت بعدش بایدجداشوون کنم نشا هارو؟؟
لاله عباسی هاومیخک هارو چندتایی باهم تو یک گلدون کاشتم اونارو کی بایدجدا کنم؟؟؟
ممنونم ازراهنماییتون:11:
بازم مزاحمتون میشم:31: