PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کدام توزیع لینوکس را می پسندید؟

rootnt
12-07-2005, 07:22
سلام دوستان
هدف از درست کردن این تاپیک و نظر سنجی اون اینه که بلاخره معلوم بشه توزیع محبوب یوزر ها چیه و بتونیم به یه جمع بندی کلی برسیم
آقا من هر جا که سوال کردم و یا دیگران سوال کرده بودن ندیدم که جواب درست و قاطعی داده بشه و همه گفتن بنا به نیاز فرق میکنه
حالا من میخوام بدونم بهترین توزیع لینوکس از دید ما یوزر های پی سی ورلد که معمولا کار بر معمولی اینترنت هستیم و روی سرور و یا شبکه کار نمیکنیم چیه
دوستان لطف کنید بعد از انتخاب توزیع مورد نظرتون در نظر سنجی دلیل هم بیاورید
با تشکر از شما

Soso
12-07-2005, 16:32
Sarge Is The Best

Beelzebub
12-07-2005, 16:52
به نظر من فدورا از همه بهتر راحتتره :mrgreen: :mrgreen:

AveCina
12-07-2005, 17:03
آقا پس RedHat چی ؟ یعنی ماله من Redhat نوشته کودومشونه ؟

rootnt
13-07-2005, 09:38
سلام دوستان
میشه گفت فدورا کور نسخه جدید ردهت هستش و لی دیگه بقیه رو بزنید موارد دیگر...
من دیگه از این فدورا خیلی بدم اومده
حالم به هم میخوره
خیلی مشکلات داره از بوت لودر گرفته تا اینترنتش
از نظر من البته
فقط نا‍پیکس
خیلی توپه و راحت
امتحان کنید ضرر نمیکنید

Navid
17-07-2005, 11:08
من suse رو انتخاب می کنم . کارش درسته . البته فدورا جدید هم اومده ها

double_n
17-07-2005, 17:10
با اجازه اساتید من هم Suse را انتخاب می کنم و اقعا من رو از شر ویندوز راحت کرده :mrgreen: :mrgreen:

rootnt
18-07-2005, 07:04
من شنیدم ورژن جدید suse ورژن ۹.۳ زده رو دست هر چی توزیع لینوکسه حتی فدورا

و امکاناتش خیلی بهتر و ساده تره
درسته
باید برم cd شو بخرم :D

mehdi87
18-07-2005, 21:39
nbsfucker, جان شما الان suse رو نصب كردي ! و با suse مياي تو نت !

double_n
19-07-2005, 18:03
اینم برای عزیزانی که در انتخاب توزیع های لینوکس دچار تردید هستند ......

کدام توزیع لینوکس را انتخاب کنیم؟

یکی از سوالاتی که توسط کاربرانی که مایل به انتقال به سیستم‌عامل لینوکس هستند مطرح می‌شود، انتخاب توزیع است. چرا انواع مختلفی از لینوکس وجود دارد؟ کدامیک مناسب‌تر است؟ در این مقاله به معرفی اصول و مفاهیم توزیع‌های لینوکس و معرفی برخی از آنها می‌پردازیم و به مقایسه توزیع‌های مختلف نخواهیم پرداخت و این مقوله را در مقاله جداگانه‌ای بررسی خواهیم کرد.

توزیع چیست؟
اصلا توزیع چیست؟ همانطور که می‌دانید، سیستم‌عامل لینوکس به خودی خود یک سیستم‌عامل آزاد و رایگان است. لینوکس را هر کس می‌تواند جمع‌آوری کرده و به نام خودش به رایگان عرضه کرده و به فروش برساند. علت چیست؟ سیستم‌عامل لینوکس از بخش‌های بسیار زیادی تشکیل شده که هر بخش آن توسط عده‌ای خاص توسعه می‌یابد که هر یک در یک سمت جهان قرار دارند. معروف است که می‌گویند لینوکس مانند هواپیمایی است که هر قسمت آن را در یک کشور ساخته‌اند. (البته این نکته نقطه قوت آن به شمار می‌رود.) در صورتی که شما به عنوان یک کاربر بخواهید یک لینوکس داشته باشید، باید تمام این قطعات را جداگانه جمع‌آوری کرده و پس از کامپایل استفاده نمایید. درصد کمی از مردم این امکان و توانایی را دارند. بنابراین افراد و شرکت‌هایی اقدام به جمع‌آوری این قطعات مجزا و قرار دادن آنها کنار هم کرده‌اند و علاوه بر آن برای این مجموعه برنامه‌های نصب و مدیریت نوشته‌اند تا کار نصب و مدیریت سیستم را برای کاربران آسان کنند. به این مجموعه‌ها که توسط افراد و شرکت‌ها گرداوری شده است، توزیع یا Distribution لینوکس می‌گویند.

