PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش تدوين ويدئويي

mahyarbadry
13-04-2007, 22:28
اصول تدوين قسمت 1

دستگاههاي مونتاژ کامپيوتر غير خطي امروزه قادرند هر افکتي که شما مي توانيد تصور کنيد را اجرا کنند. به همين دليل
وسوسه کننده است که بخواهيم مخاطب خود را با توليدات پر زرق و برق تحت تاثير قرار دهيد
اما هر گاه در برنامه اي تکنيک توجه بيننده را بسوي خود جلب کند ( مخصوصا" در برنامه هاي داستاني) شما توجه را از
پيام اصلي خود به سوي تکنيک منحرف کرده ايد . حرفه اي ها يا شايد بهتر بگويم هنرمندان واقعي مي دانند که تکنيک در
يک برنامه وقتي خوب است که ديده نشود و وقتي اجرا مي شود بيننده عادي متوجه نشود.
اگر چه در آگهي ها و برنامه هاي تبليغاتي و ويدئو موزيک ها در محدوده اي هستيم که تکنيک هاي توليدي( مخصوصا" در
مورد مونتاژ) بعنوان نوعيشادي بصري براي مسحور کردن مخاطب استفاده مي شود . مثلا در تدوين ويدئويي شما قادر خواهيد
بود تقريبا" هر افکتي با هر سليقه اي را ايجاد نماييد.
اگرچه بنظر مي رسد که اصول تدوين فيلم در آگهي هاي تجاري و موزيک ويدئو ها کم کم متحول مي شوند اما برنامه هاي مهم
مخصوصا" فيلمهاي داستاني روند پيشين تدويني خود را ادامه ميدهند . بعنوان نمونه قصد دارم به آنها مراجعه کنم .
ابتدا به برخي از اصول ابتدايي در توليدات تک دوربينه و برنامه هاي داستاني فيلم اشاره کنم که در قسمت هاي بعدي خواهم گفت .

mahyarbadry
13-04-2007, 22:29
برش يا کات در چه زماني خوب عمل مي کند که دليلي براي آن وجود داشته باشد
براي برش يا انتقال از يک نما به نماي ديگر خطر از دست دادن توجه مخاطب وبه تبع آن دور شدن از داستان يا موضوع فيلم
وجود دارد هنگامي که انتقال تصويري يا برش ا محتواي داستان مناسبت داشت بايد اين برش ديده نشود
مثلا" اگر دريک صحنه دراماتيک شخصي به يک نقطه خيره شده مي توانيم براي ايجاد انگيزه به چيزي که توجه هنرپيشه را
بخ خود جلب کرده برش کنيم
وقتي کسي حرفش را قطع مي کند و ديگري شروع به حرف زدن مي کند براي ايجاد انگيزه بايد به شخص دوم کات کنيم .
اگر صداي باز شدن دري را مي شنويم يا اگر کسي خارج از نما حرفي مي زند اغلب ما انتظار داريم نمايي ببينيم از اين که
آن شخص کيست .
اگر کسي شي عجيبي را بر مي دارد تا آن را وارسي نمايد طبيعي است که يک نماي بسته ( اينسرت )از آن شي ارائه شود.
انشاا.. در قسمت بعدي در خدمتتان خواهم بود

mahyarbadry
13-04-2007, 22:30
هر زماني که ممکن بود به موضوعات داراي حرکت برش بزنيد
اگر در حرکت مجبور به برش کردن شديد آن حرکت توجه را از برش شما منحرف خواهد نمود و برش ( انتقال تصويري) را
روان مي کند و اگر پرش کوچکي هم در کات شما وجود داشته باشد کمتر جلب توجه مي کند چون تماشاگران کاملا" جذب
حرکت هستند .
اگر مردي در حال بلند شدن از روي صندلي است مي توانيد نقطه مياني حرکت را براي کات انتخاب کنيد در اين صورت
قسمتي از حرکت را در هر دو نما ي برش شده به هم مي توان ديد .
نکته مهم اينکه در برش اين دو نما حتما" زاويه دوربين 30 درجه تغيير کرده باشد

sorenatatu
26-09-2007, 00:12
مهیار جان دستت درد نکنه خیلی جالب بود البته اگه ادامه داشته باشه جالب تر میشه

Javad_Ed
26-09-2007, 13:33
سلام دستت درد نکنه مهیار جان
ولی یه گله ،شما ما رو از ulead video کشوندی توی edius حالا رفتی آموزشت رو ول کردی و ما مثل خر توی گل گیر
کردم ،هر سوالی هم می کنم کسی جواب نمی ده ،فکر کنم هیچ کس به غیر از شما بلد نیست،
لطف کن و آمزشت رو ادامه بده یا به سوال های من توی تاپیک های دیگه جواب بده یا یه منبع فارسی ،انگلیسی و یا اگه cd اموزشی داره بگو بما تا بعضی مشکلاتم حل بشه
ببین چقدر راه جلو ی پات گذاشتم ،یکاری بکن دیگه
mer30 از تمامی دوستان

sorenatatu
27-09-2007, 19:41
آقا مهیار دستت درد نکنه خیلی جالب بود میتونی یک کتاب معرفی کنی که تمام این مطالب به صورت مفصل

مفصل داشته باشه چون من خیلی وقت دنبال یک کتاب با این مطالب هستم البته چند تا پیدا کردم اما خوب

مسلما اونی که شما معرفی کنی خیلی کامل تر ممنون میشم اگه راهنمایی کنی