PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اصول فیلمبرداری در صحنه سبز

PEYMAN_A
28-02-2007, 14:28
با سلام خدمت دوستان عزیز

من می خواستم یک فیلم با استفاده از صحنه سبز بسازم حال از شما عزیزان چند سوال داشتم

1-آیا میتونم برای فیلم برداری در صحنه سبز از پریمیر 7 استفاده کنم.
2-لطفا نرم افزاری در این زمینه معرفی کنید.
3-لطفا آموزشی در این زمینه معرفی کنید.

با تشکر

PEYMAN_A
28-02-2007, 15:30
چرا کسی جواب نمی ده؟

greenlandsnow
28-02-2007, 15:42
اسم اين تكنيك كه داري ازش صحبت مي كني كروماكي هست توي گوگل تايپش كن هر چي بخوايي پيدا مي كني اگر به زبان تسلط داري مي توني مرجعش رو توي سايت هاي انگليسي پيدا كني فقط كافيه تايپ كني توي گوگل chromakey موفق باشي [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

animeditor
28-02-2007, 18:28
سلام جمیعاً

با تشکر از توضیحات "برف سرزمین سبز".

آقا پیمان عزیز، خیلی خوش اومدی.
ولی چرا این قدر با عجله؟! این جا که "چت روم" نیست که همون لحظه جواب داده بشه. (شرمنده!)

اول جواب سوالاتت رو بدم و بعدش یه کم توضیح:
1- چرا که نه!
2- همه نرم افزارهای حرفه ای و نیمه حرفه ای مونتاژ، می تونن این کار رو انجام بدن.
3- اگه توی انجمن یه جستجو کنی، به گمونم قبلاً رفقا آموزشش رو گذاشتن. اگه نبود، ان شاءالله سر فرصت!

حالا توضیح:
"چرا آبی؟ چرا سبز؟ فرقشون چیه؟"
واسه حذف زمینه - که حتماً همه دوستان می دونن که به چه دردی می خوره - بیشتر از این دو رنگ استفاده می شه.
1- خاصیت رنگ ها:
این دو رنگ، از جمله رنگ هایی هستن که کمتر توی اشیاء مختلف، دیده می شن و از طرفی، به خاطر این که این دو تا طیف رنگ، از "شکست نور" بالایی برخوردان (فیزیک) و به راحتی قابل حذف شدن هستن (رنگ قرمز این جوری نیست)، واسه زمینه ای که باهاس حذف بشه استفاده می شن.
(خودت فهمیدی چی گفتی؟!)
مثال:
یه نفر جلوی یه پرده (یه رنگ) راه می ره و سایه اون هم روی پرده می افته؛ ما هم بخوایم که هم زومینه به درستی حذف بشه و هم سایه اون شخص و از دست ندیم.

اگه زنگ پرده "قرمز" باشه، وقتی که رنگ زمینه رو حذف کنیم، باز هم اطراف بازیگر، رنگ قرمز دیده می شه و از طرفی، سایه هم - که با قرمز ترکیب شده - به عنوان یه رنگ دیگه به زمینه اضافه می شه.
رنگ قرمز، شدیده و شکست نورش هم از همه رنگ ها کمتره.

اگه رنگ پرده، آبی یا سبز سبز باشه، به راحتی حذف می شه و رنگ (اضافه از زمینه) کمتری دور بازیگر باقی می مونه و در صورتی که کیفیت تصویر و نورپردازی اون حرفه ای باشه، می شه کاملاً رنگ زمینه رو حذف کرد.
علاوه بر این، می شه سایه بازیگر رو هم از زمینه جدا کرد و همراه با اون، روی زمینه اصلی انداخت.

2- فرق کاربرد آبی و سبز:
رنگ آبی، نورپردازی کمتری می خواد؛ چون تیره (کدر) هست. به راحتی هم می شه همه جا نصبش کرد و واسه کارهای نیمه حرفه ای به کار برد.
ولی رنگ سبز، یه رنگ روشنه و واسه این که یه دست دربیاد، نورپردازی حرفه ای لازم داره. ولی خوبیش اینه که خیلی دقیق و قابل تفکیک تر از رنگ آبیه.
اگه نورپردازی تصویربرداری، حرفه ای باشه، موقع حذف زمینه سبز، چیزی ازش باقی نمی مونه و دقیقاً حذف می شه.