علت تنوع توزیع‌ها چیست؟
هر یک از توزیع‌های لینوکس دارای ویژگی‌های خاصی است که آنرا از توزیع دیگر متمایز می‌کند. مثلا ممکن است برنامه‌های نصب آنها با هم تفاوت داشته باشند (البته اصول نصب همه لینوکس‌ها یکسان است) و یا ابزارهای مدیریتی گرافیکی تهیه شده با هم متفاوت باشند و یا نسخه برنامه‌هایی که با یک توزیع خاص ارائه می‌شوند جدیدتر یا قدیمی‌تر باشند، محل فایل‌های پیکربندی آنها متفاوت باشد، و یا ممکن است توزیع‌هایی مخصوص امور خاص طراحی شده باشند. مثلا مخصوص سرویس‌دهنده‌ها، مخصوص ایستگاههای کاری، مخصوص کامپیوترهای قدیمی، مخصوص مدیریت شبکه و به همین ترتیب. بنابراین هر فرد یا گروه خلاقی می‌تواند توزیع مخصوص خود را ارائه نماید. مثلا برخی از توزیع‌ها برای نصب و پیکربندی آسان بهینه سازی شده‌اند.
توزیع‌ها به دو صورت تجاری و رایگان ارائه می‌شوند. یعنی در ازای دریافت برخی از آنها باید پول پرداخت شود و برخی از آنها رایگان هستند. البته به هر حال شما در اکثر موارد قادرید تا یک توزیع لینوکس را چه رایگان و چه تجاری به تعداد نامحدود کپی و توزیع نمایید. اکثر توزیع‌های غیر تجاری و برخی از توزیع‌های تجاری بصورت رایگان از سایت‌های مربوطه قابل دانلود هستند.
در صورتی که لینوکس را یاد بگیرید، مهم نیست از چه توزیعی استفاده کنید. چون همه آنها ذاتا شبیه هم هستند و تمام اموری که در یک توزیع انجام می‌دهید، در توزیع دیگر نیز قابل انجام خواهد بود (شاید به نحو دیگر).
برخی از توزیع‌ها از ایجاد تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی در توزیع‌های دیگر ایجاد شده‌اند که آنها را توزیع‌های مبتنی بر یک توزیع می‌نامند. مثلا توزیع لیبرانت یک توزیع مبتنی بر دبیان است. یا مثلا توزیع فارسی شبدیکس یک توزیع مبتنی بر کناپیکس است که در آن امکانات فارسی اضافه شده است.

شما هم می‌توانید!
بله در صورتی که لینوکس را کاملا یاد گرفته باشید و مقداری خلاقیت و برنامه نویسی بلد باشید، قادر خواهید بود تا توزیع خودتان را ایجاد کنید. راهنماهای بسیاری در مورد ایجاد یک توزیع لینوکس منتشر شده است که یکی از بهترین این راهنماها، کتاب LFS یا Linux From Scratch نام دارد که آنرا می‌توانید از اینجا مطالعه یا دانلود نمایید.

کدام توزیع؟
همانطوری که در بالا اشاره کردم، هر یک از توزیع‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. مثلا برنامه نصب یک توزیع بسیار راحت است و یک توزیع دیگر ممکن است از نظر پایداری و امنیت مطرح باشد و به همین ترتیب. انتخاب توزیع بستگی به شرایط زیر دارد:

- سطح علمی کاربر
- مورد استفاده از لینوکس
- ویژگی‌های توزیع
- بازار

اکنون به بررسی یکایک این شرایط می‌پردازیم.

