PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالات در زمینه باغبانی

صفحه ها : 1 2 [3] 4 5

ali shah
14-08-2009, 20:40
سلام,در بین درختان موجود در باغ انار درختانی وجود دارد که با توجه به اینکه درشرایط یکسانی با بقیه درختان پرورش یافته اند ولی محصول خیلی کمتری نسبت به بقیه درختان دازرند.ما در اصطلاح میگوییم درخت نر ولی اگر نر است چرا در حد کم بار میدهد؟چندتا از این درختان را کفبر کردم وچند جوش از ان باقی گزاشتم وانها را پیوند کردم.ایا این مسئله فقط با پیوند حل میشود یا راه حل دیگری دارد؟

t.63
14-08-2009, 20:47
با سلام

من به تازگی 2 تا بامبو خریدم تا حالا هم سرحال هستند ولی بعضی ها به من سفارش کردن از این قطره های هورمونی براشون استفاده کنم. اما من تا حالا این کار رو نکردم و فقط هر هفته آب اونها را عوض می کنم. به نظرتون همین کافیه؟
در ضمن اگه می شه در مورد نگهداری از گیاه بامبو توضیح دهید و مرا راهنمایی کنید.

با تشکر

AaVaA
15-08-2009, 00:40
با سلام

من به تازگی 2 تا بامبو خریدم تا حالا هم سرحال هستند ولی بعضی ها به من سفارش کردن از این قطره های هورمونی براشون استفاده کنم. اما من تا حالا این کار رو نکردم و فقط هر هفته آب اونها را عوض می کنم. به نظرتون همین کافیه؟
در ضمن اگه می شه در مورد نگهداری از گیاه بامبو توضیح دهید و مرا راهنمایی کنید.

با تشکر
حتما از قطره های هورمونی مخصوص بامبو استفاده کنین
چون نیاز غذایی بامبو فقط از آب خالی نمیتونه تامید بشه
بامبو هاتون رو جای نورگیر بذارین و خیلی جابه جاشون نکنین
هر 10 روز یک بار آب گلدان رو عوض کنین و هر بار به ازای هر شاخه بامبو یک قطره به آب اضافه کنید

khezr132
15-08-2009, 08:56
سلام,در بین درختان موجود در باغ انار درختانی وجود دارد که با توجه به اینکه درشرایط یکسانی با بقیه درختان پرورش یافته اند ولی محصول خیلی کمتری نسبت به بقیه درختان دازرند.ما در اصطلاح میگوییم درخت نر ولی اگر نر است چرا در حد کم بار میدهد؟چندتا از این درختان را کفبر کردم وچند جوش از ان باقی گزاشتم وانها را پیوند کردم.ایا این مسئله فقط با پیوند حل میشود یا راه حل دیگری دارد؟
:10:

حاج علي آقا ، ارادت قربان
علي جان ، همونطور كه اشاره كردي ، در انار بعضي از درختها نرك در ميان كه از اقبال بد باغداره و چاره اي هم جز حذف نداره .
عزيزم ، درختاني مثل انار و انگور و انجير كه قدرت بسياري در تكثير غير جنسي دارند ( قلمه ) لذا پيوند روي اونها توصيه نميشه و شما با استفاده از قلمه در زمان كوتاهي كه ميشه گفت در سال دوم به بار اقتصادي ميرسي و پيوند به هيچ وجه مناسب كار شما نيست .
از قديم گفتند كه دندون لق رو بايد كشيد و دور انداخت . لذا ترديد نكن و اين نركها رو در بيار و چند تا قلمه مرغوب از بهترين درختهات تهيه كن و سال ديگه جابجا كن .
مخلصيم اخوي:46:

vatanema
15-08-2009, 14:47
سلام
ما توی حیاط خونه چند تا درخت آلبالو و زردآلو و ... داریم که ساقه هاشون (ساقه های جدید) بعد از رشد،شروع میکنن به خشک شدن و بعد خود به خود شکستن.به نظر میاد یه جور ساقه خوار باعث شده باشه اما واقعا چکارش میشه کرد؟الان چند ساله ما هی می بریم هی یه جای دیگه مریض میشه.اگه اساتید نظری دارند ممنون میشم.
(من این سوال رو توی تاپیک غیرفعال" آفات گیاهان زراعی مطرح کردم" اما به نظرم اینجا مناسب تر هست.ضمن عذرخواهی بخاطر تکراری بودن سوالم.

khezr132
16-08-2009, 07:21
سلام
ما توی حیاط خونه چند تا درخت آلبالو و زردآلو و ... داریم که ساقه هاشون (ساقه های جدید) بعد از رشد،شروع میکنن به خشک شدن و بعد خود به خود شکستن.به نظر میاد یه جور ساقه خوار باعث شده باشه اما واقعا چکارش میشه کرد؟الان چند ساله ما هی می بریم هی یه جای دیگه مریض میشه.اگه اساتید نظری دارند ممنون میشم.
(من این سوال رو توی تاپیک غیرفعال" آفات گیاهان زراعی مطرح کردم" اما به نظرم اینجا مناسب تر هست.ضمن عذرخواهی بخاطر تکراری بودن سوالم.

دوست عزيزم
همونطور كه اشاره كردي ، درختان شما دچار كرم ساقه خوار شدن كه با توجه به محل فعاليت آفت ، هيچ چاره اي نداره بجز همونكاري كه شما انجام ميدي .
لازمه كه بدونيد ، محل شكستن و بريدن شاخه بايستي 10 تا 15 سانت زير محل شروع خشكيدگي باشه و پس از بريدن هم بايستي حتما شاخه ها سوزانده بشن تا لاروهاي به شفيره رفته كامل نشند و دوباره درخت شمارو مورد حمله قرار ندهند .

ali shah
17-08-2009, 14:10
اقای خضری میشه دلیل نر کردن این درختها رو فهمید تا از نر شدن جلوگیری کرد؟

pocke
18-08-2009, 02:24

سلاااااااااااااام من دوباره اومدم.

شاید وریت شون این جوری باشه .علی منظورت اینه از همون اول کم می دادن محصول؟؟؟

khezr132
18-08-2009, 08:01

نه عزيزم . ژنتيكه نه فيزيولوژيك

ali shah
18-08-2009, 14:18
سلاااااااااااااام من دوباره اومدم.

شاید وریت شون این جوری باشه .علی منظورت اینه از همون اول کم می دادن محصول؟؟؟
از همون اول که اینجوری نبودن به مرور زمان

نه عزيزم . ژنتيكه نه فيزيولوژيك

خضری جون درسته دانشجوییم ولی تازه سال اولیم.

درضمن دوستان خوشحالم که دوباره دور هم جمع شدییم:31:

pocke
19-08-2009, 01:23
اگه ژنتیکی باشه پس نباید به مرور زمان محصولش کم بشه.

؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

درضمن دوستان خوشحالم که دوباره دور هم جمع شدییم

منم همین جور.

khezr132
20-08-2009, 07:58
نرك به اين معني نيست كه واقعا نر باشه و عقيم . بار ميده اما خيلي كم و نا مرغوب و بد طعم .
درخت هم فرم مناسب نميگيره .
پوكه شيطون ، ميخواهي منو پيش علي ضايع كني ؟ مگر اينكه دستم بهت نرسه

pocke
21-08-2009, 01:55
نرك به اين معني نيست كه واقعا نر باشه و عقيم . بار ميده اما خيلي كم و نا مرغوب و بد طعم .
درخت هم فرم مناسب نميگيره .

مرسی.

به مرور زمان چنین اتفاقی می افته.

یعنی یک درخت که کیفیتش متوسط هست یه هو به نرک تبدیل می شه:18::18::18:

ممکنه ویروس بد شکلی باعث این عوامل شده باشن؟؟؟؟

خضری جان من قصد ضایع کردن کسی رو ندارم.من فقط برام سوال پیش می یاد.

شما استاد ما هستید:11::11::11::11:

ali shah
21-08-2009, 16:39
سلام بر دوستان
درختانی که نر هستند از همان اول میشه گفت محصول داشتن ولی بارشون ازبقیه کمتر بوده اند اکثر این ها انار شیرین پوست سفید هستد و درختانی عظیم الجثه هستند.قدیمی ها(با تجربه ها) میگن انار شیرین قوت خیلی زیادی میخواد که میشه گفت من در حد معمول تقویت کردم.
اقای خضری در مورد بازاوری درختان نر که توصیه کرده بودید از پیوند استفاده نکنم وبا استفاده از قلمه کار ازدیاد رو انجام بدم افراد با تجربه قدیمی پیوند رو توصیه میکنند ولی به قول شما میگید که دندون لق رو باید کشید میشه در این مورد یه کم بیشتر توضیح بدید.

khezr132
22-08-2009, 08:11
اختيار دارين پوكه جان ، مزاح كردم .
علي جان ، در چند پست قبل خدمتتون عرض كردم كه با توجه به تكثير آسان و وجود و دسترسي به ارقام مرغوب و بار دهي كوتاه مدت پايه هاي جديد ، لذا نيازي به پيوند زدن نداريد تا هر سال مجبور به هرس پاجوشهاي غير از پيوند نباشيد

ali shah
22-08-2009, 11:02
اقای خضری توی کتاب گیاه شناسی یه مطلبی درمورد هورمون ها خوندم که در مورد اکسین نوشته بود باعث تسریع در ایجاد ریشه در قلمه میشه در این مورد یه کم توضیح بدید.

pocke
23-08-2009, 01:23
اقای خضری توی کتاب گیاه شناسی یه مطلبی درمورد هورمون ها خوندم که در مورد اکسین نوشته بود باعث تسریع در ایجاد ریشه در قلمه میشه در این مورد یه کم توضیح بدید.
_________

هورمونی هست که باعث طویل شدن گیاه می شه.

اطلاعات اولیه
اکسینها ، گروهی از هورمونهای گیاهی هستند که باعث طویل شدن سلولهای گیاهی می‌گردند. این مواد طیف گسترده‌ای را از نظر واکنشهای رشد و نموی را در گیاهان سبب می‌شوند. واژه اکسین یک اصطلاح عمومی است و به تعدادی از مواد طبیعی گفته می‌شود که فراوان‌ترین و مهمترین اکسین در گیاهان ، اندول استیک اسید (IAA) می‌باشد. مهمترین اثراتی که به اکسین نسبت داده شده است عبارتند از: بزرگ شدن سلول گیاهی ، طویل شدن ساقه گیاه ، تولید ریشه ، تولید آوندهای چوبی ، افزایش رشد جوانه راسی ، جلوگیری از رشد جوانه جانبی ،‌تشکیل میوه ، بزرگ شدن میوه ، تشکیل گرهک در ریشه گیاهانی که دارای باکتریهای تثبیت کننده نیتروژن هستند ، جلوگیری از ریزش برگ ، بیوسنتز پروتئین و (ساختمان RNA|RNA)) و اثرات دیگر.

انتقال اکسین در گیاه
هورمون اکسین بعد از تشکیل در گیاه ممکن است اثرات خود را در همان محل تولید اعمال نماید یا در گیاه منتقل شده و در ناحیه‌ای غیر از محل تشکیل اثرات خود را آشکار کند. IAA (اندول استیک اسید) تولید شده ، کمتر به صورت آزاد باقی می‌ماند که با پیوستن به اسید آمینه‌ها یا قندها یا حتی ویتامین C در گیاه انتقال می‌یابد. جهت انتقال آن از بالا به پائین است که به صورت درون سلولی از طریق آوندهای آبکشی صورت می‌گیرد و سرعت جابجائی آن در حدود 20 - 4 میلیمتر در ساعت گزارش شده است.

اثرات فیزیولوژیکی اکسین
رشد سلولی: اکسین موجب بزرگ شدن سلول و در غلظت زیاد ، سبب هیپرتروفی می‌گردد. یعنی سلول حتی از اندازه طبیعی خودش هم بزرگتر می‌شود.

تروپیسم: اکسین موجب تروپیسم در گیاه می‌شود که مهمترن آنها ، فتوتروپیسم می‌باشد که در این حالت ساقه گیاه یا کولئوپتیل به سمت تابش نور خمیدگی پیدا می‌کند.

تحریک رشد مریستمهای ثانویه: اکسینها موجب رشد ثانویه مثل کامبیوم می‌شوند.

بکرزایی یا پارتنوکاریی: رشد پریکارپ میوه از دیگر اثرات اکسین می‌باشد که موجب ایجاد میوه بدون دانه می‌شوند که به این فرایند بکرزایی گفته می‌شود.

ریزش برگ و میوه: اکسین موجب تولید هورمون دیگری به نام اتیلن می‌شود. که این هم ، موجب فعال سازی آنزیم پکتیاز می‌گردد پکتیاز تیغه میانی محل اتصال برگ و یا میوه به ساقه را هضم می‌کند و در نتیجه با کوچکترین حرکت ، میوه یا برگ می‌افتد. خود هورمون اتیلن ، نیزموجب ریزش برگ و میوه می‌شود.

تمایز: اکسینها در اندام زائی و شکل زائی گیاه موثرند و این رویدادها ، تحت تاثیر دزهای مختلف اکسین صورت می‌گیرد.

pocke
23-08-2009, 01:31
اکسین باعث هیپرتروفی می شه ممکن هست با تزریق زیاد خودمون ایجاد بیماری کنیم؟؟؟؟

راستش هیپرتروفی خودش هم جزئ علائم بیماری حساب می شه؟؟

ali shah
23-08-2009, 11:31
خیلی ممنون جوجو جان ولی این مطالب رو میدونستم اخه دقیقا همشون رو تو همون کتاب خونده بودم.سوال من در مورد ریشه زائی و طریقه استفاده از اون بود :20:

pocke
23-08-2009, 20:38
خیلی ممنون جوجو جان ولی این مطالب رو میدونستم اخه دقیقا همشون رو تو همون کتاب خونده بودم.سوال من در مورد ریشه زائی و طریقه استفاده از اون بود

خوب به یه شکلی می شه گفت

اکسین در بافت جوان و در حال رشد گیاه تولیدمی شود .و به طرف بافت های مسن گیاه در حرکت است.

غلظت آن در گیاه پایین است .

علی من تنها چیزی که می دونم اینه که بعضی از قارچ ها مثل ریشه گرزی خاجیان و سفیدک داخلی سیب زمینی باعث

افزایش این ماده در گیاه می شن که باعث بد شکلی و حتی غیر قابل استفاده کردن و در مواقع خاص می شه گفت از بین

بردن گیاه می شن.

اگه نحوه ی استفاده اش رو و تزریق ان و میزانی که به گیاه باید داد رو فهمیدی به من هم بگووووووووووووووو.

ali shah
23-08-2009, 21:25
جلّ الخالق!!! فکرش رو بکن یه امپول برداری وبه قلمه مواد تزریق کنی.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
:16::16::16::16::16:
من که در این مورد اصلا چیزی نمیدونستم.اگه فهمیدم باشه میگم چون باید خیلی باحال باشه:27:

pocke
23-08-2009, 21:54
جلّ الخالق!!! فکرش رو بکن یه امپول برداری وبه قلمه مواد تزریق کنی.

ببین گیاه هم به روش خاص خودش مواد رو وارد بدنش می کنه.

من یادمه برا یانتقال ویروس توی درسم قسمتی از برگ رو خراش می دادیم و ویروس رو داخل یک محلول رو قسمتی که زخم کرده بودیم می زاشتیم.

یا به وسیله وکتور ها وارد گیاه کرد.

irandegan
28-08-2009, 04:34
دوستان عزیز امروز براتون بیش از 5000 مقاله کلیه گرایشهای کشاورزی ، شیلات و دامپروری آماده کردم که میتونید استفاده کنید .
توجه داشته باشید که آدرس لیست مقالات کنارش درج شده است.
لیست مقالات

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آبیاری
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]آبياري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اکولوژی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اکولوژي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ترویج و آموزش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ترويج و آموزش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]خاکشناسی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]خاکشناسي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گیاهان دارویی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گياهان دارويي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گیاه شناسی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گياه شناسي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اقتصاد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اقتصاد کشاورزي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]توسعه پايدار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کود
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کود دامی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کود شیمیایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عناصر خاک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کود مورد نياز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]زراعت
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عمومي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بقولات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]غلات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گياهان علوفه اي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گياهان صنعتي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]باغباني
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]درختکاري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گلکاري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سبزيکاري و صيفي جات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]فضاي سبز- چمن و گلهاي زينتي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]هورمون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کشاورزي نوين
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]فناوري نانو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مکانيزاسيون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]فناوري هسته اي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ژنتيک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اصلاح نباتات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]هورمون گياهي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] گلخانه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عمومي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]تکثيري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]خيار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گوجه فرنگي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]فلفل رنگي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] قارچ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ماشين هاي کشاورزي
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]تراکتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کمباين ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کولتيواتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کودکار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بذرکار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گياه پزشکي
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بيماريهاي گياهي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]حشره شناسي و آفات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]علف هاي هرز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]حشره کش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] قارچ کش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] علف کش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سموم ديگر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]امور دامي
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گوسفند و بز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]گاوداري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] شتر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ديگر حيوانات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مرغداري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]شترمرغ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]زنبورداري ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]شيلات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

irandegan
28-08-2009, 04:42
دوستان عزیز امروز براتون بیش از 5000 مقاله کلیه گرایشهای کشاورزی ، شیلات و دامپروری آماده کردم که میتونید استفاده کنید .
لیست مقالات

مقالات ترویج و آموزش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات آبیاری: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اکولوژی: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات خاکشناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياهان دارويي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياه شناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اقتصاد کشاورزي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت عمومي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت بقولات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت غلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت گياهان صنعتي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :

مقالات درختکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گلکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات سبزيکاري و صيفي جات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات فضاي سبز- چمن و گلهاي زينتي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات بيماريهاي گياهي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره شناسي و آفات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات علف هاي هرز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره کش ، قارچ کش وعلف کش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات ماشین های کشاورزی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات تراکتور : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کمباين : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کولتيواتور، کودکارو بذرکار: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات امور دامی: : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گوسفند و بز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گاوداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات مرغداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زنبورداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات شيلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

irandegan
28-08-2009, 04:50
با سلام و عرض احترام خدمت دوستان گرامی

من راستش در باغچه خونم چند عدد بوته و درخت دارم. سه نمونه گل رز، یک بوته گل محمدی، یک درخت توت و یک درخت انگور و یک عدد درخت کنار بیست سی ساله.

