PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گفتگو درباره موسیقی سنتی ایران

sise
05-04-2007, 01:59
بیشتر تاپیکهای مربوط به موسیقی ملی ایران بیشتر شبیه به آرشیو مقالات شده اند تا یک تالار گفتگوی واقعی.
من این تاپیک را ایجاد کرده ام تا هر کسی هر حرفی در مورد موسیقی سنتی ایران داره را اینجا بزنه. از علاقمندیهایش بگوید. نظرش را بدهد و درباره رخدادهای موسیقی صحبت کند و ...

sise
05-04-2007, 23:40
آیا به نظر شما موسیقی ایرانی "غمگین" است؟ آیا لذتی در آن نهفته نیست؟ اگر هست پس چطور غم انگیز است؟ مگر نه اینکه ما از رویدادهای غم انگیز گریزانیم ،همچون خاطره های ناراحت کننده؟ در آوای محزون "نی" چه چیز است که آنرا دلخواه میسازد؟...

mohammad99
06-04-2007, 19:29
جلال جون
احتمالا تنها مشتریش من و خودتیم
فایده نداره

Babak
07-04-2007, 00:40
نه نه محمد جان اين حرف رو نزن
هر بحثی به هر حال بايد رو دور بی افته

اشاره اي به غمگين بودن موسيقی ايرانی
در جايي خوندم که وزارت فرهنگ از گوگوش خواسته بود تا بيشتر آهنگ های شاد بخونه
و گوگوش در جواب گفته بود که آهنگ های غمگين محبوب تره بين مردم

شايد اين بخشی از روحيه مردم ايران باشه
آنچه که من ميدونم ( منبع ندارم ) در دوران پيش از اسلام موسيقی ايرانی مشخصا وسيله شادی ساز و همراه خوشی ها بوده
بعد ها و در پی محدوديت مذهبی موسيقی < غنا > , تنها نوع موسيقی غم ساز ميتونست به بقا خودش ادامه بده
اين رو جمع کنيد با روحيه ايرانيان در پی شکست های پی در پی خصوصا رخوت پديد آمده پس از حمله مغول
که ايرانيان رو به ملتی افسرده بدل کرده بود و خوب انسان افسرده که مهمترين تفريحش شرکت در مراسم ختم و عذا است چه آهنگی رو مي پسنده ؟

درباره موسيقی با اطمينان ميگم که موسيقی اصيل سرزمين ما پاسخ گوی همه نوع نياز روحی هست و ميتونه باشه

چه زيبا با ناز کمانچه ميشه رقصيد
و با آوای سحر انگيز تار به عرش رفت
و با سوز نی گريست

اما اينکه چرا اينچنين موسيقی اصيل ايران در محاق بی ميلی فرو رفته ميشه مدت ها سخن گفت
اما
وقتی گرسنه اي رو هر روز با سوپ سير کنيم حتماً با خوردن يک غذای کامل دچار سوء هاضمه ميشه

Bl@sTeR
21-04-2007, 10:45
من این تاپیک را ایجاد کرده ام تا هر کسی هر حرفی در مورد موسیقی سنتی ایران داره را اینجا بزنه. از علاقمندیهایش بگوید. نظرش را بدهد و درباره رخدادهای موسیقی صحبت کند و ...[/quote]
اي من به قربان اين تاپيكت
موسيقي سنتي رو بستگي داره كي اجرا كنه ولي در كل خيلي بهتر از اين اهنگاهي پاپ مزخرفي كه جديدا اومده

Actros
22-04-2007, 00:25
پست بالا کلملا تایید میشه
منم هستم

koobe
22-04-2007, 01:32
بحث های زيادی هست که دل ميگه مطرح kn ولی کو وقت :( با اين حال، چون زحمت اين بخش را کشيده ايد
بگذاريد يک نکته هم بنده خدمتتان عرض کنم.

