PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انجین چیه؟

Mehran NZ
20-04-2007, 05:38
می شه لطفا یکی یه تعریف درست و حسابی از انجین بازی به ما بده؟
سوالات من :
1.اگه انجین اماده داشته باشیم بازم برنامه نویسی می خوایم؟
2.برنامه ای مثل game maker رو می شه بعنوان انجین به حساب اورد؟
3.انجین بازیهایی مثل doom رو چطور درست کردن؟
4.اگه مثلا انجین doom رو بگیریم اون هم یه محیط برنامه ای مثل game maker داره؟
5.می شه یه انجین مجانی مثل quake3 رو بدید ببینیم چطوری؟
فعلا همینا تا بعد:11:

soldier
20-04-2007, 10:31
سلام

انجین به معنای موتور هست. کار موتور چیه؟
خوب معلومه. کار رو برای انسان راحت میکنه.
حالا این انجین های بازی سازی که میگن.
کار رو برای بازی سازی خیلی ساده میکنه.
چون خودم با گیم میکر کار کردم یه بازی
رو توی چند ساعت درست کردم(با اینکه هنوز بهش عادت نکرده بودم)
اما اون رو با زبان برنامه نویسی حدود 1 الی 2 روز ساختم.
اما باید بگم که هیچ موتوری مثل زبان برنامه نویسی نمیشه.
چون خودم با هر دو کار کردم. هر چه قدر هم انجین قدرت داشته باشه
محدودیت داره و به پای زبان برنامه نویسی نمیرسه. انتخاب با شماست.

1 - تا اندازه کمی نیاز داره که اگر آموزش های اون انجین رو بخونید به راحتی یاد میگیرید.
2 - آره. یکی از معروف ترین انجین های بازی سازی هست. قدرتش هم بد نیست. اما
باید نسبت به کاری که میخواهی انجام بدی باید موتور مناسبی انتخاب کنی.
3 - اون ها رو با زبان های برنامه نویسی ساختن. که خود برنامه اونها رو به کد
تبدیل میکنه به طوری که متوجه نمیشی و کمپایل میکنه(تبدیل میکنه به فایل اجرایی)
4 - من انجین doom رو ندیدم. اما احتمال داره محیط هاشون فرق داشته باشه
چون هر کدوم برای کار خاص خودش قدرت داره پس باید مثل هم نباشن.
5 - من ندارم .اما اگر سرچ کنی حتمآ پیدا میکنی.

امید وارم اطلاعات مفیدی در اختیارتون گذاشته باشم چون من در این ضمینه خیلی تخصص ندارم.
اما اگر میخواستی برنامه نویس بشی من در خدمتم.
موفق باشی.

Mehran NZ
20-04-2007, 11:04
soldier جان خیلی ممنون اطلاعات خوبی بود راستش در مورد همین برنامه نویسی هم سوال دارم
راستش چون که اول راه هستم می خوام به کارم جهت بدم که مثلا حداقل 5 یا 6 سال دیگه بتونم برای بازی برنامه نویسی کنم وخوب هم برنامه نویسی کنم نه مثل رانندگی در تهران می خوام راههایی که نباید رفت و نرم و و از تجربه شما دوستان استفاده کنم (چه پسر خوبیم من)

بیشتر روی چه زبانی تمرکز کنم؟شنیدم برای بازی فقط c++ و گفتن که vb رو بی خیال بشم این حرف تا چه حد درسته؟ بعدش برای ساخت انجین ما باید یه برنامه مثل game maker درست کنیم این یکم زیادی سخت نیست یعنی باید یه برنامه مثل این درست کرد؟

از دوستان عزیز خواهش می کنم سورس این quack3 یا هر انجینی که فقط برای بازی خاصی باشه نه مثل game maker روبدید باهاش کار کنم تا یکم از اینحالت سردرگمی خارج بشم لطفا حجمش هم زیاد نباشه که دایال اپ دارم
با تشکر

*PiNk PaNTHeR*
20-04-2007, 14:13
من هم یک مشکل دارم.
مثلا یک شرکت انجین ایکس رو از کمپانی فلان میخره، بعد بازی رو که بیرون میده چرا با یک انجین دیگه ست؟ با اون انجین، یک انجین برای بازیِ خودش درست میکنه؟

online_amin
30-04-2007, 12:19
منم يه چند تا سئوال داشتم.
چطوري يه موتور مي نويسند. نه....منظورم اين نيست كه بياين و آموزش ساخت موتور رو برام بگين. منظورم اينه كه آيا بايد با يه زبان برنامه نويسي يه برنامه اي نوشت كه توش بشه كارهاي سه بعدي كرد و همچنين اسكريپت هم قبول كنه. يعني برنامه نويسي رو قبول كنه. اين كه خيلي پيچيده ميشه!
يعني ميشه: برنامه نويسي در برنامه نويسي
اميدوارم منظورم رو فهميده باشيد.

