PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : برای شروع رباتیک باید سراغ چه کتابی برم؟

Admin of Part
24-02-2007, 23:00
سلام
من الان سال دوم دبیرستان هستم و مایلم به طور محدود کار با میکروکنترلر ها رو یاد بگیرم .(البته الان تقریبا هیچی در موردشون نمی دونم)
شما چه کتابی پیشنهاد می کنید؟؟
من به زبان Visual Basic.net مسلط هستم .

hosein0251
01-03-2007, 14:35
شما براي شروع كار رباتيك مي تونيد كتاب آموزش Pic رو بخونيد .

khabgard
01-03-2007, 18:06
سلام

دوست من ميکرو کنترلر ها از دو جنبه اصلي قابل مطالعه مي باشند:

1 - معماری و سخت افزار
2- زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای برنامه ریزی آی سی

در مورد اول تمام کتاب هاي موجود در بازار ، يک مقدمه و تاريخچه کلي در اين زمينه دارند و برای شروع کفایت میکنه ولی در زمینه برنامه نویسي شما باید از زبان اسمبلی که زبان برنامه نویسی کامپیوتر پایه هست شروع کنید و بعد به مرور با زبان های بیسیک ، C و ... ونیز کامپایلر های هرکدوم آشنا شوید .

mss_sdt
01-03-2007, 19:42
سلام

دوست من ميکرو کنترلر ها از دو جنبه اصلي قابل مطالعه مي باشند:

1 - معماری و سخت افزار
2- زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای برنامه ریزی آی سی

در مورد اول تمام کتاب هاي موجود در بازار ، يک مقدمه و تاريخچه کلي در اين زمينه دارند و برای شروع کفایت میکنه ولی در زمینه برنامه نویسي شما باید از زبان اسمبلی که زبان برنامه نویسی کامپیوتر پایه هست شروع کنید و بعد به مرور با زبان های بیسیک ، C و ... ونیز کامپایلر های هرکدوم آشنا شوید .

تایید میشه

Hidden-H
02-03-2007, 01:16
سلام
من پیشنهادم اینه که شما وسیله ای رو که می خواین بسازین با در آوردن جزئیاتش انتخاب کنین سپس چیزهایی رو که لازمه برای ساخت اون ربات لیست کنین و برین سراغ یادگیری کامل اونا
مثلا یه رباتی که به یه سری المانهاو آی سی ها و شاید پورت و دوربین و ... نیاز داره! حالا وقتی جزییات کامل در اومد می رین به ترتیب سراغ یاد گیری همونا! این بهترین روش برای کسانی مثل شماست. اگه باز هم کمک خواستین من در خدمت شما هستم.
ممنون

رضا حاجي زاده
02-03-2007, 12:05
با سلام
دوست عزیز چند تا سوال؟
سواد الکترونیک شما درچه حدئیه؟؟؟
یعنی چیزی از مبانی می دونی؟؟؟
دقیقا هدفت چیه؟؟؟؟ الان و اینده؟؟؟
امکاناتی که در اختیار داری؟؟؟
اینا رو روش فکر کردی؟؟؟؟؟
زمانی که می اخوی براش صرف بکنی؟؟؟؟

اول اینا رو دقیق جواب بده

بعد شما می خوای در چه حدی ربات بسازی؟؟؟

شما باید بدونی که این کار اگه مثل 100 پله باشه
باید از همون پله اول شروع بکنی
با حوصله و دقت

شما اینا رو کامل بگی من یه کم کمک می کنم
موفق باشی:)

po_payam
14-04-2007, 11:05
دوست عزيز
شما براي يادگيري و ساخت يك ربات ساده ميتونيد از كتابهاي زيادي استفاده كنيد
از جملهكتاب مجموعه مدار براي جوانان نوشته محمود بخت آور جلد 5 استفاده كنيد
در اين كتاب از پايه شروع به آموزش كرده تا ساخت و مونتاژ
شما با مراجعه به كتاب حتي ميتوانيدفيبر آماده ربات را هم از شركت تيم فيبر تبريز تهيه كنيد
موفق باشيد