می دونستید که...؟!
توی فیلم "مرد نامرئی" واسه بعضی از نماها، از پرده سیاه هم استفاده شد. چه نماهایی؟!
توی بعضی از نماها، لازم بود که حجم بدن مرد نامرئی رو بین دود و آب نشون بدن. این جاست که اگه هر رنگی استفاده بشه، کار رو خراب می کنه. پس از سیاه استفاده شد و با نورپردازی تونستن این کار رو به صورت عالی دربیارن.

واسه حذف زمینه، معمولاً از تکنیک Chromakey استفاده می کنن.
اسم تکنیک مخصوص حذف زمینه سبز، Green Screen هست که این کار رو بهتر از اون انجام می ده.

التماس دعا
یا علی

rezakf
28-02-2007, 23:42
آقا دمت گرم خيلي قشنگ توضيح دادي . . .

PEYMAN_A
01-03-2007, 06:13
با تشکر از دو دوست عزیز که با توضیحاتشون به من کمک کردن.

PEYMAN_A
01-03-2007, 06:29
دوستان عزیز آیا کتابی در این زمینه وجود داره که من اون رو تهیه کنم و از اون استفاده کنم؟

یک سوال دیگه آیا کم رنگی یا پر رنگی صحنه سبز در کیفیت فیلم تاثیر داره؟

در چه قسمتی در پریمیر می شه این کار را انجام داد؟

animeditor
01-03-2007, 11:09
سلام جمیعاً

کتابی در این زمینه وجود داره
توی اینترنت، با اسم Green Screen سرچ کن ببین چی گیرت میاد.

آیا کم رنگی یا پر رنگی صحنه سبز در کیفیت فیلم تاثیر داره؟
دقیقاً موثر و خیلی هم مهمه.
هر قدر که رنگ سبز، خالص تر باشه، راحت تر دقیق تر انتخاب و حذف می شه.
R: 0 ___ G: 255 ___ B: 0
مهمترین عامل کیفیت تصویر توی این کارها، نوپردازیه و دوربین.

در چه قسمتی در پریمیر می شه این کار را انجام داد؟
پنجره Effects و شاخه Video Effects و زیرشاخه Keying. همه فیلترهای این قسمت، تکنیک های مختلف حذف زمینه هستن.

التماس دعا
یا علی

PEYMAN_A
01-03-2007, 15:17
با تشکر از شما دوست عزیز

PEYMAN_A
01-03-2007, 15:20
چطوری میشه یک تصویر واقعی مانند تصویر یک انسان در حال حرکت را با تصویر 3 بعدی (مثلا تصویر یک جنگل)

که روی صحنه سبز قرار داده میشه یکی کرد تا تصویر یک انسان واقعا در یک جنگل دیده بشه؟

چه چیزهایی برای این کار لازمه؟

PEYMAN_A
01-03-2007, 21:52
چرا جواب نمی دین؟

animeditor
02-03-2007, 11:54
سلام جمیعاً

پیمان جون صبر کن. من که همیشه آنلاین نیستم.

واسه این کار از تکنیک Camera Match استفاده می شه. به دوستان دیگه هم قول دادم که در مورد این سیستم مطلب بذارم.
پس شما هم منتظر باشید. قول می دم خیلی زود بفرستم.