البته بجز درخت کنار ( درختی که برگها صدر نامیده می شده و مخصوص مناطق جنوبی از جمله خوزستان هست) که حدود بیست سی سالی هست عمر داره بقیشون رو حدود چهار پنج ماهه که کاشتمشون.
من به باغبانی علاقمند هستم و به گیاهام به خوبی می رسم. ولی خوب نداشتن علم کافی بزرگترین مشکل من هستش. یه کتابی به نام " پرورش گل در باغ، خانه و اپارتمان " نوشته مهندس حسن حسنی زاده رو دارم و کلش رو هم خوندم ولی خوب سوالات زیادی در این زمینه دارم.

با یه سرچ تو اینترنت در بسیاری از جاها از کتابی به نوشته مهندس کارگر دیدم که استفاده شده بود. ولی خوب هر چی گشتم نتونستم این کتاب رو پیدا کنم. نمی دونم متعلق به کدوم انتشارات هست و چجوری می شه گیرش اورد.

اما درخواستم :
1- اینکه این کتاب رو از کجا می شه گیر اوردو اگه کتابی که در زمینه باغبانی بهم کمک می کنه اگه معرفی کنید ممنون می شم.
2- تو این کتاب خوندم که وقتی که نوک برگها قهو ه ای می شه یا به علت خشکی هواست ( که ماشا... محل زندگی من ابادان اخر هوای خشک هستش) و یا عبور عابران ازکنار درخت و کشیده شدن نوک برگ به لباسشون هست و یا دیوار و ....

با توجه به اینکه اغلب این درختهام و بوته هام این مشکل رو دارند چه کاری می شه کرد که این مشکل برطرف بشه؟ ایا پاشیدن اب بروی برگها مشکل رو حل می کنه؟ یا اینکه درست کردن یه سایه بون واسه همه باغچه؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

مثلا: مقالات کشاورزی: آدرس مقاله
لیست مقالات

مقالات ترویج و آموزش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات آبیاری: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اکولوژی: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات خاکشناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياهان دارويي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياه شناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اقتصاد کشاورزي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت عمومي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت بقولات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت غلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت گياهان صنعتي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :

مقالات درختکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گلکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات سبزيکاري و صيفي جات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات فضاي سبز- چمن و گلهاي زينتي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات بيماريهاي گياهي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره شناسي و آفات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات علف هاي هرز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره کش ، قارچ کش وعلف کش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات ماشین های کشاورزی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات تراکتور : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کمباين : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کولتيواتور، کودکارو بذرکار: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات امور دامی: : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گوسفند و بز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گاوداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات مرغداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زنبورداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات شيلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ali shah
28-08-2009, 22:36
دوست عزیز این وبلاگ ها منتهی میشه به یه صفهه از بلوگفا که یوزر پسورد میخواد.یعنی باید تو بلوگفا عضو شد؟چجوری؟

pocke
29-08-2009, 07:50
علی من چیزی که کتوجه شدم این بود که در بعضی سم ها هم بعضی ماده های رشد کننده وجود داره مثل 2-4 -d توفوردی

.بقیشون رو هنوز نمودونم.

به باغتون هم بیش از حد کود پتاس نده چون این جوری روی جذب نموکنه

ali shah
30-08-2009, 11:45
سلام
جوجو جان تا اونجایی که من میدونم تو و فور-d (دی کلروفنوکسی) یه علف کشه که باعث رشد سریع گیاهان میشود دراین صورت ذخیره ریشه مصرف میشود وگیاه خشک میشود.
پتاس هم دونوع قابل جذب وغیر قابل جذب داریم که نوع اول سریع جذب گیاه میشود و نوع دوم فکر کنم حدود 6ماهی طول بکشه.

ali shah
31-08-2009, 13:08
سلام دوستان به نظر شما بهترین کود دامی برای درخت(انار یا الوانها) چیه؟

khezr132
01-09-2009, 07:32
سلام دوستان به نظر شما بهترین کود دامی برای درخت(انار یا الوانها) چیه؟

البته كه بهترين كود پوسيده گوسفندي و مرغيه . البته با درنظر گرفتن شرط كامل احتياط باسه اينكه ممكنه پس از مصرف ، كل باغ رو تبديل به هيزم كنه :18:

ali shah
01-09-2009, 17:58
اقای خضری گلاب به روتون کود گاو چه طوریاست؟اخه سال گذشته مقداری کود گاوی نسبتا پوسیده با قیمت زیاد خریداری کردم وبه همراه میکرو ومایکرو توی چالکودها ریختم من که سردر نمیارم و نمیدونم کودها تاثیری داشته یا نه ولی میخوام امثال خودم دپو کنم ویه کود پوسیده عالی:46:البته با راهنمایی های شما عمل بیارم:7:

pocke
02-09-2009, 00:32
سلام.

علی دقیق نمودونم کدوم نوع کود پتاس ولی بیش از حدش باعث می شه که روی جذب گیاه نشه.

pocke
02-09-2009, 00:33
سلام.

علی دقیق نمودونم کدوم نوع کود پتاس ولی بیش از حدش باعث می شه که روی جذب گیاه نشه.

(اگه میوه رو بخوریم چون روی نداره باعث کچلی می شه:31::31::31:)

khezr132
02-09-2009, 08:18
سلام.

(اگه میوه رو بخوریم چون روی نداره باعث کچلی می شه:31::31::31:)

علي جان
پاي اون درختي كه قراره انارشو باسه من و جوجو بفرستي ، يه مقدار روي بريز تا ما دوتارو كچل نكني :31:
يه استاد دامپروري داشتم كه عاشق گاو بود . بنام آقاي دكتر اشيدري oshidari كه هروقت ميرفتيم گاوداري با استشمام بويي كه از نظر ما نا مطبوع بود ، كيف ميكرد و سرحال ميومد . اين كار استادم باعث شد كه ديگه راجع به كود دامي با اكراه صحبت نكنم .:8:

كود گاوي از كود گوسفندي ضعيف تره لذا اگه مقدارش از حد مجاز بيشتر بشه به درخت آسيب نميرسونه و مشكلي پيش نمياد . باسه پوسيده كردن كود هم فكر خوبي داري . اگه يه مقدار كود اوره در لابه لاي دپوي كود دامي بپاشي ، عمل پوسيده شدن رو تسريع ميكنه .
كود ارزشمند دامي رو حتما بايد يه پابيل كني و زير خاكش كني تا از مزاياي اون استفاده كني . اغلب كشاورزان اون رو روي خاك باغ ميپاشند و به خيال خودشون كود به باغ دادند كه زهي خيال باطل .
چالكود هم دستورالعمل داره و اگه ميخواهي اين كار رو انجام بدي بايد طبق دستورالعمل باشه تا بهترين نتيجه رو بگيري . اگر واقعا قصد انجامشو داري ، دستورالعملشو باست پست ميكنم .

ali shah
02-09-2009, 20:03
جوجو جان کود میکرو خودش روی داره . در ضمن برای هر درخت حدود نیم کیلو پتاس استفاده کردم که فکر نکنم سبب کچلی:32:یه عده انسان بی گناه بشه:3:دوستان انشاا..به موقش تشریف میارید و تکلیف دینی که این درختها بهمون دارند رو با هم ادا میکنیم:thumbsup:
اقای خضری در مورد پوسیده کردن یه فکرهای پلیدی کردم:21:ولی نمیدونم ایا این روش استاندارد هست یا نه:13:

اگه بتونید دستورالعمل پوسیده کردن هم بگید خیلی ممنون میشم:42:
اقای خضری منظورتون پست حلزونیه یا الکترونیکی؟

pocke
04-09-2009, 16:18
من انار ترش و سرخ دوست دارم.برام کنار بزار.

خضری من هم دستور العمل پوسیده کردن رو موخوام.

پس به نظر من بهتر هست همین جا بزاری تا همه استفاده کنن.

علی نمونه بردای از خاک موکنی خودت؟؟

از قسمتی که درخت سایه می ندازه نمونه برداری کن چون اون قسمت میزان جذبش بالا هست.

در مورد کود هم خوب اگه پتاس زیاد جذب کنه اون موقع با وجود اینکه روی توی زمین هست روی رو گیاه جذب نمی کنه .

موفق باشی.

ali shah
04-09-2009, 19:29
من که دیگه کچل شدم!!! :38:

pocke
04-09-2009, 21:53
ولی من هنوز مو دارم.:27::27::27::27::27:

khezr132
05-09-2009, 08:04
سلام
جوجو جان ، دستورالعمل مربوط به انواع كودهاي مورد استفاده در روش چالكوده و ميزان و مقدار اونها و نحوه گود برداري و زمان مصرف و ...... كه يه دفترچه ميشه و من توان تايپ اونو ندارم .
پوسيده كردن كود هم كه دستورالعمل نداره و بايد دپو بشه تا بپوسه . فقط با اضافه كردن اوره سرعت اين واكنش رو تسريع ميكنيم .

khezr132
05-09-2009, 08:26
اقای خضری منظورتون پست حلزونیه یا الکترونیکی؟

علي جان براتون پست ميكنم .

xcesss
05-09-2009, 16:55
سلام دوستان

1- کسی میدونه سم قارچ کش (مثلا بنومیل) و کود (مثلا کریستالون) در حجم کم رو از کجا بخریم ؟
2- دنبال هورمون ریشه زا (اکسین) و اسید جبرلین میگردم جایی هست بفروشند ؟

ali shah
05-09-2009, 19:21
خضری جون اخه این جوری براتون هزینه بر میداره ما رو خیلی شرمنده میکنید:43:اصلان خودم بیام قم ازتون بگیرم:18:به قول معروف هم فاله هم تماشا:9:

pocke
06-09-2009, 02:23
مرسی خضری جان.

برای خرید قارچ کش می تونی بری جهاد کشاورزی.

راستش تو شیراز دو سه جا می فروشن.

کجایی هستی؟؟؟

khezr132
06-09-2009, 07:33
سلام دوستان

1- کسی میدونه سم قارچ کش (مثلا بنومیل) و کود (مثلا کریستالون) در حجم کم رو از کجا بخریم ؟
2- دنبال هورمون ریشه زا (اکسین) و اسید جبرلین میگردم جایی هست بفروشند ؟

اختيار دارين علي جان ،درخدمتم .
جوجو خانم ، ارادتمندم .
دوست گرامي براي تهيه قانوني سم بنوميل بايد بري كلنيك هاي گياهپزشكي و نسخه بگيري و بعد بري فروشگاه تا سم رو به شما تحويلبدن . اما بيشتر عاملين توزيع سموم ، خودشون بصورت غير قانوني در اختيارتون ميگذارند . همونطور كه دوست خوبم سركار خانم مهندس جوجو فرمودند بگين كه كدوم شهر هستين تا راهنماييتون كنم .
كود كريستالون هم كه هلنديه و كود خوبي هم هست در تمام فروشگاههاي مخصوص لوازم و نهاده هاي كشاورزي پيدا ميشه .
هورمونهاي رشد هم در انواع داخلي ( كه بدرد نميخوره ) و خارجي ( گرونه ) در بيشتر فروشگاهها پيداميشه .

ali shah
06-09-2009, 18:35
اب در کوزه و ما گرد هر جایی شد گشتیم.
خضری جون شما در مورد هورمون ها اطلاعات داشتید ما رو تو لک گذاشتی؟
لطفا در مورد قیمتاشون و نحوه استفاده یه توضیحاتی بدید.

pocke
07-09-2009, 02:02
سلام

علی راست می گه خضری چه جوری هورمون ها رووارد گیاه می کنن.؟؟؟؟

مثل کود ماعع هست یا نه؟؟

xcesss
07-09-2009, 11:28
با تشکر از دوستان عزیز

بنده ساکن تهران هستم . سم بنومیل را از موسسه دفع آفات جهاد کشاورزی واقع در ولنجک تهیه کردم . ولی اکسی کلرور مس هم نیاز دارم و جایی را لازم دارم که هر بار خواستم بتوانم خرید کنم . ضمنا با چند فروشگاه از روی کتاب اول تماس گرفتم که اصلا نمی دانستند هورمون چیست و کود هم زیر یک کیلو نداشتند و سموم را هم میگفتند خارجی داریم که چون نمیتوانستند اسمش را خوب تلفظ کنند بنده نفهمیدم چه هستند و ترکیبات آنها چیست ؟

اگر فروشگاهی را میشناسید ممنوم میشوم معرفی کنید و اگر با قوانین سایت مغایرت دارد در پیام خصوص PM بفرستید .

khezr132
08-09-2009, 08:39
سلام

علی راست می گه خضری چه جوری هورمون ها رووارد گیاه می کنن.؟؟؟؟

مثل کود ماعع هست یا نه؟؟

سلام رفقا
هورمونها با نامهاي تجاري و تركيبات مختلفي تو بازار پيدا ميشه .در حال حاضر كه من از نام چندتاشون خبر دارم ، ايناس :
فلورتيس با بسته بندي نيم ليتري كه تا چند ماه پيش 6000 تومان بود و هم در آب آبياري مصرف ميشه و هم محلول پاشي
اكسين كه به صورت مايع و يك ليتريه و محصول شركت سيفو ايتالياست و با قيمت 8000 تومان در بازار وجود داره . البته اكسين خالص نيستا ، رقيق شده اكسينه
بيوروت كه محصول الفر اسپانياست و با قيمت 20000 تومان در بازار عرضه ميشه
كمياب ترين و بهترين كه در گلخانه هاي تخصصي تكثير قلمه استفاده ميشه كه همون اكسينه خالصه و معجزه ميكنه و هر كيلو دو تا سه ميليون تومانه و ته قلمه رو در اون فرو ميبرند و در ماسه قرار ميدن

khezr132
08-09-2009, 08:51
با تشکر از دوستان عزیز

بنده ساکن تهران هستم . سم بنومیل را از موسسه دفع آفات جهاد کشاورزی واقع در ولنجک تهیه کردم . ولی اکسی کلرور مس هم نیاز دارم و جایی را لازم دارم که هر بار خواستم بتوانم خرید کنم . ضمنا با چند فروشگاه از روی کتاب اول تماس گرفتم که اصلا نمی دانستند هورمون چیست و کود هم زیر یک کیلو نداشتند و سموم را هم میگفتند خارجی داریم که چون نمیتوانستند اسمش را خوب تلفظ کنند بنده نفهمیدم چه هستند و ترکیبات آنها چیست ؟

اگر فروشگاهی را میشناسید ممنوم میشوم معرفی کنید و اگر با قوانین سایت مغایرت دارد در پیام خصوص PM بفرستید .

دوست خوبم در داخل شهر تهران فروشگاههاي فانتزي وجود داره كه سموم و كودهاي پر مصرف رو ميارند . شما براي تهيه اقلام مورد نيازتون هم ميتونيد يه سر به كرج بريد كه همه نيازهاتون رو براورده ميكنه . مراكز زيادي اطراف دانشگاه و مرد آباد و عظيميه و مهرشهر و چهار بانده شهرداري كه نزديك اتوبان هم هست و .... وجود داره كه تخصصي كشاورزي هستند و عامليت توزيع سموم دارند .
همچنين به طرف شرق هم كه بريد در ورامين و قرچك و مامازند و پارچين و ...... مشكلتون به راحتي حل ميشه .
مضافا بر اينكه با يه تماس تلفني با سازمان جهاد كشاورزي تهران ، ازشون بخواهيد تا ارتباط شمارو به اداره حفظ نباتات وصل كنند و ازشون بخواهيد تا آدرس عاملين مجاز توزيع سموم داخل شهر تهران رو به شما معرفي كنند و نيازتون رو برآورده كنيد .
نام ديگه اكسي كلرور مس ، كوپراويت هست كه ممكنه فروشنده ندونه . لذا از هردو نام استفاده كنيد .

ali shah
08-09-2009, 13:34
ایول خضری جون گل کاشتی:11:

khezr132
08-09-2009, 23:39
ایول خضری جون گل کاشتی:11:

کرتم حاج علی .......:20:
علی جون امروز تمام کاغذهام و بخشنامه هامو بهم ریختم تا چالکود و پیدا کنم . اما هنوز پیدا نکردم . به محض اینکه پیداش کنتم باست پست میکنم .
ضمنا به مقصد اصفهانه دیگه ، درسته ؟

ali shah
09-09-2009, 13:52
سلام
من هم همچنین
بله خضری جون نجف اباد باید معروف باشه با یه خواننده مثل معین یا دادستان کشور(دری نجف ابادی)یا ایت الله منتظری.
:11:

pocke
09-09-2009, 15:12
مرسی آقا خضری

بله خضری جون نجف اباد باید معروف باشه با یه خواننده مثل معین یا دادستان کشور(دری نجف ابادی)یا ایت الله منتظری.

من موشناسم عموم اوجا زندگی می کنه.(امیرآباد)

pocke
09-09-2009, 20:39
راستی بچه ها به تاپیک سوپر جاذب ها و كاربرد آن ها در كشاورزي یه سری بزنید.

