PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رپ و هیپ هاپ

Metalzadeh
13-04-2007, 02:51
هیپ‌هاپ سبکی از موسیقی است که اصولاً با نام موسیقی رپ شناخته می شود . این سبک از اواسط ۱۹۷۰ تا به امروز در آمریکا رواج دارد . و از سال ۱۹۸۰ به بعد از مردمی ترین موسیقی های آمریکا به عنوان زیرمجموعه‌ای از موسیقی‌های پاپ به‌شمار می‌آید . این سبک دو زیرمجموعه اصلی دارد که شامل رپ‌زدن و دی‌جی‌گری می‌شود.

رپ یک نوع طرز گویش و خوانندگی است که توسط سیاه‌پوستان امریکایی برای مبارزه با تبعیض نژادی ابداع شد.از بزرگ‌ترین خوانندگان آن می‌توان به توپاک و امینم و کانیه وست اشاره کرد. رپ ابتدا به زبان انگلیسی و بعد آلمانی فرانسه و فارسی رایج شده هم اکنون خوانندگان رپ فارسی با استفاده از استودیوهای زیرزمینی کار خود را پیش می‌برند .گویش رپ و رپ خوانی از رنگین پوست های امریکایی جان گرفته و به دلیل مبارزه با تبعیض نپادی صورت گرفته و هم اکنون بر لب و دهان رپرهای این نسل می چرخد.کار رپرهای ایرانی دارای فرق هایی با رپرهای امریکایی و المانی و فرانسوی است.که می توان رپ پرشین را تک در دنیا خواند.

این گونه از موسیقی بر گونه‌های دیگر موسیقی نیز تاثیراتی داشته است.

فرهنگ رپ، فرهنگی که خصوصاً به جوانان سیاه و اقشار تحتانی در جوامع غرب تعلق دارد، از آمریکا سرچشمه گرفته و شورشگران سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. رپ فرهنگ کوچه و خیابان است که با استفاده از ابزار و آلات بسیار محدود و ابتدائی، توجه افراد را بخود جلب میکند. نقاشیهای بسیار هنرمندانه و مبتکرانه بر دیوارهای شهر، شعارنویسی با خط مخصوص، رقص های پر تحرک در گوشه خیابان و ترانه خوانی با سبک خاص، همگی اجزایی از فرهنگ رپ هستند. کلام موسیقی رپ با بحر طویل قابل مقایسه است. کلمات تقریباً بصورت صحبت عادی ادا میشوند، و ضربی قوی آنرا همراهی میکند. انقطاع ها و برگشتها در نحوه نواختن ضرب و صدای خراش گونه ای که با تبدیل صفحه گرامافون به یک آلت موسیقی ایجاد شده، تحرک و شوری بیسابقه بر شنونده بر می انگیزد.موسیقی رپ از تکامل اشکال دیگری از موسیقی سیاهان در محله های فقیرنشین برانکس نیویورک و تا حدودی هارلم شکل گرفته است. این محلات، نقطه تمرکز گروههائی از سیاهان است که سالها پیش تحت شرایط فلاکت بار اقتصادی مجبور به مهاجرت از ایالات جنوبی به شهرهای بزرگ نظیر نیویورک شدند. آنها کار در مزارع را رها کرده و به پرولتر تبدیل گشتند. اما اگر به ریشه ها و ماخذ این موسیقی باز گردیم به غرب آفریقا و سرود های کستایش ساوانا می رسیم. در نیجریه و گامبیا نیز تکخوانهائی وجود دارند که طنزهای اجتماعی را بشکل ترانه و نقالی اجراء میکنند و این بسیار به رپ شبیه است. موسیقی رپ از طریق محلات فقیر نشین نیویورک که محل تلاقی توده مهاجر جزایر کارائیب با توده سیاه میباشد، بر موسیقی رگه تاثیر نهاده است.اواخر دهه ۱۹۶۰، وقتی که آمریکا زیر ضربه مبارزات انقلابی در شورهای تحت سلطه اش، خصوصاً ویتنام، قرار داشت و انقلاب چین نیز بر شورشگران و انقلابیون در ایالات متحده تاثیر نهاده بود و دریچه ای از آگاهی طبقه کارگر و دورنمای انقلابی را برویشان گشوده بود، در شهرهای بزرگ آمریکا تضادهای طبقاتی میان سیاه با بورژوازی امپریالیستی و پایه های اجتماعیش حدت و شدتی فوق العاده یافته بود. بین محلات فقیرنشین سیاه با سایر نقاط شهر نیویورک، چیزی شبیه به خط مرزی وجود داشت . خط مرزی شاهد درگیری میان دسته های متشکل سفیدهای نژاد پرست و پلیس از یکطرف با گروه های بزرگ و متشکل جوانان سیاه بود. تشکیل این گروه ها، پاسخی ضروری به تعرضات و سرکوبگریهای مداوم حکومت علیه ساکنان بیغوله های نیویورک بحساب میآمد. گروه های رپ از دل همین تشکلات شورشی سیاه شکل گرفت.

موسیقی خیابانی رپ که نخست توسط گروههای کوچک سیاه پوست در محدوده محلات اجرا می شد از سال 1979 پا بعرصه بازار موسیقی گذاشت. افشاگری از رپ‌های ارتجاعی و تجارتی یکی از وظایف خوانندگان مترقی و انقلابی رپ، و در قالب ترانه های رپ است. این کار را رپ‌خوانهای انقلابی نظیر " دی" بارها انجام داده اند. مثلا در سال ۱۰۷۹، ترانه ای تجارتی خوانده شد که در آن از خوش بودن و جشن گرفتن و کاری بدرد بقیه مردم نداشتن، صحبت شده بود؛ " دی" ترانه ای تحت عنوان "چگونه ملت سیاه را بپا خیزانیم؟" خواند و در آن، خطاب به سرایندگان آن ترانه تجارتی چنین گفت:

جشن تو میتواند بزودی زود خاتمه یابد، وقتی که آنها، یکروز بعد از ظهر، بقول خودشان

اگر چه طی سالهای اخیر، بسیاری از موسیقیدانان ارتجاعی از این سبک در پاره ای از آثار خود استفاده کرده اند، اما جوهر و روح شورشگر رپ همچنان در وجود گروههای یاغی ضد سیستم، در محلات فقیرنشین و محافل سیاسی و غیر قانونی آمریکا زنده است در اینجا قسمتی از نخستین ترانه رپ اعتراضی که از معروفیتی بین المللی برخوردار گشته و "پیام" نام دارد را میخوانیم. این ترانه از آثار "گرند مستر فلش" و گروه "فوریوس فایو" است. این ترانه حکایت شرایط نابسامان طبقه های فقیرنشین جامعه است.

دستم را به‌روی اسلحه ام میفشارم، چرا که قصد جانم را کرده اند. مرا هل ندهید، دیگر جان به لبم رسیده

Metalzadeh
14-04-2007, 01:52
موسیقی رپ که در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی و از میان سیاه پوستان فقیر متولد شد، در واقع یک نوع موسیقی اعتراض‌آمیز خیابانی است. مانند خیلی از سبک‌های دیگر موسیقی غربی، این سبک نیز با چندین سال تاخیر، به ایران راه پیدا کرد.