Omid_Sadeghvand
01-05-2007, 08:54
.........................................

nezamdoobarareh
01-05-2007, 11:22
برای زبانی که میخوای باهاش بازی بنویسی اصلا vb به دردت نمیخوره. در خیلی از بازیها ( میشه گفت 90 % بازیها ) از c++ استفاده میکنند.
شما برای انجین لازم نیست که یه برنامه مثل گیم میکر درست کنید، ولی اگر درست کنید راحت تر هستید. مثلا با گیم میکر یک محیط اسکریپت نویسی دارید که میتونید همونجا مستقیما تست کنید و خیلی چیزهای دیگه ول اگر این محیط رو درست نکنید باید برای هر کاری برنامه بنویسی اما با نوشتن انجین به صورت گیم میکر خیلی از کارها رو انجین براتون انجام میده و کار شما ساده تر خواهد بود. در کل همه اول میان یه انجین به اون صورت می نویسن بعد میان با انجین بازی رو میسازن.
تازه شما هر وقت که دلتون خواست هم می تونید که انجینتون رو ارتقا بدید و اون رو پیشرفته تر کنید.

سورس انجین رو میخواین ؟؟ تا یک سال پیش که سورس doom3 روی اینترنت پر بود ( حتی کامپایل نشده ). ولی الان خیلی ها به اون کامپایل شدش بیشتر احتیاج دارن چون یه محیط مجازی ساخت بازی بهشون ارائه میده. متاسفانه خودم ندارم وگرنه بهتون میدادم.

در مورد سوال *PINK PANTHER* بگم که وقتی یک شرکت انجینی رو میخره اون رو با سورسش میخره پس میتونه هر کاری دلش خواست باهاش انجام بده. معمولا شرکت ها انجین خریده شده رو ارتقاع میدن و یک انجین بهتر درست میکنن و اسم که خودشون خواستن رو روش میذارن.
اما بعضی از انجین ها هستند که لازم به ارتقاع نیسنتد ( حداقل فعلا ) مثل انجین Unreal Engine 3 که تا حالا بازیهای با گرافیک عالی باهاش ساختن و قدرت ساختن بازی برای کنسول و PC رو داره.
در ضمن بعضی بازیها رو هم با انجین یک بازی دیگه میسازن و فقط ارتقاعش میدن اما اسمش رو عوض نمیکنن مثلا بازی کواک 3 رو با انجین دوم 3 درست کردند و لی اسم انجین رو عوض نکردند.

online_amin جان باید بگم که درسته همچین کاری انجام میدن. فکر کردید کار ساده ایه ؟ خوب اگر ساده بود که بازی رانندگی در تهران این جوری از آب در نمی اومد. البته معمولا به جای این که در انجینی بیان و قابلیت ساخت اشکال سه بعدی رو بذارن میان و یک اکسپورتر با فورمت خاص برای برنامه های سه بعدی مثل max و Maya میسازن تا کارشون راحت تر بشه. ( البته بعضی وقتها هم خود اجین قابلیت سه بعدی سازی رو داره ولی کار انجین کجا و کار برنامه مخصوص این کار کجا ؟ )
در ضمن علاوه بر برنامه نویسی برای این کار، باید با توجه به موضوع بازی بعضی چیزهای دیگه هم معرفی کرد. مثل قوانین جاذبه، اینرثی حرکتی و هر چیزی که برای یک بازی نزدیک به واقعیت نیاز باشه.

خلاصه بگم که کار بسیار سختیه و کاریست که اگر بخوان تک نفری پیموده بشه باید انده برنامه نویسی باشید. ( مثل سازنده انجین دوم 3 که تمام کارهای کلی این انجین توسط یک نفر انجام شده )

Mehran NZ
01-05-2007, 12:43
در ضمن علاوه بر برنامه نویسی برای این کار، باید با توجه به موضوع بازی بعضی چیزهای دیگه هم معرفی کرد. مثل قوانین جاذبه، اینرثی حرکتی و هر چیزی که برای یک بازی نزدیک به واقعیت نیاز باشه.