من که کفم برید....:18::18::18::18:

ali shah
10-09-2009, 12:51
مرسی آقا خضری

من موشناسم عموم اوجا زندگی می کنه.(امیرآباد)

چه جالب اخه عموی منم امیراباده.راستی کجای امیراباد..اصلا بیخیال فکر کنم ادامه پیدا کنه کمکم با هم اشنا در می یاییم:21:

pocke
10-09-2009, 20:18
چه جالب اخه عموی منم امیراباده.راستی کجای امیراباد..اصلا بیخیال فکر کنم ادامه پیدا کنه کمکم با هم اشنا در می یاییم

آره بی خیال.

راستی تاپیک رو خوندی؟؟؟

ali shah
11-09-2009, 20:30
سلام دوستان

آره بی خیال.

راستی تاپیک رو خوندی؟؟؟
تازه الان دارم میرم.فکر کنم یه چیزی باشه برای صرفه جویی اب.

دوستان حالت کلروز در گیاه چه حالتیه؟

khezr132
12-09-2009, 08:17
سلام دوستان

دوستان حالت کلروز در گیاه چه حالتیه؟

به تغيير رنگ اندامهاي گياهي در اثر كمبود مواد غذايي و يا حمله پاتوژنها با وجود نور كافي گفته ميشود. البته كلرز با برطرف شدن عامل آن محو ميشود و رنگ طبيعي گياه با برطرف شدن عامل اين كمبود ، به اون بافت بر ميگرده . البته اگه خيلي دير نشده باشه :41:

pocke
13-09-2009, 16:03
بچه ها پایه هستید گل سنبل یا لاله بکاریم برای عید

من یاد گرفتم اگه شد تو آذر یه تاپیک ایجاد می کنم.خودم می خوام درست کنم.

ali shah
13-09-2009, 20:12
بچه ها پایه هستید گل سنبل یا لاله بکاریم برای عید

من یاد گرفتم اگه شد تو آذر یه تاپیک ایجاد می کنم.خودم می خوام درست کنم.
شیراز هم جون میده واسه سنبل:46:

hamidma
13-09-2009, 20:16
با سلام و احترام

این گیاه اینجا - یعنی خوزستان- معروف است به اکالیپتوس کویتی. من دنبال نام علمی و طریقه ی ازدیادش هستم. ممنون می شوم که راهنمایی کنید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یک تصویر دیگر

یک تصویر دیگر

آخرین تصویر

behzadasadi
13-09-2009, 23:00
باسلام به دوستان
من چند تا بوته خیار گلخانه ای تو خونه کاشتم این بوته ها گل زیاد میدن ولی گلها زود پوچ میشن و تبدیل به خیار نمیشن علتش چیه؟

koorosh1357
14-09-2009, 13:34
دوست عزيز جناب آقاي اسدي سلام
خيار درختي شديداً نسبت به خاك سنگين حساس مي باشد و در اينگونه خاكها فعاليت مطلوبي نخواهد داشت درضمن محبت فرموده ميزان كودهايي كه به گياه خود داده ايد را براي من بنويسيد همچنين وضعيت ديگر گياهاني كه در اين باغچه در حال رشد هستند را نيز برايم شرح دهيد . به احتمال زياد گياه شما دچار اختلال در ميزان مواد غذايي شده است زيرا اين گياه رشد بسيار سريع داشته و نسبت به كمبود و يا مسموميت مواد غذايي بسيار حساس مي باشد اگر مي توانيد تعدادي عكس نيز برايم از برگها ، گلها و ميوه هاي آن بفرستيد . همچنين بوته ها را به گونه اي تربيت كنيد كه بادخور كافي داشته و دچار رطوبت بيش از حد در نقاط مختلف نگردد . متشكرم كوروش

ali shah
14-09-2009, 20:57
مثل درخت مورت میمونه.نکنه نوعی از همون مورت هست.

behzadasadi
14-09-2009, 23:49
باسلام به اقای کوروش من این بوته هارو توگلدون وبا مخلوطی ازخاک پیت وخاک برگ کاشتم واز کود حیوانی پوسیده استفاده کردم

behzadasadi
14-09-2009, 23:58
باسلام خدمت دوستان میخواستم بدونم که گلهای شاخه بریده مثل لیلیوم نرگس گلایول و... راچی جوری از پیاز جدا میکنن که پیاز گل خراب نشه؟

pocke
15-09-2009, 05:52
خیلی درخته خارجه اصل کویته هااااااااااااااااااااااا.

آقا خضری به دادمون برس

pocke
15-09-2009, 05:54
شیراز هم جون میده واسه سنبل

من لاله بیشتر دوست دارم.حالا به خاطر گل روی شما چشم سنبل هم می کاریم.

pocke
15-09-2009, 19:37
باسلام به دوستان
من چند تا بوته خیار گلخانه ای تو خونه کاشتم این بوته ها گل زیاد میدن ولی گلها زود پوچ میشن و تبدیل به خیار نمیشن علتش چیه؟

عزیز من امسال برای درس عملیاتم خیار کاشتم.گلم خیار گل نر و گل ماده اش جدا از هم هست و اول گل نر به وجود می یاد.

گل های ماده معمولن در شاخه های فر عی به وجود می آد.

سوال دیگه بود در خدمتم.

pocke
15-09-2009, 19:43
باسلام خدمت دوستان میخواستم بدونم که گلهای شاخه بریده مثل لیلیوم نرگس گلایول و... راچی جوری از پیاز جدا میکنن که پیاز گل خراب نشه؟

من لاله رو مودونم با نر گس خوب لاله در یک مدت زمان خاص گل می ده و اگه گل رو چیدن پیاز رو در محیط باغچه می کارن و نمی زارن

خاکش خشک بشه اواخر تابستان پیاز ها رو از باغچه بیرون آورده و در یخچال نگه داری می کنن و در اوایل دی پیاز رو می کارن.

نرگس من تو خونه دارم گل بچینی مشکلی پیش نمی یاد خشک می شه ولی دوباره خودش سر جاش رشد می کنه.

koorosh1357
16-09-2009, 11:02
باسلام خدمت آقاي اسدي و تشكر از مطلب مفيد دوست عزيز جو جو
آقاي اسدي عزيز شما هيچگونه مطلبي راجع به تغذيه بوته هاي خود با كودهاي كامل صحبت ننموديد و درجريان هستيد كه تنها كود حيواني از تمام مواد غذايي مورد نياز گياه برخوردار نيست و شما بايد اين مواد غذايي را ترجيحاً از تريق محلول پاشي به گياهان خود بدهيد زيرا مواد ريز مغذي به دليل داشتن بار مثبت جذب كلوئيدهاي خاك شده و به ميزان مورد نياز مورد مصرف گياه قرار نمي گيرد از طرفي مرز بين كمبود ، تعادل و مسموميت اين مواد در گياه بسيار كوچك بوده و اگر در شرايطي اين مواد بيش از حد لازم به گياه داده شود يا از طريق ريشه جذب گردد باعث به وجود آمدن مسموميت در گياه و اگر به ميزان بسيار ناچيز از حد تعادل در گياه پايين تر باشد باعث بروز علاعم كمبود در گياه مي شود پس در هر دو حالت گلهاي گياه شما دچار مشكل شده و نمي تواند رشد مطلوب و مورد رضايت را داشته باشد كه در اين صورت يا ميوه در ابتداي رشد خود از بين رفته و يا درصورت رشد دفرمه شده و بازار پسندي خود را از دست مي دهد .
بنابراين محبت نموده از نظر مواد غذايي بوته هاي خود را بيشتر مورد توجه قرار دهيد همچنين توسيه مي كنم در محلول پاشي از كودهاي بسيار ارزان قيمت و غير معتبر استفاده نكنيد كه يا مؤثر نبوده و يا نتيجه عكس خواهد داشت .
اگر كودي مطلوب باشد در اولين محلول پاشي و بعد از چند روز اولين نشانه هاي تأثير گزاري خود را نمايان خواهد نمود .
موفق باشيد كوروش :10:

koorosh1357
16-09-2009, 12:26
جناب آقاي اسدي سلام
در جداسازي پياز اين گلها بايد اين مطلب را مورد توجه قرار دهيد كه مريستم جوانه كه بر روي پياز است آسيب نبيند اين محل در اصطلاح دكمه ناميده مي شود و در صورت هرگونه آسيب ديگر گياهي رشد نخواهد كرد .
البته در هنگام كاشت بايد توجه داشته باشيد كه پوسته هاي پوششي را تا حد امكان از پياز جدا نماييد كه در كار رشد و جوانه زني زودتر مؤثر است .
موفق باشيد كوروش:exclamati

koorosh1357
16-09-2009, 14:13
جو جو خانم سلام
درمورد گل خيار كه شما فرموديد جسارتاً بايد عرض كنم گل خيار به صورت جداگانه نيست و مادگي و نرك بر روي يك گل تشكيل مي شود و خيارهاي درختي كه اكنون در بازار يافت مي شوند همگي پارتنوكارپ بوده و با داشتن مادگي و بدون تشكيل نرك به خودي خود بارور مي شوند و تنها در زماني كه تنشي از جمله رطوبت ، اختلاف دماي شب و روز و .... به آن وارد شود احتمال تشكيل نركها بيشتر در گلهاي انتهايي وجود داشته كه اين باعث از بين رفتن ميوه و يا تشكيل ميوه هاي دفرمه مي گردد .
در هر حال خيار گياهي بسيار حساس بوده و بايد از شرايط تنش به هر نحو دور باشد .
كوروش :20:

pocke
16-09-2009, 15:34
درمورد گل خيار كه شما فرموديد جسارتاً بايد عرض كنم گل خيار به صورت جداگانه نيست و مادگي و نرك بر روي يك گل تشكيل مي شود و خيارهاي درختي كه اكنون در بازار يافت مي شوند

نه گلم.کوروش جان دیگه کم کم داشتم به این مدرکی که می گرفتم شک می کردم.

از بس با اطمینان گفتی رفتم جزوه ام رو نگاه کردم.

مطابق سخن استادمون برات می نویسم.:

خیار:::

خیار گیاه یک پایه(گل ماده و نر روی یک گیاه)ولی گل نر و ماده جدا از هم هستن.

تفاوت گل نر و ماده:

1.از نظر ساختمان گل نر مادگی ندارد ولی گل ماده کاملن مشخص یک مادگی درشت درست مانند یک خیار کوچیک روی آن گلبرگ

قرار دارد

خیار بعد از 4 تا 5 برگ گل ها ظاهر می شود که گل های نر که ریزش می کنند در ادامه رشد گیاه به مرور گل های ماده ظاهر می شود .

اینقدر کافی بود یا بازم بگم کوروش جان

ali shah
16-09-2009, 21:27
ببخشیدا ولی گفته لیدی جوجو رو منم تائید میکنم.اخه داخل یه کتاب گیاه شناسی خونده بودم:3:

:40::40::40::40::40:

pocke
17-09-2009, 00:18
مرسی علی .

خدایش یه لحظه شک کردم.

khezr132
17-09-2009, 08:46
كورش و پوكه به خوبي راهنمايي كردند و ازشون ممنونم .
در خصوص جدا بودن گل نر و ماده هم من با پوكه موافقم .
دوست عزيز ريزش گل در صيفيجات و بخصوص در خيار ، تا حدي طبيعيه و جاي نگراني نيست . اما گاهي عدم تعادل عناصر ماكرو و ميكرو اين عارضه رو شدت ميدن و گاهي هم عدم تعادل دمايي ممكنه مسبب اين ريزش باشه .
بطور مثال در اين ايام از سال كه اختلاف دماي بين شب و روز زياده ، ممكنه شما رو با اين مشكل مواجه كنه .
البته اگر بوته هاي شما در فضاي باز باشه .
براي تشخيص بايستي اطلاعات بيشتري وجود داشته باشه . اينكه گلدان در كجاست و دور آبياري چگونه هست و شرايط فيزيكي از نظر نور و دما و رطوبت در چه رنجي قرار داره و ......
ممكنه گلدان شمااز تابش نور خورشيد به بدنه و بالا رفتن دماي خاك ، رنج ميبره و يا اينكه با توجه به گفته خودتون كه از پيت در تركيب خاك استفاده كردين و با توجه به ظرفيت زياد و جذب بالاي پيت ، شما قادر به تشخيص صحيح دور آبياري نيستيد و ريشه گياه شما در حالت خفقان قرار داره .
بهر حال اطلاعات صحيح و دقيق لازمه تا بشه يه حدسهايي زد .

khezr132
17-09-2009, 08:53
كورش عزيز
من در خصوص سيكاس تجربه اي ندارم . اما شما مشكلتون رو بطور كامل شرح بدين و حتما اين شرحتون به همراه عكس باشه تا با كمك بچه ها ببينيم مسئله از كجاست و چطور ميشه مرتفعش كرد . اميدوارم كه دير نشده باشه

علي جون
خدا وكيلي تمام زندگيم رو زير و رو كردم و متاسفانه دستور العمل رو پيدا نكردم . اين دستور العمل بعد از آزمايش خاك در اراضي و باغات جاده قديم اصفهان باسه من اومد و تو باغاتي كه اجرا شد بسيار عالي نتيجه گرفتند و همه ازش راضي بودند .
اما خداوكيلي آب شده رفته توي زمين و تمام ترويج و باغباني و .. دنبالش رفتم تا شايد تو ادارات ديگه يه سابقه ازش داشته باشند ، اما چه كنم كه اونجا هم پيدا نشد . تقريبا مال هفت سال پيشه و من چيزي دور نميريزم .
يا دادم به كسي و يادم نيست و يا اينكه يه جايي بايگانيش كردم كه هنوز نتونستم پيداش كنم .
در هر حال به محض اينكه فرجي شد حتما انجام وظيفه ميكنم داداش .

ali shah
17-09-2009, 21:15
كورش عزيز

علي جون
خدا وكيلي تمام زندگيم رو زير و رو كردم و متاسفانه دستور العمل رو پيدا نكردم . اين دستور العمل بعد از آزمايش خاك در اراضي و باغات جاده قديم اصفهان باسه من اومد و تو باغاتي كه اجرا شد بسيار عالي نتيجه گرفتند و همه ازش راضي بودند .
اما خداوكيلي آب شده رفته توي زمين و تمام ترويج و باغباني و .. دنبالش رفتم تا شايد تو ادارات ديگه يه سابقه ازش داشته باشند ، اما چه كنم كه اونجا هم پيدا نشد . تقريبا مال هفت سال پيشه و من چيزي دور نميريزم .
يا دادم به كسي و يادم نيست و يا اينكه يه جايي بايگانيش كردم كه هنوز نتونستم پيداش كنم .

كورش عزيز
من در خصوص سيكاس تجربه اي ندارم . اما شما مشكلتون رو بطور كامل شرح بدين و حتما اين شرحتون به همراه عكس باشه تا با كمك بچه ها ببينيم مسئله از كجاست و چطور ميشه مرتفعش كرد . اميدوارم كه دير نشده باشه

علي جون
سلام

پس اینجور که میگید باید خیلی بدرد بخور باشه انشااله که پیدا میشه.خودتون رو زیاد اذیت نکنید به قول بچه ها گفتنی شیتون پاشو گذاشته روش.به هر حال خضری جون خیلی ممنون که تو فکر ما هستی:11:

ali shah
17-09-2009, 21:16
علي جون
سلام

پس اینجور که میگید باید خیلی بدرد بخور باشه انشااله که پیدا میشه.خودتون رو زیاد اذیت نکنید به قول بچه ها گفتنی شیتون پاشو گذاشته روش.به هر حال خضری جون خیلی ممنون که تو فکر ما هستی:11:

pocke
17-09-2009, 22:46
من هم راجب سیکاس اطلاعاتی ندارم .

کوروش جان خودت یه اطلاعاتی به من بدی بد نیست.

koorosh1357
21-09-2009, 10:34
جو جو جان سلام
در تاپيك سيكاس به اين مطلب شما جواب دادم
كوروش

behzadasadi
21-09-2009, 23:41
سلام
می خواستم درباره هرس کردن تاک انگور وفصل اون چیزهایی بدونم
با تشکر

koorosh1357
24-09-2009, 09:46
پاسخ شما در تاپيك هرس درختان است لطفاً به اين تاپيك مراجعه كنيد
با تشكر كوروش:27:

hamidma
24-09-2009, 12:49
[B]با سلام و احترام

این گیاه اینجا - یعنی خوزستان- معروف است به اکالیپتوس کویتی. من دنبال نام علمی و طریقه ی ازدیادش هستم. ممنون می شوم که راهنمایی کنید
[/CENTER]

خب پس حسابی جای امین رخ و آوا خالی است!

pocke
24-09-2009, 20:10
من یه نخل دیدم رطب می داده الان قبل از اینکه برسه خشک می شه و رطبش می ریزه.

باید چیکار کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟

behzadasadi
25-09-2009, 23:17
سلام
من تو خونه چند تا پیاز گل مریم دارم الان یک هفته است که گلهای بسیار خشبوی اون تمام شده ولی برگهای اون هنوز سبز هستند برای نگهداری از اون ها چه کار باید بکنم؟

koorosh1357
27-09-2009, 10:49
شما مي توانيد پس از زرد شدن برگهاي اين گياه پياز آن را از خاك در آورده و در جاي خشك و خنك و در محلي تاريك نگهداري كنيد و سپس در سال آينده آنها را مجدد به طور جداگانه بكاريد .
اميدوارم موفق باشيد
كوروش

ali shah
27-09-2009, 19:33
سلام دوستان عزیز تر از جان:40:
به نظر شما تقویت درخت از طریق کود پاشی بر روی برگها مفیدتر است یا از طریق چالکود؟

behzadasadi
27-09-2009, 23:39
سلام
فصل قلمه گیری از به زاپنی چه موقعیه وقلمه های اون باید چند سانت باشند؟

در ضمن میخواستم بدونم الان می تونم یک یاس رازقی را روی یک یاس چمپا که تو حیاط پیوند بزنم یا نه اگه میشه چه پیوندی بهتر جواب میده؟
با تشکر

pocke
28-09-2009, 07:12
سلام علی

کود پاشی مایع رو من برای گیاهان آپارتمانی و تزیینی دیدم و وقتی این کود رو می دی دیگه نیازی به کود اون جوری نداره.