رضا حاجي زاده
17-04-2007, 17:09
با سلام
ببخشید دوست عزیز لطفا منابع درست رو معرفی بکنید
اقای محمود بخت اور تمام مدار هاشو از اینجا و اونجا در اودره تا جائیکه چند نسخه اون رو بدون اجازه چاپ کرده اند

این همه مرجع حالا بخت اور هم شد مرجع؟؟؟؟
به به:41:

havva
21-04-2007, 15:27
يكي به من ميكرو كنترل 8051 كه اموزشش توسط مزيدي هست رو براي شروع معرفي كرده كسي باهاش اشنا هست ؟؟

يعني حالا اين بچه هاي رباتكي با اسمبي و سي و ..... همه اشنا هستن ( خداييش اسمبلي يك كم ديگه خيلي سنگينه )

Nakh0d4
01-05-2007, 14:08
آقا تكليف مارو روشن كنيد ديگه!! بنده خدا گفت 2 تا كتاب معرفي كنيد حالا شما چي كار داريد سوادش چقدره!!!! شما براي يه بي سواد كتاب معرفي كنيد اونهايي كه طرف بلده رو خودش مي دونه ديگه نمي ره دنبالش:10: اونهاييم كه بلد نيست ميره مي خونه:40:

mohsen++
02-05-2007, 00:06
يكي به من ميكرو كنترل 8051 كه اموزشش توسط مزيدي هست رو براي شروع معرفي كرده كسي باهاش اشنا هست ؟؟

يعني حالا اين بچه هاي رباتكي با اسمبي و سي و ..... همه اشنا هستن ( خداييش اسمبلي يك كم ديگه خيلي سنگينه )

البته در اینکه کتاب آقا و خانم مزیدی کتاب خوبی برای 8051 هستش شکی نیست .
ولی خب اسمبلی یه کم سنگینه و وقتی خیلی از کارها رو میشه با picbasic برای آی سی های microchip و یا bascom برای avr های atmel انجام داد میشه اسمبلی رو کنار کذاشت و از زبانهای سطح بالا تر استفاده کرد .
برای avr میتونین از کتاب آقای کاهه استفاده کنین برای pic هم هیچ چیزی رو کاملتر از help کامپایلر
micro code studio ندیدم .
یه چیزی رو هم اضافه کنم و اینکه با توجه به شواهد موجود دانشجو ها بیشتر با avr کار میکنن و مثالهای عملی با avr بیشتر تو اینتر نت پیدا میشه .
موفق باشین

vahidpourmohamadi
18-05-2007, 17:30
سلام
من تازه وارد وادي ميكرو شده ام آيا كتاب اي اسكات مكنزي براي من خوبه ؟
نام كتابش هست ميكرو كنكرولير 8051

باتشكر تازه وارد

vahidpourmohamadi
18-05-2007, 17:37
ExpressPCB
نمي دونم كه آيا شما با اين برنامه كار كردين يا نه ! من چند سالي ست كه اين برنامه را دارم .
چند وقت پيش براي كامپيوترم مشكل پيش آمد و ويدوز عوض كردم از آن تاريخ به بعد ديگه نقشه هايم را bmp
سيو نمي كند دليل چيست؟
با تشكر تازه وارد

ALIGEDAAA
29-05-2007, 20:01
عزیزان خسته نباشید .
من دانشجوی سال اول الکترونیک هستم و عاشق الکترونیک و رباتیک.
میشه راهنماییم کنید تا تو تابستون که وقت خالی دارم چطور به نحو احسنت واسه رباتیک صرف کنم ؟
با تشکر از اساتید و دستان گرام. پیروز باشید.

farshid_63
31-10-2011, 22:38
دوست عزيز
شما براي يادگيري و ساخت يك ربات ساده ميتونيد از كتابهاي زيادي استفاده كنيد
از جمله كتاب مجموعه مدار براي جوانان نوشته محمود بخت آور جلد 5 استفاده كنيد
در اين كتاب از پايه شروع به آموزش كرده تا ساخت و مونتاژ
شما با مراجعه به كتاب حتي ميتوانيدفيبر آماده ربات را هم از شركت تيم فيبر تبريز تهيه كنيد
موفق باشيد

من هم برای شروع کتابهای آقای بخت آور رو پیشنهاد میکنم
خود من الکترونیک رو با کتاب های استاد بخت آور شروع کردم بدون اینکه توی دانشگاه یا جایی تحصیل کنم اطلاعات بسیار خوبی از الکترونیک کسب کردم تا جایی که الان یک شرکت تاسیس کردم و یکی از محصولات شرکت رو که تمام الکترونیک هست رو در خدمت جامعه چشم پزشکی عرضه می کنیم.