پس بخاطر همین که رشتمون(مهندسی نرم افزار) اینقدر فیزیک داره؟اگه فیزیک اینقدر مهم بگو تا عمقی تر بخونمش

راستی گرافیک کامپیوتری که بعنوان دروس اختیاری برای ما گذاشتن ربطی به بازی سازی داره ؟ یعنی اموزش بازی سازی یا نه؟

یه سوال دیگه چطوری زبان برنامه نویسی روتوی انجین قرار میدن یعنی خودشون زبان می سازن یا از زبانهای اماده استفاده می کنن؟

smahdis
01-05-2007, 13:17
یه سوال دیگه چطوری زبان برنامه نویسی روتوی انجین قرار میدن یعنی خودشون زبان می سازن یا از زبانهای اماده استفاده می کنن؟

سئوال من هم دقيقا همين هست.
‌چطور اين كار رو ميكنند. راستي اگر فرض كنيم كه من بخوام يك اينجاين بازي بسازم بايد چه كارهايي رو تخصص داشته باشم؟
منظورم اينه كه كدوم زبان برنامه نويسي بهتره؟ C++ كه تحت داس هست، اون چطوري مياد و بازي و يا اينجاين ميسازه؟
من خودم يكم Vb بلدم.

smahdis
01-05-2007, 14:02

سئوال من هم دقيقا همين هست.
‌چطور اين كار رو ميكنند. راستي اگر فرض كنيم كه من بخوام يك اينجاين بازي بسازم بايد چه كارهايي رو تخصص داشته باشم؟
منظورم اينه كه كدوم زبان برنامه نويسي بهتره؟ C++ كه تحت داس هست، اون چطوري مياد و بازي و يا اينجاين ميسازه؟
من خودم يكم Vb بلدم.

hojjat_game_carbon
01-05-2007, 16:39
میشه راهنمای بازی سازی رو بگید؟

nezamdoobarareh
01-05-2007, 20:20
دوستان یک چیز رو بدونید فیزیک رو خودتون باید تویه بازی معرفی کنید، یعنی این که با قوانین ریاظی برای بازی شرح بدید که چجوری یک توپ توسط جاذبه به سمت زمین کشیده میشه. منظورم اینه که تویه برنامه نویسی که نمیشه فرمولهای فیزیک رو استفاده کرد، شما باید از ریاضی استفاده کنید.

در مورد این که اون درس گرافیک به درد میخوره یا نه باید بگم که مطمئنا به دردتون میخوره ولی نمی تونید با اون بازی بسازید. شما برای ساخت بازی نیاز دارید که یک کاراکتر سه بعی بسازید، خوب باید با استفاده از یک برنامه سه بعدی سازی این کاراکتر رو بسازید. برای دیوار هم نیاز دارید که آجرها رو به صورت واقعی نمایش بدید، شما که نمیتونید آجرها رو تک تم با برنامه گرافیکی بازید، پس میاین و یک عکس روی اون شکل سه بعدی به نام دیوار میذارید که به اصطلاح به این عکس تکچر میگن. این تکسچر رو هم به ویله عکاسی و ویاریش اون عکس با برنامه هایی مثل فوتوشاپ میسازن.

بله خود برنامه نویس میاد و زبان میسازه، البته این برای اسکریپت مخصوص خودشون استفاده میشه.
مثلا برنامه نویس برای انجین شرح میده که کاربر با نوشتن کلمه " برو " به شما دستور میده که این جسم در مسیر y به اندازه 2 متر حرکت کنه.
البته بگم که به این راحتی ها هم نیست ها، کامپیوتر زبان ماشین رو میفهمه و زبان ماشین هم تماما باید روشن و واضح باشه. ولی زبان انسان برای ماشین اصلا واضح نیست، چون که انسان در زبانش از احساس استفاده میکنه که کامپیوتر هم چیزی نمی فهمه.
اگر هم برنامه نویس بخواد که از زبان c++ در انجینش استفاده کنه میاد و یه کامپایلر مخصوص انجینش مینویسه. و شما علاوه بر استفاده از زبان C++ باید به دستورهایی که اون کامپایلر میتونه به زبان ماشین ترجمه کنه هم آگاه باشید.