2 ماه اول باید هر روز بدی بعد از اون هر هفته ای یک بار باید بدی.(این ها همش در مورد نحوه ی استفادش برای گیاهان آپارتمانی هست)

منم یه سوال دیگه داشتم اگه بخوام یه گیاه دیگه رشد نکنه یعنی یه گیاه مثل انگور رو ببرن و نخوان رشد کنه باید چیکار کنن؟؟؟

koorosh1357
28-09-2009, 09:43
دوستان عزيز علي جان و خانم جو جو سلام:11:
از بيان مطالب مفيد خانم جو جو سپاسگزارم ولي جسارتاً موارد زير قابل توجه است :
همانطور كه مطلع هستيد روشهاي تغذيه درختان بسيار متفاوت بوده و هركدام بنا به هدفي اجرا مي شوند .در يك كلام 2 روش بسيار واضح از تغذيه دادن كود از طريق ريشه كه همان دادن كود به خاك است و دوم محلول پاشي از طريق برگ است كه اين دو روش بيشتر در زماني قابل اجراست كه نوع كمبود در گياه قابل تشخيص بوده و يا براي تغذيه عمومي و معمول به اين كار بپردازيم كه در غير اين صورت آزمايشهاي خاك و برگ بسيار مورد توجه است كه بر اساس آن بايد نوع كود اختصاصي را براي گياه ساخت .
در روش كود دهي به خاك ما 4 هدف را دنبال مي كنيم كه بسيار داراي اهميت است :
1- افزايش ميزان نفوذ پزيري خاك كه با دادن كود گاوي كاملاً پوسيده تحقق مي يابد (كود گوسفندي ، مرغي و كبوتر به هيچ عنوان توسيه نمي شود ؟ )
2- افزايش ميزان ذخيره آب در خاك
3- افزايش ميزان ميكروارگانيسمهاي مفيد خاك
4- افزايش ميزان مواد آلي خاك
با توجه به موارد بالا دادن كود گاوي به سطح خاك نه تنها مفيد نبوده بلكه باعث تجزيه سريع مواد آلي آن مي شود علاوه بر آن كودهاي گاوي كه حتي با كودهاي ديگر براي چال كود استفاده مي شوند داراي تمامي مواد غذايي مورد نياز گياه نبوده و از طرفي بسياري از مواد غذايي ميكرو داراي بار مثبت بوده كه توسط كلوئيدهاي خاك جذب شده و از دسترس گياه دور مي ماند همچنين عناصري مانند ازت در خاك بسيار سبك بوده و در معرض آب شويي بسيار سريع قرار مي گيرند كه بايد در طول فصل رشد به دفعات متعدد به گياه داده شوند نكته مهم ديگر آنكه به دليل حساسيت بيش از حد گياه به عناصر ميكرو و جهت كنترل بيشتر ميزان اين عناصر در گياه توصيه مي شود اين كودها به صورت محلول پاشي به گياه داده شوند .
پس نتيجه مي گيريم كه دوست عزيزمان علي آقا بايد از يك روش تلفيقي براي تغذيه درختانشان استفاده كنند .
همچنين دوست عزيز سركار خانم مهندس جو جو آيا به نظر شما 2 ماه اول براي گياهان آپارتماني چه زماني است و همچنين فكر نمي كنيد دادن كود به اين گياهان هر روز باعث بروز مسموميت غذايي در آن شده كه آن زمان هيچ كاري از ما ساخته نيست ؟
اين مثل شبيه انساني است كه تشنه باشد و ما به جاي يك ليوان آب يك بشكه آب به او بدهيم ؟
البته اگر بيانات بنده اشتباه است از راهنمايي شما بسيار خرسند خواهم شد .
باتشكر كوروش

pocke
29-09-2009, 09:18
ببین کوروش جان من می گم 2 ماه کود مایع به صورت سم پاشی بهش بدی هر روز نه اینکه زیاد .

راستش حرف های رو که من زدم استادم بهم گفته و داخل دانشگاهمون هم عملیش رو می بینم فکر نکنم مشکلی پیش باید

فکر کنم غلظت کود رو با آب می یارن پایین.

koorosh1357
29-09-2009, 15:19
جو جو جان سلام
از لطف شما سپاسگزارم ولي بنده تكرار محلول پاشي به صورت روزانه به مدت 2 ماه را تا به حال نديدم لطفاً جهت افزايش اطلاعات بنده در مورد اين موضوع اطلاعات بيشتري به بنده دهيد .
متشكرم كوروش:41:

ali shah
29-09-2009, 16:50
کوروش جان واقعا ممنون که کامل توضیح میدید.باتوجه به بیانات بالا این سوال ها برای بنده مطرح است که
چرا کود گوسفند یا مرغ نمیتوانند مفید باشند؟این کودها انقدر قوی هستند که در بعضی مواقع در حالت دپو اتش میگیرند.ایا مخلوط کود گوشفند یا مرغ با گاوی در این تمایز تفاوتی حاصل میکند؟
در کل برای این بحث این نتیجه گیری گرفته میشود درسته؟
کود مایکرو و کود حیوانی با هم مخلوط شده در چالکود استفاده شود و کود میکرو برای چند مرتبه محلول پاشی شود.کود اوره را میتوان حتی روی زمین چندین مرتبه استفاده کرد؟

khezr132
30-09-2009, 00:10
درود بر آقاکورش عزیز که با دقت زیاد و مطالعه به سئوالات رفقا جواب میده .
جوجوی خوبم ، منم با کورش موافقم . ما یه محلولپاشی داریم که مواد مغذی رو باهاش به سطح برگ میرسونیم ، که پریود اون بسته به نوع کود و عنصر هدف بین 10 تا 30 روزه . اما یه موقع هست که منظور ما از اسپری کردن محلول ، فقط تامین رطوبته و این محلول ، فقط آب خالصه و چیزی همراهش نیست لذا یا به منظور تامین رطوبت استفاده میشه و یا برای پایین آوردن دما و ممکنه چندین بار هم در طول روز استفاده بشه .
و اما در مورد کود دامی هم نظرم بر اینه که نباید کود مرغی و گوسفندی رو نفی کنیم . کودهای دامی با هم متفاوتند و دلیل این تفاوت هم در میزان عناصر میکرو و ماکرو یی هست که در اونها وجود داره و بسته به نوع زراعت و باغ و یا نوع بافت خاک و آب و یا نحوه دسترسی به اونها ما انتخاب میکنیم . هرکدوم از این کود ها در یک عنصر معدنی نسبت به کود دیگر یا قویتره و یا ضعیف تر

6508
30-09-2009, 13:12
سلام. من تازه اين سايتو پيدا كردم.مهندسي خاك اروميه خوندم.علاقه خيلي خيلي زيادي به باغبوني و كشاورزي دارم.مخصوصا گلخونه.دلم ميخواد يه گلخونه در حدود 150 متر(كوچيكه؟) درست كنم .براي پرورش توت فرنگي-خيار-گوجه فرنگي
نمي دونم چه كاراي كنم.فقط ميدونم كه هر متر مربع اگه به روش ايروني باشه 25-30خرجشه.واگه پيشرفته تر باشه 50-60 تومن.لااقل اگه بتونيد يه سري عكس برام بزاريد تا اينكه خودم يكي را پيدا كنم كه گلخونه داشته باشه برم از نزديك پرورش ايناي كه براتون گفتمو ببينم.كمك زيادي ميخوام

koorosh1357
30-09-2009, 13:48
از دوستان عزيزم آقاي خضري و علي آقا فراوان سپاسگزارم
بنده در گذشته صاحب امتياز و مدير مسئول كلينيك گياه پزشكي بودم و در مورد استفاده ناآگاهانه كشاورزان از كودهاي گوسفندي و غيره مشكلات زيادي را مشاهده نمودم .
از طرفي همانطور كه سروران عزيز مي دانند اين قبيل كودها داراي ازت بسيار بالايي بوده كه درصورت استفاده تازه آنها نه تنها باعث سوختگي گياه شده بلكه خود مانند قفل در خاك عمل كرده و جلوي جذب بسياري از عناصر ديگر را مي گيرد .
باغات بسياري را مشاهده نمودم كه به دليل استفاده از كودهاي گوسفندي تازه در حد خشك شدن كامل درخت پيش رفته بودند كه با خارج نمودن كود از محدوده اطراف درخت و آب شويي درختان به حالت اوليه بازگشتند .
به همين دليل ترجيحاً اينگونه كود دهي از دستور غذايي خذف يا با احتياط كامل و همراه با كود گاوي مورد استفاده قرار گيرد .
در ادامه لازم به ذكر است علي جان اگر در نظر داريد بهترين دستور غذايي را براي باغ يا مزرعه خود اجرا نماييد بايد حتماً در طول فصل رشد توسط آزمايش برگ ميزان دقيق مواد مورد نياز گياه را تعيين نموده تا هم بهترين مواد را به آنها داده و هم با دادن موادي كه مورد گياه نيست باعث بروز احتمالي مسموميت غذايي در گياه خود نشويد لازم به ذكر است آزمايش خاك مناسب اما به اندازه برگ مفيد نيست زيرا شايد عناصري در خاك وجود داشته باشند كه به علتي ؟ قابل جذب براي گياه نيست . از طرفي همانطور كه گفتيد مي توان كود ازت را به صورت جداگانه و در دفعات متعدد به گياه داد كه هرچه ميزان در دفعات كمتر و تعداد دفعات بيشتر باشد بهتر است ( اين مطلب بيشتر در خاكهاي سبك مورد استفاده است به دليل آب شويي بالا )
از دوست عزيز آقاي خضري خواهش مي كنم اطلاعات بيشتري در مورد كود گوسفندي و مرغي به بنده بدهند .
سپاسگزارم كوروش:5:

pocke
30-09-2009, 17:35
سلام

ببخشید موخواستم بدونم چه جوری وقتی گیاهی رو قطع می کنی مانع از رشدش بشی.؟؟؟

behzadasadi
30-09-2009, 23:13
سلام
من دوسال یک نهال نارنج توخونه دارم ولی اصلا رشد نمیکنه چه کار باید بکنم؟

ali shah
01-10-2009, 10:53
سلام بر دوستان عزیزتر از جان
خیلی ممنون دوستان عزیز واقعا تشکر میکنم که سوالات بنده رو به نتیجه میرسونید.اقا کورش خوشحالم که شما هم مثل بقیه دوستان برای رونق حرفه مقدس وبا برکت کشاورزی زحمت میکشید.کورش جان منظور من از کود ها همان کودهای پوسیده است. در مورد ازمایش هم باید بگم که سال 86 یک ازمایش اب و خاک گرفتم حدود 150 در اومد ولی به لحاظ اینکه درختان مسن بودند و کودهای بسیاری در خاک پای انها استفاده شده بود نتیجه ای نگرفتم.ایا در این موقع از سال میتونم ازمایش برگ بگیرم؟

koorosh1357
01-10-2009, 12:22
علي جان سلام
درمورد گرفتن آزمايش برگ در اين زمان بنده توصيه نمي كنم زيرا در اين زمان گياه در حال آماده شدن براي خواب زمستاني است و در اين خصوص مواد غذايي از برگها خارج مي شوند .
در مورد گرفتن آزمايش برگ تا جايي كه بنده اطلاع دارم هر باغدار مي تواند سالي يك بار با هزينه اداره جهاد كشاورزي اين كار را انجام دهد به گونه اي كه شما از طريق جهاد كشاورزي منطقه و مديريت باغباني به يكي از آزمايشگاه هاي مربوطه معرفي شده و تمامي شرايط نمونه برداري از طرف اين آزمايشگاه به شما آموزش داده مي شود پس از انجام آزمايش مدارك شما براي مديريت باغباني ارسال و هزينه آن پرداخت مي گردد .
در اين خصوص لازم به ذكر است در جوابيه داده شده نوع كودهاي مورد نياز گياه به همراه درصد مورد نياز هركدام براي استفاده به شما داده مي شود .
موفق باشيد كوروش:31:

!fateme
01-10-2009, 21:11
سلام.من عضو جديدم.يه سوال جالب ازتون داشتم:
تو حياط خونه دوستم يه درخت گيلاس هست كه امسال كل ميوه هاش دوقلو بودن بدون استثنا!!به نظرتون عاملش چيه؟

pocke
02-10-2009, 11:14
ملت یکی جواب منو بده

من چیکار کنم درختی که قطع کردن دیگه رشد نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

koorosh1357
03-10-2009, 09:05
فاطمه جان سلام
به جمع ما خوش آمديد علت به وجود آمدن گلهاي گيلاس بدين صورت به احتمال زياد به دليل ايجاد يك تنش زنتيكي مي باشد كه بايد به طور دقيق تر به عامل به وجود آمدن آن دست يابيد چرا كه شايد مشكلاتي را براي درخت شما پيش آورد پس لطف كن شرح كاملي از حداقل يك الي دو سال گذشته آن برايمان بنويسيد .
موفق باشيد كوروش:8:

koorosh1357
03-10-2009, 09:09
پوكه جان سلام
لطفاً اطلاعاتي درمورد اندازه و علت جلوگيري از رشد درخت برايم بنويسيد در هر حال اگر منظور شما جلوگيري از رشد درخت به صورت دائم باشد مي توانيد از كتابهايي كه در مورد روشهاي بنساي نمودن درختان نوشته شده استفاده كنيد .
كوروش:40:

ali shah
03-10-2009, 15:29
سلام دوستان

ملت یکی جواب منو بده

من چیکار کنم درختی که قطع کردن دیگه رشد نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با اجازه پیشکسوتان
شما اطراف تنه بریده شده را به گازوئیل اغشته کن فکر کنم نتیجه بگیرید.

!fateme
03-10-2009, 22:20
سلام آقا کوروش و البته بقیه دوستان.کوروش جان این درختی که گفتم سالهای سال بدون هیچ مشکلی میوه های طبیعی و خوشکل تولید میکرده.راستشو بخواید رفتم در موردش تحقیق کردم نتایج جالبی هم داشت.رشته من باغبانی نیست در مورد کود آهن و یه روش سنتی استفاده از آهن چیزی نشنیده بودم به جهاد کشاورزی رفتم مهندس گفت احتمالا آهن زیاد بش داده شده اونم بصورت تکه های آهن پاره!جالب اینجاست که حدس ایشون کاملا درست بود!

!fateme
03-10-2009, 22:35
حالا یه سوال دیگه:من یه بار خواستم دیفن باخیا رو از طریق قلمه تکثیر کنم روشم درست رفته بودم قلمه هارو بصورت افقی توی خاک گذاشتم ولی بعداز چندروز همه خراب شدن.دلیلش چیه؟فقط اینم بگم که گلدونم جلو آفتاب بود.

pocke
04-10-2009, 05:52
علی جون مرسی .بازم به تو که ما رو تحویل می گیری

hamidma
04-10-2009, 07:23
من یه نخل دیدم رطب می داده الان قبل از اینکه برسه خشک می شه و رطبش می ریزه.

باید چیکار کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟

احتمالا گرده افشانی نمی شود. معمولا باید این کار را خود باغبان انجام دهد.

koorosh1357
04-10-2009, 10:42
فاطمه جان سلام
تا جايي كه سواد بنده مي رسد عنصر آهن به صورت آهن صنعتي كه در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي گيرد داراي مولكولهاي قابل جذب براي گياه نيست چرا كه در اين صورت بنده سردرد نداشتم كه قيمتهاي گزاف براي كودهاي آهن موجود در بازار بپردازم و يا شركتهاي مختلف در ساختن انواع مختلف كودهاي آهن با هم رقابت كنند و قيمتهاي متفاوت را عرضه نمايند .
همانطور كه مي دانيد عناصر مختلف پس از استفاده در خاك بايد به فرم قابل جذب گياه تبديل شده تا مورد مصرف قرار گيرند مثلاً عنصر فسفر و پتاس ( البته به غير از عناصري كه جديداً به صورت محلول پاشي استفاده مي شوند ) بايد 5 الي 6 ماه در خاك بمانند تا به فرم قابل جذب تبديل شوند به همين دليل است كه اين عناصر به صورت چال كود در 5 الي 6 ماه قبل از زمان مصرف به خاك داده مي شوند .
پس در نتيجه دادن كود آهن به صورت براده آهن يا كوبيدن ميخ آهني داخل درخت بي معناست ؟
بنده در باغچه منزل خود 2 درخت گيلاس و آلبالو داشتم كه به طور ناگهان در سال 3 بار گل مي دادند حتي در زمستان كه برف مي باريد علت اين جهش پيدا نشد و درختان من خشكيد ؟
درمورد تكثير ديفن باخيا بهترين روش كاشتن قلمه در آب مي باشد كه به راحتي ريشه مي زند و همانطور كه گفتيد علت از بين رفتن نهال شما گرماي زياد آفتاب و عدم ريشه مناسب براي جذب آب بوده كه باعث از بين رفتن آن شده . درضمن در شرايط بسيار استثنايي ديفن گل هم مي دهد كه بسيار زيباست .
لطفاً درمورد موارد بالا از دوست عزيزتان بيشتر بپرسيد ؟
موفق باشيد كوروش

!fateme
04-10-2009, 22:40
ممنون از توضیحاتتون.راستشو بخوای واسه منم خیلی عجیب و البته خیلی جالب بود بااین حال توضیحات شما منطقیه.

