PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کشور شناسی/ قبرسAsalbanoo
20-04-2007, 23:08
قبرس با مساحتی در حدود ۹۲۵۱ کیلومتر مربع سومین جزیرهٔ بزرگ در دریای مدیترانه بعد از سیسیل (Sicily) و ساردنی (Sardinia) می‌باشد.

موقعیت خاص جغرافیائی قبرس در طول تاریخ باعث شده است تا توجه کشورهای اطراف را به خود جلب نماید ، طبق شواهد تاریخی اولین قومی که وارد جزیره شدند قایقرانان فینیقی بودند که از این جزیره جهت تجارت و بهره‌برداری معادن استفاده کردند ، در سال‌های بعد از آن نیز کشورهای قدرتمند منطقه مانند مصر ، ایران ، روم و سوریه از این جزیره جهت مقاصد خود سود بردند.
جمهوری قبرس در تاریخ ۱۶ آگوست ۱۹۶۰ به استقلال رسید. در آن تاریخ قانون‌اساسی به‌وسیلهٔ آخرین فرماندار مستعمرهٔ قبرس سِر هاف فوت (Sir Hugh Foot) ، کنسول یونان کریستوبلوس (Kiristo Bulus) ، کنسول ترکیه تورل (Turel) و ماکاریوس از طرف جامعهٔ یونانی‌نشین و دکتر فاضل کاتچوک از طرف جامعهٔ ترک‌نشین قبرس به امضاء رسید. وجود امضاءکنندگان نتیجهٔ این حقیقت بود که قانون‌اساسی منبعث از ارادهٔ داوطلبانهٔ مردم نبوده ، بلکه در پی معاهدهٔ زوریخ بود که بین یونان و ترکیه به امضاء رسیده بود.
منبع
آفتاب

Asalbanoo
20-04-2007, 23:10
جغرافیای طبیعی
جغرافیای انسانی
جغرافیای سیاسی

----------------

جغرافیای طبیعی

موقعیت و وسعت
گیاهان طبیعی
آب و هوا
شهرها و بنادر مهم قبرس (Main Ports of Cyprus)
ناهمواریها

موقعیت و وسعت
قبرس با مساحتى در حدود ۹۲۵۱ کيلومتر مربع سومين جزيرهٔ بزرگ در درياى مديترانه بعد از سيسيل (Sicily) و ساردنى (Sardinia) مى‌باشد، طول جزيره از غرب به شرق در طولانى‌ترين قسمت آن ۲۴۰ کيلومتر و حداکثر عرض آن از شمال به جنوب حدود ۱۰۰ کيلومتر مربع مى‌باشد. اين جزيره در شمال شرقى درياى مديترانه واقع شده است. قبرس در حد فاصل ۳۸۰ کيلومترى شمال مصر، ۱۰۵ کيلومترى غرب سوريه و ۷۵ کيلومترى جنوب ترکيه قرار دارد. يونان با مسافتى در حدود ۸۰۰ کيلومترى قبرس واقع شده است و نزديک‌ترين جزاير يونانى کارپاتوس (Carpathos) و رودوس (Rhodos) در ۳۸۰ کيلومترى غرب جزيره واقع هستند. قبرس از لحاظ موقعيت جغرافيائى در ۳۳ درجهٔ شرقى گرينويچ و ۳۵ درجهٔ شمال خط استوا قرار گرفته است.

گياهان طبيعى
قبرس داراى گياهان طبيعى متنوعى مى‌باشد. علاوه بر وجود گل‌ها و گياهان زيبائى که در مناطق مختلف قبرس از قبيل دره‌هاى کايرنيا و يا ترودوس وجود دارد، ما در قبرس مى‌توانيم انواع گوناگونى از درختان مختلف را نيز ببنيم. قبرس همچنين از نظر تنوع پرندگان و حيوانات از نقاط قابل توجه در جهان مى‌باشد زيرا به‌علت موقعيتى که اين جزيره دارد همواره به‌عنوان محل توقف هزاران نوع مختلف پرندگان مهاجرى که به سرزمين‌هاى جنوبى مهاجرت مى‌نمايند مورد استفاده قرار مى‌گيرد، قبرس همچنين به‌عنوان زيستگاه طبيعى مناسبى براى انواع حيوانات دريائى که در خشکى نيز زندگى مى‌کنند مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

آب و هوا
قبرس داراى آب و هواى مديترانه‌اى مى‌باشد و در ماه‌هاى ژوئن تا سپتامبر داراى هواى گرم مى‌باشد و از ماه نوامبر تا مارس داراى باد و باران قابل توجه مى‌باشد و فصول بهار و پائيز نيز در ماه‌هاى اکتبر، آوريل و مه به‌صورت کوتاهى وجود دارند. قبرس در طول زمستان متأثر از بادهاى غربى و جنوبى درياى مديترانه و در تابستان متأثر از بادهائى است که از سمت شمال مى‌وزند. بنابراين اين جزيره با توجه به موقعيت جغرافيائى خود کاملاً متأثر از اين جريانات هوائى مى‌باشد. تمام قسمت‌هاى قبرس داراى آفتاب مى‌باشند و در مرکز جلگه و قسمت‌هاى شرقى جزيره آفتاب بيشترى مى‌تابد و جزيرهٔ قبرس در طول سال به مدت ۶ ماه آب و هواى تابستانى دارد. اختلاف درجهٔ حرارت ميان نواحى ساحلى و داخلى در بين روز و فصول چشمگير است.

شهرها و بنادر مهم قبرس (Main Ports of Cyprus)
بنادر مهم در بخش يونانى‌نشين قبرس عبارتند از: ليماسول (Limassol)، لارناکا (Larnaka) و پافوس (Paphos) و در قسمت ترک‌نشين قبرس بنادر مهم عبارتند از: فاماگوستا و کايرنيا (Kyrenia).


شهرهاى مهم در جزيرهٔ قبرس عبارتند از: نيکوزيا - (پايتخت)، فاماگوستا، کايرنيا، پافوس، لارناکا و ليماسول.

ناهمواريها
رشته‌کوه‌هاى جنوب و جنوب غربى ترودوس (Troodos)
اين رشته‌کوه در مرکز جنوب قبرس قرار گرفته است و بلندترين قسمت آن در حدود ۱۹۵۲ متر در کوه المپوس (Olympus) مى‌رسد. چند رود از کوه‌هاى ترودوس به سمت دريا در جريان هستند و دره‌هاى عميق در اين ناحيه منظرهٔ زيبائى را به‌وجود آورده‌اند.

رشته‌کوه‌هاى شمالى کايرنيا (Kyrenia)
اين رشته‌کوه در طول باريکهٔ ساحلى در شمال قبرس امتداد دارد و اين رشته‌کوه در بلندترين قسمت به ۱۰۲۴ متر در قلهٔ کيپارياسونو مى‌رسد. اين رشته‌کوه با وجود دره‌هاى متعدد محيط بسيار زيبائى دارد.

جلگهٔ مرکزى مسااوريا (Messaoria)
جلگهٔ مرکزى بين رشته‌کوه‌هاى شمال و جنوبى واقع شده است و سطح آن از دريا پست‌تر است. اين جلگه توسط رودهاى جارى از رشته‌کوه‌هاى پيرامون در شمال و جنوب بهره مى‌برد.

سرزمين‌هاى ساحلى
قبرس تقريباً توسط دره‌هاى ساحلى احاطه شده است، در شمال دره‌هائى با سواحل نامنظم باريک و در جنوب و غرب دره‌هاى متعدد و در شرق دره‌هاى فاماگوستا (Famagusta) واقع شده‌اند و همگى مستعد کشاورزى مى‌باشند. خط ساحلى در شمال به‌صورت مضرس و صخره‌اى مى‌باشد و در جنوب نيز خليج‌هاى متعدد کوچک شنى وجود دارند، مناطق مختلف قبرس پوشيده از درختان زيتون مى‌باشد، کوه‌هاى شمالى عمدتاً آهکى مى‌باشند و در جنوب درختان کاج، بلوط، سرو و سدر در رشته‌کوه ترودوس به‌صورت وسيعى وجود دارند و قلهٔ المپوس با ارتفاعى در حدود ۱۹۵۲ متر بالاتر از سطح دريا مى‌باشد. جلگهٔ حاصلخيز مسااوريا در مرکز قبرس قرار گرفته است. تمام مناطق قابل کشت در قبرس در حدود ۴۳۰،۰۰۰ هکتار و يا ۸/۴۶% کل جزيره مى‌باشد. کل مناطق جنگلى ۱۷۳۵ کيلومتر مربع و يا ۷۴/۱۸% کل جزيره مى‌باشد. قبرس داراى دو درياچهٔ نمک مى‌باشد که يکى از اين درياچه‌هاى نمک، مصرف خوراکى دارد، از کل مناطق قابل کشت تقريباً ۲۱% آبيارى مى‌شوند.
محصولات مهم قبرس عبارتند از: گندم، جو، انواع سبزيجات، سيب‌زمينى و مرکبات. درخت زيتون در هر کجا يافت مى‌شود، تاکستان‌ها مناطق بزرگى را در جنوب و جنوب غربى کوه‌هاى ترددوس در بر گرفته‌اند. در دره‌هاى اين منطقه درختان ميوه‌دار مختلفى يافت مى‌شوند، اکثر محصولات صادراتى قبرس را اقلامى چون سيب‌زميني، مرکبات، سبزيجات و ميوه‌ها تشکيل مى‌دهند.

Asalbanoo
20-04-2007, 23:14
مهاجرت
اقوام و نژادها و روابط آنها
زبان و خط
جمعیت و ترکیب و پراکندگی آن (Population)

مهاجرت
مهاجرت در قبرس عمدتاً به‌واسطهٔ اختلاف‌هاى قومى و مذهبى بين ساکنان يونانى و ترک جزيره صورت گرفته است و عمده‌ترين رقم انتقال جمعيت در جزيره مربوط به سال ۱۹۷۴ مى‌باشد که به‌دنبال تجاوز ترکيه حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم يونانى‌نشين قبرس مجبور به ترک محل سکونت خود شدند و متقابلاً ترک‌هاى ساکن در بخش جنوبى نيز به بخش شمالى جزيره مهاجرت کردند. در حال حاضر مهاجرت عمدتاً به‌صورت گسيل دانشجو به کشورهاى همسايه و اروپائى جهت ادامهٔ تحصيل و يا به‌صورت ورود کارگران ترکيه‌اى به بخش ترک‌نشين قبرس مى‌باشد که اين افراد جهت انجام کار وارد جزيره شده و نهايتاً در آن ساکن مى‌گردند.

اقوام و نژادها و روابط آنها
کشور قبرس از نظر نژادى به دو گروه عمدهٔ يونانى‌نژاد و ترک‌نژاد تقسيم مى‌گردد که يونانى‌ها (شامل مسيحيان: ارتدوکس، کاتوليک، ارامنه، مارونى‌ها و يهوديان) ۸۰ درصد کل جمعيت و ترک‌نژادهاى مسلمان قبرس نزديک به ۲۰ درصد کل جمعيت قبرس را شامل مى‌شوند.

زبان و خط
طبق مواد يک تا سه قانون‌اساسى ۱۹۶۰ زبان و خط رسمى قبرس يونانى و ترکى مى‌باشد و هر کدام از يونانى و ترک‌نژادهاى ساکن قبرس آزادى کامل جهت استفاده و به‌کار بردن زبان خود را دارد. لازم به ذکر مى‌باشد که زبان انگليسى به‌عنوان زبان دوم در هر دو جامعه داراى کاربرد عملى فراوانى مى‌باشد.

جمعيت و ترکيب و پراکندگى آن (Population)
قبرس به‌عنوان سومين جزيرهٔ بزرگ درياى مديترانه (Mediterraean Sea) داراى جمعيتى در حدود ۷۰۷،۴۴۰ نفر مى‌باشد که ۸۰ درصد آن را يونانى‌ها که شامل مسيحيان ارتدوکس، ارامنه (Aramenians)، مارونى‌ها (Maronites)، کاتوليک‌ها و يهوديان مى‌باشند تشکيل مى‌دهند و نزديک به ۲۰ درصد را مسلمانان ترک تشکيل مى‌دهند. البته منابع ترکيه درصد جمعيت يونانى‌نژاد را ۷۴ درصد و جمعيت ترک‌نژاد قبرس را ۲۶ درصد اعلام نموده‌اند.
رشد جمعيت در قبرس به حدود ۱% مى‌رسد و به‌صورت تقريبى پيش‌بينى شده بود که قبرس در سال ۲۰۰۰ جمعيتى حدود ۷۷۵ هزار نفر داشته است.
رشد جمعيت
ميانگين رشد سالانهٔ جمعيت يک درصد مى‌باشد و نسبت به سال‌هاى قبل داراى کاهش قابل توجهى بوده است. ترکيب سنى جمعيت قبرس در حال حاضر به شکل زير مى‌باشد.

جدول ترکيب سنى جمعيت قبرس
مردان زنان
سن درصد جمعيتى سن درصد جمعيتى
۷۰ و به بالا %۳/۲ ۷۰ و به بالا %۳/۹
۶۰ تا ۶۹ سال ۳/۳ ۶۰ تا ۶۹ سال %۳/۸
۵۰ تا ۵۹ سال %۴/۱ ۵۰ تا ۵۹ سال %۴/۶
۴۰ تا ۴۹ سال %۵/۵ ۴۰ تا ۴۹ سال %۵/۸
۳۰ تا ۳۹ سال %۷/۴ ۳۰ تا ۳۹ سال %۷/۴
۲۰ تا ۲۹ سال %۹/۱ ۲۰ تا ۲۹ سال %۸/۶
۱۰ تا ۱۹ سال %۷/۹ ۱۰ تا ۱۹ سال %۷/۶
تولد تا ۹ سال %۹/۲ تولد تا ۹ سال %۸/۶


ميانگين عمر زنان در قبرس ۷۸ سال و ميانگين عمر مردان در قبرس ۷۲ سال مى‌باشد.

سابقهٔ تاريخى تشکيل جمعيت
اولين سابقهٔ تاريخى تشکيل جمعيت در جزيره به ۷۰۰۰ سال قبل از ميلاد بازمى‌گردد. شواهد تاريخى و مدارک باستان‌شناسى نشان مى‌دهد که در اين زمان ساکنان جزيره که عمدتاً از مهاجران فينيقى بودند در امتداد خط ساحل شمالى و جنوب شرقى جزيره سکنى گزيدند. روستاهاى شمال ماهيگيران و در ديگر نقاط دهقانان و شکارچيان را در خود داشته است. به روايت باستان‌شناسان تمدن اين قوم که خانه‌هاى آنها از خشت بوده تا حدود هزار سال باقى مانده و بعد از آن با محو تمدن آنان، جزيره تا ۱۵۰۰ سال بعد خالى از سکنه بوده است. پس از آن تاريخ مهاجرين جديد از کشورهاى همجوار وارد جزيره گشته و در امتداد خط سواحل شمالى و جنوبى ساکن مى‌گردند. با ورود اين افراد دوران تمدن عصر (پارينه) آغاز گرديده است و مردم اين دوره با صنعت سفالگري، کشاورزي، شکار و ماهيگيرى آشنا بوده‌اند. در سال‌هاى ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ قبل از ميلاد پناهندگان آناتولى با خود هنر و صنعت سفالگرى و فلز را به ارمغان آورند و در اين زمان در جزيره مس کشف و صادر مى‌گرديده است و به برکت کشف مس جزيره تا سال ۱۶۵۰ قبل از ميلاد داراى توسعه و رونق زيادى بوده است.
از سال ۱۲۳۰ پيش از ميلاد يونانى‌ها وارد جزيره شدند و تمدن خود را در جزيره گستراندند. در سال‌هاى بعد از آن نيز جزيرهٔ قبرس شاهد حکومت‌هاى مختلفى از جانب کشورهاى قدرتمند عصر خود بوده است وليکن بعد از گسترش تمدن و مذهب يونانى‌ها، تمدن و فرهنگ مردم قبرس با آن عجين شد و هجوم فرهنگ‌هاى مختلف باعث از ميان رفتن آن نگرديد.

مشخصات جمعيتى در قبرس
نيکوزيا با جمعيتى در حدود ۱۷۰،۰۰۰ نفر به‌عنوان پايتخت قبرس مطرح مى‌باشد و حدوداً در مرکز جزيره واقع شده است، شهر نيکوزيا از لحاظ اهميت تاريخى و باستان‌شناسى داراى اهميت فراوان مى‌باشد و به همين سبب هر ساله هزاران توريست از اين شهر بازديد به‌عمل مى‌آورند. نيکوزيا به‌صورت مرکز تجارى نيز موقعيت ممتازى را دارد.
دومين شهر بزرگ ليماسول است که در قسمت جنوب قبرس واقع شده است و حدوداً ۱۳۵،۰۰۰ نفر جمعيت دارد. اين شهر يکى از بنادر تجارى مهم قبرس است. ليماسول به‌عنوان مرکز صنعتى و تفريحگاه مشهور توريستى مطرح مى‌باشد.
لارناکا در جنوب شرقى جزيره واقع شده است و جمعيت ساکن آن در حدود ۶۰،۰۰۰ نفر مى‌باشد و به‌عنوان دومين بندر تجارى و تفريحگاه توريستى به‌شمار مى‌رود، پالايشگاه نفت قبرس در شمال و فرودگاه بين‌المللى لارناکا در جنوب اين شهر در امتداد ساحل واقع شده است.
پافوس در قسمت جنوب غربى با جمعيتى در حدود ۳۰،۰۰۰ نفر به‌عنوان پيشرفته‌ترين مرکز توريستى قبرس به‌شمار مى‌رود و دومين فرودگاه بين‌المللى و بندر معروف ماهيگيرى قبرس در اين شهر واقع شده است.
کايرنيا يکى ديگر از شهرهاى مهم جزيره محسوب مى‌شود که در بخش ترک‌نشين قرار دارد و يکى از تفريحگاه‌ها و مراکز عمدهٔ توريستى قبرس به‌شمار مى‌رود، شهرهاى مورفو (مهمترين منطقهٔ کشاورزى جزيره) و لفکوشا و قيزيل يورت و فاماگوستا نيز در بخش ترک‌نشين واقع شده‌اند.
در سال ۱۹۷۴ به‌دنبال تجاوز ترکيه و اشغال شمال قبرس روند توازن جمعيتى در قبرس بر هم خورد و در حال حاضر نزديک به ۲۹،۰۰۰ نفر از سربازان ترکيه (مقامات يونانى تعداد اين افراد را ۳۵،۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند) و ۸۰،۰۰۰ نفر از مردم ترکيه که جوياى کار مى‌باشند افزون بر اين جمعيت بخش ترک‌نشين در آن قسمت سکونت دارند، در نتيجه حدوداً در برابر هر ترک ساکن قبرس يک مهاجر ترک وجود دارد.

Asalbanoo
24-04-2007, 10:04
اهمیت استراتژیک کشور در منطقه
نقش عوامل جغرافیائی

اهميت استراتژيک کشور در منطقه
موقعيت خاص جغرافيائى قبرس در طول تاريخ باعث شده است تا توجه کشورهاى اطراف را به خود جلب نمايد، طبق شواهد تاريخى اولين قومى که وارد جزيره شدند قايقرانان فينيقى بودند که از اين جزيره جهت تجارت و بهره‌بردارى معادن استفاده کردند، در سال‌هاى بعد از آن نيز کشورهاى قدرتمند منطقه مانند مصر، ايران، روم و سوريه از اين جزيره جهت مقاصد خود سود بردند.
از زمان تسلط انگلستان بر اين جزيره به‌دنبال وقوع حوادث مختلف در کشورهاى پيرامون و بعد از دو جنگ جهانى اهميت جزيره بيش از پيش نمودار گشت و وجود اختلاف دو جامعهٔ مسيحى‌نشين و مسلمان‌نشين در قبرس باعث توجه دول اروپائى به اين جزيره شده است. بعد از اشغال بخش شمالى جزيره توسط ترکيه در سال ۱۹۷۴ مسئلهٔ قبرس وارد ابعاد جديدى گرديد، مسئله‌اى که به يکى از معضلات منطقهٔ مديترانه تبديل شده است و به‌عنوان عمده‌ترين مورد اختلاف بين ترکيه و يونان مطرح مى‌باشد. مسئلهٔ قبرس به‌دليل ايجاد روياروئى بين دو عضو جنوب شرقى ناتو و جزيره به‌دليل دارا بودن اهميت منطقه‌اى و بين‌المللى از اهميت استراتژيک برخوردار مى‌باشد.
نقش عوامل جغرافيائى
قبرس در ۶۴ کيلومترى ترکيه و ۳۶۷ کيلومترى مصر و ۱۶۵ کيلومترى لبنان واقع شده است و براى تجارت به بنادر مهم اطراف خود داراى اهميت فوق‌العاده‌اى مى‌باشد. همچنين کشورهائى که در اين منطقه با يکديگر داراى رابطهٔ سياسى نيستند مى‌توانند از قبرس جهت مبادلات اقتصادى خود استفاده نمايند.
وجود دو جامعهٔ ترک و يونانى از عوامل ديگر جغرافيائى - انسانى مى‌باشد که به‌دليل وجود اختلافات بين آنها جزيره عملاً به دو قسمت تقسيم و موقعيت و شرايط خاصى بدين ترتيب به‌وجود آمده است. وضعيت آب و هوائى قبرس و داشتن سواحل طولانى و قابل استفاده به‌خصوص در زمستان‌ها که سراسر اروپا در سرما و طوفان است باعث هجوم توريست‌ها به اين جزيره گرديده است.
وجود آب و هواى مناسب براى کشاورزى باعث شده است تا قبرس به‌عنوان يکى از صادرکنندگان محصولات کشاورزى درآيد و همچنين نياز به مبادله براى ساير اقلامى که در آن کشور وجود ندارد بنادر آن را رونق بخشد.

Asalbanoo
24-04-2007, 10:06
قبل از میلاد مسیح
دوران پس از میلاد مسیح
-----------
قبل از ميلاد مسيح
موقعيت خاص جغرافيائى خاصى که قبرس در اين منطقه از جهان به خود اختصاص داده است، بررسى تاريخى اين جزيره را لازم مى‌نمايد. اين جزيره در طول تاريخ و در قرن‌هاى متوالى به مثابه جاى پائى براى کشورهاى قدرتمند منطقه‌اى و فرامنطقه‌اى بوده است.

اولين سوابق تاريخ تمدن در جزيره به ۷۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح بازمى‌گردد. شواهد و مدارک باستان‌شناسى نشان مى‌دهد که در اين تاريخ ساکنين جزيره در امتداد سواحل شمالى و جنوب شرقى جزيره زندگى مى‌کردند. ظاهراً اولين دسته افرادى که وارد جزيره شده‌اند ماجراجويان شمال لبنان بوده‌اند که با قايق‌هاى کوچک دريا را طى نموده و به ساحل پا نهادند، در کنار اين افراد اهالى آناتولى نيز اقدام به مهاجرت به قبرس نموده‌اند. بعدها به‌علت پيشامدهاى طبيعى آثار تمدن تا حدود ۱۵۰۰ سال از اين جزيره محو شد و بدين ترتيب جزيره خالى از سکنه گرديد و پس از آن تاريخ مهاجران جديدى از کشورهاى هم‌جوار وارد جزيره گشته و در امتداد سواحل شمالى و جنوبى ساکن مى‌گردند. با ورود اين افراد دوران دوم تمدن عصر پارينه آغاز گرديده است. مردم اين دوره با صنعت سفالگرى آشنا بوده و حرفهٔ کشاورزي، شکار و ماهيگيرى داشته‌اند، اين دوره از تمدن نيز در نتيجهٔ زلزله‌اى که در حدود ۳۸۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح روى داد، نابود گرديد.

در سال‌هاى ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ قبل از ميلاد، پناهندگان آناتولى با خود هنر و صنعت سفالگرى و فلز را به جزيره وارد نمودند و به‌تدريج از سواحل به سوى نقاط مرکزى پراکنده شدند، در اين دوران مس در جزيره کشف و به خارج صادر مى‌گردد. در سال‌هاى ۱۹۰۰ تا ۱۶۵۰ قبل از ميلاد به برکت استخراج مس، سال‌هاى توسعه و رونق جزيره آغاز مى‌گردد. اما به‌تدريج در همين زمان به‌دليل وجود اختلافات داخلى بين اهالى صاحب صنعت و معدن شمال غربى جزيره با اهالى جنوب شرقى که عمدتاً به کشاورزى مشغول بودند باعث هرج و مرج داخل گرديد. در اين زمان که به‌علت تجارت با مصر بعضى از شهرها رونق فراوان يافتند و گروه‌هائى از کشورهاى هم‌جوار به‌منظور تجارت به اين شهرها وارد شدند و به‌تدريج در آنها ساکن گرديدند.

از سال ۱۲۳۰ قبل از ميلاد يونانى‌ها با حمله به جزاير اطراف و سواحل قبرس وارد اين جزيره شده و به‌تدريج موفق مى‌شوند تا سال ۱۱۰۰ قبل از ميلاد تمدن و زبان خود را وارد قبرس نمايند. بنيانگذارى پادشاهى در قبرس توسط قهرمانان يونانى در جنگى ”ترويان - Troian“ توسط تئوکورس پسر آژاکس پادشاه يونان منتج به ايجاد شهرى به نام ”سالاميس - Salamis“ گرديد. وى شهرهائى مانند Paphos را بنا نهاد، گرچه در حدود سال ۱۰۷۵ قبل از ميلاد در اثر زلزله و متعاقب آن سيل، شهرهاى مهم ويران گرديد اما تمدن در جزيره از بين نرفت.
پس از سال‌هاى ۱۰۵۰ الگوى پادشاهى يونانى در شهرهاى مهم توسعه مى‌يابد و در اين دوره مظهر زيبائى Godess به‌صورت مذهب عمده باقى مى‌ماند. همچنين در اين دوره فلز از قبرس به يونان صادر مى‌گرديد و اختلاط تمدن يونان و قبرس از اين دوران آغاز مى‌شود.

ورود دستجاتى از اهالى فينيقيه در سال ۹۰۰ قبل از ميلاد به جزيره باعث ورود مذهب شرق به اين جزيره مى‌گردد اما به‌علت اختلاف عميق مذهب يونان و قبرس، مذهب شرق تأثيرى نمى‌گذارد و تمدن و مذهب يونان همچنان در قبرس باقى مى‌ماند.

در پايان قرن هشتم پيش از ميلاد تا سال ۶۶۹ به دنبال هجوم آشوريان به قبرس اين جزيره به يکى از مستعمرات آشوريان مبدل مى‌شود و پس از سقوط آشوريان، قبرس تا حدود يک قرن حيات پر رونقى را سپرى مى‌کند. در سال ۵۷۰ قبل از ميلاد پادشاه مصر به قبرس حمله کرده و آن را تحت سيطرهٔ خود درآورد، در اين زمان به دنبال روياروئى با تمدن مصر و ادامهٔ ارتباط تجارى جزيرهٔ قبرس با يونان، قبرس تمدن و هويت خود را بيش از پيش حفظ مى‌نمايد. از سال ۵۴۵ قبل از ميلاد که ايران قبرس را از چنگ مصر درآورد تا دو قرن بعد قبرس تحت سيطرهٔ حکومت ايران قرار داشت و به رغم کوشش‌ها و مبارزات فراوان، مردم قبرس راه به جائى نبردند و تنها در زمان اختلافات بين ايران و اسکندر مقدونى بود که قبرسى‌ها متوجه شدند جهت رهائى از سلطهٔ ايران بايد از اسکندر حمايت نمايند و در نتيجه درسال ۳۳۲ قبل از ميلاد کشتى‌هاى زيادى توسط اسکندر به سمت قبرس روانه شدند. به رغم رهائى مردم قبرس از سلطهٔ ايران اقتدار و پادشاهى پادشاهان قبرس از ميان رفت و آنها کاملاً تحت نفوذ و سيطرهٔ يونان درآمدند و سکهٔ اسکندر در جزيره رايج شد.

بعد از مرگ اسکندر در سال ۳۲۳ اختلافات داخلى آغاز شد و نهايتاً قبرس تحت سلطهٔ مصر درآمد و مصريان حدود دو قرن بر جزيره فرمان راندند و بعد رومى‌ها قبرس را جزو قلمرو خود کردند و بالاخره در سال ۸۵ قبل از ميلاد قبرس قسمتى از استان سيسيل روم گرديد (رومى‌ها در آن زمان الههٔ عشق و زيبائى(Aphrodite) را مى‌پرستيدند). در ۱۵ سال قبل از ميلاد مسيح و ۷۶ سال پس از ميلاد حضرت مسيح زلزله دوبار جزيره را ويران نمود که با کمک‌هاى فوق‌العادهٔ امپراتور روم مجدداً بازسازى گرديد.

Asalbanoo
24-04-2007, 10:08
حضور انگلیس در جزیره
----------
با ظهور حضرت عيسى، مسيحيت به جزيره راه مى‌يابد. در سال ۱۱۶-۱۱۵ ميلادى در نتيجهٔ شورش يهوديان در مصر و فلسطين و قبرس، فاجعه‌اى رخ مى‌دهد و يهوديان در سالاميس (قبرس) ۲۰۰ هزار نفر ساکنين غير يهودى را قتل‌عام نمودند و روميان در پاسخ يهوديان را از قبرس اخراج کردند، وقوع دو زلزله در سال‌هى ۳۳۲ و ۳۴۲ ميلادى شهرهاى مهم را ويران کرد و بدين ترتيب عصر تازه‌اى در تاريخ قبرس آغاز گرديد.

تا قرن هفتم ميلادى اتفاق خاصى روى نمى‌دهد و در اين قرن سپاه مسلمانان مديترانهٔ شرقى را مورد حمله قرار مى‌دهد و بدين‌ترتيب قبرس از اين حمله مصون نمى‌ماند و به تصرف مسلمين درمى‌آيد. اعراب مسلمان پس از تحميل خراج ساليانه و به اين شرط که جزيره به‌صورت پايگاه روم درنيايد جزيره را ترک مى‌کنند، در سال ۶۵۳ ميلادى اعراب به بهانهٔ اينکه قبرس بى‌طرف باقى نمانده است به جزيره حمله مى‌کنند و در نتيجه خراج افزايش مى‌يابد، اين اشغال ۳۰ سال به طول انجاميد.

پس از شکست اعراب در تسخير قسطنطنيه، در نتيجه قراردادى که بين امپراتور روم و اعراب به امضاء رسيد اوضاع قبرس تا حدودى بهتر شد و قرار شد درآمد جزيره بين اين دو تقسيم شود و هيچ‌يک از آن به‌عنوان پايگاه استفاده نکند و هيچ نيروئى در آنجا نداشته باشند. بدين‌ترتيب جزيرهٔ قبرس به‌مدت سه قرن (قرون ۸ ،۹ و ۱۰) سال‌هاى آرامى را پشت سر گذاشت. در طول اين مدت يونان و اعراب از بنادر جزيره استفادهٔ مشترک مى‌نمودند و دو راه دريائى يکى به سوى يونان و ديگرى به سوى سوريه از قبرس امتداد مى‌يافت.

با سقوط کرت و سيسيل در سال ۹۶۵ نيفروس فوکاس امپراتور يونان اعراب را از جزيره بيرون راند، در نتيجه مسلمانان جزيره را ترک کردند ولى مردم قبرس به رغم رهائى از پرداخت خراج به مسلمانان مجبور به پرداخت خراج کمرشکنى به امپراتور يونان گرديدند. در طول قرن دوازدهم تجارت در جزيره گسترش يافت ولى در سال‌هاى ۱۱۵۶ تا ۱۱۵۸ به‌دنبال حملهٔ شاهزادهٔ فرانسوي، وقوع زلزلهٔ شديد و حملهٔ مصريان اوضاع قبرس وخيم گرديد.
با سقوط Acre قبرس به پايگاهى براى مسيحيت در شرق مديترانه تبديل گرديد و به‌مدت دو قرن و نيم اين وضعيت ادامه يافت، در اين دوران تجارت رونق يافت و بندر فاماگوستا فعال شد و سبک زندگى فرانسوى مورد تقليد مردم قبرس قرار گرفت. در سال ۱۴۵۳ با سقوط قسطنطنيه توسط ترک‌ها به حکومت هزار سالهٔ بيزانتين پايان داده شد و به دنبال تحولاتى که در جزيرهٔ قبرس به وقوع پيوست در سال ۱۴۸۹ پرچم ونيز در جزيره به احتزاز درآمد. ونيزى‌ها به مدت ۸۰ سال بر قبرس حاکم بودند. آنها از ترس ترک‌ها به ساختن خطوط دفاعى پرداختند و در اين راه از بهترين مهندسين خود بهره گرفتند، آنها ديوار دفاعى بر دور شهر نيکوزيا ساختند که هنوز هم در نيکوزيا پا برجاست. با توجه به اين مطلب که در آن زمان از نظر جغرافيائى ترک‌ها از سه طرف جزيره را دربر داشتند اقدامات ونيزى‌ها جهت رفع خطر بسيار اندک جلوه مى‌نمايد.

سلطان سليم در سال ۱۵۷۰ فرمان حمله به جزيرهٔ قبرس را صادر نمود و بدين‌ترتيب قبرس به اشغال ترک‌ها درآمد و ”لالا مصطفى پاشا “(La La Mostafa Pasha) به‌عنوان اولين حکمران عثمانيه معرفى شد. قبرس به‌مدت سه قرن (۱۸۷۸-۱۵۷۱) تحت سلطهٔ ترک‌ها قرار داشت و در اوايل تسلط ترک‌ها، حدود ۲۰ هزار نفر را از آناتوليا به قبرس آوردند، در آن هنگام جمعيت يونانى‌ها حدود ۸۵ هزار نفر بود.
به‌دنبال تسلط ترک‌ها بر جزيره و ستم امپراتورى عثمانى در جهت اخذ ماليات شورش‌هاى فراوانى از طرف مردم صورت گرفت که همگى سرکوب گرديد و در اين زمان کليسا به‌عنوان ”رأس ملت“ لقب گرفته بود.

حضور انگليس در جزيره
حضور انگليس در قبرس به‌دنبال افول قدرت عثمانى اتفاق افتاد. در دوران معاصر احساس خطر غرب از شوروى نيز مزيد علت گرديد تا قبرس همچنان اهميت استراتژيک خود را براى آمريکا - انگليس و متحدان آن حفظ نمايد.
هنگام درگيرى روسيه و عثمانى در سال ۱۸۷۷ انگليس از ترس سقوط قسطنطنيه و نفوذ روسيه پس از جلب رضايت عثمانى‌ها نيروهاى خود را وارد قبرس نمود. متعاقب اين توافق در سال ۱۸۷۸ در يک مراسم آرام پرچم انگليس بر فراز جزيره به احتزاز درآمد، بدين ترتيب قبرس براى مدت ۸۲ سال يعنى تا سال ۱۹۶۰ (اعطاء استقلال) به‌صورت يکى از مستعمرات بريتانيا درآمد. اين حضور طولانى انگليس باعث گرديد که فرهنگ انگليسي، سيستم ادارى و زبان جزيره به‌نحو بارزى تحت تأثير قرار بگيرد، به‌طورى‌که در حال حاضر هنوز سيستم ادارى دوران استعمار پابرجاست و زبان انگليس زبان دوم بعد از زبان‌هاى يونانى و ترکى مى‌باشد و هنوز قسمتى از خاک قبرس (۹۹ مايل مربع) در اختيار انگليس بوده و بر آن حاکميت تام دارد.

ضمن قراردادى که انگليس و دولت عثمانى آن را امضاء کردند و به قرارداد قبرس معروف شد، تصريح شد که انگليس در قبال حمايت عثمانى درخواست واگذارى قبرس را نموده تا پس از استقرار نيروهاى انگليسى از آنها براى حمايت از قفقاز و فرات استفاده شود.

چهار سال بعد از ورود انگليسى‌ها (۱۸۸۲) دولت بريتانيا قانون‌اساسى قبرس را وضع نمود. بر طبق اين قانون کميسر عالى انگليس به کمک شورائى مرکب از ۶ مقام انگليسى به‌علاوهٔ يک شوراى قانونگذارى مرکب از ۱۲ نفر (۹ يونانى و ۳ ترک) ادارهٔ کشور را به‌عهده گرفت. يونانى‌هاى قبرسى ”آرزوى اتحاد با يونان Enosis“ را در سر مى‌پروراندند، در سال ۱۹۱۴ به دنبال وقوع جنگ اول جهاني، انگليس قبرس را ضميمهٔ کشور خود نمود. در سال ۱۹۱۵ انگليس اعلام کرد که اگر يونان از حمايت آلمان، اتريش و ترکيه (عثماني) دست بکشد حاضر است تا قبرس را به يونان واگذار نمايد. با عدم پذيرش يونان آرزونى الحاق به يونان توسط يونان‌نژادهاى قبرسى به فراموشى سپرده شد.
انگليس در سال ۱۹۲۵ قبرس را رسماً به‌عنوان يکى از مستعمرات خود اعلام نمود و کميسر عالى خود را به‌عنوان فرماندار معرفى نمود. بعد از انقلاب يونان و با هدايت جامعهٔ ارتدوکس يونانى‌زبان قبرس، مردم مکرراً درخواست الحاق به يونان را نمودند ولى در اين راه از طرف فرمانداران انگليسى قدمى برداشته نشد. اولين دهه‌هاى قرن بيستم به آرامى و صلح مى‌گذشت. در سال ۱۹۳۱ حزب سياسى جديدى به نام ”اتحاديهٔ راديکال ملي“ پا به عرصهٔ وجود گذاشت، اين حزب آرزوى اتحاد با يونان ”Enosis“ را در سر مى‌پروراند. به‌دنبال شورشى که متعاقب آن کاخ فرمانداران به آتش کشانده شد نقطهٔ عطفى در تاريخ قبرس آغاز گرديد. شورش به‌شدت سرکوب و قانون‌اساسى لغو و سياستمداران متنفذ قبرسى تبعيد شدند، احزاب سياسى ملغى و برافراشتن پرچم يونان ممنوع گرديد. تنها بعد از جنگ جهانى دوم بود که به مناسبت خدماتى که قبرسى‌ها در کنار انگليسى‌ها در جنگ داشتند برخى آزادى‌ها به آنها داده شد، برخى احزاب اجازهٔ فعاليت يافتند و انگليسى‌ها نسبت به موضوع اتحاد با يونان موضع‌گيرى شديدى از خود نشان ندادند.

سياست پس از جنگ انگليس به‌ويژه سياست دولت کارگر انگليس در سال ۱۹۴۵ اعطاء برخى خودمختارى‌ها به مستعمرات بود در همين سال دولت بريتانيا آزادى انتخابات شوراى قانونگذارى و برنامهٔ ده‌سالهٔ توسعه را در برنامهٔ کار خود در قبرس قرار داد. مع‌هذا اين اقدامات در نظر قبرسى‌ها کافى نبود. اسقف لئون يتوس (Archbishop Leon Yetus) با مطرح کردن ”Enosis“ فقط ”Enosis“ باب رهبرى کليسا در تعقيب و تحقق اين آرزو را گشود. در انتخابات ژانويه ۱۹۵۰ که توسط کليسا سازماندهى شد براى اولين‌بار زنان نيز در رأى‌گيرى شرکت نمودند و بيش از ۹۵ درصد از شرکت‌کنندگان به آرزوى الحاق به يونان رأى مثبت دادند و به‌دنبال آن اسقف Kition با نام ماکاريوس سوم به‌عنوان اسقف جديد قبرس تعيين گرديد، در اوايل سال ۱۹۵۵ بدون مقدمه و ناگهانى مبارزه براى تحقق Enosis آغاز گرديد و بحران جزيره را دربر گرفت. به‌دنبال اين وقايع ماکاريوس تبعيد شد. وى در سال بعد آزاد شد ولى اجازه نداشت به جزيره بيايد، ترکيه خواستار اين بود که در صورت ترک قبرس، انگليس جزيره را به ترکيه واگذار نمايد و يا حداقل جزيره به دو بخش ترک و يونانى‌نشين تقسيم گردد و هر بخش تحت اختيار جامعه موردنظر قرار گيرد. قبرسى‌ها تا ۱۴ سال پس از اعطاء استقلال که ترکيه عملاً نيروهاى خود را وارد بخش شمالى کرد هيچ‌گاه اين تهديدات ترکيه را جدى نمى‌گرفتند.