الف: سطح علمی کاربر: کاربرانی که دارای آشنایی کمتری با لینوکس هستند، جذب توزیع‌هایی می‌شوند که دارای ابزارهای پیکربندی گرافیکی است که آنها را قادر می‌سازد راحت‌تر سیستم‌شان را اداره و نصب نمایند. همچنین دارای نرم‌افزارهای جدیدی باشد که به آنها حداکثر قابلیت‌ها را ارائه نماید. از توزیع‌هایی که برای کاربران تازه کار بسیار مناسب هستند، می‌توان زوزه (SuSE)، ردهت (Redhat)، مندریک (Mandrake)، لیندوز (Lindows)، لیکوریس (Lycoris)، مپیس (Mepis) و XandarOS را نام برد. کاربرانی که پیشرفته‌تر هستند و ابزارهای پیکربندی گرافیکی برایشان مهم نبوده، کیفیت و سرعت سیستم برایشان مهم‌تر است جذب توزیع‌های حرفه‌ای مانند دبیان (Debian)، جنتو (Gentoo) و اسلاکور (Slackware) می‌شوند. دبیان به سخت نصب شدن معروف بوده و اسلاکور هم هیچ ابزار پیکربندی گرافیکی ندارد. ولی در عوض هر دو این توزیع‌ها بسیار باکیفیت و پایدار هستند.

ب: مورد استفاده از لینوکس: برخی از توزیع‌ها مخصوص نیازهای خاصی طراحی شده‌اند. مثلا امروزه از اصلی‌ترین نیازها می‌توان به سرویس‌دهنده‌ها و ایستگاه‌های کاری اشاره نمود. البته برخی از توزیع‌ها این امکان را به شما می‌دهند که هنگام نصب، نوع مصرف آنها را تعیین کنید و با توجه به انتخاب شما، نرم‌افزارهای مربوط به آن مصرف خاص نصب خواهند شد. مثلا ردهت و دبیان این امکان را دارا هستند. برخی از توزیع‌ها تنها مخصوص یک نیاز طراحی شده‌اند و دارای ابزارهای مربوط به آن نیاز می‌باشند. مثلا لینوکس کناپیکس (Knoppix) که یک توزیع روی میزی است، تنها دارای ابزارهایی است که برای کاربران روی میزی کاربرد دارد، و یا لینوکس SOL تنها به درد وظایف یک سرویس‌دهنده می‌خورد.

ج: ویژگی‌های توزیع: برخی اوقات یک توزیع دارای ویژگی‌های خاصی است که آنرا برای استفاده قابل انتخاب می‌سازد. مثلا لینوکس اورالوکس (Oralux) دارای امکانات مخصوص نابینایان می‌باشد. مانند شناسایی صفحه نمایش‌های بریل و یا مرور صوتی وب و پست الکترونیک. و یا یک لینوکس ممکن است سخت‌افزارهای خاصی را به خوبی پشتیبانی نماید. و یا ممکن است سرعت و کیفیت یک توزیع یا آسانی استفاده از آن ملاک انتخاب قرار گیرد.

د: بازار: ممکن است موجود بودن یک توزیع در بازار و یا نبود آن ملاک انتخاب باشد. مثلا در ایران فراوان‌ترین توزیع لینوکس، توزیع ردهت است. اصلا برخی افراد و موسسات لینوکس را به نام ردهت می‌شناسند.

بالاخره کدام را انتخاب کنیم؟
خوب، در بازار ایران در مورد انتخاب توزیع محدودیت‌های فراوانی وجود دارد. با توجه به توزیع‌های موجود در بازار، برای مصارف زیر توزیع‌های مقابل آن توصیه می‌شوند:

مصرف میزکار(Desktop)/ایستگاه‌کاری – کاربران تازه‌کار: زوزه (SuSE)، ردهت (Redhat)، لیبرانت (Libranet)
مصرف میزکار(Desktop)/ایستگاه‌کاری – کاربران حرفه‌ای: دبیان (Debian)، اسلاکور (Slackware)، لیبرانت (Libranet)
مصرف سرویس‌دهنده: دبیان (Debian)، ردهت (Redhat)
دیسک‌های زنده: کناپیکس (Knoppix)، شبدیکس (Shabdix)

توضیح اینکه دیسک‌های زنده لینوکس‌هایی هستند که کاملا از روی CD اجرا می‌شوند و نیازی به نصب آنها روی سیستم نیست. این دیسک‌ها برای مصارف آموزشی، عیب زدایی و نمایشی مناسب می‌باشند.