!fateme
04-10-2009, 22:46
بچه ها من نیاز به مقاله هایی دارم در مورد علفهای هرز در مزارع گندم وتحقیقاتی که در این زمینه انجام شده.میتونید راهنماییم کنید؟سایتی چیزی که کمکم کنه.

behzadasadi
06-10-2009, 14:38
سلام
اقا کوروش ازشما بخاطر اطلاعات خوبتون تشکر میکنم
ازشما میخواستم که اگر اطلاعات یا عکسهایی از گل دیفن باخیا دارین در اختیار من بذارین
با تشکر

koorosh1357
06-10-2009, 15:05
بهزاد جان سلام
از لطف شما سپاسگزارم . متأسفانه اين گل مورد نظر در منزل يكي از بستگان بنده در شهرستان است كه من از آن عكس نگرفتم ولي حتماً در اولين فرصت اطاعت خواهم كرد .
:41:

pocke
06-10-2009, 21:13
بهزاد عکس از دیفن باخیا می خوای؟؟؟

خوب بزار یه سر برم پایین از گلخونم عکس بگیرم.

اطلاعاتم فکر کنم باید قسمت گل های آپارتمانی بری.

حمید قبلن خوب بوده الان یه هو نیاز به گرده افشانی پیدا کرده .حرفا می زنیااااااااااا

pocke
06-10-2009, 21:16
در مورد این کلمات اطلاعاتی دارید؟؟؟

cotalydon

endisperm

perisperm.

اگر اطلاعاتی دارید توی پیغام خصوصی برام بفرستید.

در مورد ذخیره غذایی در دانه هست.

ali shah
14-10-2009, 23:27
سلام بر دوستان عزیزتر از جان
دوستان این سایت هواشناسی کل کشوره که پیش بینی اب وهوای شهر خودتون رو در شش روز اینده اطلاع میدهد.این سایت از هر ایستگاه هواشناسی اطلاعات جالبی درمورد کشاورزی وسایر موارد اطلاع رسانی میکند.امیدوارم مفید واقع بشه.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

pocke
15-10-2009, 23:09
علی جان ولی اصلن به این هوا شناسی ها اطمینان نیست مخصوصن شیراز که همیشه پیش بینیش اشتباه هست.

یه دفعه گفت تو زمستون هوا آفتابی هست فردا .منم سویشرتی نبردم زدو برف اومد البته کم بود ولی اومد

منم یخ داشتم موزدم.

khezr132
18-10-2009, 14:13
msn , accuweather هم سايتهاي معتبر و خوبي هستند و پيش بيني 10 روزه ميده و 48 ساعت آخر رو ditail ميده كه خيلي جالبه و ساعت به ساعت رو تحليل ميده و سرعت باد ، رطوبت و حتي ارتفاع برف و ميزان باران و درصد تحقق رو ميده

pocke
19-10-2009, 21:29
راستی در مورد نخل هم از استادم که پرسیدم به خاطر خاک هایی که از عربستان اومده بودن خرما ها خراب شده بودن .مثل اینکه داخل

این خاک ها نموعی قارچ وجود داشته .

pocke
22-10-2009, 19:34
چرا قیچی های باغبانی فرق می کنه و موارد استفاده هر کدومش توچی هست؟؟؟

یه سوال دیگه چه گیاهی همیشه ی سال گل می ده؟؟

به نظر خودم یکی از ارقام رز هست.به جز این چی دیگه؟؟

mahpare
27-10-2009, 15:58
سلام.من عضو جدیدم.نمیخواید بهم خوش آمد بگید؟!دوست دارم در مورد فعالیتهایی که اینجا انجام میدید بیشتر بدونم واگه شد تو بحثاتون شرکت کنم.

pocke
29-10-2009, 10:24
سلام بر عضوجدید خوش امدی

خوب ما اینجا سوال های که داریم رو می پرسیم و دوستان اگر اطلاعاتی دارن کمکمون می کنن.

فهمیدی؟؟؟

سيامک
29-10-2009, 17:07
نوع خاک ودفعات آ بياري ودرجه حرارت ورطوبت براي درخت انبه به چه ميزان ميباشد

pocke
30-10-2009, 20:24
تو مناطق استوای هست

به نظرت تو اصفهان رشد می کنه؟؟

mahpare
30-10-2009, 22:10
خوب ما اینجا سوال های که داریم رو می پرسیم و دوستان اگر اطلاعاتی دارن کمکمون می کنن.

فهمیدی؟؟؟
پوکه خانم فکر نمیکنید اینجوری خوش امدگویی کردن یکم بهم برمیخوره؟:13:یعنی چی که فهمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:19:
یه جورایی از اومدن به این جمع پشیمونم کردید.کلی سوال داشتم که فکر میکردم میشه اینجا جوابشو پیدا کرد.

ali shah
31-10-2009, 19:30
سلام
دوست عزیز ایشون منظوری ندارن توی عالم تکس ممکنه یه سوئه تفاهم هایی پیش بیاد ولی قرار نشد این اول کاری ناراحت بشی به نظر من همین الان سوالاتون رو مطرح کنید مطمئن باشید به نتیجه میرسید وهیچ وقت برای یاد گرفتن فرصت رو از دست ندهید :40:

!fateme
02-11-2009, 09:25
مهپاره خانم سوء تفاهم شده.مطمئن باشید ایشون منظور بدی نداشتن.این جمع متعلق به همه ست لطفا سوالاتونو بپرسید.

mahpare
02-11-2009, 09:29
ممنون از لطفتون.میخواستم یه سری مقاله در مورد کنترل تلفیقی پیدا کنم.منظورم کنترل تلفیقی علفهای هرزه.

pocke
03-11-2009, 16:22
ببخشید.مثل اینکه بد منظورم رو بیان کردم.

شرمنده

.خوب راستش من در مورد علف هرز چیزی نمی دونم ولی یادم هست یکی از بچه ها فوق کنترل علف های هرز داشت.

یه تاپیک هم درست کرده .از اون بپرسید شاید بتونه راهنمایتون بکنه

بازم شرمنده از بروبچ

ali shah
03-11-2009, 20:23
سلام دوستان
لطفا توصیه های لازم در مورد کشت جو رو بگید ممنون میشم.

mahpare
05-11-2009, 18:52
ببخشید.مثل اینکه بد منظورم رو بیان کردم.

شرمنده

.خوب راستش من در مورد علف هرز چیزی نمی دونم ولی یادم هست یکی از بچه ها فوق کنترل علف های هرز داشت.

یه تاپیک هم درست کرده .از اون بپرسید شاید بتونه راهنمایتون بکنه

خواهش ميكنم اشكالي نداره.فقط ميشه ايشونو معرفي كنيد؟

pocke
05-11-2009, 20:34
باشه .بزار ببینم کی بود ای دیش رو موگم بهت

marziyeh_2050
02-12-2009, 19:08
سلام
ممکنه ازتون در مورد گل های شمعدانی و طرز نگهداری اونا در منزل سوال کنم.
اصلا میشه اونا رو توی خونه نگه داشت؟
من یه گل شمعدانی توی اتاق خوابم دارم . روزها موقعی که میرم سر کار چون میدونم این گل به نور زیادی احتیاج داره پرده رو کنار میزنم تا نور و آفتاب بگیره . هر دو یا سه روز یکبار هم اون رو آبیاری میکنم اما با سرد شدن هوا تعداد زیادی از برگهای اون هم زرد شده. فکر میکنین دلیل اون سردی هواست یا چیز دیگه ایه؟ از راهنماییتون ممنون میشم

greena
03-01-2010, 17:08
سلام و درود
میخواستم دوستان گرامی این انجمن منو راهنمایی کنند »:
من یه کتاب درمورد نحوه کاشتن و هرس و کلا نگه داری درختان و اینکه مثلا چه زمانی برای این کارها بهتره میخواستم معرفی کنن.
- البته بیشتر درختهای بدون میوه( و همچنین با میوه )
در ضمن من اسم کتاب دکتر خوشبوئی رو هم قبلا شنیدم.بسیارسپاس

pocke
07-01-2010, 16:10
گیاهان و گل های خانگی

پرورش گل ها و گیاهان زینتی .گرد آورنده :پریناز مرعشی و اقای اشرف

اصول باغبانی

پرورش در باغ خانه و آپارتمان آقای حسین حسنی زاده

greena
09-01-2010, 15:11
سلام و درود

اصول باغبانی از کیه کامل و مفید هستش .
ممنون

pocke
09-01-2010, 19:42
من خودم باغبانی عمومی رو دارم از حیدر تقی لو .
علی عدالت هست .

اصول باغبانی رو نمی دونم

S-M-P30
13-01-2010, 21:36
سلام
ممکنه ازتون در مورد گل های شمعدانی و طرز نگهداری اونا در منزل سوال کنم.
اصلا میشه اونا رو توی خونه نگه داشت؟
من یه گل شمعدانی توی اتاق خوابم دارم . روزها موقعی که میرم سر کار چون میدونم این گل به نور زیادی احتیاج داره پرده رو کنار میزنم تا نور و آفتاب بگیره . هر دو یا سه روز یکبار هم اون رو آبیاری میکنم اما با سرد شدن هوا تعداد زیادی از برگهای اون هم زرد شده. فکر میکنین دلیل اون سردی هواست یا چیز دیگه ایه؟ از راهنماییتون ممنون میشم

آره گل شمعدانی رو میشه تو خونه نگه داشت باید بدونی گل شمعدونی خیلی حساسه و باید انو تو یه جای گرم نگه داری اگر برگاهی ÷ایین گل زرده اشکال نداره ولی اکر بکهای بالا زرد شدن باید بگم از سرماست انو زیاد اب نده تو زمستون 4روز یه بار داخل تابستون 3روز یه بار

nikmanesh_1367
15-01-2010, 14:09
سلام دوستان من به تازگی وارد بحث گل و گیاه خانگی شدمو تجربه ای ندارم ازتون کمک میخام برا پیدا کردن یه کتاب یا سی دس یا سایت جامع در مورد گیاهان زینتی و گیخانه ای با عکس مرسی ممنون

pocke
24-01-2010, 14:05
عزیز من صفحه قبل چند تا کتاب رو گفتم .

فکر کنم به دردتون بخوره
در مورد عکس اسم سی دی رو می پرسم می گم هم عکس هم روش تکثیر و .... داره

morsadr
31-01-2010, 12:43
سلام دوستان
من یک کتاب یا مقاله جامع در مورد باغبانی مخصوصا درختان میوه می خواستم . در مورد نگهداری آبیاری کود های شیمیایی و طبیعی و مخصوصا هرس درختان میوه. در صورت امکان راهنمایی بفرمائید . :11:

marziyeh_2050
01-02-2010, 23:56
من میدونم که گیاهان علاوه بر کودهای معمولی به آهن هم نیاز دارن. آیا میشه آهن مورد نیازشون رو به صورت مصنوعی و با دادن براده های ریز آهن تأمین کرد. آیا این کار رو میشه برای گلهای آپارتمانی هم انجام داد مثل بامبو؟؟ اصلا بامبو نیازی به آهن داره؟
میخ های معمول که در بازار موجوده از آهنه. آیا میشه بجای براده آهن از میخ ای کوچک استفاده کرد؟
اگر آهن برای گیاه زیادی باشه یا براش مضر باشه چه اتفاقی برای اون میفته؟

baharvandi
07-02-2010, 14:27
سلام دوستان
اگه کسی در رابطه با"طرز کاشت لوبیاقرمز" اطلاعاتی دارید برای من ارسال کنیدلطفامشخصات عمومی و گیاهشناسی رو هم تشریح کنید. با تشکر

ali shah
26-02-2010, 21:50
من میدونم که گیاهان علاوه بر کودهای معمولی به آهن هم نیاز دارن. آیا میشه آهن مورد نیازشون رو به صورت مصنوعی و با دادن براده های ریز آهن تأمین کرد. آیا این کار رو میشه برای گلهای آپارتمانی هم انجام داد مثل بامبو؟؟ اصلا بامبو نیازی به آهن داره؟
میخ های معمول که در بازار موجوده از آهنه. آیا میشه بجای براده آهن از میخ ای کوچک استفاده کرد؟

من ازکسی شنیدم که چند مرتیه از براده های اهن برای رفع کمبود اهن استفاده کرده بود و نتیجه خوبی هم گرفته بود ولی بعداز یک مدتی درخت یه جوری وابستگی پیدا کرده.درضمن این هم بگم که خودم داخل یه کارخونه کلات اهن دیدم که از براده های اهن استفاده میشه.

marziyeh_2050
28-02-2010, 22:38
ببخشید میشه بگید وابستگی پیدا کرده بود یعنی چی ؟ منظورتون اینه که معتاد شده بود به آهن؟ ولی نمیتونه درست باشه چون همه موجودات زنده به املاح و مواد معدنی برای زندگی نیاز دارن و آهن یکی از اصلی ترین اونهاست البته به مقدار خیلی کم. ولی وجودش ضروری و حیاتیه. و مقدار زیادش باعث بیماری های شدید میشه که این در مورد گیاهان و حیوانات و انسانها صدق میکنه. اینو میدونم که اگه به گیاه زیاد آهن بدی عکس العمل نشون میده مثلا میوه هاش به صورت غیرطبیعی درمیان یا برگهاش دارای لکه میشن و غیره. ولی نشنیدم که به آهن وابستگی پیدا کنه!!!

ali shah
02-03-2010, 21:14
ببخشید میشه بگید وابستگی پیدا کرده بود یعنی چی ؟ منظورتون اینه که معتاد شده بود به آهن؟ ولی نمیتونه درست باشه چون همه موجودات زنده به املاح و مواد معدنی برای زندگی نیاز دارن و آهن یکی از اصلی ترین اونهاست البته به مقدار خیلی کم. ولی وجودش ضروری و حیاتیه. و مقدار زیادش باعث بیماری های شدید میشه که این در مورد گیاهان و حیوانات و انسانها صدق میکنه. اینو میدونم که اگه به گیاه زیاد آهن بدی عکس العمل نشون میده مثلا میوه هاش به صورت غیرطبیعی درمیان یا برگهاش دارای لکه میشن و غیره. ولی نشنیدم که به آهن وابستگی پیدا کنه!!!
بعله منظورم همون معتاد شدنه.

marziyeh_2050
11-03-2010, 00:07
میشه یخورده بیشتر توضیح بدید؟
نه اینکه من یخورده توی مسئله اعتیاد گیاهان خنگم میخوام بیشتر بدونم

باغبون
02-04-2010, 11:57
سلام ، من فارغ التحصیل رشته باغبانی هستم دوست دارم یه کار برا خودم دست وپا کنم تو ذهنم تولید آلوئه ورا ی داروئی هست بنظرتون گیاه پر طرفداریه یا نه؟ اگه بخوام در سطح وسیع تولید کنم تا بعنوان کرم ازش استفاده کنن باید به کجا بفروشم؟ من از بازار یابی چیزی نمیدونم اگه میشه بهم کمک کنین و اطلاعاتی اگه دارین یا پیشنهادی بهم بگین.ضمنا میخواستم بدونم تو فضای آزاد چه گیاهای بیشتر کار میشه؟متشکرم

pocke
03-04-2010, 18:13
سلام.

می شه بگید کجا زندگی می کنید ؟؟/شرایط آب و هوای اون منطقه چه جوری هست؟؟؟

باغبون
04-04-2010, 00:06
سلام ،من تو استان مازندران زندگی میکنم،آب و هوای معتدل

باغبون
04-04-2010, 00:15
سلام و درود

اصول باغبانی از کیه کامل و مفید هستش .
ممنون

اصول باغبانی نوشته دکتر تفضلی و خوشخو

باغبون
04-04-2010, 00:22
سلام دوستان من به تازگی وارد بحث گل و گیاه خانگی شدمو تجربه ای ندارم ازتون کمک میخام برا پیدا کردن یه کتاب یا سی دس یا سایت جامع در مورد گیاهان زینتی و گیخانه ای با عکس مرسی ممنون

کتابهای گیاهان آپارتمانی که مربوط به شهرداریه خیلی میتونه مفید باشه،کتاب گلکاری دکتر کافی،گلکاری دکتر خلیقی از کتاب های مفید در مورد گیاهان زینتی هستن

باغبون
04-04-2010, 00:32
سلام دوستان
من یک کتاب یا مقاله جامع در مورد باغبانی مخصوصا درختان میوه می خواستم . در مورد نگهداری آبیاری کود های شیمیایی و طبیعی و مخصوصا هرس درختان میوه. در صورت امکان راهنمایی بفرمائید . :11:

کتاب اصول باغبانی دکتر خوشخو و تفضلی یه کتاب جامع هست برای مباحث باغبانی که اطلاعات در مورد تمام شاخه های علوم باغبانی از جمله گل، میوه سبزی ، کلیاتی که در مورد احداث باغ باید بدونیم ،در مورد ابزار آلات باغبانی ویکسری اطلاعات گیاهشناسی صحبت کرده،کتاب میوه های گرمسیری دکتر سیاری ،کتاب میوه کاری دکتر جلیلی مرندی ،میوه کاری دکتر تفضلی همشون کتابهای خوبین و تو کتاب دکتر سیاری در مورد انواع هرس، کامل توضیح داده شده

باغبون
04-04-2010, 01:04

دوست من میخ !!!!!!!!!!!:18:برا تامین آهن گیاه!!!!:18:دادن براده آهن برای تامین نیاز آهن گیاه کاملا غیر منطقیه :41:چون باید آهن به فرم قابل جذب در بیا د تا گیاه بتونه جذبش کنه. در مورد بامبو هم که پرسیدین اطلاعاتی راجع به تغذیه اش ندارم ولی خاله ام تو خونه اش چند تا شاخه بامبو داره که فقط تو آب خالی و بدون هیچ تغذیه ای زنده و سالم اند:46:

pocke
04-04-2010, 15:20
اینجا چه خبره؟؟؟

در مازندران چون محیط مناسب هست کمبود اهن فکر نکنم پیش بیاد بعد برو جنگل بهترین خاک داره به اندازه گلدونات بردار.