احتمال داده می‌شود که آهنگ «یک یاری دارم» از بدیع زاده اولین آهنگ رپ ایرانی باشد. موسیقی رپ به طور رسمی و مجاز نیز در ایران کار شده‌است، که از آن جمله آهنگ‌هایی که در برنامهٔ تلویزیونی اکسیژن پخش شدند، و نیز آلبومی از شاهکار بینش‌پژوه به نام اسکناس را می‌توان نام برد. در سال ۱۳۸۵ نیز رضا عطاران در تیتراژ چند مجموعهٔ تلویزیونی از جمله متهم گریخت از موسیقی رپ فارسی استفاده کرد. هم‌چنین در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۸۶ مجموعهٔ تلویزیونی دیگری به کارگردانی رضا عطاران به نام ترش و شیرین از شبکهٔ سوم سیما پخش شد که در عنوان‌بندی آغازین آن، رضا عطاران یک شعر (از نیلوفر لاری‌پور) را به صورت رپ می‌خواند و محسن نامجو نیز با آواز وی را همراهی می‌کرد.

در سال‌های اخیر، گروه‌های بدون مجوز و زیرزمینی رپ در داخل ایران افزون شده‌اند و نیز آهنگ‌های فارسی تعدادی گروه رپ‌خوان در خارج ایران نیز از طریق اینترنت در ایران منتشر می‌شود. گروه‌هایی نظیر هیچ‌کس، زدبازی، و Emziper باعث شهرت رپ به خصوص در میان نسل نوجوان شدند.

L O V A B
14-04-2007, 21:35
موسیقی رپ که در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی و از میان سیاه پوستان فقیر متولد شد، در واقع یک نوع موسیقی اعتراض‌آمیز خیابانی است. مانند خیلی از سبک‌های دیگر موسیقی غربی، این سبک نیز با چندین سال تاخیر، به ایران راه پیدا کرد.

احتمال داده می‌شود که آهنگ «یک یاری دارم» از بدیع زاده اولین آهنگ رپ ایرانی باشد. موسیقی رپ به طور رسمی و مجاز نیز در ایران کار شده‌است، که از آن جمله آهنگ‌هایی که در برنامهٔ تلویزیونی اکسیژن پخش شدند، و نیز آلبومی از شاهکار بینش‌پژوه به نام اسکناس را می‌توان نام برد. در سال ۱۳۸۵ نیز رضا عطاران در تیتراژ چند مجموعهٔ تلویزیونی از جمله متهم گریخت از موسیقی رپ فارسی استفاده کرد. هم‌چنین در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۸۶ مجموعهٔ تلویزیونی دیگری به کارگردانی رضا عطاران به نام ترش و شیرین از شبکهٔ سوم سیما پخش شد که در عنوان‌بندی آغازین آن، رضا عطاران یک شعر (از نیلوفر لاری‌پور) را به صورت رپ می‌خواند و محسن نامجو نیز با آواز وی را همراهی می‌کرد.

در سال‌های اخیر، گروه‌های بدون مجوز و زیرزمینی رپ در داخل ایران افزون شده‌اند و نیز آهنگ‌های فارسی تعدادی گروه رپ‌خوان در خارج ایران نیز از طریق اینترنت در ایران منتشر می‌شود. گروه‌هایی نظیر هیچ‌کس، زدبازی، و Emziper باعث شهرت رپ به خصوص در میان نسل نوجوان شدند.

سلام متال زاده جان

البته اولین آلبوم رپ فارسی رو سندی بیرون داد (1374 اگه اشتباه نکنم):46:

c0rd3r
14-04-2007, 21:52
تا حالا تاپیکی برای رپ زده نشده بود .

یه مشکل هست : هیچکس میگه من 6 سال پیش فاسی رپ کردم . قضیه چیه ؟

Metalzadeh
15-04-2007, 04:12
سلام متال زاده جان

البته اولین آلبوم رپ فارسی رو سندی بیرون داد (1374 اگه اشتباه نکنم):46:

سلام :20:
من نه اندی گوش دادم نه رپ و نه دنبال اخبارشم :31:
فقط دیدم یه مطلب خوب هست که به درد دوستان می خوره :27:
امیدوارم خوشتون بیاد :11:

یه مشکل هست : هیچکس میگه من 6 سال پیش فاسی رپ کردم . قضیه چیه ؟

نمی دونم خبر ندارم :46:
مطلب از این آقا هم میزارم :20:
موفق باشی

Metalzadeh
15-04-2007, 05:11
هیچکس لقب سروش لشکری از اولین خوانندگان رپ فارسی است که به طور زیر زمینی فعالیت می کند.

سروش لشکری چندی پیش اولین آلبوم موسیقی رپ خودش تحت عنوان جنگل آسفالت را ارائه داد.

همچنین هیچکس پیش از تدارک آلبوم جنگل آسفالت بیش از 10 ترانه رپ به زبان فارسی منتشر کرده است. مهدیار آقاجانی نام آهنگساز ترانه های هیچکس در آلبوم جنگل آسفالت است.

سروش لشکری در آهنگهائی که می خواند مدام تاکید شدیدی بر وجود خون آریائی در رگ هایش می کند و همچنین برای خودش از القابی نظیر : طیب و پدر خوانده و پدر رپ فارسی استفاده می کند.

همچنین در آهنگهایش از وجود لات های بی خطر در زندان صحبت می کند.

سروش هیچکس علاوه بر آلبوم جنگل آسفالت تعداد زیادی موسیقی رپ با همکاری رپر های دیگر فارسی زبان و انگلیسی زبان نطیر: ابلیس، Reveal، زدبازی، قاف، سامان ویلسون، حسام، آرش و m ziper تولید کرده و به بیرون فرستاده است.

وی همچنین ادعا می کند که اهل میدان ونک در تهران است.

سایت رسمی هیچ کس : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Metalzadeh
16-04-2007, 01:40
زد بازی نام یکی از گروه‌های رپ فارسی است که در لندن فعالیت می‌کند.

اسم این گروه برگرفته از کلمه زاخار به معنی رفیق می باشد.

سامان ویلسون و مهرداد هیدن از حدود ۵ سال پیش با هم در یک دبیرستان در تهران تحصیل می کردند و همین زمینهٔ آشنایی این دو ، باعث شکل گیری این گروه شد. این دو بعداً در یک مهمانی با سهراب ام جی آشنا شدند.

آنها در آهنگهایشان چنین ادعا می‌کنند که بهترین گروه رپ ایرانی هستند. ولی با وجود اینکه فعالیت‌های گروه‌های رپ ایرانی عمدتاً به صورت زیرزمینی است این ادعای آنها چندان اثبات‌پذیر نیست.

سه خوانندهٔ گروه که نامشان در آهنگها آورده شده عبارتند از:

* سامان ویلسون‌ (Wilson)
* سهراب ام‌جی (MJ):سلطان دود. اسم او مخفف Master Of Joint است.
* مهراد هیدن (Hidden)

همچنین سیاوش سی جل و علیرضا جی جی دو عضو افتخاری گروه هستند ، که در بعضی از آهنگ ها با زد بازی مشارکت داشته اند. در واقع این دو نفر در فرانسه خود مشغول به ضبط آهنگ اند.(برنامه شب هفتم از بی بی سی پرشین_سوم نوامبر۲۰۰۶)

عکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

c0rd3r
16-04-2007, 15:55
زد بازی نام یکی از گروه‌های رپ فارسی است که در لندن فعالیت می‌کند.

اسم این گروه برگرفته از کلمه زاخار به معنی رفیق می باشد.

سامان ویلسون و مهرداد هیدن از حدود ۵ سال پیش با هم در یک دبیرستان در تهران تحصیل می کردند و همین زمینهٔ آشنایی این دو ، باعث شکل گیری این گروه شد. این دو بعداً در یک مهمانی با سهراب ام جی آشنا شدند.

آنها در آهنگهایشان چنین ادعا می‌کنند که بهترین گروه رپ ایرانی هستند. ولی با وجود اینکه فعالیت‌های گروه‌های رپ ایرانی عمدتاً به صورت زیرزمینی است این ادعای آنها چندان اثبات‌پذیر نیست.

سه خوانندهٔ گروه که نامشان در آهنگها آورده شده عبارتند از:

* سامان ویلسون‌ (Wilson)
* مهراد هیدن (Hidden)

همچنین سیاوش سی جل و علیرضا جی جی دو عضو افتخاری گروه هستند ، که در بعضی از آهنگ ها با زد بازی مشارکت داشته اند. در واقع این دو نفر در فرانسه خود مشغول به ضبط آهنگ اند.(برنامه شب هفتم از بی بی سی پرشین_سوم نوامبر۲۰۰۶)

عکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینو اول بگم که من از زد بازی خوشم نمیاد . به دو دلیل :

- خودشونو خیلی گنده - مایه دار - و تک میدونند .

- حرف بد تو رپ زیاده . ولی اینا دیگه ..... شورشو در آوردن .

------------------------------------------------------------------

آقا این دوتا مشکل داره . لطفا مدیر ها گیر ندن .

1) زاخار یعنی مست . نه دوست . نشون به نشون اون بیت زد بازی که هیدن در آهنگ پارتی میخونه :

ای بابا زاخارا ول نمیکنن * جا وا کنین که .......

2) این مقاله جای ام - جی . و هیدن رو عوض کرده . اول ویلسون و ام - جی بودن بعد هیدن اومده .

مبنی بر یکی از دیس هایی که برای زد بازی خوندن به نام خدای رپ . چون مورد داره نمیتونم بزارم.

L O V A B
16-04-2007, 17:58
همچنین هیچکس پیش از تدارک آلبوم جنگل آسفالت بیش از 10 ترانه رپ به زبان فارسی منتشر کرده است.

سروش هیچکس علاوه بر آلبوم جنگل آسفالت تعداد زیادی موسیقی رپ با همکاری رپر های دیگر فارسی زبان و انگلیسی زبان نطیر: ابلیس، Reveal، زدبازی، قاف، سامان ویلسون، حسام، آرش و m ziper تولید کرده و به بیرون فرستاده است.

البته بیش از 40 ترانه به زبان فارسی منتشر کرده!(به جز آلبوم جنگل آسفالت)
هیچکس هیچ آهنگی با حسام استپس و ام زیپر نخونده!

L O V A B
16-04-2007, 18:02
* مهراد هیدن (Hidden)

+

سهراب ام جی ( که از همشون بهتر می خونه ) : معتاد به کراکه و تا اول راهنمایی سواد داره...
مهراد هیدن به درخواست سامان به رپ رو آورده و رشته ی اصلی اون راک هستش.

L O V A B
16-04-2007, 18:06
سلام :20:
من نه اندی گوش دادم نه رپ و نه دنبال اخبارشم :31:

من گفتم سندی نه اندی!:41:

L O V A B
16-04-2007, 18:21

بفرمایید:

رپ فارسي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

|^| سلطان رپ فارس هـــــیچ کـــــــــــــــس*Exclusive* ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Metalzadeh
16-04-2007, 19:11
من گفتم سندی نه اندی!:41:

اسماشون شبیهن :31:
این سندی هم من گوش ندادم :20:

c0rd3r
16-04-2007, 22:27
هیچکس هیچ آهنگی با حسام استپس و ام زیپر نخونده!

فکر نکنم منظورش حسام استپس باشه . البته من هیچ حسام رپری بجز استپس نمیشناسم .

ولی حسام استپس قطعا با هیچکس نخونده .

حسام استپس در آلبوم جدیدش به نام هفتبلکو - دو تا دیس آبدار برای هیچکس خونده .(یک اینترو دیس-یکی

دیس معمولی که خیلی ناجور هست .)

c0rd3r
16-04-2007, 22:39
بفرمایید:

رپ فارسي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

|^| سلطان رپ فارس هـــــیچ کـــــــــــــــس*Exclusive* ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بالایی رو دیده بودم اما پایینی رو نه .

L O V A B
17-04-2007, 14:24
فکر نکنم منظورش حسام استپس باشه . البته من هیچ حسام رپری بجز استپس نمیشناسم .

بدون استثنا ؛ همه ی آهنگ های هیچکس (ممکنه بعضی هاش رو خود هیچکس هم تو آرشیوش نداشته باشه ) توی این تاپیک هست:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
که مطمئنا" با ام زیپر و حسام هیچ آهنگی رو نخونده.(محض اطلاع)

Metalzadeh
19-04-2007, 02:20
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مارشال بروس مادرز سوم خواننده آمریکایی در 17 اکتبر 1973 در ایالت میزوری در آمریکا متولد شد و با نام امینم شناخته می‌‌شود.

او در نوامبر سال 2002 فیلم هشت مایل را به طرفداران خود عرضه کرد. وی برنده جایزه‌های اسکار و گرمی بوده است و یکی از خوانندگان محبوب امروز در سبک رپ می‌‌باشد. هم اکنون او در شهر دترویت در ایالت میشیگان در آمریکا زندگی می‌‌کند.

وب سایت زسمی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Metalzadeh
19-04-2007, 13:05
برای بچه های اهل رپ فارسی "هيچکس" اسمی آشناست. آلبوم جديدشون "جنگل آسفالت" حرف نداره، اين اولين آلبوم کامل رپ زيرزمينی در ايران است. مدتی بود که دنبال سروش بوديم تا گپی بزنيم در مورد کارهای خودشون و دنيای رپ زيرزمينی .

قسمت اول گفتگو را از اینجا گوش کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در آلبوم جديدت "جنگل آسفالت" از صدای گوگوش استفاده کردی؟

آره از يکی از آهنگهای گوگوش به طور کامل استفاده کرديم که روش ريتم رپ گذاشتيم.

پس يکجورای اين کار برگشتيه به هيپ هاپ اصلی که مجموعه ای بود از آهنگهايی که دی جی ها روی اونها صدا گذاری می کردند؟

از برگشت خبر ندارم ولی اين ايده ای بود که داشتيم و اجرا کرديم.