موسيقی سنّتی بسيار عجين با شعر و کلامش است. قطعات بی کلام کم هستند و بندرت ميتوانند قدرتی را
کر در موسيقی موزارت يا بتهوون وجود دارد در آنها ديد. حالا اين خود است يا نه و ... بکنار.

نکته آی که ميخواستم ور ميآن بگذارم بر ميگردد به تلفيق کلام و موسيقی. هيچ شکی نيست که شجريان را
رقيب و همتايی نيست. امّا اغراق خواهد بود اگر بگويم که صدای ايشان از _همه_ بهتر و .. است. نه! چنين نيست!
همين افتخاری که واقعا با کارهای بازاريش شورش را در آورده حنجره ی دارد که نه شجريان و نه ناظری و ...
به پايش نميرسند ولی بنده که حتی 1 ثانيه هم نميتوانم کارهای چندين سال اخير ايشان را تحمل کنم (روزگاری کارهای ايشان مقبول و مطرح بود ولی نه امروز!)

تفاوت پس کجاست؟ يک مورد که جای تأمل دارد نحوه ادای واژه ها و چسباندن آنها به هم و کشيدن و تقطع و .. هست که شجريان در آن استاد است و جای کمال تعجب را دارد که ديگر سنّتی ها از آن بخيال رد ميشوند.

مثال ها را خودتان لطفاً پيدا کنيد ولی کار سختی نخواهد بود. ضمناً ميتوانيد يک بيت از حافظ يا سعدی
را بگيريد و سعی کنيد زمزمه کنيد، هر دستگاهی که دوست داريد و توجه کنيد که چگونه وقف ها و کشيدن ها جا بجا در زيبای کار اثر ميگذارد.

mohammad99
22-04-2007, 21:57
موسيقی سنّتی بسيار عجين با شعر و کلامش است. قطعات بی کلام کم هستند و بندرت ميتوانند قدرتی راکر در موسيقی موزارت يا بتهوون وجود دارد در آنها ديد. حالا اين خود است يا نه و ... بکنار.

دوست من کاملا جک گفتید

قطعات راپسودی که من از سنتور و تار با ارکستر گزاشتم دانلود کن
متوجه قدرت میشی!!!

قربانت
محمد

koobe
22-04-2007, 22:25
.

دوست من کاملا جک گفتید

قطعات راپسودی که من از سنتور و تار با ارکستر گزاشتم دانلود کن
متوجه قدرت میشی!!!

قربانت
محمد

بعله البته که جوک گفتم، 2 تا 3 تا کار در تمام طول تاريخ موسيقی سنّتی قطعاً نشان دهنده جوک بودن گفته من است.

بسيار متشکر از لطافت کلامتان. حقاً که شايسته موسيقی سنّتی همين بود. شرمنده از جوک.

mohammad99
22-04-2007, 23:03
دوست من چرا ناراحت می شی

زیاد سخت نگیر
شما تابحال
به برنامه تکنوازان گوش دادید

این همه سی دی تکنوازی و بداهه نوازی داریم
از اساتید مختلف

قبول کن حرفت درست نبود

جلال کجایی
محمدت رو کشتن!!!

Actros
23-04-2007, 02:06
اقا محمد نظرت در مورد کاستهای آخر استاد شجریان به همراه گروه چیه
به نظر من ضعیفترین کار این گروه بود
زمستان است کجا اینا کجا؟
راستی آقا محمد حال مادرتون خوب شد ؟

mohammad99
23-04-2007, 21:43
اره امیر جون
شدیدا باهات موافقم
کاستای دل مجنون
ناگهان پرده بر انداخته ای یعنی چه... بشنو از نی ...

یاد ایام

استان جانان

نسبت به این ها اصلا جالب نبود

دوستان از تمام علاقه مند به بحث موسیقی سنتی دعوت به تبادل نظر مینمایمم
اگه کنسرت های فرانسه رو منتشر میکرد بهتر بود