---------- Post added at 04:20 PM ---------- Previous post was at 04:19 PM ----------

اینجا چه خبره؟؟؟

در مازندران چون محیط مناسب هست کمبود اهن فکر نکنم پیش بیاد بعد برو جنگل بهترین خاک داره به اندازه گلدونات بردار.

باغبون
04-04-2010, 21:40
اینجا چه خبره؟؟؟

---------- Post added at 04:20 PM ---------- Previous post was at 04:19 PM ----------

اینجا چه خبره؟؟؟

سلام
خبر خیره .... :27:

من داشتم جواب یکی از دوستا رو می دادم ... سوالی در مورد آهن نپرسیدم :31:

راستی اگه هر کس بخواد بره جنگل واسه گلدوناش خاک برداره که ..... :41: بهتره بیشتر مواظب طبیعت باشیم و برای منافعمون زیاد بهش صدمه نزنیم (اینو کلی گفتم روی صحبتم فقط با شما نیست بلکه با همه هست :46:)

اگه در مورد بازاریابی چیزی می دونین، بهم بگین ، ممنون می شم :20:
متشکر

pocke
04-04-2010, 23:05
من یه استاد دارم اگه بخوام با اون مشورت می کنم

چرا همش پست خودته؟؟؟

خوب خاک گلدون رو همون جا بریزن .فقط تو شمال جواب می ده این کار .

باغبون
04-04-2010, 23:42
من یه استاد دارم اگه بخوام با اون مشورت می کنم

چرا همش پست خودته؟؟؟

خوب خاک گلدون رو همون جا بریزن .فقط تو شمال جواب می ده این کار .

اگه از استادتون بپرسین ممنون میشم بیشتر فروشش برام مهمه ،همونطور که قبلا گفتم میخوام بدونم به کجا بفروشم تا ازش استفاده بشه برا کرم و...چطور شرکت مورد نظر رو پیدا کنم.متشکرم :11:

pocke
07-04-2010, 20:44
شمارش رو بدم خودت حرف می زنی؟؟؟؟؟

اگه خواستی پ خ بده بهم .....

Ce-masoud
14-04-2010, 23:25
لطفا در مورد کاشت و نگهداری گل رز رونده توضیح بدید. چه نوع خاک و کودی نیاز داره؟ به هرس احتیاج داره یا نه؟

باغبون
15-04-2010, 22:11
لطفا در مورد کاشت و نگهداری گل رز رونده توضیح بدید. چه نوع خاک و کودی نیاز داره؟ به هرس احتیاج داره یا نه؟

نیازهای اقیلمی رزها:رزها به نور زیاد و دمای خنک نیاز دارند در این شرایط گلهای با کیفیت بالا تولید میکنند.رزها باید حداقل 6 ساعت در روز آفتاب در یافت کنند.اگر رزها رو زیر سایه درختان بکارین گلها کیفییت مناسبی نخواهند داشت.خاک شنی برای رزها مناسب نیست،از کاشت آنها در خاکهای قلیایی خود داری کنیدph=6 مناسبه رزهاست. خاک رز باید عمیق و حاصلخیز با زهکش مناسب باشد مواد آلی باید بتدریج به خاک اضافه شوند .رزهای بالارونده بخاطر شاخه های باریک و بلند خود نیازبه قیم دارند که این قیم میتواند پایه، داربست،دیوار باشد.

آفات:مهمترین آفات رزها در ایران کرم ساقه خوار رز است که بهترین روش مبارزه با این کرمها هرس شاخه های آلوده و سوزاندن آنهاست.
هرس:در رزهای رونده که گل روی شاخه سال گذشته تولید میشود، هرس این رزها بعد از گلدهی صورت میگیرد و در آن شاخه های ضعیف قطع میشوند شاخه های بسیار بلند اندکی کوتاه هتر میشوند.:11:

آبنوس89
17-06-2010, 09:42
گیاه آزالیا دارم زرد شده و داره خشک میشه. چیکار کنم؟

باغبون
17-06-2010, 22:49
گیاه آزالیا دارم زرد شده و داره خشک میشه. چیکار کنم؟
سلام دوست من:11:اگه برگهاش زرد شدن و زير برگ مملو از تار عنکبوته علامت وجود کنه قرمزه که بايد هر دو هفته يکبار با کنه کش سمپاشي کنيد . اگه برگها سبز کمرنگ شدن نور کافي نيست و يا خاک کلسيم بيش از حد داره که بايد اونو به محل پر نورتر منتقل کنيدو با اب باران و يا اب جوشيده سرد شده ابياري و غبار پاشي کنين. اگه برگها و گلها خشک ميشن و ميريزن دليلش کمبود يا زيادي اب ابياريه و يا گرم و خشک بودنه هواس اگه اب زياد دادين صبر کنين سطح خاک خشک بشه بعد ابياري کنين. ضمنا ازاليا به نور زياد احتياج داره واز نور مستقيم خورشيد بيزاره و در طول سال به ابياريه روزانه نياز داره

naser111
24-06-2010, 10:07
سلام به دوستان واساتید گرامی من به نگهداری نخل خرما در آپارتمانم خیلی علاقه دارم می خوام خوب پرورشش بدم بزرگ بشه لطفا هرچیزی که دراین زمینه می تونه کمکم کنه بفرمایید خیلی سپاسگذارم

naser111
27-06-2010, 10:26
کسی جواب نمیده

ali3dw
04-07-2010, 17:39
09357859384 ابراهیمی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) حتما ببینید
اغباني، گلخانه،زراعت،گياهپزشكي، علوم دامي، خاكشناسي، ماشينهاي كشاورزي و مهندسي آب

فقط 1000 تا 1500 تومان

B13 فيلم آموزشي علمي عملي هرس مركبات
B14 فيلم آموزشي كاشت ، داشت و برداشت توت فرنگي
B15 فيلم آموزشي علمي عملي هرس انگور
B16 فيلم آموزشي علمي عملي هرس درختان سيب
B17 آموزش پيوند زدن
۱۸ B گلكاري مكانيزه
۱۹ B آموزش باغباني راهنماي جامع و كامل باغ و باغبانيMS Gardening
20 B Perfect Plants بيش از ۲۰۰۰ گونه گياهي - داراي ***** هاي جستجو بر اساس نيازهاي شما
B21 دايره المعارف باغباني سانست Sunsets Western Garden
B22 نرم افزار گياهشناسي Botanica
B23 مجموعه گلهاي زينتي در دنيا
54 B طراحي فضاي سبز نرم افزارهاي جامع ، جديد و حرفه اي طراحي فضاي سبز 4CD
55 B طراحي فضاي سبز (صدها الگو براي طراحي)
B83 راهنمايي عملي پرورش گياهان آپارتماني 2CD
84 B پرورش گلهاي آپارتماني ( زينتي ) نرم افزار مصور و جامع كاشت و پرورش صد گياه زينتي در ايران
85 B كاشت درختان مثمر در اراضي شيب درا و كم بازده با استفاده از سامانه هاي آبگير و سوپر جاذب ها
B88 راهنمايي عملي درختكاري
B89 احداث و احياي تاكستان ديم
99 B راهنماي جامع كشت ، داشت و برداشت زيتون
144 B راهنماي جامع كشت ، داشت و برداشت پسته فارسي
B145 مديريت باغ پسته (موسسه تحقيقات پسته كشور)
108 B كاشت ، داشت و برداشت انار
146 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت سيب + فيلم آموزشي سيب پاكوتاه(مالينگ مرتون)
147 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت انگور
148 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت مركبات + مركبات در اينترنت
B152 برداشت و سورتينگ مركبات
149 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت بادام + فيلم آموزشي ارقام دير گل بادام
150 B فيلم آموزشي خرما
151 B فيلم آموزشي كاشت ، داشت و برداشت فندق
۶۲ B آموزش كشت خربزه
۱۰۶ C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان باغي
33D بيماري هاي گياهان زينتي و رزها بصورت مصور و جامع(كامل و گويا حفظ نباتات آمريكا )APS
35D آفات درختان ميوه معتدله نرم افزار جامع با گويا همراه تصوير
۵۶ K تعيين نياز آبي گياهان زراعي ايران تعيين نياز آبي گياهان باغي و زراعي در كل كشور ( كاربردي و تخصصي) بر اساس آمار دقيق هواشناسي و اقليمي 30 ساله كل مناطق كشور
110D بيماريهاي مهم خانواده كدوئيان APS نرم افزار جامع و مصور از سري حفظ نباتات آمريكا (خيار و ... )
74 D آفات ، بيماريها و علف هاي هرز سيب //
73D آفات ، بيماريها و علف هاي هرز مركبات //
35D آفات درختان ميوه معتدله نرم افزار جامع با گويا همراه تصوير
107D بيماري هاي درختان ميوه نيمه گرمسيري وگرمسيري APS بيماري هاي مهم درختان ميوه گرمسيري ، مركبات و نيشكر و شش ميوه ديگر
۲۲ C مرجع كامل تشخيص علائم كمبود عناصر
۲۳ C مرجع كامل علائم كمبود و مسموميت عناصر در گياهان زراعي
105 C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان زراعي
۱۰۶ C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان باغي
۱۰۹ C راهنماي استفاده عناصر كم مصرف در كشاورزي
J7 فيلم مستند آموزشي كشت هيدروپونيك
J8 فيلم آموزشي كشت توت فرنگي در گلخانه
9 J آموزش كشت گوجه فرنگي در گلخانه
10 J آموزش كشت خيار در گلخانه 3CD
11J آموزش كشت فلفل در گلخانه
۱۷J فيلم مستند كشت گلخانه اي گلهاي رز ، آنتوريوم و ژربرا فيلم آموزشي 3CD
J18 پرورش گل در بستر هايدرپونيك
۳۲J كشت قارچ دگمه ايي ، صدفي و شي تاكه 4CD
J33 كشت قارچ دگمه ايي ، صدفي(اسلايد پاورپوينت)+ نرم افزار شناسايي انواع قارچEn + فيلم آموزشي مصرف بهيته آب و سوخت در پرورش قارچ
۵۰J آموزش احداث گلخانه 2CD
۵۱J گلخانه هاي هلند
۵۲J طراحي سيستم تهويه و حرارتي گلخانه ها
53 J مبارزه با آفات گلخانه اي
60J اصول كاشت در خزانه
J61 آزمايش آب و خاك + انتخاب بذر مناسب
J62 معرفي گلخانه هاي مدرن (فيلم تبليغاتي)
J63 تهيه و توليد نشاء
J64 فيلم آموزشي دما در گلخانه و كنترل آن
D 109 بيماريهاي قارچي در گلخانه هاي خيار فيلم آموزشي
۱۰۳ J مديريت گلخانه

اميرسوكي
04-08-2010, 14:51
سلام.
اولين پست من در اين فروم و مسلما در اين تاپيك .
با تشكر از همه ي دوستان با ذوق اين تاپيك.
من تقريبا تمام تاپيك رو خوندم . ولي هنوز يك سوال برام راجع به خاك مناسب وجود داره. ممنون ميشم جواب بدهيد .
خاك باغچه ي ما بعد از آبدهي ، آب رو در سطح نكه ميداره و قدرت نفوذش كمه . كه به احتمال زياد به خاطر اين هست كه 2-3 سالي هست كه بيل نخورده . بعد از آبياري و خشك شدن هم ترك ميخوره و احتمالا به خاطر اين هست كه رس بالا داره . درست ميگم ؟
حال با توجه به صحبتهاي اين تاپيك بايد شن و ماسه به خاك اضافه كنم . براي يك باغچه 3در 4 متر چه مقدار مناسب هست و اينكع اين شن و ماسه رو از كجا تهيه كنم ؟ دستي ؟ يا خريد از گلفروشي ها ؟
امسال سه گوني كود حيواني ريختم ولي ميدونم كه باغچه از نظر مواد غذايي در وضعيت نامطلوبي قرار داره ، خوشحال ميشم نوع كود و مقدار اون رو هم بهم بفرماييد .
با تشكر از دوستان.

h_p_a
10-08-2010, 06:51
[QUOTE=naser111;5100248]سلام به دوستان واساتید گرامی من به نگهداری نخل خرما در آپارتمانم خیلی علاقه دارم می خوام خوب پرورشش بدم بزرگ بشه لطفا هرچیزی که دراین زمینه می تونه کمکم کنه بفرمایید خیلی سپاسگذارم[/QUOTE

سلام برای آپارتمان بهتره از نخل فونیکس استفاده کنی و از نخل های زینتی کنتیا که به نخل آپارتمانی معرف هست مناسبه نخل ها تقریبا مناسب هستند برای شرایط آپارتمان در ضمن نخل :
فونیکس میوه هم میده اگر شرایط نگهداری آن مناسب باشد .

ali shah
12-08-2010, 12:34
سلام.
اولين پست من در اين فروم و مسلما در اين تاپيك .
با تشكر از همه ي دوستان با ذوق اين تاپيك.
من تقريبا تمام تاپيك رو خوندم . ولي هنوز يك سوال برام راجع به خاك مناسب وجود داره. ممنون ميشم جواب بدهيد .
خاك باغچه ي ما بعد از آبدهي ، آب رو در سطح نكه ميداره و قدرت نفوذش كمه . كه به احتمال زياد به خاطر اين هست كه 2-3 سالي هست كه بيل نخورده . بعد از آبياري و خشك شدن هم ترك ميخوره و احتمالا به خاطر اين هست كه رس بالا داره . درست ميگم ؟
حال با توجه به صحبتهاي اين تاپيك بايد شن و ماسه به خاك اضافه كنم . براي يك باغچه 3در 4 متر چه مقدار مناسب هست و اينكع اين شن و ماسه رو از كجا تهيه كنم ؟ دستي ؟ يا خريد از گلفروشي ها ؟
امسال سه گوني كود حيواني ريختم ولي ميدونم كه باغچه از نظر مواد غذايي در وضعيت نامطلوبي قرار داره ، خوشحال ميشم نوع كود و مقدار اون رو هم بهم بفرماييد .
با تشكر از دوستان.

خاک باغچه شما متمایل به رسی است وبه خاکهای رسی عنوان خاک های سنگین داده میشه که زهکشی ونفوذپذیری ضعیفی دارد.خاک باغچه شما با توجه به اینکه مدتی به خودش اب ندیده حیات مرده ای داره.شما میتونید با کود دامی این مشکلها رو حل کنید به این صورت که کود پوسیده دامی رو روی خاک بریزیدو در شرایطی که خاک دونم یا گاورو شد با بیل زیرورو کنید.

pocke
18-08-2010, 14:41
صحبت های علی جان کامل هست.

فقط یه چیز بگم.ممکنه داخل این کود ها که می گیرید قارچ باشه که با مخلوط کردن خاکستر (کمی)مشکل پوسیدگی ندارید

اميرسوكي
21-08-2010, 10:42
سلام .
ممنون به خاطر جواب . راستش دكمه ي تنكس براي من وجود نداره . حالا دليلشو نميدونم.
خب ، از باغبون محل كمك خواستم ، اومد و كلي كود گاوي ريخت و بيل زد .
هرس بيرحمانه يي هم از درختها كردند . حجم باغچه به 1/3 قبلش رسيد !!
يك سوال اينكه در اين فصلتابستان و مرداد ، هرس براي درختان مضر نيست ؟‌ خشك نمي شوند ؟
و سوال دوم اينكه يكي از درختها رو از ريشه درآورديم ! دنبال يك درخت مناسب براي باغچه هستم . بين درخت ميوه و بيد مجنون و گل رز رونده گير كردم . دوستان نظري ندارند ؟
بازم ممنون.

ali shah
22-08-2010, 06:02
سلام .
ممنون به خاطر جواب . راستش دكمه ي تنكس براي من وجود نداره . حالا دليلشو نميدونم.
خب ، از باغبون محل كمك خواستم ، اومد و كلي كود گاوي ريخت و بيل زد .
هرس بيرحمانه يي هم از درختها كردند . حجم باغچه به 1/3 قبلش رسيد !!
يك سوال اينكه در اين فصلتابستان و مرداد ، هرس براي درختان مضر نيست ؟‌ خشك نمي شوند ؟
و سوال دوم اينكه يكي از درختها رو از ريشه درآورديم ! دنبال يك درخت مناسب براي باغچه هستم . بين درخت ميوه و بيد مجنون و گل رز رونده گير كردم . دوستان نظري ندارند ؟
بازم ممنون.
سلام
احتمالا شما یه چند سالی هرس نکردید.
اگر طرف وارد بوده باشه مشکلی نداره.