التماس دعا
یا علی

bb
02-03-2007, 11:59
چطوری میشه یک تصویر واقعی مانند تصویر یک انسان در حال حرکت را با تصویر 3 بعدی (مثلا تصویر یک جنگل)

که روی صحنه سبز قرار داده میشه یکی کرد تا تصویر یک انسان واقعا در یک جنگل دیده بشه؟

چه چیزهایی برای این کار لازمه؟

سلام
تصوير جنگل رو تو پريمير تو ويدئو 1 بگذار
تصوير آدم رو هم تو ويدئو 2 ( پرده رو هم پاك كن )
بعد رندر كن

PEYMAN_A
05-03-2007, 20:30
فیلمی که من می خوام بسازم نیاز به وسعت نسبتا زیادی داره (یعنی بازیگران باید یک مساحت تسبتا زیاد رو راه برن) به نظر شما این کار رو باید چطور انجام بدم؟

2-آیا در نرم افزار aftar effect هم میشه با استفاده از صحنه سبز فیلم ساخت؟

3-با ulead video studio هم میشه؟

4-برای این کار چه نوع دوربینی لازمه؟

5-در ساخت فیلم اگر در یکی از صحنه های فیلم باید یکی از بازیگران با چاقو به شکم بازیگر دیگه بزنه این کار باید چگونه انجام بشه؟

با تشکر از دوستان.

mss_sdt
05-03-2007, 21:54
سلام جمیعاً

با تشکر از توضیحات "برف سرزمین سبز".

آقا پیمان عزیز، خیلی خوش اومدی.
ولی چرا این قدر با عجله؟! این جا که "چت روم" نیست که همون لحظه جواب داده بشه. (شرمنده!)

اول جواب سوالاتت رو بدم و بعدش یه کم توضیح:
1- چرا که نه!
2- همه نرم افزارهای حرفه ای و نیمه حرفه ای مونتاژ، می تونن این کار رو انجام بدن.
3- اگه توی انجمن یه جستجو کنی، به گمونم قبلاً رفقا آموزشش رو گذاشتن. اگه نبود، ان شاءالله سر فرصت!

حالا توضیح:
"چرا آبی؟ چرا سبز؟ فرقشون چیه؟"
واسه حذف زمینه - که حتماً همه دوستان می دونن که به چه دردی می خوره - بیشتر از این دو رنگ استفاده می شه.
1- خاصیت رنگ ها:
این دو رنگ، از جمله رنگ هایی هستن که کمتر توی اشیاء مختلف، دیده می شن و از طرفی، به خاطر این که این دو تا طیف رنگ، از "شکست نور" بالایی برخوردان (فیزیک) و به راحتی قابل حذف شدن هستن (رنگ قرمز این جوری نیست)، واسه زمینه ای که باهاس حذف بشه استفاده می شن.
(خودت فهمیدی چی گفتی؟!)
مثال:
یه نفر جلوی یه پرده (یه رنگ) راه می ره و سایه اون هم روی پرده می افته؛ ما هم بخوایم که هم زومینه به درستی حذف بشه و هم سایه اون شخص و از دست ندیم.

اگه زنگ پرده "قرمز" باشه، وقتی که رنگ زمینه رو حذف کنیم، باز هم اطراف بازیگر، رنگ قرمز دیده می شه و از طرفی، سایه هم - که با قرمز ترکیب شده - به عنوان یه رنگ دیگه به زمینه اضافه می شه.
رنگ قرمز، شدیده و شکست نورش هم از همه رنگ ها کمتره.

اگه رنگ پرده، آبی یا سبز سبز باشه، به راحتی حذف می شه و رنگ (اضافه از زمینه) کمتری دور بازیگر باقی می مونه و در صورتی که کیفیت تصویر و نورپردازی اون حرفه ای باشه، می شه کاملاً رنگ زمینه رو حذف کرد.
علاوه بر این، می شه سایه بازیگر رو هم از زمینه جدا کرد و همراه با اون، روی زمینه اصلی انداخت.

2- فرق کاربرد آبی و سبز:
رنگ آبی، نورپردازی کمتری می خواد؛ چون تیره (کدر) هست. به راحتی هم می شه همه جا نصبش کرد و واسه کارهای نیمه حرفه ای به کار برد.
ولی رنگ سبز، یه رنگ روشنه و واسه این که یه دست دربیاد، نورپردازی حرفه ای لازم داره. ولی خوبیش اینه که خیلی دقیق و قابل تفکیک تر از رنگ آبیه.
اگه نورپردازی تصویربرداری، حرفه ای باشه، موقع حذف زمینه سبز، چیزی ازش باقی نمی مونه و دقیقاً حذف می شه.