چرا اين آهنگ؟

شعر اين آهنگ خيلی نزديک بود به حرفی که می خواستم بزنم. در يکی از آهنگهای قبليم به اسم "چرا ازت بدم می آيد" قسمتی از شعر اين آهنگ اينه که "من از بچگی بزرگ شدم با يک عقده، پس نپرس چرا وحشيم، چون يک حس داره بهم ميگه گه توی وجودت داره عشق کم ميشه " در آهنگ جديد اين قسمت را توضيح دادم.

معمولا ميگن جنگل بتون ، چی شد اسمش را گذاشتی جنگل آسفالت؟

چون کف اين جنگل ما آسفالته و تمامی موضوعهای اجتماعی و خيابانی که وجود داره برمی گرده به همين جنگل آسفالت.

يکی از اين آهنگها که برميگرده به موضوعهای خيابانی، اسمش قانون است نه؟

آره اين يک آهنگ کاملا اجتماعی و خيابانيه و يکی از آهنگهايه که خيلی خودم دوست دارم. مضمون آهنگ اينه که خيليها فکر می کنند يکنفر گناهکاره ولی در اصل گناهگار نيست و يک قربانی است.مثلا يک دختری نصف شب در خيابان مورد تجاوز قرار بگيره و برای دفاع خودش اون طرف را بکشه، از ديد همه شايد گناهکاره ولی در واقع قربانی است. وقتی به اين آهنگ گوش می دم خيلی به فکر فرو ميرم، چون چيزی هست که در زندگی روزمره خيلی تجربش می کنم.

با قانون هم در ايران شاخ به شاخ شدی؟

همش در حال فراريم... ولی در اين آلبوم يک آهنگی است به اسم زندان که ميگم سعی نکن با من دعوا راه بيندازی چون من قابليت دارم ولی از زندان بدم می آيد. يک بيتی از شعر ميگه که من زندان نمی خوام برم ولی بگو چرا هلم ميدی!

حالا يکم از خودت بگو، يک شناسنامه باز کن و چرا اسم هيچکس؟

سروش ۲۱ ساله از تهران. دليل انتخاب اسم هيچکس هم اين بود که می خواستم يک تضادی ايجاد کنم با تاثيری که می خوام بگذارم و حرفهايی که می زنيم.

شايعه است که بسيجی بودی بعدش رفتی دنبال رپ؟

همش دروغه!

يک ويديويی سياه و سفيد از شما هم بيرون اومد به اسم "تريپ ما" که بين بچه های اينترنت باز معروف شد، جريانش چيه؟

خودمون همه کارش بوديم از فيلمبرداری ، کارگردانی و ... از قصد هم سياه سفيد ساختيم که می خواستيم زيرزمينی کامل باشه. چيزی که برای من مهمه اينه که بايد واقعی بود.

که در اون از چاقوی ضامن دار تا قليون هم است؟

ما خلاف نيستيم و همونجور که گفتم سعی داريم که واقعی باشيم. خيلی از بچه ها ادعاهای در آهنگهاشون می کنند که دور از واقعيته. ما يک چيزی را ادعا می کنيم که واقعی و زمينی باشه.

برگرديم به آلبوم جديت در اين آلبوم کار چند صدايی هم کردين؟

آره سه تا از آهنگها با ريويل (مهرک) اجرا کردم که من فارسی می خونم اون انگليسی. يک آهنگ ديگر هم ميکسی از اين سه آهنگهاست که در مجموع ميشه چهار تا آهنگ چند صدايی.

از اونجايی که ريويل خارج از ايرانه چه جوری با همديگه کار می کنيد؟

موضوع را به همديگه می گيم، شعرها جدا جدا می نويسيم و يکجوری به هم می رسيم و اجراشون می کنيم.

آهنگها را خودت ميسازی؟

نه، کارهای مهدياره که يک عجوبه است ۱۷ سال بيشتر نداره.

آره تعريف يکی از آهنگها که ريتم ترکی داره به "اسم من وايسادم" را شنيدم، جريان اين آهنگ چيه؟

من فکر کنم يکی از آهنگهای عامه پسند اين آلبومه که موضوعش از حالت شاخ بازی رپی شروع ميشه و ميرسه به اونجايی که ميگه هدف ما از اين کار فرهنگ سازی البته از نوع خودمونه!
اولش حالت داخل يک مهمونی داره که ميگم "من وايسادم پس چرا نشستی" و در ادامه ؛من وايسادم و يک درخواستم دارم همه بايد پای پيشرفت ايران وايسن".

ادامه دارد...

Metalzadeh
20-04-2007, 03:23
قسمت دوم گفتگو را از اینجا گوش کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

به نظر ميرسه که رايج شدن رپ در ايران نمادی از فرهنگ زيرزمينيه که در داخل ايران در حال شکل گيريه که از راک شروع شده و الان با رپ داره ادامه پيدا می کنه. به نظر تو چه چيزهايی باعث شکل گيری اين فرهنگ شد؟

اصل رپ بر ميگرده به جوامع مشکل دار مثل ايران. رپ يک حالت فرياده به همين دليل رپ در ايران خيلی گنجايش داره. کلا اين جريان پنج شش ساليه که در ايران شروع شده و قبل اصلا خبری ازش نبود.

اين بچه هايی که در ايران وارد رپ شدن از چه طبقه اجتماعی هستن؟ چون اينکار يکسری امکانات خاص لازم داره.

اينجا بيشتر طبقه متوسط هستند.

تاثير رپ بر روی سبک شعرها در ايران چی بوده؟ يک سبک متفاوتی باب نشده؟

اتفاقا ما دقيقا به دنبال همين هستيم. موضوعهای انتخابی خيلی متفاوته. مثلا من خودم دوتا سبک جديد وارد کارهام کردم يکی قافيه بندی پشت سر هم و يکی ديگه هم اول همه کلمه ها از يک حرف.

پس تحولی جديد با کارهای شما در حال شکل گيریه..

آره حرکت رپ فارسی خيلی حرکت جدی و بزرگيه و به هيج وجه شوخی و بازی نيست. من از الان روزی را می بينيم که دنيا با رپ فارسی آشنا خواهد شد.

Metalzadeh
21-04-2007, 03:32

توپاک آمور شکور معروف به توپاک (۲Pac) خواننده سبک رپ، شاعر و بازیگر اهل آمریکا می‌‌باشد که در ۱۶ ژوئن ۱۹۷۱ به دنیا آمد.

بیشتر ترانه‌های وی درباره مسائل تبهکارانه و سختی‌های زندگی در گتو می‌‌باشد. وی بیشتر به دلیل مسائل سیاسی و اقتصادی و نژادی در آمریکا معروف می‌‌باشد.

زندگی‌نامه

لسانه پاریش کروکس (که در سن 6 سالگی اسم توپاک را،از اسم رییس اینکاها - توپاک آمارو 2 که در قرن هجدهم فرمانده ی جنگ در مقابل اسپانیایی ها بود گرفت) در 6 جون 1971 به دنیا آمد.

آفنی مادر او عضو گروه پلنگ های سیاه(Black Panthers )بود.وقتی که او باردار توپاک بود ، به علت بمب گذاری به 30 سال زندان محکوم شد. ولی بدون وکیل ، از خودش دفاع کرد و یک ماه قبل از تولد توپاک از زندان آزاد شد.

توپاک تا سال 1994 پدرش را نمیشناخت.