باغبون
22-08-2010, 09:23
سلام من چندتا کتاب خوب میخواستم در مورد تغذیه کردنه گیاه ،البته علمی باشه اگه میدونین بهم معرفی کنین ممنون میشم

اميرسوكي
25-08-2010, 12:40
سلام.
اين كتابا رو توي همين تاپيك پيدا كرده بودم قبلا :

1 - کتاب گیاه افزایی ( ازدیاد نباتات ) ترجمه دکتر مرتضی خوشخوی - انتشارات دانشگاه شیراز - جلد دوم

2 - کتاب اصول باغبانی - تالیف دکتر مرتضی خوشخوی - انتشارات دانشگاه شیراز

3 - کتاب پیوند در باغبانی ( علمی و عملی ) - تالیف مهندس جمشید حکمتی - انتشارات علمی و فنی

4 - کتاب گلکاری - نوشته دکتر احمد خلیقی - انتشارات روزبهان

نميدونم به دردتون بخوره يا نه.
ممنون.

po7ya
28-08-2010, 08:48
سلام
من یک کاج مطبق دارم اون روزی که این گیاه رو خریداری کردم نوک شاخه هاش محکم و به سمت بالا بود ولی با گذشت زمان نوک شاخه هاش به سمت پائین افتاده و شل شده ، وقتی به این گیاه در بانکها و خانه ها دقت کردم دیدم اکثراٌ به همین حالت درآمده اند ولی همین کاجها حتی با اندازه خیلی بزرگ در گلفروشی ها همچین مشکلی ندارند . سئوال من از دوستان این است که چرا همچین مشکلی پیش می آید و راه حل آن چیست؟
ضمناٌ من هفته ای یکبار بهش آب میدهم و با آب غبار پاشی می کنم در مقابل پنجره شمالی است و نور خوبی هم دارد. از وقتی هم که خریداریش کردم 3تا شاخه پائینش زرد شد که ناچار شدم از ته قطعشون کنم . خواهشم اینه که اگر کسی تجربه نگهداری این گیاه را داره به من کمک کنه . متشکرم

اميرسوكي
29-08-2010, 09:58
سلام.
نميدونم از توي اين عكسها بشه تشخيص داد يا نه ، ولي اگر امكانش هست ميخواستم بدونم اين گلها چي هستند و اطلاعاتي در موردشون ميخواستم بدونم.
- امكان كاشتشون در تهران هست ؟
- فصل گلدهيشون كي هست ؟
- رسيدن به اين ميزان گلدهي امكانپذير هست ؟
ممنون ميشم اگر راهنمايي كنيد .

مورد اول :

مورد دوم :
ممنون.

باغبون
29-08-2010, 14:55
سلام.
نميدونم از توي اين عكسها بشه تشخيص داد يا نه ، ولي اگر امكانش هست ميخواستم بدونم اين گلها چي هستند و اطلاعاتي در موردشون ميخواستم بدونم.
- امكان كاشتشون در تهران هست ؟
- فصل گلدهيشون كي هست ؟
- رسيدن به اين ميزان گلدهي امكانپذير هست ؟
ممنون ميشم اگر راهنمايي كنيد .

مورد اول :

مورد دوم :

ممنون.

سلام، عکس اولو مطوئن نیستم ولی احتمالا از خانواذه رزاسه اس. ولی عکس دوم گله کاغذیه دونوع گل کاغذی داریم 1. گل کاغذی معمولی 2. گل کاغذی مصری. کاغذی معمولی بصورت پیچهاییی بسیار بلند هس و خاردار و بالا رونده اس ولی کاغذی مصری از رقم قبلی کم رشد تره ولی گلهای درشت و انبوه دارد. تکثیر گل کاغذی از طریق قلمه های چوبی و نیمه چوبی صورت میگیرد و به اسانی ریشه دار می شود.لیکن ریشه زایی در قلمه های کاغذی مصری به مراقبت بیشتری نیاز دارد . هاستفاده از مه پاش و هورمونهای ریشه زایی به ریشه زایی قلمه کمک میکند . گل کاغذی تقریبا در هر خاکی رشد میکنه و به بی ابی مقاومه و لازمه در برابر نور کامل آفتاب کاشته بشه . از لحاظ مقاومت به سرما هم نیمه مقاوم به سرماس

اميرسوكي
30-08-2010, 08:40
سلام.
ممنون به خاطر جواب.
دو سه تا سوال ؟‌
-ميشه راجع به هورمونهاي ريشه زا صحبت كنيد ؟
-من خودم فكر ميكنم عكس اول رز رونده باشه، اما سوالم اينه كه چي ميشه كه انقدر گلها زياد و انبوه هستند ؟
-و ميخواستم بدونم فصل گلدهي هركدوم از عكسهاي بالا چه فصلي هست ؟
ممنون.

pocke
01-09-2010, 15:04
هورمون ریشه زا سرعت می بخشه به ریشه دار کردن قلمه ها .و بعد از زدن به اون هورمون آن رو تو ماسه می کارن.

به علت جوانه ها هست.

niloo nanaz
12-09-2010, 13:27
نحوه هرس کردن انگور؟

pocke
13-09-2010, 17:29
سلام نیلو جوووووووووووونم.

خوب عزیز دل ببین .اگه انگور کوتاه ها رو می گی .باید 2 یا 3 جوانه در 2 شاخه فرعی بذاری و بقیه شاخه های رو حذف کنی.3 شاخه اصلی می ذاری .الان زوده برا هرس تو بهمن ماه فکر کنم خوبه گلم.

اميرسوكي
14-09-2010, 09:16
سلام.
پاجوش چي هست ؟
و اينكه پاجوش در گلهاي رز رو بايد از بين برد ؟ در بقيه گياهان يا درختان چطور ؟
ممنون.

اميرسوكي
14-09-2010, 09:33
سلام.
يك سوال ديگر .
دو عدد گياه پاپیتال دارم . كه از دو جاي مختلف خريدم.
الان حدودا 4 ماهه كه هيچكدومشون برگ جديدي نداده اند . اول توي باغچه كاشته بودمشون، ولي الان حدود 1 ماهه كه به گلدون بردمشون. هر نوع كودي هم بهشون دادم . آب هم به ميزان مناسب دادم . اما دريغ از يك برگ !
دليلش چي ميتونه باشه ؟
يكيشون 3تا و ديگري 9تا برگ داشت كه خريدمشون. الانم هموناست !
ممنون.

pocke
17-09-2010, 14:28
پا جوش شاخه فرعی که از جوانه به وجود می آید ولی اگر از ذیشه یه گیاه دیگه به وجود بیاد بهش نرک می گن.

گاهی این 2 با هم اشتباه گرفته می شه .شما باید نرک رو از بین ببرید چون باعث ضعیف شدن گیاه و کوچک شدن گل های رز تون می شه .

در باغ های انار اون رو جدا می کنند.فکر کنم محصولی نمی ده !!!!

---------- Post added at 03:28 PM ---------- Previous post was at 03:26 PM ----------

عکس رو می زاری؟؟؟؟؟

mehdisoltan
06-10-2010, 14:03
باسلام

میخواستم بدونم کود تقویتی و کود اهن را میشه باهم داد یا با فاصله جند روزه بدم

ضمنا فیکوس من (از نوع برگهای چرمی و پهن) که جوان هم هست برگهای پایینی حتی برگهای جوان به سرعت دارن زرد میشن علت ماله چیه ممنون از راهنماییتون

squall12
18-10-2010, 12:26
سلام . ممکنه اسم این نوع از یاس رو بگید؟:

می خوام به عنوان پیچک برای دیوارها استفاده کنم.
این نوعش معطر هم هست دیگه؟

squall12
19-10-2010, 18:11
سلام . ممکنه اسم این نوع از یاس رو بگید؟:

می خوام به عنوان پیچک برای دیوارها استفاده کنم.
این نوعش معطر هم هست دیگه؟

خودم جوابمو پیدا کردم:13:
یاس ستاره ای هست

pocke
21-10-2010, 10:15
سلام.

ببخشید ولی محبوبه شب هم این شکلی هست.فکر نکنم یاس باشه.

مطمئنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

squall12
22-10-2010, 12:46
سلام.

ببخشید ولی محبوبه شب هم این شکلی هست.فکر نکنم یاس باشه.

مطمئنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزیز کاملا مطمئنم.از چند تا سایت دیگه هم سوال کردم.

pocke
14-11-2010, 19:26
مرسی......

این جریان خاکستر بریزیم تو گلدون احتمال قارچ زدگیش کم می شه کسی دلیل علمیش رو می دونه؟؟؟؟

چون من به استادم گفتم گفته تا حالا نشنیده ولی من چند تا از این گا فروشی ها بهم گفتن....

کسی هست کمک کنه؟؟

iran480
18-11-2010, 00:44
سلام،
ببخشید آیا گلی رو سراغ دارید که در برابر هوای گرم خوزستان در فصل تابستان و دمای بالای 50 درجه و باد داغ مقاومت میکنه؟ جهت کاشت در باغچه.

اميرسوكي
21-11-2010, 08:31
سلام.
يك سوال ؟
بهترين وقت براي اينكه به باغچه رسيدگي كني چه موقعي هست ؟
من جديدا به يك منزل جديد رفتم كه مشخصه هيچ رسيدگيي به باغچه نشده . باغچه نياز به هرس ، بيل زدن و كود داره .
كي بهترين موقع براي اينكار هست ؟
ممنون.

golrokh_E
23-11-2010, 20:13
سلام.
يك سوال ؟
بهترين وقت براي اينكه به باغچه رسيدگي كني چه موقعي هست ؟
من جديدا به يك منزل جديد رفتم كه مشخصه هيچ رسيدگيي به باغچه نشده . باغچه نياز به هرس ، بيل زدن و كود داره .
كي بهترين موقع براي اينكار هست ؟
ممنون.

قبل از عید بهترین وقته...:11:

golrokh_E
23-11-2010, 20:26
مرسی......

این جریان خاکستر بریزیم تو گلدون احتمال قارچ زدگیش کم می شه کسی دلیل علمیش رو می دونه؟؟؟؟

چون من به استادم گفتم گفته تا حالا نشنیده ولی من چند تا از این گا فروشی ها بهم گفتن....

کسی هست کمک کنه؟؟

زغال جاذبه مواد شیمیاییه . تو کشت بافت برای جذب مواد تولید شده از بافت گیاهی که برای رشد ضرر دارن از زغال فعال استفاده میکنن. اما راجه به قارچ نمیدونم ...شاید مواد مرتشحه اونها رو جذب میکنه ....:11:

zamine
03-12-2010, 21:40
لطفا به من هم کمک کنید تا بتوانم مقداری از گیاهان تزینی برای خودم تکثیر کنم

pocke
29-12-2010, 11:07
مرسی.

چند روز پیش رفته بودم یه گلخونه ای .که نعناع فلفلی کاشته بود....

دوست دارم بذرش رو گیر بیارم بکارم.طعم خیلی خوبی داشت..اگه در این مورد توضیح بدید ممنون می شم.

ali shah
07-02-2011, 13:57
سلام دوستان
درخت های انار من روی جوی هایی به عرض حدود 1متر قرار دارند,باتوجه به این که امسال هم با کمبود اب مواجه هستیم
به نظرشما دوستان من میتونم روی جوبها پلاستیک بکشم تااز تبخیر رطوبت بیشتر خاک جلوگیری کنم؟اصلا همچین کاری قبلا صورت گرفته؟

psp2004
07-02-2011, 23:33
با نام خدا و سلام
دوستان میخاستم یه نفر روش کامل قلمه زرن رو به من مبتدی توضیح بده :D
با سپاس ...........

باغبون
08-02-2011, 22:52
با نام خدا و سلام
دوستان میخاستم یه نفر روش کامل قلمه زرن رو به من مبتدی توضیح بده :D
با سپاس ...........

سلام
من توصیه میکنم کتاب گیاه افزایی دکتر خوشخو جلد دومش رو مطالعه کنی :20:

dusti55
23-02-2011, 23:42
خدمت دوستان و استادان گل و گلاب، سلام.
لطفاً یه سری به نشانی زیر بزنید، ما را دریابید.
گیاهان زیبای کوچولو برای خانه‌های نقلی.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

psp2004
19-03-2011, 00:57
با نام خدا و سلام
دوستان می خاستم بدونم تو تعویض گلدان گذاشتن تکه سفال ته گلدان الزامیه ؟؟؟؟ آخه یکی به من گفت نمی خاد بزاری و فقط به اندازه 4 الی 5 سانت شن بریز ته گلدان . . . ولی من احساس می کنم اب تو گلدان میمونه . . آخه همیشه یکم آب از ته گلدون خارج می شد . . .

haste13
24-03-2011, 15:06
باسلام.سال نو مبارک.من دو عدد گل رز هلندی خریدم.امروز تعداد خیلی زیادی حشره ریز سفید رنگ وچیزی شبیه تار عنکبوت روروی برگ وغنچه گل دیدم .برگها دارند خشک میشن .لطفا اساتید گرامی راهنمایی فرمایند .ممنون

koroshfe
26-03-2011, 19:46
سلام دوستان.
می خوساتم یه درخت بگین بهم که خیلی خیلی خیلی سبز باشه.یه سبز خوش رنگ.سبز روشن.می دونین چه رنگی رو می گم؟برگ های بزرگی هم داشته باشه و این که اکسیژن زیادی تولید کنه و تعرق زیادی داشته باشه.یعنی همیشه مرطوب باشه.برای باغمون می خوام.
دستتون درد نکنه.

Pessimist
26-03-2011, 20:37
باسلام.سال نو مبارک.من دو عدد گل رز هلندی خریدم.امروز تعداد خیلی زیادی حشره ریز سفید رنگ وچیزی شبیه تار عنکبوت روروی برگ وغنچه گل دیدم .برگها دارند خشک میشن .لطفا اساتید گرامی راهنمایی فرمایند .ممنون

به این بیماری میگن تریپس
کاریش نمیشه کرد البته تو همون مکانهایی که اینجور گل ها رو پرورش میدن وقتی ببینن این بیماری در بین گلهای رز وجود داره شروع میکنن به سمپاشی کردن ولی انجام این کار برای شما امکان پذیر نیست.

haste13
27-03-2011, 14:08
سپاسگذارم دوست عزیز .یک گل رز دارم که سرحال وسالم است .از دیروز متوجه شدم که روی برگها وغنچه ها پراز شته های سبز وقهوه ای شده .ایا دیازینون برای ازبین بردن شته مناسبه .لطفا رانمایی نمایید .ممنون

pocke
06-04-2011, 19:53
نه عزیز .برای شته پریمور خوبه 7 گرم در 100 لیتر آب...هر موقع خاصی استفاده کن.

دم صبح و نزدیک غروب بهتره .هوا صاف باشه.....

rahimishorab
09-04-2011, 14:20

سلام من مهندس کشاورزی هستم وتا اندازه ی کافی هم تجربه دارم(شرمنده قصد باز کردن نوشابه ندارم ) خلاصه اینکه مشکل رزهای شما با علم ناقص من مربوط است به کنه دونقطه ای(تارتن) که زمان طغیان این آفت هم در فصول خنک وکمی گرم سال است .برای مبارزه با این آفت در مساحتهای بالا واقتصادی از انواع سموم کنه کش مثل neoronو....استفاده میشود وبه تازگی مبارزه های بیولوژیکی هم مثل رها سازی شکارگرهاآغاز شده ولی برای تعداد گیاهان کمتر وغیر اقتصادی میتوان با پاشیدن آب با کمی فشاراین آفت را از بین برد البته در چند مرحله .

امیدوارم توضیحاتم مفید بوده باشد.

rahimishorab
09-04-2011, 14:39
سلام،
ببخشید آیا گلی رو سراغ دارید که در برابر هوای گرم خوزستان در فصل تابستان و دمای بالای 50 درجه و باد داغ مقاومت میکنه؟ جهت کاشت در باغچه.

گیاهانی مثل ختمی چینی وهمچنین گیاه خرزهره با اوون گلهای بسیار زیبا مختص مناطقی چون خوزستان است که با شرایط این مناطق بسیار سازگار است .(چون که من جندی شاپور اهواز درس خوندم این چیزی که فوقا"قلمی کردم را کاملا" مطمئنم)

نسرين22
10-04-2011, 18:41
سلام به دوستان عزيز
باغچه اي در خانه دارم ميخوام بدونم از چه خاكي استفاده كنم؟

pocke
13-04-2011, 16:31
عزیزم چی می خوای بکاری توش؟؟؟؟؟؟/

hipatalamos
18-04-2011, 22:38
سلام خدمت تمامی کاربران

من قصد دارم دیوار کوچکی که بین دو پنجره اتاقم است را کاهگل یا گونی یا هر چیز مناسب دیگری بزنم. سپس یک گیاهی را در پایین این دیوار قرار دهیم تا این گیاه بر روی دیوار رشد کند و بالا رود و کل دیوار را بپوشاند.
اگر این گیاه دارای شرایط زیر باشد بهتر است:
1- این گیاه چهار فصل سبز باشد.
2-در دما و شرایط نوری اتاق رشد کند.(البته اتاق نورگیر است)
3-زیاد آشغال ریز نباشد.
4-رشد این گیاه زیاد کند نباشد.

و ... .

در صورتی که اطلاعی از گیاه (گیاهانی) با شرایط فوق دارید لطفا در این تاپیک عنوان کنید و من را راهنمایی کنید.

باتشکر

pocke
27-04-2011, 17:47
گل آبشار خوبه؟؟؟؟؟؟/

haste13
28-04-2011, 15:01
باسلام خدمت اساتید محترم .درباغچه خانه ما گل رازقی عمامه ای حدود 3ساله دارم که خیلی گل کرده ولی متاسفانه گل ها هنوز بزرگ نشده اند دارند خشک میشوند وبرگها خیلی کم شده وبر روی گل وبرگها موجودات بسیار ریز سیاه رنگی وجوددارند .درضمن ابیاری هم مرتب انجام میدهم وهوای شهرما هم گرم وخشکه وتا ظهر بر روی گیاه افتاب میتابه.لطفا اساتید گرامی راهنمایی نمایند تا گیاه وگلهای ان نابود نشده نجاتشان دهم .ممنون وسپاسگذارم

pocke
11-05-2011, 20:45
موجودات سیاه رنگ و سبز رنگ بال دار هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممکنه شته باشن....اگه مطمن شدی شته هستن پریموذ 70 گرم در 100 لیتر آب مخلوط کن و سم پاشی کن.....

کاش عکس حشره ها رو می ذاشتی .....