موفق باشید .

double_n
19-07-2005, 18:05
nbsfucker, جان شما الان suse رو نصب كردي ! و با suse مياي تو نت !
عزیز هنوز کامل از دست ویندوز راحت نشدم - یکی از دلائلش هم همین تاپیک قتوشاپ خودتونه :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Beelzebub
19-07-2005, 20:37
nbsfucker, دستت درد نکن
ه خیلی عالی بود. :mrgreen: :mrgreen:

Spy
19-07-2005, 22:14
کمک من مبتدی هم میکنید لینوکس بخرم نصب کنم ؟؟؟؟ :mrgreen: :mrgreen:
آقا یه نسخه خوب و نصب آسون به من مبتدی بگین تازه بشه در کنار وینودز استفاده کرد منمنون

rootnt
19-07-2005, 22:33
اسپای جان خیلی خوشحالم که این تصمیم رو گرفتین
استاد ان بی اس فاکر توضیح کاملی دادند در مورد توزیع ها
فقط من یه توضیح کوچولو بهش اضافه کنم که :
دیسکهای زنده (مخصوصا ناپیکس که من ازش استفاده کردم)هم میشه روی هارد نصبش کرد و کار باهاش خیلی آسون و توپه و با ویندوز هم تا حد زیادی سازگاری داره (مثل ساپورت کردن ntfs بدون احتیاج به نصب هیچ برنامه ای یا تغیر در سیستم و اجرای فایل های exe و سازگاری تقریبا خوبی با فایل های exe با برنامه wine ) و به نظر من برای کسانی که میخوان تازه کار با این سیستم عامل رو شروع کنند گزینه مناسبیه
و شما میتونید از نظر خواهی همین تاپیک هم استفاده کنید
شما میتونید توزیع مورد نظرتونو از سایت technotux.org با قیمت مناسب تهیه کنید

Spy
20-07-2005, 08:48
mamad_tnt, جان ممنون بخاطر توضیحت . من قبلا ناپیک رو دیدم اینگارزیاد کامل نیست ...یه نسخه بهتر... مثلا Suse با ویندوز سازگاری داره ؟ یعنی میتونم در کنار ویندوز استفاده کنم ../؟

rootnt
20-07-2005, 10:13
بله
تقریبا همه توزیع های لینوکس رو شما میتونی در کنار ویندوز نصب کنی
ولی خوب سخت و آسون داره دیگه
مثلا دبیان در برابر سوزه خیلی سخت تره

rootnt
20-07-2005, 10:29
ببین اسپای جان من میخوام موضوع رو کاملا برات بشکافم که راحت تر بتونی تصمیم بگیری
من خودم برای انتخاب توزیع مورد نظرم کاریه که مد نظرمه انجام بدم و چون یک کار بر معمولی هستم و میخوام توش ۴تا برنامه نصب کنم و به اینترنت وصل بشم و از این کارها
و من معمولا سعی میکنم توزیعی رو انتخاب کنم که توش راحت بتونم برنامه هامو نصب کنم و کار کنم و یک چیز مهم تر اینکه درایور مودمم رو توش نصب کنم
اگر شما از از مودم اینترنال استفاده میکنید حتما باید سعی کنید توزیعی رو انتخاب کنید که یا مودمتون رو بشناسه (که فکر نمیکنم همچین توزیعی باشه) یا بتونید درایورشو پیدا کنید و نصب کنید
اگر بگم من ۶-۷ ماه سر پیدا کردن درایور مودمم بدبختی کشیدم اغراق نکردم
در آخر هم بگم اینها فقط نظر منه
هر کسی هم یه جوره دیگه

Spy
20-07-2005, 10:39
خیلی ممنون mamad_tnt, جان ..حالا مودم شما چیه؟! :mrgreen: :mrgreen:

rootnt
20-07-2005, 10:52
:P
اسپای عزیز شما باید بگی مودمت چیه
من مودمم راکول ۳ چیپ conexant هستش hsf
vendor-ID:devise-ID
127A:1025

rootnt
24-07-2005, 08:30
خیلی نا امید کننده هست
از ۱۱۰۰۰ اعضای این سایت فقط ۱۳ نفر نظر دادن
فکر میکنید این نشان دهنده چیه؟
منتظر نظرات دوستان دیگه ام

sa3er
24-07-2005, 12:06
سلام root جان

موارد دیگر؛
بابا چرا پس RedHat تو لیست نبود... :(
RedHat کار منو راه میندازه
:)
ظهر بخير.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rootnt
24-07-2005, 12:50
خوب ورژن جدیدش (فدورا) هستش دیگه معمولا تا ورژن جدیدش میاد همه میرن سراغش
ردهت دیگه خیلی قدیمی شد

Omidl
24-07-2005, 14:12
spy جان از من ميشنوي linux رو ولش.
منم مثل تو هوس نصب لينوكس كردم fedora core 4 رو گير آوردم(4disk) بعدش از تو partitionmagic شروع به نصبش كردم بعد انجام مراحل لازمه هنگام بوت ويندوزم رفت سي خودش.تو ويندوز نميرفت فقط ميرفت تو fedora وقتي هم رفت تو فيدورا اصلا مونده بودم چيكار بكنم :roll: نه مودمي نه برنامه اي............(صد رحمت به DOS ).

خلاصه 1 روز كامل وقتم هدر رفت و partition هام رو هم دوباره رديفش كردم و image ويندوز نازنينم رو هم نصب كردم و دوباره اومدم تو ويندوز خودمون(الهي كه قربونش برم انگار از زندان آزاد شدم) :D

ولي اينو بگم كه واسه من مبتدي در لينوكس اين يه چيز عاديه ولي براي اساتيد لينوكس فرق ميكنه اونا با لينوكس حال ميكنند.شايد!!! :wink:

AveCina
24-07-2005, 14:31
ردهت به تازگی ورژن جدید داده بیرون !چطور میگی قدیمیه !
من تازه شروع کردم به کار باهاش و محیطش منو جذب کرد !
البته چون هیچی از لینوکس نفهمیدم حتی نتونستم باهاش به اینترنت کانکت شم ولی خوب محیطش و ... جالب بود !
نسخش نمیدونم چنده ولی چون برای یه شرکت بود مثله اینکه وارد کرد بودن و 20000 تومن خریدم براشون !

rootnt
25-07-2005, 06:33
اوسینا جان من که نشنیدم نسخه جدیدی از ردهت بیاد بیرون
درسته که شرکت رد هت کار میکنه و ورژنهای جدید میده بیرون ولی دیگه روی ردهت کار نمیکنه و هر ورژن جدیدی که هست فدورا یا اینترپرایز هستش
ردهت فقط روی دو توزیع فدورا و enterprise (اگر درست نوشته باشم) کار میکنه که فدورا نسخه رایگانشه و اون یکی هم نسخه پولی
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در جواب شما آقا امید هم بگم که دوست عزیز من خودم یک سال طول کشیده که این یکم لینوکس رو حالیم بشه و بتونم توش کار کنم و کم نیارم تقریبا ۸-۹ ماه هم طول کشید تا از طریقه نصب مودم سر در بیارم (بدون هیچ راهنما و کلاسی) خودم فقط از طریق وب گردی تونستم یکم اطلاعات کسب کنم که بهترین منبعم هم سایت تکنوتاکس بود
خلاصه بگم توی این راه ...... ........ شد
ولی کلا همین سختی های اونه که شیرینه دیگه
منم عاشق همین خصوصیات این سیستم عاملم
شما هم اشتباه کردی که همون اول رفتی سر فدورا که یکم برای کسی که میخواد تازه شروع کنه سخته
این همه در مورد توزیع های لینوکس بحث میشه تازه این تاپیک هم به منظور راهنمایی دوستان برای انتخاب توزیع لینوکس هستش
شما باید یه توزیع انتخاب میکردی که هم ساده و هم به ویندوز نزدیک باشه
مثلا من ناپیکس رو به شما معرفی میکنم که هیچ وقت بوت ویندوز شما رو خراب نمیکنه و شما میتونید توش فایل های exe رو اجرا کنید و خیلی چیزهای دیگه
و با ویندوز لعنتی هم میتونستید به اینترنت وصل بشید و در مورد لینوکس اطلاعات کسب کنید و در لینوکستون کار کنید
در آخر هم باید بگم من که حرفه ای این سیستم عامل نیستم و یکم بلدم ولی همین یکم رو هم اولش بلد نبودم و من هم مبتدی بودم ....