در هر حال در فوريهٔ ۱۹۵۹ مذاکرات پيرامون قبرس منتج به توافق معروف ”موافقت‌نامهٔ زوريخ “ (Zurich Agreement) و نهايتاً استقلال جمهورى قبرس گرديد و اين موافقت‌نامه به امضاء دولتين انگليس، يونان و ترکيه رسيد و بدينسان قبرسى‌ها متوجه شدند که حقيقت زندگى در کنار ترک‌نژادها را بايد بپذيرند.
بر طبق همين توافق حدود ۹۹ مايل مربع از خاک قبرس در اختيار نيروهاى انگليسى قرار گرفت و در حال حاضر نيز انگليس بر اين قسمت حاکميت تام دارد.

Asalbanoo
25-04-2007, 13:16
اوضاع فرهنگی
ادیان و مذاهب (Religion)
اوضاع اجتماعی
اوضاع آموزشی
رسانه‌های گروهی
-----------
اوضاع فرهنگى1

مؤسسات فرهنگی خارجی
تعطیلات و اعیاد رسمی در بخش ...
آثار مهم فرهنگی و تاریخی (Museums & ...
ساعات کار و تعطیلات رسمی
تعطیلات و اعیاد در بخش ترک‌نشین قبرس
مراکز فرهنگی

از حدود ۳۰۰۰ سال پيش که يونانى‌ها براى اولين‌بار وارد جزيرهٔ قبرس شدند و در طول ساليان متمادى فرهنگ و تمدن خود را وارد اين جزيره کردند تا به امروز، همبستگى و علائق بين مردم قبرس و يونان و اختلاط عميق بين مذاهب قبرس و يونان ادامه يافته و تحولات بيشمارى که در اين جزيره واقع شده، نتوانسته است اين پيوند مستحکم فرهنگى و مذهبى را بين دو جامعهٔ قبرس و يونان کاهش دهد و آن را متزلزل نمايد.

تنها در قرن ۱۶ ميلادى در زمان امپراتورى سلطان سليم عثمانى (Sultan Selim II) بود که به سبب ورود ۲۰،۰۰۰ سکنه آناتولى به قبرس بافت جمعيتى جزيره داراى تغييراتى گرديد و جزيرهٔ قبرس از آن زمان تا کنون شاهد دو بافت جمعيتى متفاوت از لحاظ فرهنگي، دينى و انديشه گرديد. قرن ۱۹ نيز آغاز دوران تسلط انگلستان بر جزيرهٔ قبرس بود و در اين زمان مردم يونانى‌نشين جزيره همواره علاقهٔ خود نسبت به پيوستن و اتحاد با يونان را مدنظر داشتند و در ادامهٔ اين روند در سال ۱۹۳۱ جزب راديکال ملى که به‌دنبال تحقق انوسيس (آرزوى اتحاد با يونان) بود شکل گرفت، گرچه اين حرکت و حرکت‌هاى بعدى به‌دليل مغايرت با منافع بريتانيا هرگز رنگ واقعيت به خود نگرفت وليکن انديشهٔ اتحاد با يونان هيچ‌گاه از خاطر مردم يونانى‌نشين جزيره محو شدند.

به لحاظ فرهنگي، مردم يونانى‌نشين قبرس متأثر از فرهنگ کشور يونان و مردم ترک‌نشين قبرس متأثر از فرهنگ کشور ترکيه بوده‌اند و همواره فرهنگ و الگوهاى زندگى دو کشور يونان و ترکيه نفوذ به‌سزائى بر نحوهٔ زندگى و عقايد مردم ساکن جزيره داشته است و مى‌توان اذعان نمود که قبرس فرهنگ مستقلى از فرهنگ دو کشور يونان و ترکيه ندارد.

مؤسسات فرهنگى خارجى
- مرکز فرهنگى آمريکا (American Centre).
- مرکز فرهنگى شوراى انگليسى (British Council).
- مرکز فرهنگى فرانسه (French Cultural Centre).
- مؤسسهٔ گوته (Goethe Institute).
- مرکز فرهنگى روسيه (Russian Culthral Center).
- مرکز فرهنگى بلغارستان (Bulgarian Cultural Centre).

ساعات کار و تعطيلات رسمى
سال رسمى قبرس سال ميلادى مى‌باشد و بنابراين روزهاى شنبه و يکشنبه در اين کشور تعطيل و روزهاى دوشنبه تا جمعه روزهاى کارى مى‌باشند. کار روزانه از ساعت ۹ آغاز و تا ۵ عصر ادامه دارد، در بخش ترک‌نشين قبرس نيز به تبعيت از کشور ترکيه سال ميلادى ملاک مى‌باشد.

تعطيلات و اعياد رسمى در بخش يونانى‌نشين قبرس
اول ژانويه (روز اول سال نو)، ششم ژانويه (عيد تعميد)، نهم مارس (دوشنبهٔ سبز)، ۲۵ مارس (روز استقلال يونان)، اول آوريل (سالگرد مبارزات آزادى‌بخش قبرس)، ۲۴ آوريل (جمعهٔ خوب)، ۲۷ آوريل (عيد پاک)، اول ماه مه (روز کارگر)، ۱۵ آگوست (روز جشن صعود حضرت مريم به آسمان)، اول اکتبر (روز استقلال قبرس)، ۲۵ دسامبر (روز کريسمس) و ۲۶ دسامبر (روز هديه - روز بعد از کريسمس).

تعطيلات و اعياد در بخش ترک‌نشين قبرس
اول ژانويه (روز اول سال نو)، ۲۳ آوريل (روز کودکان)، اول ماه مه (روز کارگر)، ۱۹ ماه مه (روز ورزش و جوانان)، ۲۰ ژولاى (روز صلح و آزادي)، اول آگوست (روز مقاومت)، ۳۰ آگوست (روز پيروزي)، ۲۹ اکتبر (روز ملى ترکيه)، ۱۵ نوامبر (روز استقلال)، ۲۵ دسامبر (روز کريسمس)، روزهائى که طبق سال هجرى - قمرى حساب مى‌شود (عيد قربان به مدت ۴ روز و روز تولد حضرت رسول اکرم (ص) به مدت يک روز تعطيل مى‌باشد).

آثار مهم فرهنگى و تاريخى (Museums & Historical Sites)
باستان شناسى
بخش باستان‌شناسى قبرس مسئول کشف، نگهداري، حمايت و برآورد ميراث فرهنگى جمهورى قبرس مى‌باشد. اين بخش فعاليت‌هاى آثار باستاني، نگهدارى و حمايت از آثار باستانى و آموزش عمومى را به‌عهده دارد.
بخش باستان‌شناسى در خصوص فعاليت‌هاى خود تاکنون چندين جزوه چاپ کرده است که هم براى عموم مردم و هم براى کارشناسان باستانشناسى جهان داراى اهميت مى‌باشد، مطالعه و تحقيق اين مسئله را روشن ساخته است که سابقهٔ تاريخ تمدن در قبرس به حدود ۷۰۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح باز مى‌گردد.
اشيائى مانند آثار دستي، سراميک، مسائل مذهبى و هنرهاى به‌جا مانده از ۱۹۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح در موزه‌هاى قبرس يافت مى‌شوند، اين اعتقاد وجود دارد که ميراث فرهنگى يک کشور است که به آن ارزش و اعتبار مى‌بخشد. يک موزهٔ آثار باستانى در نيکوزيا وجود دارد که به موزهٔ قبرس معروف شده است و مجموعه‌هاى تاريخى و باستانى غنى و عالى دارد، البته در تمام شهرها و مخصوصاً ليماسول و پافوس مجموعه‌هاى جالب توجهى گردآورى شده‌اند. اين موزه‌ها براى همهٔ مردم باز هستند و کتاب‌هاى راهنماى ارزان‌قيمتى در خصوص آثار باستانى و موزه‌هاى قبرس به چاپ رسيده است.

هر از چندگاه آثار باستانى قبرس جهت شرکت در نمايشگاه‌هاى خارج از کشور در آمريکا، يونان و ديگر کشورهاى اروپائى به آن کشورها منتقل مى‌گردد. آثار باستانى موجود در قبرس موضوعات خوبى جهت مطالعات علمى هستند. دو مجموعهٔ واقع در پافوس و ليماسول به‌عنوان ميراث فرهنگى جهانى در ليست يونسکو آمده‌اند.
موزه‌ها و مراکز تاريخى

نيکوزيا
اين شهر در مرکز جزيره واقع شده است و از لحاظ جلب توريست موقعيت بسيار خوبى را دارا است. قدمت تاريخى اين شهر به دوران کشف برنز باز مى‌گردد و از قرن يازدهم ميلادى اين شهر به‌عنوان پايتخت مطرح بوده است. در مرکز شهر تعدادى ديوارهاى به‌جا مانده از بناهاى متعلق به قرن ۱۶ موجود مى‌باشد و اطراف آن را شهر جديد نيکوزيا در بر گرفته است که با ساختمان‌ها و مراکز مدرن امروزى فضاى جالب توجهى را به‌وجود آورده است. اين شهر داراى موزه‌ها، کليسا‌ها و مراکز قديمى مى‌باشد که داراى ارزش فرهنگى زيادى است.
- موزهٔ قبرس آثار و اشياء دوران روم شرقى (Cyprus Museum).

- موزهٔ بيزاتيوم يا روم شرقى و نمايشگاه‌هاى هنرى دورهٔ قرن ۹ تا ۱۸ (Byzantine Museum and Art Galleries).
- موزهٔ هنرهاى محلى قرن ۱۹ و ۲۰ (Folk Art).
- موزهٔ مبارزهٔ ملي، اسناد مربوط به مبارزات سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۹ (National Struggle Museum).

- موزهٔ بيزاتيوم يا روم شرقى و نمايشگاه‌هاى هنرى دورهٔ قرن ۹ تا ۱۸ (Byzantine Museum and Art Galleries).
- موزهٔ هنرهاى محلى قرن ۱۹ و ۲۰ (Folk Art).
- موزهٔ مبارزهٔ ملي، اسناد مربوط به مبارزات سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۹ (National Struggle Museum).

- آييوس آيونيس که در سال ۱۶۶۲ ساخته شده است (Ayios Ioonnis Cathedral).
- مرکز کليساى ارتدوکس قبرس که به سبک کليساهاى روم شرقى در سال ۱۹۶۰ ساخته شده است (Archbishopric).
- خانهٔ به‌جا مانده از قرن ۱۸ (House of Hadjigeorgakis Kornessios).
- دروازه فاماگوستا که در حال حضار به‌صورت موزه درآمده است (Famagusta Gate).
- قديمى‌ترين کليساى متعلق به دوران امپراتورى روم شرقى که در سال ۱۴۵۰ ساخته شده است (Chrysaliniotissa Church).
- مسجدى که در سال ۱۵۷۱ ساخته شده است (Omeriyeh Mosque).
- بزرگترين کليساى مورد استفاده در سال ۱۸۷۲ (Phaneromeni Church).
- اين کليسا در سال ۱۶۹۰ به دستور گرمانيوس دوم ساخته شد (Tripiotis).
- موزه‌اى که در آن هنرهاى متعلق به سال‌هاى ۱۹۸۰-۱۹۳۰ نگهدارى مى‌شود (State Collection of Contemporary).
- کليسائى که در سال ۱۸۹۳ ساخته شده است و محل سکونت انگليسى‌ها بوده است (Anglican Cathedral Church).
- مرکز تئاتر که تا ۲۰۰۰ نفر گنجايش دارد (Municipul Theatre).
- محل ارائه و نمايش هنرهاى دستى (Cyprus Handicraft Service).
اين موزه تنها موزهٔ تاريخى نيکوزيا در دوره‌هاى مختلف بوده است (Levention- Municipal Museum of Nicosia).
ليماسول
شهر ليماسول يکى از مراکز مهم تجارى و توريستى قبرس مى‌باشد، در روستاهاى مجاور شهر مناطق بسيار زيبائى وجود دارد، هتل‌هاى بزرگ و رستوران‌هاى مجهز و مراسم‌هاى سنتى از ويژگى‌هاى اين مرکز توريستى مى‌باشند:
- موزهٔ ليماسول که در قرن ۱۴ ساخته شده است (Limassol Museum).
- موزهٔ بى‌نظيرى که شامل اشياء دوران نوسنگى تا دوران روميان مى‌باشد (Limassol Archaeological Museum).
- موزهٔ هنرهاى محلى قرن ۱۹ تا سال‌هاى اخير (Folk Art Museum).
- موزهٔ اشياء جنگى دوران قرن ۱۳ ميلادى (Kolossi Castle).
- بناى به‌جا مانده از دو قرن قبل از ميلاد که جهت تئاتر استفاده مى‌شده است (Kourion Museum).
- محل پرستش آپولو از قرن هشتم قبل از ميلاد تا قرن چهارم قبل از ميلاد (Sanctuary of Apollo Hylates).
- بناى به‌جا مانده از يکى از پرستشگاه‌هاى قديمى (Amathus).
- بناى به‌جا مانده از قرن ۱۲ (Ayios Georgios Alamanou Convent).
لارناکا
لارناکا توانسته ميراث فرهنگى قابل توجهى را در خود ذخيره نمايد:
- موزهٔ اشياء متعلق به دوران نوسنگى تا دورهٔ روميان (Larnaca Museum).
- موزهٔ اشياء متعلق سال‌هاى ۱۸۱۱ تا ۱۸۹۵ (Pierides).
- بناى به‌جا مانده از قرن ۱۶ که در دوران تسلط انگلستان بر جزيره اين محل به‌عنوان زندان مورد استفادهٔ آنها بوده است و در حال حاضر به‌عنوان مرکز فرهنگى شهردارى لارناکا مورد استفاده قرار مى‌گيرد (Larnaca Fort).
- کليساى به‌جا مانده از قرن نهم و نمونهٔ قابل توجه از معمارى عصر روم شرقى (Ayios Lazaros Church).
- يکى از مهمترين مراکز تاريخى که در قرن ۱۳ قبل از ميلاد ساخته شده و در ۱۲۰ سال قبل از ميلاد تعمير شده است (Kition).
پافوس
شهر پافوس به‌عنوان ميراث فرهنگى در ليست يونسکو آمده است و سابقهٔ تاريخى اين شهر به هزاران سال پيش باز مى‌گردد و در همهٔ زمان‌ها مورد توجه توريست‌ها بوده است و در اين شهر مراکز تاريخى و جالب توجهى وجود دارد.
- موزهٔ پافوس که اشياء متعلق به دوران نوسنگى در اينجا نگهدارى مى‌شود (Paphos Museum).
- موزهٔ بيزاتيوم شامل اشياء دورهٔ روم شرقى (Byzantine).
- موزهٔ شخصى شامل اشياء دوران نوسنگى (Ethnographical Museum).
- منطقهٔ وسيعى از قبور متعلق به قرن ۴ قبل از ميلاد (Tombs of the kings).
- موزهٔ شامل اشياء قرن سوم ميلادى (The Mosaics of Paphos).
- موزهٔ پافوس شامل اشياء متعلق به روم شرقى از قرن ۱۳ تا ۱۵۷۰ (Paphos Castle Kato Paphos).
منطقهٔ فاماگوستا
در مناطق تحت کنترل دولت تعدادى مناطق و بناهاى تاريخى به‌جا مانده از دوران قديم وجود دارد که عبارتند از:
- روستاى به‌جا مانده با ۶۰۰ سال قدمت که مرکز توريستى است (Ayia Napa).
- منطقهٔ فرينيا که کليساهاى جالبى دارد و شامل اشياء قرن پانزدهم است (Dherinia).
- بناى سوتيرا که در قرن ۱۲ ساخته شده است (Sotira).
- کليساى به‌جا مانده از قرن شانزدهم (Liopetri).

Asalbanoo
27-04-2007, 12:56
مراکز فرهنگى
وزارت آموزش و پرورش مسئول سازماندهى و اجراء سياست‌هاى فرهنگى دولت از طريق سرويس‌هاى فرهنگى مى‌باشد. اصطلاح ”سياست فرهنگى - Cultural Policy“ شامل ديدگاه‌ها و نقش دولت در تمام جنبه‌هاى فعاليت‌هاى فرهنگى و آموزشى مى‌باشد. سياست فرهنگى وزارت آموزش و پرورش قبرس از مارس سال ۱۹۶۸ به اجراء درآمد، به همين خاطر نيز مؤسسات مختلفى به مرور زمان به‌وجود آمدند.

حوزهٔ مسئوليتهاى مراکز فرهنگى
ادبيات (Literature)

- جوايز ادبى وزارت آموزش و پرورش: اينها شامل بورس‌هاى تحصيلى سالانه در رشته‌هاى شعر، داستان، تحقيقات و نمايش مى‌باشد.

- جوايز ادبيات کودکان: مؤسسه‌اى است که هر ۶ ماه يک‌بار جوايزى را به کتاب‌هاى چاپ شدهٔ ادبى کودکان اختصاص مى‌دهد.

- جوايز نويسندگان جوان: هر ساله با هدف چاپ داستان‌هاى کوتاه و شعر به نويسندگان زير ۲۷ سال جوايزى را اعطاء مى‌نمايند.

افزون بر اينها، وزارت آموزش و پرورش ساليانه به حدود ۷۰ مؤسسهٔ فرهنگى کمک‌هاى مالى مى‌نمايد.

نمايشگاه‌هاى کتاب (Book Fairs)
هر ساله حدود ۲۰۰ جلد کتاب توسط نويسندگان قبرس جهت حمايت از ادبيات کشور خريدارى و به کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها اهداء مى‌شود. سرويس فرهنگى همچنين نمايشگاه‌هاى کتاب را در داخل و خارج از قبرس جهت تشويق نويسندگان برگزار مى‌نمايد.

انتشارات (Pubications)
خدمات فرهنگى کتاب‌هائى را چاپ و در خصوص امور فرهنگى و ادبيات، طبق برنامه‌هاى زير مطالعاتى را انجام مى‌دهد:
- انتشارات سرويس فرهنگى
- اشعار محلى قبرس
- ادبيات يونانى در قبرس
- نويسندگان جوان قبرس
مجلهٔ انگليسى‌زبان قبرس امروز تمام فعاليت‌هاى فرهنگى در قبرس را به‌طور ماهانه منتشر مى‌نمايد.

کنفرانس‌هاى فرهنگى - سخنرانى‌ها (Cultural Conferences - Lectures)
سخنرانى‌ها در خصوص مسائل و موضوعات فرهنگى هر ساله با شرکت سخنرانان قبرسى و خارجى ترتيب داده مى‌شود.

خانهٔ ادبيات و هنر (Ltoves of the Letters and the Arts)
مجامع زير مؤسسه‌هاى فرهنگى و ادبى در قبرس هستند: جامعهٔ ملى نويسندگان يونانى قبرس، جامعهٔ کتابخانه‌هاى کودکان و نوجوانان قبرس، خانهٔ روشنفکران نيکوزيا، خانهٔ قلم قبرس، جامعهٔ مؤلفان قبرس، اتحاديهٔ ادبيات حرفه‌اى قبرس، مؤسسهٔ بين‌المللى تئاتر (شاخهٔ قبرس)، اتحاديهٔ هنرپيشگان قبرس، جامعهٔ نويسندگان تئاتر قبرس و اتحاديهٔ موزيسين‌هاى قبرس.

کتابخانه‌ها (Libraries)
- کتابخانه‌هاى توريستى: ۵ اتحاديه وجود دارند که در ۲۳۰ منطقهٔ قبرس به جمعيتى در حدود ۱۷۵،۰۰۰ نفر سرويس مى‌دهند و تعداد کتاب‌ها در اين کتابخانه‌ها به ۳۲ هزار جلد مى‌رسد.
- کتابخانه‌هاى منطقه‌اى: نزديک به ۱۰۲ کتابخانهٔ منطقه‌اى توسط سرويس‌هاى فرهنگى در قبرس برپا شده است.
موزيک (Music)
- ارکسترها: ارکستر جوانان کشور و ارکستر کشور هر دو به‌وسيلهٔ سرويس فرهنگى تأسيس شده‌اند. آنها هر ساله از ۲۰ تا ۲۸ کنسرت برگزار مى‌نمايند.
- ديگر موضوعات موزيکال: کنسرت‌هائى نيز به‌وسيلهٔ سرويس فرهنگى با هميارى مراکز فرهنگى خارجى ترتيب داده مى‌شوند. همچنين سمينارهاى متعددى در خصوص موضوعات و مسائل موسيقى به‌وسيلهٔ سرويس فرهنگى برگزار مى‌گردد.
رقص (Dance)
گروه‌هاى رقص خارجى به‌وسيلهٔ سرويس فرهنگى به قبرس دعوت مى‌شوند، گروه رقص قبرس سمينارهائى را در خصوص رقص ترتيب مى‌دهد و گروه‌هائى را در اين خصوص جهت اجراء برنامه به کشورهاى خارجى مى‌فرستد.
هنر - موضوعات هنرى (Art)
هر ساله تعدادى از کارهاى انجام شده توسط هنرمندان قبرس به‌وسيلهٔ کميتهٔ ويژه‌اى خريدارى و براى غنى ساختن کلکسيون هنرى کشور نگهدارى مى‌شود. توسط سرويس فرهنگى در اين خصوص نمايشگاه‌هائى ترتيب داده مى‌شود که آثار هنرى موجود در قبرس در آن نمايشگاه‌ها به‌معرض تماشا درمى‌آيند. معمولاً در اين‌گونه نمايشگاه‌ها هنرمندان کشورهاى ديگر نيز شرکت مى‌کنند.
فرهنگ محلى (Folkculture)
هر ساله در اين خصوص نمايشگاه‌هائى در داخل و خارج از قبرس برگزار مى‌گردد.
سينما (Cinema)
به‌علت کمى جمعيت جزيره، براى قبرس صرف نمى‌کند تا صنعت فيلم‌سازى محلى داشته باشد. گرچه اخيراً تلاش‌هائى در اين خصوص با کمک کميتهٔ مشورتى که در خصوص سينما تشکيل شده بود صورت گرفته است. فيلم‌هاى خوبى توسط CY.B.C (شبکهٔ راديو و تلويزيون قبرس) توليد شده‌اند که عمدتاً جنبهٔ تاريخى دارند، اين فيلم‌ها توانسته‌اند در فستيوال‌ها جايزه‌هائى را به‌خود اختصاص دهند. سرويس فرهنگى در اين زمينه جهت تشويق صنعت فيلم‌سازى در قبرس به‌وسيلهٔ خريدن فيلم توليدکنندگان آن را حمايت مى‌نمايد و به جامعهٔ فيلم‌سازان کمک‌هاى مالى مى‌نمايد. سرويس فرهنگى چندبار هفتهٔ فيلم نيز ترتيب داده است.
دانشگاه آزاد (Open Universities)
حداقل هر ساله حدود ۱۱۰ سخنرانى در دانشگاه‌هاى آزاد نيکوزيا، ليماسول، لارناکا، پافوس و مناطق ديگر صورت مى‌پذيرد. سخنرانان قبرسى به يونان و لندن نيز جهت انجام سخنرانى دعوت مى‌شوند.
معاهدات فرهنگى (Cultural Treaties)
سرويس فرهنگى مسئول اجراء ۲۱ معاهده‌اى است که در خصوص مسائل فرهنگى با ديگر کشورها منعقد شده است، سرويس فرهنگى در خصوص مسائل فرهنگى با يونسکو و شوراى اروپا نيز همکارى دارد.
تئاتر (Theatre)
سازمان تئاتر قبرس (Thoc) در سال ۱۹۷۱ تأسيس شد و هدف آن ارتقاء هنر تئاتر در قبرس است. اين سازمان همچنين به بالا بردن معلومات هنرمندان و فعاليت‌هاى فرهنگى مبادرت مى‌ورزد و رابطهٔ خوبى با ديگر کشورها در اين زمينه دارد. سابقهٔ تئاتر در قبرس به سال‌هاى دور باز مى‌گردد، بعد از استقلال قبرس در سال ۱۹۶۰ تلاش زيادى جهت سازماندهى تئاتر صورت گرفت و بالاخره در سال ۱۹۶۹ با همکارى CY.B.C، سازمان تئاتر قبرس به‌وجود مى‌آيد. ايجاد سازمان تئاتر قبرس يکى از تلاش‌هاى جدى دولت قبرس در جهت احياء تئاتر کشور و فرهنگ تئاتر در قبرس بود.
سازمان تئاتر قبرس در دو زمينهٔ کلى فعاليت مى‌نمايد. انجام و اجراء تئاتر کودکان و براى عموم مردم. سازمان تئاتر قبرس برنامه‌هائى را در خارج از قبرس و در فستيوال‌هاى بين‌المللى انجام داده است. سازمان تئاتر قبرس به‌وسيلهٔ ۹ عضو که توسط شوراى وزيران به مدت ۳ سال انتخاب شده‌اند فعاليت مى‌نمايند.

Asalbanoo
29-04-2007, 09:06
نفوذ ادیان در اوضاع سیاسی و فرهنگی جامعه
روابط پیرامون ادیان و مذاهب مختلف با یکدیگر
آداب و سنن مذهب و میزان پایبندی مردم به آن
تشکیلات مذهبی
تاریخچهٔ رشد هر یک از ادیان و مذاهب

نفوذ اديان در اوضاع سياسى و فرهنگى جامعه
جامعهٔ ارتدوکس يونانى‌زبان قبرس در سال‌هاى قبل از انقلاب يونان در خارج از آن کشور همواره خواستار اتحاد با يونان بوده است و رهبران کليساى ارتدوکس رهبرى سياسى - مذهبى مردم را بر عهده داشتند. بعدها اسقف لئون با مطرح کردن انوسيس باب رهبرى کليسا در تعقيب و تحقق اين آرزو را گشود و بدين ترتيب از سال‌هاى قبل از استقلال رهبران مذهبى يونانى نفوذ زيادى بر جامعهٔ يونانى‌نشين قبرس به‌دست آوردند.
از سال ۱۹۷۴ که جزيرهٔ قبرس عملاً به دو بخش تقسيم شده است، قسمت شمالى مسلمان‌نشين مستقيماً تحت نفوذ ترکيه قرار گرفته است. البته واضح است که حمايت ترکيه از مسلمانان جزيره به‌علت مسلمان بودن آنان نبوده و بلکه ناشى از سياست پان‌ترکيسم (Pan Turkisme) و ادعاى آن کشور مبنى بر حمايت از اقليت‌هاى ترک در جهان مى‌باشد، در هر صورت وضعيت اسلام در بخش شمالى قبرس بهتر از وضعيت اسلام در ترکيه نمى‌باشد.
روابط پيرامون اديان و مذاهب مختلف با يکديگر
نزديک به ۸۰ درصد مردم جزيره که يونانى‌نشين و پيرو کليساى ارتدوکس مسيحيت مى‌باشند شامل ارامنه، مارونى‌ها، کاتوليک‌ها و يهوديان هستند و نزديک به ۲۰ درصد از مردم نيز پيرو دين اسلام مى‌باشند. در هر بخش رهبران يونانى و ترک سعى کرده‌اند جهت تشخّص اجتماعى بيشتر، موارد اختلاف را جلوهٔ بيشترى دهند و از آن به سود سياست‌هاى ملى‌گرايانهٔ خود استفاده نمايند. گرچه دو جامعهٔ مسيحى و مسلمان‌نشين طى قرون متمادى با مسالمت در کنار هم زندگى کرده‌اند ولى در طى دهه‌هاى اخير به دنبال اعلام سياست الحاق به يونان توسط يونانى‌نشين‌ها و سياست‌ ترکيه در گسترش توسعهٔ خود در جزيره اختلافات بين اين دو جامعه از ابعاد تازه‌اى برخوردار شده است.
آداب و سنن مذهب و ميزان پايبندى مردم به آن
در بخش يونانى‌نشين با توجه به نفوذ فوق‌العادهٔ مذهب در امور حکومت و در سازمان‌هاى مختلف جامعه، نفوذ مذهب به وضوح به چشم مى‌خورد. وليکن در بخش ترک‌نشين به رغم مسلمان‌ بودن مردم جامعه با توجه به سياست لائيک ترکيه و تأثير مستقيم آن بر اين بخش از جزيره مى‌توان گفت که ميزان پايبندى مردم به آداب و سنن اسلامى ضعيف و کم‌رنگ است و تنها در شکل صورى به اعمال حج و اعياد اسلامى و نماز جلوه‌گر مى‌باشد. حجاب در بخش مسلمان‌نشين اجبارى نيست و در نتيجه بسيارى از زنان آن را رعايت نمى‌کنند. به‌طور کلى به نماز و روزه اهميت داده مى‌شود و براى عيد فطر ۴ روز تعطيل مى‌کنند. گروه‌هاى مسلمان در التزام خود به انجام امور مذهبى متفاوت هستند، تشکيلات خاص مذهبى در دو بخش يونانى و ترک‌نشين قبرس وجود ندارد و بيشتر امور به‌خصوص در بخش شمالى توسط دولت اجراء و اعمال مى‌گردد.
تشکيلات مذهبى
کليساى ارتدوکس قبرس در سال ۴۵ بعد از ميلاد تأسيس شد و بخش شرقى کليساى ارتدوکس مى‌باشد. کليسا به‌طور مستقل عمل مى‌کند و رهبر آن توسط مردم انتخاب مى‌شود. کليساى ارتدوکس در قبرس از ۶ بخش زير تشکيل مى‌شود، در سال ۱۹۸۵ تعداد اعضاء کليساى ارتدوکس قبرس به حدود ۴۴۲،۰۰۰ نفر مى‌رسيد.
- اسقف اعظم (Archbishop of Nova Justiniana & All Cyprus)
- اسقف پافوس (Metropolitan of Paphos)
- اسقف کيتيوم (Metropolitan of Kitium)
- اسقف کايرنيا (Metropolitan of Kyrenia)
- اسقف ليماسول (Metropolitan of Limassol)
- اسقف مورفو (Metropolitan of Morphou)

اقليت‌هاى مذهبى ماروني، ارامنه، کاتوليک‌ها و يهوديان نيز براى خود داراى کليساهاى متعددى مى‌باشند و اعمال مذهبى خود را در آنها اجراء مى‌نمايند. مسلمانان در بخش ترک‌نشين قبرس داراى مذهب حنفى مى‌باشند و رهبر مذهبى مردم مفتى است و در حال حاضر نيز مفتى قبرس (Mufti of Cyprus) احمد کمال ايليکتاچ (Ahmet Cemal Ilktac) مى‌باشد که در لفکوشا - Lefkosa (قسمت اشغالى نيکوزيا) سکونت دارد.
تاريخچهٔ رشد هر يک از اديان و مذاهب
اکثريت ۷۶ درصد مردم يونانى‌نشين جزيره از کليساى ارتدوکس پيروى مى‌نمايند و ترک‌هاى ساکن قبرس که ۲۰ درصد ساکنان جزيره را تشکيل مى‌دهند نيز مسلمان هستند.

اولين جملهٔ مسلمانان به قبرس در زمان پيامبر گرامى اسلام انجام گرفت، سپاهيان اسلام که ابوذر غفارى (Abuzar e Ghaffari) يار وفادار پيامبر اسلام نيز جزء آنان بود از طريق سواحل مصر و شام به سوى اين جزيره رهسپار شدند. گسترش اسلام در جزيره پيوسته اوج گرفت و مردم با آغوش باز آن را پذيرفتند به نحوى که دوازده هزار نفر از سربازان اسلام در آنجا اسکان داده شد، آنها اسلام را در جزيره رواج داده و مساجد را بنا کردند و از آنجا به‌عنوان پايگاهى جهت گسترش اسلام در امپراتورى بيزانس (Bizance) استفاده نمودند.

قبرس تا سال ۱۱۹۱ ميلادى از تعرض مسيحيان مصون بود و در اين سال صليبى‌ها به رهبرى ريچارد شيردل (Richard e Shir Del) قبرس را اشغال و طى جنگ‌هاى صليبى از طريق اين جزيره به بيت‌المقدس حمله نمودند.
تا سال ۱۵۷۱ ميلادى که عثمانى‌ها جزيره را اشغال کردند، قبرس از کنترل امپراتورى اسلامى خارج بود. عثمانى‌هاى (Ottomanes) تا سال ۱۸۷۸ ميلادى بر جزيره حکومت کردند و طى سه قرن مزبور تعداد مسلمانان سه برابر مسيحيان جزيره گشت. در سال ۱۸۷۸ ديزرائلى (Dizeraili) نخست‌وزير يهودى انگلستان طى قراردادى عثمانى‌ها را فريفته و در قبول تعهداتى جهت دفاع از عثمانى در مقابل روسيه، قبرس را تحت قيموميت انگلستان درآورد. انگلستان تا جنگ جهانى اول توانست با وارد آوردن فشار بر مسلمانان، آنها را وادار به مهاجرت به ترکيه بنمايد و از آن طرف موجب مهاجرت گستردهٔ يهوديان به جزيره شد، به‌طورى‌که تا سال ۱۹۳۰ شمار مسلمانان جزيره از سه چهارم به يک سوم کل جمعيت تقليل يافت.

در سال ۱۹۳۱ جنبش انوسيس -(Enosis) (آرزوى الحاق به يونان) در بين مسيحيان جزيره افزايش يافت، مخالفت انگلستان با انوسيس موجب تغيير سياست آن کشور در قبال مسلمان‌ها گشت چرا که مسلمانان به‌دليل ارتباط آنها با ترکيه و امکان وارد آمدن فشار بر آنها در صورت تحقق انوسيس با آن مخالف بودند.
پس از انتخاب ماکاريوس سوم (Makarios III) به رياست اسقف‌هاى جزيره طى سال‌هاى ۱۹۵۵ تا ۱۹۵۸ که سازمان مقاومت ملى قبرس (ايوکا - National Organization of Cypriot Combatants) فعال بود، در اثر حملات آنها که داراى روحيهٔ ضد اسلامى نيز بودند چند صد نفر از مسلمانان کشته شده و سى و سه روستاى مسلمان‌نشين که در ميان مناطق پرجمعيت مسيحى‌نشين واقع شده بود تخليه گرديد.

حمايت ترکيه از اقليت مسلمانان ترک‌نژاد باعث به‌وجود آمدن پيوندهاى عميق بين آنها شده است و بعد از جنگ دوم جهانى به‌دليل هم‌سوئى سياست انگلستان، کشور ترکيه به‌عنوان يکى از طرف‌هاى اصلى درگير در قبرس و به‌عنوان کشور حافظ صلح در قبرس درآمده است (طبق معاهدات زوريخ و لندن - The London and Zurich Agreements سه کشور انگلستان، يونان و ترکيه حافظ صلح در قبرس هستند).

Asalbanoo
01-05-2007, 10:20
مهمترین مسائل و معضلات فرهنگی و اجتماعی
-------------------
يکى از ويژگى‌هاى مهم اجتماعى در قبرس حضور دو جامعهٔ ترک و يونانى با زبان و دين متفاوت مى‌باشد، اما با وجود افتراق موجود اين دو جامعه در طول زمان نسبتاً طولانى با مسالمت در کنار هم زيسته‌اند و درگيرى‌هاى قومى در طول چندين دههٔ اخير شدت يافته است. تماس‌هاى طولانى مردم اين دو جامعه باعث به‌وجود آمدن تشابهات بسيار زيادى در بين آنها شده است.
بعد از وقايع سال ۱۹۶۳ و ۱۹۷۴ و با شدت گرفتن درگيرى‌هاى قومى و تمايل دو جامعه در تشخّص اجتماعي، تلاش مى‌شود وجوه تمايز فرهنگ و رسوم دو جامعه بيشتر مطرح گردد. عمده‌ترين وجوه تمايز دو جامعه در دين و قوميت آنها تجلى مى‌يابد و بدين ترتيب رهبران دو جامعه تلاش مى‌کنند با تحريک احساسات ملى و دينى مردم، وضعيت موجود در قبرس را توجيه نمايند.

Asalbanoo
01-05-2007, 10:24
سیاست اجتماعی (Social Policy)
وضعیت زنان در جامعه
سرویس‌های بهداشتی (Health Services)
ورزش
سرویس‌هایی برای معلولان
مرکز امور جوانان (Central Youth Agency)
خانه‌سازی
--------------------
سياست اجتماعى (Social Policy)
اهميت وجود يک سرويس اجتماعى خصوصاً بعد از اشغال نظامى قبرس توسط ترکيه در سال ۱۹۷۴ بيش از پيش احساس گرديد، چرا که در آن زمان تجاوز ترکيه باعث آوارگى حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم يونانى‌نشين جزيره شد و تأمين احتياجات اساسى و اوليهٔ پناهندگان (Refugees) مشکلات اجتماعى عديده‌اى را فراهم آورد. دولت قبرس از آن زمان جهت تأمين نيازهاى بلندمدت (اسکان پناهندگان) تحصيلات مجاني، سرويس‌هاى بهداشتى و سرويس‌هاى اجتماعي، تأسيس بيمارستان‌ها، مدارس، مؤسسهٔ سالمندان، مراکز خدمات درماني، مراکز عمومي، مهد کودک، کانون‌هاى کودکان و نوجوانان و مراکز عام‌المنفعه ديگر برنامه‌ريزى‌هاى مختلفى را انجام داد.
موضوعات اساسى سياسى اجتماعى دولت عبارتند از:
- تأمين حداقل امنيت براى کليهٔ شهروندان.
- اجراء برنامه‌هاى اجتماعى و معرفى برنامه‌هاى جديد.
- ايجاد زمينه جهت دستيابى به بيشترين حد برابرى اجتماعى و توزيع عادلانه درآمد ملى و ماليات بين گروه‌ها و مناطق مختلف، مخصوصاً توجه ويژه به کسب موقعيت درآمدى پناهندگان.
سرويس‌هايى براى معلولان
يک سرويس ويژه جهت رسيدگى به‌وضع اشخاص معلول در آگوست ۱۹۷۴ تأسيس شد که هدف آن رسيدگى به وضعيت اشخاص معلول بود. اقدامات اين سرويس شامل چهار شکل کلى است عبارتند از:
- کمک‌هاى دوستانه و بيشتر به‌صورت کمک‌هاى نقدى
- تأمين منازل مسکونى
- کمک و ارائهٔ تسهيلات به آسيب‌ديدگان تجاوز ۱۹۷۴ ترکيه
- سرويس اشخاص گمشده
وضعيت زنان در جامعه
نزديک به چهل درصد تحصيل‌کرده‌هاى قبرس را زنان تشکيل مى‌دهند و از نظر کاريابى و اشتغال درصد بالائى از زنان مشغول به‌کار مى‌باشند و بيکارى زنان نسبت به مردان کمتر مى‌باشد، علت اين امر شايد در کم بودن حقوق زنان نسبت به مردان و توانائى کنترل بيشتر بر آنان باشد. گرچه اخيراً حرکت‌هائى جهت ايجاد حقوق مساوى بين زنان و مردان در جامعهٔ قبرس صورت گرفته است. در کابينهٔ دولت نيز وزير آموزش و پرورش يک خانم مى‌باشد و اين اولين‌بارى است که در طول تاريخ قبرس بعد از استقلال يک زن به کابينهٔ دولت راه يافته است.
به‌دنبال اعلام دهه زنان از سوى سازمان ملل‌متحد (UNDW) و تصميم کميتهٔ ملى قبرس (National Committee of Cyprus)، شوراى وزيران (Council of Ministers) تصميم به تشکيل نمايندگى دائمى براى دفاع از حقوق زنان (Permanent Central Agency for the Rights of Women) در مقابل مشکلات ايجاد شده گرفت، اين نمايندگى متشکل از شمار زيادى از زنان مقامات دولتى و ديگر سازمان‌هاى موجود قبرس مى‌باشد. هدف اين تشکيلات ايجاد برابرى بين مردان و زنان و حفظ حقوق زنان مى‌باشد.

مرکز امور جوانان (Central Youth Agency)
اين مرکز به‌دنبال قانون مصوب ۱۹۸۹ در خصوص جوانان تشکيل گرديد. اهداف اين مرکز عبارتند از:
- برنامه‌هائى براى بهبود وضعيت جوانان در زمينه‌هاى ملى و دينى
- توجه به مشکلات جوانان
- تأمين فرصت‌ها براى جوانان و سازمان‌هاى جوانان براى شرکت و تأثيرگذارى بر مسائل اقتصادي، اجتماعى و فرهنگي
اين مرکز جهت دستيابى به اهداف موردنظر خود و حل مشکلات و مسائل فوق همکارى نزديکى را با رئيس‌جمهور و شوراى وزيران قبرس دارد.
سرويس‌هاى بهداشتى (Health Services)
احتياجات داروئى و پزشکى مردم قبرس از سه طريق برآورده و تأمين مى‌گردد:
- سرويس‌هاى بهدارى عمومى که تأمين‌کنندهٔ مراقبت‌هاى پزشکى رايگان و يا با هزينهٔ کمى خصوصاً براى پناهندگان مى‌باشد.
- سرويس‌هاى بهدارى خصوصى براى قشرى از جامعه که قادر به پرداخت هزينهٔ درمانى هستند.
- تعدادى سرويس‌ها و مراقبت‌هاى پزشکى پراکنده که وظيفهٔ سرويس‌دهى به اقشار به‌خصوصى از جامعه را برعهده دارند: اينها شامل:
۱. طرح سرويس‌ بهداشتى براى ارائهٔ مراقبت‌هاى پزشکى رايگان
۲. طرح سرويس‌هاى پزشکى جهت صنايع و مراکز توليدى
۳. طرح بيمه‌هاى اجتماعى
افزون بر اينها سرويس‌هاى درمانى توسط قسمت‌هاى دولتى و خصوصى با همکارى مقامات وزارت بهداشت و شهردارى‌ها به مردم ارائه مى‌شود. اين سرويس‌ها وظيفهٔ تأمين سرويس‌هاى بهداشتى جهت پيشگيرى از ابتلاء به بيمارى‌ها، دفع فاضلاب شهري، کنترل آب آشاميدنى و بهداشت عمومى را برعهده دارند.
سرويس‌هاى بهداشت بخش خصوصى عمدتاً در شهرها و سرويس‌هاى بهداشت بخش عمومى عمدتاً در مناطق روستائى مستقر هستند، اين سرويس‌ها شامل پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، بازرسان بهداشتى و داروسازان مى‌باشد. در سال ۱۹۹۰، طبق آمار منتشره نسبت افراد جامعه ۴۵۷ نفر در برابر يک دکتر، ۱۲۵۳ نفر در برابر يک دندانپزشک، ۱۷۰ نفر در برابر يک تخت بيمارستانى و ۲۳۱ نفر در برابر يک پرستار بود.
استاندارد سطح بهداشت تنها بستگى به منابع بهداشتى ندارد بلکه به شرايط محيط عمومى و آب و هوا نيز بستگى دارد. قبرس با توجه به اينکه داراى صنعت سنگين نمى‌باشد و داراى دماى متوسط هوا مى‌باشد و افزون بر اينها داراى آب لوله‌کشى شده و سيستم دفع فاضلاب و آشنائى عمومى نسبت به مراعات بهداشت مى‌باشد، داراى استاندارد خوب بهداشتى مى‌باشد. طول عمر زندگى به‌طور متوسط در قبرس براى زنان ۷۷ سال و براى مردان ۷۲ سال مى‌باشد. نرخ رشد تولد (Birth Rate) برابر با ۳/۱۸% به هزار و نرخ رشد مرگ (Death Rate) برابر با ۶/۸% به هزار مى‌باشد. سرويس‌هاى بهداشتى سعى بسيارى کرده‌اند تا بيمارى‌هاى پوستى و امراضى که توسط حشرات و پشهٔ مالاريا شيوع مى‌يابد تا سر حد امکان ريشه‌کن نمايند و به‌عنوان نتيجه مى‌توان گفت امروزه در قبرس علت اصلى مرگ و مير نه به خاطر وجود امراض و بيمارى‌ها، بلکه به‌علت وجود تصادفات مى‌باشد.

Asalbanoo
01-05-2007, 10:28
خانه‌سازى
تجاوز ترکيه در سال ۱۹۷۴ سياست خانه‌سازى را به‌عنوان يکى از مهمترين مشکلات اجتماعى که دولت و کشور قبرس با آن روبه‌رو بود، مبدل ساخت، يک شبه ۲/۳۶% از خانه‌هاى مسکونى از دست مردم يونانى‌نژاد خارج شد و دولت مجبور شد تا براى حدود ۲۵،۰۰۰ هزار نفر در اردوگاه‌ها خانه‌هاى موقت بسازد و به‌طور بلندمدت نيز به فکر تأمين و ساخت ساختمان‌هاى مسکونى براى مردم بى‌سرپناه باشد. هدف دولت تأمين بهتر احتياجات خانواده‌هاى پناهنده تا حد امکان مى‌باشد. به همين خاطر از اوايل دههٔ ۱۹۸۰ سياست درازمدتى جهت رفع احتياجات پناهندگان برنامه‌ريزى گرديد. دولت طرح‌ها و برنامه‌هاى مختلفى را در اين خصوص معرفى کرده است که شامل موارد زير مى‌باشد:
- ايجاد خانه‌هاى ارزان‌قيمت در زمين‌هاى متعلق به دولت: از طريق اين طرح دولت خانه‌هاى ارزان‌قيمت و تقريباً نزديک به مجانى را براى خانواده‌هاى کم‌درآمد تأمين نمود و تا پايان سال ۱۹۹۰ تعداد ۴۸۸/۱۳ واحد مسکونى بدين ترتيب اجراء و به اتمام رسيد. اين واحدها داراى مراکز و سرويس‌هاى اساسى مانند مراکز خريد، مراکز عمومي، مدارس، تفريحگاه‌هاى عمومي، مراکز درمانى و خانه‌هاى سالمندان مى‌باشد.

- طرح خانه‌هاى خودگردان: اين طرح شامل ايجاد و نگهدارى خانه‌ها توسط خود پناهندگان و جهت ايجاد اعتماد به نفس در آنان مى‌باشد که موارد زير را شامل مى‌باشد:
۱. ايجاد جو حمايتى و تأمين زمين‌هاى مجانى جهت ساخت خانه. تا پايان سال ۱۹۹۰ تعداد ۱۰،۶۳۵ واحد مسکونى تحت اين طرح قرار گرفتند، هدف اين طرح ايجاد حداقل درآمد براى خانواده‌هاى پناهنده بود.
۲. طرح ضمانت منافع درازمدت براى پناهندگان که طبق اين طرح تا پايان سال ۱۹۹۰ تعداد ۱۲،۷۵۰ خانواده صاحب‌خانه شدند.
۳. طرح‌هاى کوچکتر تأمين خانه در روستاهاى ترک‌نشين قبرس براى کمک به پناهندگان که تا پايان سال ۱۹۹۰ تعداد ۳۱۵ خانواده صاحب‌خانه شدند.
- طرح جديدى در سال ۱۹۸۱ عنوان گرديد که طبق آن مردم به‌صورت شخصى مى‌توانند خانهٔ مسکونى و مزرعه را خريدارى نمايند که با استفاده از اين طرح تا پايان سال ۱۹۹۰ تعداد ۳۷۹۵ خانواده داراى خانه شدند.
- طبق اين طرح خانه‌هاى متروکه ترک‌هاى قبرس که قبلاً در بخش يونانى‌نشين جزيره سکونت داشتند جهت استفادهٔ موقت پناهندگان مورد استفاده قرار گرفت و بدين ترتيب تعداد ۵۷۳۰ خانواده در اين خانه‌ها ساکن شدند، دولت قبرس انجام تعميرات زيربنائى و تهيهٔ ديگر تسهيلات براى اين خانه‌ها را تقبل نموده است.
- کمک‌هاى دولتى به شکل وام جهت تأمين خانهٔ مسکونى براى پناهندگان باعث شد تا ۲۱۳۵ خانواده از اين طرح استفاده و داراى خانه شدند.
- طرح‌هاى درازمدت تأمين، خريد و يا احداث واحدهاى کوچک مسکونى که به اين ترتيب ۱۳۷۹ خانواده تا پايان سال ۱۹۹۰ صاحب‌خانه شدند.
ورزش
سازمان ورزش قبرس (The Cyprus Sports Organisation - C.S.O) در سال ۱۹۶۹ به‌عنوان يک سازمان غير انتفاعى دولتى تأسيس شد. و از آن تاريخ هرگونه فعاليت ورزشى و رويدادهاى ورزشى تحت نظر اين سازمان صورت گرفته است. هدف اين سازمان پى‌ريزى ورزش‌هاى جدى در قبرس بود، در اين راستا دستاورد قابل توجه طرح پنج‌ساله از ۱۹۸۲-۱۹۷۸ در خصوص بازى‌هاى درون سالنى در زمينه‌هاى شنا و ژيمناستيک بود که در تمام شهرها به‌ اجراء درآمد.
سازمان ورزش قبرس به داشتن رابطه با سازمان‌هاى بين‌المللى اهميت خاصى قائل است و در اين خصوص C.S.O تا کنون چندين پروتکل را با جامعهٔ کامنولث و کشورهاى بلغارستان، چکسلواکي، استراليا و آلمان به امضاء رسانده است. روابط با يونان نيز در سطحى عالى وجود دارد و شامل روابط مالى و تکنيکى ورزشى در تمام رشته‌هاى موجود در قبرس مى‌شود. سومين طرح ۵ ساله که دورهٔ زمانى سال‌هاى ۱۹۹۳-۱۹۸۹ را تحت پوشش قرار مى‌دهد داراى دو هدف مهم و اساسى مى‌باشد:
۱. ساخت و تهيهٔ تسهيلات جديد و تقويت و توسعهٔ امکانات موجود.
۲. توسعهٔ ورزش‌هاى موجود و افزايش سطح کيفى آنها.
به‌عنوان اولين نتيجهٔ عملى توجه خاصى به استاديوم ماکاريون جهت مبدل ساختن آن به مرکز ورزشى در سطح استانداردهاى المپيک گرديد و تسهيلات و امکانات قابل توجه در خصوص بازى‌هاى ژيمناستيک و شنا در اين محل ايجاد گرديد و سالن‌هاى ورزشى جديدى احداث گرديد و C.S.O توجه ويژه‌اى نسبت به موارد ذيل مبذول داشت:
- فعاليت‌هاى وسيع در رسانه‌هاى گروهى تحت برنامه ”ورزش براى همه - Sports for All“.
- فعاليت‌هاى ورزشى در سطحى بسيار عالي.
C.S.O برنامه‌هاى ورزشى ويژه‌اى براى کودکان، مردان و زنان در سنين مختلف تدارک ديده است. (تا کنون ۲۰،۰۰۰ نفر در اين برنامه‌ها شرکت کرده‌اند). در رشتهٔ مسابقات ورزشى ۳۵ فدراسيون و ۴ کنفدراسيون ورزشى فعال هستند و توسط کميتهٔ بين‌المللى المپيک سازماندهى مى‌شوند. قبرس ميزبان بازى‌هاى سه بازى کشورهاى اروپائى در سال ۱۹۸۹ بوده است، در اين بازى‌ها ۸ کشور شرکت داشتند. رويداد قابل توجه براى کشور قبرس در اين زمينه ميزبانى بازى‌هاى ژيمناستيک بين‌المللى مدارس در سال ۱۹۹۴ مى‌باشد.

Asalbanoo
07-05-2007, 20:10
نظام آموزشی

در اين کشور تعدادى بورسيه از کشورهاى مختلف جهان در رشته‌هاى فنى و حرفه‌اى مشغول به تحصيل مى‌باشند.

-----------
نظام آموزشى1

مؤسسات پیش دبستانی و دبستانی
جدول آموزشی ( یونانی‌نشین )
آموزش دورهٔ متوسطهٔ عمومی
آموزش در بخش شمالی قبرس
سطح علمی و فرهنگی جامعه
دانشگاهها و مؤسسات دولتی و خصوصی
----------------------
گرچه تعداد کمى از مؤسسات حرفه‌اى تحت نظر وزارتخانه‌هاى کار و بيمهٔ اجتماعي، کشاورزى و بهداشت مى‌باشند وليکن در کل وظيفهٔ آموزش برعهدهٔ وزارت آموزش و پرورش مى‌باشد. آموزش در قبرس را مى‌توان به دوره‌هاى آموزش قبل از دبستان، دبستان و تحصيلات متوسطهٔ عمومى (مدارس فنى و حرفه‌اى) تقسيم نمود.
بودجه و هزينهٔ مدارس عمدتاً از طريق کمک‌هاى مالى دولت و در بعضى از قسمت‌ها به‌وسيلهٔ کمک‌هاى کشورهاى خارجى از طريق نمايندگى‌ها و يا سازمان‌هاى مذهبى تأمين مى‌گردد، البته مدارسى هستند که به شکل خصوصى ادارهٔ مى‌گردند. سيستم آموزشى در قبرس کاملاً به‌وسيلهٔ دولت کنترل مى‌شود و برنامه‌هاى آموزشى مدارس و کتاب‌هاى درسى توسط دولت تهيه و مدارس در تمام سطوح به‌وسيلهٔ بازرسان دولتى بازديد و ارزشيابى مى‌گردد.

سياست‌هاى آموزشى به‌وسيلهٔ وزارت آموزش و پرورش پيشنهاد و بعد به‌وسيلهٔ شوراى آموزشى (متشکل از چند وزير کابينه) براى تصويب به شوراى وزيران ارجاع مى‌گردد. کليهٔ امور مربوط به ايجاد و تأسيس مدارس و تهيهٔ امکانات و تجهيزات براى آنها به کميته‌هاى مدارس مربوط مى‌شود و مدارس خصوصى نيز به‌وسيلهٔ اشخاص اداره مى‌گردند وليکن بايد زير نظر وزارت آموزش و پرورش عمل نمايند.

مؤسسات پیش دبستانی و دبستانی
آموزش‌هاى قبل دبستانى براى حمايت از کودکان خانواده‌هاى پناهنده اهميت و فوريت دارد و در اين خصوص سه دسته مؤسسات پيش‌دبستانى وجود دارد:

- کودکستان‌هاى عمومى که به‌وسيلهٔ دولت تأسيس شده و توسط کمک‌هاى مردمى حمايت مى‌شوند و معلمان اين‌گونه مدارس حقوق خود را از دولت دريافت مى‌دارند.

- کودکستان‌هاى منطقه‌اى که به‌وسيلهٔ کمک‌هاى اولياء دانش‌آموزان تأمين مالى مى‌گردند.

- کودکستان‌هاى خصوصى که به‌وسيلهٔ اشخاص تأمين مالى مى‌شوند، کليهٔ اين مدارس زير نظر وزارت آموزش و پرورش فعاليت مى‌نمايند و تحصيلات پيش‌دبستانى و دبستانى رايگان و اجبارى مى‌باشد. در هر نقطه‌اى که ۱۵ کودک وجود دارد مدرسه نيز هست و مدارس منطقه‌اى تعداد نفرات کمترى را سرويس مى‌دهند. مدارس دبستانى در مناطق غيرشهرى و مناطق حومهٔ شهرها به دو دوره تقسيم مى‌شوند: دورهٔ اول شامل درجات يک تا سه و دورهٔ دوم شامل درجات چهار تا شش مى‌باشند و بزرگترين کلاس درس نبايد بيش از ۳۴ نفر دانش‌آموز داشته باشد. طبق برنامهٔ آموزشي، مرحلهٔ تحصيلى در دورهٔ دبستان شامل موضوعات اجتماعى و محيطي، زبان، موزيک، هنر و تحرک، فراگيرى مهارت‌هاى اوليهٔ مطالعه، نوشتن و رياضيات مى‌باشد.

در خصوص آموزش کودکان استثنائى، هر تلاشى جهت بهتر نمودن و ارتقاء علوم اين دانش‌آموزان انجام مى‌شود و سعى مى‌گردد فاصلهٔ فراگيرى علوم بين آنان و کودکان سالم به مرور زمان کمتر شود و در همين راستا در مدارس استثنائى براى دانش‌آموزان برنامه‌هاى خاصى تهيه و اجراء مى‌گردد.

آموزش در بخش شمالى قبرس
آموزش در بخش ترک‌نشين قبرس به‌وسيلهٔ TRNC (عنوان دولت بخش شمالي) کنترل مى‌شود، آموزش ابتدائى اجبارى و رايگان مى‌باشد که شامل مدارس ابتدائى براى کودکان ۷ تا ۱۲ ساله مى‌شود و مرحلهٔ اول تحصيلات متوسطه براى دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۵ سال مى‌باشد و مرحلهٔ تکميلى براى دانش‌آموزان ۱۶ تا ۱۸ سال مى‌باشد که شامل مدارس حرفه‌اى و کالج‌هاى کشاورزي، پرستارى و مديريت هتل مى‌شود. آموزش عالى به چهار مؤسسه واگذار شده است: دانشگاه مديترانهٔ شرقى (The Eastern Mediterranean University) در قاضى موگوسا (Gazi Magusa) (فاماگوستا) که ۳۹۶۵ دانشجو دارد، دانشگاه شرق نزديک به واروشا (نيکوزيا) با ۱۴۰۹ دانشجو، دانشگاه آمريکائى گيرن (Girne) (کايرنيا) با ۳۵۳ دانشجو و دانشگاه لوکا (Loka) با ۴۱۸ دانشجو.
جدول آموزشى ( يونانى‌نشين )
سطح آموزش تعداد مدارس تعداد دانش‌آموزان تعداد معلمان درصد دانش‌آموزان و معلمان

آموزش........... ۱۱۵۰ ........... ..۱۴۲،۷۱۵ ......... ۸۶۹۰ ........... %۱۶/۲
آموزش پيش‌دبستانى ۶۰۶ ......... ۲۴،۷۹۳ ............ ۱۱۰۵ ........ %۲۲/۳
آموزش ابتدائى ۳۹۰ ................۶۳،۴۵۴ ............ ۳۲۴۴ ...... %۱۹/۵
آموزش متوسطه ۱۱۳ .............. ۴۷،۹۰۸ ............. ۳۸۰۳ ........ %۱۲/۵
آموزش سطح........ ۲۹ ............. ۵۹۵۲ ............... ۴۴۱ ......... %۱۲/۳
آموزش ويژه .......... ۱۲ ............ ۶۰۸ .............. ۱۲۷ .......4.7

سطح علمى و فرهنگى جامعه
به طور کلى نسبت تحصيل‌کرده‌هاى قبرس به کشورهاى ديگر درصد بالائى را تشکيل مى‌دهد و با توجه به محدود بودن جامعه قبرس و وجود مؤسسات متعدد دولتى و خصوصى و خارجى درصد بالائى از جمعيت قبرس توانائى خواندن و نوشتن دارن

Asalbanoo
07-05-2007, 20:12
آموزش دورهٔ متوسطهٔ عمومى

به دو دوره تقسيم مى‌شود:
- دورهٔ آموزش‌هاى عمومى به‌مدت سه سال شامل سنين ۱۱ تا ۱۴ ساله مى‌شود. در اين قسمت موضوعات انتخابى به سه بخش تقسيم مى‌گردد:

۱. موضوعاتى که همهٔ شاگردان در آن شرکت دارند.
۲. موضوعات ويژه و موضوعات تکميلى که انتخابى هستند.
۳. گرچه دانش‌آموزان در انتخاب هر موضوعى آزاد هستند ولى در عمل ۵ مجموعهٔ اصلى وجود دارد که عبارتند از: مطالعات کلاسيک، علوم، اقتصاد، موضوعات تجارى و مهارت‌هاى حرفه‌اى و شغلى و زبان‌هاى خارجي.
- دورهٔ عملى و حرفه‌اى به مدت سه سال شامل سنين ۱۵ تا ۱۷ ساله مى‌شود. در سال ۱۹۸۹ تعداد پذيرفته‌شدگان در مدارس متوسطه شامل ۸۴% دانش‌آموزان مدارس ابتدائى بوده است. مدارس متوسطه خصوصى اغلب به سمت آموزش‌هاى حرفه‌اى و تجارى جهت‌دهى شده‌اند، در مدارس عمومى مطالعات به شش سال تقسيم و بر آموزش‌هاى عمومى در سه سال اول تأکيد خاصى مى‌شود.

در شهرهاى نيکوزيا، ليماسول و لارناکا تعداد کمى مدارس زبان خارجى هستند که به‌صورت غير انتفاعى برپا شده‌اند و اساس شکل‌گيرى آنها به‌وسيلهٔ گروه‌هاى مذهبى يا نمايندگى‌هاى خارجى مى‌باشد. دورهٔ تحصيلى در اين نوع مدارس از شش سال تا هفت سال مى‌باشد و زبان‌هاى خارجى که در اين مدارس تدريس مى‌شود شامل انگليسي، فرانسوى و ايتاليائى مى‌باشد. اين مدارس در ضمن وظيفهٔ انتقال آموزش‌هاى عمومى را به دانش‌آموزان برعهده دارند.

دانش‌آموزان بعد از ۱۵ سالگى وارد مدارس فنى و حرفه‌اى مى‌شوند، تمام مدارس در اين مقطع دو دورهٔ فنى و عملى را ارائه مى‌کنند و در اين مقطع بر علوم و رياضي، هنرهاى گرافيک، مکانيک فني، الکترونيک و مهندسى ساختمان تأکيد ويژه‌اى وجود دارد. محصلينى که در قسمت‌هاى فنى تحصيل مى‌نمايند مى‌توانند تحصيلات خود را بعد از اتمام دورهٔ متوسطه در کالج و دانشگاه‌ها ادامه دهند و يا به‌عنوان تکنسين در کارخانه‌ها مشغول به‌کار شوند.

تمام برنامه‌ها در رشتهٔ فنى و حرفه‌اى براى يک دورهٔ سه ساله است (مورد استثناء آموزش هتلداري، سلف‌سرويس و تهيهٔ لباس است که اينها دوره‌هاى دو ساله دارد). در پايان دورهٔ حرفه‌اي، دانش‌آموزان به‌مدت سه روز در هفته به مدرسه مى‌روند و سه روز ديگر را به‌صورت عملى در کارخانه‌ها کار انجام مى‌دهند. قسمت آموزش حرفه‌اى تأکيد ويژه‌اى بر کسب مهارت‌هاى عملى دارد و شامل قسمت‌هاى نظير تخصص در امور مکانيک و مهندسى الکترونيک، ساختمان‌سازي، هتلداري، سلف‌سرويس، تهيهٔ لباس و نقشه‌کشى مى‌باشد. دانش‌آموزان محصل در قسمت‌هاى حرفه‌اى مى‌توانند تحصيلات خود را در کالج‌هاى فنى و حرفه‌اى دنبال نمايند و يا در کارخانه‌ها و مراکز صنعتى مشغول به‌کار شوند.

دانشگاهها و مؤسسات دولتی و خصوصی
تا سال ۱۹۹۲ دانشگاهى در قبرس وجود نداشت و تنها حدود ۱۵% از دانش‌آموزان بعد از دوران تحصيلات متوسطه، تحصيلات خود را در مؤسسات محلى ادامه مى‌دادند ولى به‌دنبال تصويب قانون جديدى در سال ۱۹۸۹ در مجلس، در سپتامبر سال ۱۹۹۲ يک دانشگاه با تعداد ۴۴۰ دانشجو (که تا پايان سال ۱۹۹۸ به ۴۰۰۰ نفر قابل افزايش است) در قبرس تأسيس گرديد. در اين دانشگاه زبان‌هاى يونانى و ترکى به‌عنوان زبان‌هاى رسمى به‌کار گرفته خواهند شد. به رغم اينکه تا سال ۱۹۹۲ در قبرس دانشگاهى وجود نداشت وليکن در سطح بين‌المللى قبرس درصد بالائى را در خصوص افراد تحصيل‌کرده به‌خود اختصاص داده بود (به نسبت هر هزار نفر ۲۳ دانش‌آموز وجود دارند و در سال ۹۱/۱۹۹۰ تعداد ۹۰۲۸ دانشجوى يونانى‌نژاد قبرس دانشگاه‌هاى خارج از کشور فارغ‌التحصيل شدند).

دانشگاه قبرس رشته‌هاى زير را دارد:

- مدرسهٔ علوم انسانى و اجتماعى (The School of Humanities and Social Sciences)
- مدرسهٔ اقتصاد و مديريت (The School of Pure and Applied)
- مدرسهٔ علوم نظرى و کاربردى (The School of Economics and Management)

قابل توجه است که حدود ۴۰% از کل دانش‌آموزان در قبرس را دختران تشکيل مى‌دهند و اين مسئله با توجه به ارقام ديگر کشورها بسيار مثبت است.

در قبرس آموزش و پرورش و ارائهٔ آن به دانش‌آموزان از طريق مؤسسات دولتى زير انجام مى‌گردد:
- آکادمى آموزش کودکان (دورهٔ سه ساله براى معلمان پيش‌دبستانى و دبستاني)

- مؤسسات عالى فنى - The Higher Technical Institute (دورهٔ سه ساله در رشته‌هاى مکانيک، الکترونيک و ساختمان‌سازي)

- کالج جنگلدارى - The Forestry Colleg (دو سال آموزش عملى در جنگل)

- مدرسهٔ پرستارى و مامائى - The School of Nursing and Midwifery (دو تا سه سال در پرستارى عمومى و مامائى و يک سال دورهٔ عملى در بيمارستان‌ها)

- مؤسسات آموزش هتلدارى و رستوران‌ها - The Hotel and Catering Institute (در سوطح متوسط و عالي)

- موسسهٔ مديريت مديترانه - The Mediterranean Institute of Management (يک دورهٔ يک‌ساله در مديريت)
بعضى مؤسسات خصوصى دوره‌هاى يک تا چهار ساله در رشته‌هائى نظير فعاليت‌هاى اداري، منشى‌گري، الکترونيک، مکانيک، مهندسي، ارتباطات، هتلداري، بانکدارى و کامپيوتر ارائه مى‌دهند. در بيشتر قسمت‌ها امتحانات براى اين دوره‌ها به‌وسيلهٔ مؤسسات خصوصى برگزار مى‌شوند. بخش خصوصى با تعداد ۴۴۱۹ نفر حدود ۳۰% دانش‌آموزان را در قبرس تحت پوشش خود دارد.

آموزش‌هاى غير رسمى در جزيره به‌وسيلهٔ تعدادى از مؤسسات دولتى و خصوصى که دوره‌هاى تأمينى براى سطوح مختلف دارند ارائه مى‌شود. اينها شامل مراکز آموزشى بزرگسالان نيز مى‌شود که در زمينه‌هاى فنى و تئورى فعاليت‌ مى‌نمايند. مؤسسات زبان‌هاى خارجى نيز دوره‌هاى خود را در رشته‌هاى تجارى و زبان برگزار مى‌نمايند، زبان يونانى و ترکى به‌صورت وسيعى در هر دو جامعه و زبان انگليسى نيز در هر دو جامعه و در دوره‌هاى آموزش ابتدائى و متوسطه استفاده مى‌شود.

Asalbanoo
07-05-2007, 20:17
خبرگزاری‌ها
انتشارات، فیلم‌ها و لوازم صوتی
مؤسسات انتشاراتی
رادیو و تلویزیون
Cy.B.C و BONAC
ایستگاه‌های رله
مطبوعات

خبرگزارى‌ها
در بخش يونانى‌نشين قبرس خبرگزارى دولتى Cyprus News Agency از سال ۱۹۷۶ فعال مى‌باشد.

آژانس‌هاى خبرگزارى در بخش ترک‌نشين قبرس عبارتند از:
۱. Kuzey Kibrish Habar Agansi که از سال ۱۹۷۷ فعاليت مى‌نمايد.
۲. Northern Cyprus News Agansi
۳. pan Basim Yayin Agansi که از سال ۱۹۸۰ فعاليت و نمايندگى مطبوعاتى را برعهده دارد.
۴. (Turk Agansi Kibris (TAK (خبرگزارى قبرس شمالي): که از سال ۱۹۷۳ فعاليت مى‌کند.
Cy.B.C و BONAC

بعد از تشکيل سه کنفرانس سازمان‌هاى پخش کشورهاى غير متعهد (Bonac) که در ليماسول قبرس در دسامبر ۱۹۷۸ برگزار شد، Cy.B.C به‌عنوان سازمان ميزبان، رياست بوناک را به مدت سه سال به‌عهده گرفت. در طول برگزارى سه کنفرانس تصميم گرفته شد تا:

- Cy.B.C و Bonac يک بانک برنامهٔ بوناک را در قبرس تأسيس خواهد نمود که وظيفه‌ٔ آن ساخت برنامه‌هاى انطباقى براى مبادلهٔ بين اعضاء بوناک مى‌باشد.

- Cy.B.C به‌عنوان نمايندهٔ Bonac در قبرس يک برنامهٔ راديوئى و تلويزيونى براى فستيوال که از ۱۹۸۸ به‌صورت ساليانه برگزار مى‌شود سازماندهى مى‌نمايد. اولين فستيوال در آگوست ۱۹۸۸ برگزار شد.

انتشارات، فيلم‌ها و لوازم صوتى
Cy.B.C فيلم‌هائى را در خصوص نحوهٔ زندگى در قبرس، تاريخ کشور، فرهنگ و ديگر موضوعات تهيه مى‌کنند. بعضى از فيلم‌هاى ساخته شده تا کنون در فستيوال‌هاى فيلم و تلويزيون بين‌المللى برندهٔ جايزه شده‌اند.

ايستگاه‌هاى رله
به‌علت آنکه قبرس از نظر جغرافيائى به‌صورت طبيعى براى رله مناسب مى‌باشد، بنابراين جهت ايستگاه رله مورد توجه بريتانيا و ادارهٔ کامنولث در شرق مديترانه و شبکهٔ B.B.C و سرويس‌هاى خبرى عربى بوده است. قبرس همچنين به‌عنوان ايستگاه رله راديو مونت‌کارلو نقش اساسى دارد، قبل از اشغال قبرس در سال ۱۹۷۴ اين جزيره به‌عنوان ايستگاه رله صداى آمريکا در خاورميانه مورد استفاده بود. خبرگزارى‌هاى آسوشيتدپرس (AP)، رويتر (UPI)، روسيه، فرانسه، آناسا و ديگر خبرگزارى‌هاى بين‌المللى از قبرس به‌عنوان پايگاه منطقه‌اى در خاورميانه بهره مى‌برند. قبرس به‌عنوان مرکز عمده‌اى براى چاپ مجلات کشورهاى عربى درآمده است.

مؤسسات انتشاراتى
مؤسسات انتشاراتى بخش يونانى‌نشين قبرس
- Action Publications: از سال ۱۹۷۱ فعاليت مى‌کند.
- Andreou Publications: از سال ۱۹۷۹ فعاليت مى‌کند.
- Mam (اتحاديهٔ ناشران قبرس): از سال ۱۹۶۵ فعاليت مى‌نمايد.
- Nicocles Publishing House
مؤسسات انتشاراتى بخش ترک‌نشين قبرس
- Birlik Gazetesi: از سال ۱۹۸۰ فعاليت مى‌کند.
- Bolan Matbaasi
- Devlet Basimevi: (مؤسسهٔ چاپ و نشر دولت قبرس شمالي)
- Halkin Sesi Ltd
- Kema Matbaasi
- K. Rustem & Bro
- Sebil International Prss: از سال ۱۹۸۵ فعاليت مى‌کند.
- Tezel Matbaasi

راديو و تلويزيون
در سرشمارى دولتى دسامبر ۱۹۹۱ اطلاعات و آمار زير به‌دست آمد. در بخش يونانى‌نشين قبرس تعداد ۱۹۰،۰۰۰ دستگاه راديو و ۱۰۰،۰۰۰ دستگاه تلويزيون مورد استفادهٔ مردم مى‌باشد که ۹۰،۰۰۰ دستگاه از اين تلويزيون‌ها رنگى مى‌باشند و در قسمت ترک‌نشين تعداد ۴۲،۱۷۰ دستگاه راديو و ۷۵،۰۰۰ دستگاه تلويزيون وجود دارد. در سال ۱۹۹۱ طبق معاهده‌اى که بين دولت قبرس و يونان به امضاء رسيد کانال يونان بر روى گيرنده‌هاى تلويزيونى قبرس قابل دريافت شده است، لازم به ذکر است که قرارداد مشابهى بين دو جامعهٔ ترک‌نشين قبرس و ترکيه قبلاً به امضاء رسيده و در قسمت شمالى جزيره نيز برنامه‌هاى تلويزيونى ترکيه قابل مشاهده مى‌باشد.
راديو و تلويزيون در بخش يونانى‌نشين قبرس
مؤسسهٔ بخش قبرس قسمت اصلى است که تحت قانون مؤسسه پخش قبرس تأسيس شده است. CY.B.C به‌وسيلهٔ يک هيئت دولتى که به‌وسيله شوراى وزيران تعيين مى‌گردد، اداره مى‌شود، يکى از اعضاء به‌وسيلهٔ شورا به رياست اين هيئت تعيين مى‌شود، اعضاء اداره کننده الزاماً لازم نيست تا به‌صورت تمام وقت در اختيار ادارهٔ مربوطه باشند.

براساس قانون مؤسسه پخش، رئيس اجرائى به‌عنوان مديرکل فعاليت مى‌نمايد. مؤسسه نمايندگانى را جهت انجام وظايف رئيس مؤسسه در نقاطى که وى نمى‌تواند به‌طور مؤثرى اعمال نظارت نمايد مى‌فرستد. مديرکل بعد از مشورت با مؤسسه به‌وسيلهٔ شوراى وزراء انتخاب مى‌شود.
مؤسسهٔ پخش قبرس يک سازمان غير انتفاعى است و درآمد خود را صرف ترويج و تبليغ اهداف و افزايش اطلاعات عمومى مى‌نمايد و در خصوص توليد و تأمين برنامه‌هاى تفريحى و فرهنگى براى مردم قبرس فعاليت مى‌نمايد.

راديو و تلويزيون در بخش ترک‌نشين قبرس

- (Bayrak Radio and TV Corpn (BRTK: از سال ۱۹۸۳ راه‌اندازى شده است.
- Radio Bayrak: از سال ۱۹۶۳ راه‌اندازى شده و به زبان‌هاى ترکي، يوناني، انگليسي، عربي، سوئدى و آلمانى برنامه دارد.
- Bayrak TV: از سال ۱۹۷۶ راه‌اندازى شده و به زبان‌هاى ترکي، يوناني، انگليسى و عربى در ۶ کانال برنامه دارد.
- Services Sound and Vision Corpn, Cyprus: از سال ۱۹۴۸ راه‌اندازى شده است و دو کانال راديوئى دارد که ۲۴ ساعته برنامه پخش مى‌کند.
- (Turkiye Radio Televizyon (TRT: دو کانال تلويزيونى به زبان ترکى دارد که در بخش ترک‌نشين قبرس پخش مى‌شود.

تلويزيون

پخش تلويزيون
ارسال برنامه‌هاى تلويزيونى بر روى سيستم CCIR, BG, Secam از طريق سه کانال انجام مى‌پذيرد. ايستگاه مرکزى ارسال برنامه‌هاى تلويزيونى بر روى کوه Olimpuse قرار دارد و به‌وسيلهٔ ۶۵ ايستگاه تقويت‌کنندهٔ برنامه‌هاى آن پخش مى‌شود، تمام ۶۵ ايستگاه برنامه‌هائى که از ايستگاه مرکزى پخش مى‌شود ارسال مى‌کنند. برنامه‌هاى تلويزيونى همه روزه در زمستان از ساعت ۵ تا ۱۱ و در تابستان عصرها از ساعت ۶ تا ۵/۱۱ شب از ژوئن تا سپتامبر پخش مى‌شوند. اين برنامه‌ها به زبان انگليسي، يونانى و ترکى است.

ايستگاه‌هاى تلويزيونى خصوصى
طبق قانونى که در ۲۳ آوريل ۱۹۹۳ در مجلس به تصويب رسيده است بر نحوهٔ تشکيل و فعاليت ايستگاه‌هاى تلويزيون خصوصى توجه شده است.

منابع درآمد مؤسسهٔ پخش قبرس

اعانات و کمک‌ها
از اول مارس ۱۹۷۹، طبق قانون تمام مصرف‌کنندگان مبلغى را به‌عنوان ”حق اشتراک“ به مؤسسه مى‌پردازند، اين کمک‌ها هر دو ماه يک‌بار به‌وسيلهٔ قبوض دولتى جمع‌آورى مى‌شود، در طول هر دو ماه تا ميزان مصرف ۴۰ کيلووات مبلغى از مصرف‌کنندگان دريافت نمى‌شود.

آگهى‌هاى تبليغاتى
اين تبليغات به‌صورت آگهى‌هاى تجارتى از راديو و تلويزيون پخش مى‌گردد.

کمک‌هاى دولتى
اين مبلغ در حدود ۵% از کل مخارج را تأمين مى‌کنند.

راديو
راديو از سال ۱۹۵۲ فعاليت مى‌کند و برنامه‌هاى راديوئى از سه کانال به‌صورت FM و AM پخش مى‌شوند. مضافاً اينکه دو کانال برنامه‌هاى مخصوص روى موج کوتاه در روزهاى آخر هفته براى شنوندگان خارج از قبرس پخش مى‌شود (جمعه - شنبه - يکشنبه) اين فرستنده نزديک ليماسول قرار دارد و به زبان‌هاى انگليسى و عربى برنامه دارد.
کانال اول
اين کانال به‌صورت ۲۴ ساعته برنامه پخش مى‌کند، اين برنامه‌ها به زبان يونانى پخش مى‌شوند. اين کانال از سال ۱۹۵۲ راه‌اندازى شده است.
کانال دوم
اين کانال به زبان‌هاى ترکي، انگليسي، ارمنى و عربى برنامه‌ پخش مى‌نمايد. مضافاً اينکه اين کانال برنامه‌هاى مخصوصى به زبان‌هاى يونانى و ترکى از روز دوشنبه تا شنبه پخش مى‌نمايد. در طول تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر کانال دوم برنامه‌اى را که حاوى اطلاعات مفيد براى توريست‌ها مى‌باشد به پنج زبان عربي، انگليسي، فرانسوي، آلمانى و سوئدى پخش مى‌نمايد. کانال سوم هم ۲۴ ساعته به زبان يونانى برنامه دارد.

برنامه‌هاى آموزشى
در طول سال‌هاى متمادى شبکه Cy.B.C با همکارى و هماهنگى وزارت آموزش و پرورش برنامه‌هائى را براى دانش‌آموزان مدارس از راديو پخش مى‌نمايد. اين برنامه‌هاى آموزشى در طول سال ساعات صبح در چارچوب برنامه‌هاى مدارس پخش مى‌شوند.
ايستگاه‌هاى راديو خصوصى
طبق قانونى که در ۲۰ ژوئن ۱۹۹۰ در مجلس نمايندگان به تصويب رسيده است بر نحوهٔ تشکيل و فعاليت ايستگاه‌هاى راديو خصوصى توجه شده است. مجوز براى ايستگاه‌هاى راديو خصوصى توسط شوراى وزيران بنا به توصيهٔ کميتهٔ ويژه‌اى که متشکل از اعضاء دولتى و غير دولتى مى‌باشد صادر مى‌گردد. در حال حاضر ۸ ايستگاه راديو خصوصى در قبرس فعاليت مى‌کنند.

Asalbanoo
07-05-2007, 20:20
مطبوعات
مطبوعات قابل توجهى در قبرس وجود دارند که به‌صورت روزانه، هفتگى و ماهيانه و به شکل روزنامه و مجلات در موضوعات مختلف و در زمينه‌هاى گوناگون منتشر مى‌گردند.

درحال حاضر ۱۷ روزنامه در قبرس هر روزه منتشر مى‌شوند که ۹ تا از اين روزنامه‌ها به زبان يوناني، ۷ روزنامه به زبان ترکى و ۱ روزنامه به زبان انگليسى مى‌باشند. سه نشريه‌اى که به زبان يونانى منتشر مى‌گردند

روزنامه‌هاى عصر مى‌باشند، ضمناً ۲۶ روزنامه وجود دارند که به‌صورت هفتگى چاپ مى‌شوند که ۱۸ روزنامه به زبان يوناني، ۶ روزنامه به زبان ترکى و ۲ روزنامه به زبان انگليسى مى‌باشند. قابل ذکر است که در حال حاضر هيچ نوع محدوديتى بر روزنامه‌ها تحميل نشده و سانسور نيز اعمال نمى‌گردد.

مطبوعات در قسمت ترک‌نشين قبرس

روزنامه‌هاى زير نيز در قسمت ترک‌نشين قبرس به‌صورت روزانه منتشر مى‌گردند:

- Birlik (اتحاد): از سال ۱۹۸۰ منتشر مى‌گردد اين روزنامه توسط ارگان UBP (حزب اتحاد ملى) چاپ مى‌شود و به زبان ترکى مى‌باشد.
- Halkin Sesi (صداى مردم): از سال ۱۹۴۲ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل و ناسيوناليستى دارد و به زبان ترکى مى‌باشد.
- Kibris (قبرس): به زبان ترکى مى‌باشد.
- Kibris postasi (پست قبرس): از سال ۱۹۸۲ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان ترکى مى‌باشد.
- Ortam (شرايط سياسي): اين روزنامه توسط حزب رهائى اجتماعى (TKP) منتشر مى‌شود و به زبان ترکى مى‌باشد.