توپاک هم طبق عقاید گروه پلنگ های سیاه بزرگ شد. او به همراه مادر و خواهر ناتنی اش در فقر بزرگ شد و باید به جاهای مختلف نیو یورک پناه می آورد.به همین دلیل همیشه دوست های کمی داشت و همیشه به فکر شعر گفتن و نوشتن خاطره بود.

در 12 سالگی به یک کمپانی تئاتر پیوست. در 15 سالگی با مادرش به بالتیمورا در مری لند رفت و در مدرسه ی هنر بلاتیمور قبول و تبدیل به یک شاگرد دوست داشتنی شد.در همان جا بود که اولین قطعه ی رپ خود را با اسم "MC New York" ساخت. دو سال بعد آفنی توپاک را برای زندگی با خانواده ی یکی از دوستانش به مارین سیتی در کالیفورنیا فرستاد. همان جا بود که توپاک زندگی عادی را از دست داد و کم تر قانون را رعایت میکرد.

ولی خیلی زود آن مکان را ترک کرد و شروع به در خیابانها و پخش مواد مخدر پرداخت. در همین زمان بود که با افرادی دوست شد که او را در ساخت آهنگ های رپ کمک کردند.مانند ری لوو که با یکدیگر یک گروه رپ به نام "استریکتلی داپ" درست کردند. اولین باری که یکی از آهنگ های توپاک به نام "This is an EP" در یک سی دی ضبط شد،سال 1991 بود. این سی دی مال گروه "دیجیتال آندرگراند" بود.

به سوی شهرت

در اواخر 1991،توپاک 20 ساله با آلبومش به نام "2Pacalypse Now" مشهور شد. خیلی از آهنگ ها مشکلات نژاد پرستی و زندگی در حاشیه ی شهرها را مطرح میکرد. این آلبوم پس از معرفی آن توسط جوانان به هم بسیار شهرت یافت. با این که توپاک میخواست در آلبوم خودش سختی هایی که جوان های سیاه پشت سر میگذاشتند را مطرح میکرد،خیلی از قسمت ها درباره ی خشونت جوان ها و پلیس ها بود. ولی این آلبوم با انتقادهای بسیاری هم رو به رو شد و پس از این که یک جوان پلیسی را کشت و گفت که از این آلبوم ایده گرفته است،این انتقادات به اوج خود رسید.

در اکتبر 1991 در اوکلند،دو پلیس به توپاک تذکر دادن چون بدون توجه به چراغ راهنمایی از خیابان گذشته بود و پس از آن توپاک به آن ها گفت : "Fuck y' all" (برید گم شید). توپاک در آن جا کتک مفصلی خورد و مجبور به پرداخت 42,000 دلار جریمه نقدی شد.

در 1992 ، پس از یک مبارزه ی مسلحانه که با مرگ یک کودک 6 ساله تمام شد،توپاک دستگیر شد.ولی توپاک با دادن پول به پدر و مادر آن کودک رضایت آن ها را جلب کرد.

در 1993 توپاک با دو پلیس درگیر شد.ولی پلیس ها در حال انجام وظیفه نبودند. با این حال شکایات بسیار شدیدی علیه توپاک مطرح شد. ولی پس از این که مشخص شد دو پلیس مست بودند،پرونده بسته شد.

آلبوم بعدی توپاک به نام "Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z" بود و در آهنگ های "hit I Get Around" و "Keep Ya Head Up" خودش را یک آدم خشن معرفی کرد.

توپاک به همراه دوستانش به نام های بیگ سایک ، ماکادوشیس و برادر ناتنی خودش موپریم آلبوم بعدی خودش را به اسم "Thug Life : Volume 1" با کمپانی اینتر اسکوپ در 1995 بیرون داد. یکی از خالکوبی های توپی THUG LIFE بود به معنی "The Hate U Give Little Infants Fuck Everybody".

دشمنیها و رقابتها

توپاک در طول زندگی دشمنان زیادی داشت اما مهمترین دشمنی اش با نتوریوس بیگ(بیگی) و کمپانی پشتیبانش Bad Boy Records بود.این دو نفر در ابتدا دو دوست صمیمی بودند وقتی بیگی هنوز ناشناخته بود. وقتی توپاک در زندان بود از حرفهایی که بیگی و پاف دیدی درباره ی او به روزنامه ی ویبه زدند عصبانی شد. به علت مشکلاتی که با قانون داشت می خواست از "بازی رپ" بیرون بیاید اما با شنیدن حرفهایی که پاف دیدی و بگی در باره ی او زدند تصمیم گرفت باز گردد و انتقام خود را بگیرد.

وقتی داشت فیلم "Poetic Justice" را با جانت جکسن بازی میکرد،توپاک انجام تست AIDS خود داری کرد. توپاک میگفت که مردان دیگر هم این تست را انجام نداده بودند. پس جانت از دست توپاک ناراحت شد و پس از پایان فیلم دیگر با او حرف نزد. ولی توپاک در آهنگ "I Got My Mind Made Up" از او معذرت خواهی کرد.

از طرف دیگر توپاک دشمنی خودش را با بیگی ادامه میداد و در آهنگ "Hit 'Em Up" به این که با زن بیگی - فیت ایوانز -خوابیده اشاره کرد.بعد از مرگ بیگی،6 ماه بعد از مرگ توپاک،فیت و پاف دیدی،آهنگی به نام "I'll Be Missing You" به یاد بیگی ساختند.

توپاک با دکتر دری هم کمی مشکل داشت.دکتر دری در کمپانی دیت رو تهیه کننده بود.به نظر توپاک دکتر دری در دیت رو هیچ کاری نمیکرد و از زحمت بقیه پول در میاود. هم چنین وقتی که دکتر دری از شهادت به نفع اسنوپ داگ در دادگاه خودداری کرد،از دست او بسیار عصبانی شد. هم چنین توپاک در چند آهنگش به گی بودن دکتر دری اشاره کرد.

توپاک از ماپ دیپ هم انتاد کرد.زیرا ماپ دیپ توپاک را در یک کنسرت مسخره کرد و توپاک جواب خود را در "Hit 'Em Up" داد. ولی ماپ دیپ پس از مرگ توپاک نظرش را عوض کرد و به او بسیار احترام گذاشت.

سال های آخر

در دسامبر1994،توپاک به تجواز به یک زن در هتل متهم شد.و در فوریه ی 1995،توپاک به 4 سال زندان مجکوم شد. ولی قبل از تصویب حکم دادگاه،در کنار یک استودیوی ضبط در نیویورک،به توپاک حمله شد و 5 گلوله به سمت او شلیک شد. توپاک در یک مصاحبه به یاد آورد : در شب 30 نوامبر 1994،او به همراه یکی از دوستانش و مدیر برنامه هایش،برای ضبط کردن یک سری آهنگ به استودیو رفتند. وقتی داشتند وارد استودیو میشدند،دو نفر به آن ها نزدیک شدند.توپاک فکر میکرد که آن ها پلیس های امنیتی استودیوی بیگی هستند. آن دو نفر توپاک و دوستانش را مجبور کردند که روی زمین دراز بکشند.ولی هدف آن ها توپاک بود.به همین دلیل به توپاک 5 گلوله شلیک کردند و تمام جواهرات و پول های او را دزدیدند. توپاک با کمک دوستانش،از آسانسور بالا رفت تا به بیگی،پاف دیدی و لیل سزار برسد. توپاک میگفت که دوستان او کمی مشکوک به نظر میرسیدند.انگار که آن ها تعجب کرده بودند که چرا او هنوز زنده است. ولی به شکلی معجزه آسا توپاک زنده مانده بود.بر خلاف نظر پزشکان،او پس از چند روز از بیمارستان بیرون آمد و چند روز بعد با صندلی چرخ دار به دادگاه رفت تا حکم دادگاهش را در مورد تجاوز به آن زن گوش کند.

