PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فنگ شویی

shamim24
08-04-2007, 20:02
در این تاپیک سعی می کنم یه سری کارهای عملی فنگ شویی رو به زبان ساده بگم که همه بتونن ازش استفاده کنند...انصافا رعایت این اصول تاثیرات خیلی خوبی رو آدم میذاره....فعلا یه سری موضوعات ساده رو انتخاب کردم ..مطالب هم از کتابهای فنگ شویی(دارین زیبر..جاناتان دی..دکتر رضا صادقی...نشر پیام آوران کلک آزادو..+ترجمه چند مقاله در اینترنت) و برداشت های خودم هست...اگه بتونم روزی یک مطلب میذارم..

فنگ شویی در اصل یک فلسفه 5000 ساله چینیه که به هنر چیدمان و جابجایی اشیا تاکید داره..فنگ شویی یعنی باد و آب...فنگ شویی منبع انرژی است و همانطور که می دونیم در اطراف ما دریایی از انرژی هست و به همین علت می گه باید اشیا رو جوری بچینیم که انرژی توش براحتی گردش کنه...مثلا می گه اگه دقیقا جلوی درب ورودی یه آینه باشه این باعث می شه که انرژی هایی که از درب ورودی داخل می شن همه منعکس بشن و خارج و این مطلوب نیست...فعلا به همین توضیح کوتاه بسنده می کنم...

1-فنگ شویی برای میز(میز کار..میز مطالعه...)

اولین قدم..ببینید میزتون کجا قرار گرفته/؟میزتون نباید جلوش دیوار باشه...بهتره دیوار پشتش باشه...اگه دیوار جلوتون باشه مثل اینه که یه مانعی جلو روتونه..کلا اگه دقت کنید حس می کنید که آدم کلافه می شه یا زود خسته می شه...ترجیحا میز باید رو به در ورودی باشه...کلا یه جوری که مسلط به اتاق باشین...حتی اگه نمی تونین جاشو تغییر بدین یه آینه رو میز بذارین که درو ببینید...

مطلب بعدی مرتب بودن روی میزه...به هم ریختگی روی میز ما رو دچار حس گیجی می کنه...پس روی میزمون رو مرتب می کنیم....

در فنگ شویی جهتها خیلی مهمند...هر جهتی یه ویژگی ای داره...مثلا برای طراحی یه خونه پیشنهاد فنگ شویی برای قرار گیری آشپزخانه..اتاق...نشیمن و ...بر اساس این جهات هست که متفاوت با دانسته های ما نیست..هموناست ولی دلایلش خوب خیلی جالبه....حالا در مورد میز کار هم این جهات رو اعمال می کنه که مثلا چه چیزهایی کجای میز قرار بدیم تا با دیدن اونا حواسمون به یه سری چیزا باشه....

این مورد رو در پست بعدی توضیح میدم...
امیدوارم براتون جالب بوده باشه..

shamim24
09-04-2007, 18:06
خوب حالا میریم سر طریقه چیدمان میز کار:

وسط میز مهمترین جای میزه ..مرکز نیرو...پس اگه رو میزتون کامپیوتر هست حتما وسط باشه...یا هر چیز دیگری که بخش اصلی کارتون هست رو وسط قرار بدید...

یکی از مسائل مهم هنگام کار حفظ خونسردی است...در فنگ شویی جهت چپ نشان دهنده خونسردی و شجاعته(جنوب غربی:خونسردی...شمال غربی:شجاعت)
گفته می شه ترجیحا یک تمثال مذهبی یا کارت پستالی از طبیعت در این بخش قرار داده بشه...

سمت راست هم مربوط به توجه و ارتباطات هست....بهتره در این سمت یک کره زمین و چند شاخه گل قرار داده بشه...کره زمین برای اینکه یعنی شما طالب مشتریان زیادی هستید و این حس نا خوداگاه در شما تقویت بشه...

در مطلب بعدی درباره میز کامپیوتر وچگونگی تصاویر screen saver و...صحبت می کنم...تمامی این مباحث برای این هست که احساس آرامش بیشتری کنیم...و اگه قدم به قدم این مسائل رو رعایت کنیم این حس رو درک می کنیم....

shamim24
10-04-2007, 18:23
خوب بحث امروز در مورد میز کامپیوتر هست....

از اونجایی که کامپیوتر یکی از اصلی ترین منابع تجارت هست باید سعی کنیم صفحه آن را همیشه تمیز کنیم...این کار اولین تاثیر مثبت رو روی خودمون داره...همونطوری که می دونیم گرد وغبار روی صفحه کامپیوتر خیلی هم خطرناک هستند....

توصیه میشه که حتما وقتی کامپیوتر خاموش هست (کامپیوتر داخل اتاقمون) روشو بپوشونیم...خصوصا روی صفحه مانیتور رو...اگه بخصوص محل خوابیدن ما هم توی همون اتاق باشه....(در مورد آینه هم همینطوره...)

برای تصویر back ground زمینه ای که توش رنگ ارغوانی ملایم باشه به ذهن آرامش بیشتری می ده..

برای screen saver حتما از منظره طبیعت استفاده کنید...کوهستان یا دریا حس استواری را به ما القا می کند و انرژی را در اطراف ما بیشتر پراکنده می کند....

کلا فنگ شویی مخالف هر گونه انباشتگی است...در هر زمینه ای...در این مورد هم باید روی دسکتاپ خیلی خلوت و منظم باشد...و برای اینکه این احساس به ما دست ندهد که سرمان با انبوهی از کار تلنبار شده این نظم و ترتیب رو در همه فولدرها و درایوها و... باید رعایت کنیم...همچنین از تلنبار شدن ایمیلها نیز باید خودداری شود...

در مبحث بعدی راجع به این صحبت می کنیم که تلفن چه اهمیتی در فنگ شویی کار داره و بهتره کجای میز باشه..
همچنین طرز نشستن ذن پشت میز کار برای جلوگیری از خستگی...

shamim24
11-04-2007, 16:42
تلفن از اصلی ترین منابع انرژی چی است..بنابراین سعی کنید از پیشنهادات فنگ شویی در این باره اسفاده کنید...

برای زیر تلفن پارچه ای با رنگ زیبا ترجیحا قرمز انتخاب کنید..این کار باعث می شود انرژی اطراف تلفن فعال شود...

تلفن خود را به نشانه اینکه به کارتان اهمیت می دهید همواره تمیز و براق نگه دارید...

تلفن را در سمت همان گوشی قرار دهید که با آن سمت صحبت می کنید...این باعث می شود که موقع صحبت کردن سیم آن به هم نپیچد و میز به هم نریزد...

یک کارت که روی آن کلمات شادی بخش نوشته شده نزدیک تلفن قرار دهید تا هنگام صحبت کردن با دیگران دوستانه و با توجه صحبت کنید...

این مورد آخری رو من خیلی قبول دارم...شما هم امتحان کنید..

venlo
11-04-2007, 18:06
ممنون عالی بود...
ادامه بده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shamim24
12-04-2007, 11:08
ممنون عالی بود...
ادامه بده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

velno ی عزیز..ممنون از دلگرمی شما...این تشویقها باعث می شه به ادامه کار راغب تر باشیم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shamim24
12-04-2007, 11:20
خیلی مهمه که آدم رو صندلیش راحت باشه ..نه؟؟؟مخصوصا کارهایی که مدام پشت میز و کامپیوتر هست..

باید صندلی ما جوری باشه که کاملا در اون احساس راحتی کنیم...توجه به این نکته که هر چی پشتی صندلی عریض تر باشه در ما حس قدرت بیشتری بوجود میاره...این واقعا درسته...اگه توجه کنید توی محیط کار صندلی مدیر عامل بزرگترین هست و همینطور که میاد پایین و به کارمندای معمولی میرسه این صندلیه هم فسقلی تر می شه...پیشنهاد اینه که اگه صندلی توی محیط کارتون واستون راحت نبود خودتون یه صندلی ببرید....درباره اینکه کجا هم باشه که قبلا گفتم..

کسانی که با کامپیوتر کار می کنند باید حتما صندلیشون دسته دار باشه...دیگه در مورد ارتفاع صندلی و زاویه و.. نمی گم چون همه می دونیم...

shamim24
12-04-2007, 11:34
حالا که صندلیمونو مناسب انتخاب کردیم باید ببینم برای جلوگیری از خستگی چه کار می شه کرد و طرز نشستن ذن به چه صورته؟

حالت مدیتیشن ذن یک تکنیک قدیمیه که دردهای ماهیچه ای رو از بین می بره و به روح و روان هم آرامش می بخشه.

1-روی لبه صندلی بشینید جوری که پشتتون از پشتی صندلی فاصله بگیره..

2-بازو و شانه هایتان باید راحت باشه...با هر دم و بازدم احساس کنید که شا نه ها شل تر شده و انبساط اونو احساس کنید..

3-انگشتانتان را به هم بپیچید و روی شکم قرار دهید و با هر دم و بازدم بالا پایین رفتن انگشتان را حس کنید..

4-آرام و یکنواخت از بینی نفس بکشید و با همان آرامش نفس را بیرون دهید..

5-برای نفس کشیدن تلاش نکنید..آرام...مدت زمان دم و بازدم را طو لانی کنید..

6-حال سعی کنید این انرژی ای که در بدن به جریان افتاده را حس کنید...
این تمرین رو بین ملاقاتها و یا هر کاری که نیازبه مدت زمان زیادی برای نشستن داره انجام بدید..

این آخری رو هم من اضافه می کنم که خودم تاثیرش رو خیلی قبول دارم و اون ماساژ دادن آرام شقیقه هاست که خیلی زود خستگی رو از بین می بره...همین الان امتحانش کنید...خیلی خوبه...می تونید در انتهای حرکات بالا این رو هم انجام بدین...

مطلب بعدی هم دنباله طرز نشستن هست(تای چی)

shamim24
13-04-2007, 10:29
نیروبخشیدن حرکتی:
این تمرین باعث متمرکز شدن روی کاری که می خواهیم انجام دهیم می شود...

1-در حالیکه پشت میز نشستید و از پشتی صندلی فاصله گرفته اید پاهایتان را محکم روی زمین قرار دهید...

2-پاشنه ها را بالا گرفته و وزنتان را روی پنجه قرار دهید(1 دقیقه)

3-حالا پنجه را بلند کرده و سنگینی را رو پاشنه بیندازید..

4-پاها را به جلو وعقب حرکت داده و کشش را احساس کنید..

تقویت پشت

1-در حال نشسته ستون فقرات را به سمت بالا بکشید..

2-عمیق نفس بکشید و نفس را از سینه بیرون دهید...

3-همزمان با بیرون دادن نفس قفسه سینه را شل کرده و اجازه دهید پشتتان خم شود.

4-این حالت را تا زمان احساس آرامش ادامه دهید..

shamim24
13-04-2007, 10:58
کلا فنگ شویی با آکواریوم خیلی موافقه...گویا کلی انرژی مثبت پراکنده می کنه...تقریبا توی هر مکانی این پیشنهاد رو می کنه خصوصا توی محیط کار...ولی متاسفانه من خودم زیاد با آکواریوم میونه ای ندارم به خاطر بوش..در هر حال اینو بخونید..

وجود آکواریوم در محل کار=شانس کاری عالی
یک آکواریوم حبابی در سرسرای اصلی مخصوصا اگر چراغی نیز به آن تابیده شود...اما در آن زیاده روی نکنید..

...اگر آکواریوم نشد یک فواره کوچک(اینو خیلی موافقم)صدای آب در شما ایجاد آرامش می کند و با خیره شدن به آن از استرس و فشار رها می شوید...نکته مهم آن است که همیشه تمیز باشد...(جدیدا هم که از این مجسمه هایی که آب ازش میریزه خیلی زیاده..مخصوصا یه مدل آسیابش هست خیلی قشنگه...)

واسه اینکه بحث اداری خسته کننده نشه واستون .. یه گریزی می زنیم و توی پست بعدی راجع به اتاق خواب بحث می کنیم...و بخش اول در باره تخت خواب و جهت اون و .....هست

mercedes
13-04-2007, 11:09
بابا ایولا دستتون دردنکنه.خیی عالی بود. بنده هم یه دوره فنگ شویی در چین دیدم. اگه فرصت بشه حتما بازم سر میزنم. اگه کاری از دستمون بر اومد بفرمایین.
قابل توجه عسل بانو که دنبال فنگشویی میگشت.

venlo
13-04-2007, 11:13
عالی بود مطالب امروز shamim24

کم کم خواننده مطالبت بیشتر هم می شه ... چون واقعا مفیده لینکشو گذاشتم تو امضام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ادامه بده ...
بردیــا

*PiNk PaNTHeR*
13-04-2007, 16:37
جالبه تمام پیزهایی که توی این تاپیک گفتی در مورد من برعکسه!

shamim24
14-04-2007, 17:55
mercedes عزیز:
ممنون از لطفتون...من خیلی خوشحال می شم که شما باز هم به این تاپیک سر بزنید...ضمنا شما دیگه حتما در این مورد استاد هستید...مسلما راهنمایی شما بسیار مفید خواهد بود...

velno ی عزیز:
واقعا شرمنده کردید...(امضا و..)امیدوارم مطالب بعدی براتون جالب تر هم بشه...

pink panter عزیز:
راستش من هنوز چیز خاصی نگفتم که در مورد شما صدق نکنه...حالا مونده....:46:

یک نکته رو لازمه بگم به همه دوستانی که این تاپیک رو می خونن...
من آرامش موجود در اصول فنگ شویی رو کاملا حس می کنم و باید بگم فنگ شویی اصلا چیز عجیب یا جدیدی نیست...فقط به نکته ها و ظرافات توجه کرده و اونها رو به صورت یک علم درآورده...جالبه این رو بگم که اکثر این قوانین رو ما هم خودمون در معماری قدیم ایران و سنتها مون داریم اما به صورت اصول در نیومده و کلاسه بندی شده نیست...فقط دلایل فرق می کنه...مثلا فنگ شویی برای توجیه برخی از این اصول دلایل خاص خودشو میاره که برای مردم چین و هند و خلاصه اونوریا قابل هضم تره ولی من سعی نمی کنم وارد اون قضایابشم چون مهم اینه که اون اصول رو که واقعا روش زحمت کشیده شده رو هممون بدونیم و ازش استفاده کنیم...مثلا وقتی می گه یه آب نمای کوچیک توی خونه و شنیدن صدای آب باعث آرامش میشه واقعا نیاز به دلیل نداره که چرا....کاملا حس میشه ...اکثر این اصول(البته تا اونجایی که من بضاعت دونستنشو داشتم)همینطورین...خیلی خوب احساس می شن که /اره واقعا درسته...

shamim24
14-04-2007, 18:15
بعد از یک روز کار و تلاش بدن و ذهن احتیاج به استراحت و تجدید قوا دارد.تقریبا 3/1 عمر ما در خواب است که این مدت زمان زیادی است .بنابراین فنگ شویی به این امر بسیار توجه می کند.(جدا تصور کنید که اتاق خواب از هر لحاظ ایده آل باشه واقعا حس خوبی داره استراحت کردن در یک فضای آرام و ملایم..)