خوب c++ زبان قوی هستش و دایرکس ویندوز هم از این زبان استفاده میکنه. در ضمن تحت داس بودن و یا نبودن این زبان فرقی و اصل کار کامپایلر مورد استفاده شماست نه محیط کاربری !
کامپیلر هستش که میاد و زبان نوشتاری شما رو به زبان ماشین یعنی 01 تبدیل میکنه و برای کامپیوتر قابل فهمش میکنه. در ضمن بگم که تا وقتی که این زبان رو بلد نباشید من نمی تونم بیام و برای شما توضیح بدم که چجوری میشه انجین نوشت. ( چون خودم برنامه نویس حرفه ای نیستم )
در ضمن اگر شما حرفه ای باشید باید از دایرکس و یا OpenGL برای ساخت انجین استفاده کنید. این دو به اصطلاح Base برنامه نویسی برای ویندوز و سیستم عامل ها هستند. این دو رابطی هستند برای برقراری ارتباط میان سخت افزار و نرم افزرا.
البته قابل ذکر هم هست که شما خودتون هم میتونید این رابطه رو مستقیما ایجاد کنید. ولی خیلی خیلی سخته.

برای ساخت انجین اول از همه باید برنامه c++ رو بلد باشید. بعد برید و برنامه نویسی تحت دایرکس و OpenGL رو بخونید و در آخر هم باید برید و برنامه نویسی تحت سیستم عاملها مثل ویندوز XP و Vista و ... رو یاد بگیرید.

کار هر کس نیست خرمن کوفتن گاو نر میخواهد و مرد کهن

( گاوش رو که هست، فقط اگر بتونید مرد مورد نظر بشید خوبه )

Mehran NZ
01-05-2007, 20:47
ایا دایرکس و OpemGL رو تو دانشگاه هم درس میدن؟

nezamdoobarareh
01-05-2007, 23:19
ایا دایرکس و OpenGL رو تو دانشگاه هم درس میدن؟

متاسفانه خیر، این دو تا بیس رو باید خودتون یاد بگیرید.
شما اگر که برنامه نویسی c++ رو بلد باشید با خریدن یکی از آموزش این دوتا که به صورت کتاب تویه بازار وجود داره، میتونید که یک انجین بسازید.
البته بگم که ساخت انجین خیلی سخته، وبهتون پیشنهاد میکنم که اول با ساخت انجینها دو بعدی شروع کنید، گرچه در این موتورها گرافیک حرف اول رو میزنه. اگ تونستم و وقتی کردم، چند تا سورس از این بازیها دو بعدی میذارم تا بتونید اونها رو ببینید و ملاحظه کنید.
یکی از دوستانم توسنته به همراه یکی دیگر از دوستانش یک بازی بیلیارد ساده دوبعدی بسازه.
من خودم هنوز ندیدمش ولی اگر توسنته باشن که تویه بازیشون فیزیک رو رعایت کرده باشن جای تحسین داره. اگر توسنتم و اجازه دان سورسش رو براتون آپ میکنم تا که ازش استفاده کنید.

Mehran NZ
01-05-2007, 23:23
خیلی ممنون دوست عزیز از اطلاعات خوبتون اگه سورسها رو هم بذارید عالی می شه

M o h a m m a d
02-05-2007, 17:08
.........................................

جان ؟ :20:

smahdis
03-05-2007, 13:54
ار توضيحات شما ممنون.
c++ خيلي سخته نه؟ من اصلا هيچ كلاس آموزش c++ رو در اطراف خونمون نميشناسم چقدر بد!؟

يه سئوال:

برای ساخت انجین اول از همه باید برنامه c++ رو بلد باشید. بعد برید و برنامه نویسی تحت دایرکس و OpenGL رو بخونید و در آخر هم باید برید و برنامه نویسی تحت سیستم عاملها مثل ویندوز XP و Vista و ... رو یاد بگیرید.

اين چند وقتيه كه برام سئوال شده كه DirectX محيط برنامه نويسي داره؟ يعني يه محيطي داره براي برنامه نويسي كه توش مثلا نرم افزارهاي 3D رو ميسازند؟! يا كه نه منظور از برنامه نويسي تحت DirectX اينه كه از SDK هاي اون در برنامه هاي ديگه مثل Visual Basic استفاده ميشه؟! (البته من SDK دايركت ايكس براي ويژوال بيسيك رو دارم).

nezamdoobarareh
03-05-2007, 16:00
شما ویژوال بیسیک رو چطور یاد گرفتید ؟؟ کلاس رفتید ؟
اگر ویژوال رو بلد باشید، یاد گیری C++ اون قدر ها هم سخت نیست. تنها چیزی که لازمه وقت و پشتکاره. ( که به شخصه ندارم :31: )
با کتابها هم میشه یاد گرفت.