- Vatan (وطن): به زبان ترکى مى‌باشد.

- Yeniduzen (سيستم جديد): توسط ارگان CTP منتشر مى‌شود و به زبان ترکى مى‌باشد.

روزنامه‌هاى زير نيز به‌صورت هفتگى در بخش ترک‌نشين قبرس چاپ و منتشر مى‌گردند:
- Cyprus Times: از سال ۱۹۸۹ منتشر مى‌گردد و روزنامهٔ سياسي، اجتماعي، اقتصادى و فرهنگى مى‌باشد و به زبان انگليسى مى‌باشد.
- Ekonomi (اقتصاد): از سال ۱۹۵۸ توسط اتاق بازرگانى بخش شمالى قبرس منتشر مى‌گردد و به زبان ترکى مى‌باشد.
- Ekspres: از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌شود و به زبان ترکى مى‌باشد.
- Haber (خبر): به زبان ترکى مى‌باشد.
- sportmence: به زبان ترکى مى‌باشد.
- Super Spor: به زبان ترکى مى‌باشد.
هفته‌نامه‌ها
- Lion: (ادارهٔ پست نيروهاى مسلح بريتانيا)
- Middle East Economic Survey: انتشارات اقتصادى و نفتى خاورميانه در قبرس از سال ۱۹۷۱ منتشر و حاوى اخبار سياسى و اقتصادى مى‌باشد.
قانون مطبوعات
در دوم آگوست ۱۹۸۹، مجلس نمايندگان قانون مطبوعات را از تصويب گذراند. اين قانون بر نحوهٔ يکسان‌سازى قوانين مربوط به چاپ، انتشار و فروش روزنامه‌ها، مسائل چاپ، ثبت کتاب‌ها، مالکيت و چاپ مطبوعات، تأسيس و ادارهٔ چاپ و نشر و ديگر موارد نظارت دارد و امور مربوط به آنها را اصلاح مى‌نمايد.
روزنامه‌ها
روزنامه‌هاى صبح
- Agon (مبارزه): از سال ۱۹۶۴ منتشر مى‌شود و گرايش‌هاى دست‌راستى دارد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Alithia (حقيقت): از سال ۱۹۵۲ تا سال ۱۹۸۲ به‌صورت هفتگى و پس از آن به‌صورت روزانه منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى دست‌راستى دارد، اين روزنامه از حزب ديسى حمايت مى‌کند و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Eleftherotypia (روزنامهٔ آزاد): از سال ۱۹۸۰ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى ميانه دارد و از حزب ديکو حمايت مى‌نمايد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Simerini (امروز): از سال ۱۹۷۶ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى دست‌راستى دارد و از حزب ديسى حمايت مى‌نمايد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Philelftheros (آزاد): از سال ۱۹۵۵ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Haravghi (زمين): از سال ۱۹۵۶ منتشر مى‌گردد و توسط حزب آکل (حزب کمونيست) چاپ مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Cyprus Mail (نامهٔ قبرس): از سال ۱۹۴۵ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان انگليسى مى‌باشد.
روزنامه‌هاى عصر
- Apogevmatini (پست عصر): از سال ۱۹۷۲ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Eleftheria Tis Gnomis (آزادى عقيده): از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى دست‌‌راستى دارد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
- Messimvrini (نيمروز): از سال ۱۹۷۰ منتشر مى‌‌گردد و گرايش‌هاى دست‌راستى و مستقل دارد و به زبان يونانى چاپ مى‌گردد.
روزنامه‌هاى هفتگى
- Cyprus Weekly : از سال ۱۹۷۹ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان انگليسى چاپ مى‌شود.
- Paraskinio (پشت صحنه): از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Proina Nea (اخبار صبح): از سال ۱۹۸۹ منتشر مى‌گردد و توسط ارگان ادک (حزب سوسياليست) چاپ مى‌شود و به زبان يونانى است.
- Selides (صفحات): از سال ۱۹۹۱ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- To Periodiko: از سال ۱۹۸۶ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Panorama: از سال ۱۹۹۰ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Official Gazette (روزنامهٔ رسمي): از سال ۱۹۶۰ منتشر مى‌گردد و به‌وسيلهٔ دولت جمهورى قبرس چاپ مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Kyriakatikes Ores (ساعات يکشنبه): به زبان يونانى مى‌باشد.
- Flash: از سال ۱۹۷۸ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Exormisi (آغاز صف): از سال ۱۹۸۹ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Ergatiko Vima (ارگان کارگران): از سال ۱۹۵۶ منتشر مى‌گردد و توسط ارگان اتحاديهٔ تجارتى PEO چاپ مى‌شود و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Ergatiki Phoni (صداى کارگران): از سال ۱۹۴۷ منتشر مى‌گردد و توسط ارگان اتحاديهٔ تجارتى SEK چاپ مى‌شود و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Epikeri (تحولات اخير): از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى مستقل دارد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Enimerossi (وظايف): از سال ۱۹۸۲ منتشر مى‌گردد و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Embros (پيشقدم): از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى دست‌چپى دارد و حامى حزب اديسوک مى‌باشد و به زبان يونانى است.
- Eleftherotypia Tis Defteras (مطبوعات آزاد دوشنبه): از سال ۱۹۸۰ منتشر مى‌گردد و گرايش‌هاى دست‌راستى دارد و توسط ارگان حزب ديکو چاپ مى‌شود و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Economici Cyprus (اقتصاد قبرس): از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌شود و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Anexartitos (مستقل): از سال ۱۹۷۳ منتشر مى‌گردد و توسط ارگان حزب ادک چاپ مى‌شود و به زبان يونانى مى‌باشد.
- Ammochostos: گرايش‌هاى دست‌راستى دارد و به زبان يونانى مى‌باشد.
ادارهٔ مطبوعات و اطلاعات
ادارهٔ دولتى که در رابطه با موضوعات مطبوعاتى و انتشار اطلاعات جهت رسانه‌هاى گروهى فعاليت مى‌نمايد، ادارهٔ اطلاعات و مطبوعات نام دارد که تحت نظارت وزارت کشور عمل مى‌نمايد. اين اداره با حروف اختصارى P.I.O شناخته مى‌شود، اين ادارهٔ مطبوعات دولتى و بيانيه‌هاى دولتى را منتشر مى‌نمايد و فعاليت‌هاى رئيس‌جمهور و وزيران دولت را پوشش خبرى مى‌دهد، P.I.O دو قسمت اصلى دارد:
- قسمت داخلى
- قسمت خارجى

قسمت داخلى بخش‌هاى داخلى را تحت پوشش خود دارد و تقريباً قسمت خارجى بخش‌هاى خارجى را تحت پوشش دارد، اما به مقدار زيادى در رشته‌هاى فعاليت اين دو بخش تداخل و هماهنگى و همکارى وجود دارد. P.I.O به‌عنوان ادارهٔ خبرگزارى مطبوعاتى در نمايندگى‌هاى قبرس در کشورهاى ديگر فعاليت مى‌کند.
رشتهٔ اصلى فعاليت‌هاى P.I.O چاپ و انتشار ماهنامه در خصوص فعاليت‌هاى دولتى و توليد فيلم‌هاى ويدئويى در خصوص فعاليت‌هاى دولتى مى‌باشد. P.I.O به‌وسيلهٔ سخنگوى دولت براى بيان ديدگاه‌هاى سياسى که بايد در رسانه‌هاى گروهى منعکس شود مورد استفاده قرار مى‌گيرد و اين اداره جهت بيان سياست‌هاى دولتى مورد استفاده قرار مى‌گيرد. P.I.O کنفرانس‌هاى گوناگونى را سازماندهى کرده است و به دقت سياست‌هاى قسمت ترک‌نشين و مطبوعات آن را تحت نظر و بررسى دارد.
فصلنامه‌ها

فصلنامه‌هاى بخش ترک‌نشين قبرس
- Belge (سند): به‌صورت ماهانه و به زبان ترکى منتشر مى‌گردد.
- Cengel (جنجال): به زبان ترکى منتشر مى‌شود.
- Egitim Bulteni (بولتن آموزشي): توسط وزارت فرهنگ و آموزش ملى و به زبان ترکى و به‌صورت ماهانه و از سال ۱۹۷۲ منتشر مى‌شود.
- Kuzey Kibris-Northern Cyprus Monthly (ماهنامهٔ شمال قبرس): از سال ۱۹۶۳ و به زبان ترکى منتشر مى‌شود.
- Kuzey Kibris Kultur Dergisi (روزنامهٔ فرهنگى قبرس شمالي): به زبان ترکى و ماهانه منتشر مى‌شود.
- Kooperatif (تعاونى‌ها): از سال ۱۹۷۰ به زبان ترکى و به‌صورت ماهانه منتشر مى‌گردد.
- New Cyprus (قبرس جديد): توسط مرکز تحقيقات قبرس شمالى و به زبان انگليسى منتشر مى‌شود.
- Ozgurluk: به زبان ترکى منتشر مى‌شود.
- Uluslararasi Kuzey Kibris Magazin (مجلهٔ بين‌المللى قبرس شمالي): از سال ۱۹۸۷ و به زبان‌هاى ترکى و انگليسى منتشر مى‌شود.
ديگر فصلنامه‌ها
- The Blue Beret: ماهانه توسط يونيسف و به زبان انگليسى منتشر مى‌گردد.
- International Crude Oil And Product Prices: از سال ۱۹۷۱ و به زبان انگليسى منتشر مى‌گردد.
فصلنامه‌هاى بخش يونانى‌نشين قبرس
- Avgherinos (ستارهٔ صبح): هر دو ماه يک‌بار به زبان يونانى براى کودکان از سال ۱۹۸۳ منتشر مى‌شود.
- Countryman (هم‌وطن): از سال ۱۹۴۳ به‌وسيلهٔ انتشارات P.I.O به زبان يونانى منتشر مى‌شود.
- Cypria (زن قبرسي): از سال ۱۹۸۴ هر دو ماه يک‌بار به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Cyprus Bulletin (بولتن قبرس): از سال ۱۹۶۴ هر دو هفته يک‌بار به زبان‌هاى عربي، انگليسي، يونانى و اسپانيائى توسط انتشارات P.I.O منتشر مى‌گردد.
- Cyprus Time Out: از سال ۱۹۷۸ به‌صورت ماهيانه به زبان انگليسى منتشر مى‌گردد.
- Cyprus Today (قبرس امروز): از سال ۱۹۶۳ توسط انتشارات P.I.O و به زبان انگليسى چاپ و مرورى بر فعاليت‌هاى وزارت و آموزش و پرورش و فرهنگ دارد.
- Cyprus View (چشم‌انداز قبرس): از سال ۱۹۹۱ هر دو ماه يک‌بار توسط خبرگزارى دولتى قبرس به زبان انگليسى منتشر مى‌‌گردد.
- Dimoslos Ypallilos (کارمند دولت): هر دو هفته يک‌بار توسط اتحاديهٔ کارمندان دولت قبرس (Dsdydy) منتشر مى‌گردد.
- Economik Cypros (اقتصاد قبرس): به‌صورت ماهانه از سال ۱۹۸۷ منتشر مى‌گردد.
- Endoskopisi: از سال ۱۹۸۴ ماهانه به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Eso - Etimos (هميشه آماده): از سال ۱۹۱۳ به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Cyneka Ke Enimerossi (زنان و حدود اختيارات): از سال ۱۹۸۲ به‌صورت ماهانه و به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Katanalotis (مصرف‌کننده): از سال ۱۹۷۷ هر دو ماه يک‌بار به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Nea Epochi (عصر جديد): از سال ۱۹۵۹ به‌صورت هر دو ماه يک‌بار به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Nicosia This Month (نيکوزيا در اين ماه): از سال ۱۹۸۴ به‌صورت ماهانه به زبان انگليسى منتشر مى‌گردد.
- Oikogeneia Kai Scholeio (خانواده و مدرسه): هر دو ماه يک‌بار به زبان يونانى براى والدين و معلمان از سال ۱۹۷۰ منتشر مى‌گردد.
- Paedikes Ores (تايم کودکان): از سال ۱۹۹۰ به‌صورت ماهانه و به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.
- Paediki Chara (شادى کودکان): از سال ۱۹۶۲ به‌صورت ماهانه توسط اتحاديهٔ معلمان يونانى قبرس منتشر مى‌شود.
- Penvmatiki Kypros (فرهنگ قبرس): از سال ۱۹۶۰ به‌صورت ماهانه و به زبان يونانى چاپ مى‌شود.
- To Prossopo (چهره): از سال ۱۹۸۹ و به زبان يونانى منتشر و حاوى اطلاعات فرهنگى مى‌باشد.
- TV Radio Programme (برنامه‌هاى راديو و تلويزيون): توسط CY.B.C به زبان انگليسى و يونانى منتشر مى‌شود.
- Success (موفقيت): از سال ۱۹۸۵ به‌صورت ماهانه و به زبان انگليسى منتشر مى‌شود.
- Synergatiko Vima (ارگان‌ تعاونى‌ها): از سال ۱۹۶۱ هر دو هفته يک‌بار و به زبان يونانى توسط ارگان رسمى اتحاديهٔ تعاونى‌ها منتشر مى‌شود.
- Synthesis (ترکيب): از سال ۱۹۸۸ هر دو ماه يک‌بار منتشر مى‌شود.
- Touristka Chronnica (وقايع شمار توريسم): از سال ۱۹۸۶ هر دو ماه يک‌بار منتشر مى‌گردد.
- Trapezikos (کارکنان بانک): از سال ۱۹۶۰ به‌صورت ماهانه و به زبان يونانى منتشر مى‌گردد.

Asalbanoo
17-05-2007, 10:33
اوضاع اقتصادی
بخش‌های مختلف اقتصادی

-------------
اوضاع اقتصادى

سیاست اقتصادی و برنامه‌ریزی دولت (Development Planining & Economic Devolopment)
-------------------
اقتصاد جزيرهٔ قبرس از آغاز استقلال مبتنى برسيستم بازار آزاد بوده است. در سال ۱۹۹۱ بنابر برآورد بانک جهانى ميزان توليد ناخالص ملى (Gross National Product - GNP) در حدود ۶۱۳۵ ميليون دلار بوده است. در طول سال‌هاى ۹۱-۱۹۸۰ به‌نظر مى‌رسد که GNP رشدى در حدود ۶% را دارا بوده است. ميزان توليد ناخالص داخلى (Gross Domestic Product - GNP) نيز رشدى در حدود ۶/۵% را دارا بوده است و مقدار GNP در سال ۹۱ نسبت به سال ۸۹ رشدى در حدود ۷/۵% را دارا بوده است.
صادرات عمدهٔ قبرس شامل محصولات کشاورزى (گندم، جو، سيب‌زمينى و مرکبات)، ميوه‌هاى مختلف، تنباکو، محصولات صنعتي، انواع البسه، کفش و صنايع دستى بوده است. واردات عمدهٔ قبرس نيز شامل مواد خوراکي، دام زنده، نفت و محصولات شيميائى مى‌باشد.
اقتصاد قبرس به شدت از حوادث سال ۱۹۷۴ متأثر گرديد. حدود ۸۰% از زمين‌ها و مزارع کشاورزى و حدود ۶۰% از مراکز توريستى بندر عمده فاماگوستا در جريان اين تحولات از کنترل دولت قبرس به دور ماند و به همين دليل تا سال ۱۹۸۰ اقتصاد قبرس به شدت متزلزل و شکننده شده بود. حدود يک سوم بخش شمالى قبرس که تحت کنترل نيروهاى ترک قرار دارد به شدت از اقتصاد ترکيه متأثر مى‌باشد و تقريباً هيچ رابطهٔ اقتصادى با بخش جنوبى جزيره ندارد. بخش شمالى جزيره از سال ۱۹۷۴ تحت تحريم‌هاى اقتصادى بين‌المللى قرار دارد، اقتصاد بخش شمالى جزيره در مقايسه با بخش جنوبى بسيار ضعيف مى‌باشد و به کمک‌هاى اقتصادى ترکيه وابسته مى‌باشد.
درآمد سرانه در بخش يونانى‌نشين حدود ۸۶۴۰ دلار مى‌باشد، پول رايج بخش يونانى‌نشين نيز پوند قبرس مى‌باشد (۱ پوند = ۱۰۰ سنت)، در حال حاضر اسکناس‌هاى يک پوندي، پنج پوندي، ده پوندي، بيست پوندى و اخيراً پنجاه پوندى در بخش يونانى‌نشين رايج مى‌باشد، ارزش يک پوند قبرس حدوداً معادل دو دلار آمريکا است. در بخش ترک‌‌نشين نيز درآمد سرانه در حدود ۳۴۴۷ دلار براى هر فرد مى‌باشد و پول رايج ليره ترک مى‌باشد (۱ لير ترک = ۱۰۰ قروش). در اين بخش انواع اسکناس‌هاى ترکيه رايج مى‌باشد.
اعضاء جامعهٔ اقتصادى اروپا (Economic Europe Community - EEC) با داشتن سهمى نزديک به ۶۰% از کل واردات قبرس اصلى‌ترين تأمين‌‌کنندهٔ احتياجات قبرس مى‌باشد، همچنين بيشترين سهم صادرات کشاورزى قبرس به اعضاء EEC مى‌باشد. بريتانيا به‌صورت عمده‌ترين طرف تجارى دو طرف در جزيره مطرح است. بخش توريسم به‌عنوان بزرگترين بخش درآمدى براى هر دو بخش جزيره مطرح مى‌باشد.
- چشم‌انداز اقتصادى:
اقتصاد قبرس در سال‌هاى اخير تا حدود زيادى شکوفا شده است. در طى برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى ۹۳-۱۹۸۹ توجه زيادى به ساختارهاى اقتصادى مبذول گرديد. در اين راستا درآمدهاى پيش‌بينى شده تا حدود زيادى بستگى به توسعه و افزايش توريسم دارد. در حال حاضر دولت قبرس توجه و اهميت فوق‌العاده‌اى را جهت پيوستن قبرس به جامعهٔ اروپا قائل است و در اين جهت تلاش‌ها و اقدامات بسيارى را به انجام رسانيده است.

Asalbanoo
17-05-2007, 10:35
قبرس را مى‌توان به‌عنوان يکى از نمونه‌هاى موفق در زمينهٔ تحولات اقتصادى قلمداد نمود. قبرس را (از لحاظ اقتصادى) به‌عنوان يک کشور متوسط طبقه‌بندى نموده‌اند، گرچه قبرس در سال‌هاى اخير سعى بسيارى در رساندن خود به کشورهاى توسعه‌يافته مى‌نمايد. در حال حاضر مى‌توان اذعان نمود که قبرس داراى عملکرد موفق اقتصادى بوده است.

در دههٔ اول پس از استقلال و به‌خصوص وقوع حوادث سال ۱۹۷۴ منجر به اين شد تا اساس توليدى کشور به مقدار موردنياز نباشد و فعاليت‌هاى اقتصادى عمدتاً مبتنى بر فاکتورهاى بى‌ثبات و داراى تغيير و تحول بود. مشکلات در بخش کشاورزى که عمده‌ترين بخش توليدى کشور محسوب مى‌شد بيشتر محسوس بود و به‌علت کمبود مواد خام منجر به افزايش بيکارى و عدم اشتغال در سطحى وسيع گرديده بود و در مجموع شرايط نامطمئن حاکم بر بخش اقتصادى جزيره موجب خروج قابل توجه سرمايه به خارج از مرزها بود.
مکانيسم بازار آزاد به‌عنوان تنها راه جهت تقويت و تغييرات اساسى و رسيدن به رشد قابل توجه اقتصادى از اوايل دههٔ هشتاد مدنظر دولتمردان قبرس قرار گرفت. در اقتصاد قبرس، بخش خصوصى به‌صورت فعال نقش اساسى و حساسى را در جريانات و تحولات اقتصادى جزيره ايفاء مى‌نمايد و دولت بيشتر نقش قبول اهداف و صدور مجوزهاى قانونى را دارا مى‌باشد. هدف نهائى دستيابى به بالاترين سطح رشد اقتصادى و رشد و افزايش استاندارد سطح زندگى مردم مى‌باشد.

برنامه‌هاى توسعه
برنامهٔ توسعهٔ ۵ ساله ۷۳-۱۹۶۲ (Five- Year Development Plans, 1962-73)
برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادى در قبرس به‌صورت برنامه‌هاى پنج‌ساله طرح‌ريزى شده‌اند و اولين برنامهٔ پنج‌ساله در طول سال‌هاى ۶۶-۱۹۶۲ به اجراء درآمد. در اين برنامه بر تشکيل مؤسسات و زيرسازي، تجهيز و حمايت از تلاش‌هاى انجام گرفته در خصوص توسعهٔ اقتصادى تأکيد خاصى به‌عمل آمد.
مؤسسات و سازمان‌هاى تشکيل شده شامل طرح‌هاى ايجاد بانک مرکزى قبرس (Central Band of Cyprus) و بانک توسعهٔ قبرس (Cyprus Development Bank) و ديگر طرح‌ها بود. در طول زمان دوره‌هاى پنج‌سالهٔ مختلف، قبرس به صندوق بين‌المللى پول (Ineternational Monetary Fund) و بانک بين‌المللى توسعه (بانک جهانى - International Bank of Development) پيوسته است. پروژه‌هاى زيرسازى و حمايت از برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادى شامل طرح‌هاى ساخت جاده‌ها، تأسيسات بنادر، تسهيلات فرودگاهي، برنامهٔ برق‌رساني، ارتباطات و فعاليت‌هاى آبى مى‌شود.

به رغم اغتشاشات ايجاد شده در سال ۱۹۶۴، تا قبل از سال ۱۹۶۶ علائم رکود اقتصادى به کمترين حدّ خود رسيد و بيکارى کاهش يافت و به‌دنبال آن از ميزان مهاجرت کاسته شد.
اهداف اساسى دومين برنامهٔ پنج‌سالهٔ توسعهٔ اقتصادى که از سال ۱۹۶۷ تا سال ۱۹۷۱ به‌طول انجاميد، شدت بخشيدن به روند توسعهٔ اقتصادى بود و بدين ترتيب حوزهٔ وسيعترى را نسبت به برنامهٔ پنج‌سالهٔ اول شامل مى‌گرديد. در برنامهٔ دوم توسعه، توجه زيادى به ايجاد سرويس‌ها و تسهيلات اجتماعى مبذول گرديده بود. در اين برنامهٔ اقتصادى نقش ويژه‌اى به بخش خصوصى (با توجه به اهداف و اصول مهم اقتصاد کلان) واگذارى شده بود. برنامهٔ دوم توسعهٔ اقتصادى همچنين تابلو اعلان اولين تلاش جهت گسترش برنامه‌ريزى مدون و مناسب با امکانات و ترتيبات فيزيکى و توسعهٔ منطقه‌اى قبرس به‌شمار مى‌رفت.

سومين برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى که در مدت سال‌هاى ۷۶-۱۹۷۲ به اجراء گذارده شد توسعه و بهبود اهداف برنامهٔ دوم توسعه را مدنظر داشت و در اين برنامه به لزوم توجه به موارد فرهنگى و اجتماعى در توسعهٔ اقتصادى توجه خاصى مبذول شد و توسعهٔ شهرى و منطقه‌اى نيز به اين برنامه‌ها افزوده شد. برنامهٔ سوم توسعه به دنبال حملهٔ ترکيه به قبرس در سال ۱۹۷۴ عملاً ناتمام باقى ماند.

برنامه‌هاى توسعهٔ سال‌هاى ۸۱-۱۹۷۵
سال‌هاى بين ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱ بار ديگر شاهد رشد بالاى اقتصادى در قبرس بود و اين نشان‌دهندهٔ اين موضوع بود که به رغم صدمهٔ جدى اقتصادى قبرس در اثر حملهٔ ترکيه، اقتصاد اين کشور قابليت بهبود و رسيدن به يک سطح قابل قبول را دارا بود. اين رشد با توجه به کسب و افزايش درآمد حاصل گشت. در زمينهٔ مسائل اجتماعى نيز دستاوردهاى حاصله قابل توجه بودند و در اين سال‌ها قبرس مى‌توانست به‌عنوان يک کشور مرفه مطرح باشد، اقدامات اجتماعى که در اين دوره صورت پذيرفت شامل موراد زير بود:
- اجراء برنامه‌هاى گسترده و وسيع خانه‌سازى براى پناهندگان.
- عرضهٔ وسيع برنامه‌هاى بيمهٔ اجتماعى.
- سرويس‌هاى پزشکى مجانى.
- گسترش آموزش رايگان در تمام سطوح.
- اجراء طرح‌هاى مطالعاتى و برنامه‌ريزى.
- ساخت بيمارستان‌ها، مدارس و مؤسسات بهداشتى.

برنامه‌هاى فوق‌العادهٔ اقتصادى چهارم (۸۶-۱۹۸۲)
اهداف اصلى برنامهٔ فوق‌العادهٔ چهارم ادامهٔ رشد اقتصادي، بهبود شرايط اقتصادى داخلى و زيرسازى تدريجى اقتصاد قبرس بودند. هدف اساسى و مهم طرح چهارم توسعهٔ اقتصادى حل مشکل بيکارى و رسيدن به اشتغال در سطح بالا و ثبات اقتصاد داخلى بود. نرخ رشد در حدود ۶% بود و اين از اهداف برنامه که ۴% را پيش‌بينى کرده بود بالاتر بود و اين مسئله نتيجهٔ عملکرد مثبت صنعت توريسم و خدمات در قبرس بود و بدينسان ميزان تورم از حدود ۸/۱۰% در سال ۱۹۸۱ به حدود ۲/۱% در سال ۱۹۸۶ کاهش يافت و توازنى بين پرداخت‌ها و ماليات‌ها حاصل شد.
توسعهٔ اقتصادى در طول سال‌هاى ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸
به رغم کاهش تعرفه طبق موافقت‌نامهٔ اتحاديهٔ گمرکى با EC که از سال ۱۹۸۸ اجراء گرديد، توسعهٔ اقتصادى در سال‌هاى ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ بهبود يافت. در مقايسه با سال‌هاى ۸۶-۱۹۸۲ نرخ رشد GDP به حدود ۵/۷% رسيد و اين رشد سريع مديون درآمدهاى حاصله از توريسم و صادرات محصولات صنعتى بود.
عملکرد موفقيت‌آميز اقتصاد قبرس در بيشتر قسمت‌ها آثار مثبتى از خود به‌جا نهاد، سرويس‌ها به ايجاد محورهاى عمده و اساسى رشد ادامه دادند و بدين‌سان نرخ رشد از حدود ۷% در سال ۱۹۸۷ به حدود ۹% در سال ۱۹۸۸ رسيد. رشد سريع اقتصادى در اين سال‌ها امکان ايجاد فرصت‌هاى شغلى جديد را فراهم آورد و بدينسان نرخ بيکارى از حدود ۴/۳% در سال ۱۹۸۶ به حدود ۸/۲% در سال ۱۹۸۸ رسيد.
ميزان نرخ تورم نيز از حدود ۱۲% در سال ۱۹۸۶ به حدود ۸/۲% در سال ۱۹۸۷ و ۴/۳% در سال ۱۹۸۸ و اين مسئله متأثر از روند تأثيرات بين‌المللى بوده است، نرخ تورم در بخش ترک‌نشين قبرس در سال ۱۹۹۲ به حدود ۶۹% رسيد که نشان‌دهندهٔ تأثيرپذيرى مستقيم اقتصاد اين بخش از اقتصاد ترکيه مى‌باشد.
اهداف اصلى برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى سال‌هاى ۹۳-۱۹۸۹ (Major Objectives of the Development Plan 1989-93)

هدف اصلى برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى سال‌هاى ۹۳-۱۹۸۹ افزايش استاندارد سطح زندگى مردم، رشد بالاى اقتصادي، ايجاد توازن و ثبات اقتصادى مى‌باشد. شرط اساسى در اين خصوص اصلاح و انطباق اقتصاد داخلى با شرايط رقابت‌هاى فشردهٔ اقتصادى در بازارهاى جهانى مى‌باشد. اهداف اصلى اين برنامه در اين خصوص عبارتند از:
- توسعهٔ سطح زندگى و توجه ويژه به بهبود سطح زندگى اجتماعى مردم در تمام قسمت‌ها و به‌خصوص در قسمت‌هاى بهداشتي، آموزشى و خانه‌سازي.
- توزيع متناسب درآمد ملى و منابع اقتصادي، مخصوصاً با توجه به افراد و اقشار کم‌درآمد به‌ويژه پناهندگان.
- حفظ سطح بالاى ميزان اشتغال، ايجاد شرايط و فرصت‌هاى جديد شغلى براى فارغ‌التحصيلان.
- توجه به بالاترين نرخ رشد و ثبات شرايط اقتصادي، سطح قيمت‌ها و توازن در پرداخت‌ها.
- رشد تکنيکى و امکان توسعهٔ ميزان توليد در اقتصاد قبرس.

ميزان رشد GDP در طول سال‌هاى ۹۳-۱۹۸۹ در حدود ۶% بود و اين از مقدار پيش‌بينى شده در برنامه ۵% بالاتر بود. در طول اين برنامه رشد اقتصادى به کسب درآمد از بخش‌هاى صنعت توريسم، خدمات، صدور کالاها و صدور ميوه‌جات و محصولات کشاورزى بستگى دارد.
ميزان جمعيت شاغل کشور از ۲۳۸،۰۰۰ نفر در سال ۱۹۸۸ به ۱۲۷،۰۰۰ نفر در سال ۱۹۹۲ افزايش پيدا کرد (حدود ۹/۲% رشد داشته است) و اين بيش از ميزان پيش‌بينى شده در برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى بود و بيشتر اين افراد در بخش‌هاى خدمات و صنعت توريسم به‌کار گرفته شده بودند. نرخ تورم نيز به حدود ۵% در طول سال‌هاى ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ رسيد که از ميزان پيش‌بينى شده در برنامه ۳/۴% بالاتر بود.

برنامه‌هاى توسعهٔ سال‌هاى ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۳
تمام معيارها و شاخص‌هاى اقتصادى و اجتماعى نشان‌دهندهٔ اين موضوع است که قبرس تا قبل از سال ۱۹۷۴ از رشد قابل ملاحظه‌اى برخوردار بوده است و ميزان GDP در حدود ۷% رشد داشته است و در طول سال‌هاى ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۳ حدود ۴۰،۰۰۰ شغل جديد ايجاد گرديده بود.
صادرات کالاها و خدمات و توريسم به‌عنوان بزرگترين منابع درآمد خارجى در اين سال‌ها مطرح بوده‌اند. در اين سال‌ها توليد محصولات صنعتى به دو برابر مقدار قبلى و توليدات کشاورزى به حدود سه برابر رسيد و اين پيشرفت‌ها مديون ايجاد طرح‌ها و پروژه‌هاى عمرانى و ساختارى اشاره شده در برنامهٔ دوم توسعه بود. رشد سريع اقتصادى باعث ثبات پولى و ايجاد توازن در پرداخت‌ها شده بود و نرخ تورم از ۲/۲% تجاوز نمى‌نمود. تحولات اقتصادى و ادامهٔ رشد درآمدها باعث بهبود سطح بالائى در شرايط و اوضاع اجتماعى گرديده بود و در طول اين دوره ۱۳ ساله بود که آموزش و تحصيل دورهٔ ابتدائى اجبارى و رايگان گرديد و دوره‌هاى تکميلى آموزشى نيز براى ادامهٔ تحصيل دانش‌آموزان ايجاد گرديد و طرح مؤسسات جديد و حرفه‌اى و فنى نيز در طول اين دوره به اجراء درآمدند.
در بخش بهداشتى نيز سرويس‌هاى مرتبط با اين بخش توسعه يافتند و بدين ترتيب سطح زندگى در قبرس افزايش يافت و تسهيلات اجتماعى بيشترى براى زندگى به‌وجود آمد.

تجاوز ترکيه و نتايج آن (The Turkish Invasion & Its Aftermath)
نتايج رضايت‌بخش ۱۳ ساله (۷۳-۱۹۶۰) برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادى قبرس به‌صورت ناگهانى با تجاوز ترکيه در سال ۱۹۷۴ به پايان رسيد. پيامدهاى نامطلوب حاصل از حملهٔ ترکيه عبارتند از:

- مشکل بزرگ پناهندگان به‌صورتى‌که تقريباً يک‌سوم جمعيت مکان مناسبى جهت زندگى در اختيار نداشتند.
- افزايش سريع بيکارى و در ادامهٔ اين روند وابستگى شديد اقشار مختلف جامعه به کمک‌هاى دولتي.
- کاهش شديد فعاليت‌هاى اقتصادي، درآمد ملى و درآمدهاى شخصى و در ادامه احتياج شديد به سرمايه‌گذارى خارجي.
- ضعف در فعاليت‌هاى درآمدساز.
- فشارهاى حاصله در خصوص قدرت مبادله با کشورهاى خارجي.
- کاهش مواد خام و منابع طبيعى و وابستگى به منابع خارجى و توليدات نهائى و منابع خام.
- کاهش عوايد عمومي.
- کاهش سطح بهداشت، آموزش و مسکن مناسب.
برنامه‌ريزى بعد از اشغال
تجاوز در عمل مانع از ادامهٔ فعاليت‌ها و برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى در قسمت‌هاى اشغالى قبرس گرديد. در اين زمان برنامهٔ سوم توسعهٔ اقتصادى عملاً معوق مانده بود و بنابراين ضرورتاً در سال‌هاى ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ يک برنامهٔ اقتصادى ويژه به اجراء درآمد. خصوصيت اصلى اين برنامه ايجاد شرايط جهت بازگشت تدريجى به استانداردهاى زندگى سال‌هاى قبل از ۱۹۷۴ بود.
سومين برنامهٔ فوق‌العادهٔ اقتصادى از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ به طول انجاميد و هدف اين برنامه رسيدن به بالاترين ميزان رشد و ثبات اقتصادي، افزايش درآمد، ايجاد تناسب بين پرداخت‌ها و ريشه‌کن نمودن بيکارى بود. گرچه در زمينهٔ حل مشکل بيکارى و افزايش نرخ رشد بهبود قابل ملاحظه‌اى حاصل شد وليکن در خصوص ايجاد و زيرسازى‌هاى اقتصادى موفقيت خاصى به‌عمل نيامد.

Asalbanoo
17-05-2007, 10:39
کشاورزی
صنعت
تجارت
حمل و نقل و ارتباطات
توریسم

------------
محصولات کشاورزی (Crop Production)
جنگل‌های قبرس
مؤسسهٔ تحقیقات کشاورزی (Agricultural ...
محصولات دامی (Livestock Production)
ماهیگیری
منابع آبی


بخش کشاورزى به‌عنوان يک بخش اوليه در اقتصاد قبرس، به رغم کاهش سوددهى آن در توليد ناخالص ملى و اشتغال ادامه دارد. بخش کشاورزى از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۴ به‌سرعت رشد نمود وليکن به‌علت وقوع تحولات سال ۱۹۷۴ و خارج شدن ميزان زيادى از زمين‌هاى کشاورزى از دسترس دولت قبرس، بخش کشاورزى قبرس دچار صدمات جدى گرديد.
به رغم وجود مشکلات عديده‌ در اين بخش، در سال ۱۹۹۲ نزديک به ۱۳۵ ميليون پوند از راه صادرات محصولات کشاورزى عايد اقتصاد قبرس گرديده است. و علاوه بر اين حدود ۱۳% از کل افراد شاغل در قبرس در بخش کشاورزى مشغول به‌کار مى‌باشند. کشاورزى در قبرس به دو قسمت عمدهٔ محصولات کشاورزى و محصولات دامى تقسيم مى‌گردد. هدف درازمدت در بخش کشاورزى قبرس اين است که با مرور زمان بخش کشاورزى قبرس به‌صورت مدرنى درآيد.

اهداف ويژهٔ برنامهٔ پنج‌سالهٔ توسعهٔ اقتصادى سال‌هاى ۹۳-۱۹۸۹ در اين خصوص عبارتند از:
- ايجاد شرايط جهت مدرن‌سازى بخش کشاورزى
- توسعه و افزايش درآمدهاى بخش کشاورزى
- هماهنگى در توليدات کشاورزى قبرس با کمک‌هاى داخلى و خارجى
- توسعهٔ بخش اقتصاد خودکفائى (مشاغل خودگردان)
- توسعهٔ بهداشت عمومى
- توسعهٔ سرويس‌هاى کشاورزى عمومى
- توجه به تسهيلات و امکانات منابع آبى
- حفظ محيط‌ زيست طبيعى
- توسعهٔ صادرات کشاورزى و بهره‌بردارى از فرصت‌هاى ايجاد شده در اتحاديهٔ گمرکى قبرس و EEC
دولت قبرس جهت دستيابى به اهدف فوق برنامه‌ها و پروژه‌هاى مختلفى را به مرحلهٔ اجراء درآورده است. کشاورزى در قبرس به دو صورت آبى و ديمى مى‌باشد.

محصولات کشاورزى (Crop Production)
تنوع محيط‌هاى جغرافيائى و وجود آب و هواى مناسب جهت رويش انواع مختلف گياهان موجب گرديده است تا محصولات مختلفى شامل گندم و جو و انواع سبزيجات، سيب‌زمينى و ميوه‌هاى مختلف و مرکبات در جزيره به‌عمل آيد، در بخش يونانى‌نشين ميزان برداشت محصولات بدين ترتيب مى‌باشد: گندم ۸۰۰۰ تن، جو ۱۴۰،۰۰۰ تن، سيب‌زمينى ۱۹۰،۰۰۰ تن، دانه‌هاى روغنى ۹۰۰۰ تن، انگور ۲۱۲،۰۰۰ تن، پرتقال ۵۰،۰۰۰ تن، گريپ‌فروت ۶۷،۰۰۰ تن، ليمو ۴۲،۰۰۰ تن. در بخش ترک‌نشين ميزان برداشت محصولات بدين شرح بوده است: گندم ۲۲،۰۰۰ تن، جو ۸۸،۰۰۰ تن، سيب‌زمينى ۱۷،۰۰۰ تن، گوجه‌فرنگى ۱۹،۰۰۰ تن، خربزه و هندوانه ۸۰۰۰ تن، دانه‌هاى روغنى ۱۶،۰۰۰ تن، ليمو ۲۱،۰۰۰ تن گريپ‌فروت ۴۷،۰۰۰ تن و رتقال ۱۱۸،۰۰۰ تن.

محصولات دامى (Livestock Production)
محصولات دامى بخش عمده‌اى از کشاورزى قبرس را تشکيل مى‌دهد و تلاش‌هاى محققان وزارت کشاورزى و منابع طبيعى در اين زمينه مبتنى بر توسعهٔ توليدات دامى مى‌باشد و گاو، گوسفند و بز از محصولات عمدهٔ صنايع دامى قبرس مى‌باشند. تعداد احشام در بخش يونانى‌نشين بدين شرح مى‌باشد: ۴۹،۰۰۰ رأس گاو، ۳۲۵،۰۰۰ رأس گوسفند، ۲۰۸،۰۰۰ رأس بز، ۲۸۱،۰۰۰ رأس خوک، ۲،۴۷۵،۰۰۰ عدد مرغ. در بخش ترک‌نشين تعداد احشام بدين شرح مى‌باشد: ۱۲،۰۰۰ رأس گاو، ۱۹۲،۰۰۰رأس گوسفند، ۵۷،۰۰۰ رأس بز و ۱،۶۵۹،۰۰۰ عدد مرغ.

جنگل‌هاى قبرس
جنگل‌هاى قبرس محيطى در حدود ۱۷۵،۳۹۸ هکتار را مى‌پوشانند (۹۶/۱۸% از کل جزيره). نزديک به ۱۴۵،۹۸۷ هکتار از اين جنگل‌ها در ارتفاعات و کوه‌ها قرار دارند که اين جنگل‌ها شامل جنگل‌هاى دائمي، پارک‌هاى ملى و محيط‌هاى طبيعى مى‌باشد.

ماهيگيرى
در بخش ماهيگيرى قبرس مقدار صيد ماهى در سال گذشته به حدود ۲۸،۰۰۰ تن رسيد که داراى ارزشى معادل ۹،۵۰۰،۰۰۰ پوند بود. رشد قابل ملاحظه در اين بخش تقريباً از سال ۱۹۸۲ با تشکيل سازمان ماهيگيرى قبرس که در سال ۱۹۸۲ به‌وجود آمد فراهم آمد.