در زمانی که توپاک در زندان بود،آلبوم او به نام "Me Against The World" چاپ شد.توپاک تنها خواننده ای بود که وقتی در زندان بود،آلبومش در برترین ها شماره ی 1 بود. در همین زمان با کیشا موریس که مدت زیادی بود با هم نامزد بودند هم ازدواج کرد. در اکتبر پس از 8 ماه زندان،توپاک با کمک رییس دیت رو رکوردز - سوگ نایت - از زندان بیرون آمد.سوگ برای آزادی توپاک 1.4 میلیون دلار پرداخت کرد و توپاک هم مجبور شد که سه آلبوم برای دیت رو بسازد.بنابراین پس از آزادیش بلافاصله شروع به کار کردن کرد و در 1996،آلبوم "All Eyes On Me" را بیرون داد.

آخرین آلبومی که توپاک بیرون داد،"The Don Killuminati: The 7 Day Theory" بود که 2 ماه پس از مرگ او چاپ شد.در خیلی از آهنگ های این آلبوم مرگ خود را پیشینی کرده بود. میگویند که ساخت این آلبوم 7 روز طول کشید و مهم ترین آهنگ آن "Hail Mary" در نیم ساعت ساخته شد.این آلبوم بیش از 5 میلیون فروش کرد. توپاک داشت یک هنرپیشه ی حرفه ای هم میشد.از 1991 تا 1996،توپاک 7 فیلم بازی کرد.

مرگ

توپاک،پس از این تماشای یک مسابقه ی بوکس بین مایک تایسن و بروک سلدون،با شلیک چند گلوله از یک کادیلاک در لاس وگاس در نوادا،در 7 سپتامبر 1996 به آسیب رسیدو پس از 6 روز در بیمارستان دانشگاه نوادا در ساعت 4 و 3 دقیقه ی صبح در 13 سپاتامبر وقتی که تنها 25 سال داشت درگذشت.

میگویند کسانی که به او گلوله شلیک کردند،از آدم های ایست کوست(مخصوصاً بیگی) بودند که بسیار با هم رقابت داشتند. پلیس لاس وگاس با این که هنوز رسماً این پرونده را نبسته اند،ولی به این نتیجه رسیدند که کریپس،یکی از گروه های گنگ لوس آنجلس،او را کشتند.

چند ساعت قبل از حمله،توپاک در یک دعوا،به همراه نفرات بلودز(یک گروه گنگ دیگر لوس آنجلس که با کریپس رقابت داشت) در مقابل گروهی دیگر شرکت داشت. باید اشاره کرد که توپاک و دیت رو،امنیت خود را به گنگ بلودز واگذار میکردند. از طرف دیگر بیگی و بد بویز،وقتی که هنوز در کالیفورنیا زندگی میکردند،امنیت خود را به گنگ کریپس واگذار میکردند. در یک گزارش روزنامه ی لاس وگاس تایمز،به این نتیجه رسیدند که بیگی،که او هم در آن زمان در شهر بود،حاظر شد که برای کشتن توپاک به کریپس پول دهد.

توپاک که پس از حمله در سال 1994،همیشه همراه خودش چند بادی گارد و جلیقه ی ضد گلوله حمل میکرد،آن شب هیچ کدام را همراه نداشت . دلیل این موضوع هنوز یک معماست. نکته ی جالب این است که نام آخرین آلبوم او "The Don Killuminati: The Seven Day Theory " بود که اگر حروف آن را جابجا کنیم این جمله به دست می آید : "OK on tha 7th u think I'm dead yet I'm really alive" که معنی آن میشود : تو فکر میکنی که من در روز 7 میمیرم ولی من هنوز زنده ام. این شماره ی 7 در چند جای دیگر هم وجود دارد مانند : 7 سپتامبر به او تیر زدند. از 12 تیر 5 تیر به او خورد و 7 تیر به او نخورد. او در 4:03 صبح مرد که جمع آن 7 میشود.

جالب این است که تعداد آهنگ هایی که پس از مرگ توپاک از او بیرون آمد بیش تر از تعداد آهنگ هایی است که قبل از مرگش بیرون آمد و آهنگ های او هنوز هم در تمام دنیا ریمیکس میشوند.

در 14 نوامبر 2003 فیلمی درباره ی او به نام "Tupac : Resurrection" ساخته شد که زندگیش را با صدای خودش تعریف کرد.

آلبوم‌ها

* 2Pacalypse Now (۱۹۹۱)
* Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (۱۹۹۳)
* Thug Life: Thug Life Vol. 1 (with Thug Life) (۱۹۹۴)
* Me Against the World (۱۹۹۵)
* All Eyez on Me (۱۹۹۶)
* Makaveli: The Don Killuminati: 7 Day Theory (as Makaveli) (۱۹۹۶)
* R U Still Down? (۱۹۹۷)
* 2Pac's Greatest Hits (۱۹۹۸)
* Still I Rise (with The Outlawz) (۱۹۹۹)
* The Rose that Grew from Concrete (۲۰۰۰)
* Until the End of Time (۲۰۰۱)
* Better Dayz (۲۰۰۲)
* Tupac: Resurrection (OST) (۲۰۰۳)
* Loyal to the Game (۲۰۰۴)
* The Rose, Vol. ۲ (۲۰۰۵)
Pacs Life (2006(

فیلم ها

Nothing But Trouble (1991, به کارگردانی Dan Aykroyd Juice (1992, به کارگردانی Ernest Dickerson Poetic Justice (1993, به کارگردانی John Singleton Above the Rim (1994, به کارگردانی Jeff Pollack Bullet (1996, به کارگردانی Julien Temple Gridlock'd (1997, به کارگردانی Vondie Curtis-Hall Gang Related (1997, به کارگردانی Jim Kouf Biggie & Tupac (2002, به کارگردانی Nick Broomfield Tupac: Resurrection (2003, به کارگردانی Lauren Lazin

c0rd3r
21-04-2007, 14:51
از این آخری ممنون .

Metalzadeh
22-04-2007, 01:27
از این آخری ممنون .

خواهش می کنم :20:

=====================

جنگل آسفالت نام آلبوم موسیقی رپ فارسی هیچکس است. در این آلبوم که 3 تا از اآهنگهای آن با همکاری Reveal رپ خوان فارسی که در آهنگها به انگلیسی می خواند اجرا شده است و مهدیار آقاجانی نیز آهنگساز این آلبوم است از دیگر همکاران هیچ کس در این آلبوم، امین فولادی و امیر قهرمانی هستند.