در جواب سوالتون هم بگم که بله درست میگید، از Sdk دایرکس استفاده میشه. البته دایرکس خیلی خیلی بیس گنده ای داره و تنها یه قسمتش مربوط به بازی هستش. که برای همون قسمت هم کتاب هست و خوب هم آموزش میده. :27:

smahdis
03-05-2007, 21:11
شما ویژوال بیسیک رو چطور یاد گرفتید ؟؟ کلاس رفتید ؟
اگر ویژوال رو بلد باشید، یاد گیری C++ اون قدر ها هم سخت نیست. تنها چیزی که لازمه وقت و پشتکاره. ( که به شخصه ندارم :31: )
با کتابها هم میشه یاد گرفت.

در جواب سوالتون هم بگم که بله درست میگید، از Sdk دایرکس استفاده میشه. البته دایرکس خیلی خیلی بیس گنده ای داره و تنها یه قسمتش مربوط به بازی هستش. که برای همون قسمت هم کتاب هست و خوب هم آموزش میده. :27:

خيلي ممنون.
من VB6 رو كلاس رفتم(كه البته به من خيلي از چيزها رو ياد نداد) بعد هم متوجه شدم كه يك ورژن ديگه از VB اومده كه اسمش هم .NET هست. نشستيم پشت اين دات نت و كار كرديم تا يكم چيز حاليم شد.
ولي ميگم اگر من برم و C++ رو ياد بگيرم، آيا از دايركت ايكس براي C++ اس دي كا(SDK) يي هست كه بتونيم از دايركت ايكس در اون محيط استفاده كنم؟ يا كه نه اين SDK فقط براي Microsoft Visual Studio هست؟ اگر اين طوري باشه يعني فقط براي Visual Studio باشه كه با هم جور در نمياد چون شما و خيلي هاي ديگه ميگيد كه Visual Basic زبان خوبي براي كارهاي تري دي نيست. پس ميشه يه زبان از بين مجموعه ي Visual Studio برام معرفي كني كه بتونه جاي خالي C++ رو پر كنه؟!

nezamdoobarareh
04-05-2007, 00:25
عزیزم زبان C++ هم یکی از چندین زبان ویژوال هستش و اصلا نگرانش نباش. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif

در ضمن قابل ذکر هست که بگم دایرکس 9 از نسخه ویژوال 6 به بعد رو ساپورت میکنه. یعنی یا 6 و یا .net !!

smahdis
04-05-2007, 11:38
عزیزم زبان C++ هم یکی از چندین زبان ویژوال هستش و اصلا نگرانش نباش. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif

در ضمن قابل ذکر هست که بگم دایرکس 9 از نسخه ویژوال 6 به بعد رو ساپورت میکنه. یعنی یا 6 و یا .net !!

منظور شما از نسخه ويژوال c++ همون Visual C++ هست؟!
ميگم اين Visual C++ به گرد پاي خود c++ خالي ميرسه يا نه؟
ببخشيد كه اينقدر سئوال ميكنم ميخوام خوب تفهيم بشه.
بعد اگر Visual C++ بگيرم نسبت به ويژوال بيسيك كه خيلي بهتره نه؟! و آيا Visual C++ براي ساخت موتور بازيها خوب هست؟!

باز هم ممنون. ببخشيد ها.

nezamdoobarareh
04-05-2007, 13:26
آره بابا این ویژوال c++ همون C++ هستش تازه این برنامه با خود ویژوال آپدیت میشه. مثلا الان .net آخرنی ورژن این برنامست. ولی در کل فرق زیادی با نسخه های قبلی نمی کنند. فقط محیط برنامه و کامپایلر و یه چند تا دستور بهتر و اضافه میشه. ( البته برای C++ )
از نظر کاری هم ویزوال C++ خیلی بهتر از ویژوال بیسیک هستش. با این هم میشه بازی بنویسید.
الان دایرکس 9 از ویژوال 6 به بعد رو ساپورت میکنه. یعنی نسخه ویژوال 6 و .NET رو فقط ساپورت میکنه. میتونی نسخه SDK دایرکس رو هم از اینترنت دانلود کنی. ( خود مایکروسافت به صورت مجانی گذاشتش. )