اگه تعداد حشره ها زیاد هست اون ها باعث ریزش شدن.پیچیدگی هم در برگ ها می بینی؟؟؟؟///

شفق جون
15-05-2011, 09:26
:20:سلام
دانشجواي گياه پزشكي عكس بيماري جاليز دارين؟؟؟؟

1mohamad1
01-06-2011, 09:40
چمن :

چـمن بیـشترین نقش را در تصفـیه هوا وکـاهـش آلــودگی هوا را در مـحـیط های

شـهری بـر عـهـده دارد. چـمــن را هــر 15روز یـکبار کـوتاه کرده . گرد وخاک

و ذرات مـعلـق بـر روی سـطـح بـرگ چـمن ها نـشـسته و با چمن زنی از محیط

خـارج مـی شـود.

چمـن را به عنـوان بوم نقاشـی در کاشـت فضـای سـبز اسـتفاده می کنند یعنی به

عنـوان زمـینه ی فضـای سـبز اسـتفاده می شود . برای طـراحی فضای سبز ابتدا

محـل گـل و درختـان را مشـخص مـی کنند سـپس چمن کاری را در مناطق خالی

انجام می دهننند .

JOOYAND
05-06-2011, 12:34
:41:کمک: سلام. من دو تا بوته توت فرنگی در گلدان از یکی از دوستانم که باغ دارند گرفتم. البته از اول بوته ها در گلدان بودند.
وقتی آوردم بهم گفتند روزی یه لیوان آب بدهم و زیر نور آفتاب باشه. من گذاشتم پشت پنجره. اما همان روز باد شدیدی در تهران آمد که الان گذاشتمشان در تراس. اما از اون وقت که آوردم برگها دارن شروع میکنند به زرد شدن و میوه ها نرسیده و یا حتی کال شل شدن و الان هیچی میوه ندارد. دارن از بین میروند. میشه یکی یه کمک درست و حسابی بکنه؟

یاس بلور
16-06-2011, 15:10
سلام میشه راهنمایی کنید من توی آپارتمان زندگی میکنم توی یک پنت هوس.خیلی گل و گیاه باغچه ای رو دوست دارم اما چون مستاجر هیتم نمتونم گل کاری کنم آیا میشه گل هایی مثل رز رو توی جعبه های پلاستیکی میوه کاشت که من هم بی بهره از باغچه نباشم؟:20:

psp2004
18-06-2011, 23:28
با نام خدا و سلام.
دوستان من تو باعچه خونمون 4 تا سرو کاشتم که بعد از 3ماه شرع کردن به خشک شدن از نوک درخت مشکل از کجاست چی کار باید بکنم

psp2004
23-06-2011, 10:49
دوستان یه نکته دیگه رو هم بگم که این سرو های باعچه من کلی دونه های سفید روشه که نمی دونم بهش شته میگن یا شفته . خودم احتمال خشک شدن را از همونا میدونم
خیلی خیلی سپاس گذارم اگه جواب سوالم را بدهید

باغبون
23-06-2011, 12:00
دوستان یه نکته دیگه رو هم بگم که این سرو های باعچه من کلی دونه های سفید روشه که نمی دونم بهش شته میگن یا شفته . خودم احتمال خشک شدن را از همونا میدونم
خیلی خیلی سپاس گذارم اگه جواب سوالم را بدهید
اگه میشه ازون دونه های سفید یه عکس بذارین. بعد نوع خاکی که توش کشت کردین چجوری بود؟ کدوم شهر با چه اب و هوایی؟ اگه بتونم جوابشو پیدا میکنم و بهتون اطلاع میدم.:11:

باغبون
23-06-2011, 12:10
سلام میشه راهنمایی کنید من توی آپارتمان زندگی میکنم توی یک پنت هوس.خیلی گل و گیاه باغچه ای رو دوست دارم اما چون مستاجر هیتم نمتونم گل کاری کنم آیا میشه گل هایی مثل رز رو توی جعبه های پلاستیکی میوه کاشت که من هم بی بهره از باغچه نباشم؟:20:
سلام دوست من
رز رو نمیشه تو خونه نگه داشت چون طالب هوای خنک و نور زیاده شما بهتره دنبال گلهایی باشین که نور کم و خشکی رو تحمل میکنه مثل خیلی از گلهای آپارتمانی مثل سانسه وریا ،پوتوس، هیپوستس، فیلودندرون، سینگونیوم و... بکارین ، نگهداری کاکتوسهام تو خونه خوب جواب میده گلهای کامتوسم خیلی قشنگه هر چند دوام گل اکثر کاکتوس ها فقط یه روزه ولی تو.خونه راحت میشه نگهشون داشت:11:

رعد
09-07-2011, 04:25
با سلام .دو تا سوال دارم
1. درخت گيلاسمون خيلي زياد شيره از تنش ميزنه بيرون . آيا دليل بر بيماريه؟
2. پوست تنش در خيلي جاها حالت خشكي و ترك خوردن داره . علتش چيه؟
3. اگر دور يك درخت رو با يك سيم محكم ببنديم طوريكه دقيقا سيم مثل يك حلقه برنده عمل كرده و پوست درخت رو برداره چه بلايي سر درخت مياد .؟
آيا باعث مرگ درخت خواهد شد؟ چون ميگن ظاهرا تمام غذارساني از طريق پوست انجام ميشه

faded
15-07-2011, 14:51
من گیاه مرزه کاشتم , حالا که بزرگ شدن روشون ( روی برگشون) سفید سفید شده, علتش چیه؟ چیکارشون کنم؟ خوردنشون ایرادی نداره؟

رعد
16-07-2011, 00:08
من گیاه مرزه کاشتم , حالا که بزرگ شدن روشون ( روی برگشون) سفید سفید شده, علتش چیه؟ چیکارشون کنم؟ خوردنشون ایرادی نداره؟
سلام . اگر ردهاي سفيد رنگي هست كه روي ريحان و ساير سبزيجات ميبينم مربوط ميشه به ردپا!:2:
اونم رد پاي ليسه هاي لعنتي كه خدا نسلشون رو برداره :19:

faded
16-07-2011, 10:40
سلام . اگر ردهاي سفيد رنگي هست كه روي ريحان و ساير سبزيجات ميبينم مربوط ميشه به ردپا!:2:
اونم رد پاي ليسه هاي لعنتي كه خدا نسلشون رو برداره :19:
لیسه چی باشه؟ بعد خوردنش اشکالی نداره؟

رعد
16-07-2011, 20:14
ليسه !
خدا ريششون رو از روي كره زمين برداره !
باغچه خونمون پره از اين حلزوناي بدون صدف ...:2::2:
هر چي سبزي كاشته بوديم رو از ريشه كنديم انداختيم دور .

faded
18-07-2011, 11:30
ليسه !
خدا ريششون رو از روي كره زمين برداره !
باغچه خونمون پره از اين حلزوناي بدون صدف ...:2::2:
هر چي سبزي كاشته بوديم رو از ريشه كنديم انداختيم دور .

من سبزی ها رو توی گلدون کاشتم.

رعد
18-07-2011, 12:21
خاك كه آلوده شد چه يه وجب چه باغچه !

faded
01-08-2011, 18:52
درخت انار چند روزی یه بار اب میخواد؟ علت ترکیدن انارهای نارس چیه؟

ملا نصرالدین
02-08-2011, 09:37
سلام
لطفا کمکم کنید
من یه گیاه حسن یوسف دارم.از وقتی خریدمش شروع کرد برگ هایش از پایین ریختن.الان دیگه فقط یه ذره برگ داره
اب به موقع بهش میدهم.اولش گذاشتم توی نورگیر خونمون.خانه ما کلا توی سایه قرار داره و تاریک هست.بعد گذاشتم پشت پنجره.بعد گذاشتم توی بالکن زیر سایه ولی خوب نشد که نشد.افت هم روی برگ هایش نیست.چکار کنم؟

_abbas_
02-08-2011, 21:08
با سلام
من سال گذشته سه نهال انجیر کاشتم ولی یکی از اونا شروع به ریزش برگ کرده نمیدونم علت چیه
کسی میتونه منو راهنمایی کنه
با تشکر

رعد
04-08-2011, 02:46
حسن يوسف هم در محيط پر نور و هم در محيط آفتاب سايه رشد خوبي داره
شايد گلدون خاك خوبي نداره ؟
يك سري كودهاي مايع هست كه از طريق برگ جذب ميشه . شايد كمكت كنه

درخت انجير بي رگ ترين درختي هست كه ديدم . تو باغچمون سالي يكي دو تا پاجوش ميزنه و شاخه تازشو كه جدا كني بذاري تو خاك در عين نا باوري ميگيره تنها آفتش سرماي زير15- درجس

---------- Post added at 02:46 AM ---------- Previous post was at 02:42 AM ----------

درخت انار باغستانها رو نميدونم اما در خونه هفته اي يك بار آبياري ميشه . نكته مهم اينه كه در محيط هاي شوره زار بهتر عمل مياد و البته بطور معمول يك سال خوب انار ميده و سال بعدش خيلي كم

FarDiamond
06-08-2011, 14:35
سلام دوستان
من تو آپارتمانمون باغچه داریم. که 3 سال گذشته چیزی توش کاشته نشده و خالی و خشکه الان. با دیدن این فوروم کلی انگیزه گرفتم و یه سری وسایل باغبونی گرفتم و توی این سایت ثبت نام کردم. فقط نمیدونم تو این فصل سال چه گیاه هایی میتونم بکارم و کلا چه کارایی لازمه که انجام بدم؟ خیلی خیلی دوست دارم که یه باغچه زیبا و با طراوت درست کنم. ممنون میشم اگه از تجربیات و دانشتون به من هم کمک کنید :) شاد باشید همگی

رعد
07-08-2011, 01:23
اول از همه باغچه رو يك بيل با حال بزن . تا حتي ميتوني عميق بكني چون بعضي از باغچه ها داراي خاك مرغوب نيستن و حتي ميبيني تو عمق 40 يا 50 سانتي متري خاك تبديل ميشه به نخاله هاي ساخت و ساز ساختمون !!!
در هر صورت اگر ديدي خاكت مرغوب نيست ميتوني يك وانت خاك خوب بياري و البته كود شيميايي يا دامي هم قاطي كني و بعد از تسطيح يه حالي بهش بدي .
به نظر من درخت خرمالو ، آلبالو ، به و انجير جزو بهترين درختاي باغچه اي هستن ( شته نميگيرن ، آفتشون كمه و انصافا سرسبزي و ميوه خوبي دارن ) از بابت گل هم كه الان فصلشه و ميتوني گل هاي متعددي بكاري . اگرم اهل سبزيكاري هستي ميتوني نعناع يا سوسن بكاري و چون حالت ريسه دارن خودشون تكثير ميشن. جديدا هم يك لامپاي خورشيدي مينياتوري اومده كه قيمتش 6 تومنه و حالت چراغ داره كه براي تزئين باغچه و نوردهي در شب قشنگه.

ata.royalfalcon
14-08-2011, 12:32
سلام
اسم اين حشره چيه كه زياد روي درختها ميبينم ؟ ضرر داره ؟ آيا آفته ؟

Sharim
15-08-2011, 16:25
درخت انار چند روزی یه بار اب میخواد؟ علت ترکیدن انارهای نارس چیه؟

تا سال اول هر 5 روزی
سال دوم هفته ای یک بار
سال سوم به بعد تا 15 رو یک بار هم میتونید آبیاری کنید .

علت ترکیدن انار حساسیت به تغییرات دمای شب و روزه . در طول روز نباید بذارید میوه های انار آفتاب بخورن ولی به طور کلی این مشکل برای انار وجود داره .

---------- Post added at 05:25 PM ---------- Previous post was at 05:23 PM ----------

سلام
اسم اين حشره چيه كه زياد روي درختها ميبينم ؟ ضرر داره ؟ آيا آفته ؟

این سن هست . بزرگترین آفت گندمه . گندمی که سن بزنه فقط به درد مرغ داری ها میخوره و البته در این صورت تناژ تولید به شدت افت پیدا میکنه .
برای درخت آفت مهمی به حساب نمیاد .
بعضی از انواعش وقتی در خطر قرار بگیرن بوی خیلی بدی از خودشون خارج میکنن !

FarDiamond
16-08-2011, 14:49
مرسی برای راهنمایی هات. یه نکته ای رو فراموش کرده بودم بگم، اونم اینکه من تو آپارتمان زندگی میکنم که تو تراس (بالکن) 5 تا Flower Box داره که 3 تاش جنوبی و 2 تا شمالیه و هر کدوم 50 سانت عمق و 3متر طول و 50 سانت عرض دارن.
تمام باغچه رو بیل زدم و خاکشون رو خالی کردم، الان کود مونده که بگیرم و اینکه خاک هارو به چه ترتیبی تو باغچه بریزم؟
و چه گلهایی مناسبه کاشت تو این باغچست؟
.... راستی من یه گیاه (بودی تری) هم دارم که تمامه برگهاش ریخت ): کسی چیزی راجع به این گیاه و نحوء نگهداریش میدونه؟

رعد
16-08-2011, 19:30
پس درخت نميتوني بكاري . چه حيف چون لذت باغچه به درختشه اما در هر صورت باز هم خالي از لطف نيست . اگر عايق گرمايي داري ميتوني گلهايي تمام فصل بكاري وگرنه بايد قيد زمستونشو بزني . حالا كه خاك رو خالي كردي خاكهاي مرغوب رو بريز و روش هم كودها رو بپاش و ابياري كن و بعدش تسطيح كن و گلكاري رو هم شروع كن . گل ياس رازقي ، گل نسترن ، گل پامچال تمام فصلن البته پامچال فقط دو بار در بهار و پاييز گل ميده . كاج مطبق هم قشنگه اگر بتوني بوته كوچيكش رو ارزون بخري ( مشهد تو گلخونه بوته 20 سانتيش رو 8 تومن ميده )‌

FarDiamond
19-08-2011, 21:50
آخیش....
بعد از 3 روز تلاش مداوم تمام 742 پیغام رو خوندم و چیزهایی رو که به دردم میخورد رو تو یه دفتر یاداشت کردم.
سایتی که اطلاعاتی راجع به کاکتوس و انواع اون داشته باشه میشناسید؟

ghazal soleymani
27-08-2011, 18:06
با عرض سلام وخسته نباشید
سلیمانی هستم،کاربر جدید.
خوشحالم که میتونم سوالاتم را در اینجا مطرح کنم واز کارشناسان رشته باغبانی جوابهایم را دریافت کنم.
به عنوان اولین سوال میخواستم بپرسم برای تعویض خاک باغچه مان میتونم از ترکیب زیر استفاده کنم؟
خاک رس،شن و ماسه وکود حیوانی،هرکدام به نسبت یک سوم.
وایا الان که ابتدای شهریور هست زمان مناسبی برای این کارهست؟
برای اطلاعتان باید بگم که فعلا جز یک درخت شاه توت که رشدزیادی هم نکرده،گیاه دیگری در باغچمون نیست
از پاسخگوییتون ممنونم

رعد
28-08-2011, 18:50
با سلام ...
چرا تعويض خاك ؟
مگر خاك خيلي موارد نخاله داشته باشه كه عوضش كنيد والا درد سر داره

ghazal soleymani
05-09-2011, 21:35
سلام
ممنونم که توجه کردید
هر درختی که در باغچمون میکارم از بین میره،الان هم که درخت شاه توت را دو ساله کاشتیم رشد زیادی نکرده،در سال اخیر حتی سبزی هم در ان به عمل نیومده،احساس میکنم اصلا خاک خوبی نداره،با این که هر بهار کود حیوانی میدم ولی اصلا قوت نداره
سپاسگزار میشم راهنمایی کنید

rahimism
05-09-2011, 22:03
کود کامل و بخصوص آهن رو امتحان کنید.

سلام
ممنونم که توجه کردید
هر درختی که در باغچمون میکارم از بین میره،الان هم که درخت شاه توت را دو ساله کاشتیم رشد زیادی نکرده،در سال اخیر حتی سبزی هم در ان به عمل نیومده،احساس میکنم اصلا خاک خوبی نداره،با این که هر بهار کود حیوانی میدم ولی اصلا قوت نداره
سپاسگزار میشم راهنمایی کنید

رعد
07-09-2011, 11:59
كه اينطور ....
اينكه حتي سبزي هم رشد نكنه خيلي ناجوره...
البته هر سبزي هم بطور عالي رشد نميكنه مثلا تره خيلي زحمت داره وشرايط نوردهي بالايي ميخواد ولي سبزي مثل نعنا و شاهي ( ترتيزك ) و غيره رشدشون عاليه . در هر صورت اگر در سطوح بالاي خاك هم مشكل رشد باشه احتمالا همون تعويض خاك بهتره...
( چون در عمق خاك ممكنه موانعي براي ريشه زدن درخت باشه كه جلوي رشد درخت رو بگيره اما اگه صيفي جات روي خاك رشد جالبي ندارن و با توجه به كود دهي احتمالا خاك نامرغوبه ) .
در هر صورت اگر بتونين از گلخانه هاي استاندار و يا سازمان فضاي سبز شهرداري خاك مرغوب بگيرين بهتره چون احتمال وجود تخم علفهاي هرز و آفت در اينجور خاكها كمتره

pooria-ir
07-09-2011, 12:57
سلام وخسته نباشین
من یه تراس کوچولو دارم که الان توش شمع دونی + فلفل + کاکتوس کاشتم،الان میخوام یکم پرتر بکنم تراس رو
محدودیت فضا دارم،به خاطر همین فقط میتونم از گلدون های کوچیک استفاده بکنم،پیشنهاد میدین چی بکارم ؟ که هم زیبا باشه و هم خیلی سخت نباشه نگهداریش ؟
ممنونم از لطفتون

faded
11-09-2011, 20:00
در مورد گیاه محبوبه شب میخواستم بدونم که ایا با بریدن چند تا شاخه از درخت مشکلی براش پیش میاد؟ و اینکه میگن 5سال طول میکشه ! تا دوباره سبز بشه راسته؟ (اون شاخه های بریده شده) و ایا احتیاج به حرص هم داره؟ و اصولا این درخت به چه دردی میخوره؟