در یک اتاق خواب 3 مساله خیلی مهمه:
1-خود اتاق
2-محل قرار دادن تخت
3-جهت قرار دادن تخت

خوب اول میریم سر خود اتاق
-بهتره اتاق خواب شکل مستطیل داشته باشه(این موردقابل توجه طراحان باشه و کسانی که می خوان خونه بخرن....چون نمیشه این مورد رو ما در اتاقامون تغییر بدیم)

-اگه خونه چند طبقه است(دوبلکس و ..)بهتره اتاق خواب در بالاترین طبقه باشه...اتاق خواب در زیرزمین اصلا قابل قبول نیست

-دیوارای اتاق نباید گوشه و زوایای تیز داشته باشه...حالا اومدیم اتاق ما داشت...چی کار کنیم؟؟
باید بپوشونیمش ...مثلا با کمد دیواری...یا حتی پرش کنیم...خلاصه این دیگه بسته به سلیقه خواننده عزیز داره...

-اتاق خواب نباید در مجاورت ..زیر یا بالای سرویس بهداشتی باشه....
- اتاق خواب نباید در مجاورت ..زیر یا بالای آشپزخانه باشه...
-اتاق خواب نباید بالای پارکینگ باشه...(قابل توجه کسانی که درآینده می خوان خونه بخرن:46: )(هیچ می دونستین خونه بالای پارکینگ ارزونتره؟؟)
-کلا بهتره اتاق خواب از جاهایی مثل مسیر قطار و ...و هر چیزی که ارتعاشاتی داره دورتر باشه...
-در انتهای یه راهروی طولانی هم نباید باشه...دلیلشو می دونین؟؟؟همونطور که می دونیم اطراف ما پر از انرژیه .. در یه راهروی طولانی و مستقیم این انرژیها جریان تندی پیدا می کنند و هر چیزی متعادلش مورد نظر ماست...حالا فرض بگیریم که اتاق ما اینجوریه...راه حلش چیه؟؟اینه که این انرژی رو متعادل کنیم...یه ابزار جالب هست در فنگ شویی به اسم بادزنگ...کار بادزنگ خیلی جالبه...جریان هوارو از توی خودش عبور می ده....حتما همه دیدید...در وسط یه راهرو یدونه از اینا نصب بشه یه خرده این جریان تند رو تصفیه می کنه....جدیدا هم یه سری چوبیش رو دیدم خیلی صدای قشنگی داشت وقتی به هم می خورد..گمونم از چوب بامبو بوده...شاید بعدا یه مطلب راجع بهش بذارم..

یه سری مسائل دیگه هم هست که تخصصیه...فعلا به همین مقدار بسنده میکنیم...

مطلب بعدی راجع به جهت تخت خواب هست وجدا خیلی چیزای جالبیه....

venlo
14-04-2007, 19:29
با اجازه shamim24 می خوام مطلبی که در پست بالا گفته شد رو بیشتر توضیح بدم .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دیوارای اتاق نباید گوشه و زوایای تیز داشته باشه
این مورد که shamim24 بهش اشاره کرد یکی از عوامل منفی هست ... یعنی واقعا اتاق نباید این طور باشه ...
براتون توضیح می دم :

چندین عامل تأثیر منفی بر جریان فنگ شویی دارند از جمله درهم ریختگی ، خطوط مستقیم ، گوشه ها و لبه های تیز.

درهم ریختگی خانه درهم و برهم نشانه زندگی بی شیرازه و بی تکلیف است. اگر کوهی از روزنامه یا لباسهای کثیف مدت زیادی در گوشه ای از خانه بماند انرژی منفی آن به نقاط دیگر سرایت میکند و باعث احساس خستگی و افسردگی میشود.
آشفتگی فضای زیر تختخواب خواب شیرین شبانه را آشفته می کند.
وقتی قبضی را پرداخت نمی کنید یا مکالمه ای ناخوشایند با تلفن دارید ، انرژی های منفی حالت بازدارندگی خود را اعمال میکنند.
جیبهایتان را وارسی کنید. اگر ته بلیت یا پوست شکلات و... پیدا کردید ، آنها را دور بریزید.

راهروهای دراز و مستقیم
فضاهای دراز و مستقیم در خانه بازتاب منفی دارند وحرکت انرژی را تسریع می کنند و به جای آنکه انرژی در فضای خانه بماند به سرعت از این مسیرها میگذرد.
مسیرهای مستقیم را میتوان با استفاده از گلدان ، میز ، چراغ یا هر چیز دیگری بشکنید تا انرژی گردش بیشتری داشته باشد و آرامتر حرکت کند.
پنجره های زیاد هم باعث میشوند که انرژی سریع خارج شود مخصوصاً وقتیکه در یا پنجره ای روبروی هم هستند. در اینجا هم میتوان با استفاده از مبلمان ، گلدان مسیر مستقیم را شکست.

لبه های تیز
لبه های تیز انرژی منفی را بوجود می آورند که تأثیر منفی بر زندگی آدمی دارد.
از قرار دادن تختخواب در مجاورت چنین فضاهایی پرهیز کنید.
همیشه مبلمانی بخرید که لبه های گرد دارند.
اگر چاره ای جز استفاده از اشیای نوک تیز ندارید روبروی هر کنج گیاهی بگذارید.

خب ... منتظر هستیم ادامه بدی دوست عزیز ...

shamim24
15-04-2007, 18:11
با تشکر از بردیای عزیز به خاطر مطلب خوبی که گذاشتن بحث در مورد جهت تخت خواب رو شروع می کنیم..

1-نحوه خوابیدن باید طوری باشد که پا به سمت در ورودی اتاق نباشد..

2-اگر در اتاق خواب حمام هست پا به سمت در حمام هم نباید باشه..

3-تخت رو جایی باید قرار بدیم که بالای سرمون یه دیوار صاف و بدون پنجره باشه..

4-هرگز نزدیک پنجره نخوابید...اگه مجبورید بخوابید فاصله تخت با پنجره خیلی مهمه ...اگه پنجره زیاد بلند نیست 1 متر ...اگه بلنده 2 متر...در هر حال ترجیحا شبها پنجره رو ببندید و پرده رو بکشید..(حتما می پرسید همه جا که شد نه پس کجا باید خوابید؟؟به مورد بعد توجه کنید )

5-بهترین حالت برای قرار دادن تخت جوریه که در آن تخت نسبت به در ورودی زاویه اش مورب باشه مثلا شکل زیر خوبه..

6-اصلا تخت رو کج قرار ندین(البته گمون نکنم کسی همچین کاری بکنه)

7-بهتره که در حالتی که در پشت سرتون هست نخوابید(بهتره جوری باشه که در رو ببینید..زیرا اگر قادر به دیدن شخصی که وارد اتاق می شود نباشید همیشه احساس ناخوشایندی خواهید داشت)

8-اگر تخت خواب دو نفره هست باید از دو سمت امکان دسترسی به تخت خواب وجود داشته باشد..در ضمن روی تخت 2 نفره 2 تشک مجزا نیندازید..اگه تخت2 تا یکنفره هست بینش یه پاتختی قرار بدید..

9-کلا تخت را بهتره به دیوار نچسبونیم ..حدود 60 سانت فاصله بهش بدیم...

10-نباید تخت رو زیر قسمتی از سقف که تاسیسات رد شده قرار بدیم...یا تانک یا منبع آب...

ادامه مطلب جهت تخت در پست های بعدی

shamim24
16-04-2007, 12:58
با سلام به تمام دوستانی که این مطالب رو دنبال می کنن...پیشنهاد من به شما اینه که بعد از خوندن این مطالب سعی کنید حتی شده به مقدار ناچیز بعضی از این مسائل رو امتحان کنید...

خوب ادامه بحث اتاق خواب...

11-آینه تو اتاق خواب زیاد مطلوب نیست....خصوصا اگر تصویر تخت تو آینه باشه...اگه نمی تونید جاش رو تغییر بدید سعی کنید شب قبل از خواب روشو بپوشونید....اگه یادتون باشه این مطلب در مورد تلویزیون و کامپیوتر هم بود...اگه تو اتاقتون هست شبا روشو بپوشونید...(.کلا قضیه اینه که هر فضایی فقط و فقط کار خودشو انجام بده که انرژی های مثبت و منفی با هم قاطی نشن...اینو که می گم تصور کنید ببینید چقدر با هم فرق داره...فرض کنید که شما یه اتاق مخصوص کار دارید که کامپیوتر و tv و خرت و پرتاتون توشه و از اتاق خوابتون جداست...توی اتاق خوابتون هم فقط تخت خواب و کمد و یه آباژورو یه گلدون و چه میدونم از این جور چیزاست...خود کامپیوتر و tv و ...کلی از خودشون اشعه و امواج پراکنده می کنن و ما هم که کلی پشت کامپیوتر و ...خلاصه خسته و کوفته...حالا که کارمون تموم شد اونجارو ترک می کنیم و وارد اتاق خوابمون می شیم....واقعا خیلی حس بهتری داره نسبت به اینکه تو همون فضای قبلی با همه در هم ریختگی ها و شلوغ پلوغی و ریخت و پاشها....یه تخت هم باشه که روش بخوابیم....مسلما فردا که پا میشیم تازه خسته تر هم هستیم....)

12-اگه اتاق خوابتون رو به یک خیابان پر سر و صداست...حتما بیرون پنجره یه بادزنگ نصب کنید...

13-نصب پنکه سقفی تو اتاق خواب کار درستی نیست...ولی اگر هست بهتره تاثیر منفیش رو از بین ببرید....در ضمن وقتی از پایین نگاش می کنید باید در جهت عقربه های ساعت بچرخه..

14-بابا زیر تختتو تمیز کن دیگه!!!!انباری نیست که اون زیر...
این یکی از مهم ترین توصیه های فنگ شویی تو اتاق خوابه...که می گه هیچ فضایی در اتاق خواب نباید تبدیل به زباله دانی بشه و انباشتگی ایجاد کنه....وقتی زیر تختمون اونجوری باشه انگار که شبا رو آشغال می خوابیم...

15-علاوه بر خالی کردن زیر تخت ..تمیزش هم باید بکنیم...هر وقت پنجره اتاق رو باز کردین(سعی کنید حتما هر روز این کارو بکنید) روتختی رو بزنید بالا که هوا زیر تخت جریان پیدا کنه و این در داشتن خواب بهتر فوق العاده موثره....

بعد از انجام این کارا و موارد بعدی که هنوز باقیمونده حتما خواب بسیار راحت تری خواهید داشت....[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shamim24
17-04-2007, 01:04
16-نور اتاق خواب باید تسکین دهنده باشد...لامپ خیلی قوی یا لامپ قرمز برای اتاق خواب مناسب نیست...بهترین نور پردازی آباژور هست برای اتاق خواب....

17-سیستم صوتی قوی نباید توی اتاق خواب باشه.....داشتن یک رادیوی کوچک یا یه ضبط معمولی مناسب است...تازه شاعرانه تر هم هست...

18-البته سعی کنید اتاق خواب خیلی حالت رخوت پیدا نکنه....در اتاق موسیقی پخش کنید....روتختی ای که دارای رنگ شادی مثل صورتی و قرمز یا هر رنگ دیگری که شمارو به وجد میاره خیلی می تونه موثر باشه...

19-سعی کنید تو اتاق خواب به هیچ وجه از گل خشک(گل طبیعی خشک شده)استفاده نکنید...(کلا به نظر من از گل خشک شده در هیچ کجا استفاده نکنید...همچنین از حیوانات خشک شده(تاکسی درمی)هم به هیچ وجه استفاده نکنید)

20-سعی کنید روی تخت خواب کوسن داشته باشید...

21-از تخت خواب پرده آویز استفاده نکنید..

22-از تختخواب فلزی استفاده نکنید...

23-تاج تخت رو به سمت دیوار قرار دهید...

24-تصویر بالای تخت خواب خیلی مهمه...سعی کنید از تصاویر آرامش دهنده استفاده کنید....(اگه از این پوسترای وحشتناک بالای تختتون زدید...همین الان جاشو عوض کنید....)

25-در مورد جهت خواب هم به نظر من خوابیدن به سمت قبله ارجح هست...

یه سری مطلب هم هست در مورد اتاق خواب که مخصوص زوجهای جوان هست راجع به رنگ اتاق و مسائلی از این قبیل...اما چون اکثر اعضای p30 مجرد هستند فعلا بحث اتاق خواب رو به پایان می بریم....

بحث بعدی رو به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی اختصاص می دم...

Ali_k
17-04-2007, 08:27
مطالبت خوبه
ادامه بده

venlo
18-04-2007, 22:22
بحث بعدی رو به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی اختصاص می دم...
shamim24 عزيز چرا ادامه ندادي ؟
ما منتظريم ... من مطلب درباره آشپزخانه دارم ... اگه مي خواي بگو كه بذارم اينجا يا برات بفرستم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shamim24
19-04-2007, 11:05
با سلام و تشکر از ali _k و بردیای عزیز...اول تصمیم گرفتم سرویس بهداشتی رو بذارم بعد آشپزخانه...در ضمن بسیار خوشحال میشم که شما هم مطلبتو بذاری:20:

بطور کلی بهترین مکان برای سرویس بهداشتی قسمت پشتی یا عقبی خانه هست...باید از قرار دادن توالت در مجاورت اتاق غذاخوری و آشپزخانه اجتناب بشه...(قدیما تو معماری ایران توالت ها را بیرون از ساختمون می ساختن واین کار برای سلامت بسیار مفید بود..)البته الان دیگه نمیشه...بنابراین باید یه سری نکات رعایت بشه..

1-در توالت را همیشه بسته نگهدارید...در این حالت انرژی منفی توالت با انرژی مثبت خانه مخلوط نمی شه..

2-بطور روزانه یا حداقل هفتگی از ضدعفونی کننده برای تمیز کردن سرویس استفاده کنید...

3-توالت نباید بالای آشزخانه باشد...

4-توالت نباید بالای اتاق خواب قرار گیرد...

5-از ساختن توالت بزرگ اجتناب شود...هر قدر فضای بیشتری به توالت اختصاص داده شود قسمت انرژی منفی بنا بیشتر میشود(متاسفانه در ساختمونهای امروزی تعداد سرویسها خیلی زیاد شدن و این فضا رو هدر میده...مثلا برای اتاق 3 خوابه واقعا 3 سری سرویس لازم نیست...)