smahdis
05-05-2007, 08:22
آره بابا این ویژوال c++ همون C++ هستش تازه این برنامه با خود ویژوال آپدیت میشه. مثلا الان .net آخرنی ورژن این برنامست. ولی در کل فرق زیادی با نسخه های قبلی نمی کنند. فقط محیط برنامه و کامپایلر و یه چند تا دستور بهتر و اضافه میشه. ( البته برای C++ )
از نظر کاری هم ویزوال C++ خیلی بهتر از ویژوال بیسیک هستش. با این هم میشه بازی بنویسید.
الان دایرکس 9 از ویژوال 6 به بعد رو ساپورت میکنه. یعنی نسخه ویژوال 6 و .NET رو فقط ساپورت میکنه. میتونی نسخه SDK دایرکس رو هم از اینترنت دانلود کنی. ( خود مایکروسافت به صورت مجانی گذاشتش. )

آقا خيلي ممنونم از شما براي اين توضيحتتون.
من DirectX SDK رو دارم ورژن 9 رو.

يه سئوال ديگه:
ميگم اين بازي هاي استراتژي كه اكثرآ و معمولا 2 بعدي هستند، زمين ها شون رو چطوري ميسازند.
خود زمين طوري هست كه آدم فكر ميكنه سه بعدي هست. يعني دوربين از بالا يكم مايل به پايين داره صحنه رو نشون ميده.
ميخواستم بدونم كه آيا اين صحنه اي رو كه داره نشون ميده، يك عكس هست كه قبلا در 3Ds Max يا نرم افزارهاي ديگه از يك نماي خاص رندر شده و اون رو وقتي در بازي ميزارنش، آدم فكر ميكنه صحنه داره از بالا نشون داده ميشه؟!
پس اگر اينطوري باشه، خونه ها، خيابون ها، مغازه ها و ماشينها و... رو با اين روش ميسازند(البته بعضي ها رو به صورت فريم به فريم) درسته؟!

nezamdoobarareh
05-05-2007, 11:37
آقا خيلي ممنونم از شما براي اين توضيحتتون.
من DirectX SDK رو دارم ورژن 9 رو.

خواهش میکنم.

يه سئوال ديگه:
ميگم اين بازي هاي استراتژي كه اكثرآ و معمولا 2 بعدي هستند، زمين ها شون رو چطوري ميسازند.
خود زمين طوري هست كه آدم فكر ميكنه سه بعدي هست. يعني دوربين از بالا يكم مايل به پايين داره صحنه رو نشون ميده.
ميخواستم بدونم كه آيا اين صحنه اي رو كه داره نشون ميده، يك عكس هست كه قبلا در 3Ds Max يا نرم افزارهاي ديگه از يك نماي خاص رندر شده و اون رو وقتي در بازي ميزارنش، آدم فكر ميكنه صحنه داره از بالا نشون داده ميشه؟!
پس اگر اينطوري باشه، خونه ها، خيابون ها، مغازه ها و ماشينها و... رو با اين روش ميسازند(البته بعضي ها رو به صورت فريم به فريم) درسته؟!

بله درسته، اینها رو قبلا در یک برنامه سه بعدی و یا چند تا طراح حرفه ای میسازن و در بازی استفاده میکنند. البته در بازیهای معروف این سبک ماجرا یه کم پیچیده تر میشه. چون که میان و برای همین طرح دو بعدی پس زمینه یک حجم سه بعدی میسازن که ارتفاع و .. رو مشخص میکنه.
اگر تونستی بازی دسپرادوز 2 رو که شبیه کماندوز هستش رو گیر بیار و همین طور Cheat های این بازی رو، یکی از چت های بازی این حجم سه بعدی رو نمایان میکنه و برای شما که می خواین بفهمید چه جوری خیلی این کار رو انجام میدن، خوبه و در رسیدن به جواب درست کمکتون میکنه.

راستی در مورد آپلود اون بازی که دوستم ساخته بگم که هنوز ندیدمش و همینطور بگم که ممکنه راظی نشه و سورسش رو به من نده تا بذارم اینجا. ولی هر موقع وقت بکنم میگردم و بازی به همراه سورسش براتون میذارم.