فعاليت‌هاى عمدهٔ کنونى سازمان ماهيگيرى قبرس شامل فعاليت جهت تکثير ماهيان آبزى و تکثير انواع مختلف ماهيانى که با هزينهٔ کمى قابل تکثير هستند و در همين راستا نيز اولين مزرعهٔ توليد و تکثير ماهيان پرورشى در سال ۱۹۸۵ گشايش يافت که در سال ۱۹۸۸ اين مزرعه اولين توليدات خود را وارد بازار نمود. در حال حاضر تعداد ۸ مزرعهٔ پرورش ماهى در قبرس وجود دارد.

مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى (Agricultural Research Institute)
مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى تنها مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى در قبرس مى‌باشد که به‌عنوان يک پروژهٔ مشترک ميان دولت قبرس و سازمان فائو در سال ۱۹۶۲ تأسيس گرديده است و تحت نظر وزارت کشاورزى فعاليت مى‌نمايد. هدف مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى يافتن راه‌هائى جهت حل مشکلات موجود و قابل پيش‌بينى در توليدات کشاورزى و دامى و رسيدن به راه‌هاى توليد بهتر و توسعهٔ محصولات مى‌باشد.

در حال حاضر ۴۵ کارشناس زيست‌شناس و حدود ۱۰۰ تکنسين و افراد ديگر در اين مؤسسه فعاليت مى‌نمايند. مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى شامل قسمت‌هاى زير مى‌باشد: بخش محصولات کشاورزي، بخش محصولات دامي، بخش منابع آبي، بخش محصولات نباتي، بخش گياهان و گل‌ها. مؤسسه همچنين يک بولتن دارد که به‌طور ساليانه به چاپ مى‌رسد. مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى همچنين با سازمان‌هاى بين‌المللى از قبيل سازمان بين‌المللى انرژى اتمى (International Atomic Energy Agency - IAEA)، سازمان خواروبار (فائو، Food & Agricultural Organization - FAO) و European Association For Animal Production - EAAP، International Development Research Center Of Canada - IDRC، International Service For National Agricultural Research - ISNAR، International Board For Plant Genetic Resources - IBPGR، International Centre For Agricultural Research In Dry Areas - ICARDA و ديگر سازمان‌هاى بين‌المللى رابطه دارد.

منابع آبى
آب نقش قابل ملاحظه‌اى را در تمامى رشته‌هاى توسعه در قبرس ايفاء مى‌نمايد. به دنبال برنامهٔ توسعهٔ اقتصادى ۹۳-۱۹۸۹ حدود ۱۲۳ ميليون پوند در خصوص توسعهٔ منابع آبى در قبرس سرمايه‌گذارى شده است. سازمان توسعهٔ منابع آبى تحت نظر وزارت کشاورزى و منابع طبيعى فعاليت مى‌کند.
در خصوص تأمين منابع آبى و حل مشکل جزيره در اين خصوص تا کنون چندين پروژه به مرحلهٔ اجراء گذاشته شده است، از طريق اين پروژه‌ها حدود ۳۰۰ ميليون متر مکعب آب قابل ذخيره و بهره‌بردارى مى‌باشد. اين پروژه‌ها عبارتند از:

- پروژهٔ پولميديا (Polemidia Project): در منطقه‌اى نزديک ليماسول در سال ۱۹۷۹ با صرف هزينه‌اى در حدود ۵/۴ ميليون پوند تکميل گرديد و قادر است در حدود ۲،۱۵۰ هکتار از زمين‌هاى منطقه را از لحاظ احتياجات آبى تأمين بنمايد. در سال ۱۹۹۲ اين شبکه به شبکهٔ مرکزى توليد منابع آبى کشور پيوسته است.

- پروژهٔ پافوس (Paphos Project): اين پروژه در سال ۱۹۸۳ به اتمام رسيد و قادر است منطقه‌اى در حدود ۵۰۰۰ هکتار را از لحاظ نيازهاى آبى تأمين نمايد. اين پروژه حدود ۲۵ ميليون پوند هزينه در بر داشته است که ۱۴ ميليون پوند از طريق بانک جهانى (World Bank) تأمين شده است.

- پروژهٔ توسعهٔ روستائى (Rural Development Project): اين پروژه در مرکز کوهستانى قبرس در سال ۱۹۸۴ با هزينه‌اى بالغ بر ۷۰ ميليون پوند به مرحلهٔ اجراء درآمده است و قادر به مشروب ساختن ۱۵۰۰ هکتار از زمين‌هاى مزروعى منطقه مى‌باشد.

- پروژهٔ پنداسکينوس (Pendaskinos Project): اين پروژه در سال ۱۹۹۰ در منطقهٔ مابين ليماسول و لارناکا و با هزينه‌اى بالغ بر ۳۴ ميليون پوند به اجراء درآمد و قادر به آبيارى منطقه‌اى در حدود ۱۴۵۰ هکتار مى‌باشد.
- پروژهٔ کانوى‌يور (Conveyor Project): اين پروژه به‌عنوان بزرگترين پروژهٔ توسعهٔ منابع آبى در قبرس مطرح مى‌باشد و قادر است تمام منطقهٔ جنوبى قبرس را از پافوس تا مزارع بزرگ سيب‌زمينى در جنوب شرقى فاماگوستا مشروب نمايد. پروژه‌هاى مختلف ديگرى نيز در مناطق مختلف قبرس به مرحلهٔ اجراء گذاشته شده‌اند.

persian365
17-05-2007, 10:52
asalbanoo ، واقعا تایپیک جالبی هست . خوشم اومد
اگه از هر کشور این همه اطلاعات بزاری که عالی میشه
حالا چرا از قبرس شروع کردی ؟
کشور بعدی چی هست ؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Asalbanoo
18-05-2007, 02:33
asalbanoo ، واقعا تایپیک جالبی هست . خوشم اومد
اگه از هر کشور این همه اطلاعات بزاری که عالی میشه
حالا چرا از قبرس شروع کردی ؟
کشور بعدی چی هست ؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام دوست عزیز

ممنون که توجه می کنی
از قبرس شروع نکردم...
تاپیک قبلی کوبا بود
(مطالب مربوط به هر کشوری در تاپیکی جداگانه هست..)

فکرکنم دربار 20 یا در همین حدود کشور اطلاعات هست
شوما هم اگر کشور خاصی مد نظرت دوست عزیز
می تونی با پیغام خصوصی بگی

ممنون

persian365
18-05-2007, 12:05
asalbanoo ، بازم ممنون
پس اگه میشه . تو هر تایپیک جدید که می زنی پست اول لینک کشور های قبلی رو که معرفی کردی بزار
آخه من دوست دارم با این زحمتی که شما دارید می کشید مجموعه کاملی بشه و هم برای جستجو مطلب راحت تر باشه . بقیه بچه ها هم به همه کشور ها به راحتی دسترسی داشته باشند
یک پیشنهاد دیگه .. چرا از عکس استفاده نمی کنی ؟
خیلی ممنون

Asalbanoo
22-05-2007, 20:37
در بخش صنعت پيشرفت‌هائى جزئى در طول دههٔ گذشته در قبرس به‌دست آمده است و نرخ رشد ساليانه در اين خصوص ۳/%۸ مى‌باشد. در سال ۱۹۹۲ بخش صنعت حدود ۵/۱۴% از Gdp را شامل و نزديک به ۶/۱۸% از افراد شاغل در اين بخش مشغول به‌کار بودند. صادرات در اين بخش ۱۵ ميليون پوند در سال ۱۹۷۳ به ۱۸۳ ميليون پوند در سال ۱۹۹۲ رسيده است. محصولات عمدهٔ صادراتى شامل توليدات کاغذ، عطريات، لوازم آرايشي، البسه و کالاهاى مسافرتى مى‌باشد.

اشتغال

برنامه‌ها و سياست اشتغال در چارچوب اهداف کلى اقتصاد ملى و سياست‌هاى اجتماعى به‌عنوان خط‌مشيء طرح‌هاى توسعهٔ اقتصادى دولت طراحى و مورد پذيرش واقع شده‌اند. يکى از اهداف اساسى طراح مزبور اشتغال کامل منابع انسانى مى‌باشد. در سال ۱۹۹۲ جمعيت فعال جزيره در بخش اقتصادى به حدود ۲۹۱،۰۰۰ نفر مى‌رسيد. در همان سال افراد شاغل سودمند در قبرس به حدود ۲۶۷،۰۰۰ نفر مى‌رسيد، اين رقم در سال ۱۹۹۱ حدود ۲۵۶،۰۰۰ نفر بود.
حدود ۲۵% از کل جمعيت شاغل در بخش خدمات و تجارت فعاليت مى‌نمايند. اين در حالى است که افراد شاغل در بخش صنعت ۵/۱۸% از کل افراد شاغل را تشکيل مى‌دهند، روند نزول بيکارى از سال ۱۹۸۷ به بعد روند سريعى را يافته است، به‌طورى‌که در حال حاضر نزديک به ۵۹۰۰ نفر يا ۸/۱% جمعيت فعال اقتصادى دچار معضل بيکارى مى‌باشند. از اين حدود نزديک به ۳۰۰۰ نفر را زنان تشکيل مى‌دهند، افراد زير ۲۹ سال داراى ۳۲۵% بيکارى مى‌باشند و ۱۵۰۰ نفر از کل بيکاران از تحصيل‌کردگان دانشگاه‌ها و کالج‌ها مى‌باشند.

طرح دورهٔ کارآموزى

طرح دورهٔ کارآموزى در سال ۱۹۶۳ راه‌اندازى گرديد تا در راستاى رشد توليدات ملي، کارگران ماهر و متخصص را در امور صنايع و ديگر بخش‌ها تربيت نمايد.

ايمنى کارگران، بهداشت و رفاه

طبق قانون، حق ايمنى محيط کار و شرايط بهداشتى و حفاظت کارگران توسط قوانين مناسب رعايت مى‌گردد، در اين خصوص شوراى بهداشت و ايمنى و شوراى مرکزى بهداشت و ايمنى در معادن و هيئت بازرسان، اقدامات ضرورى در خصوص تأمين ايمني، بهداشت و رفاه در کار و افزايش اقدامات ايمنى در تمام سطوح کاري، استاندارد کار و قوانين جديد را انجام داده‌اند.
دولت قبرس در راستاى ارتقاء ايمنى و بهداشت محيط کار، کميته‌هاى ايمنى در محل کار که متشکل از کارفرمايان و کارگران مى‌شود را تشکيل داده است و سمينارهائى را در خصوص مسائل ايمنى و بهداشت در محيط کارى ترتيب داده است.
بعد از تصويب معاهدهٔ شمارهٔ ۱۵۵ سازمان بين‌المللى کار در خصوص ايمنى و بهداشت شغلي، توسط کارشناسان سازمان بين‌المللى کار قانون وسيعى در خصوص مسائل کار و بهداشت محيط کار ارائه گرديد که اين قانون تمام شاخه‌هاى فعاليت‌هاى اقتصادى در قبرس را تحت پوشش قرار مى‌دهد.
در خصوص کنترل آلودگى صنايع، موافقت‌نامه‌اى ميان قبرس و آلمان به امضاء رسيده است. طرح مزبور شامل:
- کنترل آلودگى آب
- کنترل آلودگى هوا
- قوانين در خصوص آلودگى زمين و دفع مواد زائد
- کنترل آلودگى صدا
- کنترل و سايل خطرناک
دو مرحلهٔ اولين اين طرح در مراحل پايانى اجرائى خود قرار دارند، شوراى وزيران موارد مذکور را مورد موافقت قرار داده است.
مرکز قدرت توليد قبرس (بهره‌ورى)

مرکز بهره‌ورى قبرس Cpc در سال ۱۹۶۳ توسط دولت قبرس و با هميارى سارمان ملل و سازمان بين‌‌المللى کار تأسيس گرديد. Cpc دوره‌هاى مديريت، مديريت مشاوره‌اي، تحقيقات در تمام سطوح مديريت را براى کليهٔ بخش‌هاى خصوصى و دولتى عرضه مى‌دارد و چهار بخش عمده‌ دارد که عبارتند از:
- مديريت توسعه
- ادارات عمومى
- مؤسسهٔ مديريت مديترانه
- بخش دورهٔ حرفه‌اى
Cpc همکارى نزديک را با سازمان‌هاى مختلف بين‌المللى دارد و سمينارهاى بين‌المللى را با همکارى Ilo, Undp, Ifad در رشته‌هاى عمومى و مديريت توسعه اجراء مى‌نمايد. Cpc پروژه‌هاى مشترکى نيز با Und و Ilo در خصوص توسعه و توليد اجراء مى‌نمايد.

Asalbanoo
22-05-2007, 20:39
تجارت در اقتصاد قبرس داراى اهميت ويژه‌اى مى‌باشد و در سال‌هاى اخير از رشد قابل توجهى برخوردار بوده است (۲/۶% رشد)، تجارت خارجى قبرس از ۵۸۲ ميليون پوند در سال ۱۹۶۰ به ۸۵۴/۱ ميليون پوند در سال ۱۹۹۲ رسيد.
صادرات (Exports)
ارزش صادرات در سال ۱۹۹۲ به ۲۲۷ ميليون پوند رسيد. در سال ۱۹۶۰ ارزش صادرات قبرس در حدود ۷/۱۶ ميليون پوند بود و اين رشد قابل توجه نشان‌دهندهٔ توجه جدى دولت در اين خصوص مى‌باشد. به غير از رکود سال‌هاى ۸۶-۱۹۸۵ صادرات قبرس از رشد برخوردار بوده است و در زمينهٔ صادرات پوشاک، کفش، سيب‌زمينى و مرکبات و ميوه‌جات سرمايه‌گذارى صورت گرفته است. در طول سال ۱۹۹۲ ميزان صادرات محصولات صنعتى به ۱۵۶ ميليون پوند و ميزان صادرات محصولات کشاورزى به بيش از ۵۰ ميليون پوند بالغ گرديد.

در زمينهٔ محصولات کشاورزى عمدتاً شامل سيب‌زميني، سبزيجات تازه، مرکبات، انگور، محصولات، ميوه‌هاى خشک، آبميوه، ميوه‌هاى تازه و شراب بوده است. توليدات صنعتى شامل پوشاک، کفش، سيگار و روغن‌هاى خوراکي، لوازم بيمارستانى و پزشکي، لوازم آرايشي، کاغذ، سيمان، پمپ‌هاى آب، لوازم مسافرتى و وسايل الکتريکي، فلزى و پلاستيکى مى‌باشد.

کشورهاى EC مهمترين شريک تجارى قبرس در خصوص صادرات و واردات کالاها مى‌باشند. صادرات قبرس به کشورهاى EC در سال ۱۹۹۲ به ۱۳۶ ميليون پوند رسيد که اين مبلغ نسبت به سال گذشتهٔ ميلادى که بالغ بر ۱۴۷ ميليون پوند بود داراى کاهش بوده است.

صادرات قبرس به کشورهاى عربى به ميزان ۵۰ ميليون پوند رسيد که ۲۲% کل صادرات قبرس را نيز شامل مى‌شد، صادرات قبرس به اروپا ۲/۴% از کل صادرات آن کشور بود و صادرات قبرس به کشورهاى EFTA به ۶/۳% از کل صادرات بالغ گرديد، صادرات قبرس به ديگر کشورها بالغ بر ۲/۱۰% از کل صادرات آن کشور بود.

واردات (Import)
واردات در قبرس طبق قانون و مقررات واردات مصوب سال‌هاى ۱۹۶۲ و ۱۹۶۷ اجراء و اعمال مى‌گردد. واردات قبرس در سال ۱۹۹۲ به حدود ۱۴،۴۱۵ ميليون پوند بالغ شد که نسبت به سال ۱۹۹۱ که ۱۲۱۵۸ ميليون پوند بود نشانگر افزايش ۶/۱۸% واردات در مقايسه با ۵% رشد در سال ۱۹۹۲ بود. کشورهاى EC با ۷۴۳ ميليون پوند يا ۵۲% از کل واردات قبرس عمده‌ترين طرف تجارى قبرس هستند، کشورهاى اروپائى با ۱۰۸ ميليون پوند يا ۵/۸%، کشورهاى EFTA و عربى با ۸۱ ميليون پوند يا ۶/%۵ و ديگر کشورها با ۴۵۴۵ ميليون پوند يا ۳۱% تأمين‌کنندهٔ نيازهاى قبرس مى‌باشند.
پروتکل‌هاى مالى

تا کنون سه پروتکل مالى بين قبرس و جامعهٔ اروپا به امضاء رسيده است که تأمين‌کنندهٔ همکارى‌هاى فنى و مالى بين دو طرف مى‌باشد. اولين پروتکل در سال ۱۹۷۷ به امضاء رسيده و شامل دورهٔ زمانى ۸۳-۱۹۷۹ مى‌شود و دومين پروتکل نيز دورهٔ ۸۸-۱۹۸۳ را شامل مى‌شود و سومين پروتکل دورهٔ زمانى ۹۳-۱۹۸۹ را شامل مى‌گردد.
کنترل قيمت

وظيفهٔ اصلى اين بخش حمايت از مصرف‌کنندگان مى‌باشد و اهداف زير را شامل مى‌شود:
- دستيابى به قيمت‌هاى استاندارد و قابل دستيابى
- رعايت حقوق مصرف‌کنندگان به‌وسيلهٔ وضع مقررات و اقدامات قانونى

نمايشگاه‌هاى بين‌المللى قبرس

قبرس به لحاظ دارا بودن موقعيت جغرافيائى خاص خود محلى مناسب جهت ايجاد و برپائى نمايشگاه‌هاى تجارى کشورهاى اروپائي، آفريقائى و آسيائى مى‌باشد. نمايشگاه‌هاى بين‌المللى قبرس توسط دولت و در نيکوزيا تشکيل مى‌شود، اين نماشگاه‌ شامل ده سالن بزرگ مى‌باشد و در اواخر ماه مه و اوايل ماه ژوئن برگزار و رويداد بسيار مهمى براى دولت قبرس محسوب مى‌شود. کشورهاى زيادى در اين نمايشگاه شرکت مى‌کنند. هر سال حدود ۱۴۰۰ شرکت در اين نمايشگاه شرکت و حدود ۱۸۰،۰۰۰ نفر از نمايشگاه بازديد مى‌نمايند که نزديک به ۲۵۰۰ نفر از آنان از کشورهاى خاورميانه و اروپا مى‌آيند.

اقدامات انجام شده جهت توسعهٔ صادرات

سهم تجارت در توسعهٔ اقتصادى کشور قابل ملاحظه مى‌باشد، دولت قبرس از طريق واردات وزارت بازرگانى و صنعت اقداماتى را به‌عمل آورده و در خصوص توسعهٔ صادرات وارد عمل شده است، اين اقدامات و فعاليت‌ها شامل موارد زير مى‌باشد:

معاهدات دو جانبهٔ تجارى

دولت قبرس معاهدات تجارى دوجانبه‌اى را با کشورهاى يوگسلاوي، چين، سوريه، عراق، مصر، لبنان، ليبي، استراليا، يونان، اسرائيل، آلمان، کوبا، روماني، کشورهاى جامعهٔ کامنولث، اتريش، بلغارستان، چک، لهستان، اسلواکي، يمن، ايران و بروندى به امضاء رسانده است.

تأسيس مراکز تجارى قبرس در خارج از کشور

با هدف توسعهٔ تجارت، وزارت بازرگانى و صنعت قبرس مراکز تجارتى در لبنان، نيويورک، آتن، پاراگوئه، دوبي، کويت، توکيو، پاريس و از سال ۱۹۹۲ در مسکو تأسيس کرده است.

شرکت در نمايشگاه‌هاى تجارتى در خارج از کشور

وزارت بازرگانى و صنعت قبرس در سال ۱۹۹۲ در ۲۵ نمايشگاه بين‌المللى در خارج از کشور شرکت و محصولات قبرس را عرضه کرده است.
تأسيس نمايندگى تجارتى در خارج از کشور

وزارت بازرگانى و صنعت با همکارى اتاق بازرگانى قبرس، نمايندگى‌هاى تجارى در کشورهاى مختلفى تأسيس کرده است. در سال ۱۹۹۲ دو نمايندگى تجارى در خارج از کشور تأسيس شده است.

تبليغات براى محصولات قبرس در خارج از کشور

در خصوص يافتن جايگاه‌هاى برتر در عرضهٔ محصولات قبرس در بازارهاى جهانى تبليغات وسيعى در تلويزيون و راديو و مطبوعات صورت گرفته است. وزارت بازرگانى همچنين در اين خصوص خبرنگاران و تجّار را جهت بازديد از قبرس در طول نمايشگاه بين‌المللى قبرس دعوت مى‌نمايد. افزون بر اينها، دولت سياست‌هاى تشويقى را جهت توسعهٔ صادرات به‌عمل مى‌آورد.

Asalbanoo
22-05-2007, 20:40
ارتباطات هوائى

نزديک به ۲۴ خط هوائى از اروپا، آفريقا، خاورميانه و کشورهاى حوزهٔ خليج‌فارس با قبرس ارتباط هوائى دارند، علاوه بر اين حدود ۱۲ تور هوائى نيز از کشورهاى اسکانديناوى و اروپائى با قبرس ارتباط دارند.
فرودگاه‌هاى لارناکا و پافوس بعد از وقايع سال ۱۹۷۴ و متروک ماندن فرودگاه نيکوزيا تأسيس شده‌اند. در طول سال ۱۹۹۲ حدود ۳۲،۴۰۱ پرواز به لارناکا انجام شده است و نزديک به ۳،۴۹۳،۹۹۴ نفر مسافر جابه‌جا شده‌اند و حدود ۲۳۴۷۵ تن کالا جابه‌جا شده‌اند. اين ارقام به ترتيب نمايانگر افزايش ۳/۲۰% ، و ۲/۳۱% و ۷/۱۱% نسبت به سال ۱۹۹۱ مى‌باشد.
فرودگاه بين‌المللى پافوس در سال ۱۹۸۳ شروع به فعاليت نمود، در طول سال ۱۹۹۲ حدود ۶۰۵۴ پرواز به فرودگاه پافوس انجام شده است، نزديک به ۸۱۱،۴۱۷ نفر مسافر و نزديک به ۲۹۶۵ تن کالا طى اين سال جابه‌جا شده‌ است. اين ارقام به ترتيب نشانگر افزايش ۴/۳۹۲% و ۷۵% نسب به سال ۱۹۹۱ مى‌باشد.
قبرس يکى از کشورهاى امضاءکنندهٔ معاهدهٔ بين‌المللى هوانوردى و عضو ECAC و ICAO نيز مى‌باشد. قبرس در خصوص ارتباطات هوائى معاهدات دوجانبه‌اى را با ۳۱ کشور جهان به امضاء رسانده است.

سرويس‌هاى پستى

سازمان سرويس پستى تحت نظارت وزارت ارتباطات و کار و طبق قوانين ادارهٔ پست فعاليت خود را آغاز نموده است. وظيفهٔ اصلى اين سازمان حفظ و ايجاد امنيت در خدمات پستى در سراسر جزيره است و از فعاليت‌هاى پستى داخل و خارج از کشور حمايت مى‌نمايد و تسهيلاتى در اين خصوص ارائه مى‌دهد و شامل ادارات مرکزي، ادارهٔ عمومى و قسمت ارتباط با سرويس‌هاى پستى بين‌المللي، ارائهٔ خدمات بهتر مى‌باشد.
سرويس‌هاى منطقه‌اى در واقع وظيفهٔ جمع‌آورى و ارائهٔ خدمات پستى را به‌عهده دارند. آنها همچنين مراجع پاسخگوئى در شهرها و روستا هستند. اداره‌هاى پست در کل قبرس به ۵۶ واحد مى‌رسند و نزديک به ۷۲۲ نمايندگى در سراسر جزيره دارند. سياست سازمان پست کشور توسعهٔ روابط عالى با سازمان‌هاى پستى بين‌المللى مى‌باشد. قبرس عضو اتحاديهٔ جهانى پست، کنفرانس اروپائى پست و تلگرام، ادارهٔ پست کنفرانس کامنولث بوده و يا بسيارى از کشورهاى جهان همکارى‌هاى گسترده‌اى در خصوص امور پستى دارد.

ارتباطات در قبرس

بخش ارتباطات قبرس ارتباط تنگاتنگى با مراکز ارتباطاتى در داخل و خارج از کشور دارد. مقامات مسئول در پى توسعهٔ بخش ارتباطات تا کنون طرح‌ها و برنامه‌هاى مختلفى را به مرحلهٔ اجراء درآورده‌اند. امروزه بيش از ۱۵۳ کشور با قبرس ارتباط دارند و تمام خطوط تلفنى کشورهاى جهان با قبرس مرتبط مى‌باشند. تلفاکس‌هاى اتوماتيک در تمام ۲۴ ساعت در قبرس مشغول به‌کار مى‌باشند و بخش‌هاى تلکس و تلفنگرام در قبرس با تمام کشورهاى جهان در ارتباط هستند. اين سازمان با بسيارى از سازمان‌هاى ارتباطاتى بين‌المللى رابطهٔ نزديکى دارد. بسيارى از کانال‌هاى راديوئى و تلويزيونى کشورهاى مختلف جهان در قبرس قابل دريافت مى‌باشند.

بنادر

حمل و نقل دريائى در قبرس توسط سيستم جديد بندرى در بنادر ليماسول و لارناکا و بندر صنعتى واسيليکو (Vassiliko) و سه ترمينال نفتى ويژه در لارناکا ارائه مى‌گردد.
بنادر ليماسول و لارناکا در اواسط دههٔ ۱۹۷۰ به‌وجود آمده‌اند و در طول سال‌هاى ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۶ به وسايل و تجهيزات مدرن مجهز شده‌اند، در حال حاضر اين بنادر به‌عنوان مهمترين راه‌هاى آبى جزيره مطرح هستند. دو سوم کل کالاهائى که از طريق دريا حمل و نقل مى‌گردد از طريق اين دو بندر مى‌باشد. بنادر ليماسول و لارناکا امروزه مراکز عمدهٔ ترانشيپ در منطقهٔ مديترانهٔ شرقى هستند و ميزان استفاده از اين دو بندر به مرور زمان بيشتر مى‌شود و در سال‌هاى اخير بندر ليماسول به‌عنوان تفريحگاه مرکزى در منطقه مطرح بوده است.
چهرهٔ بندر ليماسول به‌عنوان بزرگترين بندر در جزيره در سال‌هاى اخير دچار تغيير و تحول بوده است و طبق برنامهٔ پنج‌سالهٔ آينده داراى تغييرات عمده‌اى خواهد گرديد، ليماسول در حال حاضر اسکله‌هائى با طول ۱۲۸۰ متر دارد که به تجهيزات مختلف و متنوع مجهز شده‌اند.

طرح‌هاى توسعه که تا کنون اجراء شده‌اند شامل لنگرگاه‌هاى جديد با عمق ۱۴ متر مى‌باشند. ايجاد فضاهاى جديد، کسب تعدادى فضاهاى اساسى و مهم شامل تجهيزات براى ايجاد اسکله‌ها و انبارها و توسعهٔ تسهيلات مى‌باشد. مقامات بنادر در حال حاضر از توسعهٔ خدمات بنادر و ايجاد صنايع براى رفع احتياجات بنادر در خصوص حمل و نقل کشتى‌ها و تجارت و حمايت به‌عمل مى‌آورند. افزون بر موقعيت استراتژيک بنادر و تسهيلات آنها، بنادر قبرس به‌عنوان تنها بنادر امن و قابل بارگيرى در منطقه به‌شمار مى‌آيند.

افزون بر تسهيلات موجود، تسهيلاتى براى انواع حمل و نقل‌هاى عمده و عمومى تدارک ديده شده است. يک ترمينال مدرن با گنجايش ۲۵۰،۰۰۰TEUs در قسمت شرقى بندر ساخته شده است.
گام‌هاى بلندى در توسعهٔ گنجايش و ايجاد تسهيلات بندر لارناکا برداشته شده است، بندر لارناکا در حال حاضر داراى يک اسکله به طول ۸۶۶ متر مى‌باشد که سه اسکلهٔ فرعى دارد و محدوده‌اى ۱۵۰،۰۰۰ مترى را در بر دارد و اين اسکله يکى از بزرگترين اسکله‌ها در منطقه مى‌باشد. اين بندر همچنين شامل يک ترمينال مسافربرى بزرگ و بسيار مدرن مى‌باشد که در اواخر سال ۱۹۹۲ به بهره‌بردارى رسيده است.
بنادر توسط مقامات بندرى قبرس اداره مى‌گردند، اين بنادر به تجهيزات پيشرفته جهت پاسخگوئى به نيازهاى جديد حمل و نقل دريائى و تجارت دريائى مجهز شده‌اند.

بازرگانى دريائى

سازمان بازرگانى دريائى در سال ۱۹۷۷ تأسيس و فعاليت آن را تحت نظارت وزارت ارتباطات و کار آغاز کرد. ادارهٔ مرکزى اين سازمان در بندر ليماسول قرار دارد. اهداف اوليهٔ سازمان بازرگانى دريائى توسعه و پيشرفت در بازرگانى دريائي، حمايت از پرچم قبرس در تمام جهان و توجه به استانداردهاى ايمنى کشتى‌هاى متعلق به قبرس، شرايط زندگى دريانوردان با توجه به تحولات بين‌المللى مى‌باشد.
قبرس موافقت‌نامه‌هائى در خصوص تجارت دريائى با کشورها و سازمان‌هاى بين‌المللى منعقد نموده است. هر ساله تعدادى دانش‌آموز جهت آموزش دورهٔ بازرگانى دريائى به يونان اعزام مى‌شوند و بعد از اتمام دوره در وزارت ارتباطات قبرس و وزارت بازرگانى يونان به‌کار مشغول مى‌گردند.

Asalbanoo
22-05-2007, 20:44
جاده‌ها
طبق آمار منتشره در سال ۱۹۹۱، حدود ۵،۴۵۲ کيلومتر جادهٔ هموار (آسفالته) و ۴،۷۵۹ کيلومتر جادهٔ غير هموار (غير آسفالته) در قبرس وجود دارد. اولين طرح عمده در اين خصوص ايجاد بزرگراه نيکوزيا به ليماسول بود که در سال ۱۹۷۵ آغاز و در سال ۱۹۸۵ آمادهٔ بهره‌بردارى گرديد، اين بزرگراه چهار باند دارد و مقدار هزينهٔ صرف‌شده در خصوص ايجاد جاده و شبکهٔ ارتباطى در قبرس به‌صورت ساليانه در جدول زير آمده است:
جدول هزينهٔ ساليانه براى ايجاد جاده
سال مورد نظر هزينهٔ ساليانه براى ايجاد جاده
۱۹۸۱ ......... ۶،۶۲۰،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۲ ........ ۷،۰۵۲،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۳........ ۱۲،۸۵۶،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۴ ....... ۱۴،۰۵۰،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۵ ...... ۱۰،۵۲۵،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۶ ....... ۹،۲۳۹،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۷ ....... ۱۴،۸۷۵،۰۰۰ ميليون پوند
۱۹۸۸ ....... ۱۶،۳۷۱،۶۵۹ ميليون پوند
۱۹۸۹ ....... ۲۷،۳۱۴،۶۹۴ ميليون پوند
۱۹۹۰ ......... ۲۶،۵۲۸،۱۹۵ ميليون پوند
۱۹۹۱ ........ ۲۳،۶۵۵،۰۰۰ ميليون پوند
حمل و نقل جاده‌اى
بعد از سال ۱۹۷۴ بيشتر سرويس‌هاى حمل و نقل عمومى از کاهش سطح وضعيت اقتصادى قبرس متأثر شدند و علاوه بر اين به‌علت عدم وجود مکان‌هاى مناسب جهت اتومبيل‌ها، مشکلات ترافيکى گسترده‌اى پديد آمد. سازمان حمل و نقل جاده‌اى با هدف منظم کردن فعاليت‌هاى حمل و نقل جاده‌اى و با ديدگاه توسعه بخشيدن به امور حمل و نقل در جزيره در سال ۱۹۷۵ تأسيس شد، در پايان سال ۱۹۹۱ اين تعداد وسايط نقليه در بخش يونانى‌نشين جزيره وجود داشت، تعداد ۴۰۴ اتوبوس شهري، ۷۸۴ اتوبوس مناطق روستائي، ۲۹ اتوبوس حمل و نقل شهري، ۴۲۶ اتوبوس شخصي، ۷۴ اتوبوس قراردادي، ۱۱۶۲ تاکسي، ۲۰۵ تاکسى مخصوص حمل و نقل شهري، ۳۶۰ تاکسى روستائي، ۶۴۷۰ خودرو شخصى با علامت مشخص ”Z“.

علاوه بر اينها تعداد ۱۰،۹۴۹ کاميون و تعداد ۳۵ کاميون با علامت T.I.Tدر قبرس مشغول فعاليت مى‌باشند. تعداد کل اتومبيل‌ها در قبرس در پايان سال ۱۹۹۱ شامل ۳۷۵،۰۰۰ عدد بوده است. قبرس در سال ۱۹۷۷ توافقنامهٔ گمرکى در خصوص حمل و نقل بين‌المللى کالا تحت پوشش T.I.R را پذيرفت. قبرس معاهدات دوجانبه در خصوص حمل و نقل را با کشورهاى بريتانيا، يونان، بلغارستان، يوگسلاوي، بلژيک، لوکزامبورگ، نيوزيلند، روماني، چک و اسلواکي، ايتاليا، اتريش، لهستان، استراليا، دانمارک و کشورهاى جامعهٔ کامنولث منعقد نموده است.
تمامى اتومبيل‌ها در قبرس موظف به داشتن مجوز قانونى جهت تردد هستند و اتومبيل‌هاى بخش حمل و نقل عمومى علاوه بر اين موظف به داشتن مجوز مخصوص حمل و نقل نيز هستند. اعضاء بخش حمل و نقل عمومى توسط شوراى وزيران به مدت يک سال انتخاب مى‌گردند.

توسعهٔ شبکهٔ جاده‌اى
توسعهٔ شبکهٔ جاده‌اى در قبرس تحت عنوان پروژه‌هاى سوم و چهارم و پروژهٔ توسعهٔ بخش حمل و نقل ادامه يافته است.
پروژهٔ بزرگراه سوم
اين پروژه از پروژه‌هاى مهم برنامهٔ پنج‌ساله است که بودجهٔ آن از طريق بانک جهاني، صندوق شوراى اروپا و کشورهاى عربى تأمين شده است، اين پروژه شامل موارد زير مى‌باشد:
- ايجاد ۱۹۰ کيلومتر راه جاده‌اى (دوبانده)
- ايجاد چهار مرکز مخصوص از اتومبيل‌هاى سوارى
- توسعهٔ راه‌هاى شهرى
- مطالعات در خصوص چگونگى توسعهٔ آنها
- توسعه و گسترش مطالعات جاده، مطالعه در خصوص جادهٔ ليماسول - پافوس قيمت تمام‌شدهٔ اين پروژه ۱۲،۰۵۴،۰۰۰ پوند مى‌باشد، ايجاد جادهٔ کمربندى ليماسول در سال ۱۹۸۳ آغاز گرديد و در سال ۱۹۹۱ با صرف هزينه‌اى در حدود ۱۲،۶۴۲،۰۰۰ به اتمام رسيد، تحت اين پروژه همچنين بزرگراه نيکوزيا به ليماسول نوسازى و مرمت گرديد.
پروژهٔ بزرگراه چهارم
پروژهٔ بزرگراه چهارم يکى از پروژه‌هاى مهم جاده‌اى در برنامه‌ٔ پنج‌ساله مى‌باشد و به‌وسيلهٔ کشورهاى عربى و اروپائى تأمين مالى شده است، اين پروژه شامل موارد زير مى‌باشد:

- ايجاد بزرگراه لارناکا به نيکوزيا که از اوايل سال ۱۹۸۸ آغاز و در سال ۱۹۹۰ با صرف هزينه‌اى بالغ بر ۱۴ ميليون پوند به اتمام رسيد.
- توسعهٔ ۱۰۰ کيلومتر از جاده‌هاى مناطق روستائى
- مرمت و نوسازى جاده‌ها
تحت اين پروژه مطالعات زير انجام شده است:
- کنترل ترافيک منطقه‌اى
- ايمنى جاده‌ها
- طرح رسيدگى به بخش حمل و نقل
- طرح نظارت بر ايمنى پل‌ها و پياده‌روها
کل بودجهٔ اين پروژه بالغ بر ۴۶ ميليون پوند بوده است.

پروژهٔ توسعهٔ بخش حمل و نقل
پروژهٔ توسعهٔ حمل و نقل شامل دورهٔ زمانى ۹۴-۱۹۸۸ مى‌شود و موارد زير را شامل مى‌گردد:
- بخش بزرگراه‌ها
- ايجاد بزرگراه‌ها و جاده‌هاى فرودگاهى و نگهدارى حدود ۱۵۰ کيلومتر از جاده‌هاى موجود
- ايجاد جادهٔ Aradhippou- Dhekeliu
- جادهٔ کمربندى Pyla با چهار باند در اوايل سال ۱۹۹۰ به اتمام رسيد و جادهٔ Aradhippou نيز در اوايل سال ۱۹۹۴ به اتمام رسيد، بودجهٔ کل اين پروژه به حدود ۳۰ ميليون پوند بالغ گرديده است.

Asalbanoo
30-05-2007, 19:51
به‌طور کلى به‌علت وجود آب و هواى سالم و طبيعت زيباى قبرس، از زمان‌هاى دور مردم بسيارى جهت گذراندن تعطيلات به قبرس مسافرت مى‌نمودند. از زمان اعلام استقلال قبرس در سال ۱۹۶۰ توريسم از رشد و توسعهٔ بالائى برخوردار بوده است و در حال حاضر نيز به‌عنوان يکى از مهمترين بخش‌هاى درآمدزاى اقتصاد قبرس مطرح مى‌باشد.
با تجاوز ترکيه و از بين رفتن فرودگاه بين‌المللى نيکوزيا و از دست رفتن مناطق مهم توريستى فاماگوستا و کايرنيا بخش توريسم در سال ۱۹۷۴ دچار صدمات شديدى گرديد. اين مسئله با توجه به رقم توريست‌ها که در سال ۱۹۷۴ به ۴۷،۰۸۵ نفر بالغ مى‌شدند قابل مقايسه با تعداد ۲۶۴،۰۶۶ نفر در سال ۱۹۷۳ نيست.
در هر حال با تلاش جدى هر دو دولت و بخش‌هاى خصوصى صنعت توريسم در قبرس بار ديگر مکان مناسب خود را باز يافت و مورد توجه قرار گرفت. بدينسان در سال ۱۹۹۲ تعداد ۱،۹۹۱،۰۰۰ نفر از قبرس بازديد کردند و حدود ۶۲۰ ميليون پوند به اقتصاد قبرس کمک گرديد. بخش توريسم به‌عنوان مهمترين تکيه‌گاه برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادى پنج‌سالهٔ قبرس در سال‌هاى ۹۳-۱۹۸۹ مطرح بوده است.
اهداف اساسى سياست جديد توريسم مى‌تواند به‌طور خلاصه شامل موارد زير باشد:
- ايجاد و افزايش مراکز پذيرش توريست‌ها
- توجه جدى به بخش توريسم و ايجاد تسهيلات براى اين بخش
- توسعهٔ علوم مربوط به بخش توريسم
-افزايش توجه به توريسم
- توسعه و ترقى توريسم از طريق ايجاد کارهاى بزرگ زيربنائى مانند مراکز گلف، مراکز دريائي، پارک‌ها، کمپ‌ها و مراکز تفريحي، محيط‌هاى طبيعي، محيط‌هاى جذاب توريستي، تسهيلات ورزشى و مراکز بهداشتي.
سازمان توريسم قبرس (Cyprus Tourism Organization) در سال ۱۹۷۱ تأسيس و از آن زمان به‌سرعت گسترش يافته است. اين سازمان تحت نظارت وزارت صنعت و بازرگانى فعاليت مى‌نمايد. سازمان توريسم قبرس علاوه بر ادارهٔ مرکزى که در نيکوزيا واقع شده است داراى ۱۳ مرکز ارائهٔ اطلاعات توريستى در انگلستان، آلمان، فرانسه، سوئد، هلند، بلژيک، ايتاليا، آمريکا، يونان، ژاپن، سوئيس و استراليا مى‌باشد. سازمان توريسم قبرس علاوه بر اين دفاترى نيز در شهرهاى مختلف قبرس دارد که به‌صورت رايگان همه‌گونه اطلاعات مورد نياز توريست‌ها را در اختيار آنان مى‌گذارند. اين دفاتر در شهرهاى لارناکا، پافوس، نيکوزيا، ليماسول و ديگر شهرهاى قبرس مى‌باشند. اين سازمان در خصوص توسعه و ايفاء نقش خود در اقتصاد قبرس هر ساله مبادرت به برپائى نمايشگاه‌ها و سمينارهائى در خصوص توريسم مى‌نمايد.
شهروندان بيش از ۸۰ کشور جهان نيازى به اخذ ويزا جهت ورود به قبرس ندارد و از بدو ورود تا مدت ۳ ماه مى‌توانند به‌عنوان توريست در اين کشور اقامت داشته باشند. شهروندان ديگر کشورها نيز جهت ورود به قبرس بايد به اخذ ويزا از سفارت‌هاى قبرس و يا انگلستان مبادرت نمايند. تعدادى تورهاى ويژه و تورهاى زمستانى نيز علاوه بر روال معمول در قبرس وجود دارد که موجب جذب افراد بسيارى از کشورهاى اروپائى به قبرس مى‌شود.
چشم‌انداز توسعهٔ صنعت توريسم
هدف اساسى مقامات بخش توريسم افزايش سهم سوددهى بخش توريسم در توسعهٔ اقتصادى و برنامه‌هاى اجتماعى قبرس مى‌باشد و در اين خصوص برنامه‌ريزى‌هاى بلندمدتى نيز شده است، در طى سال‌هاى اخير وابستگى اقتصاد قبرس به صنعت توريسم بيش از پيش افزايش يافته است و با توجه به ادامهٔ روند موجود اين شاخص‌ افزاش خواهد يافت.