6-داخل توالت را دکور بندی نکنید...هر چه توالت ساده تر باشد تمیز تر و بهتر است...

7-در توالت تعدادی تخته سنگ قرار دهید...این کار نیروی پاک کننده زمین را تقویت می کند...

8-نمک انرژی منفی رو جذب می کنه..کنار پنجره توالت یه کاسه نمک تصفیه نشده قرار بدبد...هر وقت کهنه شد عوضش کنید...

9-(نتیجه از 2 مورد بالایی:میشه سنگ نمک قرار داد که هم سنگ باشه هم نمک..)

10-ترجیحا فضای توالت از بقیه قسمتهای دستشویی جدا بشه(این هم در معماری قدیم ایران همیشه بود ..)حتی شده با یه دیوار کوتاه...

ادامه در پستهای بعدی...

shamim24
20-04-2007, 10:40
11-مطمئن شوید که تمام شیرها درست عمل می کنند...شیری که چکه می کند و یا مخزنی که نشتی دارد می تواند پول شما را به همان سرعتی که آمده دور کند...پس به سرعت در رفع این موضوع تلاش کنید..

12-حتما باید در حمام پنجره وجود داشته باشد...اگر فرض محال چنین نبود باید از آینه قدی استفاده کنید...شاید باورتان نشود ولی آینه بوی نا مطبوع و باقیمانده را از بین می برد...

13-در حمام هایی که پنجره دارند گیاهان سبز شاداب فنگ شویی بسیار خوبی است....

14-تعدادی شمع انرژی یانگ مورد نیاز این فضا را تامین می کنند....

15-اگر وسیله تهویه در حمام دارید ..آویزان کردن روبانهایی به رنگ روشن یا بادآویز میتواند انرژی از دست رفته هنگام تهویه را تامین کنید....

ادامه مطلب سرویسهای بهداشتی در پست بعدی

shamim24
21-04-2007, 13:02
16-چون در سرویسهای بهداشتی آب زیاد است و عنصر آب چوب را تغذیه می کند(در چرخه عناصر فنگ شویی که بعدها به آن خواهم پرداخت)وسایل چوبی فنگ شویی بسیار خوبی برای سرویسها است...

17-بهترین مکان برای قرار دادن سرویسها به گونه ای است که توسط یک راهرو از مابقی قسمتهای خانه جدا باشد...

18-دست شویی درست کنار در ورودی یا وسط خانه اصلا مناسب نیست..

19-قرار گرفتن سیفون توالت در پشت دیواری که اتاق خواب قرار دارد مطلوب نیست...اگر چنین موردی وجود دارد حداقل جای تخت رو عوض کنید....

بحث سرویسها رو به پایان می بریم...

venlo
21-04-2007, 13:45
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] واقعا كامل و عالي بود ...
مي خواستم در اين مورد توضيح بيشتري رو بدم :

18-دست شویی درست کنار در ورودی یا وسط خانه اصلا مناسب نیست..

مي دونين چرا ؟ خب اول بذارين درباره "‌در ورودي و فنگ شويي "‌يه اشاره اي بكنم :

ورودي، فضاي ارتباطي مابين دنياي بيرون و آشيانه گرم و نرم شما است. در اين مكان است كه افراد و انرژي ها داخل و خارج مي شوند. از نظر فنگ شويي، در ورودي ، دهانه خانه است زيرا انرژي «چي» (انرژي حياتي مكان ها) پس از ورود از در بلافاصله در تمام اتاق ها پراكنده شده و در زندگي اشخاص جريان مي يابد.

براي همينه كه مورد شماره 18 گفته شده ...

در سرويس هاي بهداشتي نبايد روبه روي در ورودي قرار گيرند زيرا «چي» وارد آنجا شده و تحليل خواهد رفت .

حالا يه نكته ديگه در مورد در ورودي :

اتاق خواب و آشپزخانه نيز نبايد روبه روي در ورودي باشند. اگر اتاق خواب شما روبه روي در ورودي است، در اين صورت ناخودآگاه احساس امنيت نخواهيد كرد زيرا اتاق شما بسيار در معرض ديد است.در مورد آشپزخانه نيز ممكن است مدام احساس گرسنگي كنيد. در عوض بهتر است اتاق نشيمن روبه روي در ورودي باشد.توصيه مي شود مقابل در ورودي فرش نرمي پهن شود و در صورت امكان گذاردن يك كنسول و گلدان طرحدار روي آن وسيله مناسبي خواهد بود.ديوار روبه روي در ورودي محل مناسبي براي نصب دعاها و نمادهاي مذهبي است.

برديا.

shamim24
22-04-2007, 10:23
با تشکر فراوان از بردیای عزیز ... قبل از اینکه بحث آشپزخانه رو شروع کنم به عنوان زنگ تفریح یه سری مسائل متفرقه رو مطرح می کنم....

از چه تصاویر و چه تابلویی در محیط کارمون ویا اتاقی که توش کار هم می کنیم استفاده کنیم؟؟؟

کوههای حامی:
آویختن تابلوی کوهستان در پشت سر تاثیر شگرفی بر کار کردن ما می گذارد...شاید این موضوع به آن مثل معروف که فلانی پشتش به کوه گرم است بی ربط نباشد....توجه شود که به هیچ وجه عکس هایی مثل تپه .کوهستان یا ساختمان را جلوی رویتان نصب نکنید چون مثل این می ماند که کوهی از مشکلات جلوی رویتان است....

آب آرامش بخش:
آب آرامش و انرژی بسیار خوبی به انسان می دهد....به کار بردن تصاویری از آب روی میز یا دیوار روبرو همان تاثیر آب واقعی را دارد...تصویر رودخانه آبشار و برکه در جلوی رویتان اثر مثبت و آرامش بخش دارد ولی اگر در پشت سر نصب شود سمبل از دست دادن شانس و فرصت ها در زندگی است....

خیلی جالب بود نه؟؟؟حداقلش اینه که به آدم ایده می ده...

زنگ تفریح بعدی در مورد تکنیک تای چی در فرودگاه و سفر با هواپیما است....

(Mohsen)
22-04-2007, 19:41
کوههای حامی:
آویختن تابلوی کوهستان در پشت سر تاثیر شگرفی بر کار کردن ما می گذارد...شاید این موضوع به آن مثل معروف که فلانی پشتش به کوه گرم است بی ربط نباشد....توجه شود که به هیچ وجه عکس هایی مثل تپه .کوهستان یا ساختمان را جلوی رویتان نصب نکنید چون مثل این می ماند که کوهی از مشکلات جلوی رویتان است....

سلام

عالي بود . اين مورد آخر را هميشه اجرا مي كنم و تاثير فوق العاده اي داره . البته بيشتر از عكسهايي كه خودم گرفته ام استفاده مي كنم .

شاد زي

shamim24
22-04-2007, 22:46
با تشکر از دوستان عزیز ...

بحث فرودگاه:
ماهیت فرودگاه طوریه که مردم شاید در آنجا احساس نا امنی و استرس کنند..نکات زیر می تواند در از بین بردن این حالات موثر باشد...

1-سعی کنید حتما کمی زودتر به فرودگاه برسید تا احساس آرامش بیشتری کنید...

2-در طول مدتی که برای چک کردن کارت و پاسپورت و....منتظر ایستاده اید از این روش استفاده کنید..
- کیفتان را روی زمین بگذارید(البته زیر چشمی هواشو داشته باشین)
- به حالت تای چی بایستید....روی دوپا ایستاده و وزن را به طور مساوی روی هر دو تقسیم کنید..ذهن و بدنتان را آرام کرده و توجه کنید که شانه ها و دیگر قسمتها منقبض نباشند...زانوها را کمی خم کرده و در حالی که راست ایستادهاید سینه را جلو دهید...هر لحظه که احساس بی حوصلگی کردید نفس عمیق بکشید...می توانید در این فرصت به زمانبندی کارهایی که قرار است در آینده انجام دهید فکر کنید یا به نظر من به یک خاطره شیرینی که خیلی دوست دارید فکر کنید...

3-بی صبری و بی حوصلگی را حتی اگر وجود دارد در ظاهرتان نمایان نسازید...(چون می دونید که این حالات کاملا مسری است...)

shamim24
22-04-2007, 23:07
در اینجا تمرینات تای چی ارائه می شود تا شما در طول پرواز راحت تر بوده و کمتر دچار سر درد و ...شوید:

تفریحات انرژی زا:
زمانی که سر جاتون نشستید پاهایتان را به شکل یک دایره بزرگ حرکت دهید...(البته زیادم دایره رو بزرگ نگرید...اونوقت بغل دستیتون ...؟؟؟؟)حال این انرژی ایجاد شده که به سمت اعضای دیگر بدنتان می آید را احساس کنید..این حرکت باعث می شود تا کمتر دچار هیجان شوید..هر گاه دچار گرفتگی عضلات شدید بدن را شل کرده و نفس عمیق بکشید...

شنای نشسته:
شانه ها را به شکل دایره و دورانی حرکت دهید..نفس عمیق بکشید....و حالا جهت دایره را عکس نموده و آرامش و آسودگی را احساس نمایید..

shamim24
23-04-2007, 11:43
زنگ تفریح آخر قبل از مبحث آشپزخانه

توصیه هایی برای هتل

وقتی که سفر می کنید پیشنهاد خوبی برایتان داریم...وسایلی را به همراه ببرید که این احساس را به شما القا کند که در خانه خودتان هستید...

1-شمع ها و بخورهای خوشبو و عود و....از جمله مواردی هستند که اتاق را از انرژی مسافرین قبلی خالی کرده و احساس راحتی بیشتری برای شما به ارمغان می آورد...

2-در حمام و سرویس را حتما بسته نگاه دارید...

3-از جابجا کردن وسایل و چیده مان نترسید و هر جور که راحتید آنهارا بچینید(ولی در آخر به حالت اولیه بر گردانید)

4-اگر برای سفر کاری رفته اید محلی که می خواهید در آنجا کار کنید رو بروی در ورودی قرار دهید...

5-نکته مهم....حتما موسیقی دلخواهتان را همراه ببرید...موزیک مورد علاقه در مکان جدید و غریب احساس آرامش خیلی خوبی برای شما به ارمغان می آورد...

6-عکس کسی که دوست دارید حتما همراه خود ببرید....

7-یک رومیزی زیبا برای روی میز ببرید....

8-وسایل شخصی رو حتما همراه ببرید....

مبحث بعدی آشپزخانه

shamim24
24-04-2007, 20:14
آشپزخانه یکی از مهمترین قسمتهای بناست..می گویند معده خانه است... و لازم است اصول فنگ شویی در مورد آن بدقت بکار گرفته شود...آب و آتش مهمترین عناصر در آشپزخانه هستند...

1-بهترین قسمت برای آشپزخانه سمت شرق و قسمت پشتی ساختمان است...

2-از نظر موقعیت نسبت به در ورودی بهتر است سمت چپ(وقتی وارد بنا می شوید)باشد..

3-در آشپزخانه نباید روبروی در ورودی باشد...

4-از تعبیه آشپزخانه در مرکز بنا خودداری کنید...

5-بدترین قسمت برای آشپزخانه شمال غربی بناست...(اگر در این مکان هست حداقل اجاق گاز در شمال غربی
نباشد)

6-نور کافی و تهویه مناسب برای آشپزخانه بسیارلازم است..

7-از ساخت آشپزخانه های گرد خودداری کنید...

8-در آشپزخانه باید به اندازه ای بزرگ باشد که جریان انرژی در آن به خوبی انجام گیرد...

9-اجاق گاز نباید در سمتی باشد که پشت آشپز به سمت در باشد...

10-یه نکته جالب در مورد اجاق گاز:گفته می شود از تمام شعله ها باید استفاده شود..(فقط از یه شعله خاص استفده نشود).زیرا موجب جریان یکنواخت و مساوی انرژی و اتفاقات خوب می شود.....

ادامه دارد...

shamim24
25-04-2007, 12:23
11-اجاق در ارتباط با عنصر اتش است...لذا آنرا روبروی سینک یا یخچال(که تحت نفوذ عنصر آب هستند قرار ندهید...)

12-قانون مثلث یادتون نره(یخچال...سینک و اجاق در سه راس مثلث باید باشند)

13-رنگ سبز نقش بسیار مهمی در آشپزخانه دارد..(نماد عنصر چوب که آب و آتش را متعادل می کند)رنگ سفید و آبی نیز مناسب می باشد..

14-یک قاب دستمال سبز روی در اجاق(درب فر مثلا) یا جلوی سینک آویزان کنید..می توانید از کف پوش یا قالی سبز و یا پرده با مایه های سبز رنگ برای تقویت این فضا استفاده کنید....

15-بطور کلی از رنگهایی مثل قرمز..صورتی و ارغوانی که نماد عنصر آتش هستند در آشپزخانه استفاده نکنید...اگر دوست دارید مشاجره و دعوا داشته باشید می تونید از این رنگها استفاده کنید...

16-استفاده از موزیکهای کلاسیک و یوگا....ریلکسیشن(مثل sound of nature ) در فضای آشپزخانه بسیار مفید هستند...خصوصا که در 4 نقطه اسپیکر دیواری باشد تا حالت surround پیدا کند...

17-اگر خواستید برای آشپزخانه میز انتخاب کنید حتما میزی که گوشه های گرد دارد را انتخاب کنید..میز بیضی عالیست...

18-وسایل چوبی آشپزی نیز بسیار ایده آل است...

19-ظروف شکسته و یا وسایلی که خراب شده و کار نمی کنند باید دور ریخته شوند...مثلا نداشتن توستر بهتر از اینه که خرابشو داشته باشید...

20-آشپزخانه نماد سلامتی ..ثروت و شادی اعضای خانواده است...بیش از هر فضای دیگری این فضا باید تمیز و عاری از شلختگی باشد و این به فنگ شویی خانه و منافع ساکنان آن کمک می کند...کلا در علم فنگ شویی با دیدن آشپزخانه یک خانه می توان به خیلی از ویژگیها و مسائل افراد آن خانه پی برد...بنابراین آشپزخانه را دریابید....

ادامه دارد...

venlo
25-04-2007, 13:14
از نظر موقعیت نسبت به در ورودی بهتر است سمت چپ(وقتی وارد بنا می شوید)باشد
چرا بايد اين طوري باشه ؟؟
خوبه مال ما رعايت شده !!!

binahayat_m
25-04-2007, 15:08
دستت درد نكنه
يه تحقيق دارم در مورد معماري داخل مطالب شما خيلي كمك كرد.
اگه منبعي ميشناسيد ممنونن ميشم معرفي كنيد
موفق باشيد

shamim24
25-04-2007, 19:04
چرا بايد اين طوري باشه ؟؟
خوبه مال ما رعايت شده !!!

بحث چگونگی انتخاب جهات در فنگ شویی خیلی مفصله...همونطور که خودتونم حتما می دونید در فنگ شویی 4 جهت اصلی و 4 جهت فرعی را جهات 8 گانه می گویندکه برای ویژگی هر کدوم از اونها از 8 وجهی پا گوا استفاده می شه...هر جهت مبین یک عنصر خاص هست و هر فضا نیز بیان کننده یک عنصر و بهتره که هر فضا روی عنصر خودش قرار بگیره...در این راستا با توجه به نقشه خونه و جهات اصلی جغرافیایی و جهات پاگوا و نقاله و....جهت مطلوب برای فضاها پیدا می شه....که نتیجه تقریبا کلی ای داره....مثلا برای در ورودی جهتهای خاصی مناسبند که جهت سمت چپشان جهت مناسب برای آشپزخانه هست...البته برای آشپزخانه مثلا نکته مهم اینه که چون عنصر آتش داره روی جهت جغرافیایی ثروت قرار نگیره(شمال غربی)...و دیگری اینکه روبروی در ورودی هم نباشه...همین 2 تا رعایت بشه کافیه...همونطور که گفتم این بحث جهتها خیلی مفصله... و من چون این مطالب رو تایپ می کنم(کپی پیست نیست) نهایتا بتونم نتایج رو بذارم و اینکه حالا چرا دقیقا این جهات بدین گونه هستند رو فعلا صرفنظر می کنم ...چون از حوصله خوانندگان عزیز هم خارج می شه...من سعی می کنم مطالب اصلی رو بذارم....ولی اگه سوالی پیش اومد تا اونجایی که بلد باشم خوشحال می شم جواب بدم....:20:

shamim24
25-04-2007, 19:11
دستت درد نكنه
يه تحقيق دارم در مورد معماري داخل مطالب شما خيلي كمك كرد.
اگه منبعي ميشناسيد ممنونن ميشم معرفي كنيد
موفق باشيد

خواهش می کنم....خوشحالم که مطالب کمکتون کرد...در مورد معماری داخلی سایتهای بسیاری هستند...توی همین قسمت موضوعات علمی دکوراسیون داخلی هم هست که منبعش زیر مطالب ذکر شده...در مورد فنگ شویی هم یه چند تا کتاب تو پست اول گفتم..بعلاوه یه عالمه سایت در زمینه فنگ شویی هست...فقط زحمت ترجمه می خواد...یه سرچ تو گوگل بزنید feng shui ...باز اگه سوالی داشتین بتونم حتما کمکتون می کنم...

shamim24
26-04-2007, 18:31
21-آشپزخانه حداقل 1 پنجره باید داشته باشد...

22-قرار دادن اجاق گاز جلو یا کنار پنجره کار درستی نیست...

23-اجاق گاز نباید روبروی درب ورودی باشد....

24-اجاق گاز روبروی ظرفشویی یا یخچال نباشد(قانون مثلث رعایت شود)...

25-بین هر کدام از موارد فوق حدود 1 تا 1.5 متر فاصله باشد...

26-آشپزخانه نباید در نزدیکی یا کنار توالت باشد...

27-قفسه ها و کابینت ها باید حتما دارای در بوده و درشان همیشه بسته باشند...

28-آویزان کردن ماهیتابه و ملاقه و چاقو و چیزهایی از این قبیل به دیوار آشپزخانه مناسب نیست...

29-از آینه یا کاشیهای آینه ای در آشپزخانه استفاده نکنید..خصوصا اگر شعله گاز را منعکس کنند....

30-از هر ابزاری برای نظم دادن و زیباتر کردن آشپزخانه استفاده کنید...(مثل جا ادویه ای زیبا...ظروف زیبا و....که امروزه وسایل زیبای آشپزخانه بسیار هم زیاد هستند..)همانطور که ذکر شد آشپزخانه از مهمترین بخشهای خانه است...

ادامه دارد....

shamim24
27-04-2007, 18:18
31-به انباشتگی و پاکیزگی یخچال خود بسیار اهمیت دهید....چقدر مواد بدرد نخور در یخچال دارید؟؟؟
گاهی یک یخچال از انباری و زیر پله هم بدتر می شود...چگونه این یخچال می تواند جایگاه ذخیره مواد غذایی شما باشد؟؟؟پس همین حالا دست بکار شوید و مواد بدرد نخور را بیرون آورده و داخل یخچال را پاک کنید...یخچال باید از تمیزی برق بزند....(با دیدن یخچال یک خانه به سلیقه افراد آن خانه می توان پی برد....)

32-روی درب یخچال را خیلی شلوغ نکنید..برای روی در.از چیزهایی که به فضای آشپزخانه مر بوط می شود استفاده کنید یا چیزی که حس خوبی در شما ایجاد می کند...

33-هر شب سطل آشغال را خالی کنید....هر چیز آشغال و زایدی که بیرون ریخته می شود به جایش یک فرصت و یک اتفاق خوب انتظار می کشد....

34-میز غذا را نزدیک به ماکروفر و توستر و...نچینید....

35-یک ظرف از میوه های تازه روی میز خانواده سمبل سلامت خانواده است و آن را تقویت می کند...

36-رنگ سفید برای وسایل آشپزخانه خیلی خوبه....مثل یخچال و اجاق گاز و ....رنگ سفید تقویت کننده این حس هست که غذای آماده شده کاملا بهداشتی و تمیزه....البته این وسایل سفید باید مرتبا تمیز بشن تا همیشه سفید باشن...یه مقدار که کثیف شن تاثیر نامطلوبی داره...بنابراین اگر فکر می کنید که همیشه امکان تمیزی را ندارید از رنگهای تیره تر بجز خاکستری استفاده کنید...مثل قهوه ای یا تونالیته کرم...

اگه این موارد رعایت بشه....چه غذاهایی که توی اون آشپزخونه درست شه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خوب .. آشپزخانه هم تموم شد...قبل از شروع بحث بعدی یه زنگ تفریح خیلی جالب براتون می ذارم...

shamim24
28-04-2007, 19:01

خوب این جدول بعدها خیلی به کار میاد...فعلا یه مطلب خیلی جالب :
قبل از این که ادامه مطلب رو بخونید...یه لحظه فکر کنید و ببینید در کدام یک از این جهات مطرح شده در خانه خودتان بی نظمی و نا مرتبی بیشتره....
خوب...جواب رو پیدا کردین....حالا توجه کنید...

1-منطقه خاک:
بی نظمی و شلختگی در این منطقه یعنی شما بیش از اندازه در باره خودتون نگران هستید و دائما دلتون شور می زنه....حتی اگه همینطوری پیش بره ممکنه باعث مشکلات پانکراس و یا طحال بشه...

2-منطقه فلز:
نامرتبی در این منطقه غم و غصه و عقاید دیوانه وار و دلهره آور به همراه دارد...مشکلات ریوی و روده بزرگ..

3-منطقه شمال (عنصر آب):
خیالبافی در مورد احساسات پنهان..... مشکلات کلیه و مثانه را به همراه می آورد....

4-منطقه چوب:
خشم ..سرخوردگی و عجز در مقابله با مشکلات ...سراسیمگی...سردر گمی...مشکلات کبد و کیسه صفرا..

5-منطقه آتش:
ناپایداری در احساسات و مشکلات عاطفی..مشکلات سیستم ایمنی و قلب..

خوب توجه کردید که بی نظمی بطور کلی باعث حس گیجی...نا آرامی آشفتگی وسراسیمگی می شه بعلاوه مشکلاتی که مخصوص هر قسمت هست...و این واقعا درسته...حتما متوجه شدید زمانی که اتاقتون و یا هر جای دیگه رو مرتب می کنید چقدر حس خوب و آرومی دارید....بنابر این بهتره که در هیچ فضایی انباشتگی و شلوغی و شلختگی نداشته باشیم....

shamim24
29-04-2007, 11:58
اتاق نشیمن بخش فعال بنا و همانند قلب... ریه ها و مرکز تنفس در بدن انسان است(قبلا ذکر شد که آشپزخانه معده و درب ورودی دهان می باشد)...

نکات مربوط به این بخش:

1-بهترین جا برای نشیمن بخش وسطی بناست...

2-بهتر است اتاق نشیمن نزدیک درب ورودی باشد...

3-اندازه اتاق نشیمن حداقل 2 برار سایر اتاقها باید باشد..

4-از نصب آینه در سقف اتاق نشیمن خودداری کنید...

5-دیوار اتاق نشیمن باید ساده و بدون پنجره باشد...

6-درب اتاقهایی که به نشیمن باز می شوند باید نسبت به هم زاویه ای مورب داشته باشند...

7-شکل اتاق نشیمن باید مربع یا مستطیل باشد...

8-شکل L مانند یا خیلی باریک برای این فضا مناسب نمی باشد...

9-چون در این اتاق بیشتر از میهمانان پذیرایی می شود باید گرم ..لذت بخش و دلنشین باشد...

10-تعدادی کوسن...مبلمان راحتی...گیاهان پر برگ و سبز و شاداب و حتی یک تنگ ماهی طلایی می تواند محیطی دلنشین پدید آورد..

ادامه دارد....

shamim24
29-04-2007, 19:21
11-به هیچ وجه اتاق نشیمن را با مبل زیاد شلوغ نکنید...سایز مبل را با متراژ اتاق نشیمن هماهنگ انتخاب کنید(این مساله رو بخصوص من توی خونه های کم متراژ به وفور دیدم که بدون توجه به فضای موجود مبل های خیلی بزرگ انتخاب می شود...این مساله هم فضا را کوچکتر از آنچه که هست نشان می دهد هم در طول زمان احساس خستگی و خفگی به دنبال دارد...بنابراین در انتخاب مبل به واقع پیرو سبک مینیمال باشید...)

12-در هنگام چیدن مبل هیچ مبلی را پشت به سمت ورودی نشیمن قرار ندهید...

13-بهترین حالت چیدمان فرم نعل اسبی و 8 ضلعی است...

14-یک آینه بزرگ در اتاق نشیمن(به شرطی که جاش خوب انتخاب بشه و منعکس کننده درب ورودی..پلکان..توالت و..نباشد)می تونه به بزرگتر نشان دادن فضا خیلی کمک کند...

15-اگر فرم اتاق نشیمن خیلی هندسی و دقیق نیست و دارای زوایای تیز می باشد...در آن زوایا از گلدان و گیاه استفاده کنید..

16-میز وسط بهتره گوشه و زاویه تیز نداشته باشه و همیشه تمیز باشه...

17-در اتاق نشیمن از مبلهایی که حال و هوای اداری دارند استفاده نکنید...مبلها باید خیلی راحت و دوست داشتنی و بقول معروف friendly باشند.....

18-از وسایل ورزشی در این فضا (مثل دوچرخه ثابت...تردمیل و..)استفاده نکنید..

19-از گل خشک برای تزیینات استفاده نکنید...

20-به گوشه ها و زوایای مرده اهمیت دهید ... استفاده از نور پردازی منایب و تمیز کردن راهکار مناسبی است..

ادامه دارد...

shamim24
30-04-2007, 10:44
21-هنگام مطالعه اتاق نشیمن از روش 8 نقطه استفاده می شود.... به این شیوه:

ابتدا در آستانه ورودی رو به اتاق نشیمن بایستید...حالا در این وضعیت دورترین گوشه سمت راست بخش قدرت است و ارتباطات...بهترین مکان برای قرار دادن تلویزیون(جالبه که در اکثر خونه ها هم همین مکان برای تلویزیون اختصاص داده شده)....همچنین در این قسمت عکسی از محبوب یا شریک زندگیتان یا یک جعبه جواهرات از سوی محبوبتان یا یک یادگاری بسیار مناسب است...

22-مرکز اتاق با سلامت جسمانی در ارتباط است...بنابراین چون معمولا در این بخش میز قرار دارد...سعی کنید همواره تمیز بوده و روی آن چیزهای خوب را قرار دهید و شلوغ و در هم برهم نباشد و مکان انباشت روزنامه نباشد.... منطقه ثروت نیز گوشه سمت چپ است...از پرتره خانوادگی در سمت شرق و شمال استفاده کنید....

23-اتاق نشیمنی که رو به جنوب است مناسب آنانی است که آرزو دارند صبح زود از خواب بیدار شوند و عاشق زندگی سالم هستند...

24-اتاق نشیمن رو به غرب هماهنگ با کسانی است که می خواهند تا دیر وقت شب بگویند و بخندند...

25- از گلدان و ظروف سرامیک و کریستال در قسمت های زمین و فلز استفاده کنید.(به جدول مراجعه شود)...

ادامه دارد...

shamim24
01-05-2007, 11:59
26-اگر داخل بنا و بین اتاقها اختلاف سطح وجود دارد...اتاق نشیمن باید در پایین ترین سطح باشد...

27-برای کف اتاق نشیمن از کفپوش(فرش..سنگ و ..) برنگ روشن استفاده کنید...

28-مبلمان اتاق نشیمن نیز باید برنگ روشن باشد....

29-استفاده از تابلوی نقاشی بسیار توصیه می شود...از نظر فنگ شویی تابلو با موضوع طبیعت مناسبتر است....

30-از قرار دادن تصاویری مثل صحنه های جنگ و نبرد ...افراد پیر یا ستمدیده و تصاویر غم انگیز خودداری کنید...

31-در مورد قرار دادن عکس اقوام و فامیل که از دنیا رفته اند افراط نکنید....

32-از آویزان کردن هر نوع اسلحه و یا هر نوع وسیله ای که تداعی جنگ می کند حذر کنید...این کار باعث تقویت بروز مشاجره با اعضای خانواده می شود...

33-با توجه به اینکه شومینه به عنصر آتش تعلق دارد بهتر است در سمت جنوب..جنوب غرب یا شمال شرق اتاق نشیمن تعبیه گردد..

34-اگر خواستید مجسمه ای قرار دهید جوری قرار دهید که روی مجسمه به سمت در باشد...

35-بهترین نوع لوستر از لحاظ فنگ شویی لوسترهای کریستال است...(کلا فنگ شویی انتخاب رو در هر زمینه ای برای کسی که مشرف به این قضیه باشه خیلی آسون می کنه...مثلا در همین رابطه فرض کنید که وارد لوستر فروشی می شوید انواع و اقسام مدلها و..آدم می مونه کدوم رو نتخاب کنه...ولی وقتی بدونی کریستال می خوای دیگه انتخاب واست خیلی راحت می شه...چون این کریستالها نور رو تجزیه می کنن و این موضوع کاملا قابل مشاهده هم هست نسبت به بقیه متریالها ارجحیت داره....حتی عنوان کریستال درمانی رو هم من روی بعضی کتابها دیدم....)

ادامه دارد...

shamim24
02-05-2007, 10:43
36-آکواریوم: بهترین محل قرار دادن آکواریوم در یکی از جهات شمال...شرق یا جنوب شرقی است...

37-گونه ماهی ها نیز مهم است...گلد فیش و خانواده کپور مناسب هستند...

38-از نگهداری ماهی در توالت..آشپزخانه و اتاق خواب ..زیر راه پله و کنار شومینه پرهیز کنید...

39-اگر امکان استفاده از آکواریوم را ندارید یک تصویر آبی که در آن چند دلفین مشغول شنا و بازی هستند جایگزین خوبی است...استفاده از مجسمه دلفین نیز خوب است...

40-آبنماهای کوچک نیز عالی هستند...آن را در جهت آب قرار دهید...

41-پنجره های منحنی شکل(مثل پنجره های سنتی ایرانی...انحنا در سمت بالای پنجره)جریان انرژی را فعال می کنند و بسیار مناسب هستند..

پایان بحث اتاق نشیمن

shamim24
02-05-2007, 20:06
خانه تكانی به سبك فنگ شویی

.
اولین قدم برای فنگ شویی، خانه تكانی و پاكسازی مكان است. تاثیرات بی نظمی را نمی توان نادیده گرفت. بی نظمی نه تنها شما را از حركت باز می دارد بلكه جریان انرژی های مثبت را نیز متوقف می كند.
به همین دلیل لازم است قبل از هر كاری، شروع به پالایش خانه كنید و هرچیز معیوب و بی استفاده را جدا كنید، مگر اینكه كاملا مطمئن باشید كه واقعا به درد می خورد. این اصل شامل لباس های اضافی نیز می شود اگر می خواهید لباس های تنگ شده را به امید لاغر شدن نگه دارید هرگاه واقعا لاغر شدید، خریدن لباس های جدید بهترین هدیه برای شما خواهد بود. شاید بارها گفته باشید «هیچ لباسی برای پوشیدن ندارم» در حالی كه كمدتان آنقدر پر بوده كه نمی توانستید چیز دیگری را در آن بگذارید در حالی كه در اصل باید بگویید «هیچكدام از لباس های داخل كمدم را دوست ندارم بپوشم».
طراحی نظم
برای ساماندهی خانه باید آستین ها را بالا بزنید و كمدها و گنجه ها را خالی كنید تا دوباره احساس رضایت كنید و سپس مجددا آنها را با لباس ها و وسایلی كه مطابق با احتیاجات كنونی شما هستند پر نمایید.
اگر نمی دانید با لباس های اضافه چه كنید آنها را به موسسات خیریه بدهید تا افراد نیازمند استفاده كنند به این ترتیب علاوه بر اهدای لباس، سخاوتمندانه انرژی های مثبت را نیز پراكنده ساخته اید و به زودی متوجه خواهید شد كه با جدا كردن همه این موانع قدیمی شما نیز آزاد می شوید چون بدون اینكه بدانید انرژی راكد و منفی این اشیا شما را محاصره می كند و مانع پیشرفت شما می شود.
در روند زندگی ایجاد تغییر بسیار ضروری است حتی در طبیعت نیز تغییر و دگرگونی وجود دارد. بنابراین طبیعی است كاری كنیم كه محیط پیرامون ما نیز تغییر كند. هر وسیله ای كه زمانی بسیار دوست داشتیم ولی امروز بی فایده به نظر می رسد باید از خود جدا كنیم تا بتوانیم پیش برویم، مانند بادكنكی كه باید بند آن را رها كرد تا در آسمان بالا رود.
خانه را نباید تبدیل به موزه اشیای یادگاری كرد. هیچ كس دلش نمی خواهد تمام عمرش را در اتاق كودكی اش زندگی كند، چرا كه مایه نگرانی خواهد بود عمل دور ریختن اشیای زاید نه فداكاری و نه بی قیدی است بلكه فقط یك تغییر موضع لازم حتی اساسی است كه ما را به طرف آینده ای پررونق و شكوفا سوق می دهد.
پس همانگونه كه ذكر شد اولین قدم جدا شدن از انواع خرت و پرت ها و خرده ریزهایی است كه در طول زمان در خانه جمع شده اند.
توجه داشته باشید این امر به معنی جدا شدن از گذشته خود نیست بلكه جدا شدن از چیزی است كه دیگر به آن احتیاجی ندارید. پس اگر خانه تان مملو از اشیای به دردنخور است همین الان شهامت بیرون ریختن آنها را پیدا كنید.
اصلا نترسید: همین كه شروع به خانه تكانی كردید، متوجه می شوید كه بسیار آسان تر از آن بود كه فكرش را می كردید. به علاوه، این خانه تكانی یك تجدید انرژی برای شما ایجاد می كند كه به كمك آن می توانید طرح ها و برنامه های جدید را شروع كنید.
به كارتان تداوم بخشید و خانه را به معنای واقعی كلمه پالایش كنید. هر آنچه مانع جریان آزاد انرژی می شود از خانه خود جدا كنید تا احساس رضایت و آرامش كنید.
هر چیزی كه جلوی دست و پا را می گیرد و جا را بیهوده اشغال می كند از سر راه بردارید، پشت درها چیزی نگذارید درها باید بتوانند آزادانه و به طور كامل باز شوند. راهروهای ورودی را خلوت كنید، زیر تختخواب ها چیزی نگذارید و به طور كلی هیچ جا را به حال خود رها نكنید.
فنگ شویی نور
یك بار كه همه چیزهای زیادی بیرون ریخته شد، شما آن مكان را بسیار روشن تر می یابید. پس احتیاجی به گفتن ندارد: باید به روشنایی هم نظم بخشید.
جریان های منفی دوست دارند در مكان های تاریك لانه كنند. بنابراین اتاق های شما باید حتما روشن، نورانی و دلباز باشند تا همه بتوانند احساس خوبی داشته باشند.
از افزودن روشنایی در جاهایی كه لازم است واهمه نداشته باشید. بدن، چشم ها و ذهن شما به نور نیاز دارند. هنگامی كه به اندازه كافی از نور آفتاب بهره مند شوید به خوبی درمی یابید كه نور آفتاب چگونه شما را سرحال می كند.
البته فراموش نكنید كه نور زیادی نیز مناسب نیست و برای ایجاد روشنایی همیشه تعادل و صرفه جویی را رعایت كنید

منبع:سایت روزنامه شرق ترجمه: محبوب اربابی

shamim24
05-05-2007, 11:19
خانه تکانی ذهنی

بياييد از خانه خويش به درآييم و به خانه ذهن وارد شويم!!
بدن ذهني....

بدن انسان داراي سه جنبه بعد يا بدن است؛ بدن جسماني، بدن رواني- عاطفي و بدن ذهني. بدن جسماني جايگاه ارگان هاي مختلف مانند: قلب، مغز، كليه، ريه و... است.

جايگاه بدن رواني- عاطفي در واقع قلب انسان است كه جايگاه عاطفي و عشق، مهر و خداي ناخواسته، كينه و نفرت است.

بدن ذهني كه مكان آن در مغز است، جايگاه افكار، انديشه ها، آمال و آرزوهاست.

اين سه جنبه از بدن در تعامل با يكديگر هستند و اختلال و بيماري در هر يك، روي ديگري اثر مي گذارد.

بحث ما در باره بدن ذهني است كه افكار و انديشه ها از آن بر مي خيزد و خاطرات خوب و بد و همه آنچه را كه ازطريق حس و تجربه آموخته است، در خود بايگاني مي كند. و گاهي اين انباشتگي خاطرات و آموخته ها اگر بد و داراي اثرات نامطلوب باشند، هر از گاهي سر برآورده و آرامش ما را بهم مي زنند.
خاطرات تلخ گذشته!!
ضمير ناخودآگاه همه ما پر از خاطرات تلخ و شيرين گذشته است. ذهن ما همانند اتاقي خالي است كه افكار و انديشه ها در آن رفت و آمد مي كنند. گاهي در آن مي مانند و گاه آن را ترك مي كنند.

كساني كه وابسته به خاطرات گذشته هستند، افكار و انديشه هايشان اين خاطرات را مرور مي كند، آنها را ارزيابي كرده و آنچه را كه دلبستگي بيشتري به آن دارد، نگاه مي دارد و هر از گاهي به آنها فكر مي كند.

كم كم به آنها خو مي گيرد و آنها را ملاك و معيار انتخاب رفتار خويش قرار دهد و اينها در قالب احساسات و انديشه هاي آنها، خود را نشان مي دهد. مهرورزي، محبت، ستايش، خوبي ها، اميد، بخشيدن خود و ديگران... نشانه هاي سلامت روان و برخورد منطقي و زندگي در اينجا و اكنون است.

اما نا اميدي، كينه و نفرت، بدبيني و... كه ويروس هاي روان هستند و از قدرت تخريب بالايي برخوردارند، نشانه ذهن ملامتگر و بدبين است.
راستي، در خانه ذهن شما چه مي گذرد
آيا ذهن شلوغي داريد؟

آيا ذهن شما انباشته از سؤال است؟
آيا ذهن شما انباشته از خاطرات تلخ است؟
آيا در ذهن خود نشانه هايي هم از خاطرات خوب داريد؟

راستي، چرا خود را از دست اين خاطرات رها نمي كنيد؟
آيا هيچ فكر كرده ايد كه مرور اين خاطرات چه فايده اي براي شما دارد؟
آيا به ضرر و آسيب هاي ذهني، جسمي و رواني اين خاطرات هم فكر كرده ايد؟
پس، منتظر چه هستيد؟
چرا خود را از شر آنها رها نمي كنيد؟
مي پرسيد چگونه؟ با خانه تكاني ذهني!!
خانه تكاني ذهني.....
بسياري از روانشناسان معتقدند كه بهترين روش رهايي از دست احساسات ناخوشايند و مشكلاتي كه از اين رهگذر به وجود مي آيد، «خانه تكاني ذهني» است.

به طبيعت بنگريد كه چگونه در پاييز و زمستان برگ و بار كهنه خويش را به دور انداخته و پس از چندي دوباره نو مي شود.
به آب نگاه كنيد!
اگر آب، اين مايه حيات مثل همه موجودات به همين شكل و بدون تغيير و تحول در كره زمين به حيات خود ادامه مي داد، بدون شك پس از مدتي مي گنديد و همه اقيانوس ها و درياها به مرداب بزرگي تبديل مي شدند!

هيچ فكر كرده ايد كه از بدو پيدايش زمين تاكنون، چند بار؟ چند هزار بار؟ چند ميليون و ميليارد بار و چند... بار، آبهاي جهان تبديل به بخار و ابر شده و سپس به صورت برف و باران به روي زمين بازگشته اند؟

آيا هرگز انديشيده ايد كه پوست بدن و بسياري از سلول هاي بدن انسان در طول زندگي خود چند بار «نو»
شده اند؟

اگر اين نوزايشها نبود، انسان و بقيه موجودات نيز همانند اسباب و اثاثيه زندگي، كهنه و مستعمل شده و ديگر كارايي خود را از دست مي دادند و بيمارگونه به حيات خود ادامه داده و از زندگي خويش لذت نمي بردند.

حال كه چنين ويژگي و توانايي براي نوزايش در وجود آدمي نهفته است، پس چرا عده اي خود را از اين موهبت محروم مي كنند و به احساسات ناخوشايند انديشه هاي كهنه و خاطرات تلخ مي چسبند و آن را رها نمي كنند؟

راستي اشكال كار در كجا است؟

باز هم مي پرسيد چگونه و چطور خود را از دست اين خاطرات بد رها كنيد؟
خيلي راحت است!!
با بخشيدن خود و ديگران و فراموش كردن آنچه كه اتفاق افتاده و به فراموشي سپردن خاطرات بد و جايگزين كردن خاطرات خوش و نگاه منصفانه و واقع بينانه به همه ابعاد زندگي!
همه شما مثال معروف ليوان پر و خالي را مي دانيد. حتي اگر قطره اي آب در ليوان باشد، چه بهتر است كه آنرا اين گونه توصيف كنيد:
من در ليوان خود مقداري آب دارم! (كميت آن اهميت چنداني ندارد. بلكه وجود آب در ليوان مهم است.)

و اين شامل سلامتي، شادي، ثروت، موفقيت و همه چيزهايي مي شود كه مي توان به داشتن آنها افتخار كرد و سپاسگزار خداوند بود!

منبع:سایت گروه چارسو نويسنده: • دكتر معصومه رفيقي مرند ( روزنامه ايران شماره 3420)

shamim24
07-05-2007, 23:54
1-مثل بقیه میزها میز ناهار خوری نیز بهتره گرد(بیضی) یا 8 گوش باشه..مستطیل به مربع ارجحیت داره...

2-برای این بخش صندلی دسته دار توصیه می شود....

3-تعداد صندلیها باید زوج باشد...تعداد فرد تاکید بر تنهایی است...

4-پشتی صندلی نیز بهتر است منحنی باشد..

4-سقف این بخش نباید دارای روزنه یا نورگیر باشد....

5-قرار دادن یک ظرف میوه تازه نشان دهنده فراوانی غذا در بناست...

6-در اتاق ناهار خوری ساعت قرار ندهید...(دلیلش رو می تونید حدس بزنید؟؟؟)

7-تابلوهایی که در این بخش قرار می گیرند بهتر است غذا و یا خیر و برکت را تداعی کنند...

8-وجود آینه در ناهار خوری مناسب است ....

ادامه دارد...

shamim24
09-05-2007, 13:01
9-نور اتاق ناهار خوری باید وسط و بالای میز باشد...

10-اتاق ناهار خوری باید حتما به رنگ روشن بوده و نور پردازی مناسبی داشته باشد...

11-رنگهایی مثل زرد..بژ..هلویی بسیار برای این فضا مناسبند...

12-حتما یه فرش در این قسمت قرار دهید...(فرش جاذب خیلی از انرژیهااست و فضا را بسیار آرام می کند)

13-روشن کردن چند شمع زیبا در اتاق ناهار خوری توصیه می شود..

14-قرار دادن سیستم های صوتی در این قسمت مانعی ندارد...

15-مرکز بنا یا قسمت نزدیک به مرکز بهترین محل برای اتاق ناهار خوری است...

16-به اعضای خانواده خود اعلام کنید که در روز حداقل یک وعده غذا در کنار هم صرف کنید...این کار روابط خانوادگی را تقویت می کند..

17-به یاد داشته باشید :خانواده ای که با هم غذا می خورند با هم باقی می مانند(اینو من خیلی قبول دارم)

پایان بخش اتاق ناهار خوری

فکر کنم این مطالبی که گذاشتم به عنوان یک شروع و اینکه یه کلیاتی از فنگ شویی دستتون اومده باشه کافی باشه...دیگه از اینجا به بعد اونایی که خیلی علاقه مند هستند می تونن از کتابها و کلاسها استفاده کنند...بضاعت من هم در همین حدود بود..ممنون...

majid-ar
10-05-2007, 17:05
دستتون درد نکنه.کارتون عالیه.

karin
27-01-2008, 12:12
در زبان چینی، لغت فنگ به معنای باد یا هوا ولغت شویی به معنای آب است.این هنر چینی قدیمی برای به سلطه در آوردن و مهار کردن افلاک و زمین جهت بدست آوردن سلامتی و مال وثروت و بخت واقبال خوب از نوسانات طبیعت و جزرومدهاو تغییرات فصلی برای هم اوایی با محیط استفاده می کرد.
اگر چه فنگ شویی با رمل واسطرلاب شناخته شد،اما امروزه هنر یافتن مکان اشیا و در دسترس قرار دادن راهنمایی برای مبلمان فضاهای داخلی جهت تاثیر بر جریان chi (جریان نافذ انرژی بر روی زمین) می باشد.
چینی ها اعتقاد دارند که زندگی کردن با تمرکز بر chi آغازی آشکار برای سلامتی وثروت فراوان وشادی است. چینی ها آن را جمع آوری و ذخیره بخت واقبال می دانند و برای آنها شانس فقط آنچه که اتفاق می افتد نیست، بلکه در زندگی و کارشان تاثیز گذار است. با فنگ شویی می توان طرح هایی برای جریان chi و استفاده هر چه بیشتر از آن که اصل اساسی فنگ شویی است، کرد.
از زمانهای گذشته فنگ شویی بسیاری از معماری ها و طراحی های داخلی را رمز آلود کرده است. بسیاری از ساختمان های تجاری و مسکونی تحت تاثیر اصولات فنگ شویی طراحی شده اند. به عنوان نمونه هتل هایت در سنگاپور با این اصول طراحی شده است. طراحان داخلی در زمینه فنگ شویی بر تغییر ورودی و آبنما و پیشخوان اطلاعات تاثیر گذارده اند. پس از این تغییرات تجارت هتل بسیار افزایش داشت.
اصولات فنگ شویی برای طراحی و مکان یابی عناصر و اجزا دکوراسیون داخلی در جهت کشف و به کار بردن chi، جهت ایجاد هارمونی و هماهنگی کیهانی و بصری استفاده می شود.
در شروع تنفس کیهانی، فنگ شویی، احساس می شود که هر چیزی در جای خود قرار دارد و مطرح کردن chi مناسب است.sha chi تهی کردن تنفس کیهانی راکد است که سبب پایین آمدن chi و ایجاد یک chi نامناسب است. جهت های رمزآلود خطوط موازی، مانند مسیر مستقیم هدایت گر به ورودی اصلی خانه،chi را تهی میکند و متفرق می سازد. جهت های رمزی بر مسدود نشدن فضاهای داخلی بواسطه دیوار و آینه و... تاثیر می گذارند.
مواردی از اصولات فنگ شویی در فضاهای داخلی ذکر میشود.
1-اتاق نشیمن:
از ترتیب های L شکل برای مبلمان احتراز کنید.این ترتیب اجازه حرکت chi را در فضا نمی دهد. بهترین ترکیب دسته بندی مدور یا مربع یا پنج ضلعی در وسط فضا است که اجازه حرکت chi را می دهد.از نظر متخصصان فنگ شویی، درخشندگی sha chi است. به همین دلیل صندلی ها و مبل ها نباید مقابل در باشند.
2-اتاق ناهارخوری:
اگر ممکن است، صندلی های ناهارخوری باید پشت به جهت دیوار نسبت به راهرو باشند.میز و صندلیهای ناهارخوری نباید زیر پرتوهای هوایی قرار گیرند. میز های دایره ای اجازه حرکت chi را می دهند و همین طور دایره سمبلی از برکت بسیار است. میز باید زیر نور متعادلی در وسط اتاق قرار گیرد زیرا برای تهویه هوا مناسب است.
3- اتاق مطالعه:
میز مطالعه باید مستطیلی باشد و در مقابل یک دیوار صلب قرار گیرد و در سمت چپش ترجیحا پنجره ای برای تهویه هوا و ایجاد دید ومنظروجود داشته باشد.
4- اتاق خواب :
اوستری که مستقیما روی تخت خواب باشد، فشاری را به ساکنان وارد می کند. فریم های تخت خواب های فلزی، جهت های رمزی را به سمت ساکنان ایجاد می کند.
آینه ای که مستقیما روی تخت خواب انعکاس دارد، به آشفته کردن شبها کمک می کند. موقع خواب نباید سر را به سمت در اتاق گذاشت، زیرا کاهش دید به در میشود. تخت خواب نباید درمقابل پنجره قرار گیرد، زیرا سبب از اتلاف نور و گرما میشود.
میز آرایش نباید در مقابل پنجره قرار گیرد، زیرا درخشندگی ونور در آینه و شیشه انعکاس می یابد.
5- آشپزخانه:
عناصر طبیعی را با آشپزخانه آشنا کنید. به غنوان مثال چوب سمبلی است که حامی عناصر آتش و آب است که آشپز خانه را میسازند. اگر آشپز خانه با ناهار خوری یکی است حتما مرزی بین آن دو ایجاد نمایید.
طراحان داخلی از الگوها، بافت ها، رنگها ونور برای ایجاد فضایی که فرم و شخصبت خود را دارد، استفاده می کنند.
متخصصان فنگ شویی تلاش می کنند ، تعادل بین عناصر را برای بدست آوردن فضای chi و استفاده از این انرژی حیاتی با تمرکز بر کشف chi برای مکان یابی عناصر داخلی ومبلمان را هر چه بیشتر توسعه دهند.

منبع: aruna.ir

karin
20-06-2008, 11:14

شاید در زندگی خود با مواردی برخورد کردید که خرید یا اجاره محل جدیدی برای کار یا زندگی باعث شود تا تغییراتی خوب یا بدی در زندگی شما بوجود آیند. بسیاری از ما در محاوره روزمره خود این کیفیت را چنین بیان می کنمیم که مثلاً این خانه برای همه ” آمد داشته” یا این مغازه یا این ماشین خوش قدم است و هرکسی که آن را میخرد یا اجاره می کند از آن خیر خوبی بدست می آورد. گاهی این مسئله به صورت دیگری بروز می کند:

وقتی محل زندگی قبلی و فعلی خود را باهم مقایسه می کنید میینید که در خانه قبلی وضع کار و حرفه خوبی نداشتید ولی در این خانه که آمدید وضع کار بهتر شده ولی مثلاً از نظر روابط عاطفی با همسر خود در مشکل هستید.بسیاری از این دست مشکلات یا تغییرات در زندگی به محل کار و سکونت ما برمی گردد و فنگ شویی به ما کمک می کند تا آنها را بشناسیم و برای تقویت جنبه های مثبت و برطرف کردن نقاط ضعف خود تلاش کنیم.فنگ شویی دانشی کهن است و ریشه در نگرش چینی به جهان هستی دارد.

معنای عبارت فنگ شویی، باد و آب است. شاید این ترجمه چیز زیادی را بدست ندهد ولی در دید چینی باد و آب پایه اصلی ساخت محیط اطراف ما هستند. در فنگ شویی این اعتقاد وجود دارد که کیفیت انرژی های محل کار یا زندگی افراد در سرنوشت و سلامت آنها دارای تاثیر فراوان است. در واقع فنگ شویی دانش انتخاب محیطی زنده است که در آن عناصر و انرژی‌های سازنده فضا باهم در تعادل باشند. نتیجه این هماهنگی و تعادل در اجزاء سازنده محیط، بهره مندی ساکنین از زندگی خوب و موفق است. درباره تاریخ فنگ شویی نظرات مختلفی وجود دارد.
یکی از این نظریه‌ها به دورانی برمی‌گردد که زندگی در اطراف رودخانه لو در چین باستان رشد زیادی پیدا کرده بود. در آن زمان، طغیان مکرر رودخانه باعث بروز خسارت‌های زیاد به محصولات کشاورزی می‌شد. در همین دوره مردی به نام فو-هسی با اجرای اصلاحاتی در مسیر رودخانه برای همیشه به این طغیان‌های مخرب پایان داد. او بعد از مدتی امپراطور منطقه شد و به امور سازنده خود ادامه داد. بسیاری، او را پایه گذار فنگ شویی می‌دانند.سال‌ها بعد از فو-هسی امپراطوی به نام ون (King Wen) اهتمام خاصی نسبت به این دانش، مبذول کرد و فنگ شویی تبدیل به اصول ساخت بناهای حکومتی ‌شد. در واقع تا سال‌های سال فنگ شویی و فرمول‌های آن فقط در دسترس سلاطین و درباریان بود. وقتی مائوتزه در چین به حکومت ‌رسید، فنگ شویی را به صورت عمومی رواج داد و از زمان او بود که فنگ شویی در تمام چین منتشر شد.چینی‌هایی که در خارج از سرزمین اجدادی خود سکونت کردند، این دانش را با خود به خارج از چین بردند و آن را در سایر کشورها رواج دادند. در دنیای امروز هنگ کنگ نمونه خوبی برای فنگ شویی است. در ابتدای قرن گذشته، هنگ کنگ سرزمینی صخره‌ای و بی‌فایده بود. کسانی که در آنجا شروع به کار و سکونت کردند، این ناحیه را براساس اصول و مبانی فنگ شویی بنا کردند. نتیجه این سبک کار، سازندگی بی‌نظیر در این منطقه است و ساکنین هنگ‌کنگ از رونق فوق‌العاده آن بهره مند هستند. امروزه فنگ شویی در دسترس همه قراردارد و هرکسی می‌تواند به فراخور آنچه در اختیار دارد از این دانش بهره ببرد. علاوه براین زندگی جدید شهری و شکل گسترش ساختمان‌ها در آن نوع جدیدی از فنگ شویی را برای جامعه به ارمغان آورده است. فنگ شویی مدرن امروزی دارای شاخه های مختلفی است. بخشی از فنگ شویی به محل زندگی و خانه ها مربوط می شود و بخش مهم دیگر آن فنگ شویی تجاری است.

این قسمت فنگ شویی اصلاحات مربوط به بناهای تجاری و فروشگاه ها را شامل می شود. فنگ شویی دارای دستوراتی برای لباس پوشیدن و آرایش کردن (با الهام از عناصر طبیعت)، جهت های مناسب برای خوابیدن و زیر مجموعه های فراوانی مانند اینها است.فنگ شویی براساس کیفیت انرژی‌هایی کار می‌کند که محیط کار و زندگی را دربرگرفته‌اند. کار فنگ شویی ایجاد انرژی‌های خوب و سالم در محل کار و زندگی و جلوگیری از هدر رفتن منابع ارزشمندی است که در دسترس داریم. فنگ شویی را می‌توان برای تمام جنبه‌های زندگی و کار مورد استفاده قرارداد. اگر کارخانه‌دار، صاحب شرکت یا مغازه هستید می‌توانید فنگ شویی را در کل محل کار به اجرا درآورید. فنگ شویی از بسیاری از جهات مانند طب شرقی است با این تفاوت که توصیه‌های انجام شده در فنگ شویی به جای اینکه درباره افراد باشد، درمورد فضاها صدق می‌کند و هدف فراهم کردن بهترین جریان انرژی در محیط کار و زندگی ساکنین است. از این لحاظ ارتباطی بین فنگ شویی و شیاتزو وجود دارد. در شیاتزو با فشاردادن نقاط مختلف بدن، جریان‌های انرژی در اندام‌ها و اعضاء بهتر می‌شود. در فنگ شویی با برقرارکردن جریان‌های بهتر انرژی در محیط زندگی ، انرژی بهتر و سالم‌تری در بدن افراد ایجاد می‌شود.دستورات فنگ شویی بسیار گسترده هستند و جنبه های مختلف کار و زندگی را شامل می شوند. بعد از انجام این دستورات متوجه می شوید که محل کار و زندگی شما دچار تغییرات زیادی شده است.یکی از مهمترین توصیه های فنگ شویی بیرون کردن انباشتگی ها از محل کار و زندگی مان است. به اطراف خود دقت کنید و ببینید چقدر چیزهای غیر ضروری دارید. ممکن است در ظاهر چیزی نشان داده نشود و محل کار و زندگی شما مرتب به نظر برسد ولی من چند جا را به شما می گویم تا دوری در آنها بزنید و قدری بیشتر دقت کنید:

۱/ به داخل کشوها و کمدهای لباس خود نظری بیندازید. ببینید چقدر آشفتگی مشاهده می شود. اگر قرار بوده که فلان کشو برای یک تیپ لباس باشد، چقدر آن را رعایت کردید؟ چقدر لباسهای خود را قاطی و درهم و بی نظم قرار دادید؟

۲/ داشبورد ماشین خود را باز کنید. چقدر کاست های غیر ضروری دارید که مدتها است آنها را گوش نکردید؟ چقدر قاب و قوطی اضافه، رسید برگهای جریمه و اشیاء بدردنخور در آن دارید؟

۳/ به درون انباری منزل نگاهی بیندازید. آنجا چه خبر است؟ این یکی احتمالاً تعریف کردن ندارد!

۴/ اگر در خانه میز تلویزیون دارید به آن دقت کنید. ممکن است روی آن دستگاه پخش ویدئو، DVD، یا امثال آن باشد. چقدر در اطراف آن چیزهای بدرد نخور و گرد و خاک مشاهده می کنید؟ پشت و زیر آن را چند وقت است پاک نکردید؟

۵/ زیر تختخوابتان چه خبر است؟ شما شبها روی چقدر آشغال و خرت و پرت می خوابید؟

۶/ اگر خانم هستید، کیف دستی خود را پشت و رو کنید و تمام محتویات آن را بیرون بریزید. اینجا چه خبر است؟

۷/ کشوی میز کارتان را باز کنید. مخصوصاً کشوهای پایینی. به درون آنها نگاهی بیندازید.

۸/ اگر کامپیوتر دارید به درون دایرکتوری های مختلف سری بزنید. بهتر است این کار را از روی قسمت درایوها انجام دهید. چقدر فایل های بدرد نخور، عکسهای بی مصرف، اسناد غیر ضروری دارید که می شود آنها را پاک کرد یا درون یک سی-دی یا فلاپی جا داد و گذاشت که دستگاه بیچاره نفس بکشد؟

۹/ در یخچال خانه چقدر چیزهای بدردنخور دارید؟ مواد غذایی یا داروهایی که فکر کردید اگر در یخچال بمانند روزی بدرد می خورند ولی شاید در حال حاضر مصرف آنها باعث شود به دکتر و بیمارستان نیاز پیدا کنید!

