PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالاتی در مورد واحد های اندازه گیریه کیفیت و نمونه برداری و . . . در فایل های ویدیویی و صوتی !

MaSoOd
04-04-2007, 02:20
با سلام به اساتید انجمن و تبریک سال نو . . . .

مدت هاس چند تا سوال در مورد این اصطلاحات پایین برام پیش اومده
از دوستان می خوام که در این مورد منو راهنمایی کنن

مثلا اينا :
BitRate
يا مثلا وقتي مديا پلير يه فايل wmv رو پخش ميکنه قسمت پايين مينوسه 350Kbits/second در صورتي که Audio Bitrate=368 و Video Bitrate=302 پس اين عدد 350 مربوط به چيه
يا 352*288 که سايز تصوير رو نشون ميده يعني 352 پيکسل در چه مقياسي جا ميشه
و يا Sample Size و Sample Rate چيه که در مورد صدا و تصوير وجود داره
و اصلا کدوم يک از اين عدد ها بيشتر باشه کيفيت اون فايل بيشتر ميشه
و تا اونجايي که من ميدونم و شنيدم فرمت Mpeg فايل ها رو بيشتر از Wmv فشرده ميکنه برا همين يه فيلمي که پسوندش Wmv بود و حجمش 260 مگا بايت رو با Video Convert Master به Mpeg2 تبديل کردم حجمش شد 812 مگ
و اصلا اگه ميشه بگيد فرق Divx با Xvid و Avi چيه
و مزيت هاي هر يک از اين فرمت ها چيه : Mpeg - Avi - Wmv
و يه سوال ديگه Frame Size و fps واحد چيه
و همچنين ascept ratio : مثل 4:3 و يا 16:9

MaSoOd
04-04-2007, 19:32
از 20 نفری که تاپیک رو دیدن کسی نمیخواد راهنمایی کنه ؟

rezam2005r
05-04-2007, 07:12

animeditor
05-04-2007, 17:00
سلام جمیعاً

آقا رضا، عزیز من، این چه طرز جواب دادنه!
می دونستی که این پستت می تونه اخطار بگیره؟!
درست نیست ها!!!

-------------------------------------------

مسعود جان، شرمنده که دیر جواب می دم؛ کار برام پیش اومده بود.
حالا چرا این قدر عجله...؟!

BitRate
يا مثلا وقتي مديا پلير يه فايل wmv رو پخش ميکنه قسمت پايين مينوسه 350Kbits/second در صورتي که Audio Bitrate=368 و Video Bitrate=302 پس اين عدد 350 مربوط به چي
مربوط به به تعداد پردازش اطلاعات در واحد زمان می شه که مسلماً هر چی تعداد اطلاعات در حال پردازش، زیادتر بشه، کیفیت صوت و یا تصویر بالاتر می ره.

و يا Sample Size و Sample Rate چيه که در مورد صدا و تصوير وجود داره
و اصلا کدوم يک از اين عدد ها بيشتر باشه کيفيت اون فايل بيشتر ميشه
این هم عدیده که تخمین زده می شه که در هنگاه پخش فایل، Bitrateش تقریباً این قدر می شه.
عدد Bitrate در لحظات مختلف پخش فایل، کم و زیاد می شه که به قدرت سیستم هم مربوطه.

يا 352*288 که سايز تصوير رو نشون ميده يعني 352 پيکسل در چه مقياسي جا ميشه
خب این هم تعداد پیکسل های طول و عرض یه تصویره. ولی فرقش با پیکسلهای مانیتور کامپیوتر اینه که:

و همچنين ascept ratio : مثل 4:3 و يا 16:9
تناسب طول و عرض پیکسل های مانیتور، یک به یک (1:1) هست. ولی توی تصویر، می شه ین تناسب رو بر حسب کاربرد، تغییر داد.
یعنی مثلاً دو تا فیلم با اندازه 720*576 که داریم که ascept ratio یکیشون 4:3 و اون یکی 16:9 هست.
وقتی که تصویر رو پخش می کنی، می بینی که طول تصویر 16:9 کشیده تر از تصویر 4:3 هستش. پیکسل های مانیتور، مربع شکل هستن ولی پیکسل های تصویر، می تونن مستطیل هم باشن. (ان شاءالله دلیل و کاربردشون رو بعداً می گم.)