می دونستید که...؟!
توی فیلم "مرد نامرئی" واسه بعضی از نماها، از پرده سیاه هم استفاده شد. چه نماهایی؟!
توی بعضی از نماها، لازم بود که حجم بدن مرد نامرئی رو بین دود و آب نشون بدن. این جاست که اگه هر رنگی استفاده بشه، کار رو خراب می کنه. پس از سیاه استفاده شد و با نورپردازی تونستن این کار رو به صورت عالی دربیارن.

واسه حذف زمینه، معمولاً از تکنیک Chromakey استفاده می کنن.
اسم تکنیک مخصوص حذف زمینه سبز، Green Screen هست که این کار رو بهتر از اون انجام می ده.

التماس دعا
یا علی
تشکر.
خیلی خوب توضیح میدی;)
دستت درد نکنه

animeditor
06-03-2007, 04:39
سلام جمیعاً

آقا پیمان، می خوای کارهای هالیوودی انجام بدی ها!

فیلمی که من می خوام بسازم نیاز به وسعت نسبتا زیادی داره (یعنی بازیگران باید یک مساحت تسبتا زیاد رو راه برن) به نظر شما این کار رو باید چطور انجام بدم؟
1- تکنیک پرده سبز و آبی رو واسه نماهای بسته انجام می دن. واسه نماهای باز، بیشتر از لنزهای مخصوص و ترفندهای فیلم برداری استفاده می کنن.
اگه ممکنه یه کم دقیق تر راجع به کار خودت توضیح بده (پست یا PM) تا ببینم چی به عقلم می رسه.

2-آیا در نرم افزار aftar effect هم میشه با استفاده از صحنه سبز فیلم ساخت؟
2- برنامه After Effects که برنامه مونتاژ نیست. یه برنامه واسه انجام افکت های سنگین روی یه فیلمه. ولی امکانات و تنظیماتش واسه این کار، خیلی عالیه.

3-با ulead video studio هم میشه؟
3- این که حرفه ای نیست، ولی می تونه انجام بده.

4-برای این کار چه نوع دوربینی لازمه؟
4- دوربین با کیفیت عالی و نورپردازی هر چه بهتر.

5-در ساخت فیلم اگر در یکی از صحنه های فیلم باید یکی از بازیگران با چاقو به شکم بازیگر دیگه بزنه این کار باید چگونه انجام بشه؟
بله آقا...!!!
این جور نماها رو، بسته می گیرن. این تاپیک رو بخون:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

التماس دعا
یا علی

edius.premiere
08-03-2007, 09:36
کسی درباره صفحه خاکستری چیزی میدونه ؟
بجای صفحه سبز و آبی استفاده میشه
دوستم تو یه کشور دیکه دیده بود میگفت 300 میلیون تومن هزینه داشت؟

MaMaL Graphic
10-05-2007, 04:00
آقایون واقعاً ممنون، خیلی چیزها یاد گرفتم، اگه بتونید این قضیه حذف کردن پشت شخص رو توی یه آموزش تصویری برای منه کاربر آماتور توضیح بدید دیگه حرف نداره. دمتون گرم

shahab47
31-05-2007, 19:48
سلام بچه ها این کاری که گفتید رو من توUlead VideoStudio انجام دادم
شرمنه اگه وقت تصویر گذاشتن ندارم
ولی سعی میکنم جامع بگم
1 فیلم اول رو توی لاین 1 تصویر میذاریم
2 فیلم دوم رو تو لاین دوم تصویر میذاریم
3 بعد تب attribute را زده
4 گزینه mask & chroma key را انتخاب کرده
5 وبعد apply overlay otions را زده ورنگی که میخوایم حذف بشه را در تصویر انتخاب کرده وحذف میشه
6 با انتخاب قلم یا همون ابچکان هم میشه رنگ مورد نظر حذف شده را انتخا ب کرد این مطلب واسه Ulead VideoStudio 10 بود
:31: :31:

راستی از animeditor یادم رفت تشکر کنم خیلی منطقی سوال ها رو جواب دادند

اماUlead VideoStudio 11 رو دیگه نباید نیمه حرفه ای بهش گفت چون خیلی قدرتمند شده

bb
01-06-2007, 05:58
سلام بچه ها این کاری که گفتید رو من توUlead VideoStudio انجام دادم
شرمنه اگه وقت تصویر گذاشتن ندارم
ولی سعی میکنم جامع بگم
1 فیلم اول رو توی لاین 1 تصویر میذاریم
2 فیلم دوم رو تو لاین دوم تصویر میذاریم
3 بعد تب attribute را زده
4 گزینه mask & chroma key را انتخاب کرده
5 وبعد apply overlay otions را زده ورنگی که میخوایم حذف بشه را در تصویر انتخاب کرده وحذف میشه
6 با انتخاب قلم یا همون ابچکان هم میشه رنگ مورد نظر حذف شده را انتخا ب کرد این مطلب واسه Ulead VideoStudio 10 بود
:31: :31:

راستی از animeditor یادم رفت تشکر کنم خیلی منطقی سوال ها رو جواب دادند

اماUlead VideoStudio 11 رو دیگه نباید نیمه حرفه ای بهش گفت چون خیلی قدرتمند شده

آره درست میگی تو ویدئو استودیو هم میشه
ولی یه مشکل داره اگه تصویر ما از رنگ های مختلف تشکیل شده بود چی ؟:40:

shahab47
08-06-2007, 02:41
آره درست میگی تو ویدئو استودیو هم میشه
ولی یه مشکل داره اگه تصویر ما از رنگ های مختلف تشکیل شده بود چی ؟:40:

حتما شما میخواید از تصاویر اماده استفاده کنید که رنگ های زیادی توش به کار رفته متصفانه این مشکل واسه همه هست !! منم تا به حال نرم افزاری پیدا نکردم که بتونه این همه دقت کنه ورنگ های مختلف رو جدا کنه

متا سفانه نرم افزار حتی صدا رو هم نمیتونه از هم جدا کنه فقط من سخت افزاری دیدم که صدای خواننده جدا میشه

چه برسه به تصویر :41: :41:

peyman1
11-07-2007, 19:17
سلام دوستان :20:
animeditor عزیز خیلی خوب جواب دوستان رو میدی دستت درد نکنه:46:
اما سوال : از یه گروه سرود با پرده سبز فیلم گرفتم ولی هم پرده یک دست نبود(یکم کثیف بود خب نداریه دیگه) و هم نورپردازی خوب نبود حالا موقع حذف یک مقداری باقی میمونه(قسمت سایه افراد وچین پارچه) بنظرت چکار کنم؟
دوستان دیگر هم راهنماییم کنن ممنون میشم.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
لحظات دعا بیادتان هستم وامید وارم از دعایتان محروم نکنید:40:

power2e
15-07-2007, 19:31
سلام دوست عزیز اینکارو تنها با edius میتونی انجام بدی چون تنها نرم افزاری که میشناسم که chromakey میتونی یک طیف از رنگ را حذف کنی این کارو میتونی با دراگ کردن کروماکی(در پنجره افکت زیر مجموعه keyers ) به فیلم مورد نظرت وبعد با انتخاب قسمت پایینی فیلم در تایم لاین در پنجره information گزینه chromakey رو ببینی با دوبار کلیک chromakey پنجره Information پنجره تغییرات باز میشه اونجا به دلخواه میتونی یک رنگ یا طیفی از چندین رنگ رو انتخاب کنی البته اگر باهاش کار کنی تمام نیازت رو بر طرف میکنه از Help هم میتونی کمک بگیری موفق باشی.

peyman1
23-08-2007, 09:56
سلام
power2e جان از لطفت متشکرم الان امکان امتحانش رو ندارم (ترم تابستونه و امتحاناش) ولی بعداحتما امتحان میکنم امید وارم درست بشه.
از همه دوستانی که به سئوالات من و دوستان دیگر جواب میدن متشکرم.