۱۰/ اگر در دستشویی منزل آینه هایی دارید که در درون کشوها و پشت آنها جایی برای قرار دادن وسایل اصلاح، شانه و امثال آنها وجود دارد، بد نیست آن را هم بررسی کنید. اشیاء غیر ضروری می تواند همه جا باشد.

فنگ شویی به ما یاد می دهد تا ارزش هرچیزی که داریم را درک کنیم. جمع کردن چیزهای بدرد نخور در اطراف
ما باعث می شود تا عادت کنیم کم کم افراد بدرنخور، روابط آزاردهنده، دوستان مزاحم و شرکای ناسازگار را در زندگی بدور خودماتن جمع کنیم. سنت پسندیده خانه تکانی برای ما ایرانی ها یاد آور همین است که یاد بگیریم آشغال جمع نکنیم. یادتان باشد هرسال برای همین خانه تکانی چقدر به دردسر و کمر درد و خستگی مبتلا می شوید و شاید همان موقع با خود عهد می کنید تا دیگر آنقدر زباله دورتان جمع نکنید ولی بازهم شدنی نیست و سال بعد همان سناریو دوباره تکرار می شود. اما بدتر از آن، جمع شدن افکار، احساسات و روابط مزاحم است که با همین عادت در مورد خانه و محل کار به ما سرایت می کند و روح و چسم ما را می آزارد.بنابراین همین امروز شروع کنید و قدری اطراف خود را سبک کنید خواهید دید که کم کم زندگی در اطرافتان عوض می شود. می توانید از کیف دستی خود شروع کنید. بعد از بیرون کردن اشیاء غیر ضروری در فضای اتاق مقداری عود یا اسپند دود کنید و روی وسایل را با مقداری آب نمک رقیق پاک کنید.خواب راحت و عمیق=سلامتیقرار دادن صحیح تخت یا رختخواب امری مهم برای داشتن خواب مناسب است.
در فنگ شویی توصیه های فراوانی برای قرار دادن محل مناسب جهت خوابیدن وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم:

۱/ هرگز به صورتی نخوابید که پاهایتان به سوی در ورودی اتاق باشد.

۲/ هرگز در جایی نخوابید که بالای سرتان مقدار زیادی کتاب وجود داشته باشد. کتابها باید درون قفسه کتاب باشند و قفسه دارای در باشد.

۳/ زیر تخت خود را خالی کنید. نگذارید فضای خالی زیر تخت به انباری مبدل شود. شما شبها روی همین وسایل می خوابید و همین باعث می شود تا خوابهای ناراحت داشته باشید.

۴/ ملحفه های خود را مرتب عوض کنید. رنگ آنها نیز مهم است. ملحفه های آبی یا تیره باعث سرد شدن بدن و داشتن خواب عمیق می شود. اگر برای بیدار شدن در صبح، دردسر دارید بهتر است از رنگهای روشن استفاده کنید. بعلاوه بعد از شستن ملحفه ها حتماً آنها اطو کنید. گرمای اطو به آنها انرژی می دهد و خوابیدن روی ملحفه تمیز و صاف ارزش دادن به خواب است. اگر شما به اندازه متوسط بخوابید، حدود یک سوم عمر خود را در خواب سپری می کنید. بنابراین قسمت مهمی از عمر شما در خواب طی می شود.

۵/ اگر نزدیک پنجره می خوابید دست کم نیم متر با آن فاصله بگیرید و شبها پرده اتاق را بیندازید. مهم نیست شما در منطقه گرمسیر یا سردسیر زندگی می کنید، پنجره محل مکش انرژی اتاق به بیرون است و همین امر نیروی شما را در خواب ضعیف می کند.

۶/ هیچ وقت بعد از بلند شدن از خواب با لباس خواب در اتاق راه نروید. لباسهایی که با آنها خوابیدید، انرژی خواب را به خود جذب کرده اند که انرژی سرد و سکون است. شما بعد از بیدار شدن از خواب به حرکت در زندگی نیاز دارید. بنابراین آنها را عوض کنید. بهتر است بعد از در آوردن لباسهای خواب، آنها را برای مدت یکربع روی بند لباس بیندازید تا هوا بخورند. اگر بتوانید آنها را آفتاب بدهید که خیلی عالی است.

۷/ در اتاق خواب گل و گیاه فراوان قرار ندهید. گلها و گیاهان شبها دی اکسید کربن پس می دهند و شما را اذیت می کنند. اگر دوست دارید حتماً در اتاق گیاه داشته باشید، یک گیاه کوچک کافی است.
امیدوارم با جمع کردن اتاق و انباشتگی های آن و نیز رعایت دستورات دیگر، بتوانید زندگی آرام و خوبی داشته باشید.

منبع: napteam.com

karin
24-06-2008, 07:47
موفقیت در کار بر پنج اصل استوار است ؛

شما می توانید توانمندی های فنگ شویی را برای برای جاهای مختلف میز کارتان بدین گونه پیاده کنید.

خونسردی : در گوشه پایین سمت چپ میز قرار دارد ، تصویری از طبیعت را درین قسمت بگذارید.

شجاعت : در گوشه بالا سمت چپ میز قرار دارد ، مقدار کمی پول یا یک تنگ ماهی درین قسمت قرار دهید.

توجه : در گوشه بالا سمت راست میز قرار دارد ، چند شاخه گل همیشه درین قسمت نگه دارید.

ارتباطات : در گوشه پایین سمت راست میز قرار دارد ، نقشه ای از کره زمین یا یک کره زمین درین قسمت بگذارید.

خلاقیت : در مرکز میز قرار دارد ، می توانید قطعه ای کریستال درین قسمت قرار دهید.

و در آخر به طور کلی سعی کنید که صفحه کامپیوتر همیشه تمیز باشد ، خودتان نسبت به کامپیوتر در وضعیت درستی باشید و هنگام کار صورتتان به طور دقیق روبروی آن باشد، در هنگام تایپ کردن از یک مچ بند استفاده کنبد تا از مچتان حفاظت کند،
از محافظ صحفه استفاده کنید تا دچار سر درد و خستگی چشم نشوید، هنگام کار کردن بدنتان کاملا راحت باشد، هنگامی که از کامپیوتر استفاده نمی کنید آن را با یک روپوش زیبا بپوشانید، فایلها و فولدر های کامپیوتر همیشه مرتب باشد، ایمیل های خوانه شده را در فایلی ذخیره کنید تا در جعبه ی ایمیلتان تلمبار نشود ، برای صفحه نمایشتان یک تصویر زیبا انتخاب کنید بطوری که چشمتان را اذیت نکند و به شما آرامش بدهد، یک منظره ی طبیعت برای Screen Saver انتخاب کنید ، کوهستان یا دریا که حس استواری را به شما بدهد و انرژی "چی" را در اطراف شما افزایش دهد.

منبع: iranfengshui.ir

karin
16-07-2008, 12:36

فنگ شويي يعني هنر ايجاد تعادل و هماهنگي در جريان طبيعي انرژي‌هاي پيرامونمان تا در زندگي‌مان تاثيراتي سودمند پديد آوريم.

انباشتگي زماني ايجاد مي‌شود كه انرژي وجودتان راكد و ايستاست. انرژي وجودتان نيز زماني راكد و ايستا مي‌شود كه انباشتگي به وجود آمده است.

باحذف اشياء غير لازم خود، زندگيتان را تنظيم كنيد؛ تا شاهد تجديد حيات و جريان انرژي و فوران نيرو در رگ‌هاي زندگي‌تان باشيد.

•دليل تاثير پالايش انباشتگي اين است كه هنگامي كه جهان بيرونتان را منظم مي سازيد، در درونتان نيز دگرگوني‌هايي پديد مي‌آيد.
•خانه ما نماي بيروني چيزي است كه در درونمان مي‌گذرد.

چهار دسته انباشتگي:

•چيزهايي كه استفاده نمي‌كنيد يا دوستشان نداريد.
•چيزهايي كه نامنظم و نامرتب هستند.
•اشيايي بسيار در محيطي كوچك.
•هر چيز ناتمام.

تاثير انباشتگي بر وجود آدمي

•احساس خستگي و رخوت
•نگاه داشتن ما در گذشته
•ايجاد گرفتگي و احتقان در جسم
•تاثير بر وزن بدن
•احساس گيجي و آشفتگي
•شيوه رفتار ديگران با ما
•كار امروز را به فردا انداختن
•ايجاد عدم هماهنگي
•احساس شرمساري
•توقف فعاليت هاي زندگي
•افسردگي
•صرف انرژي اضافي مالي و عاطفي
•كم آوردن زمان براي انجام كارهاي مهم زندگي

دلايل حفظ انباشتگي

•نگهداري از اشياء به منظور احتياط
•هويت
•جاه ومقام
•امنيت
•تملك جويي
•ارث
•باور هر چه بيشتر بهتر
•خساست
•سركوب كردن عواطف
•وسواس
•ترس از رها كردن

رهايي:

•وابستگي نداشته باشيد.
•زندگي مدام در حال تغيير است.
•ترس را رها كنيد.

مراكز انباشتگي

ب) مراكز انباشتگي در خانه

•زيرزمين‌ها و اتاق‌هاي شيرواني و انباري‌ها
•ورودي‌ها و درها و راهروها
•محل زندگي روزانه ( سالن، آشپزخانه، اتاق خواب‌ها، زير تخت خواب‌ها، روي ميز آرايش، روي كمدها، داخل گنجه‌ها، حمام‌ و دستشويي، لباس‌ها)
•گاراژ و پاركينگ و اتومبيل
•انباشتگي قابل حمل
•محوطه انباشتگي در ممالك مختلف

پ) مجموعه‌ها ( كلكسيون ها و...)

ت) انباشتگي كاغذي (روزنامه، مجله، عكس‌، كتاب، بريده‌هاي جرايد)

ث) ساير انباشتگي‌ها

•آنچه ديگر استفاده نمي‌كنيد.
•هدايايي كه دوستشان نداريد.
•اشيايي كه دوستشان نداريد.
•آنچه نياز به تعمير دارد.
•مشكل مضاعف
•انباشتگي ناشي از ميراث
•انباشتگي ناشي ز نوارهاي دستگاه صوتي يا ويدئو يا CD
•اقلام مرموز
•جعبه ها
•اشياء جاگير

چگونگي رها از انباشتگي باقي بمانيم.

•اشياء مشابه را يكجا بگذاريد.
•اشياء را جايي بگذاريد كه آنها را مورد استفاده قرار مي‌دهيد.
•اشيايي را كه بيشتر استفاده مي‌كنيد جايي بگذاريد كه دسترسي به آنها آسان باشد.
•روي جعبه‌ها برچسب بچسبانيد تا بدانيد محتواي هر يك از آنها چيست.
•لباس‌هايتان را مطابق با رنگ آنها در گنجه‌تان آويزان كنيد يا در كمدتان بچينيد.
•براي هروسيله و مدركي مكان خاصي داشته باشيد.
•پيش از خريد هر چيز فكر كينم.
•سطل زباله را مرتب خالي كنيم.
•كلمه عجالتاً را از ذهنتان پاك كنيد.

پالايش تن

•پاك كردن روده
•تغيير شيوه تغذيه
•روزه گرفتن
•كليه‌ها
•ريه‌ها
•سيستم لنفاوي
•پوست

رهايي از آشفتگي ذهني

•نگراني را كنار بگذاريد.
•انتقاد و داوري را كنار بگذاريد.
•پشت سر مردم حرف نزينيد.
•گله و شكايت را كنار بگذاريد.
•گفتگوي ذهني را كنار بگذاريد.
•كارهاي نيمه‌تمام را تمام كنيد.
•مسايل حل نشده را حل كنيد.
•به مكاتبات خود رسيدگي كنيد.
•برنامه‌هاي روزانه‌تان را تعيين كنيد.
•آرامش ذهن براي خوابي عميق و آرام
•خود را در جريان اطلاعات روز قرار دهيد.

رهايي از آشفتگي عاطفي

•ناراحتي‌ها
•گله و شكايت
•دوستانتان را غربال كنيد.
•رها كردن سطل عاطفي

رهايي از آشفتگي معنوي

•فراخواندن خويشتن به خويش

karin
16-07-2008, 12:41
1 .فوی (Fu) واژگون:

از نظر فنی فوی واژگون را نمی توان طلسمی تائوئیستی قلمداد کرد بلکه بیشتر ورودی خوش یمن محسوب میشود.با وجود استقبال مردم عصر حاضر از این طلسم اما طبق تاریخ مبدا طلسم فوی واژگون به اعتقادات محلی روستائیان قدیم چین باز میگردد.این طلسم که در بیشتر خانه ها و مغازه ها و اکثر رستورانهای چینی که با مردم زیادی در ارتباط هستند دیده میشود.
این طلسم متشکل از مربعی قرمز رنگ است که واژه فوی فو که به معنای شکوفایی و بالندگی است را با مرکب سیاه یا طلایی به صورت واژگون به روی آن نقش بسته است.
لغت چینی (واژگون) و (رسیدن) با وجود صورت های نوشتاری مختلف ولی به صورت مشابه تلفظ میشود.با توجه به این نکته فوی واژگون از نظر بصری رسیدن و نزول خوش یمنی را به محل نصب آن که معمولا در ورودی اصلی رستورانها و مغازه ها و یا خانه هاست نوید و بشارت میدهد.

2 .طلسم یوهوآسی (Yuhuasi) (استادگل یشم) :

این طلسم معرف خلوص و آرامش و هماهنگی بوده که در تمامی فضاها خصوصا آنهایی که دارای اثرات منفی هستند قابل نصب است.این طلسم برای کاهش اثرات سطحی شاچی یا شارمنفی نیز کاربرد دارد.

3.ورد دفع نحوست وبلا :

این طلسم معمولا در قسمتهای بد و حاوی انرژی منفی استفاده میشود.

4 .طلسم در ورودی :

این طلسم برای حفاظت خانه در مقابل تاثیرات پلید و نیروهای منفی بر روی دیوار درون خانه در جنب یا بالای در ورودی نصب میشود.

5 .طلسم در :

این طلسم خوش یمن تلقی شده و بر روی درها خصوصا درهای اتاقهای خواب نصب میشود.

6 .طلسم آشپزخانه :

نقش این طلسم حفظ امنیت و آرامش آشپزخانه و دور کردن نیروهای منفی از این محل است.استفاده از آن در بسیاری از آشپزخانه های چینی رایج است و گوشه ای از آشپزخانه را به آن اختصاص می دهند.

7 .طلسم دفع ارواح :

این طلسم را برای بیرون راندن پلیدی ها از اتاق در هنگام شب استفاده می کنند و نصب آن در اتاق خواب کودکان و نوجوانانی که از تاریکی میترسند رایج است.

8 .طلسم امنیت و اقبال :

حکم این طلسم هنگام مسافرت یا غیبت از خانه توسط افراد مختلف و خصوصا کودکان در چین رایج است.