Asalbanoo
30-05-2007, 19:53
تشکیل حکومت و تحولات آن
قانون اساسی و تحولات آن
تشکیلات حکومتی
تقسیمات کشوری (Administration)
ساختار سیاسی
چگونگی شکل‌گیری ارادهٔ سیاسی
اطلاعات فردی و اجتماعی مقامات مملکتی
سیستم دفاعی

-----------------
تشکيل حکومت و تحولات آن

پس از پيش‌بينى‌هاى لازم و اطمينان از چگونگى آيندهٔ جزيره، دولت انگلستان به جزيره اعطاء استقلال نمود. ماکاريوس به‌عنوان رئيس‌جمهور و دکتر کاتچوک (Dr. Fazil Kucuk) به‌عنوان معاون وى انتخاب شدند و در خلال‌ روزهاى ۱۵-۱۶ اوت ۱۹۶۰ پرچم قبرس در جزيره برافراشته شد.
به رغم اعطاء استقلال، تأثير انگليس کاملاً در سيستم‌ اداري، قضائي، نظام آموزشي، طرز زندگى و فرهنگ مردم همچنان باقى ماند. تسلط اکثريت مردم به زبان انگليسى به خوبى گوياى يک حضور هشتاد و چندسالهٔ انگليس در اين کشور است. طبق قرارداد زوريخ نيروهاى ترک و يونانى در جزيره حضور مى‌يافتند و هيئت وزيرات مرکب از ۷ وزير يونانى و ۳ وزير ترک تشکيل مى‌شد و مجلس با ۳۵ نفر نمايندهٔ يونانى و ۱۵ نمايندهٔ ترک به‌وجود آمد، اين امر عدم رضايت يونانى‌ها را که خواهان سهم بيشترى در حکومت قبرس بودند برانگيخت و يونانى‌نژادها ماکاريوس را متهم به عدم وفادارى به انوسيس مى‌نمودند و از طرفى ترک‌ها وى را متهم به پيگيرى آرزوى الحاق به يونان مى‌کردند.
بدين‌ترتيب سال‌هاى اول حکومت ماکاريوس در يک فضاى متشنج سياسى سپرى گرديد، وى خواستار تجديدنظر در قانون‌اساسيى شد و دولت ترکيه قبل از اظهارنظر ترک‌هاى ساکن مقيم قبرس با اين طرح مخالفت خود را اعلام نمود و بدين‌ترتيب ترک‌ها از دولت قبرس خارج شدند و در دسامبر ۱۹۶۳ جنگ دو جامعه در نيکوزيا آغاز شد که با دخالت نيروهاى انگليسى و سازمان ملل بين دو طرف خط حائل معروف به ”خط سبز “ ( Green Line) ايجاد گرديد. با ايجاد اين خط قبرس عملاً به دو بخش يونانى و ترک‌نشين تقسيم گرديد و نيروهاى سازمان ملل در خط مذکور مستقر شدند و متعاقب آن جابه‌جائى يونانى‌نژادها و ترک‌ها از يک طرف به طرف ديگر آغاز شد.
حملات ارتش قبرس به مواضع ترک‌ها به‌دليل دخالت ترکيه به شکست انجاميد و اقدامات سازمان ملل در اين زمان به جائى رسيد و يک مسابقهٔ تسليحاتى و تمرکز نيرو در قبرس بين ترکيه و يونان پيش آمد.
در سال ۱۹۶۷ نيروهاى دو کشور شديداً با يکديگر درگير شدند، دولت نظامى وقت ترکيه از دولت يونان خواست تا نيروهاى خود را از قبرس خارج نمايد و يونان پذيرفت و گرايوس (Gerayus) از قبرس اخراج شد، وى پس از چندى مخفيانه به قبرس بازگشت و سازمان ملى مبارزين قبرس را به‌منظور تحقق Enosis پايه‌گذارى نمود. به‌دنبال بروز تشنج و ترورهاى مختلف ماکاريوس از يونان خواست تا به خدمت افسران يونانى در قبرس که مسبب اين وضعيت بودند پايان دهد، در پاسخ نظاميان دست به کودتا زدند و در ۱۵ ژولاى ۱۹۷۴ گارد ملى به رهبرى افسران قبرسى و يونانى به کاخ ماکاريوس حمله کردند. ماکاريوس جان سالم از اين غائله به‌ در برد و در پافوس پناهنده شد. در اين اثنا ترکيه موقعيت را براى دخالت مناسب تشخيص داد و به بهانهٔ اجراء قانون‌اساسى نيروهاى خود را در کايرنيا پياده کرد و چتربازان خود را در نيکوزيا فرو ريخت. پس از دو روز جنگ با دخالت سازمان ملل‌متحد آتش‌بس برقرار شد.
در ۱۵ اوت ۱۹۷۴ متعاقب حملهٔ ديگرى قسمت شمالى قبرس عملاً توسط ترکيه تجزيه گرديد. در نتيجه اين دو حمله نزديک به ۲۰۰ هزار نفر از کل جمعيت ۵۰۰ هزار نفرى يوناني، خانه‌هاى خود را در بخش اشغالى ترک کرده و به قسمت جنوبى پناه آوردند. به دنبال اين تحولات ماکاريوس جزيره را به جهت کسب حمايت سازمان ملل‌متحد ترک نمود. در نتيجه فعاليت‌هاى وي، سازمان ملل قطعنامه‌هاى متعددى پيرامون مسئلهٔ قبرس، ضرورت احترام به تماميت ارضى آن و خروج نيروهاى خارجى از طريق شوراى امنيت صادر نمود. ماکاريوس در دسامبر ۱۹۷۴ به قبرس بازگشت و سه سال بعد در ۱۹۷۷ جان سپرد. پس از وى کيپريانو (Kyprianou) که رياست مجلس را برعهده داشت روى کار آمد، وى در سال ۱۹۸۳ مجدداً به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب گرديد. بعد از وى جرج واسيليو (George Vassiliou) که يک اقتصاددان برجسته بود در سال ۱۹۸۸ به رياست جمهورى قبرس دست يافت، تفاوت روش کارى اين دو در اين بود که کيپريانو براى آغاز مذاکرات، خروج نيروهاى مسلح ترکيه را از شمال قبرس ضرورى مى‌دانست وليکن واسيليو اين شرط را کنار گذاشت و در آن زمان اميدهاى فراوانى جهت حل مسئلهٔ قبرس و به نتيجه رسيدن مذاکرات سازمان ملل‌متحد پديدار گرديد.
در ۱۴ فوريه ۱۹۹۳ گلافکوس کلريديس (Glafcos Clerides) که از جانب احزاب ديسى و ديکو حمايت مى‌شد توانست واسيليو را شکست داده و به مقام رياست جمهورى قبرس برسد، وى از طرفداران حل مسئلهٔ قبرس از طريق سازمان ملل‌متحد مى‌باشد.
مسئله حقوق بشر
طبق معاهدهٔ لندن و زوريخ در قانون‌اساسى قبرس به مسئلهٔ حمايت از حقوق بشر و آزادى‌هاى اساسى توجه خاصى شده است و مادهٔ پنجم قانون‌اساسى بر امنيت فردي، حقوق بشر و آزادى‌هاى اساسى تأکيد دارد. اين ماده شامل ۱۸ نوع حقوق مندرج در معاهدهٔ جامعهٔ اروپائى مى‌شود. حقوق مسلمانان قبرس به‌طور رسمى و قانونى در موافقت‌نامهٔ زوريخ و لندن که در سال ۱۹۵۹ به امضاء رسيد مشخص شده است و بر طبق آن موارد مشترک بين دو جامعهٔ يونانى و ترک‌نشين به نسبت هفت به سه تقسيم شده است

Asalbanoo
30-05-2007, 19:54
جمهورى قبرس در تاريخ ۱۶ آگوست ۱۹۶۰ به استقلال رسيد. در آن تاريخ قانون‌اساسى به‌وسيلهٔ آخرين فرماندار مستعمرهٔ قبرس سِر هاف فوت (Sir Hugh Foot)، کنسول يونان کريستوبلوس (Kiristo Bulus)، کنسول ترکيه تورل (Turel) و ماکاريوس از طرف جامعهٔ يونانى‌نشين و دکتر فاضل کاتچوک از طرف جامعهٔ ترک‌نشين قبرس به امضاء رسيد. وجود امضاءکنندگان نتيجهٔ اين حقيقت بود که قانون‌اساسى منبعث از ارادهٔ داوطلبانهٔ مردم نبوده، بلکه در پى معاهدهٔ زوريخ بود که بين يونان و ترکيه به امضاء رسيده بود. در اينجا جهت آشنائى با قانون‌اساسى جمهورى قبرس، لازم است تا نگاهى مختصر به آن بياندازيم. قانون‌اساسى به‌وسيلهٔ کميسيون مشترک قانون‌اساسى طبق قسمت هشتم معاهدهٔ لندن در ۱۹ فوريهٔ ۱۹۵۹ نوشته شد و اين کميسيون شامل نمايندگانى از يونان، ترکيه، جامعهٔ يونانى‌نشين و جامعهٔ ترک‌نشين قبرس بود. اما ساختار قانون‌اساسى متأثر از معاهدهٔ زوريخ بود و از قانون‌اساسى يونان و اروپا الهام گرفته بود (با توجه به اين مسئله يعنى توجه به قانون‌اساسى اروپائى در قانون‌اساسى قبرس نيز به اصول حقوق بشر و آزادى‌هاى اساسى توجه خاصى شده است).
ساختار قانون‌اساسى که در زوريخ توافق شد داراى دو اصل کلى مى‌باشد که عبارتند از:
- شناسائى موجوديت دو جامعهٔ يونانى و ترک بر جزيرهٔ به رغم تفاوت تعداد افراد و شناسائى برخورد مساوى در خصوص حقوق آنها و ديگر جوامع موجود در قبرس.
- ميل به خودمختارى با توجه به شرکت هر جامعه در حکومت و خوددارى از استيلاء جامعهٔ يونانى‌نشين قبرس در امور اجرائي.
در اينجا لازم است تا برخى از مواد مندرج در قانون‌اساسى ۱۹۶۰ قبرس را متذکر شويم: قبرس يک جمهورى مستقل و با حاکميت مستقل مى‌باشد، رئيس‌جمهور که بايد يونانى و معاون رئيس‌جمهور که بايد ترک باشد توسط جوامع يونانى و ترک‌نشين انتخاب خواهند شد (مادهٔ ۱). جامعهٔ يونانى‌نشين شامل تمام شهروندانى مى‌شود که در منطقهٔ يونانى هستند اين موضوع شامل آنها که زبان مادرى آنها يونانى است يا در سنت‌ها و فرهنگ اشتراک‌نظر دارند يا آنهائى که عضو کليساى ارتدوکس هستند مى‌باشد (مادهٔ ۲). جامعهٔ ترک‌نشين شامل تمام شهروندانى مى‌شود که در منطقهٔ ترک‌نشين هستند اين موضوع شامل آنهائى که زبان مادرى آنها ترکى است يا در سنت‌ها و فرهنگ اشتراک دارند يا آنهائى که مسلمان هستند مى‌باشد (پارگراف دوم همان اصل). شهروندان قبرسى که تحت هيچ‌کدام از اين دو جامعه نيستند سه ماه جهت انتخاب فرصت دارند که به جامعهٔ يونانى يا ترک‌نشين بپيوندند. طبق اين ماده ارامنه، لاتينى‌ها و مارونى‌ها به جامعهٔ يونانى‌نشين تعلق مى‌گيرند. قانون‌اساسى ۱۹۶۰ وضعيت مساوى را براى زبان‌هاى يونانى و ترکى قائل است، تمام قوانين، امور و فعاليت‌هاى ادارى و اجرائى و اسناد بايد به دو زبان يونانى و ترکى تهيه گردد (مادهٔ ۳). قانون‌اساسى حق مساوى براى برافراشتن پرچم ملى براى دو جامعه يونانى و ترک‌نشين قائل است (مادهٔ ۴). قانون‌اساسى روزهاى ملى هر جامعه را گرامى مى‌دارد (مادهٔ ۵). هر دو جامعه حق دارند تا روابط ويژه‌اى با کشورهاى يونان و ترکيه برقرار سازند، اين روابط شامل حق دريافت کمک‌هاى مالى جهت امور آموزشي، فرهنگي، تأمين معلمين و غيره مى‌باشد (مادهٔ ۱۰۸). تمام انتخابات براساس جدا بودن ليست‌هاى انتخاباتي، رأى جداگانه انجام خواهد شد (مواد ۳۹، ۶۲، ۶۳، ۸۶، ۱۷۲، ۱۷۸). تصميمات حکومتى به‌وسيلهٔ اکثريت مطلق گرفته خواهد شد و هيچ تصميمى بدون حمايت حداقل ۴ عضو يا اعضاء جوامع در حکومت (رئيس‌جمهور و معاون وي) گرفته نخواهد شد (مادهٔ ۱۷۶).

Asalbanoo
05-06-2007, 17:41
وهٔ مجریه (Executive)
قوهٔ مقننه (The Legislature)
قوهٔ قضائیه (Judiciary)

alitopol
05-06-2007, 17:57
کیف کردم
اطلاعات جامعی بود

Asalbanoo
05-06-2007, 20:40
مرسی از شوما که توجه و پیگیری می کنید

------------
اختیارات رئیس‌جمهور
انتخابات ریاست جمهوری
قسمتها و وظایف وزارتخانه ها

معاهدهٔ زوريخ چارچوب قدرت اجرائى جمهورى قبرس را معين و مشخص نموده است. در زمان غيبت رئيس‌جمهور و يا عدم صلاحيت وي، رئيس مجلس مى‌تواند جايگزين وى گردد و اگر معاون رئيس‌جمهور غيبت داشته باشد و يا صلاحيت نداشته باشد معاون رئيس مجلس که ترک است مى‌تواند جايگزين وى گردد و همان نقش را به‌جاى وى ايفاء نمايد. معاهدهٔ زوريخ تصريح کرده است که رئيس‌جمهور يونانى مى‌تواند ۷ وزير و معاون وى مى‌تواند ۳ وزير را برگزينند. البته در خصوص اينکه آيا معاون رئيس‌جمهور در برابر ۳ وزير منتخب خود مسئول مى‌باشد يا خير، در کميسيون مشترک قانون‌اساسى بحث طولانى و سختى شد و بالاخره کميسيون موافقت کرد که رئيس‌جمهور بايد به‌عنوان رئيس دولت در برابر تمام وزراء کابينه مسئول باشد.
سيستم انتخاباتى در قبرس به‌صورت رجوع به آراء مردم مى‌باشد و رئيس‌جمهور و کليهٔ نمايندگان مجلس قبرس با رأى مردم انتخاب مى‌شوند.

اختيارات رئيس‌جمهور
- امضاء اعتبارنامهٔ سفرا
- اعطاء افتخارات و نشان‌هاى افتخار
- نمايندهٔ جمهورى قبرس در تمام موقعيت‌هاى رسمى (مادهٔ ۳۷)
- معاون وى مى‌تواند در اجلاس‌ها نمايندهٔ رسمى باشد (مادهٔ ۳۹)
- حق تهيهٔ دستور کار براى تشکيل هيئت وزيران (مادهٔ ۵۵)
- رياست اجلاس‌ها هيئت وزيران (مادهٔ ۵۶)
- کاهش يا افزايش نيروهاى مسلح
- تصميمات شوراى وزيران بايد با رأى رئيس‌جمهور و معاون وى همراه باشد
- دستورالعمل‌هاى عمومى و سياست‌هاى کلى
- تقديم لايحه به مجلس
- ارجاع مسائل مربوط به بودجه به مجلس
- حق بازگرداندن لايحه و طرح پيشنهادى به مجلس (مادهٔ ۵۱)
- هميارى در تمام سرويس‌هاى عمومى
- حق رأى نهائى در خصوص مسائل روابط خارجي، دفاعى و امنيتى (مادهٔ ۵۰)
رئيس‌جمهور به مدت ۵ سال انتخاب مى‌گردد و رئيس‌جمهور مى‌تواند وزيران کابينه را از بيرون از مجلس انتخاب نمايد و اگر از مجلس انتخاب نمايد نمايندهٔ مزبور بايد کليهٔ اختيارات نمايندگى خود را رها کند.

انتخابات رياست جمهورى

اولين دور انتخابات رياست جمهورى قبرس در دسامبر ۱۹۵۹ قبل از استقلال انجام شد و ماکاريوس به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شد. در سال ۱۹۶۴ انتخابات رياست جمهورى به‌دليل وجود بحران برگزار نشد و در فوريهٔ ۱۹۶۸ ماکاريوس دوباره به رياست جمهورى قبرس برگزيده شد، در سال ۱۹۷۳ ماکاريوس انتخاب گرديد و بعد از مرگ وى در سال ۱۹۷۷ رئيس مجلس اسپيروس کيپريانو موقتاً وظايف وى را به‌دست گرفت. در آگوست ۱۹۷۷ کپريانو در انتخابات به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب گرديد. در ۱۳ فوريه ۱۹۸۳ کيپريانو توسط احزاب دموکراتيک و حزب آکل حمايت و دوباره به رياست جمهورى قبرس انتخاب شد.
در فوريهٔ ۱۹۸۸ جرج واسيليو به‌عنوان رئيس‌جمهور قبرس برگزيده شد. در ۱۴ فوريه ۱۹۹۳ گلافکوس کلريديس يکى از سياستمداران برجستهٔ قبرس بر رقيب خود پيشى گرفت و به رياست جمهورى قبرس دست يافت.

قسمتها و وظايف وزارتخانه ها

وزير امور خارجه
- نظارت بر کار نمايندگى‌هاى خارجى مقيم
- سرويس‌دهى براى نمايندگى‌هاى قبرس در خارج از کشور

وزير کشور
- ادارات محلى
- سرويس‌هاى آتش‌نشانى
- برنامه‌ريزى شهرى و خانه‌سازى
- سرزمين‌ها و حومهٔ شهرها
- مهاجرت
- ثبت احوال و اسناد
- دفاع اجتماعى
- سرويس‌هاى تفريحى
- ادارهٔ اطلاعات و مطبوعات

وزير مالى

- خزانه
- عوارض گمرکى و ماليات‌هاى غير مستقيم
- ادارهٔ درآمدهاى مالياتى
- آمار و پژوهش
- مغازه‌ها
- ادارات عمومى و خصوصى
- ادارهٔ نشر دولتى
- سرويس‌‌هاى اصلاح اطلاعاتى

وزير دفاع

- ارتش قبرس

- گارد ملى
وزير ارتباطات

- کارهاى عمومى
- آثار باستانى
- هواپيماسازى
- کشتى‌سازى
- حمل و نقل جزيره
- سرويس‌هاى الکترونيکى

وزير آموزش و پرورش

- تحصيلات عالى (دانشگاه‌ها)
- دبيرستان‌ها
- سرويس‌هاى تکنيکى و مراکز حرفه‌اى
- مرکز تحقيقات علوم
- سرويس‌هاى فرهنگى

وزير صنعت و تجارت

- تجارت
- صنعت
- معادن

وزير کشاورزى و منابع طبيعى
- کشاورزى
- حيوانات
- جنگل
- آب
- سرويس‌هاى هواشناسى
- مؤسسهٔ تحقيقات کشاورزى
- مؤسسهٔ ماهيگيرى

وزير کار و ورزش

- کار
- سرويس‌هاى اجتماعى
- سرويس‌هاى بهبود اجتماعى
- مرکز بهره‌ورى
- مؤسسهٔ تکنيکى عالى
- هتل‌سازى
- مراکز معلولين
- مراکز ورزشى

وزير دادگسترى

- پليس
- زندان‌ها
- آرشيو کشور
- سرويس‌هاى افراد گمشده
- سرويس‌هاى امور انسانى
- مرکز دائمى حقوق زنان
- مرکز جوانان

وزير بهداشت

- سرويس‌هاى بهداشت عمومى و پزشکى
- سرويس‌هاى بهداشتى
- سرويس‌هاى دندانپزشکى
- سرويس‌هاى داروسازى
- آزمايشگاه‌ عمومى

Asalbanoo
05-06-2007, 20:42
جدول میزان نمایندگان شهرهای مختلف قبرس
موضوعات جلسات عادی مجلس
انتخابات مجلس

قانون‌اساسى ۱۹۶۰ تصريح کرده است که بايد ۵۰ نماينده (۷۰% يا ۳۵ نفر از جامعهٔ يونانى‌نشين قبرس) و (۳۰% يا ۱۵ نفر از جامعهٔ ترک‌نشين قبرس) انتخاب شوند. طبق قانون‌اساسى ويژه‌اى در حال حاضر شمار نمايندگان به ۸۰ نفر افزايش يافته و نمايندگان به مدت ۵ سال انتخاب مى‌شوند (مواد ۶۲ و ۶۵) طبق قانون اساسى ۱۹۶۰ رئيس مجلس بايد توسط نمايندگان يونانى و معاون رئيس مجلس توسط نمايندگان ترک انتخاب گردند و در زمان غيبت يا عدم صلاحيت رئيس يا معاون مجلس وظايف آنها توسط بزرگترين و ارشدترين نمايندهٔ مجلس انجام خواهد شد (مادهٔ ۷۲). براى تصويب قوانين و تصميمات رأى اکثريت لازم مى‌باشد (مادهٔ ۷۸). قدرت قانونگذارى درقبرس توسط مجلس اجراء و اعمال مى‌گردد و وزيران دولت نيز حق دارند. رئيس‌جمهور و معاون وى حق دارند در خصوص هرگونه قانونى که در مجلس تصويب مى‌شود و مربوط به امور سياست خارجي، دفاعى و امنيتى مى‌باشد، اعمال نظر بنمايند.
رئيس‌جمهور و معاون وى حق بازگرداندن لايحه از مجلس را دارند، مجلس بايد در خصوص هر موضوعى که به آن ارجاع مى‌شود در مدت ۵ روز و در خصوص امور مالى در مدت ۳۰ روز حکم صادر کند. مجلس مى‌تواند خود را منحل نمايد وليکن قبل از اتمام کار بايد روز انتخابات بعدى را اعلام و اين انتخابات نبايد کمتر از ۳۰ روز و بيشتر از ۴۰ روز، از روزى که مجلس منحل مى‌شود انجام پذيرد.
به دنبال تجديدنظر در قانون‌اساسى در سال ۱۹۸۵ تعداد نمايندگان مجلس به ۸۰ نفر افزايش يافت (۵۶ کرسى براى نمايندگان يونانى و ۲۴ کرسى براى نمايندگان ترک‌ها)، مارونى‌ها، ارامنه، لاتينى‌ها بدون حق رأى حق شرکت در مجلس را دارند.

جدول ميزان نمايندگان شهرهاى مختلف قبرس
نيکوزيا...................... ۲۱ کرسى
ليماسول.................. ۱۲ کرسى
فاماگوستا................. ۱۱ کرسى
لارناکا...................... ۵ کرسى
پافوس..................... ۴ کرسى
کايرنيا..................... ۳ کرسى
هر نماينده مى‌تواند از طريق احزاب يا مستقلاً در انتخابات شرکت نمايد. جلسات منظم مجلس از ماه سپتامبر آغاز و تا ژولاى به طول مى‌انجامد و هفته‌اى يک روز و معمولاً پنج‌شنبه‌ها جلسه‌هاى مجلس برگزار مى‌شود. مجلس وقتى حداقل يک سوم اعضاء حاضر باشند تشکيل جلسه مى‌دهد و تصميمات و قوانين بايد حداقل به تصويب اکثريت ساده برسد.
موضوعات جلسات عادى مجلس
- قانونگذارى
- معرفى اسناد
- سؤال و جواب نمايندگان
- موضوعات مطروحهٔ نمايندگان
انتخابات مجلس
تا به‌حال ۶ دور انتخابات مجلس برگزار شده است (در سال‌هاى ۱۹۶۰، ۱۹۷۰، ۱۹۷۶، ۱۹۸۱، ۱۹۸۵، ۱۹۹۱).

Asalbanoo
05-06-2007, 20:44
دادگاه‌های محلی
دادگاه‌های کلیسائی (حاکم شرعی)
تشکیلات حکومتی در بخش ترک‌نشین قبرس
قانون و نظم (Law and Order)

قوهٔ قضائيه به‌عنوان يک نظام قضائى مستقل عمل مى‌نمايد، قوهٔ قضائيه در قبرس توسط دادگاه عالى قانون‌اساسى و دادگاه عالى (The Supreme Court) اداره مى‌شود. دادگاه عالى قانون‌اساسى از يک قاضى يونانى يک قاضى ترک و چند نفر ديگر که همگى به‌وسيلهٔ رئيس‌جمهور و معاون وى انتخاب مى‌گردند. سيستم قضائى قبرس مشابه سيستم قضائى انگلستان، يونان و فرانسه مى‌باشد (مادهٔ ۱۴۴). دادگاه عالى قانون‌اساسى قدرت انحصارى در حکم و قضاوت، حذف قسمتى از موارد ارجاعى يا حکم در خصوص ارگان، حکومت يا شخص را دارا است و اگر فعاليت‌هاى اداره و سازمانى خلاف قانون باشد رسيدگى مى‌کند. دادگاه عالى قانون اساسى به هر نوع اختلافى که بين مجلس و شوراى وزيران يا بين دو دستگاه يا ارگانهاى دولتى باشد رسيدگى خواهد کرد (مادهٔ ۱۳۹). تصميمات دادگاه عالى قانون‌اساسى در خصوص هر موضوعى براى تمام دادگاه‌ها، ارگان‌ها، افراد الزام‌آور است (مواد ۱۳۹، ۱۴۵، ۱۴۸ و ۱۴۹). قانون‌اساسى ۱۹۶۰ دادگاه عالى را تأسيس کرده است، اين دادگاه مى‌تواند در خصوص موضوعاتى که به وى ارجاع مى‌شود رسيدگى نمايند و حکم بايد به اکثريت با رأى رئيس دادگاه برسد. اين دادگاه از ۱۳ قاضى (۳ نفر موقت) تشکيل شده است که يکى از آنها رئيس دادگاه مى‌باشد. دادگاه عالى در خصوص تمام موضوعات قضاوت مى‌کند و رأى آن براى همه الزام‌آور مى‌باشد. دادگاه عالى برترين دادگاه در قبرس است و صلاحيت رسيدگى به همهٔ امور قضائى را دارد.
دادگاه‌هاى محلى

در کل قبرس ۶ دادگاه محل وجود دارد که در سطوح پائينى به جرايم و تخلفات رسيدگى مى‌نمايد.

دادگاه‌هاى کليسائى (حاکم شرعى)

تعداد کل اين دادگاه‌ها ۷ عدد مى‌باشد و در سال ۱۹۸۹ تشکيل شده‌اند.

تشکيلات حکومتى در بخش ترک‌نشين قبرس

قانون‌اساسى ۱۹۶۰ رسماً تا حال حاضر باقى‌مانده است ولى از سال ۱۹۶۳ که ترک‌ها در حکومت قبرس شرکت ننمودند تا سال ۱۹۷۴ که منطقهٔ شمال قبرس توسط ارتش ترکيه اشغال نظامى شد از آن تاريخ عملاً هر جامعه ادارهٔ خود را برعهدهٔ گرفته است و از شناسائى طرف مقابل خوددارى مى‌نمايد. دولت قبرس ادعاى حاکميت بر کل جزيره را دارد ولى عملاً در بخش شمالى حاکميت ندارد. در ۱۳ فوريهٔ ۱۹۷۵ در منطقهٔ شمالى قبرس ”فدراسيون کشور ترک قبرس“ اعلام شد و رئوف دنکتاش خود را رئيس‌جمهور معرفى نمود و در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۳ جمهورى ترک‌نشين رسماً اعلام استقلال نمود. به‌دنبال اين تحولات مجلس تشکيل و قانون‌اساسى جديدى نوشته شد که اين قانون‌اساسى در رفراندم ۵ مه ۱۹۸۵ توسط مردم به تصويب رسيد.
مسائل و مطالب مهم قانون‌اساسى بخش ترک‌نشين عبارت بودند از: فدراسيون کشور ترک، جمهورى مى‌باشد و به شکل سکولار و دموکراتيک و برپايهٔ عدالت اجتماعى پايه‌گذارى شده است. مجلس بخش ترک‌نشين ۵۰ نماينده دارد که به مدت ۵ سال انتخاب مى‌شوند و رئيس مجلس نمى‌تواند بيش از دو بار به رياست مجلس برگزيده شود. شوراى وزيران متشکل از نخست‌وزير و ۱۰ وزير که به‌وسيلهٔ نخست‌وزير انتخاب مى‌شوند مى‌باشد.
قوهٔ قضائيهٔ بخش ترک‌نشين نيز به‌عنوان يک نظام و قوهٔ مستقل مورد شناسائى قرار گرفته است، دادگاه عالى برترين دادگاه مى‌باشد که متشکل از يک رئيس و ۷ قاضى مى‌باشد. شوراى عالى قضات نيز متشکل از رئيس و قضات ۷ گانه، يک نفر از سوى رئيس‌جمهور، يک عضو مجلس و يک وکيل دعاوى مى‌باشد و به تمام امور محوله رسيدگى مى‌نمايد.
مجمع ملى بالاترين مرجع قانونى در اين بخش مى‌باشد، طول مدت هر دورهٔ مجمع ۵ سال است. وظايف اين مجمع عبارتند از:
- تصويب قوانين
- ارزيابى ماليات‌ها
- تعيين خط‌مشيء سياسى دولت بخش شمالى قبرس
هر يک از وزراء مسئول وزارت خود مى‌باشد و وزير با پيشنهاد نخست‌وزير و تائيد رئيس‌جمهور انتخاب و امکان تفويض اختيارات يک وزارت به يک وزارتخانهٔ ديگر وجود دارد. کابينهٔ دولت از ۱۰ وزير تشکيل مى‌شود و وظايف کابينه عبارتند از:
- تعيين آخرين موضع‌گيرى‌هاى سياسى
- کنترل مراکز دولتى
- ايجاد هماهنگى کامل بين قسمت‌هاى مختلف دولتى
ارگان‌هائى نيز هستند که در دولت به‌طور مستقيم شرکت ندارند وليکن به‌طور مؤثرى بر نحوهٔ تصميم‌گيرى و سياست‌هاى دولت تأثير مى‌گذارند. قدرت‌هاى محلى مشتمل بر شوراهاى ۳۰ گانهٔ شهرى و کميسيون‌هاى مناطق روستائى مى‌شود.

قانون و نظم (Law and Order)

پليس

هدف از ايجاد نيروهاى پليس کاهش موارد خلاف قانون و جنايت، حمايت از مردم و مراکز عمومي، اصلاح ترافيک‌ جاده‌ها و کاهش تصادفات در جاده‌ها مى‌باشد. در اين خصوص و به‌منظور سرويس‌دهى بهتر نيروهاى پليس، ادارات پليس مجهز به تجهيزات، وسايل و ساختمان‌هاى پيشرفته شده‌اند. مرکز پليس قبرس با سازمان توريسم قبرس در خصوص حمايت از توريست‌ها و کشف و توقيف قاچاقچيان مواد مخدر و ... همکارى نزديک دارد. اين مرکز زير نظر وزارت دادگسترى قبرس فعاليت مى‌نمايد.

زندان‌ها

تنها زندان قبرس در نيکوزيا واقع شده است و طبق آمار موجود نزديک به ۳۷% زندانى‌ها از اتباع کشورهاى ديگر هستند که مرتکب اعمال خلاف قانون شده‌اند. قبرس برابر گزارش جامعهٔ اروپا يکى از کشورهائى است که داراى کمترين زندانى به نسبت خود مى‌باشد. قانون و نظم در بخش شمالى قبرس نيز توسط نيروهاى مسلح پليس حفظ مى‌شود و رئيس اين قسمت توسط کميسيون سرويس عمومى که ارگانى مستقل است تعيين مى‌شود. اهداف پليس کاهش جرم و جنايت، حمايت از جان و مال مردم، کاهش تصادفات و بهبود وضعيت ترافيک و سرويس‌دهى در خصوص اطفاء حريق مى‌باشد. اين مرکز با سازمان توريسم بخش شمالى قبرس همکارى نزديکى دارد.

Asalbanoo
14-06-2007, 09:25
جمهورى قبرس به ۶ بخش تقسيم شده است که عبارتند از: نيکوزيا (پايتخت)، فاماگوستا، ليماسول، پافوس، لارناکا و کايرنيا. هر بخش توسط يک فرماندار اداره مى‌شود. ساختار ادارات محلى در قبرس به سه شکل مى‌باشد:
- شوراى شهرى در رأس
- هيئت ‌مديرهٔ اصلاحات در سطح ميانه
- کميسيون‌هاى روستائى در پائين‌ترين سطح
اينها دستگاه‌هاى مستقل هستند، اعضاء اين دستگاه‌ها به‌وسيلهٔ مردم انتخاب مى‌شوند و دولت مرکزى از اين دستگاه‌ها حمايت مى‌نمايد. قابل ذکر است که در حال حاضر در بخش شمالى قبرس اين تقسيمات اعمال نمى‌گردد. پايتخت بخش شمالى لفکوشا (قسمت اشغالى نيکوزيا) مى‌باشد و بخش‌ها و شهرهاى مهم در آن بخش عبارتند از: لفکوشا (نيکوزيا)، قاضى موگيوسا (فاماگوستا)، گيرين (کايرنيا) و گوزل يورت (مورفو).

ادارات مستقل (Independent Offices)
ادارات مستقلى در قبرس وجود دارند که تحت نظارت هيچ وزارتخانه‌اى نيستند و به‌صورت مستقل عمل مى‌کنند که عبارتند از:
- ادارهٔ عمومى وکلا (به‌وسيلهٔ رئيس‌جمهور و با شرکت وکلاى طراز اول تشکيل مى‌شود).
- ادارهٔ حسابرسى قبرس
- کميسيون برنامه‌ريزى
- کميسيون‌ سرويس‌هاى آموزشى
- کميسيون‌ سرويس‌هاى عمومى (توسط رئيس‌جمهور و اعضاء آن به مدت ۶ سال انتخاب مى‌شوند).

Asalbanoo
15-06-2007, 18:53
نوع حکومت در قبرس از نظر سياسى جمهورى و از نظر ايدئولوژى در بخش يونانى‌نشين مسيحى و در بخش ترک‌نشين به‌صورت سکولار (غير ديني) مى‌باشد. رئيس‌جمهوري، رئيس کشور محسوب مى‌شود و توسط آراء عمومى به مدت ۵ سال انتخاب مى‌گردد. اعضاء شوراى وزيران توسط رئيس‌جمهور انتخاب مى‌گردند. قوهٔ مقننه مرکب از رئيس‌ مجلس و نمايندگان منتخب مردم مى‌باشد که به‌مدت ۵ سال در پارلمان فعاليت مى‌نمايند. قوهٔ قضائيه نيز متشکل از ۱۳ قاضى مى‌باشد که يک نفر را از ميان خود به رياست قوهٔ قضائيه انتخاب مى‌کنند. قانون‌اساسى قبرس در سال ۱۹۵۹ به تصويب رسيده است. (در بخش شمالى قبرس بعد از وقوع تحولات سال‌هاى ۱۹۷۴ و ۱۹۸۳ يک قانون‌اساسى در سال ۱۹۸۵ با رأى اکثريت مردم به تصويب رسيده و از آن زمان اين قانون در بخش شمالى اجراء مى‌شود.

پرچم بخش يونانى‌نشين قبرس متشکل از يک نقشهٔ جزيرهٔ قبرس به رنگ زرد و دو شاخهٔ زيتون و علامت آرامش و صلح‌طلبى در پائين نقشهٔ قبرس مى‌باشد و زمينهٔ پرچم به رنگ سفيد مى‌باشد. پرچم بخش شمالى قبرس نيز با زمينهٔ سفيد که يک هلال و ستارهٔ پنج‌پر در وسط و دو خط در بالا و پائين هلال به رنگ سرخ قرار گرفته‌اند، مى‌باشد.

Asalbanoo
15-06-2007, 18:55
گروه‌های ذینفع
نهادهای سیاسی
سندیکاها و ...

در خصوص نحوهٔ شکل‌گيرى ارادهٔ سياسى در قبرس بايد اذعان نمود که گرچه در مورد تمام مسائل و موارد مهم و قابل توجه، شوراى وزيران، پارلمان و شوراى ملى قبرس که متشکل از دولت، رهبران احزاب قانونى قبرس و ديگر مقامات درجه اول مى‌باشد، بحث و اظهارنظر مى‌نمايند وليکن در خصوص مسائل سياست خارجي، دفاعى و امنيتى شخص رئيس‌جمهور مسئول و داراى حق رأى نهائى مى‌باشد.

گروه‌هاى ذينفع
از جمله گروه‌هاى ذينفع در قبرس اتحاديه‌هاى تجارى و اقتصادى مى‌باشند که نفوذ و تسلط زيادى بر منابع و امکانات موجود در قبرس دارند و به نحو غير مستقيم در خصوص مسائل داخلى وارد عمل مى‌شوند و بر نحوهٔ شکل‌گيرى قوانين و دستورات اثر مى‌گذارند.

نهادهاى سياسى

احزاب سياسى در بخش يونانى‌نشين قبرس
ADISOK) Ananeotiko Dimokratiko Sosialistiko Kinima .۱): اين حزب در سال ۱۹۹۰ تأسيس شد، اين حزب قطعنامه‌هاى سازمان ملل‌متحد در خصوص حل مسئلهٔ قبرس حمايت مى‌کند. رهبر اين حزب ميخائيل پاپاپترو مى‌باشد.
۲. AKEL) Anorthotiko Komma Ergazomenou Laou): اين حزب در سال ۱۹۴۱ به‌وجود آمد و پيرو اهداف حزب کمونيست قبرس مى‌باشد و بيش از ۱۴ هزار عضو دارد. دبير کل اين حزب دميتريس کريستوفياس مى‌باشد.
۳. DIKO) Dimokratiko Komma): اين حزب در سال ۱۹۷۶ تأسيس شد و در خصوص حل مسئلهٔ قبرس از قطعنامه‌هاى سازمان ملل‌متحد حمايت مى‌کند. رهبر اين حزب اسپيروس کيپريانو مى‌باشد.
۴. DISY) Dimokratikos Syagermos): اين حزب در سال ۱۹۷۶ تأسيس شد، اين حزب خواهان مداخلهٔ بيشتر غرب در حل مسئله قبرس مى‌باشد، اين حزب بيش از ۱۰ هزار عضو دارد. رهبر اين حزب گلافکوس کلريديس مى‌باشد.
۵. EDEK) Ethnki Dimokratiki Enosi Kyprou- Socialistiko Komma) (اتحاديهٔ دمکراتيک ملى قبرس - حزب سوسياليست): اين حزب در سال ۱۹۶۹ تأسيس شد و از استقلال، عدم تعهد، يکپارچگي، غير نظامى کردن قبرس و بنا گذاردن سوسياليسم در قبرس حمايت مى‌کند. رهبر اين حزب دکتر واسوس ليساريديس مى‌باشد.
۶. Komma Philelftheron (حزب ليبرال): اين حزب در سال ۱۹۸۹ تأسيس شد، اين حزب از قطعنامه‌هاى سازمان ملل‌متحد در خصوص حل مسئله قبرس حمايت مى‌کند و رهبر اين حزب آقاى نيکوس ا.رولانديس مى‌باشد.
۷. PAKOP (حزب پناهنده): اين حزب در سال ۱۹۹۱ تأسيس شده است.

احزاب سياسى در بخش ترک‌نشين قبرس
۱. CTP) Cumhuriyetci Turk Partisi): اين حزب در سال ۱۹۷۰ تأسيس شده است و به اصول سوسياليسم و عقايد ضد امپرياليستى معتقد است و در تمام شهرهاى بخش شمالى قبرس فعال است، رهبر اين حزب عسگر اوزگور و دبير کل آن طلعت اوسار مى‌باشد.
۲. DMP) Demokratik Mucadele Partisi): اين حزب در سال ۱۹۹۰ تأسيس شده است.
۳. DP) Demokrat Parti): اين حزب در سال ۱۹۹۲ تأسيس شده است و رهبر اين حزب هکل آتون مى‌باشد.
۴. HDP) HurDemokrat Partisi): اين حزب در سال ۱۹۹۱ تأسيس شده است و رهبر اين حزب عصمت کوتاک مى‌باشد.
۵. SDP) Sosyal Demokrat Partisi): رهبر اين حزب ارگون وهبى مى‌باشد.
۶. TKP) Toplumcu Kurtulus Partisi): اين حزب در سال ۱۹۷۶ به‌وجود آمد و معتقد به اصول سوسياليسم و حل مسئلهٔ قبرس و عدم تعهد مى‌باشد. رهبر اين حزب مصطفى آکينجى و دبير کل آن اردال لورچ مى‌باشند.
۷. UBP) ULusal Birlik Partisi): اين حزب در سال ۱۹۷۵ تأسيس شده است و داراى گرايش‌هاى دست‌راستى است و به عقايد آتاتورک گرايش دارد و از راه‌حل مسالمت‌آميز و سيستم دو منطقه‌اى و دو جامعه‌اى قبرس حمايت مى‌کند. رهبر اين حزب دکتر درويش اروغلو مى‌باشد.
۸. YDP) Yeni Dogus Partisi): اين حزب در سال ۱۹۸۴ تأسيس شده است و گرايش‌هاى دست‌راستى دارد و به اقتصاد مختلط معتقد است. رهبر اين حزب على اوزکان آتنيشک مى‌باشد.
۹. YKP) Yeni Kibris Partisi): اين حزب در سال ۱۹۸۹ تأسيس شده است و رهبر اين حزب آلپى دوردوران مى‌باشد.

سنديکاها و ...

نزديک به ۸۵% از کارگران در قبرس تحت لواى اتحاديه‌هاى کارگرى سازماندهى شده‌اند. اکثريت کارگران سازماندهى شده عضو يکى از دو کنفدراسيون اتحاديه‌هاى کارگرى فدراسيون سراسرى کارگران و کنفدراسيون کارگران قبرس مى‌باشند.

PEO

فدراسيون سراسرى کارگران. اين حزب داراى ۷۲ هزار نفر عضو مى‌باشد و در سال ۱۹۴۱ تأسيس شده است و عضو فدراسيون جهانى اتحاديه‌هاى کارگرى مى‌باشد.

اتحاديه‌هاى کارگرى وابسته به PEO
- (Cyprus Hotels & Catering Establishment Employees Trade- Union): اين اتحاديه حدود ۶۲۳۳ نفر عضو دارد و در سال ۱۹۸۵ تأسيس شده است و عضو اتحاديه‌هاى بين‌المللى کارگرى (امور مربوط به هتل و صنعت هتل‌داري) مى‌باشد.
- (Pancyprian Government & Military Workers Trade Union): اين اتحاديه ۵۴۴۵ نفر عضو دارد و عضو اتحاديهٔ بين‌المللى کارگرى مى‌باشد.
- (Pancyprian Transport. Port Seamen & General Workers Trade- Union): اين اتحاديه ۳۱۳۳ نفر عضو دارد.
- (Cyprus Commercial & Industrial Workers Trade- Union): اين اتحاديه ۷۳۶۵ نفر عضو دارد و عضو اتحاديهٔ کارگرى بين‌المللى بخش بازرگانى مى‌باشد.
- (Cyprus Metal Workers, Mechanics & Electricians Trade- Union): تعداد ۴۷۱۰ نفر عضو دارد.
- (Cyprus Clothing & Footwear Workers Trade- Union): اين اتحاديه ۹۸۵۸ نفر عضو دارد.
- (Cyprus Building, Wood, Miners & General Workers Trade- Union): اين اتحاديه ۲۰،۶۹۵ نفر عضو دارد.
- (Cyprus Press & Printing Workers Trade- Union): اين اتحاديه ۶۷۸ نفر عضو دارد.
SEK
کنفدراسيون کارگران قبرس که حدود ۵۱،۶۸۱ نفر عضو دارد و در سال ۱۹۴۳ تشکيل شده است و عضو اتحاديه‌هاى بين‌المللى کارگرى (CTUC ،ETUC، (ICFTU مى‌باشد.
اتحاديه‌هاى کارگرى وابسته به SEK
Seeyolpme Letoh & Lairtsudni Fo Noitaredef -
Sedart Deilla & Srenim, Srekrow Noitcurtsnoc Fo Noitaredef -
Seeyolpme Laicremmoc Fo Noitaredef -
Srekrow Larutlucirga & Muelortep, tropsnart Fo Noitaredef -
Srekrow Secivres Cilbup & Yratilim, Tnemrevog Fo Noitaredef -
Seeyolpme Tnemnrevog Imes Fo Noitaredef -
اتحاديه‌هاى کارگرى مستقل Oelmek, Etyk, Poed, Pasidi, Deok, Poas
اتحاديه‌هاى کشاورزى Pek, Eka, Agrotiko, Oebk, Kebe

Asalbanoo
15-06-2007, 19:00
رئيس‌جمهور قبرس: گلافکوس کلريديس (Glafcos Clerides)

کلريديس در ۲۴ آوريل ۱۹۱۹ در نيکوزيا متولد شده است و در طول چهل سال اخير در تحولات قبرس نقش مهم و اساسى ايفاء نموده است. در طول جنگ دوم جهانى کلريديس مدت ۳ سال را در زندان آلمان گذرانده است و در طول سال‌هاى ۱۹۵۵-۱۹۵۹ در رشتهٔ حقوق فعاليت نمود. کلريديس در طول مذاکرات استقلال قبرس در سال ۱۹۵۹ نقش فعالى را ايفاء نمود و در سال ۱۹۶۰ به‌عنوان نماينده به مجلس راه يافت و از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۶ به‌عنوان رئيس مجلس فعاليت نمود. کلريديس در سال ۱۹۶۸ مذاکرات مستقيم را با طرف ترک‌نشين تحت نظارت سازمان ملل‌متحد آغاز نمود و در سال ۱۹۷۴ نيز مسئول مذاکرات با طرف ترک بود. در فوريهٔ ۱۹۷۶ حزب دمکرات رالى را بنيان‌گذارى نمود که در سال‌هاى ۱۹۸۵ و ۱۹۹۱ به‌عنوان بزرگترين حزب مطرح بود. وى خواستار ادامهٔ مذاکرات و حل مسئلهٔ قبرس تحت نظارت سازمان ملل مى‌باشد و به‌عنوان يک سياستمدار برجسته از محبوبيت عمومى برخوردار بوده و علاقه‌مند ايجاد و گسترش روابط بين دو کشور جمهورى اسلامى ايران و قبرس در تمام زمينه‌ها مى‌باشد.

وزير امور خارجه: آلکوس ميخائيليديس (Alecos Michaelides)

وى متولد سال ۱۹۳۳ مى‌باشد و در دانشگاه‌هاى آمريکائى تحصيل نموده است و در امور اقتصادى متخصص مى‌باشد. آلکوس مطالعه در خصوص صنعت توريسم را از سال ۱۹۷۲ آغاز نمود و در همان سال نيز به عضويت حزب دمکراتيک قبرس درآمد و در سال ۱۹۷۶ به مجلس راه يافت و در طول سال‌هاى ۱۹۷۷-۱۹۸۱ به‌عنوان رئيس مجلس فعاليت مى‌نمود، وى در سال ۱۹۸۱ حزب دمکراتيک پيشرو را بنيان نهاد و در سال ۱۹۸۷ اين حزب به حزب دمکراتيک رالى پيوست و به‌عنوان معاون رئيس حزب شروع به‌کار نمود وى خواهان ارتباط قوى بين ايران و قبرس مى‌باشد.
وزير کشور: دنيوس ميخائيليدس (Dinos Michaelides)

دنيوس در سال ۱۹۳۷ متولد شده است و در رشتهٔ حقوق و علوم سياسى دانشگاه يونان تحصيل کرده است، وى در سال ۱۹۶۱ به‌عنوان عضو سرويس ديپلماتيک برگزيده شد و از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ در سفارت قبرس در آتن خدمت نمود و از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۲ به‌عنوان مدير دفتر ديپلماتيک وزير امورخارجه قبرس فعاليت نمود. از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۸ وى به‌عنوان سفير در سفارت قبرس در مصر فعاليت نمود و از سال ۷۸ تا ۸۰ به‌عنوان مشاور ويژه در دفتر رياست جمهورى بود و از سال ۸۵ تا ۸۸ به‌عنوان وزير کشور انتخاب و از سال ۱۹۹۱ به‌عنوان نماينده به مجلس راه يافت و به حزب دمکرات رالى پيوست. دنيوس خواهان عميق‌تر شدن روابط بين دو کشور جمهورى اسلامى ايران و کشور متبوع خود مى‌باشد.
وزير کشاورزى و منابع طبيعى: کوستاس پتريديس (Costas Petrides)

وى در سال ۱۹۴۹ متولد شده است و در سال ۶۸-۶۹ در رشتهٔ حقوق و علوم سياسى در آتن تحصيل نموده است و از سال ۷۴ تا ۱۹۸۱ در دانشگاه‌هاى مختلف به‌عنوان استاد تدريس نموده است.

وزير کار و بيمهٔ اجتماعى: آندرياس موشيوتاس (Andreas Moushouttas)

وى در سال ۱۹۳۹ به‌دنيا آمد و در رشتهٔ حقوق در آتن تحصيل نموده است و از سال ۷۹ تا ۸۴ رئيس بخش برق قبرس بود. از سال ۸۵ تا ۸۸ وزير کار بود و از سال ۸۸ تا ۸۹ بار ديگر به‌عنوان رئيس بخش برق قبرس انتخاب گرديد.

وزير صنعت و بازرگانى: استيليوس کيلياريس (Stelios Kiliaris)

وى در سال ۱۹۵۱ متولد شده است، در طول سال‌هاى ۷۰ تا ۷۱ در رشتهٔ اقتصاد در دانشگاه‌هاى آتن و انگلستان تحصيل نموده است و از سال ۱۹۷۷ تا ۸۲ مسئول دفتر اقتصادى وزارت دارائى بود. وى بارها علاقه‌مندى خود را از گسترش روابط بين ايران و قبرس اعلام نموده است. وى از سال ۸۹ تا ۹۳ در مشاغل مختلفى در امور اقتصادى به فعاليت پرداخته است.

وزير امور مالى و دارائى: فدروس اکونوميديس (Phaedros Economides)

در سال ۱۹۴۵ متولد شده است و در رشتهٔ اقتصاد تحصيل نموده است و از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۳ به‌عنوان مدير در بخش‌هاى مختلف اقتصادى و امور صادرات و واردات مشغول به‌کار بوده است.

وزير ارتباطات و امور عام‌المنفعه: آداموس آداميديس (Adamos Adamides)

وى در سال ۱۹۴۲ به‌دنيا آمده است و از سال ۶۰ تا ۶۵ در رشتهٔ حقوق در دانشگاه آتن تحصيل نموده است و از سال ۶۹ تا ۹۳ به‌عنوان وکيل دعاوى در قبرس مشغول به‌کار بوده است.


وزير آموزش و پرورش: خانم کليرا آنگليدوو (Clairs Angelidou)

وى در سال ۱۹۳۲ متولد شده است و از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۹۱ به‌عنوان معلم مدارس متوسطه فعاليت مى‌کرد و در سال ۱۹۹۱ به‌عنوان نماينده به مجلس راه يافت، وى همچنين رياست کلوپ زنان فاماگوستا را برعهده داشت و عضو نويسندگان قبرس و يونان بوده است.


وزير دفاع: کوستاس الياديس (Costas Eliades)

وى در سال ۱۹۵۰ متولد شده است و دانشجوى مدرسهٔ پزشکى دانشگاه آتن مى‌باشد. وى از سال ۸۳ تا ۹۳ به‌عنوان پزشک در قبرس فعاليت نموده است. در سال ۱۹۸۶ به‌عنوان رئيس کميتهٔ حزب دمکراتيک در لارناکا و در سال ۱۹۹۱ به‌عنوان نمايندهٔ مجلس انتخاب شده است.


وزير بهداشت: مانوليس کريستوفيديس (Manolis Christofides)

در سال ۱۹۴۱ متولد شده است و در رشتهٔ علوم سياسى و اقتصاد در آتن تحصيل نموده است و ۲۵ سال به‌عنوان وکيل در قبرس فعاليت نموده است و از سال ۸۱ تا ۱۹۹۱ به‌عنوان نماينده در مجلس فعاليت نموده است.
وزير دادگسترى: آلکوس اوانگيلو (Alecos Evangelou)

وى در سال ۱۹۳۹ متولد شده است و در سال ۱۹۶۵ در رشتهٔ حقوق در لندن تحصيل نموده است.


سخنگوى دولت: ييان‌کيس کاساليديس (Yiannakis Cassoulides)

در سال ۱۹۴۸ متولد شده است و در دانشگاه ---- در رشتهٔ پزشکى تحصيل نموده است و در سال ۱۹۹۰ رئيس حزب دمکراتيک شد و در سال ۱۹۹۱ تا ۹۳ به‌عنوان نماينده وارد مجلس شد.

رئيس مجلس: آلکسيس گالانوس (Alexis Galanos)
متولد ۱۹۴۰ مى‌باشد و از سال ۵۸ تا ۱۹۶۲ در رشتهٔ اقتصاد تحصيل نموده است و در سال ۱۹۷۶ به‌عنوان نماينده وارد مجلس شد و تا سال ۱۹۸۵ در رياست کميسيون‌هاى مختلف در مجلس فعاليت نمود و در سال‌هاى ۸۱ تا ۹۱ به‌عنوان سخنگوى حزب دمکراتيک فعاليت نمود و از سال ۸۰ تا ۸۹ عضو شوراى ملى قبرس بود و در سال ۸۹-۹۰ دبير کل حزب دمکراتيک گرديد و بعد به معاونت رئيس حزب دمکراتيک رسيد و در سال ۱۹۹۱ به‌عنوان رئيس مجلس برگزيده شد. وى خواهان گسترش روابط دو کشور ايران و قبرس در زمينه‌هاى اقتصادى مى‌باشد.

رئيس دادگاه عالى: آندرياس نيکولاس ليوزيو (Andreas Nicolas Loizou)

وى متولد سال ۱۹۲۶ مى‌باشد و در سال‌هاى ۴۵-۵۰ در رشتهٔ حقوق تحصيل نموده است و در سال ۵۳ عضو سرويس قضائى قبرس گرديد و طى سال‌هاى ۶۰ تا ۶۱ به‌عنوان اولين کنسول قبرس در سازمان ملل خدمت کرد و از سال ۷۱ تا ۸۸ به‌عنوان قاضى در دادگاه عالى قبرس فعاليت نمود و از سال ۸۸ به‌عنوان رئيس دادگاه عالى برگزيده شده است، وى در سال ۱۹۹۰ به‌عنوان قاضى دادگاه اروپائى در خصوص حقوق بشر به‌مدت ۹ سال انتخاب شده است

Asalbanoo
19-06-2007, 03:54
نيروهاى دفاع غير نظامى
نيروهاى دفاع غير نظامى جهت دفاع از اجتماع در مقابل خطرات و موقعيت‌هاى ضرورى تشکيل شده است. اين تشکيلات در سال ۱۹۶۴ به‌دنبال تصويب قانونى در مجلس به‌وجود آمد، وظايف اصلى اين تشکيلات عبارتند از:
- حمايت از مردم و اموال آنان در مقابل تهديدات احتمالي.
- کمک و يارى به مردم آسيب‌ديده در هر بخش از قبرس.
- حفظ روحيهٔ مردم در تمام لحظات و در سطح بالا.
- اعاده و به‌حال اول بازگرداندن صدمات وارده به مردم در مقابل تهديدات واردهٔ احتمالي.
اين وظايف در قسمت‌هائى که دولت قبرس عملاً در آن مناطق حاکميت دارد قابل اجراء است.
در بخش شمالى قبرس نيز وظيفهٔ دفاع از جامعهٔ ترک‌نشين قبرس به‌عهدهٔ نيروهاى دفاع غير نظامى مى‌باشد. و در همين راستا تمام وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاى دولتى موظف به همکارى با اين مرکز مى‌باشند.

نيروهاى مسلح در بخش يونانى‌نشين قبرس
جزيرهٔ قبرس جمعيتى نزديک به ۷۰۷،۴۰۰ نفر دارد و تعداد نيروهاى مسلح فعال قبرس ۸۰۰۰ نفر مى‌باشد که ۴۰۰ نفر آن را زنان تشکيل مى‌دهند و ۸۸ هزار نفر نيروى ذخيره در اختيار دارد. علاوه بر اين قبرس داراى گارد ملى است که در سال ۱۹۶۴ بعد از آغاز اختلافات بين دو بخش يونانى و ترک در قبرس و بيرون رفتن اعضاء ترک از دولت، در مجلس مطرح و به تصويب رسيد و بدينسان مردان بين ۱۸ تا ۵۰ سال موظف هستند تا به‌مدت ۲۶ ماه در گارد ملى خدمت نمايند. در ژوئن ۱۹۹۲ تعداد اعضاء گارد ملى به ۱۰،۰۰۰ نفر بالغ گرديد. گارد ملى شامل يک ارتش، دو تيپ ستاد، يک تيپ زرهي، ۱۳ گردان پياده و ۴ گردان پياده و ۴ گردان ذخيره، يک گردان نيروى ويژه، يک گردان ضد تانک و ۷ گردان توپخانه مى‌باشد و ۱۳۰۰ نفر افسر يونانى وظيفهٔ آموزش اعضاء گارد ملى را برعهده دارند و ۹۵۰ نفر ديگر از پرسنل نظامى يونان از ژوئن ۱۹۹۲ به خدمت اين گارد درآمده‌اند. پليس قبرس حدود ۳۷۰۰ نفر نيرو دارد و بودجهٔ سالانهٔ نظامى قبرس حدود ۳۰،۴۱۰ ميليارد دلار مى‌باشد.

نيروهاى مسلح در بخش ترک‌نشين شمال قبرس
بخش ترک‌نشين قبرس Trnc ارتشى بالغ بر ۴۰۰۰ نفر دارد و حدود ۲۶،۰۰۰ نفر ديگر به‌صورت ذخيره هستند و مردان بين ۱۸ تا ۵۰ سال موظف به خدمت در اين ارتش به مدت ۲۴ ماه هستند. اين نيروها توسط ۳۰،۰۰۰ نيروى مسلح ترکيه که از سال ۱۹۷۴ در قبرس مستقر شده‌اند مورد حمايت و پشتيبانى قرار دارند و بودجهٔ نظامى بخش ترک‌نشين قبرس حدود ۵،۶۲۰،۰۰۰ دلار در سال مى‌باشد و ارتش بخش ترک‌نشين شامل ۷ گردان پياده، دو قايق گشتى نيروها، يک سپاه متشکل از دو لشگر و ۱۰۰ تانک ۱۱۳، ۱۰۰ دستگاه نفربر، ۱۶۲ قبضه تفنگ ۱۰۵ ميلى‌متري، ۴۲ قبضه تفنگ ۱۵۵ ميلى‌متري، ۸ قبضه تفنگ ۲۰۳ ميلى‌متري، ۱۱۴ تفنگ ۱۰۷ ميلى‌متري، ۸۴ تفنگ ۴۰ ميلى‌متري، ۸ فروند هواپيما و ۱۲ فروند هلى‌کوپتر مى‌باشد.

نيروهاى خارجى مستقر در قبرس
بعد از استقلال قبرس به موجب قانون‌اساسى مصوب سال ۱۹۵۹ سه کشور انگليس و يونان و ترکيه به‌عنوان نيروهاى ضامن استقلال قبرس شناخته شدند و هر کدام از اين سه کشور مجاز به داشتن تعداد محدودى نيرو در قبرس بودند. به دنبال حوادث سال ۱۹۷۴ و مداخلهٔ ترکيه، قبرس عملاً به دو بخش شمالى و جنوبى تقسيم شد که در جنوب يونانى‌ها و در شمال ترک‌ها مستقر شدند و بين آنها (در خط سبز) نيروهاى سازمان ملل‌متحد مستقر شدند.
بنابراين در بخش جنوبى (يونانى‌نشين ۹۵۰ نفر شامل دو گردان پياده و ۱۳۰۰ افسر کادر از کشور يونان و ۴۲۰ نفر و دو گردان شامل پياده‌نظام و يک اسکادران زره‌پوش و يک اسکادران هلى‌کوپتر از کشور انگليس و ۳۰،۰۰۰ نفر در قسمت شمالى جزيره از کشور ترکيه مستقر هستند.
علاوه بر اينها سازمان ملل‌متحد نيز حدود ۲۳۰۰ نفر نيرو به نام نيروهاى حافظ صلح (unficyp) در قبرس داشت که اخيراً شمار اين نيروها به حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش يافته است.

Asalbanoo
24-06-2007, 15:04
مبانی و اصول سیاست خارجی
روابط خارجی با کشورهای همسایه
عضویت در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی
رابطه با کشورهای جهان
نقش سازمان ملل‌متحد در قبرس
گفتگوهای بین دو جامعهٔ قبرس (Cyprus Intercommunal Talks)

Asalbanoo
24-06-2007, 15:08
نقش قبرس در سیاست جهانی
عوامل داخلی مؤثر در سیاست خارجی
نقش عوامل خارجی مؤثر در سیاست خارجی
موقعیت منطقه‌ای

حفظ تماميت ارضي، استقلال و تمايل به بى‌طرفى و عدم مداخله در بحران‌ها و کشمکش‌هاى بين‌المللى به‌عنوان مهمترين اصول سياست خارجى قبرس مطرح مى‌باشند. قبرس خواهان برقرارى روابط دوستانه با تمام همسايگان خود و به‌خصوص کشورهاى اروپائى مى‌باشد و به‌عنوان يک کشور غير متعهد از اوايل استقلال خود با سازمان جنبش کشورهاى غير متعهد همکارى نزديکى دارد و تمايل زيادى به عضويت کامل در جامعه اروپا را دارد و در اين خصوص از هيچ کوششى فروگذار نمى‌نمايد، قبرس خواهان حضور فعال در محافل و سازمان‌هاى بين‌المللى مى‌باشد و به دنبال حمايت از برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادى از طريق برنامه‌ها و طرح‌هاى پنج‌ساله مى‌باشد. در حال حاضر سياست جديد قبرس فاصله گرفتن از سياست عدم تعهد و جهان سومى و روى آوردن به اروپا مى‌باشد.

نقش قبرس در سياست جهانى
به‌طور کلى مى‌توان سياست خارجى قبرس را به دو بخش تقسيم کرد:
۱. مسئلهٔ قبرس
۲. روابط خارجى با ديگر کشورها.
مسئلهٔ قبرس بيشتر تحت تأثير عوامل خارجى مثل نظريات انگليس، سياست‌هاى يونان و ترکيه قرار دارد، اما در بخش دوم قبرس در روابط خود با ديگر کشورها و مجامع بين‌المللى از سياستى مستقل و با توجه به منافع خود پيروى کرده است. در مجموع نقش قبرس در سياست جهانى با توجه به منفعل بودن سياست خارجى اين کشور از کشورهاى ترکيه و يونان به‌صورت مشخص و جدا مطرح نمى‌باشد.

عوامل داخلى مؤثر در سياست خارجى
در اين خصوص مى‌توان به عواملى نظير کليساهاى ارتدوکس قبرس و افکار عمومي، احزاب سياسى اتحاديه‌هاى تجارى خصوصي، مالى و کارگرى اشاره نمود. الف- به‌طور کلى کليسا در قبرس کليساى سياسى است، بخش اعظم جنگ داخلى در قبرس ناشى از نظريات افراطى کليسا مى‌باشد. کليسا يک کانال تلويزيونى مختص به‌خود دارد. ب- احزاب سياسى نيز در حال حاضر ۷ حزب مى‌باشند که عبارتند از: حزب دمکراتيک رالي، حزب ترقى‌خواه کارگران، حزب سوسياليست، حزب ليبرال، حزب اديسوک، حزب جنبش دمکرات‌هاى آزاد. ج- اکثر مردم قبرس به امور سياسى و بين‌المللى علاقه‌مند هستند و اطلاعات خوبى در اين زمينه دارند و اظهارنظر مى‌کنند، تقريباً همهٔ مردم باسواد روزنامه مطالعه مى‌نمايند.

نقش عوامل خارجى مؤثر در سياست خارجى
مى‌توان گفت که هر يک از دو بخش جنوبى و شمالى قبرس در اعمال سياست خارجى خود به‌صورت منفعل از سياست خارجى کشور مادر خود يعنى يونان و ترکيه عمل مى‌کنند.

موقعيت منطقه‌اى
جزيرهٔ قبرس به‌دليل اهميت سوق‌الجيشى و استراتژيک خود و قرار گرفتن در محل تلاقى سه قارهٔ اروپا، آسيا و آفريقا همواره در سياست بين‌المللى جايگاه ويژه‌اى را به خود اختصاص داده است و در واقع مى‌توان گفت بروز مسئلهٔ قبرس حاصل مطامع قدرت‌هاى جهانى در منطقهٔ حساس مديترانهٔ شرقى مى‌باشد. چرا که مسائل مبتلا به دو جامعهٔ ترک و يونانى قبرس منحصر به فرد نيست و کشورهاى زيادى هستند که ترکيبى از چند مليت هستند ولى آنچه مشکلات قبرس را لاينحل مى‌نماياند شايد موقعيت استراتژيک اين کشور و واقع شدن در منطقهٔ منازعهٔ بين دو کشور يونان و ترکيه و مطامع قدرت‌هاى غربى مى‌باشد.

Asalbanoo
24-06-2007, 15:10
روابط با ترکيه و يونان
ترکيه و يونان به‌عنوان دو عضو ناتو در کنار انگلستان به‌عنوان ناظرين بر حسن اجراء قانون‌اساسى سال ۱۹۶۰ قبرس حضور داشتند و اين موضوع خود نشانگر نقش ويژه‌اى است که اين دو کشور در ساختارهاى اجتماعى و سياسى قبرس دارا مى‌باشند، زمينه‌هاى مساعد جهت اعمال نفوذ در قبرس باعث مداخلهٔ اين دو کشور گرديد که از سال ۱۹۷۴ با مداخلهٔ نظامى ترکيه تشديد يافته است.

رابطه با آمريکا
دولت آمريکا جهت پشتيبانى و حمايت از اسرائيل و ايجاد پايگاه‌هاى هوائى و دريائى و استراق سمع در جزيرهٔ قبرس در راستاى حمايت از اسرائيل از روابط خود با قبرس سود مى‌جويد. دولت آمريکا در اوايل سال ۱۹۶۴ براى اولين‌بار در مسئلهٔ قبرس درگير شد و سعى نمود تا خطر روياروئى ترکيه و يونان را (با توجه به عضويت هر دو کشور در پيمان ناتو) کاهش دهد. مقامات بلندپايه دولت آمريکا در جريان ديدار مقامات قبرسى و نيز در خصوص مذاکرات صلح قبرس حمايت خود را از تلاش دبير کل در ايجاد صلح و حل اختلافات بين دو جامعهٔ قبرس و حمايت ضمنى از دولت قبرس اعلام داشته‌اند. بايد خاطرنشان ساخت که قدرت و اعمال نفوذ لابى يونانى‌ها و ارامنهٔ ساکن آمريکا به‌ويژه در دوران حکومت دمکرات‌ها در اين رابطه بى‌تأثير نبوده است.

رابطه با اسرائيل
با توجه به اهميت استراتژيکى قبرس به‌ويژه در رابطه با خاورميانه و نيز نقش اين جزيره در تبادل اطلاعات، اسرائيل از روابط ويژه‌اى با قبرس برخوردار مى‌باشد، اين روابط از سال ۱۹۶۲ آغاز گشته است و در اين رابطه تل‌آويو از لابى يهوديان آمريکا و همکارى آنها با لابى يونانى‌ها بهره برده است. روابط رسمى موجود بين اسرائيل و قبرس هميشه زمينه‌ساز فعاليت گسترده موساد در اين جزيره بوده است. اسرائيل و قبرس از روابط اقتصادى فعالى برخوردار مى‌باشند و حجم مبادلات اقتصادى بين اسرائيل و قبرس در سال ۱۹۹۲ بر ۵۰ ميليون دلار بالغ گرديد، روابط توريستى اين دو کشور نيز از اهميت ويژه‌اى برخوردار بوده و از اوايل سال ۱۳۷۲ پروازهاى خطوط هوائى (ال‌عال) اسرائيل به فرودگاه پافوس برقرار گشته است. در راستاى گسترش روابط اقتصادي، دو کشور به تشکيل و ايجاد نمايشگاه‌هاى مشترک در دو کشور پرداخته‌اند و در جريان چهل و هشتمين اجلاس مجمع عمومى در اواخر سال ۱۹۹۳ بعد از ملاقات وزراء خارجهٔ قبرس و اسرائيل، اعلام شد که قبرس بعد از گذشت ۳۳ سال از به رسميت‌ شناختن اسرائيل در آن کشور سفارت داير مى‌نمايد (لازم به ذکر است که اسرائيل به‌طور يک‌جانبه از سال ۱۹۶۲ سفارت در قبرس داشت).
دولت قبرس از صلح اعراب و اسرائيل هميشه و در هر زمانى حمايت نموده و اين مسئله را در راستاى منافع ملى خود ارزيابى کرده است، در هر صورت بايد گفت در آينده ما شاهد گسترش و تعميق روابط دو جانبه بين دو کشور در زمينه‌هاى سياسى - اقتصادى - توريستى و فرهنگى خواهيم بود.

رابطه با يوگسلاوى
قبرس و يوگسلاوى به‌دليل اشتراک مذهب و اينکه هر دو ارتدوکس مى‌باشند از ديرباز داراى روابط بسيار حسنه و خوبى باهم بوده‌اند و در جريان تجاوز يوگسلاوى (صربستان) به بوسنى و هرزگوين و قتل‌عام وحشيانهٔ مسلمانان آن منطقه، دولت و مردم بخش يونانى‌نشين قبرس عملاً از لحاظ اقتصادى و حمايت‌هاى سياسى از دولت متجاوز صربستان پشتيبانى و حمايت نموده‌اند.

Asalbanoo
07-07-2007, 08:53
قبرس عضو سازمان ملل‌متحد، کشورهاى غير متعهد، شوراى اروپا، کامنولث و ديگر سازمان‌هاى بين‌المللى مى‌باشد. استقلال و حاکميت قبرس به‌وسيلهٔ قطعنامه‌ها و تصميمات سازمان ملل، کشورهاى غير متعهد، کامنولث، شوراى وزيران مجمع پارلمانى شوراى اروپا و پارلمان اروپا به رسميت شناخته شده است. قطعنامه‌هاى صادرهٔ سازمان‌ ملل‌متحد بر کنترل و حاکميت دولت قبرس تأکيد دارد و حق حاکميت دولت قبرس بر کل جزيره را به رسميت شناخته‌اند (قطعنامهٔ شمارهٔ ۳۷/۲۵۳ سيزده ماه مه ۱۹۸۳ مجمع عمومي). دولت قبرس توسط تمامى دولت‌ها (حتى ترکيه) به رسميت شناخته شده است و به رغم اعلام استقلال بخش شمالى قبرس در سال ۱۹۸۵، جامعهٔ بين‌المللى دولت جمهورى قبرس را به‌عنوان تنها دولت معتبر و قانونى در قبرس، به رسميت شناخته است.
قبرس و کشورهاى غير متعهد (Cyprus And the Non- Aligned Movement)

قبرس از زمان استقلال به‌عنوان عضو فعال در جنبش غير متعهدها (NAM) حضور داشته است. اولين رئيس‌جمهور قبرس ماکاريوس به‌عنوان يکى از مبتکران اين جنبش مطرح بوده است و سياست عدم تعهد سياست مشترک کليهٔ کشورهاى عضو مى‌باشد. اعلاميهٔ NAM در خصوص مسئلهٔ قبرس، حاکميت و تماميت ارضى قبرس حائز اهميت مى‌باشد. سومين کنفرانس عمومى کشورهاى غير متعهد در سال ۱۹۸۸ در نيکوزيا برگزار گرديد و قبرس در دورهٔ ۱۹۹۱-۱۹۸۹ رياست آن را برعهده داشت.
قبرس و شوراى اروپا (Cyprus And The Council Of Europe)

قبرس از ماه مه ۱۹۶۱ عضو شوراى اروپا مى‌باشد و در تمام دستگاه‌ها و ارگان‌هاى آن از جمله مجمع پارلمانى آن شرکت مى‌نمايد. قبرس در شوراى اروپا و به‌خصوص در توجه به حقوق انسانى و اجتماعى نقش فعالى را ايفاء نموده است و کارشناسان قبرس در بيشتر کميته‌هاى تخصصى شوراى اروپا شرکت و اطلاعات خود را در اختيار اين کميته‌ها قرار مى‌دهند.در ژانويهٔ ۱۹۹۰ رئيس‌جمهور قبرس به دعوت رئيس مجمع پارلمانى شوراى اروپا ديدارى رسمى را با ايشان به‌عمل آوردند. شوراى اروپا در خصوص مسئلهٔ قبرس گزارش‌هائى را به کميسيون حقوق بشر مى‌فرستد و خواستار رعايت حقوق بشر در بخش شمالى قبرس مى‌باشد، قبرس در خصوص برنامه‌هاى توسعهٔ اجتماعى از شورا کمک‌هاى فنى و مالى دريافت مى‌نمايد و در خصوص مسائل آموزشي، فرهنگى و بهداشت به مانند بسيارى از مسائل فنى و تخصصى بين قبرس و شوراى اروپا رابطهٔ نزديکى وجود دارد.
قبرس و کامنولث (Cyprus And The Commonwealth)

قبرس در سال ۱۹۶۱ به عضويت جامعهٔ کامنولث درآمده است و از آن تاريخ به صورتى فعال در فعاليت‌هاى کامنولث شرکت و در خصوص برنامه‌هاى توسعهٔ اقتصادي، کشاورزى و توليد غذا، صنايع، حقوق، آموزش، بهداشت جوانان، امور زنان، علوم، مديريت عمومي، امور پارلمانى و حرفه‌هاى تخصصى با کامنوث همکارى نزديکى را داشته است. سياست قبرس در اين زمينه اين است که همکارى نزديک خود با ديگر اعضاء جامعهٔ کامنولث را در خصوص مسائل اجتماعي، منافع عمومى و برنامه‌هاى اقتصادى ادامه دهد.جامعهٔ کامنولث حمايت خود را از مواضع دولت قبرس در خصوص تجاوز ترکيه اعلام داشته است و بر حاکميت و تماميت ارضى قبرس تأکيد مى‌ورزد و از قطعنامه‌هاى سازمان ملل در اين خصوص حمايت مى‌نمايد. اجلاس کشورهاى عضو کامنولث در اواخر سال ۱۹۹۳ در نيکوزيا برگزار و از مواضع دولت قبرس مجدداً حمايت به‌عمل آمد.
قبرس و کنگرهٔ امنيت و همکارى در اروپا (Conference On Security And Cooperation In Europe - CSCE)

قبرس يکى از ۵۳ کشور امضاءکنندهٔ اعلاميهٔ نهائى در سال ۱۹۷۵ در هلسينکى بود و به‌صورت فعالى در برنامهٔ CSCE شرکت داشت، از شروع فعاليت CSCE در اوايل دههٔ ۷۰ قبرس و ديگر اعضاء مرکزى سعى نمودند تا CSCE به مرکزى جهت برنامه‌هاى مشترک اروپائى تبديل گردد. کنفرانس CSCE در سال ۱۹۸۶ در وين آغاز و تا ژانويهٔ سال ۱۹۸۹ ادامه يافت. اين کنفرانس به‌عنوان آغاز دورهٔ جديدى در روابط کشورهاى اروپائى مطرح است، قبرس دستيابى به نتايج کنفرانس وين را به‌عنوان منافع ملى خود عنوان نمود و در يافتن راه‌حل‌هائى براى موضوعاتى نظير امنيت اروپا، امنيت مديترانه، محيط‌ زيست و روابط بين کشورهاى اروپائى تلاش بسيارى نمود. پيشنهادهاى قبرس در مذاکرات خلع‌سلاح مشکلات را تا حدودى هموار نمود. اين پيشنهاد که به‌وسيلهٔ وزير امور خارجه قبرس در ماه مه ۱۹۷۸ در کنفرانس وين مطرح گرديد شامل تشکيل اجلاس ۵۳ کشور عضو CSCE با پيشنهاد تبادل‌افکار و ديدگاه‌ها در خصوص مذاکرات خلع‌سلاح بود.در سال ۱۹۸۷ به دعوت وزير امورخارجهٔ قبرس اجلاس وزراء خارجه گروه کشورهاى N+N در خصوص امنيت نظامى در ليماسول تشکيل شد.پيشنهاد قبرس در خصوص محيط‌ زيست نيز مورد توجه کنفرانس قرار گرفته است. در سال ۱۹۹۰ جرج واسيليو رئيس‌جمهور وقت قبرس در اجلاس CSCE که در پاريس تشکيل شده بود شرکت نمود و در خصوص همکارى‌هاى سياسى و حقوق بشر و امور امنيتى در اين اجلاس توافق به‌عمل آمد.
قبرس و جامعهٔ اروپا (Cyprus And EC)سير تاريخى تحولات

قبرس در ۴ ژولاى ۱۹۹۱ تقاضاى عضويت کامل را در جامعهٔ اروپا نمود، قبرس از زمان توافق به‌عمل آمده در ۱۹ دسامبر ۱۹۷۲ (طبق مادهٔ ۲۳۸ معاهدهٔ روم) با اين جامعه همکارى دارد. هدف نهائى انجام توافق در دو مرحله در زمينهٔ برقرارى کامل اتحاديهٔ گمرکى بين قبرس و جامعهٔ اروپا مى‌باشد. مرحلهٔ اول از اول ژوئن ۱۹۷۳ تا پايان ۳۰ ژوئن ۱۹۷۷ بود و دومين مرحله به مدت ۵ سال و در پايان برقرارى اتحاديهٔ گمرکى کامل با EEC مى‌باشد.تجاوز ترکيه که منتج به اشغال ۳۷% از خاک قبرس گرديد سبب ايجاد اغتشاش جدى اقتصادى در قبرس شد و توافق به‌عمل آمدهٔ قبرس در ۱۹ دسامبر ۱۹۷۲ با جامعهٔ اروپا عملاً به‌صورت بى‌خاصيتى درآمد. در سال‌هاى ۱۹۸۱ و ۱۹۸۶ اسپانيا مشترکاً مذاکراتى را بين قبرس و EC جهت بازگشت قبرس به موارد توافق به‌عمل آوردند. در اين راستا در ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷ يک پروتکل براى دومين مرحلهٔ توافق بين دو طرف به امضاء رسيد. بر طبق توافقات به‌عمل آمده، قبرس و EEC تعهد نمودند تا کليهٔ عوارض واردات و مقررات تجارى را براى يک دورهٔ ده ساله حذف نمايند. اين حرکت به‌عنوان اولين فاز مطرح بود. قبرس تعرفهٔ گمرکى مشترک EEC را قبول نمود و جامعهٔ اروپا تمام عوارض گمرکى را در خصوص واردات قبرس حذف کرده است. در طول فاز دوم پروتکل، قبرس متعهد گرديد تا سياست کشاورزى EEC، ماليات و مقررات آن را در خصوص کشورهاى جهان سوم قبول نمايد. در سال‌هاى ۱۹۷۷ و ۱۹۸۳ پروتکل‌هاى فنى و اقتصادى بين دو طرف به امضاء رسيد.جامعهٔ اروپا دولت قبرس را به‌عنوان تنها دولت رسمى و با صلاحيت مورد شناسائى قرار داده است و اعضاء جامعهٔ اروپا در ۲۶ ژوئن ۱۹۹۰ در اجلاس دوبلين، حمايت خود را از اقدامات و تلاش‌هاى دبير کل سازمان ملل در خصوص مسئلهٔ قبرس اعلام داشتند و روابط ترکيه و EC را منوط به پيشرفت مسئلهٔ قبرس نمودند.پارلمان اروپا تا کنون چند قطعنامه در خصوص مسئلهٔ قبرس صادر کرده است و از سال ۱۹۹۰ قبرس در تمام اجلاس‌هاى جامعهٔ اروپا شرکت مى‌کند.
تحولات جديد

قبرس از آغاز استقلال تا حال حاضر روابط بسيار نزديکى را با جامعهٔ اروپا داشته است و قسمت عمدهٔ کالاهاى صادراتى خود را به اين کشور مى‌فرستد. اعضاء جامعهٔ اروپا نيز با داشتن سهمى معادل ۵۷% از کل واردات قبرس، اصلى‌ترين تأمين‌کنندهٔ احتياجات قبرس مى‌باشند. دولت قبرس جهت پيوستن به جامعهٔ اقتصادى اروپا تلاش زيادى را انجام داده است و در همين راستا در ۳۰ ژوئن ۱۹۹۳، کميسيون جامعهٔ اروپا نظر خود را پيرامون عضويت قبرس چنين اعلام کرد: قبرس قبل از آغاز مذاکرات رسمى جهت عضويت در جامعهٔ اروپا بايد مسئلهٔ خود را که منجر به تقسيم آن جزيره شده است حل نمايد. گفته مى‌شود که يک روش سه مرحله‌اى جهت الحاق قبرس به جامعهٔ اروپا به اجراء درخواهد آمد، مطابق اين روش سه مرحله‌اى کمسيون مزبور به دولت‌هاى جامعهٔ اروپائى پيشنهاد خواهد کرد که مذاکرات اوليه را با قبرس آغاز کنند ولى تأکيد خواهد شد که روند عضويت کامل در جامعهٔ اروپا از زمانى آغاز شود که يک راه‌حل سياسى بين دو جامعهٔ ترک و يونانى‌نشين قبرس حاصل گردد، جامعهٔ اروپا در اين رابطه حداقل تا سال ۱۹۹۵ صبر خواهد کرد.بخش اقتصادى گزارش کميسيون فوق مثبت بوده و اظهار داشته است که اقتصاد (بخش يونانى‌نشين) جزيرهٔ قبرس توانائى تعديل به جامعهٔ اروپا را از خود نشان داده و آمادگى پذيرش به جامعهٔ اروپا را دارد. يادآورى مى‌شود که حکومت قبرس از نظرات کميسيون جامعهٔ اروپا اظهار رضايت نموده است. کميسيون جامعهٔ اروپا تلويحاً اظهار نموده است که در صورت پيوستن قبرس به جامعهٔ اروپا بايد قبرس از عضويت در جنبش عدم تعهد دست بکشد.

