PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی در مورد برق کارت گرافیک

szr
24-04-2007, 17:05
سلام

کارت گرافیکی که گرفتم همراش یک کابل برقه .... که یه طرف یه سوکت 6 پینی داره و طرفه دیگش دوتا ورودی برق پاور ..
حالا موندم یه برق ورودی بهش وصل کنم یا دوتا
دوتا عکسم گرفتم که اومیدوارم کمک کنه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همینطور که تو عکس می بینید یه خونش خالی است در صورتی که روی خوده برد همش پره

راستی پاورم هم یه همچین سوکتی داره می شه از همون استفاده کرد..

با تشکر

rezaafzal
24-04-2007, 18:51
من هم يك كارت گرافيك MSI Geforce FX 7900 GTX خريدم و برق مورد اشاره را از طريق كابلي كه Power Supply در اختيار قرار داده بود، وصل كردم. ولي واقعا نمي‌دانم چقدر موثر است؟ لطفا راهنمايي كنيد.

Case & Power
24-04-2007, 19:01
سلام

کارت گرافیکی که گرفتم همراش یک کابل برقه .... که یه طرف یه سوکت 6 پینی داره و طرفه دیگش دوتا ورودی برق پاور ..
حالا موندم یه برق ورودی بهش وصل کنم یا دوتا
دوتا عکسم گرفتم که اومیدوارم کمک کنه

همینطور که تو عکس می بینید یه خونش خالی است در صورتی که روی خوده برد همش پره

راستی پاورم هم یه همچین سوکتی داره می شه از همون استفاده کرد..

با تشکر

به نام خدا

دوست خوب من؛
سلام،

دلیل وجود این کانکتور مجزای ورودی گرافیک، مصرف بالای انرژی توسط این نوع کارتهای گرافیکی می باشد. به طوری که در کارتهای جدید مثل GeFORCE 8800GTX , ATi R600 از دو کانکتور 6 پین و یا از یک 8 پین و یک 6 پین استفاده می شود. به شکل زیر توجه بفرمایید:

کانکتور PCI Express معروف به PCIE :

- درشکل بالا ، شما نمونه کانکتور خروجی 6 پین مخصوص کارتهای PCI E را ملاحظه می کنید. درست است که این نوع کانکتور در همه کارتهای گرافیکی PCI Express استفاده نمی شوند، ولی رده های بالای اینگونه کارتها ، نیاز مبرم به ورودی مجزای ولتاژ مورد نیاز خود دارند و به دلیل مصرف بالای آنها ، اینگونه کانکتورها فقط بر روی پاورهای بالاتر از توان واقعی 380 وات تعبیه می گردند. همچنین جهت ساپورت تکنولوژی های SLI, Cross Fire که از دو کارت به صورت همزمان استفاده می گردد ، پاورهای حرفه ای دارای 2 تا چهار خروجی 6 پین PCIE می باشند.

همجنین در شکل بالا نمونه کانکتورهای 8 پین PCI Express جدید را ملاحظه می فرمایید. همانطور که شما هم مستحضر می باشید، هیولاهای جدید گرافیکی که توسط کمپانی های NVIDIA, ATI به بازار عرضه شده اند ، مصرف انرژی فوق العاده بالایی دارند. مصرف از شاخه 12 ولت اینگونه کارتهای گرافیکی به حدی بالا رفته است که به جهت عدم آسیب دیدگی کانکتورها ( که در بالا بحث شد ) ، این کمپانی ها بر روی اینگونه کارتهای خود اقدام به تعبیه دو کانکتور 6 پین و یا یک 8 پین و یک 6 پین در کنار یکدیگر نموده اند. در این مورد در آینده به طور مفصل تری بحث خواهیم نمود. این کانکتورهای جدید را می توان در پاورهای EPS 2.91 Rev2007 ملاحظه نمود.

و اما چرا یک تبدیل برروی این کارتها وجود دارد؟

در ابتدای عرضه این نوع کارتهای گرافیکی و به دلیل عدم تعبیه این کانکتور به صورت مجزا برروی پاورهای آن زمان، اغلب تولیدکنندگان این نوع کارتها، اقدام به عرضه یک کانکتور تبدیل Molex به PCIE همراه محصول خود نمودند. همچنین به جهت تامین این جریان بالای مصرفی گرافیک ، معمولا این تبدیل ها از دو خروجی Molex تغذیه می شوند. ولی اکنون با توجه به ارائه این کانکتور در پاورهای پرقدرت امروزی ، دیگر نیاز به استفاده از تبدیل نمی باشد و بهتر است شما از همان کانکتور اصلی پاور استفاده فرمایید.
در مورد خالی بودن پین شماره 2 کانکتور 6 پین کابل تبدیل ، هم نگران نباشید. چرا که حتما نوع طراحی کارت شما به گونه ای است که از آن پین شماره 2 ، ولتاژی را دریافت نمی نماید و در صورت متصل نمودن کانکتور 6 پین پاور خود، هیچ مشکلی برای کارت شما به وجود نمی آید. چرا که ولتاژ ارسالی ، مورد استفاده قرار نمی گیرد و وارد مدار کارت شما نمی شود.

با تقدیم احترام

rezaafzal
24-04-2007, 19:06
با تشكر فراوان از Case & Power

szr
24-04-2007, 22:27
با سلام
خیلی ممنون از راهنماییتون...
پس خیالم راحت باشه...؟

در مورد خالی بودن پین شماره 2 کانکتور 6 پین کابل تبدیل ، هم نگران نباشید. چرا که حتما نوع طراحی کارت شما به گونه ای است که از آن پین شماره 2 ، ولتاژی را دریافت نمی نماید و در صورت متصل نمودن کانکتور 6 پین پاور خود، هیچ مشکلی برای کارت شما به وجود نمی آید. چرا که ولتاژ ارسالی ، مورد استفاده قرار نمی گیرد و وارد مدار کارت شما نمی شود.

پس کابل پاورو بهش وصل کنم ..اون وقت دیگه همه پیناش پر میشه هم پاور هم کارت،مشکل ساز نشه؟
اینم پاوری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که دارم خوبه

متشکرم

szr
24-04-2007, 22:28
ببخشید دو با ر شد

Case & Power
25-04-2007, 09:26
پس کابل پاورو بهش وصل کنم ..اون وقت دیگه همه پیناش پر میشه هم پاور هم کارت،مشکل ساز نشه؟
اینم پاوری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که دارم خوبه

به نام خدا

دوست خوب من؛
سلام،

با خاطری آسوده این کار را انجام دهید و نگران این موضوع نباشید. در مورد پاور GP530AB ، انتخاب مناسبی انجام داده اید. این پاور با طراحی فوق العاده Forward PWM در رده خود یکی از بهترین انتخابها می تواند باشد.

با تقدیم احترام