منبع : فنگ شویی برای امروز (کوان لائو - محمد قراچه داغی)

در انتها لازم به ذکر است که این طلسمها برای مردم چین جنبه روحانی و معنوی دارد و برای ما ایرانیان با فرهنگی هزاران ساله که آکنده از نماد و تصاویری است این طلسمهای فنگ شویی فقط جنبه اطلاع رسانی از طرف ما را دارد.
امید است در آینده نه چندان دور با جمع آوری نماد های ایرانی در قالب فنگ شویی ایرانی گامی هر چند اندک در جهت آرامش و موفقیت ایرانیان برداریم.

karin
16-07-2008, 12:45
فنگ شویی هنر قدیمی و کهن چینی مربوط به شش هزار سال قبل است و هدف آن شکل دهی هماهنگ مکان زندگی انسان ها است.

تائوئیسمفنگ شویی قسمتی از تعالیم مذهبی-فلسفی تائوئیسم ئر چین است.

قدیمی ترین نسخه نگاشته شده در تعالیم تائو ،تائو ته کینگ نام دارد که معنای آن "کتاب طریقت و قدرت آن " است.

نگارنده این کتاب لائوتسه است که نام وی معانی بسیاری دارد،از جمله " استاد پیر ". دوران حیات لائوتسه بین سیصد تا ششصر سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده شده است.

کاتب تائو ته کینگ مشتمل بر ۸۱ گزین گویه فلسفی است که حاوی تعالیم بسیار ارزنده ای هستند.

مفهوم تائو ابتدا، ازل و خالص است که تمام هستی و کائنات از آن آفریده شده اند.،مفهوم دیگر آن طریقت زندگی انسان است که چنانچه طبق معیار های اخلاقی طراحی شود با طبیعت هماهنگ خواهد بود.تائوی بزرگ مشتمل بر چندین تائوی کوچک است که فنگ شویی، مراسم جشن چای و نقاشی از طبیعت نیز جزو آن ها به شمار می روند.در تمامی ۸۱ گزین گویه تائو ته کینگ نشانه هایی برای شناخت و پیروی از تائو وجود دارد.

یی چینگیکی از مهم ترین بخش های فرهنگ چین یی چینگ یا کتاب دگرگونی است.در واقع کتاب یی چینگ قدیمی ترین پیشگویی های فلسفی نگاشته شده در فرهنگ چین است و تاثیر بسیاری بر کنفوسیوسیم و تائوئیسم، که هردو از مهم ترین جریانات فلسفی در چین هستند،دارد.

البته در کتاب های جدید، فنگ شویی علم و هنری مستقل است ولی تردیدی نیست که ریشه های آن در یی چینگ نهفته است.

نقطه مرکزی یی چینگ بر این باور است که دگرگونی، فی نفسه اصل اساسی کائنات است.

دگرگونی در یی چینگ به معنای تغییر ناآگاهانه و یا نا پایداری نیست، بلکه تغییر قانون مند و آگاهانه است.

karin
16-07-2008, 12:53
توصيه اول: دوری از انباشتگی

يکی از مهمترين توصيه های فنگ شويی بيرون کردن انباشتگی ها از محل کار و زندگی مان است.
به اطراف خود دقت کنيد و ببينيد چقدر چيزهای غير ضروری داريد.
ممکن است در ظاهر چيزی نشان داده نشود و محل کار و زندگی شما مرتب به نظر برسد ولی من چند جا را به شما می گويم تا دوری در آنها بزنيد و قدری بيشتر دقت کنيد:

به داخل کشوها و کمدهای لباس خود نظری بيندازيد. ببينيد چقدر آشفتگی مشاهده می شود. اگر قرار بوده که فلان کشو برای يک تيپ لباس باشد، چقدر آن را رعايت کرديد؟
چقدر لباسهای خود را قاطی و درهم و بی نظم قرار داديد؟

داشبورد ماشين خود را باز کنيد.
چقدر کاست های غير ضروری داريد که مدتها است آنها را گوش نکرديد؟
چقدر قاب و قوطی اضافه، رسيد برگهای جريمه و اشياء بدردنخور در آن داريد؟

به درون انباری منزل نگاهی بيندازيد. آنجا چه خبر است؟ اين يکی احتمالاً تعريف کردن ندارد!

اگر در خانه ميز تلويزيون داريد به آن دقت کنيد. ممکن است روی آن دستگاه پخش ويدئو، DVD، يا امثال آن باشد. چقدر در اطراف آن چيزهای بدرد نخور و گرد و خاک مشاهده می کنيد؟
پشت و زير آن را چند وقت است پاک نکرديد؟

زير تختخوابتان چه خبر است؟

شما شبها روی چقدر آشغال و خرت و پرت می خوابيد؟

اگر خانم هستيد، کيف دستی خود را پشت و رو کنيد و تمام محتويات آن را بيرون بريزيد. اينجا چه خبر است؟

کشوی ميز کارتان را باز کنيد.
مخصوصاً کشوهای پايينی. به درون آنها نگاهی بيندازيد.

اگر کامپيوتر داريد به درون دايرکتوری های مختلف سری بزنيد.
بهتر است اين کار را از روی قسمت درايوها انجام دهيد.
چقدر فايل های بدرد نخور، عکسهای بی مصرف، اسناد غير ضروری داريد که می شود آنها را پاک کرد يا درون يک سی-دی يا فلاپی جا داد و گذاشت که دستگاه بيچاره نفس بکشد؟

در يخچال خانه چقدر چيزهای بدردنخور داريد؟
مواد غذايی يا داروهايی که فکر کرديد اگر در يخچال بمانند روزی بدرد می خورند ولی شايد در حال حاضر مصرف آنها باعث شود به دکتر و بيمارستان نياز پيدا کنيد!

اگر در دستشويی منزل آينه هايی دارید که در درون کشوها و پشت آنها جايی برای قرار دادن وسايل اصلاح، شانه و امثال آنها وجود دارد، بد نيست آن را هم بررسی کنيد.
اشياء غير ضروری می تواند همه جا باشد.

فنگ شويی به ما ياد می دهد تا ارزش هرچيزی که داريم را درک کنيم.
جمع کردن چيزهای بدرد نخور در اطراف ما باعث می شود تا عادت کنيم کم کم افراد بدرنخور، روابط آزاردهنده، دوستان مزاحم و شرکای ناسازگار را در زندگی بدور خودماتن جمع کنيم.
سنت پسنديده خانه تکانی برای ما ايرانی ها ياد آور همين است که ياد بگيريم آشغال جمع نکنيم.

يادتان باشد هرسال برای همين خانه تکانی چقدر به دردسر و کمر درد و خستگی مبتلا می شويد و شايد همان موقع با خود عهد می کنيد تا ديگر آنقدر زباله دورتان جمع نکنيد ولی بازهم شدنی نيست و سال بعد همان سناريو دوباره تکرار می شود.
اما بدتر از آن، جمع شدن افکار، احساسات و روابط مزاحم است که با همين عادت در مورد خانه و محل کار به ما سرايت می کند و روح و چسم ما را می آزارد.

بنابراين همين امروز شروع کنيد و قدری اطراف خود را سبک کنيد خواهيد ديد که کم کم زندگی در اطرافتان عوض می شود.
می توانيد از کيف دستی خود شروع کنيد. بعد از بيرون کردن اشياء غير ضروری در فضای اتاق مقداری عود يا اسپند دود کنيد و روی وسايل را با مقداری آب نمک رقيق پاک کنيد.

توصيه دوم: محل تخت خواب

قرار دادن صحيح تخت يا رختخواب امری مهم برای داشتن خواب مناسب است.
در فنگ شويی توصيه های فراوانی برای قرار دادن محل مناسب جهت خوابيدن وجود دارد که در زير به برخی از آنها اشاره می کنم:

-هرگز به صورتی نخوابيد که پاهايتان به سوی در ورودی اتاق باشد.

-هرگز در جايی نخوابيد که بالای سرتان مقدار زيادی کتاب وجود داشته باشد. کتابها بايد درون قفسه کتاب باشند و قفسه دارای در باشد.

-زير تخت خود را خالی کنيد. نگذاريد فضای خالی زير تخت به انباری مبدل شود. شما شبها روی همين وسايل می خوابيد و همين باعث می شود تا خوابهای ناراحت داشته باشيد.

-ملحفه های خود را مرتب عوض کنيد. رنگ آنها نيز مهم است. ملحفه های آبی يا تيره باعث سرد شدن بدن و داشتن خواب عميق می شود.
اگر برای بيدار شدن در صبح، دردسر داريد بهتر است از رنگهای روشن استفاده کنيد.
بعلاوه بعد از شستن ملحفه ها حتماً آنها اطو کنيد. گرمای اطو به آنها انرژی می دهد و خوابيدن روی ملحفه تميز و صاف ارزش دادن به خواب است.
اگر شما به اندازه متوسط بخوابيد، حدود يک سوم عمر خود را در خواب سپری می کنيد. بنابراين قسمت مهمی از عمر شما در خواب طی می شود.

-اگر نزديک پنجره می خوابيد دست کم نيم متر با آن فاصله بگيريد و شبها پرده اتاق را بيندازيد. مهم نيست شما در منطقه گرمسير يا سردسير زندگی می کنيد، پنجره محل مکش انرژی اتاق به بيرون است و همين امر نيروی شما را در خواب ضعيف می کند.

-هيچ وقت بعد از بلند شدن از خواب با لباس خواب در اتاق راه نرويد. لباسهايی که با آنها خوابيديد، انرژی خواب را به خود جذب کرده اند که انرژی سرد و سکون است.
شما بعد از بيدار شدن از خواب به حرکت در زندگی نياز داريد. بنابراين آنها را عوض کنيد.
بهتر است بعد از در آوردن لباسهای خواب، آنها را برای مدت يکربع روی بند لباس بيندازيد تا هوا بخورند.
اگر بتوانيد آنها را آفتاب بدهيد که خيلی عالی است.

-در اتاق خواب گل و گياه فراوان قرار ندهيد.
گلها و گياهان شبها دی اکسيد کربن پس می دهند و شما را اذيت می کنند.
اگر دوست داريد حتماً در اتاق گياه داشته باشيد، يک گياه کوچک کافی است.

برگرفته از سایت permyon نوشته : رضا صادقی

zooey
30-07-2008, 10:01
کاربرد فنگ شویی در محل کار
میز و فضای کار خود را مرتب کنید
بنابر قوانین فنگ شویی، میزان کارایی، افزایش درآمد و رونق تجاری میتواند با پاک کردن فضا و میز کار از لوازم اضافه و مرتب کردن آن افزایش یابد. انرژی مثبت و پر حاصل "چی" chi نمیتواند با وجود خرده ریزهای اضافه بر روی میز و درون ذهن شما، در اطراف جاری شود.

همه وسایل روی میز را بردارید و تمام نقاط شلوغ اطراف آنرا هم از خرده ریز پاک کنید. سپس تنها وسایلی را روی میز بگذارید که مورد استفاده روانه شما هستند. کاغذهای روی میز باید به اسناد و مطالب مربوط به یک پروژه محدود شوند و باقی کاغذها و وسایل باید به جای دیگری مانند یک فایل، کشوی میز یا قفسه های مخصوص منتقل شوند. آنچه را که واقعا اضافه است یا دور بریزید یا به کسی که نیاز دارد بدهید.

حالا که میز کارتان خلوت و مرتب شده است، اشیائی زیبا و مثبت را به آن اضافه کنید.برای مثال، برای افزایش درآمد، یک شیء قرمز یا ارغوانی را در گوشه جنوب شرقی میزتان قرار دهید. سمت شرقی میز شما، مربوط به سلامت، خانواده و ترقی است. در این بخش از شیء چوبی یا سبز استفاده کنید. یک گیاه یا یک عکس خانوادگی در قابی چوبی بسیار مناسب هستند.

محل قرارگیری میز در اتاق
در شیوه فنگ شویی، خوشبختی، موفقیت و رونق در زندگی حرفه ای به شدت با محل قرارگیری میز کار در ارتباط است. بهترین حالت قرارگیری میز کار این است که میز در جایی قرار بگیرد که شما پشت به دیوار نشسته و فضای بیشتری از اتاق در محدوده دیدتان قرار داشته باشد.

اگر بتوانید در و پنجره را هم ببینید بسیار بهتر است اما هرگز نباید در خط مستقیمی با درب قرار بگیرید. اگر میز و درب نسبت به یکدیگر به طور مورب قرار گرفته باشند بسیار عالیست. درب ورودی و پنجره نباید درست در پشت سر شما قرار بگیرند.

گل و گیاه
گل و گیاه طبیعی عناصر مثبت بسیاری را وارد فضای کار میکند. گیاهان علاوه بر زیبایی، کیفیت هوا را تیز بهبود بخشیده، ما را با طبیعت خارج پیوند داده و رنگ سبزشان رشد و ترقی شخصی و حرفه ای را تقویت میکند. از گیاهانی مانند کاکتوس و هر گیاهی که برگها و شاخه هایی نوک تیز دارد احتراز کنید زیرا انرژی منفی را گسترش میدهند. گیاهان برای موثر بودن باید سلامت و شکوفا باشند. اگر گیاهتان پژمرده یا خشک شده است، آنرا بردارید و گیاهی تازه به جایش بگذارید. فراموش نکنید که حتی داشتن گلهای مصنوعی –غیر پلاستیکی- بهتر از هیچ است. فقط کافی است آنها را تمیز نگهدارید.

آب
آب قدرتمندترین نشانه پول در فنگ شویی است. انرژی مثبت "چی" در آن میدرخشد و تاثیر فراوانی بر سلامت و رونق کار دارد. اما این آب باید تمیز و تازه باشد. چشمه های مصنوعی برای فضاهای داخلی بسیار مناسبند اما باید مراقب باشید که جریان آب در آنها مسدود نشود، خیلی سریع نباشد و آب آن راکد نماند. مدتی است که چشمه های بسیار کوچک تزئینی برای روی میز طراحی و ساخته میشوند که استفاده از آنها بسیار ساده است.

یک انتخاب خوب دیگر تنگ ماهی یا آکواریوم است. ماهی قرمز در فرهنگ چین نشانه ثروت است. اما ممکن است که این دو روش به هیچ وجه در محل کار شما قابل اجرا نباشند، در این صورت میتوانید از هرگونه شیئی که تداعی کننده آب باشد استفاده کنید. از مجسمه های کوچک گرفته تا گویهای بلورین پر از آب و مانند اینها.

فراموش نکنید که نظم، خلوت بودن، روشنایی کافی و عدم وجود اشیاء بدنما و غم انگیز، انرژی مثبت را در هر فضایی به جریان انداخته و به طرز اعجاب آوری زندگی شما را دگرگون خواهد کرد.