Asalbanoo
07-07-2007, 08:55
قبرس و سازمان ملل‌متحد (United Nations)

قبرس در ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۰ به‌عنوان عضو سازمان ملل‌متحد پذيرفته شد. قبرس همچنين عضو تعدادى از ارگان‌هاى اصلى و ديگر ارگان‌ها و دستگاه‌هاى ويژهٔ سازمان ملل‌متحد مى‌باشد. شوراى امنيت، مجمع عمومى و ديگر ارگان‌هاى سازمان ملل مانند کميسيون حقوق بشر، کميسيون فرعى حمايت از عدم تبعيض نژادى و حمايت از اقليت‌ها، کميتهٔ حذف تبعيضات نژادي، يونسکو و ... به موضوع قبرس توجه و قطعنامه‌هائى را در خصوص مسئلهٔ قبرس صادر کرده‌اند.قطعنامه‌هاى ۳۲۱۲ (XXIX) اول نوامبر ۱۹۷۴ مجمع عمومى و قطعنامهٔ ۳۶۵ سيزده دسامبر ۱۹۷۴ شوراى امنيت بر حاکميت، استقلال، تماميت ارضى قبرس، خروج فورى نيروهاى خارجى از قبرس و بازگشت پناهندگان به خانه‌هاى خود تأکيد دارند، قطعنامهٔ ۷۱۶ اکتبر ۱۹۹۱ يکى از آخرين قطعنامه‌هاى شوراى امنيت در خصوص مسئلهٔ قبرس مى‌باشد.
مجمع عمومى (General Assembly)

قبرس يکى از کشورهاى عضو مجمع عمومى مى‌باشد. مجمع عمومى هر ساله به‌صورت عادى تشکيل و يا به درخواست شوراى امنيت يا اکثريت اعضاء سازمان ملل‌متحد در مواقع ضرورى و خاص تشکيل جلسه مى‌دهد.دستگاه‌هاى ويژه و فرعى که قبرس عضو آنها مى‌باشد:- کميسيون بين‌المللى حقوق (International Law Commission): اين کميسيون ۵۳ عضو دارد که به‌عنوان کارشناس در امور حقوقى فعاليت و نمايندهٔ دولت‌هاى خود نيستند، مدت دوره اين کميسيون ۵ سال مى‌باشد.- کميسيون بين‌الملل حقوق تجارى سازمان الملل‌متحد (Uncitral): قبرس به‌عنوان يکى از ۳۶ عضو اين کميسيون توسط مجمع عمومى انتخاب شده‌ است.- شوراى سازمان ملل در خصوص ناميبيا (United Nations Council For Namibia): قبرس يکى از سى و يک عضو اين شورا است و به‌وسيلهٔ رئيس مجمع عمومى انتخاب شده است، قبرس نقش فعالى را در اين شورا ايفاء مى‌نمايد.- کميتهٔ روابط با کشور ميزبان (Committee On Relations With The Host Country): رياست اين کميته در حال حاضر به‌عهدهٔ قبرس مى‌باشد، اين کميته داراى ۲۴ عضو مى‌باشد که به‌وسيلهٔ مجمع عمومى انتخاب مى‌شوند.- کميتهٔ ويژه در خصوص منشور سازمان ملل (Special committee On The Charter Of The UN): قبرس رياست کميته را برعهده دارد، اين کميته داراى ۳۷ عضو است.- کميتهٔ کنفرانس‌ها (Committee On Information): قبرس و ۲۲ کشور ديگر عضو اين کميته مى‌باشند.- کميتهٔ ويژۀ عدم استفاده از نيروهاى مسلح در روابط بين‌المللي(Committee On Non- Use Of force In International Relations): اين کميته در سال ۱۹۷۷ تأسيس و قبرس يکى از ۳۵ عضو اين کميته مى‌باشد.- کميتهٔ اطلاعات (Committee on Information): اين کميته در سال ۱۹۷۸ تأسيس و قبرس يکى از ۶۶ عضو اين کميته مى‌باشد.- کميتهٔ حذف تبعيض نژادى (CERD)- کميتهٔ حقوق بشر (Human Rights Committee)- کميتهٔ حقوق فرهنگي، اجتماعى و اقتصادى (Committee On Economic, Social And Cultural Rights)
شوراى اقتصادى و اجتماعى (Economic And Social Council)

قبرس به‌عنوان ناظر در اجلاس‌هاى اين شورا شرکت مى‌کند، اين شورا ۵۴ عضو دارد.
کميته‌هاى فرعى اکوسوک (Subsidiary Bodies Of ECOSOC)

- کميسيون حقوق بشر (Commission On Human Rights)


- کميسيون وضعيت زنان (Commission On The Status Of Women)


- کميسيون پيشرفت‌هاى اجتماعى (Commission On Social Development)


- کميسيون‌هاى اقتصادى منطقه‌اى - Regional Economic Commission (قبرس عضو کميسيون اقتصادى اروپا ECE است).
کميته‌هاى تخصصى (Standing committees & Expert Bodies)

- کميته‌ٔ سازمان‌هاى غير دولتى (Committee On Non- Governmental Organizations)


- ارگان‌هاى کارشناسى (Expert Bodies)
ارگان‌هاى وابسته به سازمان ملل يا برنامه‌هاى آن (Related United Nations Organs & Programes)

- يونکتاد (کنفرانس سازمان ملل در خصوص توسعه و تجارت - UNCTAD)


- شوراى جهانى غذا (WFC)
ادارات ويژه و دستگاه‌هاى مستقل (Specialised Agencies & Other Autonomous Bodies)

قبرس عضو ارگان‌هاى زير مى‌باشد:IFAD, ILO, IMC, IMF, ITV, FAC, GATT, ITC, IAEA, ICAC, UNESCO, UNIDO, UPU, WHO,WTO

گروه بانک جهانى

قبرس عضو ارگان‌هاى زير مى‌باشد:- IBRD


- IDA


- IFC

Asalbanoo
07-07-2007, 08:56
بخش يونانى‌نشين

قبرس در کشورهاى استراليا، بلغارستان، بلژيک، چک، چين، اسلواکي، مصر، فرانسه، آلمان، يونان، اتريش، هند، ايران، ايتاليا، کنيا، ليبي، مکزيک، اسپانيا، سوريه، بريتانيا، آمريکا، يوگسلاوي، اسرائيل، شوراى اروپا، جامعهٔ اروپا، کنفرانس امنيت و همکارى اروپا، فائو، يونسکو، سازمان ملل‌متحد، آلمان (کنسولى در هامبورگ)، يونان (کنسولي)، آمريکا (کنسولى نيويورک)، عربستان سعودى و آفريقاى جنوبى (از اواخر ۹۳) سفارت و نمايندگى دائم دارد.کشورهاى استراليا، بلغارستان، چين، کوبا، چک، مصر، فرانسه، آلمان، يونان، واتيکان، اتريش، هند، ايران، اسرائيل، ايتاليا، لبنان، ليبي، لهستان، روماني، روسيه، اسلواکي، سوئيس، سوريه، بريتانيا، آمريکا، يمن، يوگسلاوى نيز در بخش يونانى‌نشين قبرس نمايندگى و کنسولى و سفارت دائم دارند.
بخش ترک‌نشين

در بخش ترک‌نشين فقط کشور ترکيه سفارت دارد و تنها اين کشور حکومت بخش ترک‌نشين را به رسميت شناخته است.

Asalbanoo
07-07-2007, 08:56
در سال ۱۹۵۴ دولت يونان از سازمان ملل‌متحد درخواست نمود تا به ساکنين جزيرهٔ قبرس اجازه داده شود براساس ”اصل تعيين سرنوشت‌ ملت‌ها“ امور خود را به‌عهده بگيرند، با توجه به اينکه اکثريت ساکنان قبرس يونانى هستند دولت يونان قصد داشت با استناد به اين اصل و انجام همه‌پرسى طرح الحاق قبرس به يونان را عملى سازد ولى با حساسيتى که ترکيه به خاطر وجود جامعهٔ ترک قبرس و نيز موقعيت خاص اين جزيره در جوار خاک خود داشت و همچنين نظر دولت بريتانيا که ترجيح مى‌داد وضع موجود حفظ شود، طرح پيشنهادى يونان نمى‌توانست مورد قبول باشد و لذا با اقداماتى که اين دو کشور به‌عمل آوردند پيشنهاد مزبور به جائى نرسيد. در سال ۱۹۵۶ دولت يونان مجدداً از مجمع عمومى سازمان ملل‌متحد خواست که موضوع را بررسى نمايد و دولت بريتانيا نيز با توجه به بالا گرفتن تمايلات استقلال‌طلبانهٔ مردم قبرس از سازمان ملل درخواست نمود که مسئلهٔ قبرس مورد رسيدگى قرار گيرد.با توجه به اين دو درخواست مسئلهٔ قبرس در ۲۹ فوريهٔ ۱۹۵۷ در دستور دوازدهمين اجلاس مجمع عمومى قرار گرفت و مجمع طى قطعنامه‌اى اظهار اميدوارى کرد که با توسل به طرق صلح‌آميز يک راه‌حل عادلانه براى مسئلهٔ قبرس پيدا شود.در ژوئيهٔ ۱۹۵۷ يونان ضمن تقديم طرح قطعنامه‌اى از مجمع عمومى تقاضا نمود که ترتيبات لازم براى يک همه‌پرسى به‌منظور آگاهى از نظر مردم قبرس داده شود، اين قطعنامه به تصويب نرسيد ولى همچنان در دستور کار مجمع عمومى باقى ماند.در سال ۱۹۵۸ طبق طرح پيشنهادى ايران که به تصويب رسيد، سازمان ملل ضمن صدور قطعنامه‌اى از تمام دول ذينفع خواستار گرديد که راه‌حل عادلانه‌اى براى مسئلهٔ قبرس بيابند و موضوع را از طريق مسالمت‌آميز حل کنند.در ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۰ قبرس به‌عنوان يک کشور مستقل به عضويت سازمان ملل‌متحد پذيرفته شد. در تاريخ ۱۶ دسامبر ۱۹۶۳ قبرس تقاضا کرد تا جلسهٔ شوراى امنيت براى رسيدگى به مسئلهٔ قبرس به خاطر امکان کاربرد قوهٔ قهريه از جانب ترکيه در قبرس تشکيل شود، دولت ترکيه در ۲۷ دسامبر اين اتهامات را رد کرد.در ۱۳ ژانويهٔ ۱۹۶۴ دبيرکل سازمان ملل‌متحد به شوراى امنيت اطلاع داد که دولت قبرس با جلب موافقت دولت‌هاى انگليس و ترکيه و يونان تقاضا نموده است که سازمان ملل‌متحد يک نمايندهٔ ويژه به قبرس اعزام نمايد تا پس از بررسى اوضاع نظر خود را گزارش نمايد. در تاريخ ۴ مارس ۱۹۶۴ شوراى امنيت به اتفاق آراء قطعنامه‌ٔ شمارهٔ ۱۸۶ را به‌منظور جلوگيرى از زد و خورد و اغتشاش بين دو جامعهٔ ترک و يونانى قبرس و تضمين اجراء قراردادها فى‌مابين تصويب و به موجب آن نيروئى را تحت عنوان ”نيروى پاسدار صلح سازمان ملل در قبرس - (UN Peace Keeping Force In Cyprus (UNFICYP“ به اين کشور اعزام نمود و همچنين فرستادهٔ ويژه‌اى را به‌عنوان ميانجى به‌منظور فيصله‌دادن به اختلافات بين دو جامعه به قبرس فرستاد.در مارس ۱۹۶۴ قواى پاسدار صلح سازمان ملل به قبرس اعزم شدند و تعداد اين نيروها تا سال ۱۹۶۸ به هفت هزار نفر بالغ گرديد که عمدتاً از کشورهاى اتريش، ايرلند، دانمارک، سوئد، فنلاند و کانادا بودند. در سال ۱۹۶۹ به‌منظور صرفه‌جوئى تعداد اين نيروها به ۲۶۰۰ نفر کاهش يافت. مأموريت اين نيرو در قبرس ابتدا براى سه ماه تعيين گرديد ولى از آن پس هر شش ماه مأموريت آن تمديد شد. دبير کل سازمان ملل از آن زمان هر شش ماه يک گزارش در مورد اقدامات نيروهاى پاسدار صلح سازمان ملل در قبرس و نيز نتايج کار ميانجى به شوراى امنيت ارائه مى‌دهد.

Asalbanoo
07-07-2007, 08:58
بعد از بحران سال ۱۹۶۳، ماکاريوس در نوامبر همان سال پيشنهادهائى را که حاوى ۱۳ بند بود را جهت حل بحران ارائه نمود که توسط ترکيه و ترک‌هاى ساکن قبرس رد گرديد. در همين زمان اعضاء ترک در هيئت دولت قبرس از دولت خارج شدند. سازمان ملل‌متحد در سال ۱۹۶۴ جهت حفظ و بازگرداندن صلح و آرامش به جزيره نيروهاى حافظ صلح را به قبرس گسيل داشت و متعاقب آن آقاى سخارى توميوجا (Mr. Sakhari Tuomioja) از فنلاند و بعداً نيز دکتر قالوپلازا (Dr. Galo Plaza) از اکوادور از طرف دبى کل سازمان ملل جهت بيان نحوهٔ اختلافات سياسى به قبرس اعزام گرديدند. در گزارش فرستاده سازمان ملل‌متحد که در مارس ۱۹۶۵ به دبير کل سازمان ملل متحد تقديم شد، دکتر پلازا موارد زيادى از نظريات پيشنهادى ماکاريوس را تائيد نموده بود و از موافقتنامهٔ ۱۹۶۰ به‌دليل ناديده گرفته شدن بعضى مسائل در آن انتقاد نموده بود.در همين زمان ترک‌ها بعضى از مناطق مهم در کايرنيا را متصرف شده بودند و قسمت‌هاى عمده‌اى از جنگل‌ها و مزارع در بخش شمالى به آتش کشيده شد و صدها يونانى مجبور به ترک خانه‌هاى خود شده بودند. در ادامهٔ اين تحريکات سازمان ملل در سال ۱۹۶۵ قطعنامه‌اى را از تصويب گذراند که در آن دولت قبرس به‌عنوان تنها دولت با حاکميت در قبرس به رسميت شناخته شده بود.در همين سال‌ها تلاش‌هاى جدى جهت حل مسئلهٔ قبرس آغاز شده بود و در همين راستا گلافکوس کلريديس به‌عنوان نمايندهٔ بخش يونانى‌نشين و دنکتاش به‌عنوان نمايندهٔ بخش ترک‌نشين قبرس با يکديگر ملاقات و مذاکره در خصوص حل مسئلهٔ قبرس را آغاز نمودند. در زمانى که دو طرف به نتايج ملموس و مثبتى رسيده بودند ناگهان رويدادهاى غير مترقبه‌اى در قبرس اتفاق افتاد. در آوريل ۱۹۷۱ ژنرال گريواس به قبرس بازگشت و EOKA B را بنيان نهاد و با هدف اتحاد قبرس با يونان عمليات تخريب و ترور را در جزيره آغاز نمود که اين حرکت موجب بروز اغتشاش و ناآرامى گسترده‌اى در قبرس گرديد.به‌دنبال اعتراض ماکاريوس نسبت به اعمال گريواس، وى به همراهى گروهى از فرماندهان نظامى عليه دولت قبرس دست به کودتا زدند و نيکوس سمسون (Nicos Samson) را به‌عنوان رئيس‌جمهور قبرس برگزيدند. گرچه کودتا شکست خورد اما اين اقدام بهانه‌اى براى ترکيه شد تا با عنوان نمودن آن و با اعلام حق حفظ صلح و ثبات در قبرس (طبق موافقت‌نامهٔ ۱۹۶۰) نيروهاى نظامى خود را وارد جزيره بنمايد.به‌دنبال حملهٔ ترکيه به جزيرهٔ قبرس، نيکوس سمسون قدرت را به گلافکوس کلريديس واگذار نمود. کلريديس و طرف ترک در کايرنيا در خصوص دستيابى به آتش‌بس به توافق رسيدند. به‌دنبال اين تحولات دو کنفرانس در ژنو برگزار گرديد، اولين کنفرانس متشکل از نمايندگان بريتانيا، يونان و ترکيه و دومين کنفرانس متشکل از نمايندگان اين سه کشور به اضافه نمايندگان دو جامعهٔ قبرس بود. در ۱۴ آگوست ۱۹۷۴ يک هفته بعد از آغاز کنفرانس دوم در ژنو، ناگهان ارتش ترکيه حملهٔ شديدى را به قبرس نمود و ۳۷% از خاک جزيره را متصرف گرديد. در نتيجه در اول نوامبر ۱۹۷۴ مجمع عمومى سازمان ملل‌متحد طى صدور قطعنامه‌اى از تمام دولت‌ها خواست تا به حاکميت، استقلال و تماميت ارضى قبرس احترام و آن را به رسميت بشناسند، نيروهاى خارجى سريعاً از قبرس خارج و پناهندگان امکان بازگشت به خانه‌هاى خود را بيابند.
موارد قطعنامه‌ها


قطعنامه‌هاى متعدد شوراى امنيت و مجمع عمومى سازمان ملل‌متحد نيز راه‌گشائى بر حل اين مشکل نبوده و صرفاً به دولت‌هاى ذينفع و طرفين اختلاف توصيه شده است که ضمن رعايت آتش‌بس از طريق مذاکره درصدد حل اختلافات خود برآيند و با قواى پاسدار صلح و ميانجى سازمان ملل جهت حصول به يک راه‌حل صلح‌آميز همکارى نمايند.در قطعنامه‌هاى ديگر نيز غالباً ضمن اشاره به قطعنامهٔ شمارهٔ ۱۸۶، مأموريت قواى پاسدار صلح به‌طور مرتب هر شش ماه به شش ماه تمديد شده است و از دبير کل نيز خواسته شده است که به مأموريت حسن‌نيت خود در قبرس ادامه دهد و از طرفين خواسته شده است قطعنامه‌هاى سازمان ملل را به مورد اجرا گذارند و به قواى خارجى نيز توصيه شده است خاک قبرس را ترک نمايند. در نوامبر سال ۱۹۸۳ دنکتاش رهبر ترک‌هاى قبرس، بخش شمالى را به‌عنوان يک کشور مستقل اعلام نمود (Turkish Repubic of Northermn Cyprus). و اين اقدام باعث گرديد تا مذاکرات طرفين براى مدت دو سال قطع بشود.به دنبال تلاش‌هاى مجدد دبير کل سازمان ملل‌متحد براى از سرگيرى مجدد مذاکرات رهبران دو جامعه براى اولين‌بار در ژانويهٔ ۱۹۸۵ به‌صورت رو در رو و مستقيم در نيويورک مذاکره نمودند. بى‌ثمر بودن مذاکرات رهبران دو جامعه همراه با اصرار دنکتاش مبنى بر شرکت در مذاکره به‌عنوان رئيس‌‌جمهورى ترک قبرس شمالي، منجر به قطع مذاکرات شد.دور بعدى پس از شکست کيپريانو در انتخابات رياست جمهورى و انتخاب جرج واسيليو عملى گرديد و اولين دور مذاکرات در ماه اوت ۱۹۸۸ در نيويورک آغاز شد وليکن اين دور و دورهاى بعدى مذاکرات نيز نتيجهٔ عملى را به همراه نداشت. در ژوئن ۱۹۸۹ نيز مذاکراتى بين دو جامعهٔ قبرس با دعوت دبير کل سازمان ملل‌متحد صورت گرفت، در فوريه - مارس ۱۹۹۰ نيز يک ملاقات در سطوح بالا بين واسيليو و دنکتاش در نيويورک برگزار گرديد و در همين زمان شوراى امنيت قطعنامهٔ ۹۰/۶۴۹ را به تصويب رساند. در سال ۱۹۹۲ دبير کل جديد سازمان ملل پطرس غالى قطعنامه‌اى را در خصوص مسئلهٔ قبرس مطرح نمود و قول داد تا مسئلهٔ قبرس را به‌عنوان يکى از اولويت‌هاى برنامهٔ کارى خود قرار دهد.در فوريهٔ ۱۹۹۲ فرستاده‌هاى سازمان ملل از قبرس، يونان و ترکيه بازديد نمودند و در ژانويه - مارس ۱۹۹۲ پطرس غالى اجلاسى را با شرکت آمريکا، يونان، ترکيه و نمايندگان دو جامعه در نيويورک جهت حل مسئلهٔ قبرس برگزار نمود و در همان سال دو دور گفتگو بين جرج واسيليو و دنکتاش در نيويورک برگزار گرديد، هدف گفتگوها رسيدن به يک راه‌حل مشترک بود.پطرس غالى در مذاکرات سال ۱۹۹۲ طرحى جهت تقسيم جزيره بين دو جامعهٔ ترک و يونانى‌نشين در چارچوب يک فدراسيون ارائه نمود که به طرح غالى معروف گرديده است. مذاکرات سال ۱۹۹۲ در ۱۱ نوامبر به حالت تعليق درآمد. شوراى امنيت دنکتاش را مسئول به بن‌بست رسيدن مذاکرات اعلام نمود.در طى سال ۱۹۹۳ نيز چند دور مذاکرات بين دو جامعه با پيش‌شرط دنکتاش مبنى بر لغو تحريم بر عليه ترک‌هاى قبرس باعث متوقف شدن مذاکرات گرديد. آخرين دور مذاکرات در سال ۱۹۹۳ قرار بود در ۱۴ و بعداً در ۲۱ ژوئن ادامه يابد که به‌علت عدم شرکت دنکتاش در مذاکرات، برنامهٔ ملاقات از سوى سازمان ملل‌متحد ملغى گرديد.به‌دنبال اين وقايع پطرس غالي، نمايندهٔ ويژهٔ خود جو کلارک را جهت بررسى مسئلهٔ قبرس به آنکارا، آتن و نيکوزيا اعزام نمود. دبير کل در گزارش ارائه شدهٔ خود در ۶ ژولاى ۱۹۹۳ به شوراى امنيت دنکتاش را مسئول شکست مذاکرات دانست ولى وى را صريحاً محکوم ننمود. با اعلام استعفاء دنکتاش از مقام مذاکره‌کننده در جريان مذاکرات بين دو جامعهٔ قبرس، مسئلهٔ مذاکرات بين دو جامعه تا اواخر سال ۱۹۹۳ به حالت تعليق درآمد. بعد از انتخابات بخش شمالى قبرس در دسامبر ۱۹۹۳ و کنار رفتن درويش اروغلى از مقام نخست‌وزيرى و به قدرت رسيدن حقى آتون رهبر حزب دمکرات، دنکتاش در ژانويهٔ ۱۹۹۴ اعلام نمود که در حال حاضر چون دولت و مردم بخش شمالى قبرس خواهان بازگشت وى به‌عنوان نمايندهٔ بخش ترک‌نشين قبرس در مذاکرات بين دو جامعه مى‌باشند، وى آمادگى خود را به‌عنوان مذاکره‌کننده با طرف يونانى اعلام مى‌نمايد.

Asalbanoo
07-07-2007, 09:02
دوره مذاکرات

در سال ۱۹۷۵ هم‌زمان با آغاز مذاکرات دو جامعهٔ قبرس شوراى امنيت سازمان ملل‌ قطعنامه‌اى را در خصوص قبرس به تصويب رساند. از ۲۸ آوريل ۱۹۷۵ تا ۲۱ فوريه ۱۹۷۶ پنج دور مذاکره بين دو جامعهٔ قبرس در وين انجام گرفت. در دور پنجم گفتگوها خاوير پرز دوکوئيار (Mr. Javier perez de de Cuellar) نمايندهٔ ويژهٔ دبير کل سازمان ملل‌متحد نيز حضور داشت و در اين زمان در خصوص مسائل اساسى و سرزمينى بحث و گفتگو به‌عمل آمد.در ژانويه و فوريهٔ ۱۹۷۷ دنکتاش و ماکاريوس در نيکوزيا با يکديگر ملاقات نمودند که در دور دوم اين مذاکرات دبير کل سازمان ملل‌متحد (Un Secretary General) نيز حضور داشت و مطالب زير در دستور مذاکرات قرار گرفت.- طرفين در جستجوى استقلال، عدم تعهد و يک کشور دو جامعه‌اى فدرالى هستند.- سرزمين‌هاى هر يک از دو جامعه بايد براساس شرايط اقتصادى و حاصلخيزى مورد مذاکره قرار گيرد.- آزادى تحرک و جابه‌جائى و آزادى اسکان و مالکيت از خصوصيات بارز جمهورى فدرال و دوجامعه‌اى خواهد بود.- قدرت و نحوهٔ کار حکومت مرکزى بايد در جهت حفظ تماميت کشور با توجه به خصوصيات دوجامعه‌اى مورد توجه قرار گيرد.شش دور از اين مذاکرات بدون حصول به يک موقعيت قابل توجه در وين ادامه يافت و مذاکرات دور هفتم با مرگ ناگهانى ماکاريوس در سوم اوت ۱۹۷۷ ناتمام ماند. مرگ مارکاريوس باعث ايجاد خلاء در قبرس شد و کيپريانو رئيس مجلس نمايندگان، طبق قانون‌اساسى عهده‌دار امور رياست جمهورى شد و در پنجم فوريهٔ ۱۹۷۸ نيز به سمت رياست‌جمهورى انتخاب گرديد. البته ترک‌هاى قبرس و دولت ترکيه رياست جمهورى وى را مورد قبول قرار ندادند.در ژانويهٔ ۱۹۷۸ دبير کل سازمان ملل‌متحد از قبرس بازديد نمود و قرار شد تا کيپريانو و دنکتاش در دور جديدى از مذاکرات شرکت نمايند و مقرر شد تا قبل از اين ملاقات، طرفين پيشنهادات خود را تسليم دبير کل نمايند. طرف ترک در تاريخ ۱۳ آوريل ۱۹۷۸ طرح خود را تسليم دبير کل نمود، ولى طرف يونانى پيشنهادهاى طرف ترک را به‌طور اصولى غير قابل قبول براى شروع مذاکرات اعلام نمود.در تاريخ ۱۸ و ۱۹ ماه مه ۱۹۷۹ تحت نظارت سازمان ملل‌متحد طرفين در يک ملاقات سطح بالا به يک توافق ۱۰ ماده‌اى به‌منظور از سرگيرى مذاکرات دست يافتند که در طول مذاکرات بين دو جامعه موفقيت قابل ملاحظه بود و بعداً به‌صورت چارچوبى براى مذاکرات طرفين مورد استفاده قرار گرفت.موافقت‌نامه‌ٔ مزبرور به‌شرح ذيل مى‌باشد:- طرفين توافق کردند که مذاکرات بين دو جامعه در تاريخ ۱۵ ژوئن ۱۹۷۹ از سر گرفته شود.- مبناى مذاکرات طرفين توافقنامه‌اى است که در ۱۲ فوريه ۱۹۷۷ بين ماکاريوس و دنکتاش به‌عمل آمد و همچنين قطعنامه‌هاى سازمان ملل‌متحد در خصوص قبرس.- احترام به حقوق بشر و آزادى‌هاى اساسى براى کليهٔ شهروندان جمهورى قبرس.- مذاکرات همه‌جانبه‌هاى سرزمين و قانون‌اساسى را در بر خواهد گرفت.- حصول توافق در مورد اسکان مجدد مردم در واروشا تحت نظارت سازمان ملل‌متحد اولويت داده خواهد شد و بعد از رسيدن به توافق همه‌جانبه در اين مورد به ساير مسائل قبرس رسيدگى خواهد شد.- طرفين توافق به‌عمل آوردند که از هر عمل که باعث شکست مذاکرات و در نتيجه باعث از دست رفتن دستاوردهاى قبلى شود اجتناب نمايند و با يک روح تفاهم و اطمينان متقابل به شرايط عادى بازگردند.- مسئلهٔ غير نظامى کردن جمهورى قبرس مدنظر قرار گرفته و مطالب مربوطه مورد بحث قرار گيرد.- استقلال، حاکميت و تماميت ارضى و غير متعهد بودن جمهورى مى‌بايست تضمين شود و همچنين از هر عملى که باعث الحاق قسمتى يا تمام خاک قبرس به کشورهاى ديگر شود و همچنين تقسيم و يا ضميمه شدن آن اجتناب شود.- مذاکرات بين دو جامعه به وجهى مستمر و بدون تأخير دنبال شود.- مذاکرات بين دو جامعه در نيکوزيا انجام شود.همان‌طور که در موافقت‌نامهٔ مه ۱۹۷۹ ذکر شده بود، مذاکرات بين دو جامعه در ۱۵ ژوئن ۱۹۷۹ در نيکوزيا با شرکت معاون دبير کل سازمان ملل در نيکوزيا آغاز شد ولى طرفين بر سر دستور مذاکرات به توافق نرسيدند و بدين ترتيب مذاکرات تا نهم اوت ۱۹۸۰ که از سر گرفته شد به تعويق افتاد.در فاصلهٔ سال‌هاى ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ نيز دور جديدى از مذاکرات بين دو جامعه با حضور نمايندگان دو طرف و هيئتى از سازمان ملل‌متحد در نيکوزيا به‌عمل آمد و دستور تمام جلسات اين دور از مذاکرات جامهٔ عمل پوشانيدن به توافقنامهٔ ده ماده‌اى ۱۹ مه ۱۹۷۹ بود.

Asalbanoo
07-07-2007, 09:04
روابط سیاسی


روابط اقتصادی

روابط فرهنگی


روابط اقتصادى

در خصوص روابط دوجانبهٔ اقتصادى قابل ذکر است که وزير بازرگانى جمهورى اسلامى ايران به‌دنبال ديدار وزير معادن قبرس از ايران، در اواخر سال ۱۳۷۱ در ديدار از قبرس و به‌منظور توسعهٔ روابط اقتصادى دوجانبه يک يادداشت تفاهم در خصوص توسعه و تعميق روابط اقتصادى را به امضاء رساندند.به‌دنبال اين حرکت مثبت و به‌منظور توسعهٔ روابط اقتصادى و سياسى آقاى بروجردى معاون وزير خارجهٔ جمهورى اسلامى ايران در شهريور ماه ۱۳۷۲ ضمن سفر به قبرس و مذاکرات متعدد در خصوص چگونگى گسترش روابط دوجانبه در خصوص برپائى نمايشگاه اختصاصى جمهورى اسلامى ايران در قبرس اقدامات لازم را به‌عمل آوردند. در خصوص برپائى نمايشگاه اختصاصى جمهورى اسلامى ايران وزير بازرگانى جمهورى اسلامى ايران در اواخر شهريور ماه ۱۳۷۲ به قبرس سفر و نمايشگاه جمهورى اسلامى ايران با حضور رئيس‌جمهور قبرس افتتاح گرديد. اهميت اين مسئله به اين است که در حال حاضر تنها دو کشور يونان و ايران در قبرس موفق به ايجاد نمايشگاه اختصاصى شده‌اند. رئيس‌جمهور قبرس طبق قرار قبلى مى‌بايست در مدت زمانى کمتر از يک ساعت در نمايشگاه جمهورى اسلامى ايران حضور يابد ولى به‌دليل اهميت دادن به توسعهٔ روابط اقتصادى بيش از دو ساعت در نمايشگاه حاضر و از تمام غرفه‌ها بازديد نمودند. در ادامهٔ اين روند وزير صنعت و بازرگانى قبرس به همراه معاون خود جهت شرکت در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللى تهران در مهر ماه ۱۳۷۲ وارد ايران شدند. وزير بازرگانى قبرس در ضمن ديدار از نمايشگاه چندين‌بار تعجب و خوشحالى خويش را از حجم وسيع پيشرفت‌هاى صنعتى ايران اظهار داشت و در ملاقات‌هاى خويش با وزيران بازرگانى و معادن و فرهنگ جمهورى اسلامى ايران آمادگى کشور متبوع خود را نسبت به تعميق و گسترش روابط همه‌جانبه با جمهورى اسلامى ايران بيان داشت. ايشان در ضمن خواستار به اجراء درآمدن توافقات اقتصادى بين دو کشور گرديد.


روابط فرهنگى

در خصوص روابط فرهنگى بايد اظهار داشت که بعد از سفر وزير بازرگانى و صنعت قبرس به ايران در مهرماه ۱۳۷۲ و در ملاقات با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، ايشان خواستار امضاء يادداشت تفاهمى در خصوص روابط فرهنگى گرديد و در ادامهٔ مذاکرات دوجانبه در اين خصوص توافق به‌عمل آمد که در آغاز دولت قبرس چارچوب اوليهٔ دستور کار در اين خصوص را ارائه و بعد دولت جمهورى اسلامى ايران نظريات خود را اعلام و در سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى به قبرس يادداشت تفاهم فرهنگى بين دو کشور به امضاء برسد تا آغازى بر توسعهٔ روابط دوجانبه در خصوص مسائل فرهنگى باشد.


يکى از مهمترين مسائل در روابط دوجانبه، تصميم اجلاس سران کشورهاى عضو سازمان همکارى اقتصادى اکو بود. سران عضو اکو در بهمن ۱۳۷۰ در تهران در بيانيهٔ پايانى اعلام کردند که از توصيهٔ شوراى قائم مقامان مبنى بر مشارکت جامعهٔ ترک‌هاى قبرس در فعاليت‌هاى اقتصادي، فرهنگى و فنى اکو بدون خدشه‌دار شدن مواضع دول عضو و در چارچوب قطعنامه‌هاى شوراى امنيت سازمان ملل‌متحد استقبال خواهند کرد. لازم به‌ذکر است که جمهورى اسلامى ايران تا کنون از مواضع جمهورى قبرس دز سازمان اقتصادى اکو حمايت و با عضويت جامعهٔ ترک‌نشين قبرس در اين سازمان مخالفت نموده است.

Asalbanoo
07-07-2007, 09:04
روابط قبل از انقلاب اسلامي: کشور ايران از بدو استقلال قبرس درسال ۱۹۶۰ آن کشور را به رسميت شناخت و از تاريخ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۴۰ بين دو کشور رابطه برقرار شد و سفراى ايران در بيروت در نيکوزيا اکرديته بودند.روابط بعد از انقلاب اسلامي: در تابستان ۱۳۶۷ به‌دليل احساس نياز به برقرارى ارتباط هرچه نزديکتر، سفارت جمهورى اسلامى ايران در نيکوزيا تأسيس و در حد کاردار شروع به فعاليت نمود و کشور قبرس نيز سفير خود در دمشق را در تهران اکرديته نمود. در همان سال وزير خارجهٔ قبرس به تهران آمد و پيرو اين سفر در تاريخ ۱۷ بهمن ۱۳۶۷ يادداشت تفاهم دوجانبه‌اى به امضاء رسيد که به موجب يکى از مواد آن لغو رواديد براى گذرنامه‌هاى سياسى و خدمت بين دو کشور به امضاء دو طرف رسيد. بعد از بازگشائى سفارت جمهورى اسلامى ايران در قبرس معاونت بين‌الملل وزارت امورخارجه جهت شرکت در اجلاس وزراء خارجه جنبش عدم‌تعهد در رأس هيئتى به قبرس سفر نمود.در خصوص روابط دوجانبه بايد گفت که از سال ۱۳۷۱ ما شاهد تحرک سياسى در روابط دو کشور بوده‌ايم و علاوه بر سفر وزير خارجه و وزير معاون قبرس به ايران تبادل‌نظرهائى نيز با آن کشور در جنبش عدم‌تعهد در حد وزراء خارجه داشته‌ايم و اين روند با ورود سفير قبرس به تهران در سال ۱۳۷۱ باعث گرديد تا روابط دو کشور در وضعيت بهترى قرار گيرد. در اواسط سال ۱۳۷۲ در راستاى تعميق و گسترش روابط دوجانبه بين ايران و قبرس، معاون وزير خارجهٔ جمهورى اسلامى ايران جناب آقاى بروجردى به همراه هيئتى به‌منظور گفتگو و مذاکره در خصوص گسترش روابط دوجانبه به قبرس سفر نمودند، ايشان در اين سفر در ملاقات با مقامات بلندپايهٔ کشور قبرس علاقهٔ جمهورى اسلامى ايران در خصوص توسعهٔ روابط دوجانبه را متذکر شدند و مقامات قبرس نيز خشنودى و علاقهٔ فراوان خويش را در خصوص گسترش روابط دوجانبه اعلام داشتند و خواستار توسعهٔ روابط در زمينه‌هاى مختلف فرهنگي، اقتصادى و سياسى گرديدند. در حال حاضر هر دو طرف تمايل به توسعه و گسترش روابط دوجانبه در تمامى زمينه‌ها را دارند.
چگونگى موضع‌گيرى در سازمان‌هاى بين‌المللى برله يا عليه جمهورى اسلامى ايران

قابل ذکر است که در سطح بين‌المللى و به‌خصوص در سازمان ملل، دولت قبرس در روند توسعهٔ روابط دوجانبه تا کنون در خصوص قطعنامهٔ حقوق بشر به جمهورى اسلامى ايران رأى ممتنع داده است و تنها در اجلاس مجمع عمومى در سال ۱۹۹۳ نمايندهٔ قبرس در هنگام رأى‌گيرى در اين خصوص غايب بود. با توجه به روند توسعهٔ روابط دوجانبه انتظار مى‌رود تا دولت قبرس موضع مثبت‌ترى را در خصوص همکارى با جمهورى اسلامى ايران اتخاذ نمايد.