PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل هارد Sata

hamidreza_buddy
16-04-2007, 22:25
سلام
من هارد SATA دارم. ولی این هارد اعصاب منو داغون کرده.
از وقتی خریدمش همیشه مشکل داشته. جوری که بعد از یه مدت (رندوم) که تو ویندوزی و همه چیز به خوبی و خوشی می گذره، یه دفه هاردو نمی شناسه و کامپیوتر ریست میشه. قبل از اینکه اینجوری بشه هم یه تقه میده!
قبلاً قابل تحمل بود چون چن روز یه بار اینجوری می شد و من هم با کابلش ور می رفتم و درست می شد.
ولی الان اصلاً بالا نمی یاد. یعنی یا خیلی سریع تقه میده و ریست میشه (هنوز ویندوز بالا نیومده) و یا بعضی موقع هم از اون صفحۀ اول بایو س تکون نمی خوره و حتی del هم که بزنی هیچی به هیچی! باید دستی ریست کنی.
خود هارد و کابل دیتا و برقش رو هم امتحان کردم رو سیستم بچه ها و سالم بودن.
آیا شما با همچین موردی مواجه شدین؟ لطفاً کمک کنید.
یکی از بچه ها می گفت ممکنه مال مادربورد باشه. شاید هم مال power که برق کافی به هارد نمی رسونه (این نظریۀ خودمه!)
منتظر یاریتان هستم.
با تشکر

rasool1
16-04-2007, 23:37
دوست عزیز دو احتمال وجود دارد 1-که ضعیف است اینکه پاور شما نمی تواند جریان مورد نیاز هارد شما را تامین نماید که این مورد را با بستن هارد به یک کیس یا پاور دیگه امتحان کنی و 2- که احتمال آن قوی تر است اینکه هارد شما با مشکل مواجه شده اگه این احتمال باشه سعی کن حتما یک بک آپ از هاردت داشته باشی و اونو ببر گارانتی یا علی

rasool1
16-04-2007, 23:40
دوست عزیز دو احتمال وجود دارد 1-که ضعیف است اینکه پاور شما نمی تواند جریان مورد نیاز هارد شما را تامین نماید که این مورد را با بستن هارد به یک کیس یا پاور دیگه امتحان کنی و 2- که احتمال آن قوی تر است اینکه هارد شما با مشکل مواجه شده اگه این احتمال باشه سعی کن حتما یک بک آپ از هاردت داشته باشی و اونو ببر گارانتی یا علی

arash the archer
17-04-2007, 20:10
بايوس رو آپديت کنين ؛ اگه ممکن هست مدل اون رو دقيق بگين تا يه نگاهي به سايت بندازيم ببينيم براي اون پچي اومده يا اشاره اي به اين موضوع شده ؟
موردي هم که تجربه خود منه اينه که برق هارد رو از فيشي بگيرين که هيچ ديوايس ديگه اي به اون وصل نباشه حتي فلاپي (يه سيم برق که تنها و تنها به هارد وصله)

Lord_theOne
20-04-2007, 07:50
مشكل از برد هارد است هاردت كم كم دارد غزل خداحافظي را مي خواند ببرش گارانتي

peyman_nn
23-04-2007, 19:24
وقتی تقه می کنه هارد خرابه
مواظب اطلاعاتت باش

arash the archer
24-04-2007, 13:11
به نظر من جاي نگراني نداره هارد منم همين حالت رو داشت تا اينکه با انجام موارد بالا که گفتم مشکل حل شد و الان هم 2 ساله از اون موضوع گذشته

hamidreza_buddy
24-04-2007, 19:05
سلام
با تشکر از همه
درست شد. کابل برق sata خوب جا نرفته بود (از اون طرفی که وصله به کابل پاور). یه جدید گذاشتم درست شد.
الان سه چار روزه که روبراهه و در طی این مدت فقط یه بار صدا داد و خاموش شد. دیگه اصلاً نمی شناختش مجبور شدم یه کم با کابلش ور برم درست شد. الانم که مشکلی نداره.
بردم هم msi k8 neo4 هست. تا به حال هم یه بار هم بایوس رو آپدیت کردم.

Case & Power
24-04-2007, 19:25
به نام خدا

دوست خوب من؛
سلام،

اخطار

حتما در بازار سخت افزار امروزی ، متوجه مرجوعی بالای هاردها شده اید . چند نکته در این موضوع دخیلند :

1- کیفیت پایین قطعات استفاده شده در اینگونه هاردها.

2- عدم استفاده از کانکتور برق خروجی پاور، مخصوص SATA . اگر به کانکتورخروجی مستقیم SATA در پاورهای جدید توجه فرمایید ، ملاحظه می کنید که سه خروجی اصلی 12و 5 و3/3 ولت با رنگهای زرد، قرمز ، نارنجی برروی اینگونه خروجی ها وجود دارد . که متاسفانه بعضا مشاهده می شود ، افراد با استفاده از تبدیل کانکتور IDE به SATA اقدام به راه اندازی اینگونه هاردها می نمایند . نکته مهم اینجاست که ایشان با این روش ، عملا ولتاژ 3/3 ولت ( شاخه نارنجی رنگ خروجی پاور ) را به هارد SATA خود نمی رسانند و عملا بار رگوله کردن این ولتاژ بر روی رگولاتور 5 ولت هارد اضافه می گردد. این مورد بدون شک موجب آسیب و کاهش کارآیی هارد SATA می گردد که لازم است در بحثهای بعدی به صورت جامع تری از آن سخن بگوییم.

کانکتور Molex معروف به IDE :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

- درشکل بالا نمونه کانکتور 4 پین مولکس را ملاحظه می نمایید که اغلب جهت راه اندازی فنها، اپتیکال درایوها و هاردهای قدیمی معروف به IDE استفاده می گردند.

کانکتور Serial ATA معروف به SATA :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

- در شکل بالا، نمونه کانکتورمخصوص هاردهای SATA راملاحظه می فرمایید. اگر دقت نمایید در اینگونه کانکتورها از سه خروجی اصلی پاور یعنی خروجی های 3/3 و 5 و 12 با رنگهای نارنجی، قرمز و زرد استفاده شده است. نکته مهم در این بحث استفاده اشتباه از کانکتورهای تبدیل IDE به SATA می باشد. در این روش شما عملا ولتاژ نارنجی رنگ یعنی همان 3/3 ولت خروجی پاور را به هار SATA خود نمی رسانید. درست است که در این حالت هم هارد SATA کار می کند ولی با این روش شما عملا قابلیت های هارد SATA خود را کاهش داده اید و علاوه بر آن هارد خود را در معرض آسیب جدی قرار داده اید.

3- در هنگام اسمبل نمودن سیستم ، حتما حتما حتما دقت نمایید که از شاخه ای که برای راه اندازی هاردهای خود استفاده می نمایید ، خروجی دیگری ( مخصوصا مخصوصا مخصوصا برای راه اندازی فن ) نگیرید . این مورد باعث تاثیر مستقیم هارمونیک های ایجاد شده از الکتروموتور فن بر روی هارد شما می گردد. هارمونیک از بحثهای مهمی می باشد که عدم توجه به آن از سوی تولیدکنندگان سخت افزار و سیستم بندها ، گریبان بسیاری از آنها را گرفته است و مرجوعی بالای کالای ایشان را به دنبال داشته است .

4- عدم استفاده از پاور استاندارد و مطابق با سخت افزار به کاربرده شده . بیشترین تاثیر و خللی که منبع تغذیه غیر استاندارد و نا مناسب ( بنا بر شرایط توان مصرفی سیستم ، ویرایش پاور ، دامنه نویز خروجی پاور و .......) بر سخت افزار شما می گذارد ، آسیب رسانی به هارد شما می باشد. همانطور که مستحضر می باشید ، دامنه فرکانس و ولتاژ کاری هارد ، از اغلب قطعات سخت افزاری محدود تر و طبیعتا ضعف بیشتری را در این زمینه از خود نشان می دهد .

ببخشید که مجبورم فهرست وار به قضایا اشاره داشته باشم . بسیاری از موارد فوق نیاز به تشریح و توضیحات فنی دارند که انشاءا.. در فرصت های بعدی در مورد آنها بحث خواهیم نمود.

با تقدیم احترام