و تا اونجايي که من ميدونم و شنيدم فرمت Mpeg فايل ها رو بيشتر از Wmv فشرده ميکنه برا همين يه فيلمي که پسوندش Wmv بود و حجمش 260 مگا بايت رو با Video Convert Master به Mpeg2 تبديل کردم حجمش شد 812 مگ
البته فرمت mpeg یه فرمته که تنظیمات و تغییرات کیفیتش خیلی کمه. یعنی تقریباً همیشه با یه حالت و یه کیفیت ساخته می شه.
در صورتی که با wmv می تونی کیفیت مورد نظرت رو کم و زیاد کنی.
مثلاً یه بار یکی از رفقا فیلم "شرکت هیولاها" رو به طور کامل به wmv تبدیل کرد که حجمش 180 مگ شده بود (خب البته کیفیتش هم پایین اومده بود).

و اصلا اگه ميشه بگيد فرق Divx با Xvid و Avi چيه
فرمت avi فرمت استاندارد ویندوز هست که می تونه بالاترین کیفیت ممکن رو بده.
ولی بالاترین کیفیت، سنگینه و به راحتی اجرا نمی شه. از طرفی همیشه که نیاز نیست از کیفیت خیلی بالا استفاده کنیم (مثلاً اتوران یه سی دی ...)
اگه فرمت avi رو فشرده نکنیم، هر یه ساعت تصویرش حدود 80 گیگ جا می گیره. چاره چیه؟!
هر کسی بر طبق نیازش، این فایل رو فشرده می کنه که بتونه ازشون استفاده کنه.
استانداردهایی مثل Divx می تونن انواع فشرده سازی های مورد نیاز رو تامین کنن.
(البته بحث Divx قبلاً توی انجمن مطرح شده؛ Search, Please)

و مزيت هاي هر يک از اين فرمت ها چيه : Mpeg - Avi - Wmv
همین بالا توضیح دادم. فرمت های عکس هم به نسبت کاربردشون ساخته شدن.

و يه سوال ديگه Frame Size و fps واحد چيه
بگید Frame Size رو کجا دیدید؟
فکر کنم منظورتون Frame Rate باشه.
این یعنی تعداد فریم در ثانیه که بر حسب fps حساب می شه.
البته تعداد فرین در ثانیه به سیستم های تصویری مربوط می شه.
(الان نمی تونم لینک توضیحاتش رو پیدا کنم؛ ببینید خودتون می تونید توی همین انجمن پیدا کنید.)
توی سیستم PAL (سیستم تصویری ایران) تصاویر با سرعت 25 فریم در ثانیه پخش می شن؛ توی سیستم NTSC تقریباً 30 فریم در ثانیه (29.97) و توی سیستم HD می تونه تا 60 فریم در ثانیه هم برسه.
و مسلمه که هر چه قدر تعداد نمایش فریم ها در یک ثانیه بیشتر بشه، تصویر و حرکات نرم تر می شه.

فکر نکنم چیزی رو از قلم انداخته باشم.

ولی بهتر بود که این همه سوال رو یه جا نمی پرسیدی و قبلش هم یه سرچ توی انجمن می کردی.

التماس دعا
یا علی

rezam2005r
06-04-2007, 09:48
مهدی جان شرمنده
ولی شما هم در مورد این موضوع ها پست های زیادی دارید که میتونه خیلی کمک کنه
از دوستان دیگه هم که بابت این پست از من دلخور شدن عذر میخواهم
بیخیال