اما برای شروع کار رباتیک باز هم پیشنهاد میکنم کتاب AVR آقای محمود بخت آور ، بعد کتاب AVR آقای علی کاهه رو بخونید. بعد میتونید کتابهای رباتیک رو مطالعه بفرمائید مثل کتاب اصول و راهنمای رباتیک و...

mehrdad144
13-11-2011, 02:19
سلام
اولا یه بی سواد نه ، یه جویای سواد
دوما آقا رضا راست میگه
کار با ربات به نظر من به این صورت طبقه بندی میشه:
1- اطلاعات الکترونیکی
2- برنامه نویسی
3- اطلاعات درمورد مکانیک و موتور ها و ...
4- پشتکار خود طرف

اگه اطلاعات الکترونیکش کم باشه واقعا سخته، چون خودم هنوزم دارم این دردو میکشم

Mili_Robo
24-01-2012, 20:31
سلام دوست عزیز
برای برنامه نویسی ربات باید ابتدا برنامه نویسی به زبان C ، یاد بگیر بعدش برو سراغ AVR

Mili_Robo
26-01-2012, 23:43
با برنامه نویسی C شروع کن:20:

parkook
17-07-2012, 13:04
سلام یکی کمکم کنه دارم کلافه میشم. من دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم .و با برنامه نویسی به زبان C وC++ و C # مشکلی ندارم . به رباتیک هم خیلی علاقه دارم اما اطلاعات الکترونیکم کمه یه ایده تو سرمه میخوام عملیش کنم . ولی نمی دونم با چه میکرو کنترلری باید کار کنم و چطوری برنامه ای که مینویسم رو به این میکروکنترلر بدم .
خواهش میکنم یکی راهنماییم کنه

parkook
17-07-2012, 13:09
سلام یکی کمکم کنه دارم کلافه میشم. من دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم .و با برنامه نویسی به زبان C و C++و C# مشکلی ندارم . به رباتیک هم خیلی علاقه دارم اما اطلاعات الکترونیکم کمه یه ایده تو سرمه میخوام عملیش کنم . ولی نمی دونم با چه میکرو کنترلری باید کار کنم و چطوری برنامه ای که مینویسم رو به این میکروکنترلر بدم . خواهش میکنم یکی راهنماییم کنه

bisquit
17-07-2012, 18:20
سلام!
یه نگاهی به این سایت بندازید به نظر من که برای از صفر شروع کردن عالی بود!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
هم همه چیز رو خیلی ساده کرده هم منابع خوبی معرفی کرده هم روش قدم به قدم ساخت یک ربات ساده رو باعکس شرح داده . . .
در مورد الکترونیک و طراحی مدار مقدار زیادی این طراحی تجربیه و به شرایط بازار بستگی داره خصوصا که اکثر قطعات الکترونیک تو بازار های ایران به صورت فله ای عرضه می شه . . .
بهتره از ساخت رباتهای خیلی ساده و ارزون شروع کنید و بعد قدم به قدم اونو ارتقا بدید . . .
برای برنامه نویسی میکرو هم خیلی نگران نباشید!
برنامه هایی مثل bascom هستند که با بیسیک می نویسیم خلاصه برنامه های پروگرم کردن زیاده . . . گرچه AVRstudiio که کدهاش با c هست خیلی بهتره . . .
به هر حال اگر به رباتیک علاقه مندید از یک جای کوچیک شروع کنید . . . لازم نیست اول علامه دهر بشید بعد یه ربات بسازید!:31:
به این آدرس هم یه نگاهی بندازید فارسیه و آموزش پروگرم کردن میکرو رو هم به صورت فیلم داره !
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
موفق باشید !:20: