PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قابل نمايش نبودن فايل هايي كه اسم فارسي داشتن با عوض كردن ويندوز

mpsjavad
25-07-2005, 02:34
با ســـــــلام ..

از وقتي كه ويندوز رو عوض كردم يه مشكل عجيب برام پيش اومده اسم فايل ها و پوشه هاييي كه توي محيط ويندوز قبليم ( ويندوز ايكس پي 2002 سانتا كلاس سرويس پك 1 ) فارسي بودن كلا بهم ريخته و نا مفهوم است ... ( البته توي هر دو تا ويندوز يكي مديا سنتر بود و ديگري ويندوز ايكس پي 2002 سرويس پك 1 )

مثل اين عكس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حتي نميتونم اونها رو تغيير نام بدم و بدتر از اون اصلا نميتونم وارد اون پوشه ها بشم يا حتي مثلا فايل هاي Word رو كه قبلا نامشون فارسي بودن رو باز كنم ... :? راتي پوشه هايي رو هم كه نشناخته ميگه توشون خاليه :!:

راستي حتي توي نت پد ويندوز كه ميرم و يك جمله فارسي كه مينويسم موقع ذخيره كردن ميگه :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

:roll: كه اگه Ok بزنم تمام متن هاي فارسي علامت سوال ميشه كنسل كنم بايد به صورت دستي فرمت ذخيره سازي متن رو بكنم يونيكد مثل شكل زير ..

مگه خوده ويندوز نبايد يونيكد رو پشتيباني كنه .. من كه موندم مشكل از كجاست ...

--- من برنامه جديد ي نصب نكردم و بعد از نصب ويندوز اين مشكل بوجود اومده ..

--- فونت هاي ويندوز رو هم كامل با فونت هايي كه داشتم عوض كردم مشكل حل نشد .

--- زبان فارسي رو دوباره نصب كردم مشكل حل نشد ..

--- خلاصه هر فكري كه كردم نشد كه نشد .. ميشه فونت پيش فرض بري ويندوز رو تغيير داد ؟

راستي يه برنامه معرفي كنين كه حداقل بتونم از توي خود ويندوز اسم پوشه هايي كه اين طوري شدن رو تغيير بدم و بتونم از اونها استفاده كنم ..

شما چه راه حلي داريد :?:

Nesta
25-07-2005, 02:42
سلام جواد جان .
این مشگل همونطور که شما اشاره کردی به فونت بر میگرده .
حالا شما فرمودید که تمامی‌ فونت ها رو نصب کردید ولی‌ ممکن هست که باز کامل نباشه وقتی‌ که اون فونت شما که با این نام ها اسم گذاری شده رو پیدا نمی‌کنه.مانند یک پوشه چینی‌ می‌شه مثلا.
چرا؟ چون که فونت خودش یا پیشفرضی‌ که باهاش استفاده کردید رو پیدا نمی‌کنه که بخواد نشون بده و بخاطر همین داخلش هم نمیتونین برین.
بعضی‌ از فونت ها هستند که شما متوجه نمیشید ولی‌ نصب میشن مثل shetab -maryam-IPt
اینا هستند که شما زمانی‌ که ویندوز عوض میکنی‌ میبینی‌ که اینا نیستند و زمانی‌ که این برنامه هرو نصب میکنی‌ خود فونت هم نصب می‌شه.
شما باید یک فونت کامل نصب کنی‌ و همچنین فارسی‌ مجدد رو نصب کنی‌ یا این که فونت ها رو دوباره نصب کنی‌.
مشگل رو من اینطوری یکبار حل کردم.چون از هیچ چیز دیگه ممکن نیست.

mpsjavad
29-07-2005, 18:43
با ســـــــلام ..

ممنونم اقا سعيد از توجه شما ... ( اين چند روز حسابي سرم شلوغ شده ديگه به كار خودم هم نميرسم ) راه حل هاي شما افاقه نكرد :!:

هنوز مشكل پا بر جاست ... من هيچ برنامه جديدي هم نصب نكردم همون اول كه ويندوز رو ريختم اين طوري شده :| فونت ها ي ويندوز رو هم چك كردم تك تكشون بودن :shock: ( البته با سيستم يكس از بچه چك كردم )

يه چيز ديگه براي تمام پوشه ها و فايل هاي فارسي اين طوري نيست و تنها براي يكسري از پوشه ها و فايل ها اين طوري شده ...

خواهش ميكنم يه نرم افزار معرفي كنيد تا از داخل محيط خود ويندوز بتونم پوشه ها و فايل هايي كه اين طوري شدن رو تغيير نام بدم :cry:

M.R.M
29-07-2005, 20:40
سلام دوست عزيز.
به اين تاپيك مراجعه كنيد ببينيد مشكلتان حل ميشود يا خير ...
موفق باشيد.

mehdi87
29-07-2005, 21:32
Nesta, جان اين به فونت ربطي نداره !

mpsjavad, شما حتما هنوز ويندوزت رو فارسي نكردي - منظورم زبان فارسي رو اضافه نكردي !

ZiTaNiX
29-07-2005, 21:44
ولی من میگم یه بار دیگه سانتا کلاس بریز و اسم فایل هات رو اون تو درست کن احتمالا اون ویندوز یه فونتی داشته که این تو نداره
هرچند فونتش تاهوما هستش اما اگه هیچ کدوم از روش هایی که دوستان گفتند افاقه نکرد همین کاری که من گفتم رو بکن مشکل حل میشه
:wink:

Friend
30-07-2005, 00:16
اصلا ویندوز ایکس پی با درست کردن نامه فولدرها به صورته فارسی مشکل دارد :arrow: :arrow:

Nesta
30-07-2005, 01:00
Nesta, جان اين به فونت ربطي نداره !

mpsjavad, شما حتما هنوز ويندوزت رو فارسي نكردي - منظورم زبان فارسي رو اضافه نكردي !
سلام دوست عزیز .
اتفاقا ربط به همین داره حالا مال جواد جان درست نشده مشگل عجیبی‌ هست چون بعضی‌ از فلدر ها اینطوری نشون میده .
آقا جواد دیگه به نظرم بلد باشن که ویندوز رو فارسی‌ کنن و کاربر پیشکسوت هستند .و چند کار حرفه ای هم کردند.و زمانی‌ که ایشون فونت فارسی‌ نصب کردند نشده پس فارسی‌ رو اول نصب کردند که نشده.
دوست عزیز متشکر از جواب شما.
:D :lol: :wink:

ZiTaNiX
30-07-2005, 01:05
آقا همونی که من گفتم اگه نشد بیا بزن در گوش من
سختیش نصبه یه ویندوزه دیگه
:|

mpsjavad
30-07-2005, 01:24
با ســـــــــلام ..

دوستان از وقتي كه براي پاسخ دادن ميزارين واقعاسپاس گزارم ...

اقا mehdi87, شما گفتي به فونت ربطي نداره .. دليل شما چيه :?: .. راستي اصلا فونت هاي نوشته هاي نتپد
تاهوما نبود و من دستي اون رو تاهوما كردم و در پست اولم گفتم كه چه بلايي سر نت پد اومده ... در مورد نصب نكردن زبان فارسي بايد بگم ديگه اين قدر مخم كم نداره كه :mrgreen: من الان با همين ويندوز دارم پست ميدم ..

در مورد پيشنهاد دوست خوبم اقا zitanix, بايد بگم راه حل اخر ديگه همينه .. تقريبا مطمپن هستم كه با نصب ويندوز مشكلم حل ميشه .. ( چون قبلا حل شده .. ) البته ويندوز سانتا كلاس نه چيز ديگه ...

در مورد اقا Friend, هم بايد بگم كه شما مجبور نيستي توي هر تاپيك يه همچين پستي بدي .. هزاران بار گفته شده براي افزايش تعداد پست به كسي جايزه نميدن عزيز :evil:

و در اخر در مورد گفته هاي استاد M.R.M, ( كه من به خاطر پست هاي ايشون در اين انجمن عضو شدم و واقعا مديون ايشون هستم )‌ در تاپيكي كه معرفي كردند بايد بگم كه من اصلا از فارسي ساز استفاده نميكنم و تمام اين طور پوشه ها رو بدون حجم نشون ميده :cry: و ميگه كه توشون هيچي نيست ... من نزديك 150 مگابايت سند متني افيس دارم كه شش ماه روشون كار كرده بودم ... همه رو زده Empty :?

احتمال داره ويندوز سانتا كلاس از يكسري فونت پيش فرض ديگه استفاده كنه ( اگه اين طوره چرا براي برخي اسناد و پوشه ها فونت ها بهم ريخته :!: )

دوست عزيز اقا سعيد هم نسبت به من لطف دارن :|

خدا به خير بگزرونه :arrow:

AHT
30-07-2005, 14:36
تنها راه همينه من مطمئن هستم چون براي خودم هم به وجود آمده
شما بايد در Control Panel گزينه Reginal and Language Option را انتخاب كنيد و در سربرگ Advanced زبان را فارسي قرار دهيد و بعد ريستارت كنيد حتما چواب ميده
شك نكن :wink:

mpsjavad
30-07-2005, 18:10
با ســــــــلام ..

بازم ميگم من ويندوزم از تمام جهات فارسي هست و از اين نظر مشكي ندارم :? قابل توجه دوست عزيز AHT, ...

لطفا مشكل رو موشكافانه بررسي كنيد :arrow: نه ...

بازم تشكر

M.R.M
01-08-2005, 09:40
سلام دوست عزيز.
من مشكل شما را شبيه سازي كردم و به چند نكته جالب برخورد كردم كه شايد بتواند براي رفع مشكل شما مفيد واقع شود.
من چند فولدر متفاوت با نامهاي فارسي و حاوي چندين فايل متني و تصويري ( شامل نامهاي فارسي و انگليسي ) ، در ويندوز XP كه در آن از فارسي ساز استفاده كردم ايجاد نمودم. سپس تعدادي از آنها را از مسير اوليه خود كه آنها را ساخته بودم به مكان ديگري منتقل كردم.
پس از اين كار ويندوز XP جديدي ( همان ورژن يعني build 2600 بدون سرويس پك) را در درايو ديگر خود نصب نمودم و در آن از هيچ فارسي سازي استفاده نكردم و ضمنا قابليت فارسي خود ويندوز را نيز فعال نكردم. پس از مراجعه به درايوي كه پوشه هاي فارسي را به آنجا منتقل كرده بودم ( آنهايي كه از مسير اصلي خود خارج شده بودند ) ، متوجه شدم كه دقيقا مشكل شما براي آنها به وجود آمده ، يعني پوشه ها با همان حروف نامشخص نمايش داده ميشوند و كاراكترهايي كاملا نامعلوم براي آنها به وجود آمده است.
بعد از آن به درايو اصلي ويندوز اول مراجعه كردم ، در آنجا متوجه نكته جالبي شدم و آن اين بود كه تنها تغييري كه در آن پوشه ها ايجاد شده بودند اين بود كه حروف نام پوشه برعكس شده بود يعني مثلا اگر نام پوشه " فايلهاي مهم " بود تبديل شده بود به " م‌ه‌م ي‌ا‌ه‌ل‌ي‌ا‌ف " و اين پوشه ها بدون هيچ مشكلي باز ميشدند و محتويات آنها نمايش داده ميشد و به سادگي نيز تغيير نام داده ميشدند.
بنابراين اولين سوالي كه در اينجا پيش مي آيد اين است كه آيا شما مكان پوشه هاي فارسي خود را براي تعويض ويندوز تغيير داده ايد يا خير و آيا از همان ورژن ويندوز براي نصب مجدد استفاده نموده ايد يا خير ؟
اما بعد از آن من به همان فايلهاي نامعلوم مراجعه كردم. من موفق شدم تعدادي از آنها را از طريق محيط CMD مشاهده كنم و با تايپ همان كاراكترهاي حرفي نامشخص ( البته به سختي ) وارد تعدادي از پوشه ها شوم. اين نكته شامل پوشه هايي ميشد كه حجم 0 براي آنها نمايش داده نميشد و تنها مشكلشان عدم باز شدن بود ( يعني همان Open ). من توانستم فايلهاي آنها را از درون پوشه بازيابي كنم.
بنابراين سوال دوم من از شما اين است كه به حجم فولدر توجه نماييد ، چنانچه 0 بود از اقداماتي نظير Dos خودداري نماييد زيرا تلاشي بي نتيجه خواهد بود ، در غير اين صورت روش نفوذ از طريق CMD را آزمايش نماييد.
در مورد پوشه هايي با حجم 0 من از نرم افزارهاي Explorer مانند Alpha Browser استفاده نمودم. اين برنامه محتويات پوشه را به صورت Hex نمايش ميدهد و اگر فايلي درون آن باشد در قسمت كاراكترهاي ASCII نام اين محتويات در صورت وجود نمايش داده ميشود. من در مورد برخي از پوشه ها متوجه وجود تعدادي از اين قبيل نامها در قسمت مذكور شدم ، اما در مورد چگونگي خارج نمودن آنها نتوانستم به نتيجه اي برسم. در مورد بسياري از پوشه ها نيز اين قسمت كاملا خالي بودند و هيچ متني در آنها مشاهده نكردم و اين نشانه آن بود كه اين پوشه ها كاملا تهي ميباشند و اطلاعات درونشان از بين رفته است.
شما نيز ميتوانيد با اين قبيل برنامه ها پوشه هاي خود را از لحاظ وجود و يا عدم وجود فايلي در آنها بررسي نماييد ، در صورتي كه آثاري از وجود فايل در آنها مشاهده نموديد ميتوانيد اميدوار به بازيابي فايلهاي درون آن باشيد.
در اين بين ( در مورد پوشه هاي با حجم 0 ) حالت سومي نيز وجود داشت و آن پوشه هايي بود كه از طريق نرم افزارهايي نظير World و با نام فارسي ساخته شده بودند. تمامي اين پوشه ها بدون قيد و شرط به صورت كاراكترهاي نامعلوم و با حجم 0 تبديل شده بودند.
من باز هم سعي ميكنم روشهاي ديگر را نيز آزمايش كنم و در صورتي كه به نتيجه اي رسيدم حتما شما و ساير دوستاني را كه مشكلاتي مشابه دارند را در جريان خواهم گذاشت.
نكته بعدي كه در اين بين ميتوانم عرض كنم اين است كه اگر قبل از تعويض ويندوز با ابزار Backup ويندوز ، يك Backup از اين قبيل فولدرها ( يعني فولدرها و فايلهايي با نام فارسي ) تهيه كنيد ، بعد از نصب ويندوز بعدي و سپس خارج نمودن اين Backup ، احتمال به وجود آمدن مشكل اين چنيني در آنها تقريبا صفر خواهد بود.
در پايان از محبت شما كمال تشكر و سپاس را دارم و در مورد لفظ استاد زياد با شما موافق نيستم ، به نظر من تمام دوستاني كه در اين انجمن زحمت ميكشند و پاسخگوي دوستان هستند ( مانند نستاي عزيز و ساسر عزيز و مهدي بست عزيز و مديران محترم و حتي خود شما و كلا تمام دوستان كه نام بردن تك تك آنها نياز به يك تاپيك جداگانه دارد ) استاد هستند و بنده واقعا جزئي هستم از كل و اصلا خودم را شايسته چنين عنواني نميدانم و اميدوارم بتوانم بيش از پيش اطلاعت هر چند جزئي خودم را در اختيار دوستان قرار دهم تا بلكه اين اطلاعات بتواند مشكل آنها را حتي اگر در حد بسيار جزئي ، برطرف نمايد.
اميدوارم مشكلتان هر چه زودتر حل شود.
پيروز و موفق باشيد.

mpsjavad
01-08-2005, 17:09
با ســـــلام ..

اقا ي M.R.M, واقعا من رو شرمنده كردين :oops: نميدونم چطور ميتونم حتي گوشه اي از زحمات شما رو جبران كنم ..

در مورد سوالاتي كه شما مطرح كرديد بايد بگم كه من محل پوشه ها و فايل ها رو اصلا تغيير ندادم چه قبل از نصب ويندوز و چه بعد از نصب ويندوز و براي نصب مجدد ويندوز از همان ورژن ويندوز ( XP سانتا كلاس SP1 ) استفاده نكردم بلكه ابتدا ويندوز مديا سنتر رو نصب كردم و با مشاهده اين مشكل گمان كردم به خاطر SP2 بوجود اومده براي همين مبادرت به نصب XP B2600 SP1 كردم كه باز هم مشكل پا بر جا بود .

از طريق CMD هم نميتوانم وارد پوشه ها بشم چون كاراكتر هاي در نام پوشه ها وجود دارد كه در محيط CMD قابل نوشته شدن نيستند ..

و حالا يه موفقيت جالب :P

من قبل از عوض كردن ويندوز تمام محتويات درايو D ( درايو ويندوز XP ) رو به صورت فشرده شده ( ZIP )به درون درايو E ريخته بودم ( البته از طريق محيط ويندوز ME ) تا در برخي زمان ها كه ويندوز دچار مشكل شد بتونم در كمتر از 10 MIN يك ويندوز با تمام نرم افزار ها و درايور هاي سخت افزاري داشته باشم ديروز هم از طريق ويندوز ME درايو D ( وينوز XP ) رو فرمت كردم و فايل ها فشرده شده ويندوز ( XP سانتا كلاس SP1 ) رو از درايو E درون درايو D از حالت فشرده خارج كردم بعد از يك راستارت وارد ويندوز XP شدم ويندوز با به صورت شاداب و سرزنده و بدون مشكل :shock: بالا اومد و فورا به سراغ پوشه هاي مشكل دار رفتم در كمال ناباوري تمام پوشه ها شامل تمام فايل ها و اسناد Word قابل استفاده بودن اما اسامي پوشه ها فايل ها به صورت كاراكتر هاي كمي نا مفهوم اما قابل نمايش در امده بودند ... مثل تصوير زير :

و مشكل با نوتپد هم مرتفع شد :arrow: و تا اونجيي كه من يادم مياد من از هيچ نرم افزاري به عنوان واسطه براي تايپ فارسي در محيط اين ويندوز استفاده نكرده بودم و زبان فارسي رو هم در حين نصب ويندوز فعال ميكنم ..

البته ميخاستم بدونم كه خود ويندوز XP از چه فونتي براي نمايش لغات ونوشته ها استفاده ميكنه ( مگه ويندوز XP نبايد از يونيكد استفاده كنه :!: :!: )

در مورد نام استاد براي شما بايد بگم كه اين يه لفظ خالي نيست و شما با مقالات خوبتون و راهنمايي هاي جامع نشان داديد كه در اين شاخه از كامپيوتر و بلكه در رشته هاي ديگه صاحب تجربه ايد و استاد هستيد و در مورد دوستان ديگه هم بايد بگم كه اون ها هم در يك يا چند زمينه استاد هستند ...

از شما و ديگر دوستان براي همفكري هاشون و وقتي كه براي من گذاشتند صميمانه تشكر ميكنم .

الان هم دارم دست به كار ميشم تا تمام نام ها ي فايل ها و پوشه ها رو به EN تبديل كنم و همه پوشه ها رو روي چند تا CD رايت كنم تا با يك اشتباه دچار مشكل نشم ..

Soda
12-08-2005, 21:05
سلام دوست عزيز
من هم با نظز AHT جان موافقم مطمئنا مشكل از همون سربرگ ناشي ميشه
شما يه بار ديگه اون سربرگ advanced رو چك كن و حتي اگه ميتوني عكس از اون سربرگ بگير و آپلود كن تا ما هم ببينيم

mpsjavad
12-08-2005, 21:52
با ســـلام ..

دوست عزيز soda, جان من همون طور كه در پست قبل گفتم مشكلم رو با تغيير ويندوز نسبتا حل كردم .. ( پس الان نميتونم از اون قسمت عكسي بگزارم -- عزيز من كه اين قدر تابلو نيستم كه :oops: ) ...

فكر ميكنم شما نوشته هاي من رو كامل نخونديد چون من گفتم كه دارم از توي محيط همون ويندوز اينجا فارسي تايپ ميكنم ..

در هر صورت از اينكه ميخواهيد مشكلات رو حل كنيد سپاسگزارم ..