این آلبوم 12 تراک موسیقی دارد ترانه های آلبوم جنگل آسفالت عبارت است از :

* 01 اینترو 1:29

* 02 دیده و دل 4:58

* 03 اختلاف 3:49

* 04 من وایسادم 4:13

* 05 مقدمه قانون 3:52

* 06 قانون 4:14

* 07 وطن پرست 1:40

* 08 اون منم 3:45

* 09 برپا 3:21

* 10 زندان 3:27

* 11 دیده و دل رمیکس 3:53

* 12 هر طور شده میگم 3:39

c0rd3r
22-04-2007, 14:23
اضافه میکنم:

این آلبوم رو هیچکس میفروشه 5 تومن .........................

مثلا حمایت از رپ فارسی .

سی دی هیچکس 5 تومن بابا داره قباحت . ( حسام استپس )

Metalzadeh
22-04-2007, 19:07
اضافه میکنم:

این آلبوم رو هیچکس میفروشه 5 تومن .........................

مثلا حمایت از رپ فارسی .

سی دی هیچکس 5 تومن بابا داره قباحت . ( حسام استپس )

خوب عادیه
هر کس بخواد با کمتر از 1000 تومن میتونه از اینترنت دانلودش کنه :20:
تو کشوری که قانون کپی رایت نباشه وضع همینه دیگه :27:

c0rd3r
22-04-2007, 19:30
خوب عادیه
هر کس بخواد با کمتر از 1000 تومن میتونه از اینترنت دانلودش کنه :20:
تو کشوری که قانون کپی رایت نباشه وضع همینه دیگه :27:

بله دیگه .

Metalzadeh
23-04-2007, 00:23
نگاهی کوتاه به سیرموسیقی رپ در غرب

فوریه 2007

جهان ولیان‌پور

valian@zonnet.nl

در سال 1979 گروه سیاه "شوگر هیلز گنگ1" با اجرای یک ترانة رقص بنام "رپرز دیلایت2" تحولی در دنیای موزیک ایجاد شد که رپ نام گرفت. قابل‌توجه این بود که رپ به معنای معمول ملودی نداشت بلکه حرف‌زدن ریتمیک بود. دو سال بعد یعنی در 1981 ترانة مسَیج3 از "فلش اند فیریس فایو4" درآمد که تأثیر آشکاری بر پیشرفت رپ گذاشت. شعر مسَیج در بارة زندگی سخت در محله های فقیرنشین بود. موفقیت تجاری این ترانه رپ را به ابزاری تبدیل کرد تا سیاهان فقیر از طریق موزیک نارضایتی خود را بیان کنند. سال ها بعد رپ را

سی‌ان‌ان5 سیاهان نامیدند. زبان رپ مخلوطی از سلانگ6 (منظور واژه‌هایی است که به سرعت پدیدار می‌‌شوند و از بین می‌‌روند و از دستورزبان خاصی پیروی نمی‌کنند. می‌توان آنرا زبان خیابان یا زبان جوانان در خیابان نیز نامید. اخیرا" در زبان فارسی هم "فرهنگ لغات زبان مخفی" توسط آقای دکتر مهدی سماعی منتشر شده است. و ابونیکس7 (انگلیسی آفرو امریکن) تشکیل می‌‌شود. بسیاری این دو زبان را یکی می‌پندارند.

آقای عقیلی در یکی از کنسرت هایش ترانة "یک یاری دارم" که پیشتر آقای بدیع‌زاده خوانده است رپ ایرانی نامید. اگر این فرض را بپذیریم، رپ ایرانی قدمتی طولانی‌تر از رپ آفروآمریکن دارد.

همزمان یک فرهنگ فرعی نیز از رپ پدیدار شد که هیپ‌هاپ8 نام گرفت. بریک‌دَنس9، لباس‌های گشاد، طراحی روی دیوار و طبیعتا" موسیقی رپ از مشخصه‌های بارز علاقمندان این فرهنگ جدید هستند.

میان سال های 1998 و 2005 که مددکار تعدادی نوجوان بی‌سرپرست آنگولایی در آمستردام بودم با این فرهنگ آشنا شدم. کمر شلوار تا روی باسن می‌رسد و خشتک آن پشت زانوها قرار می‌گیرد و سربند و مچ‌بند و بازوبند نیز از ملزمات این سبک لباس‌پوشیدن است. طرفدارن هیپ هاپ نحوة خاصی از رفتار را نیز ابتکار کردند. مثلا" برای دست دادن، دست را پنجه می‌‌کنند و به حالت مشت از سمت بندها آرام به هم می‌زنند، بعد سر انگشتان را در هم حلقه می‌کنند و پس از آن مچ می‌‌کنند و آن را به طرف قلب می‌برند).

روزی به مزاح به یکی از آن‌ها گفتم "مواظب باش شلوارت داره می یفته!" خندید و گفت " آقااین مده!". در آنگولا تلویزیون پوشش بسیار محدودی دارد و این بچه ها در تمام عمرشان تلویزیون نگاه نکرده بودند. آن‌ها این سبک لباس‌پوشیدن را از نوارهای ویدئویی که در کافه ها نمایش داده می‌‌شد و کارکرد تلویزیون را داشت یاد گرفته بودند. آن‌ها خودشان هم رپ می نوشتند و اجرا می‌کردند. به نظر می‌رسد که رپ در میان سیاهان پدیده‌ای ارثی است. به من پیشنهاد کردند که از یک سی‌دی رپ بزبان اسپانیایی (این بچه ها زبانشان پرتغالی بود که بسیار به زبان اسپانیایی شبیه است) که تازه درآمده بود و لیبراده10 (آزادی) نام داشت بخرم. با وجود آنکه زبان آنرا نمی فهمم ولی از شنیدن واژة لیبراده گوش‌هایم نوازش می‌‌شوند و این همان رابطة مستقیم میان لذت سمعی و جنس و ترکیب صدا است که گفتم. سال‌ها بعد که مددکار دختری عاصی و شورشگر و بداخلاق بودم یکی از این سی‌دی ها را به او کادو دادم تا لحظه ای آرامش کنم و برایش نوشتم "هرکسی در جستجوی آزادی است تو هم همینطور".

ترکیب رپ و فرهنگ هیپ‌هاپ بسرعت میان جوانان سفیدپوست نیز علاقمندان فراوانی پیدا کرد و به ابزار مبارزه بر علیه بی توجهی، فقر، گتوسازی، عقب‌ماندگی و راسیسم بخصوص در زمان حکومت ریگان تبدیل شد. رپ به زبان شورش و اعتراض مبدل شد. در همین دوره محبوبیت مالکولم ایکس11 افزایش یافت چون سیاهان او را سمبل غرور خود می‌دانستند. بلک پراید12 بت بزرگ رپ‌خوان‌ها شد و ترانة "من یک سیاهم و افتخار می‌‌کنم" از جیمزبراونز13 بارها در میان محبوب ترین ترانه‌های رپ قرار گرفت. چند هنرمند دیگر تأثیرگذار در این رشته عبارتند از:

ان دبلیو ای (نایگس ویت آتیتاد)14 با ترانة بحث برانگیزشان، "فاک ده پلیس"15. ان دبلیو ای از کسانی مانند آیس کیوب16 که حالا بیشتر در فیلم بازی می‌کند و دی آر دره17 که محبوبترین رپ‌خوان سفیدپوست یعنی ایمینِم18 را کشف کرد.

پابلیک اینِمی19 که به خاطر خواندن ترانه‌هایی مشهورند که از طریق آن‌ها دولت و دستگاه اداریش را با عقب ماندگی جامعة سیاهپوستان روبرو می‌کند و سیاهان بسیاری به متن این اشعار مفتخرند. "فایت ده پاور"20 برای بسیاری از سیاهان و فعالین اجتماعی ترانه ای جاودانی شده است.

رن‌دی‌ام‌سی21 برای اولین بار موسیقی راک و رپ را با هم ترکیب کرد.

ال‌ال‌کول‌جی22 در هفده سالگی با "آی نید لاو"23 در صدر داغ‌ترین ترانه‌های روز قرار گرفت و آیس‌تی24 از طرف رئیس‌جمهور بوش لقب سر "سیک"25 گرفت بخاطر ترانة راکش"کاپ کیلا"26.

وانیلا آیس27 رپ‌خوان سفیدی بود که در بارة گذشته‌اش دروغ گفته بود. در مناسبات شغلی هم آدم صادقی نبود. او با تراتة "آیس‌آیس بی‌بی28" شهرت جهانی پیدا کرد. اما بسرعت از دنیای موزیک ناپدید شد هنگامی که کاشف بعمل آمد که از خانوادة فقیری نیست بلکه متعلق به طبقة متوسط است. شوک ناشی از ماجرای وانیلا آیس این بحث را مطرح کرد که ماهیت واقعی رپ‌خوان‌ها کدام است؟

بیستی‌بویز29 گروه رپ‌خوان سفید برعکس وانیلا از طرف علاقمندان سیاه و سفید رپ جدی گرفته شد و هنوز نیز جدی گرفته می‌‌شود.

توپک شاکیور30 در یک دوئل بعد از جنگ مایک تایسُن31 در لس آنجلس با شلیک گلوله به قتل رسید. توپک الویس32 سیاه نامیده شده چون بعظی از طرفدارانش فکر می‌‌کنند هنوز زنده است. او همیشه راجع به مرگش صحبت می کرد و وقتی هم عملا" کشته شد، چون کارهای ماکیاولی33 را خوانده بود، مردم فکر کردند قتل خود را صحنه‌سازی کرده است. ناتاریاس بی‌آی‌جی34 رقیب توپک نیز مدت کوتاهی پس از این حادثه بقتل رسید. مرگ این دو هنرمند مشهور اعتبار رپ‌خوان‌ها را زیر سئوال برد.

چیزی که هنرمندان بالا را به هم پیوند می دهد این است که آن‌ها بر مبنای اهداف آرمانی به رپ‌خواندن روی آوردند. آن‌ها می‌خواستند پیامی را به دیگران منتقل کنند، مردم خود را متحد سازند و اعتبارشان را به آن‌ها برگردانند. اما بتدریج که روشن شد دنیای موزیک تجارتی وحشتناک سودآور است، باطنش عوض شد. از زمانی که همه چیز بر محور پول می چرخد، از آن سنت مبارزه جویی آرمانگرایانه چیز زیادی باقی نمانده است. آرمان‌ها جای خود را به برق دلار دادند و با فرورفتن بعضی از سبک‌های جدید در باطلاق سکس و خشونت، رپ به زائدة سرمایه‌داری تبدیل شد. اینرا می‌‌شود بخوبی از ویدئوکلیپ های خیل رپ‌خوان‌های جدید مشاهده کرد: آن‌ها خود را در محاصرة تصاویر تقریبا" پورنوگرافیک پر از زنان برهنه و شهوت‌جوی با لباس های پر زرق و برق قرار داده‌اند که به خود طلا و جواهر زیاد آویزان کرده‌اند و به معنای واقعی کلمه پول‌باران می‌‌شوند. آن‌ها در ماشین‌های شیک گران‌قیمت می‌نشینند و در ویلاهای سوپرلوکس زندگی می‌‌کنند. تصویری صددرصد متفاوت با زندگی توده‌های سیاه در آمریکا. موزیک که پیشتر وسیله‌ای برای صدارسانی سیاهان بود اینک ابزار سریع ثروتمند شدن است. چهرة امروزی رپ، به همت ویدئو کلیپ‌های غیراخلاقی، ایدة "پاانداز سیاه" را مجددا" زنده کرده است.

سی‌ان‌ان سیاهان ناپدید شده است یا ما اشتباه می کنیم؟ این چیزی است که آر‌ای‌ام35 در جستجوی یافتن پاسخ آن است.

1. Sugar Hill Gang

2. Rapper’s Delight

3. The Message

4. Flash and the Furious Five

5. CNN

6. Slang

7. Ebonics

8. Hip-hop

9. Breakdance

10. Liberade

11. Malcolm X

12. Black Pride

13. James Brown's "I'm black and proud"

14. NWA (Niggas With Attitude)

15. Fuck tha Police

16. Ice Cube

17. Dr Dre

18. Eminem
19. Public Enemy

20. Fight the Power

21. Run DMC

22. LL Cool J

23. I Need Love

24. Ice-T

25. Sr. "sick"

26. Cop killa

27.Vanilla Ice

28. Ice, Ice Baby

29. Beastie Boys

30. Tupac Shakur

31. Mike Tyson

32. Elvis

33. Machiavelli

34. Notorious B.I.G

35. RAM

Metalzadeh
26-04-2007, 02:19
از چپ به راست: اریک بوبو،
بی-ریل، سِن داگ و دیجی ماگز

ملیت لوس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا
سبک هیپ هاپ
لاتین رپ
رپ‌کور
گنگستررپ
مدت فعالیت ۱۹۸۶ - تاکنون
برچسب Columbia Records, Ruffhouse Records, Sony Music
وب‌گاه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

گروهِ هیپ هاپ لاتین-آمریکایی سایپرس هیل (انگلیسی : Cypress Hill)، از ناحیه South Gate واقع در کالیفورنیا، اولین گروه رپ لاتین بود که با فروش آلبوم‌هایش به موقعیتِ پلاتینوم (فروش یک میلیون نسخه) و مولتی-پلاتینوم (فروش چندین میلیون نسخه) دست یافت و به همین ترتیب به خوش فروش ترین گروه لاتین رپ مبدل شد. یکی از جنبه‌های محبوبیت این گروه سرسپردگی آنها به قانونی کردن مصرف ماریجواناست.

اعضا

ا

* DJ ماگز (DJ Muggs): لارنس ماگرد، DJ و تهیه کننده، متولد ۲۸ ژانویه ۱۹۶۸
* بی-ریل (B-Real): لوییس فریس، رپر، متولد ۲ جوئن ۱۹۷۰
* سن داگ (Sen Dog): سنن ریس، رپر، متولد ۲۰ نوامبر ۱۹۶۵
* اریک بوبو (Eric Bobo): اریک کریا، پرکاشنیست، متولد ۲۷ آگوست ۱۹۶۸
که در ۱۹۹۴ به عضویتِ گروه درآمد.