PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اا مباحث مربوط به RAID اا

صفحه ها : [1] 2

Gabana
13-02-2007, 21:11
سلام اينم RAID :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اين از شكلش !
اينم توضيحات بهتر :

اينم توضيحات اساسي :[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

zonealarm
14-02-2007, 18:12
مرسی.:) :) :) :) :)

nihilnigritude
11-03-2007, 22:24
خیلی عالی بود.

nihilnigritude
15-03-2007, 21:54
اگه میشه یه توضیحی در مورد راه اندازی یه سیستم Raid و هزینه ای که داره بدید ...

Zendooni777
09-05-2007, 18:05
Gabana یه سوال :
در مورد Raid کردن دو هارد PATA و SATA لطفا توضیح بده و بگو که چه مواقعی چنین چیزی امکان داره.؟

Zendooni777
13-05-2007, 19:13
Gabana یه سوال :
در مورد Raid کردن دو هارد PATA و SATA لطفا توضیح بده و بگو که چه مواقعی چنین چیزی امکان داره.؟
و همچنان منتظر جواب ...

Zendooni777
20-05-2007, 14:29
به نظرتون الان من باید به Gabana چی بگم ؟
یه توضیح بده تا من بی سواد روشن بشم

hardrock007
06-06-2007, 16:55
با توجه به سوالات و علاقه دوستان در مورد مبحث RAID

اميدوارم اين مقاله کامل در درباره " انواع RAID مزايا و معايب هرکدوم " مورد استفادتون قرار بگيره:

انواع RAID مزايا و معايب هر كدام

گذرگاه IDE در طبقه بندي گذرگاههاي سيستم ، جزء گذرگاههاي خارجي محسوب مي شود و در سيستم از آن به منظور ارتباط قطعاتي مانند Rewriter ، CD-ROM ، HDD و ... استفاده مي شود . در سيستمهاي امروزي به طور معمول دو كانكتور IDE براي برقراري ارتباط بين 4 وسيله جانبي وجود دارد ولي در پاره اي سيستم ها تعداد اين كانكتورها 4 مورد مي باشد ، دو كانكتور به عنوان IDE ، و دو كانكتور اضافي براي استفاده تحت عنوان RAID يا ATA 133,ATA 100 .

همانطور كه مي دانيم با استفاده از كانكتورهاي IDE ي موجود روي مادر برد امكان استفاده از حداكثر دو دستگاه بر روي هر كانكتور وجود دارد .RAID تكنولوژي است كه امكاناتي نظير افزايش سرعت , Back up گيري همزمان روي يك يا چند درايو و … در اختيار كاربر قرار مي دهد . براي هر كدام از آرايشهاي ممكن هنگام استفاده از دو يا چند هارديسك , نسخه هاي متفاوت RAID مطرح مي شود به عنوان مثال : RAID1 , RAID0 و….

در اين مقاله سعي داريم كه به نسخه هاي متفاوت RAID نگاهي نزديكتر و دقيق تر بيندازيم .

RAID0 : ذخيره سازي روي چند ديسك بدون كنترل خطا
مزايا و مشخصات :
- داده ها به بلوكهايي تبديل مي شوند و هر بلوك در هارد ديسك مجزا ذخيره مي شود.
- باعث بالا رفتن كارايي سيستم I/O مي گردد چرا كه بار ترافيكي نقل و انتقالات بين چندين كانال مجزا تقسيم مي شود.
- بالارفتن كارايي بدليل وجود كنترلرهاي مختلفي كه عمل كنترل ترافيك را به عهده مي گيرند (افزايش سرعت)
- طراحي بسيار ساده ( زيرا مدار محاسبه Parity وجود ندارد )
- عدم پرداختن به محاسبات مربوطه به Parity وكنترل خطا (افزايش سرعت به دليل عدم پرداختن به محاسبات مربوط به Parity )

معايب :
- عدم استفاده از Parity .(هيچ گونه كد تشخيص و تصحيح خطا در اين نوع RAID وجود ندارد ).
- از كار افتادن يك درايو باعث از دست رفتن كليه اطلاعات خواهد شد.
- عدم كارايي در محيطهاي حساس به حفظ داده ها

موارد استفاده :
- ميكس و پردازش تصاوير ويديويي (ميكس و مونتاژ ).
- واژه پردازي (نرم افزارهاي تايپ و... )
- كارهايي كه نياز به سرعت بالا دارد.

Backup : RAID1 گيري همزمان داده ها به منظور Mirroring و Duplexing
Mirroning : كپي برداري هم زمان روي دو درايو
Duplexing : زماني است كه يكي از درايوها دچار مشكل شود و درايو سالمي را جايگزين نماييم سپس داده ها را روي درايو سالم كپي كنيم .
مزايا و مشخصات :
-هنگام سيكل نوشتن , گويي اطلاعات روي يك ديسك نوشته مي شود (در صورتيكه عملأ بر روي دو ديسك نوشته مي شود . مانند RAID0 ) ولي عمل خواندن , ازهر دوديسك انجام مي شود ( كاهش ترافيك گذرگاه - نوشتن بر روي هر دو ديسك ولي خواندن مجزا )
- قابليت برگرداندن %100 داده ها هنگام بروز مشكل براي يك ديسك .
- در نرخ انتقالات داده تغيير محسوسي نداريم. (يعني وجود دو ديسك تفاوتي با يك ديسك ندارد ) .
- در شرايط خاص RAID1, توانايي تحمل خرابي بيش از يك ديسك را نيز دارد .
- ساده ترين طراحي در تكنولوژي RAID (مدار مربوط به Parity وجود ندارد )

معايب :
- بيشترين تعداد هارد ديسك در ميان انواع RAID (بسته به انتخاب User )
- هزينه بالا

RAID2 : داراي خاصيت ECC با استفاده از كد همينگ
مزايا و مشخصات :
- تصحيح خطاي بسيار سريع
- مناسب براي انتقال اطلاعات

معايب :
- طراحي بسيار يچيده كه با صدمه ديدن يك ديسك دچار مشكل مي شود .
- نامناسب در ديد تجاري (تعداد زياد درايوها )

كد همينگ : يكي از روشهاي محاسبه و كنترل خطا در سيستمهاي ديجيتال مي باشد . انواع روشها براي كنترل ترافيك داده هاي ديجيتال وجود دارد به عنوان مثال Parity haming code ,… كه مجموعه اين روشها را ECC مي نامند . (Error Checking and Correcting)

RAID3 : انتقال موازي با استفاده از خاصيت Parity
مزايا و مشخصات :
- سيكل خواندن و نوشتن بسيار سريع .

معايب :
- طراحي بسيار پيچيده كه با صدمه ديدن يك ديسك مجموعه دچار مشكل مي شود .

كاربرد :
- ميكس و مونتاژ تصوير
- ويرايش تصوير مانند RAID0

RAID4 : ديسك هاي داده مجزا ديسك مربوط به Parity مشترك
مزايا و مشخصات :
- سيكل خواندن بسيار سريع ( ترافيك كمتر در گذرگاه)

معايب :
- پيچيدگي بسيار بالا در طراحي مدار كنترلي مشكل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشكال در يك ديسك ( چرا كه داده ها روي ديسكها توزيع شده است )

RAID5 : ديسك هاي داده مجزا و Parity توزيع شده در ديسكهاي Data
مزايا و مشخصات :
- در اين نوع به حداقل 3 درايو ديسك سخت نياز داريم .
- تك تك بلوك هاي داده روي ديسك ها نوشته مي شوند و Parity مربوط به هر بلوك نيز داخل هارد مربوط ذخيره مي گردد.
- سيكل خواندن بسيار سريع (ترافيك كمتر در گذرگاه )
- سيكل نوشتن متوسط (محاسبات مربوط به Parity )
- قابليت و اطمينان بالا (وجود ECC )

معايب :
- خرابي در يك ديسك در خروجي تاثير ندارد.
- طراحي پيچيده مدار كنترلي
- مشكل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشكال

كاربرد :
- در سيستمهاي Server و بانكهاي اطلاعاتي ISPها

RAID6 : ديسكهاي داده ها مجزا با دو Parity توزيع شده مجزا
مزايا و مشخصات :
- RAID6 در واقع نسخه پيشرفته RAID5 مي باشد كه تصحيح و كنترل خطا را بهبود مي بخشد . اين ويرايش RAID اطمينان و توانايي بالا در زمينه data storage فراهم مي كند .
- بهترين انتخاب براي كاربردهاي بحراني و حساس

معايب :
- طراحي مدار كنترلي بسيار پيشرفته و پيچيده .
- سيكل نوشتن بسيار كند ( دوبار محاسبه مربوط به Parity )
- نياز به N+2 درايو ديسك سخت . بدليل دارا بودن حالت Parity دو بعدي . ( N تعداد ديسكهاي سخت در حالت معمولي )
- ادغام اطمينان بالا با قابليت بالا

RAID7 : نقل وانتقال بهينه شده غير همزمان به منظوردستيابي به نرخ انتقال بسيار سريع
مزايا و مشخصات :
- نقل و انتقال غير همزمان و داراي كنترلگرهاي مستقل.
- درايو مجزا براي ذخيره كردن اطلاعات مربوط بهParity
- برخورداري از سيستم Open System و استفاده از گذرگاهSCSI
- گذرگاه Cache داخلي با سرعت بالا (X-bus )
- ديسك هاي خواندن و نوشتن از امكان Choching استفاده ميكنند.
- تكنولوژي مدار توليد Parity تا حدودي با ساير انواع Raid تفاوت دارد .
-امكان Hot Swaping

Open system : به سيستمي اطلاق مي شود كه قابليت سازگاري با سخت افزارها و نرم افزارهاي مختلف را داشته باشد و امكان كاركردن در سيستمهاي مختلف را به راحتي داشته باشد .

RAID10 : اين Raid حداقل به 4 دستگاه هارديسك نياز دارد
مزايا و مشخصات :
- عمل تكه تكه كردن بلوكهاي داده همانند Raid1 انجام مي پذيرد .
- تصحيح و كنترل خطا نيز مانند Raid2 مي باشد .
- نرخ انتقال بالا
- در شرايط معين , امكان تحمل خرابي چند ديسك در اين نوع RAID وجود دارد .

معايب :
- بسيار گران قيمت
- منبع تغذيه حتمأ بايد متصل به ups باشد .
- جابجايي درايوها بايد به صورت موازي انجام گيرد .
- سيستمهاي Server و بانكهاي اطلاعاتي .

RAID53 : نرخ انتقال بالا همراه با قابليت انتقال مناسب
مشخصات و مزايا :
-اين آرايه RAID حداقل به 5 دستگاه ديسك سخت نياز دارد .
- RAID53 در واقع بايد RAID03 نلميده شود زيرا عمل Striping آن همانند RAID0 بوده و Segment بندي آن نيز مانند RAID3 مي باشد.
- تحمل خطاي آن مانند RAID3 مي باشد.
- نسبت به RAID3 داراي نرخ انتقال بسيار بهتري مي باشد.

معايب :
- قيمت بالا
- همه ديسك ها بايد با همديگر سنكرون شوند كه انتخاب نوع و مدل درايو را محدود مي سازد .
- Stripe كردن در سطح بايتها نهايتأ در محاسبه ظرفيت فرمت شده تأثير منفي مي گذارد .

RAID 0+1 : نرخ انتقال داده بهينه
مزايا و مشخصات :
- حداقل به 4 دستگاه هارديسك نياز دارد .
- RAID 0+1 به عنوان آرايه آينه اي نيز معروف است با اين تفاوت كه قطعات داده ها يا Segment ها طبق استراتژي RAID0 ايجاد شده اند .
- تحمل خطاي اين نوع آرايه مانند RAID5 مي باشد .
- نرخ انتقال بالا .
- بهترين انتخاب براي سيستمهايي كه به كارايي بالا بدون توجه به حداكثر اطمينان نياز داشته باشند .

معايب :
- RAID 0+1 نبايد با RAID10 اشتباه گرفته شود . كوچكترين مشكل در عملكرد يك درايو , آرايه را به مدل RAID0 تبديل خواهد كرد .
- قيمت بسيار بالا
- جابجايي درايوها بايد به صورت موازي انجام گيرد .

كاربرد :
- پردازشهاي تصويري و fileserever هاي عمومي .

نتيجه گيري :
همانطور كه مشخص شد ، استفاده ازRAID براي مقاصد معين مي باشد و در كاربردهاي عادي و روزمره كارايي چشمگيري را به سيستم PC اضافه نمي كند . به عنوان مثال امكان استفاده از CD-ROM و Rewriter روي اين كانكتورها وجود ندارد .بنابراين هنگام استفاده از RAID ابتدا هدف و مورد استفاده خود را مشخص كنيد سپس RAID مناسب را انتخاب نماييد.

منبع: مجله رايانه

Zendooni777
19-06-2007, 16:25

Zendooni777
25-06-2007, 22:51
با دیدن این تاپیک یاد خاطره های سال 1914 میفیتم
جنگ جهانی .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

glc_engineer
09-11-2007, 09:56
ا جستجو در فرهنگ لغت اين معاني را مي‏توانيم براي واژه‏يraid بيابيم:تاخت و تاز ،‌يورش ،‌ورود ناگهاني پليس ،‌حمله‏ي مسلحانه ،‌جريمه ،‌اختلاس ،‌مورد حمله و تاخت و تاز قراردادن ،‌در حمله شركت كردن ، هجوم آوردن و ... . واژه‏يraidمعمولاً براي افسران پليس دورنمايي از يك حادثه‏است براي غافلگيركردن و دستگيري مجرمان. اما در صنعت كامپيوتر ،‌معناي RAID بسيار متفاوت است. كه در اين‏جا استفاده مي‏شود نيرويي است براي بهبود كارآيي در يك سيستم.

glc_engineer
09-11-2007, 09:58
Fault tolerance يا تحمل خطا :
براي اين‏‎كه ما بتوانيم به طور مداوم و بدون هيچ مشكلي سيستم خود را فعال نگه داشته و از داده‏هاي باارزش محافظت كنيم ،‌روش ‏هاي مختلفي وجود دارد. برخي از اين روش‏ها آن كارهايي است كه ما به‏طور معمول انجام مي‏دهيم . مثلاً ذخيره داده‏ها بر روي CD و يا ايجاد فلاپي ديسك‏هاي سيستمي و ديسك‏هاي نجات (Rescue Disk ) . و يا امكاناتي كه به ويژه در ويندوز 2000 وجود دارد تا ما بتوانيم در صورت خرابي بخشي از فايل‏هاي سيستم عامل ،‌آن‏ها را دوباره بازسازي كنيم. با اين كارها در حقيقت ما مي‏خواهيم تحمل سيستم را در برابر مشكلات افزايش دهيم. ولي مي‏دانيم كه اين كارها به تنهايي كافي نيست.

glc_engineer
09-11-2007, 09:59
تحمل خطا : هر مكانيسم يا فناوري كه به يك كامپيوتر يا يك سيستم عامل امكان مي‏دهد تا در صورت ازكارافتادن بتواند دوباره Recover شود (بهبود يابد). در سيستم‏هاي تحمل خطا وقتي يكي از اجزا از كار افتاد ،‌داده‏ها باز هم قابل دسترسي هستند.
چند نمونه از روش‏هاي تحمل خطا:
**فايل‏هاي گزارش عملكرد (Transactional log files) كه در رجيستري ويندوز نگهداري مي‏شوند و امكان بازيابي را به ما مي‏دهند.
**UPS ( مولد بدون وقفه برق ) براي محافظت سيستم در برابر نوسان يا قطع برق
** RAID ( آرايه‏اي از ديسك‏ها )

glc_engineer
09-11-2007, 10:00
RAIDRedundancy array of inexpensive disk :
RAID يكي از موارد افزايش تحمل خطاي سيستم است. RAID (آرايه‏اي افزايشي از ديسك‏هاي ارزان) در سال 1987 در دانشگاه بركلي كاليفرنيا بنيان‏گذاري شد. در مقاله‏ي با عنوان ” بررسي آرايه‏هاي افزايشي از ديسك‏هاي ارزان ” كه توسط katz ،‌ Gibson و Patterson معرفي شد. ( البته در خيلي جاها ، مانند كتاب‏هاي مايكروسافت ، واژه‏ي ” ارزان” با واژ‏ي ”مستقل” جايگزين مي‏شود ،كه به نظر مي‏رسد به دليل اهميت آن در بحث RAID استفاده از آن بهتر باشد ، اما قديمي‏ترين آن‏ها همان چيزي است كه در سال 1987 ارايه شده ‏است‌.) موضوع موردبحث اين مقاله ارايه يك ميانگين براي بهبود قابليت اعتماد و نيز كارآيي در سيستم‏هاي ذخيره‏سازي بود. و مفهوم آغازين آن شامل گروه‏بندي درايوهاي ديسك ارزان و كوچك در يك آرايه است به طوري كه در سيستم عامل به صورت يك SLED (ديسك منفرد بزرگ وگران ) ديده مي‏شوند. RAID نقطه‏ي مقابل SLED است و كارايي ،‌ ظرفيت و قابليت اعتماد بيشتري نسبت به آن دارد.
روش‏هاي مختلفي براي تركيب چند هارد ديسك در يك آرايه ، بسته به نياز برنامه‏هاي كاربردي ، وجود دارد. اما در همه‏ي حالات استفاده از چندين درايو نتايجي چون : افزايش گنجايش ، امنيت داده و كارآيي درايوها (exceed the capacity, data security, and performance) را به دنبال خواهد داشت. به ياد داشته باشيد كه اين روش‏ها روش‏هاي خيلي ارزاني نيستند و هميشه با پيچيدگي و هزينه‏هاي زيادي همراهند.

Gabana
03-03-2008, 12:38
لینک زیر هم از سایت ترمالتیک برداشتم . مطلب خوب و آسانی هست ..

RAID ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

A_Iranian_Boy
10-07-2008, 13:50
من می خوام واسه بالابردن سرعت سیستمم یک هارد دیگه هم بهش اضافه کنم. آیا تاثیر چشم گیری داره؟

جدایی از پایین بودن ضریب امنیت اطلاعات هارد.

javadshahvand
10-07-2008, 19:49
من می خوام واسه بالابردن سرعت سیستمم یک هارد دیگه هم بهش اضافه کنم. آیا تاثیر چشم گیری داره؟

جدایی از پایین بودن ضریب امنیت اطلاعات هارد.

SURe.......

vioman
16-07-2008, 22:17
متشکرم:11:

rezadevelop
15-09-2008, 13:44
Raid از کجا بفهمم که کامپیوترم در حالت 0
است یا نه
تا حلا کسی به خاطر raid0
اطلاعاتشو از دست داده (غیر از حالت سوختن هارد)

javadshahvand
15-09-2008, 15:07
Raid از کجا بفهمم که کامپیوترم در حالت 0
است یا نه
تا حلا کسی به خاطر raid0
اطلاعاتشو از دست داده (غیر از حالت سوختن هارد)

از داخل بایوس

mhv_kntu
25-12-2008, 08:44
کدوم نوع raid به درد بازی کردن میخوره ؟؟
چقدر تاثیر داره؟؟

vioman
11-01-2009, 06:20
کدوم نوع raid به درد بازی کردن میخوره ؟؟
چقدر تاثیر داره؟؟

دوست عزیز
اگر شما به سرعت خیلی بالا در زمینه ی بازی احتیاج دارید باید از Raid 0 استفاده کنید
:11:

Moahammad_sdt
16-01-2009, 13:38
سلام
من فلاپي درايو ندارم ميخواستم ويندوز ايكس پي را توي هارد raid شده نصب كنم
راهنمايي كنيد لطفا
با تشكر

hasanmotori
16-03-2009, 22:10
سلام
من فلاپي درايو ندارم ميخواستم ويندوز ايكس پي را توي هارد raid شده نصب كنم
راهنمايي كنيد لطفا
با تشكر

1.يعني چي؟ يعني اگه بخاي ويندوز روي هارد raid نصب كني بايد حتماً فلاپي داشته باشي با سي دي بوت نميشه؟
چند تا سوال ديگه
2.اگه بخاي هارد رو raid كني بايد اول فرمتشون كني يا بعد از اينكه raid شد خودشون فرمت ميشن؟
3.سرعت دو تا هارد raid چقدر افزايش پيدا ميكنه يعني ارزش داره دو تا هاردو raid كني يا بايد بيشتر از دوتا باشه؟
4.دوتا هاردي كه raid ميكني حتماً بايد حجم و ساير مشخصاتشون يكي باشه؟ آخه من يه 160و320 مكستور دارم زدم رو raid بعد از اينكه ويندوز لود ميشد صفحه آبي ميشد و سيستم ريست ميشد
5.هارد ssd تو بازار هست؟ و اگه هست قيمتش چجوريه؟ مگه واسه هر هاردي يه پورت ساتا لازم نيست پس چطوري 24تا هارد ssd رو raid كردن؟

Stream
16-03-2009, 22:21
1.يعني چي؟ يعني اگه بخاي ويندوز روي هارد raid نصب كني بايد حتماً فلاپي داشته باشي با سي دي بوت نميشه؟
چند تا سوال ديگه
2.اگه بخاي هارد رو raid كني بايد اول فرمتشون كني يا بعد از اينكه raid شد خودشون فرمت ميشن؟
3.سرعت دو تا هارد raid چقدر افزايش پيدا ميكنه يعني ارزش داره دو تا هاردو raid كني يا بايد بيشتر از دوتا باشه؟
4.دوتا هاردي كه raid ميكني حتماً بايد حجم و ساير مشخصاتشون يكي باشه؟ آخه من يه 160و320 مكستور دارم زدم رو raid بعد از اينكه ويندوز لود ميشد صفحه آبي ميشد و سيستم ريست ميشد
5.هارد ssd تو بازار هست؟ و اگه هست قيمتش چجوريه؟ مگه واسه هر هاردي يه پورت ساتا لازم نيست پس چطوري 24تا هارد ssd رو raid كردن؟
1. باید موقع نصب ویندوز درایورهای RAID رو به ویندوز بدید، و اینکار در ویندوز XP فقط با فلاپی امکان پذیره یا با تهیه یک Custom CD که درایورهای RAID رو در اون قرار بدید.

2. مسلمه که باید پارتیشن بندی و فرمت کنید.

3. افزایش Performance بستگی به هاردها و Controller داره ولی معمولا بیشتر از دو هارد در RAID 0 استفاده نمیشه به دلیل پایین اومدن امنیت.

4. نه لازم نیست دقیقا مثل هم باشند. ولی در صورتی که مثل هم نباشند ممکنه مشکلاتی بوجود بیاد (ممکنه هم نیاد!)

5. بله، قیمت های مختلفی دارند (از 300 دلار تا چند هزار دلار)
برای RAID کردن 24 هارد دیگه از Southbridge مادربرد استفاده نمیشه و باید از Controller های مخصوص اینکار استفاده بشه.

hasanmotori
16-03-2009, 23:17
ممنون.
از كجا ميتونم آموزش كامل raid كردن رو بخونم؟

vioman
18-03-2009, 02:35
ممنون.
از كجا ميتونم آموزش كامل raid كردن رو بخونم؟

دوست عزیز

نحوه ی رید کردن برای هر رید و هر مادربورد متفاوته
بهترین منبع آموزش مراحل رید دفترچه ی مادربورد شماست:46:

موفق باشید:11:

hasanmotori
18-03-2009, 14:54
دوست عزیز

نحوه ی رید کردن برای هر رید و هر مادربورد متفاوته
بهترین منبع آموزش مراحل رید دفترچه ی مادربورد شماست:46:

ممنون.
من فكر ميكردم كار سختيه الان فهميدم كاري نداره ولي يه سوال ديگه چه جوري ميشه اون فلاپي مخصوص رو بدست بيارم؟ و من كه فلاپي درايو ندارم چي كار كنم؟
بعدش من يه هارد 160 و يه هارد 320 مكستور دارم به نظر شما بهترين كار چيه؟
به نظر خودم بهترين كار اينه كه چيزايي رو كه لازم دارم رو هارد 160 بزارم. بعد يه هارد 500 32مگ بافر بگيرم با 320 ريد كنم.ولي متاسفانه هارد 320 8 مگ بافره. حالا به نظر شما چي كار كنم؟

Stream
18-03-2009, 15:29
ممنون.
من فكر ميكردم كار سختيه الان فهميدم كاري نداره ولي يه سوال ديگه چه جوري ميشه اون فلاپي مخصوص رو بدست بيارم؟ و من كه فلاپي درايو ندارم چي كار كنم؟
بعدش من يه هارد 160 و يه هارد 320 مكستور دارم به نظر شما بهترين كار چيه؟
به نظر خودم بهترين كار اينه كه چيزايي رو كه لازم دارم رو هارد 160 بزارم. بعد يه هارد 500 32مگ بافر بگيرم با 320 ريد كنم.ولي متاسفانه هارد 320 8 مگ بافره. حالا به نظر شما چي كار كنم؟
در ویندوز ویستا می تونید با فلش مموری یا از روی هارد درایورهای RAID رو لود کنید.

شما کافیه درایورهای RAID مادربردتون رو روی فلاپی کپی کنید، در صورتی که فلاپی درایو ندارید باید یک Windows XP Custom CD درست کنید و درایورها رو در اون قرار بدید. اینجا آموزشش هست:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

به نظر من یک هارد مثل هارد 320 گیگابایت خودتون بخرید چون در RAID نمی تونید از 500 گیگابایت حافظه و سرعت بالاتر هارد جدید استفاده کنید و استفاده از هارد سریعتر برای RAID 0 فقط حکم هزینه اضافه داره.

hasanmotori
18-03-2009, 16:21
خب هارد 320 گيگابايته 8 مگ بافره.بافر چقدر روي سرعت تاثير داره؟ اگه خيلي تاثير نداره كه يه هارد 320 ميگيرم.
هاردي كه ميگيرم چه ماركي باشه بهتره؟
مرسي.

esyo
19-03-2009, 16:41
سلام
1)دوستان من با این مادربورد میتونم raid رو انجام بدم؟ausus p5kc
2)رم ddr3 تا چند گیگ و با چه باسی ساپورت میکنه؟
با تشکر

CPU

LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 Processors
Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
Support Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU
*This motherboard supports FSB 1333/1066/800
** Please update the latest BIOS to support Intel 45nm CPU

Chipset

Intel® P35 / ICH9 with Intel® Fast Memory Access Technology

Front Side Bus

1333 / 1066 / 800 MHz

Memory

2 x DIMM, max. 4GB, DDR3 1333*/1066 / 800 MHz, non-ECC, un-buffered memory, dual-channel memory architecture
4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 1066*/800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered memory
Dual channel memory architecture
* The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz/DDR2 800. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333/DDR2 1066MHz. Please refer to [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) or user manual for Memory QVL

Expansion Slots

2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode)
Supports CrossFire Technology
1 x PCI-E x1
3 x PCI

Storage

Southbridge
- 4 x SATA 3.0 Gb/s ports
JMicron® JMB363 PATA and SATA controller
- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
- 1 x SATA 3.0 Gb/s ports
- 1 x External SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go)
- Supports SATA RAID 0,1 and JBOD

LAN

PCIe Gb LAN controller

Audio

Realtek ALC 883, 8-channel High-Definition Audio CODEC
- Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming
- Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O

IEEE 1394

VIA VT6308P controller supports 2 x IEEE 1394a ports
(one at midboard; one at back panel)

USB

12 x USB 2.0 ports (6 ports at mid-board, 6ports at back panel)

ASUS AI Lifestyle Features

ASUS Quiet Thermal Solution:
- ASUS AI Gear2
- ASUS AI Nap
- ASUS Fanless Design: Heat-pipe solution
- ASUS Fanless Design: Stack Cool 2
- ASUS Q-Fan 2
ASUS Crystal Sound:
- ASUS Noise Filter
ASUS EZ DIY:
- ASUS Q-Connector
- ASUS O.C. Profile
- ASUS CrashFree BIOS 3
- ASUS EZ Flash 2
- ASUS AI Slot Detector

Other Features

ASUS MyLogo 2

Overclocking Features

Intelligent overclocking tools:
- AI NOSâ„¢
- ASUS AI Booster utility
Precision Tweaker:
- vCore: Adjustable CPU voltage at 0.0125V increment
- vDIMM: 8-step DRAM voltage control
- vChipset: 4-step Chipset voltage control
SFS (Stepless Frequency Selection)
- FSB tuning from 200MHz up to 800MHz at 1MHz increment
- Memory tunning from 667MHz up to 1333MHz for DDR2
- Memory tunning from 800MHz up to 1333MHz for DDR3
- PCI Express frequency tuning from 100MHz up to150MHz at 1MHz increment
Overclocking Protection:
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)

Back Panel I/O Ports

1 x PS/2 Keyboard
1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical)
1x External SATA
1 x IEEE1394a
1 x RJ45 port
6x USB 2.0/1.1
8-channel Audio I/O

Internal I/O Connectors

3 x USB connectors support additional 6 USB ports
1 x Floppy disk drive connector
1 x IDE connector
1 x COM connector
5x SATA connectors
1 x CPU Fan connector
2 x Chassis Fan connector
1 x Power Fan connector
1 x IEEE1394a connector
Front panel audio connector
1 x S/PDIF Out Header
Chassis Intrusion connector
CD audio in
24-pin ATX Power connector
1x 4-pin ATX 12V Power connector
System Panel(Q-Connector)

BIOS

8 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 2.0a

Manageability

WfM 2.0, DMI 2.0, WOL by PME, WOR by PME, PXE

O/S Compatibility

Windows Vista/XP

Accessories

UltraDMA 133/100/66 cable
FDD cable
Serial ATA signal cables
Serial ATA power cable
I/O Shield
User's manual
3 in 1 Q-connector

Support CD

Drivers
ASUS PC Probe II
ASUS Update
ASUS AI Suite
Anti-virus software (OEM version)

Form Factor

ATX Form Factor, 12"x 9.6" (30.5cm x 24.4cm)

hasanmotori
19-03-2009, 17:10
سلام
با تشکر

CPU

LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 Processors

Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors
Support Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU
*This motherboard supports FSB 1333/1066/800
** Please update the latest BIOS to support Intel 45nm CPU

Chipset

Intel® P35 / ICH9 with Intel® Fast Memory Access Technology

Front Side Bus

1333 / 1066 / 800 MHz

Memory

2 x DIMM, max. 4GB, DDR3 1333*/1066 / 800 MHz, non-ECC, un-buffered memory, dual-channel memory architecture

4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 1066*/800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered memory
Dual channel memory architecture
* The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz/DDR2 800. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333/DDR2 1066MHz. Please refer to [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) or user manual for Memory QVL

Expansion Slots

2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode)

Supports CrossFire Technology
1 x PCI-E x1
3 x PCI

Storage

Southbridge

- 4 x SATA 3.0 Gb/s ports
JMicron® JMB363 PATA and SATA controller
- 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
- 1 x SATA 3.0 Gb/s ports
- 1 x External SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go)
- Supports SATA RAID 0,1 and JBOD

LAN

PCIe Gb LAN controller

Audio

Realtek ALC 883, 8-channel High-Definition Audio CODEC

- Support Jack-Sensing, Enumeration, Multi-streaming
- Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O

IEEE 1394

VIA VT6308P controller supports 2 x IEEE 1394a ports

USB

12 x USB 2.0 ports (6 ports at mid-board, 6ports at back panel)

ASUS AI Lifestyle Features

ASUS Quiet Thermal Solution:

- ASUS AI Gear2
- ASUS AI Nap
- ASUS Fanless Design: Heat-pipe solution
- ASUS Fanless Design: Stack Cool 2
- ASUS Q-Fan 2
ASUS Crystal Sound:
- ASUS Noise Filter
ASUS EZ DIY:
- ASUS Q-Connector
- ASUS O.C. Profile
- ASUS CrashFree BIOS 3
- ASUS EZ Flash 2
- ASUS AI Slot Detector

Other Features

ASUS MyLogo 2

Overclocking Features

Intelligent overclocking tools:

- AI NOSâ„¢
- ASUS AI Booster utility
Precision Tweaker:
- vCore: Adjustable CPU voltage at 0.0125V increment
- vDIMM: 8-step DRAM voltage control
- vChipset: 4-step Chipset voltage control
SFS (Stepless Frequency Selection)
- FSB tuning from 200MHz up to 800MHz at 1MHz increment
- Memory tunning from 667MHz up to 1333MHz for DDR2
- Memory tunning from 800MHz up to 1333MHz for DDR3
- PCI Express frequency tuning from 100MHz up to150MHz at 1MHz increment
Overclocking Protection:
- ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)

Back Panel I/O Ports

1 x PS/2 Keyboard

1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical)
1x External SATA
1 x IEEE1394a
1 x RJ45 port
6x USB 2.0/1.1
8-channel Audio I/O

Internal I/O Connectors

3 x USB connectors support additional 6 USB ports

1 x Floppy disk drive connector
1 x IDE connector
1 x COM connector
5x SATA connectors
1 x CPU Fan connector
2 x Chassis Fan connector
1 x Power Fan connector
1 x IEEE1394a connector
Front panel audio connector
1 x S/PDIF Out Header
Chassis Intrusion connector
CD audio in
24-pin ATX Power connector
1x 4-pin ATX 12V Power connector
System Panel(Q-Connector)

BIOS

8 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 2.0a

Manageability

WfM 2.0, DMI 2.0, WOL by PME, WOR by PME, PXE

O/S Compatibility

Windows Vista/XP

Accessories

UltraDMA 133/100/66 cable

FDD cable
Serial ATA signal cables
Serial ATA power cable
I/O Shield
User's manual
3 in 1 Q-connector

Support CD

Drivers

ASUS PC Probe II
ASUS Update
ASUS AI Suite
Anti-virus software (OEM version)

Form Factor

ATX Form Factor, 12"x 9.6" (30.5cm x 24.4cm)

1-آره همه مادر بورد هاي جديد ساپورت ميكنن
2-اين مادر بورد دوتا اسلات ddr3 داره وتا 4 گيگ رم ساپورت ميكنه.باسش هم 1333 هست ولي فكر كنم چون كنارش ستاره گزاشته يعني با overclock اين باس رو ساپورت ميكنه

esyo
19-03-2009, 19:30
ببینید دوستان من اینجا این رو خوندم از سایت sakhtafzar

مشکل اینه که در پست مربوط به raid فقط کومبو رو detect میکنه هاردها رو نیسپ
هارد من وسترنهپ
تو سایتش نوشته بود باید به 150 لیمیت بشه ولی من کردم باز نشد

جواب:

روست عزیز، P5KC از چیپ ICH9 استفاده میکنه که اصلا از RAID پشتیبانی نمیکنه. البته ایسوس دوتا پورت SATA دیگه هم لا استفاده از کنترلر اضافی Jmicron روی این برد گذاشته و Jmicron از Raid پشتیبانی میکنه و تبلیغات روی جعبه و دفترچه و منوهای Raid همگی به این دو تا پورت مربوط میشه. یعنی شما فقط میتونی دو تا هارد رو RAID کنی اونهم در صورتی که هردوشون به پورتهای Jmicron وصل باشند.
تا اینجای مساله قابل حله اما مشکل اینجاست که یکی از دو پورت SATA مربوط به Jmicron در واقع e-SATA هست و کانکتورش روی پنل پشت مادربرد(پشت کیس) قرار گرفته !!!
یعنی اگه با این مادر برد RAID میخوای باید یه هارد رو به کانکتور SATA که روی برد و در جایی متفاوت از بقیه SATA ها احتمالا نزدیک PCIx ها هست وصل کنی و هارد دیگه رو هم ببری بیرون کیس یا حداقل کابلش رو رد کنی بیرون!!!

به نظر من ا زRAID روی این مادر برد صرف نظر کن چون ایسوس فقط خواسته تبلیغ بکنه و من واقعا نمیدونم چطور میشه هارد رو از بیرون وصل کرد.
برای RAID واقعی باید مادر بردی میگرفتی که از Northbridge با نام ICH9R استفاده کرده باشه مانند P5K Deluxe و یا P5K Premium که روی تمام SATA ها RAID پشتیبانی میکنه.

با این اوصاف من میتونم 2 تا هاردم روraid کنم؟

vioman
20-03-2009, 01:41
سلام
با تشکر

cpu

lga775 socket for intelâ® coreâ„¢2 quad / coreâ„¢2 extreme / coreâ„¢2 duo / pentiumâ® extreme / pentiumâ® d / pentiumâ® 4 processors
compatible with intelâ® 05b/05a/06 processors
support intelâ® next generation 45nm multi-core cpu
*this motherboard supports fsb 1333/1066/800
** please update the latest bios to support intel 45nm cpu

chipset

intelâ® p35 / ich9 with intelâ® fast memory access technology

front side bus

1333 / 1066 / 800 mhz

memory

2 x dimm, max. 4gb, ddr3 1333*/1066 / 800 mhz, non-ecc, un-buffered memory, dual-channel memory architecture
4 x dimm, max. 8gb, ddr2 1066*/800 / 667 mhz, non-ecc, un-buffered memory
dual channel memory architecture
* the chipset officially supports the memory frequency up to ddr3 1066mhz/ddr2 800. Due to the tuning by asus exclusive technology, this motherboard natively supports up to ddr3 1333/ddr2 1066mhz. Please refer to [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) or user manual for memory qvl

expansion slots

2 x pci-e x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode)
supports crossfire technology
1 x pci-e x1
3 x pci

storage

southbridge
- 4 x sata 3.0 gb/s ports
jmicronâ® jmb363 pata and sata controller
- 1 x ultradma 133/100/66 for up to 2 pata devices
- 1 x sata 3.0 gb/s ports
- 1 x external sata 3.0 gb/s port (sata on-the-go)
- supports sata raid 0,1 and jbod

lan

pcie gb lan controller

audio

realtek alc 883, 8-channel high-definition audio codec
- support jack-sensing, enumeration, multi-streaming
- coaxial / optical s/pdif out ports at back i/o

ieee 1394

via vt6308p controller supports 2 x ieee 1394a ports

usb

12 x usb 2.0 ports (6 ports at mid-board, 6ports at back panel)

asus ai lifestyle features

asus quiet thermal solution:
- asus ai gear2
- asus ai nap
- asus fanless design: Heat-pipe solution
- asus fanless design: Stack cool 2
- asus q-fan 2
asus crystal sound:
- asus noise filter
asus ez diy:
- asus q-connector
- asus o.c. Profile
- asus crashfree bios 3
- asus ez flash 2
- asus ai slot detector

other features

asus mylogo 2

overclocking features

intelligent overclocking tools:
- ai nosâ„¢
- asus ai booster utility
precision tweaker:
- vcore: Adjustable cpu voltage at 0.0125v increment
- vdimm: 8-step dram voltage control
- vchipset: 4-step chipset voltage control
sfs (stepless frequency selection)
- fsb tuning from 200mhz up to 800mhz at 1mhz increment
- memory tunning from 667mhz up to 1333mhz for ddr2
- memory tunning from 800mhz up to 1333mhz for ddr3
- pci express frequency tuning from 100mhz up to150mhz at 1mhz increment
overclocking protection:
- asus c.p.r.(cpu parameter recall)

back panel i/o ports

1 x ps/2 keyboard
1 x s/pdif out (coaxial + optical)
1x external sata
1 x ieee1394a
1 x rj45 port
6x usb 2.0/1.1
8-channel audio i/o

internal i/o connectors

3 x usb connectors support additional 6 usb ports
1 x floppy disk drive connector
1 x ide connector
1 x com connector
5x sata connectors
1 x cpu fan connector
2 x chassis fan connector
1 x power fan connector
1 x ieee1394a connector
front panel audio connector
1 x s/pdif out header
chassis intrusion connector
cd audio in
24-pin atx power connector
1x 4-pin atx 12v power connector
system panel(q-connector)

bios

8 mb flash rom, ami bios, pnp, dmi2.0, wfm2.0, sm bios 2.3, acpi 2.0a

manageability

wfm 2.0, dmi 2.0, wol by pme, wor by pme, pxe

o/s compatibility

windows vista/xp

accessories

ultradma 133/100/66 cable
fdd cable
serial ata signal cables
serial ata power cable
i/o shield
user's manual
3 in 1 q-connector

support cd

drivers
asus pc probe ii
asus update
asus ai suite
anti-virus software (oem version)

form factor

atx form factor, 12"x 9.6" (30.5cm x 24.4cm)

دوست عزیز
مادربورد شما از 2 رید 0 و 1 پشتیبانی میکنه:20:

عیدتون هم مبارک:10:

:11:

Mezzo
20-03-2009, 17:28
روست عزیز، P5KC از چیپ ICH9 استفاده میکنه که اصلا از RAID پشتیبانی نمیکنه. البته ایسوس دوتا پورت SATA دیگه هم لا استفاده از کنترلر اضافی Jmicron روی این برد گذاشته و Jmicron از Raid پشتیبانی میکنه و تبلیغات روی جعبه و دفترچه و منوهای Raid همگی به این دو تا پورت مربوط میشه. یعنی شما فقط میتونی دو تا هارد رو RAID کنی اونهم در صورتی که هردوشون به پورتهای Jmicron وصل باشند.
تا اینجای مساله قابل حله اما مشکل اینجاست که یکی از دو پورت SATA مربوط به Jmicron در واقع e-SATA هست و کانکتورش روی پنل پشت مادربرد(پشت کیس) قرار گرفته !!!
یعنی اگه با این مادر برد RAID میخوای باید یه هارد رو به کانکتور SATA که روی برد و در جایی متفاوت از بقیه SATA ها احتمالا نزدیک PCIx ها هست وصل کنی و هارد دیگه رو هم ببری بیرون کیس یا حداقل کابلش رو رد کنی بیرون!!!

به نظر من ا زRAID روی این مادر برد صرف نظر کن چون ایسوس فقط خواسته تبلیغ بکنه و من واقعا نمیدونم چطور میشه هارد رو از بیرون وصل کرد.
برای RAID واقعی باید مادر بردی میگرفتی که از Northbridge با نام ICH9R استفاده کرده باشه مانند P5K Deluxe و یا P5K Premium که روی تمام SATA ها RAID پشتیبانی میکنه.

با این اوصاف من میتونم 2 تا هاردم روraid کنم؟

توضیحش کامل و دقیق بود. فقط برای اون کار یک کابل SATA به ESATA هم لازم هست که قیمتش فکر کنم حدود 10 تومان باشه. در کل روی این برد RAID کردن خیلی ارزش نداره چون چیپ Jmicron به خودی خود آزاردهندست چه برسه به اینکه RAID هم روش داشته باشی. چیپ های ICHxR کارایی نسبتا بالایی در RAID دارند ولی متاسفانه این برد از ICH9 استفاده کرده.

esyo
20-03-2009, 20:45
با تشکر از شما
خیلی خیلی ناراحت شدم!
چون یک 9ماهی شده خریدمشو کلی ذوق داشتم! اما حالا وقتی میبینم که نمی تونم از این امکان بهره ببرم خیلی ضد حال خوردم.

فقط چون دوست ندارم ناامید بشم .از روی سی دی مادر برد دستور العمل raid رو اپلود کردم. چون ظاهرا خیلی خوب این کار رو انجام داده فقط نمیدونم که نتیجه خوبی هم داره یا نه؟

میدونید چون سرعت برای من مهم هست خیلی به این raid نیاز دارم.
فقط نمیدونم که آیا این کار رو بکنم یا نه؟یعنی ک کابل SATA به ESATA رو هم بگیرم و raid رو انجام بدم یا نه؟ارزشش رو داره یا نه؟
(اسم کابل دقیقا همین هست؟)

با تشکر از شما

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mezzo
21-03-2009, 00:16
فقط نمیدونم که آیا این کار رو بکنم یا نه؟یعنی ک کابل SATA به ESATA رو هم بگیرم و raid رو انجام بدم یا نه؟ارزشش رو داره یا نه؟
(اسم کابل دقیقا همین هست؟)

بله، می دونید که پورت ESATA با ساتا متفاوت هست و از کابل ساتای معمولی نمیشه استفاده کرد. ظاهرا دو نوع کابل هست: ESATA به SATA و ESATA به ESATA من یک ماه پیش تو بازار پایتخت سوال کردم شاید ارزونتر هم باشه. من در مورد RAID نرم افزاری یک چیزهایی شنیدم ولی دنبالش نرفتم. شاید بشه روی همون پورت های ICH9 یک رید نرم افزاری درست کرد که البته اگر هم اینکار انجام بشه معلوم نیست امنیت و کاراییش چطور باشه احتمالا CPU USAGE رو خیلی می بره بالا.

بنظرم شما اگه اصرار به RAID کردن داری اول روی Jmicron امتحان کن و راجع به رید نرم افزاری هم یک بررسی بکن. ولی در هر صورت خیلی دردسر داره...

sepinood1
05-04-2009, 02:06
raid چقدر رو سرعت کلی سیستم تاثیر داره .؟

raid 0 بهتره یا 5 .!؟

smfr
29-05-2009, 01:33
raid چقدر رو سرعت کلی سیستم تاثیر داره .؟

raid 0 بهتره یا 5 .!؟

رو سرعت کپی، move با کلا کارایی که با هارد میشه تاثیرش فوق العادست!!
اما اگه فقط بازی میکنید من که تا حالا تاثیر زیادی ندیدم!
raid 0 فقط سرعت رو زیاد میکنه ولی اگه آرشیو مهم دارین Raid 5 رو پیشنهاد میکنم که شما مثلا با 3تا هارد 500 ظرفیت 1ترابایت رو میگیرین عوضش هم سرعت تبادل اطلاعات فوق العاده ست هم اگه یکی از هاردا دچار مشکل بشه شما هیچ فایلی رو از دست نمیدین که این برای من خیلی مهمه بخاطر همین تو این چند روزه دارم از رید 0 به رید5 مهاجرت میکنم!
البته توجه داشته باشین که مادربوردتون باید از RAID5 پشتیبانی کنه بعد برید هاردارو بخرین!

malakhak
24-06-2009, 11:09
من تنظیمات raid سیستمم بهم ریخته و میگه شما باید به صورت دستی تنظیمش کنید
موقع تنظیم میگه فلاپی حامل فایل رو درون فلاپی درایو قرار بده
من این فایل ها رو باید از کجا گیر بیارم ؟
تو cd مین هم گشتم چیزی نبود
لطفا راهنمایی کنید

malakhak
24-06-2009, 11:14
البته این مشکل وقتی خودش رو نشون میده که میخوام ویندوز ویستا , سون یا اکس پی sp3 نصب کنم
مشکلش هم اینه که نمیتونم این ها رو نصب کنم و سیستم ریسیت میشه
البته قبل از اینکه تنظیماتش بهم بخوره راحت نصب میکردم

vioman
24-06-2009, 13:33
من تنظیمات raid سیستمم بهم ریخته و میگه شما باید به صورت دستی تنظیمش کنید
موقع تنظیم میگه فلاپی حامل فایل رو درون فلاپی درایو قرار بده
من این فایل ها رو باید از کجا گیر بیارم ؟
تو cd مین هم گشتم چیزی نبود
لطفا راهنمایی کنید

دوست عزیز

اگر مادربوردتون گیگابایت هستش میتونید از این تاپیک استفاده کنید:20:

shahramcat
05-07-2009, 14:59
سلام

یک سوال در مورد Raid داشتم ...

من الان یک هارد 160 ساتا دارم و میخام یک هارد دیگه هم بگیرم .... باید حتما 160 بگیرم تا Raid بشه یا میتونم مثلا 250 یا 320 هم بگیرم ؟ از کسی پرسیدم گفت اگر یکی 160 باشه اون یکی 320 دومی رو که 320 هست فقط 160 تاش رو میتونی استفاده کنی !

درسته یا نه ؟

ممنون

vioman
06-07-2009, 01:44
سلام

من الان یک هارد 160 ساتا دارم و میخام یک هارد دیگه هم بگیرم .... باید حتما 160 بگیرم تا Raid بشه یا میتونم مثلا 250 یا 320 هم بگیرم ؟ از کسی پرسیدم گفت اگر یکی 160 باشه اون یکی 320 دومی رو که 320 هست فقط 160 تاش رو میتونی استفاده کنی !

درسته یا نه ؟

ممنون

دوست عزیز
این یک قانون کلی نیست ، برای بعضی از انواع Raid ها میشه این کار رو انجام داد اما حداقل فضای هماهنگ برای شما باقی میمونه.

شما قصد دارید از چه Raid ی استفاده کنید؟

behrang_shadow
27-07-2009, 10:49
سلام

درسته یا نه ؟

ممنون

سلام
اگه هر هادي بگيري (بالاي160 گيگ) تو ريد 0 با 2 هارد بهت 320 گيگ ميده. پس بهتره از دو هارد برابر استفاده كني تا فضاي از دست رفته نداشت.

shahramcat
07-08-2009, 22:30
سلام
اگه هر هادي بگيري (بالاي160 گيگ) تو ريد 0 با 2 هارد بهت 320 گيگ ميده. پس بهتره از دو هارد برابر استفاده كني تا فضاي از دست رفته نداشت.

دوست عزیز
این یک قانون کلی نیست ، برای بعضی از انواع Raid ها میشه این کار رو انجام داد اما حداقل فضای هماهنگ برای شما باقی میمونه.

شما قصد دارید از چه Raid ی استفاده کنید؟

من میخام یک هارد مثلا 320 یا 250 بگیرم با هارد فعلی که 160 گیگ هست رید کنم و کلا بتونم از فضای 2 تاش که روی هم میشه 480 یا 410 استفاده کنم ...... آیا این امکان با Raid0 میشه ؟ باید از کدوم نوع استفاده کنم ؟

ممنون

Stream
07-08-2009, 22:52
من میخام یک هارد مثلا 320 یا 250 بگیرم با هارد فعلی که 160 گیگ هست رید کنم و کلا بتونم از فضای 2 تاش که روی هم میشه 480 یا 410 استفاده کنم ...... آیا این امکان با Raid0 میشه ؟ باید از کدوم نوع استفاده کنم ؟

ممنون
این امکان وجود نداره.

در صورتی که یک هارد 250 یا 320 گیگابایتی رو با هارد 160 گیگابایتی قبلیتون RAID 0 کنید، نهایتا فضایی معادل 160x2 یعنی 320 گیگابایت در اختیار خواهید داشت. البته در RAID 0 کارایی ماکزیمم زمانیه که دو هارد دقیقا یکسان داشته باشید.

shahramcat
15-08-2009, 01:01
سلام

آیا فقط با استفاده از فلاپی میشه Raid رو انجام داد ؟ اگر کسی فلاپی نداشته باشه رو سیستم باید چکار کنه ؟ هاردها هم جفتش SATA هست ......

ممنون

Stream
16-08-2009, 15:06
سلام

آیا فقط با استفاده از فلاپی میشه Raid رو انجام داد ؟ اگر کسی فلاپی نداشته باشه رو سیستم باید چکار کنه ؟ هاردها هم جفتش SATA هست ......

ممنون
برای ویندوز ویستا/7 می تونید از فلش مموری هم استفاده کنید ولی برای ویندوز XP تنها راه فلاپی است. اگه فلاپی درایو ندارید برای ویندوز XP مجبورید یک Custom XP Installation Disk درست کنید و درایورهای RAID رو در اون قرار بدید.

shahramcat
16-08-2009, 15:52
ممنون جناب

اگر الان بخام هارد فعلی که حاوی اطلاعات هست با هارد جدید Raid کنم کلا تمام اطلاعاتش که از بین نمیره ؟

Stream
16-08-2009, 16:55
ممنون جناب

اگر الان بخام هارد فعلی که حاوی اطلاعات هست با هارد جدید Raid کنم کلا تمام اطلاعاتش که از بین نمیره ؟
موقع RAID کردن کلیه اطلاعات از بین میره و لازمه قبل از شروع به کار از اطلاعاتتون Backup بگیرید.

shahramcat
25-08-2009, 17:30
ببخشید من یک سوال دیگه هم داشتم ...

سیستم من بر اساس Multiprimary دارای 2 سیستم عامل هست و همونطور که میدونید 2 پارتیشن primary Active داره ....

اگر روی یکی از این سییتم عاملها رید کنم سیستم عامل دیگه هم از بیت میره درسته ؟

میخام بدونم بعد از رید کردن حتی پارتیشنهای غیر اصلی مثل D / E اطلاعاتشون پاک میشه ؟

ممنون

vioman
26-08-2009, 12:48
ببخشید من یک سوال دیگه هم داشتم ...

سیستم من بر اساس Multiprimary دارای 2 سیستم عامل هست و همونطور که میدونید 2 پارتیشن primary Active داره ....

اگر روی یکی از این سییتم عاملها رید کنم سیستم عامل دیگه هم از بیت میره درسته ؟

میخام بدونم بعد از رید کردن حتی پارتیشنهای غیر اصلی مثل D / E اطلاعاتشون پاک میشه ؟

ممنون

دوست عزیز

اگر منظور شما Raid سخت افزاری باشه جواب مثبته
کلیه اطلاعات در هر صورت پاک میشه و پارتیشن ها هیچ نقشی در این امر ندارند.(کنترلر با هارد ها طرفه ، نه پارتیشن ها)

در Raid های نرم افزاری این قابلیت وجود داره (البته نه در همه ی شرایط):20:

shahramcat
10-09-2009, 12:28
دوباره سلام

من بالاخره 2 تا هارد رو رید کردم .......

الان روهارد ویندوز 7 نصب کردم اما ÷ارتیشن بندی نشده ...... الان اگر بخام Partion بندی کنم مشکلی ÷یش نمیاد ؟

ممنون

vioman
11-09-2009, 06:33
دوباره سلام

من بالاخره 2 تا هارد رو رید کردم .......

الان روهارد ویندوز 7 نصب کردم اما ÷ارتیشن بندی نشده ...... الان اگر بخام Partion بندی کنم مشکلی ÷یش نمیاد ؟

ممنون

نه دوست عزیز
هیچ مشکلی پیش نمیاد.

شما دیگه این فکر رو کنید که 2 هارد Raid شده دارید.

شما الان یک فضای دخیره سازی پرسرعت دارید (دقیقا مثل یک هارد) و میتونید هر بلایی سرش بیارید:46::11:

shahramcat
11-09-2009, 07:59
یک دنیا ممنون ....... Partion بندی هم به سلامت انجام شد ........

این دیگه آخرین سوال هست .....

جناب سوالی داشتم در مورد هارد Raid و استفاده از دو ویندوز به روش Multi Primary ........ استفاده از 2 ÷ارتیشن parimary .

برای ریختن هرکدوم از ویندوزها مثلا 7 و XP باید برای هرکدوم هنگام نصب Raid رو تعریف کرد ؟ یا فقط یکبار کافی هست ؟

مثلا الان که من ویندوز 7 رو نصب کردم و هارد Raid هست باید هنگام نصب ویندوز XP هم دوباره هارد رو با استفاده از F6 رید کنم ؟

ممنون

newomega
15-09-2009, 08:13
درود . .

من می خوام از یه هاردم برای دانلود آفلاین و از هارد دیگم برای بازی استفاده کنم . . آیا در زمان هارد به هارد سرعت و کارایی سیستم خیلی کم میشه ؟ ( نسبت به حالت عادی )

اول می خواستم از رید صفر استفاده کنم . . اما از اونجایی که در صورت خراب شدن یکی از هارد ها کل مجموعه ی اطلاعات از بین می رود و همینطور در کار بودن هر دو هارد برای هر فایلی منصرف شدم !

منتظر نظرتان خواهم بود

با سپاس

Stream
16-09-2009, 00:56
یک دنیا ممنون ....... Partion بندی هم به سلامت انجام شد ........

این دیگه آخرین سوال هست .....

جناب سوالی داشتم در مورد هارد Raid و استفاده از دو ویندوز به روش Multi Primary ........ استفاده از 2 ÷ارتیشن parimary .

برای ریختن هرکدوم از ویندوزها مثلا 7 و XP باید برای هرکدوم هنگام نصب Raid رو تعریف کرد ؟ یا فقط یکبار کافی هست ؟

مثلا الان که من ویندوز 7 رو نصب کردم و هارد Raid هست باید هنگام نصب ویندوز XP هم دوباره هارد رو با استفاده از F6 رید کنم ؟

ممنون

استفاده از F6 برای لود کردن درایورها در سیستم عامل است و طبیعیه هر سیستم عاملی که قصد داشته باشید نصب کنید لازمه درایورها در اون لود بشن.

شما لازم نیست قبل از نصب یک سیستم عامل دیگه Raid Array ها رو تعریف کنید (کاری که در بایوس انجام دادید) ولی لود کردن درایورها همیشه لازمه.

درود . .

من می خوام از یه هاردم برای دانلود آفلاین و از هارد دیگم برای بازی استفاده کنم . . آیا در زمان هارد به هارد سرعت و کارایی سیستم خیلی کم میشه ؟ ( نسبت به حالت عادی )

منتظر نظرتان خواهم بود

با سپاس

اگه منظورتون انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگه است که مسلمه وقتی یک هارد در حال نوشتن یک سری اطلاعات است (دانلود آفلاین) سرعت Read بقیه قسمت های هارد پایین تر میاد.

newomega
16-09-2009, 01:48
اگه منظورتون انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگه است که مسلمه وقتی یک هارد در حال نوشتن یک سری اطلاعات است (دانلود آفلاین) سرعت Read بقیه قسمت های هارد پایین تر میاد.

نه. . چطور از این حرف اون برداشت رو کردید ؟

نگاه کنید شما دو تا هارد به سیستمتون وصل می کنید . . خب ؟

طبیعتا پارتیشن های اون رو هم به علاوه ی پارتیشن های هارد اولتون میاد روی سیستم !

حالا با اون هارد یه کار انجام میدید ( دانلود آفلاین ) و با هارد اولتون هم مثلا بازی می کنید . .

توجه داشته باشید که ما از این هارد به اون هارد چیزی نمی ریزیم ... بلکه از منبع بیرونی هارد دوم در کار گرفته شده و با بازی هم هارد اول

می خوام ببینم این کار باعث افت سرعت و این حرفا میشه ؟ آخه روی سیستم قبلیم وقتی از 2 تا هارد استفاده می کردم افت کارایی و سرعت سیستم و گاهی هم هنگ کردنش رو می دیدم

با سپاس

Stream
16-09-2009, 02:03
نه. . چطور از این حرف اون برداشت رو کردید ؟شما گفتید "هارد به هارد" و این دقیقا اصطلاحیه که سال هاست برای انتقال اطلاعات از یک هارد به یک هارد دیگه استفاده میشه نه استفاده از دو هارد روی یک سیستم!

نگاه کنید شما دو تا هارد به سیستمتون وصل می کنید . . خب ؟

طبیعتا پارتیشن های اون رو هم به علاوه ی پارتیشن های هارد اولتون میاد روی سیستم !

حالا با اون هارد یه کار انجام میدید ( دانلود آفلاین ) و با هارد اولتون هم مثلا بازی می کنید . .

توجه داشته باشید که ما از این هارد به اون هارد چیزی نمی ریزیم ... بلکه از منبع بیرونی هارد دوم در کار گرفته شده و با بازی هم هارد اول

می خوام ببینم این کار باعث افت سرعت و این حرفا میشه ؟ آخه روی سیستم قبلیم وقتی از 2 تا هارد استفاده می کردم افت کارایی و سرعت سیستم و گاهی هم هنگ کردنش رو می دیدم
خب دیگه اسم این "هارد به هارد" نیست... میشه استفاده از دو هارد روی سیستم. خودتون با این استفاده از این اصطلاح باعث شدید چیز دیگه ای از صحبت های شما برداشت بشه. :46:

تا زمانی که بقیه قطعاتتون (CPU و RAM) محدودیتی در کارایی کل سیستم ایجاد نکنند کاری که با هارد اول می کنید ربطی به هارد دوم نداره و باعث کند شدن کار نمیشه... اصولا وقتی کندی ناشی از هارد رو مشاهده می کنید که هاردی که سیستم عامل در اون نصب هست کاملا به کار گرفته بشه در Application های دیگه.

به هر حال این قضیه هیچ ربطی به موضوع این تاپیک (RAID) نداره... در صورتی که هنوز سوالی باقی مونده در همین انجمن سوالتون رو در یک تاپیک جدید مطرح کنید.

iMbaQ_SiR
05-10-2009, 03:06
دست شما درد نکنه من تازه فهمیدم RAID چی و چه طوری کا ر میکنه. تازه windows ام رو ردیف کرده بودم و ریختم که RAID کار کنه .
بعد ی هفته می شد که می گفتم خو ب پس چرا این سرعتش فرقی نکرده قا فل از این که باید تنظیم شه که چه RAIDI باشه.
من بدون این که بدونم 2 تا هارد مورد نیاز برای RAID هست و داشتم تو PC قبلیم هم خواستم RAID کنم که هاردام فرمت شدن و آخرم هیچی به چیچی آخه اون موقع castum win xp ساختنم بلد نبودم تا بریزم.
به هر حال الانم رفتم RAID رو Disebel کردم چون فعلاً حوصله back up گیری از اطلاعاتم رو ندارم.
دستتو ن درد نکنه واقعاً ، منو باش فک می کردم دیگه هاردم میترکونه.

amirs2k
14-10-2009, 18:30
با سلام من يه هارد 320 سامسونگ دارم
قصد دارم يه هارد 1 ترابايت بخرم _(اينترنال)
ايا براي گذاشتن و نصب دو هارد كنار هم هرو بايد يه مارك و يه سايز باشه؟
و اگه نه شما چه ماركي و چه ظرفيتي را پيشنهاد ميكنيد
2- ايا دو هارد حتما بايد raid بشن ؟ و اگه اره شما چه نسخه اي را پيشنهاد ميكنيد؟(براي ارشيو)
3- در ضمن الان هارد 320 گيگ من پر شده شنيم موقع raid اطلاعات پاك ميشه با توجه به اين كه من جاي خالي براي بكاپ ندارم بايد چي كار كنم؟
ممنون

saied_civil
14-11-2009, 01:27
سلام
می خواستم ببینم به نظر شما بهتره 2 تا هارد 500 با هم RAID کنم یا یه هارد یک ترابایت با بافر32 بگیرم؟
کاربردم بازی و نرم افزارهای مهندسی عمران هست؟
از راهنماییتون ممنون

amin-03
15-11-2009, 13:37
سلام دوستان
من میخوام 2 تا هارد 500 رو راید 0 کنم، و از سیستم عامل 7 استفاده کنم، اگه ممکنه من رو راهنمایی کنید که دقیقا باید چکار کنم.

Stream
15-11-2009, 13:51
سلام دوستان
من میخوام 2 تا هارد 500 رو راید 0 کنم، و از سیستم عامل 7 استفاده کنم، اگه ممکنه من رو راهنمایی کنید که دقیقا باید چکار کنم.
جزئیات انجام کار در مادربردهای مختلف فرق می کنه، ولی کلیات اینه که باید ابتدا در بایوس دو هارد رو در حالت RAID قرار بدید و موقع بوت با زدن F10 وارد تنظیمات بایوس بشید و Raid Array های RAID0 (یا NVIDIA Stripe برای چیپست های NVIDIA) رو تنظیم کنید و ویندوز 7 رو بصورت معمولی نصب کنید.

در همین تاپیک درباره مراحل کار بحث شده، اگه سوالی درباره هر قسمتی دارید همینجا مطرح کنید. :46:

ghahremanimehdi
15-11-2009, 15:24
جزئیات انجام کار در مادربردهای مختلف فرق می کنه، ولی کلیات اینه که باید ابتدا در بایوس دو هارد رو در حالت RAID قرار بدید و موقع بوت با زدن F10 وارد تنظیمات بایوس بشید و Raid Array های RAID0 (یا NVIDIA Stripe برای چیپست های NVIDIA) رو تنظیم کنید و ویندوز 7 رو بصورت معمولی نصب کنید.

در همین تاپیک درباره مراحل کار بحث شده، اگه سوالی درباره هر قسمتی دارید همینجا مطرح کنید. :46:

آرمان جان ، من حدود دوسالی میشه که دوتا هارد 250 گیگ رو raid0 کردم. الان میخوام یک هارد 1 ترابایت بخرم. میخوام بدونم آیا میشه Raid0 رو با 3 تا هارد (دوتا 250 گیگی و یدونه 1 ترابایت) عملی کرد؟ آیا تمام پارتیشنهای قبلیم پاک میشه و اطلاعاتم از دست میره ؟ یا میشه همینجوری هارد سوم رو هم به آرایه اضافه کرد؟
در ضمن یک سوال دیگه هم دارم و اینکه موقعی که هارد رو به آرایه اضافه میکنیم (Raid میکنیم) دیگه نرم افزارهایی مثل HD sentinelهارد رو نمیشناسه (یعنی دما و سایر اطلاعات رو نمیده) آیا راه حلی برای این مشکل هست؟ عکسش رو هم گذاشتم تا ببینی :
(اون هارد 500 گیگی در آرایه نیست به همین خاطر میشناستش ولی اون دوتا هارد 250 گیگی رو که رید بستم نمیشناسه چون درایور رید واسطه میشه و درایور رید نمیزاره که نرم افزار هارد رو بشناسه) :

یک سوال دیگه هم دارم (البته مرتبط با تاپیک نیست ولی نمیخوام تاپیک جدید براش باز کنم) من الان 3 تا هارد دارم (همونطور که در بالا گفتم دوتا هارد مکستور که هر کدوم 250 گیگ هستن و یکدونه هیتاچی 500 گیگ ) الان حدود 2.5 سال است مکستورها رو دارم و حدود یکسالی هم هست که هیتاچی رو دارم. از هیچکدومشون بدی ندیدم و عالی هستن. حالا میخوام یک هارد 1 ترا هم بخرم شما نظرت رو کدوم برند هست ؟ من خودم یکی از این 3 تا رو مدنظر دارم :هیتاچی ، وسترن دیجیتال ، سامسونگ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]][img=[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ghahremanimehdi
15-11-2009, 15:51
سلام
می خواستم ببینم به نظر شما بهتره 2 تا هارد 500 با هم RAID کنم یا یه هارد یک ترابایت با بافر32 بگیرم؟
کاربردم بازی و نرم افزارهای مهندسی عمران هست؟
از راهنماییتون ممنون

الان هارد 1 ترا حدود 90 تومنه . هارد 500 حدود 52 تومنه. دوتا هارد 500 میشه 104 تومن. اگر محدودیت مالی نداری دوتا هارد 500 بخر و رید 0 ببند. من 2.5 ساله از رید 0 استفاده میکنم و تجربه میگه که سرعت هارد در این حال 50 تا 75 درصد بیشتر میشه.

Stream
15-11-2009, 16:11
آرمان جان ، من حدود دوسالی میشه که دوتا هارد 250 گیگ رو raid0 کردم. الان میخوام یک هارد 1 ترابایت بخرم. میخوام بدونم آیا میشه Raid0 رو با 3 تا هارد (دوتا 250 گیگی و یدونه 1 ترابایت) عملی کرد؟ آیا تمام پارتیشنهای قبلیم پاک میشه و اطلاعاتم از دست میره ؟ یا میشه همینجوری هارد سوم رو هم به آرایه اضافه کرد؟

از نظر شدن که امکان پذیر است، ولی لازمه کلیه RAID Array ها از اول Setup بشن و کلیه اطلاعات از بین میره ... در ضمن اگه یک هارد یک ترابایتی رو با هاردهای 250 گیگابایتی RAID0 کنید فقط از 250 گیگابایتش استفاده میشه و در پایان فقط به 750 گیگابایت دسترسی دارید (مجموع سه هارد)

در ضمن یک سوال دیگه هم دارم و اینکه موقعی که هارد رو به آرایه اضافه میکنیم (Raid میکنیم) دیگه نرم افزارهایی مثل HD sentinelهارد رو نمیشناسه (یعنی دما و سایر اطلاعات رو نمیده) آیا راه حلی برای این مشکل هست؟ عکسش رو هم گذاشتم تا ببینی :

اگه درایورهای RAID تون بروز باشه و از نرم افزارهای به روز استفاده کنید معمولا شناسایی میشه ... من هیچ وقت مشکلی با مانیتور کردن دمای هاردهام در RAID نداشتم ... بهتره از نرم افزارهای کمپانی سازنده Controller تون استفاده کنید (Intel یا AMD یا NVIDIA ..)

یک سوال دیگه هم دارم (البته مرتبط با تاپیک نیست ولی نمیخوام تاپیک جدید براش باز کنم) من الان 3 تا هارد دارم (همونطور که در بالا گفتم دوتا هارد مکستور که هر کدوم 250 گیگ هستن و یکدونه هیتاچی 500 گیگ ) الان حدود 2.5 سال است مکستورها رو دارم و حدود یکسالی هم هست که هیتاچی رو دارم. از هیچکدومشون بدی ندیدم و عالی هستن. حالا میخوام یک هارد 1 ترا هم بخرم شما نظرت رو کدوم برند هست ؟ من خودم یکی از این 3 تا رو مدنظر دارم :هیتاچی ، وسترن دیجیتال ، سامسونگ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مطرح ترین هاردهای یک ترابایت فعلا این دو مدل هستند:

Seagate Barracuda 7200.12 1TB
Samsung SpinPoint F3 1TB

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به تاپیک زیر:
بحث و تبادل نظر در مورد سریع ترین, بهترین یا مناسب ترین هارد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ghahremanimehdi
15-11-2009, 16:51
از نظر شدن که امکان پذیر است، ولی لازمه کلیه RAID Array ها از اول Setup بشن و کلیه اطلاعات از بین میره ... در ضمن اگه یک هارد یک ترابایتی رو با هاردهای 250 گیگابایتی RAID0 کنید فقط از 250 گیگابایتش استفاده میشه و در پایان فقط به 750 گیگابایت دسترسی دارید (مجموع سه هارد)

اگه درایورهای RAID تون بروز باشه و از نرم افزارهای به روز استفاده کنید معمولا شناسایی میشه ... من هیچ وقت مشکلی با مانیتور کردن دمای هاردهام در RAID نداشتم ... بهتره از نرم افزارهای کمپانی سازنده Controller تون استفاده کنید (Intel یا AMD یا NVIDIA ..)

مطرح ترین هاردهای یک ترابایت فعلا این دو مدل هستند:

Seagate Barracuda 7200.12 1TB
Samsung SpinPoint F3 1TB

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به تاپیک زیر:
بحث و تبادل نظر در مورد سریع ترین, بهترین یا مناسب ترین هارد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ممنون
1) درباره ی Raid0 مطمئنی که هارددیسکها باید identical باشند ؟ چون من فکر میکردم در رید 0 مهم نیست حجم هارددیسکها یکی باشه . پس کلا بیخیال رید کردن 3 هارد بشم.
2)مشکل اینجاست که درایور رید رو نمیشه Uninstall کرد (چون از همون لحظه ی اول بوت در حال استفاده است) و هرکاری میکنم اون درایوری که خود ویندوز نصب کرده با درایور Nvidia جایگزین نمیشه :41: چند دفعه هم که به زور اومدم اینکار رو بکنم دیگه ویندوز بالا نمیومد و همون ابتدای بوت بلو اسکرین میداد و مجبور بودم از گزینه Last Good Configuration بیام بالا .
من چیپست مادربوردم Nvidia 570 MCP هست (کنترلر رید Nvidia هست) راه چارش به نظرت چیه ؟اون عکسی که در بالا گذاشتم رو دیدی؟ متاسفانه هاردهای رید رو نمیشناسه:41:
3)در مورد سیگیت یک سوال دارم که در تاپیکش الان مطرح کردم.لطفا یه نگاه بنداز.

Stream
15-11-2009, 17:01
ممنون
1) درباره ی Raid0 مطمئنی که هارددیسکها باید identical باشند ؟ چون من فکر میکردم در رید 0 مهم نیست حجم هارددیسکها یکی باشه . پس کلا بیخیال رید کردن 3 هارد بشم.
2)مشکل اینجاست که درایور رید رو نمیشه Uninstall کرد (چون از همون لحظه ی اول بوت در حال استفاده است) و هرکاری میکنم اون درایوری که خود ویندوز نصب کرده با درایور Nvidia جایگزین نمیشه :41: چند دفعه هم که به زور اومدم اینکار رو بکنم دیگه ویندوز بالا نمیومد و همون ابتدای بوت بلو اسکرین میداد و مجبور بودم از گزینه Last Good Configuration بیام بالا .
من چیپست مادربوردم Nvidia 570 MCP هست (کنترلر رید Nvidia هست) راه چارش به نظرت چیه ؟اون عکسی که در بالا گذاشتم رو دیدی؟ متاسفانه هاردهای رید رو نمیشناسه:41:
3)در مورد سیگیت یک سوال دارم که در تاپیکش الان مطرح کردم.لطفا یه نگاه بنداز.
1. من نگفتم لازمه هاردها Identical باشند! اگه حجم هاردها متفاوت باشه باز هم میشه هاردها رو RAID0 کرد ولی حجم کلی بر اساس حجم کمترین هارد شناسایی و استفاده میشه.

2. بهترین راه اینه که موقع نصب سیستم عامل از جدیدترین درایور استفاده کنید. آپدیت درایور NVRAID به همون دلیلی که خودتون اشاره کردید امکان پذیر نیست.

از نرم افزار خود NVIDIA برای مانیتور کردن وضعیت هاردها استفاده کنید (NVIDIA System Tools ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) احتمالا مشکلتون حل میشه.

ghahremanimehdi
15-11-2009, 17:22
1. من نگفتم لازمه هاردها Identical باشند! اگه حجم هاردها متفاوت باشه باز هم میشه هاردها رو RAID0 کرد ولی حجم کلی بر اساس حجم کمترین هارد شناسایی و استفاده میشه.

2. بهترین راه اینه که موقع نصب سیستم عامل از جدیدترین درایور استفاده کنید. آپدیت درایور NVRAID به همون دلیلی که خودتون اشاره کردید امکان پذیر نیست.

از نرم افزار خود NVIDIA برای مانیتور کردن وضعیت هاردها استفاده کنید (NVIDIA System Tools ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] bject%2Fnvidia_system_tools_6.05.html)) احتمالا مشکلتون حل میشه.

همین الان موفق شدم درایور raid رو نصب کنم (شانسی شد چون قبلا همش بلو اسکرین میداد) ولی مشکل با نصب آخرین درایور هم حل نشد. عکس زیر رو ببین :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

حالا نرم افزاری که گفتی رو نصب میکنم ببینم اون مانیتور میکنه .
ممنون

ghahremanimehdi
15-11-2009, 17:48
این نرم افزار خود Nvidia هست که چند هفته پیش همراه درایورش دانلود کردم . حتی SMART هم فعاله ولی بازم هارد رو مانیتور نمیکنه فقط خود نرم افزار زده : Healthy

یک سوال دیگه :
من میتونم دوتا هارد 250 رو با یک هارد 500 رید کنم و بشه 1 ترابایت در حالت Raid 0 ؟

Stream
15-11-2009, 18:12
این نرم افزار خود Nvidia هست که چند هفته پیش همراه درایورش دانلود کردم . حتی SMART هم فعاله ولی بازم هارد رو مانیتور نمیکنه فقط خود نرم افزار زده : Healthy
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ng.net%2Fimage.php%3F62e5b16e2e.jpg)

یک سوال دیگه :
من میتونم دوتا هارد 250 رو با یک هارد 500 رید کنم و بشه 1 ترابایت در حالت Raid 0 ؟
دیگه راهی به ذهنم نمی رسه ... از نرم افزارهایی مثل Everest یا SiSoft Sandra یا PCWizard استفاده کنید شاید مشکل حل بشه.

یک سوال دیگه :
من میتونم دوتا هارد 250 رو با یک هارد 500 رید کنم و بشه 1 ترابایت در حالت Raid 0 ؟ امکانش نیست.
شما وقتی دو هارد 250 گیگابایتی دارید هر هارد حجم بالاتری رو با این هاردها RAID0 کنید باز هم فقط از 250 گیگابایت فضای اون هارد استفاده میشه یعنی در نهایت 750 گیگابایت فضا خواهید داشت.

ghahremanimehdi
15-11-2009, 18:29
دیگه راهی به ذهنم نمی رسه ... از نرم افزارهایی مثل Everest یا SiSoft Sandra یا PCWizard استفاده کنید شاید مشکل حل بشه.
امکانش نیست.
شما وقتی دو هارد 250 گیگابایتی دارید هر هارد حجم بالاتری رو با این هاردها RAID0 کنید باز هم فقط از 250 گیگابایت فضای اون هارد استفاده میشه یعنی در نهایت 750 گیگابایت فضا خواهید داشت.

از Sisoftsandra هم که دائما استفاده میکنم و اونم همینطوره:41: یادمه اونموقع که ایکس پی داشتم هم همین مشکل بودش.
جدا چطور؟ مثلا دوتا 250 گیگی با هم + دوتا 500 گیگی با هم که بشه 1.5 ترا. یعنی همیشه ظرفیت اون کمترینه ضربدر تعداد هاردهای توی آرایه میشه ؟
راستی بنچمارک هاردهام رو گذاشتم :

Stream
15-11-2009, 19:03
جدا چطور؟ مثلا دوتا 250 گیگی با هم + دوتا 500 گیگی با هم که بشه 1.5 ترا. یعنی همیشه ظرفیت اون کمترینه ضربدر تعداد هاردهای توی آرایه میشه ؟
راستی بنچمارک هاردهام رو گذاشتم :

بله ظرفیت همیشه ظرفیت کمترین هارد است ضدربدر تعداد هاردها ..

شما می تونید دو هارد 500 گیگابایت رو RAID0 کنید و با این دو هارد 250 گیگابایتتون کاری نداشته باشید تا جمعا 1.5 ترابایت فضا داشته باشید.

عمو میلاد
19-11-2009, 16:12
سلام خدمت اساتید
من RAID 0 داشتم که قبلا کنترلش رو به مادر برد داده بودم ( P5K3 Delux WiFi )
بعد از یه مدت که دیدم خیلی داره هنگ میکنه یه کارت RAID0 خریدم
الان با اون کارت هیچ مشکلی نداشتم (حتی 1بار هم هنگ نکرد) تا اینکه چند روز پیش یکی از هارد هام سوخت و اصلا شناسایی نمیشد
اون رو دادم گارانتی
و گفتم که اطلاعات رو فرمت نکنن
حالا اگه برد هاردم رو عوض کنن ولی اطلاعات رو فرمت نکرده باشن من میتونم به اطلاعاتم دسترسی داشته باشم ؟
2- جایی هست که اطلاعات رو ریکاوری کنن ؟ یا برنامه ای ؟

3-من با HDD Tune که تست کردم سرعت هاردم به 159 رسیده بود
یکی از دوستام هارد F3 سامسونگ گرفته که بافرش هم 16 هست ولی سرعتش 130 بود !!!
من اگه 2تا از اون هارد بگیرم سرعت ---- افزایش پیدا میکنه (هارد قبلیم diamond max 22 بود ، و الان کارت ---- JMP386 هست که به PCI1X وصل میشه )
4-بافر چه قدر در سرعت رید تاثیر داره ؟(چون هار های F3 سامسونگ ،500گیگ با بافر 16 هست و 1ترا با بافر 32) من الان 2تا 500 بافر 16 بگیرم یا 1ترا بافر 32؟ یا اینکه فرق چندانی نداره با diamond max 22 خودم ؟
5-نظرتون راجع به هارد سیگیت 7200.12 باراکدا چیه ؟
6-کلا الان بهترین هارد واسه رید 0 چیه ؟ (با توجه به نوع کارت رید من )
ببخشید سوال هام زیاد شدن
ممنونم
و منتظر

Stream
19-11-2009, 16:26
حالا اگه برد هاردم رو عوض کنن ولی اطلاعات رو فرمت نکرده باشن من میتونم به اطلاعاتم دسترسی داشته باشم ؟

اگه به Array ها هیچ دستی نزده باشند مشکلی برای RAID شما پیش نمیاد.

2- جایی هست که اطلاعات رو ریکاوری کنن ؟ یا برنامه ای ؟

شرکت های بازیابی اطلاعات، اطلاعات RAID0 رو هم بازیابی می کنند.

3-من با HDD Tune که تست کردم سرعت هاردم به 159 رسیده بود
من اگه 2تا از اون هارد بگیرم سرعت ---- افزایش پیدا میکنه (هارد قبلیم diamond max 22 بود ، و الان کارت ---- JMP386 هست که به PCI1X وصل میشه )

بله هاردهای Samsung F3 هاردهای فوق العاده سریعی هستند و مدل های 500 گیگابایتی بسیار برای RAID0 مناسب اند (به خاطر تک پلاتر بودن)

4-بافر چه قدر در سرعت رید تاثیر داره ؟(چون هار های F3 سامسونگ ،500گیگ با بافر 16 هست و 1ترا با بافر 32) من الان 2تا 500 بافر 16 بگیرم یا 1ترا بافر 32؟ یا اینکه فرق چندانی نداره با diamond max 22 خودم ؟

بافر زیاد خود به خود تاثیری در سرعت نداره ... اگه بافر کم باشه باعث کم شدن سرعت میشه.

هاردهای 500 گیگابایتی F3 چون یک پلاتر دارند از 16 مگابایت بافر استفاده می کنند، هارد یک ترابایتیشون هم چون دو پلاتر دارند از 32 مگابایت... از نظر سرعت این دو با هم تفاوت محسوسی ندارند و البته برای RAID بدون شک مدل 500 گیگابایتی کارایی بهتری داره.

5-نظرتون راجع به هارد سیگیت 7200.12 باراکدا چیه ؟
6-کلا الان بهترین هارد واسه رید 0 چیه ؟ (با توجه به نوع کارت رید من )

این هاردها هم هاردهای بسیار خوبی برای RAID0 هستند و در کنار Samsung F3 جزو بهترین هاردهای فعلی به حساب میان.
+

اگه کماکان سوالاتی از این قبیل (سوالات آخر) دارید در محل مناسب مطرح کنید، این تاپیک صرفا درباره مسائل فنی و سوالات و مشکلات مربوط به RAID است نه هاردهای مناسب برای RAID .

ghahremanimehdi
19-11-2009, 17:58
4

این عددی که شما میگی Maximum Speed هست یا Average ؟

عمو میلاد
19-11-2009, 18:10
اگه کماکان سوالاتی از این قبیل (سوالات آخر) دارید در محل مناسب مطرح کنید، این تاپیک صرفا درباره مسائل فنی و سوالات و مشکلات مربوط به RAID است نه هاردهای مناسب برای RAID .

من جدا معذرت میخوام
دیگه تکرار نمیشه:11:

این عددی که شما میگی Maximum Speed هست یا Average ؟

Average هست
که به نظر من چیزی از RAID کم نداره
ابته فقط سرعت رید هست و سرعت رایت رو تست نکردیم
maximum به صورت لحظه ای خیلی بالاتر میره(البته باز هم تاکید میکنم که لحظه ای بالا میره)

ghahremanimehdi
19-11-2009, 18:40
من جدا معذرت میخوام
دیگه تکرار نمیشه:11:

Average هست
که به نظر من چیزی از RAID کم نداره
ابته فقط سرعت رید هست و سرعت رایت رو تست نکردیم
maximum به صورت لحظه ای خیلی بالاتر میره(البته باز هم تاکید میکنم که لحظه ای بالا میره)

لطف میکنی نتیجه ی تست رو یک عکس ازش بگیری و در این تاپیک برامون بذاری :

عمو میلاد
19-11-2009, 20:20
چشم
حتما
در اولین فرصت

persiadl
22-12-2009, 21:51
سلام دوستان
مادربورد من گیگا 945pls3p هست رید ساپورته؟
من یه هارد 160 + 1 ترابایت دارم که می خوام 1 ترابایت دیگه بگیرم می خواستم ببینم رید کنم خوبه یا نه؟ کدوم رید هست که اطلاعات از دست نمیره؟
و اینکه % سوختن هارد ها چقدر هست؟ فقط برای move سرعت و می بره؟ یا مثلا فتوشاپ ی چیزی باز کنیم سرعتش میره بالاتر؟
ممنون میشم راهنمایی کنید و بگید اصلا بدرد بخور هست یا خیر؟
اگه مادربوردم ساپورت می کنه درایورشو از کجا بگیرم؟
مرسی

Lord_theOne
23-12-2009, 00:10
راید 0 یا استریت برای سرعت خوبه
اما برای کارهای سنگین مثله تبدیلها رندرهای بلند مدت
درصد خطا بالا می رود
ببین مادربردت هارد 1 ترا رو ساپورت می کنه برای راید

Phenomenon
24-12-2009, 19:05
من آموزش رید رو می خوام.

javadshahvand
24-12-2009, 19:23
من آموزش رید رو می خوام.

آموزش ساخت Raid 0 برای افزایش فوق العاده سرعت هارد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید .ir/showthread.php?p=167633

persiadl
24-12-2009, 20:33
راید 0 یا استریت برای سرعت خوبه
اما برای کارهای سنگین مثله تبدیلها رندرهای بلند مدت
درصد خطا بالا می رود
ببین مادربردت هارد 1 ترا رو ساپورت می کنه برای راید

مدل مادربرد م رو زدم برای همین کار دیگه دوست عزیز
اگه میدونستم مادربوردم راید قبول می کنه یا نه که سوال نمی کردم!

M Like Mother
25-12-2009, 13:43
بهترین رید برای کارهای ادیت و میکس و مونتاژ چیه؟ که هم سرعت مهمه هم اطلاعات مهمه که اگه اطلاعات بپره بیچاره ای

saeed774
06-01-2010, 15:03
چند سوال در مورد Raid 0 داشتم :
1- اگه هاردي كه فعلا روي سيستم نصبه رو بخوام با يك هارد ديگه هم برند و هم نوع ، ريد بكنم اطلاعات هارد پاك ميشه ؟
2- ميشه اطلاعات رو روي يك هارد ديگه بزنم و بعد هاردهاي خودم رو Raid بكنم و بعد ريد كردن دوباره اطلاعات رو از هاردي كه ريد نبود رو به اين حالت منتقل كنم ؟ منظورم اينه كه ميشه روي سيستم هم دو هارد در حالت ريد و يك هارد بصورت معمولي وصل كرد؟ و ميشه هميشه بين اين حالت ها اطلاعات رد و بدل كرد ؟
3- نصب سيستم عامل اكس پي رو كه ميدونم درايو ريد با استفاده از فلاپي نصب ميشه براي ويندوز 7 چطور ؟

Stream
06-01-2010, 16:27
چند سوال در مورد Raid 0 داشتم :
1- اگه هاردي كه فعلا روي سيستم نصبه رو بخوام با يك هارد ديگه هم برند و هم نوع ، ريد بكنم اطلاعات هارد پاك ميشه ؟
2- ميشه اطلاعات رو روي يك هارد ديگه بزنم و بعد هاردهاي خودم رو Raid بكنم و بعد ريد كردن دوباره اطلاعات رو از هاردي كه ريد نبود رو به اين حالت منتقل كنم ؟ منظورم اينه كه ميشه روي سيستم هم دو هارد در حالت ريد و يك هارد بصورت معمولي وصل كرد؟ و ميشه هميشه بين اين حالت ها اطلاعات رد و بدل كرد ؟
3- نصب سيستم عامل اكس پي رو كه ميدونم درايو ريد با استفاده از فلاپي نصب ميشه براي ويندوز 7 چطور ؟
سلام

1. بله، این قضیه ارتباطی به نوع هاردها نداره و همیشه اطلاعات حذف میشه.

2. مسلما بله، پاسخ همه سوال هاتون در این قسمت مثبت است.

3. ویندوز 7 اکثر درایورهای RAID برندهای مطرح رو در خودش داره (Intel, NVIDIA, AMD) ولی اگه تمایل داشته باشید از آخرین درایورها استفاده کنید می تونید موقع انتخاب درایو برای نصب ویندوز از طریق فلش مموری یا CD یا حتی یک هارد دیگه که در RAID نیست درایورها رو Load کنید.

saeed774
06-01-2010, 20:55
مرسي فقط يك سوال ديگه
آيا ميشه در سوال 2 از هارد IDE استفاده كرد ؟ يعني هارد تكي بصورت IDE و دو هارد بصورت Raid , ساتا.

Stream
06-01-2010, 21:27
مرسي فقط يك سوال ديگه
آيا ميشه در سوال 2 از هارد IDE استفاده كرد ؟ يعني هارد تكي بصورت IDE و دو هارد بصورت Raid , ساتا.
هیچ مانعی برای انجام این کار وجود نداره. شما وقتی دو پورت SATA رو در حالت RAID قرار می دید کماکان می تونید هر کاری که دلتون می خواد با بقیه پورتهای SATA یا IDE سیستم انجام بدید.

M Like Mother
17-01-2010, 22:21
من یه مادر برد Asus P6TD Deluxe رو خواستم با دو تا هارد 500 رید صفر کنم به دو تا مشکل برخوردم بی خیال شدم.

1- چون dvd ساتا گرفته بودم و مادربردم وقتی روی رید صفر میذاری همه ساتا ها رو که 6 تا هست رید فرض میگیره بنابراین dvd از کار میفته دیگه حسش نبود برم dvd IDE بگیرم. راه دیگه ای هم به ذهنم نرسید.

2- مادربرد فلاپی رو پشتیبانی نمی کنه و گفته باید از USB Floppy Drive استفاده کنی که یک نوع فلاپیه که به usb وصل میشه. گشتم تو بازار دیدم حدود 19 تومان باید پول بدم. اینکه بی خیال رید شدم :25:

حالا اگه کسی USB Floppy Drive داشت یه چند ساعتی به ما قرض بده ما هم رید ببندیم.

Stream
17-01-2010, 22:29
من یه مادر برد Asus P6TD Deluxe رو خواستم با دو تا هارد 500 رید صفر کنم به دو تا مشکل برخوردم بی خیال شدم.

1- چون dvd ساتا گرفته بودم و مادربردم وقتی روی رید صفر میذاری همه ساتا ها رو که 6 تا هست رید فرض میگیره بنابراین dvd از کار میفته دیگه حسش نبود برم dvd IDE بگیرم. راه دیگه ای هم به ذهنم نرسید.

2- مادربرد فلاپی رو پشتیبانی نمی کنه و گفته باید از USB Floppy Drive استفاده کنی که یک نوع فلاپیه که به usb وصل میشه. گشتم تو بازار دیدم حدود 19 تومان باید پول بدم. اینکه بی خیال رید شدم :25:

حالا اگه کسی USB Floppy Drive داشت یه چند ساعتی به ما قرض بده ما هم رید ببندیم.
دوست عزیز به هر دو سوال شما قبلا پاسخ داده شده ...

1. شما وقتی RAID رو فعال می کنید خودتون باید مشخص کنید چه پورت هایی در حالت RAID قرار می گیرند، اینطور نیست که همه پورت های SATA با هم RAID بشن ... من هم مادربردی مشابه با مادربرد شما دارم (از سری ASUS X58) و دو هارد رو در حالت RAID0 همراه با DVD-RW که SATA هست. به دفترچه راهنمای مادربردتون مراجعه کنید برای توضیحات دقیق تر.

2. برای ویندوز XP فقط به فلاپی نیاز است، برای ویندوز ویستا و 7 نیازی به فلاپی ندارید و با فلش مموری هم می تونید درایور ها رو لود کنید، ضمن اینکه احتمالا درایورهای RAID مادربرد شما در خود ویندوز 7 وجود داره و اصلا نیازی به لود درایورها ندارید.

موفق باشید.

ghahremanimehdi
17-01-2010, 23:07
دوست عزیز به هر دو سوال شما قبلا پاسخ داده شده ...

1. شما وقتی RAID رو فعال می کنید خودتون باید مشخص کنید چه پورت هایی در حالت RAID قرار می گیرند، اینطور نیست که همه پورت های SATA با هم RAID بشن ... من هم مادربردی مشابه با مادربرد شما دارم (از سری ASUS X58) و دو هارد رو در حالت RAID0 همراه با DVD-RW که SATA هست. به دفترچه راهنمای مادربردتون مراجعه کنید برای توضیحات دقیق تر.

2. برای ویندوز XP فقط به فلاپی نیاز است، برای ویندوز ویستا و 7 نیازی به فلاپی ندارید و با فلش مموری هم می تونید درایور ها رو لود کنید، ضمن اینکه احتمالا درایورهای RAID مادربرد شما در خود ویندوز 7 وجود داره و اصلا نیازی به لود درایورها ندارید.

موفق باشید.

برای XP میتوانید با استفاده از nlite درایور Raid رو Embed کنید و یک ویندوز شخصی درست کنید ، و هر وقت که بخواهید نصب کنید خودش درایور Raid رو لود میکنه و هارد رو میشناسه. (من قبلا که از XP استفاده میکردم چون فلاپی نداشتم این کار رو کرده بودم)
ویستا و 7 هم که بقول آرمان جان معمولا درایورهای Raid رو داره.
ویندوزهای XP هم هست که توسط همین nlite تمام درایورهای Raid رو توش گنجاندن و سرچ کنید لینکهاش در اینترنت هست و میتونید دانلود کنید و دیگه نیازی هم به nlite ندارید.

M Like Mother
19-01-2010, 04:04
سلام

من عین جمله دفترچه مادربرد رو براتون تایپ میکنم که بعنوان نکته ذکر کرده:

Due to chipset limitian, when set any of SATA ports to RAID mode, all SATA ports run at RAID mode
together

:42::42:

ترجمه " بعلت محدودیت چیپست ، بهنگام تنظیم پورتهای ساتا بر روی رید، همه پورتهای ساتا در حالت رید کار خواهند کرد"

البته یک تست هم کردم وقتی روی رید رفتم دیگه تو ست آپ مادربردم خبری از dvd نبود. برای همین بنظرم رسید که باید یک DVD با پورت IDE بگیرم. نمی دونستم این مادربرد اینجوری وگرنه از اول IDE می گرفتم.

در مورد مشکل دوم ممنون که گفتید ویستا فلاپی نمی خواد . حالا که مشکل یکی شد میرم دنباش ریدش.

:41:

Stream
19-01-2010, 06:12
سلام

من عین جمله دفترچه مادربرد رو براتون تایپ میکنم که بعنوان نکته ذکر کرده:

Due to chipset limitian, when set any of SATA ports to RAID mode, all SATA ports run at RAID mode
together

:42::42:

ترجمه " بعلت محدودیت چیپست ، بهنگام تنظیم پورتهای ساتا بر روی رید، همه پورتهای ساتا در حالت رید کار خواهند کرد"

البته یک تست هم کردم وقتی روی رید رفتم دیگه تو ست آپ مادربردم خبری از dvd نبود. برای همین بنظرم رسید که باید یک DVD با پورت IDE بگیرم. نمی دونستم این مادربرد اینجوری وگرنه از اول IDE می گرفتم.

در مورد مشکل دوم ممنون که گفتید ویستا فلاپی نمی خواد . حالا که مشکل یکی شد میرم دنباش ریدش.

:41:
معنی این جمله این نیست که همه پورتهای SATA با هم RAID میشن ... معنیش همونطور که گفتید اینه که همه درایورها در حالت RAID Mode قرار می گیرن و قابلیت اینکه جزو یکی از RAID Array ها باشند رو دارند... این چیز خاصی نیست و نباید مشکلی در عملکرد بقیه قطعاتتون بوجود بیاره.البته خیلی جالبه که ASUS این جمله که واقعا هم گمراه کننده است رو در دفترچه قرار داده!

پورت درایو DVD تون رو بزنید به پورت SATA مادربردتون که جدا از پورت های دیگه است (از طریق چیپست JMicron) ... البته مطمئن نیستم مادربرد شما این چیپست رو داشته باشه چون ASUS توی محصولات جدیدش این گزینه رو حذف کرده.

اگه مادربردتون اون پورت SATA اضافه رو نداشت، چک کنید آیا اون مشکل عدم شناسایی درایو DVD قبل از ست کردن Array ها بوجود میاد یا قبلش و دقیقا بعد از فعال کردن RAID در بایوس؟

اگه مشکل قبل از ست کردن Array ها بوجود میاد، Array های RAID0 رو بر روی دو هارد مورد نظر خودتون ست کنید و ذخیره کنید و دوباره ببینید درایو DVD تون شناسایی میشه یا خیر... اینکه یکی از پورت های SATA بعد از قرار گرفتن در حالت RAID و ست شدن Array ها شناسایی نشه، یعنی اون پورت جزو Array ها قرار گرفته و موقع تنظیمات یک اشتباه رخ داده.

موفق باشید.

M Like Mother
20-01-2010, 17:19
شاید من اشتباه می کردم و حق با شما باشه اما رفتم dvd رو با دادشم عوض کردم و IDE گرفتم و رید کردم. شاید به قول شما با همون ساتا هم می شد ولی دیگه حوصله نکردم و کار راحت تر رو انجام دادم

sorrowdancer
29-01-2010, 19:35
سلام تاپیک جامع و مفیدی هست ممنونم از دوستان امیدوارم بتونم تمام مطالب رو مطالعه کنم
من سرور یک شبکه بزرگ رو می خوام Raid کنم با اینکه احتمالاً قبلا توضیح دادید ولی آشنایی زیادی با انواع رید و روش های انجامش ندارم ولی فکر می کنم Raid 1+0 برای من مناسب باشه که هم سرعت رو داشته باشم و هدف اصلیم که بک آپ گیری هست

و یکی از مشکلات اینه که من نمیتونم ویندوز رو عوض کنم چون برنامه اتوماسیون که داریم تو این چند سال هر ماه یک پتچ میدن و بصورت کلی ارائه نمیدن و واقعاً نمیشه از اول نصبش کرد! خدا نکنه یک روزه مجبور به عوض کردن ویندوز بشیم!

چه حالت Raid پیشنهاد می کنید؟
چه روشی برای رید بدون عوض کردن ویندوز (ویندوز سرور) دارید؟

آیا این کارت های بک آپ که روی اسلات pci نصب میشه بدرد می خوره من یکی گرفتم البته قدیمی بود و کار نکرد! کسی با این کارت ها آشنایی داره؟ میشه بعنوان بک آپ گیری ازش استفاده کرد؟

:11::46:

Stream
29-01-2010, 21:18
سلام تاپیک جامع و مفیدی هست ممنونم از دوستان امیدوارم بتونم تمام مطالب رو مطالعه کنم
من سرور یک شبکه بزرگ رو می خوام Raid کنم با اینکه احتمالاً قبلا توضیح دادید ولی آشنایی زیادی با انواع رید و روش های انجامش ندارم ولی فکر می کنم Raid 1+0 برای من مناسب باشه که هم سرعت رو داشته باشم و هدف اصلیم که بک آپ گیری هست

و یکی از مشکلات اینه که من نمیتونم ویندوز رو عوض کنم چون برنامه اتوماسیون که داریم تو این چند سال هر ماه یک پتچ میدن و بصورت کلی ارائه نمیدن و واقعاً نمیشه از اول نصبش کرد! خدا نکنه یک روزه مجبور به عوض کردن ویندوز بشیم!

چه حالت Raid پیشنهاد می کنید؟

برای استفاده شما همون RAID 1+0 گزینه مناسبیه (سراغ RAID 0+1 نرید!)

چه روشی برای رید بدون عوض کردن ویندوز (ویندوز سرور) دارید؟اگه قصد داشته باشید ویندوزتون روی درایورهایی که قراره RAID بشن نصب بشه، لازمه ویندوز از ابتدا نصب بشه. البته راه هایی هست که ممکنه جواب بده، ولی ممکن هم هست جواب ندن و نمیشه بهشون برای سیستم های حساس مثل این مورد شما اعتماد کرد.

می تونید ویندوز رو روی همین هارد فعلی نصب داشته باشید و درایوهای RAID رو اضافه کنید و ازشون فقط برای ذخیره کردن بکاپ ها استفاده کنید. اینطوری نیازی به عوض کردن ویندوز نیست.

hasanmotori
31-01-2010, 13:25
من الان یه هارد 500 وسترن 32 مگ بافر گرفتم میخام با یه 160 مکستور 8 مگ رید صفر کنم
مشکلی پیش نمیاد ؟
بعد میشه ویندوز 7 و روی رید نصب کرد ؟

becareful
31-01-2010, 19:40
من الان یه هارد 500 وسترن 32 مگ بافر گرفتم میخام با یه 160 مکستور 8 مگ رید صفر کنم
مشکلی پیش نمیاد ؟
بعد میشه ویندوز 7 و روی رید نصب کرد ؟
چرا یه مشکل حادی پیش میاد اونم اینه که اگه بخوای اینکارو بکنی 2 تا هارد 160 خواهی داشت!
آره ویندوز 7 هم مثل بقیه ویندوز ها مشکلی در raid نداره فقط باید درایور ساین شده باشه معمولا درایور های جدید گاهی اوقات مشکل ساین دارن.

hasanmotori
31-01-2010, 22:24
چرا یه مشکل حادی پیش میاد اونم اینه که اگه بخوای اینکارو بکنی 2 تا هارد 160 خواهی داشت!
آره ویندوز 7 هم مثل بقیه ویندوز ها مشکلی در raid نداره فقط باید درایور ساین شده باشه معمولا درایور های جدید گاهی اوقات مشکل ساین دارن.

ممنون
من طبق چیزی که تو تو دفترچه مادر بورد بود رفتم تو storage config گزاشتمش رو raid
بعد وقتی سیستم بالا میمود زدم Ctlr+I
رفتم توش و رید 0 و ساختم
همونطور که شما گفتی حجم کلش شد 298 گیگ !
بعد رفتم که ویندوز xp بزنم روش
F6 زدم بعد رفت تو یه صفحه که میشد S یا Enter زد
منم s زدم گفت فلاپی بزار ... یه دونه گزاشتم خراب بود ارور داد
بعد یه سالم گزاشتم یه ارور دیگه داد
منم بیخیال شدم چون هارد مال خودم نبود و دادمش به صاحبش

با ویندوز 7 چجوری باید برم برای نصب رو رید ؟
میشه یکم در این مورد توضیح بدین

becareful
01-02-2010, 00:00
ممنون
من طبق چیزی که تو تو دفترچه مادر بورد بود رفتم تو storage config گزاشتمش رو raid
بعد وقتی سیستم بالا میمود زدم Ctlr+I
رفتم توش و رید 0 و ساختم
همونطور که شما گفتی حجم کلش شد 298 گیگ !
بعد رفتم که ویندوز xp بزنم روش
F6 زدم بعد رفت تو یه صفحه که میشد S یا Enter زد
منم s زدم گفت فلاپی بزار ... یه دونه گزاشتم خراب بود ارور داد
بعد یه سالم گزاشتم یه ارور دیگه داد
منم بیخیال شدم چون هارد مال خودم نبود و دادمش به صاحبش

با ویندوز 7 چجوری باید برم برای نصب رو رید ؟
میشه یکم در این مورد توضیح بدین
توی همون دفترچه توضیحی که برای ویستا داده برای 7 هم صادقه.
یعنی همه کار ها رو طبق روال عادی انجام میدی و توسط یه فلش درایور رو load باید کرد. خدا رو شکر از وجود پر برکت فلاپی به کل خلاص شد raid .:20:

M Like Mother
04-03-2010, 03:04
سلام

من دو تا هارد 500 رو رید صفر بستم و به 4 پارت ( c d e f ) تقسیم کردم

روی پارت c ویندوز ویستا 64 بیتی ریختم

روی پارت d ویندوز 7 ریختم

البته الان با هر ویندوزی که وارد میشم اون میگه من c هستم و اون یکی D ( با هم دعوا دارن :31: ) که فکر کنم این از خصوصیات ویندوز 7 است.

اما مسئله:

من میخوام به جای ویندوز 7 ، ویندوز xp بریزم ( 32 بیتی )

میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمی کنه. یعنی dvd ویندوز اکس پی رو بذارم و به جای 7 بریزم؟

ormax1
04-03-2010, 06:43
دوستان کسانی که از رید 0 روی مادربوردهای AMD و هاردهای جدید 500 سام استفاده کردند آیا کارایی قابل توجهی رو احساس میکنند یا نه؟

---------- Post added at 06:43 AM ---------- Previous post was at 06:40 AM ----------

چرا من تغییر سرعتی در راید 0 احساس نمیکنم؟

Stream
05-03-2010, 21:44
سلام

من دو تا هارد 500 رو رید صفر بستم و به 4 پارت ( c d e f ) تقسیم کردم

روی پارت c ویندوز ویستا 64 بیتی ریختم

روی پارت d ویندوز 7 ریختم

البته الان با هر ویندوزی که وارد میشم اون میگه من c هستم و اون یکی D ( با هم دعوا دارن :31: ) که فکر کنم این از خصوصیات ویندوز 7 است.

اما مسئله:

من میخوام به جای ویندوز 7 ، ویندوز xp بریزم ( 32 بیتی )

میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمی کنه. یعنی dvd ویندوز اکس پی رو بذارم و به جای 7 بریزم؟

محدودیتی وجود نداره و فقط لازمه درایورها رو لود کنید (تهیه Custom Disk یا فلاپی)

دوستان کسانی که از رید 0 روی مادربوردهای AMD و هاردهای جدید 500 سام استفاده کردند آیا کارایی قابل توجهی رو احساس میکنند یا نه؟

---------- Post added at 06:43 AM ---------- Previous post was at 06:40 AM ----------

چرا من تغییر سرعتی در راید 0 احساس نمیکنم؟

شما سیستم عاملتون رو روی درایوهای RAID نصب کردید؟

nima_arafati
17-03-2010, 11:58
سلام به همگی

به منم زود جواب بدید ممنون میشم میخوام برم خرید:11:

مادربورد من 4 تا جای SATA داره به نام های SATA1 تا 4 (که الان هارد 160 رو به SATA 1 نصب کردم)

و یدونه هم SATA-RAID داره!

من که گیج شدم یکی یه لطفی بکنه توضیح بده ممنون میشم که اون SATA-RAID مال چیه!؟

و اینکه من الان یه هارد 160 دارم میخوام برم 2 تا 500 بخرم و اون 2 تا رو RAID 0 بکنم و اون 160 رو هم معمولی وصل کنم

چطوری باید به مادربورد این 3 هارد رو وصل کنم!؟ منظورم همون SATA-RAID این وسط چی کارست!؟یکی لطف کنه کامل توضیح بده ممنون میشم

Stream
21-03-2010, 20:14
سلام به همگی

به منم زود جواب بدید ممنون میشم میخوام برم خرید:11:

مادربورد من 4 تا جای SATA داره به نام های SATA1 تا 4 (که الان هارد 160 رو به SATA 1 نصب کردم)

و یدونه هم SATA-RAID داره!

من که گیج شدم یکی یه لطفی بکنه توضیح بده ممنون میشم که اون SATA-RAID مال چیه!؟

و اینکه من الان یه هارد 160 دارم میخوام برم 2 تا 500 بخرم و اون 2 تا رو RAID 0 بکنم و اون 160 رو هم معمولی وصل کنم

چطوری باید به مادربورد این 3 هارد رو وصل کنم!؟ منظورم همون SATA-RAID این وسط چی کارست!؟یکی لطف کنه کامل توضیح بده ممنون میشم
مادربرد شما (ASUS P5B) از پل جنوبی Intel ICH8 استفاده می کنه که از RAID پشتیبانی نمی کنه و چهار پورت SATA در اختیارتون قرار میده. یک چیپست JMicron JMB363 روی مادربردتون هست که دو پورت SATA در اختیارتون قرار میده و از RAID0 پشتیبانی می کنه ولی ASUS یکی از این پورتها رو به عنوان e-SATA قرار داده که عملا باعث میشه شما نتونید دو هارد 500 معمولی رو RAID کنید.

shahramcat
04-04-2010, 21:56
سلام

من الان 2 تا هارد 160 ساتا دارم که Raid 0 هست .... میخام یکی دیگه هم بگیرم همین 160 گیگ ... میخام بدونم با چه حالتی Raid میشه ؟

مادربرد من هم ASrock A770DE+ هست با چیپست AMD770 .....

ممنون میشم راهنماییم کنید .... مرسی

Stream
05-04-2010, 18:35
سلام

من الان 2 تا هارد 160 ساتا دارم که Raid 0 هست .... میخام یکی دیگه هم بگیرم همین 160 گیگ ... میخام بدونم با چه حالتی Raid میشه ؟

مادربرد من هم ASrock A770DE+ هست با چیپست AMD770 .....

ممنون میشم راهنماییم کنید .... مرسی
می تونید دوباره هر سه هارد رو با هم RAID0 کنید، فقط این لازمه اینه که کل Array ها از ابتدا ایجاد بشن.

محبوب ترین حالت با سه هارد RAID5 است که متاسفانه مادربرد شما پتشیبانی نمی کنه.

ghahremanimehdi
05-04-2010, 19:28
می تونید دوباره هر سه هارد رو با هم RAID0 کنید، فقط این لازمه اینه که کل Array ها از ابتدا ایجاد بشن.

محبوب ترین حالت با سه هارد RAID5 است که متاسفانه مادربرد شما پتشیبانی نمی کنه.

Raid 0به نظرم با سه هارد ریسکش بالاست چون اگر یکی از هاردها خراب بشه کل اطلاعات نابود میشه.

Stream
05-04-2010, 21:54
Raid 0به نظرم با سه هارد ریسکش بالاست چون اگر یکی از هاردها خراب بشه کل اطلاعات نابود میشه.
نه اونقدر بالا ... هارد دیسک ها به این سادگی خراب نمیشن، به علاوه بالاخره هر کسی که سراغ RAID0 میره چنین ریسکی رو در هر صورت کرده و این احتمال رو در نظر گرفته.

mehshad
10-04-2010, 00:56
من یه هارد 500 سامسونگ f3 دارم و میخوام یه هارد دیگه مثل این بخرم و RAID 0 کنم اما دوستم که 1 سالی میشه از این RAID استفاده میکنه میگه که باید از کارت رید استفاده کنی چون کنترلر خود مادربرد بعد از مدت کمی مشکل براش پیش میاد و سیستمت دایما هنگ میکنه چون خودش این مشکل براش پیش اومده و مجبور شده کارت رید بخره ( البته مادربردش برای 3 سال پیشه و چیپ ICH9R داره ولی مین برد من نسبتا جدیده و چیپش ICH10R )
خودم هم یه بار تو فروم دیگه خوندم که این مشکل برای بعضی از دوستان بوجود اومده
حالا میخواستم بپرسم این مشکل تا چه حد جدیه ؟
دوستانی که هارداشون رو رید کردن تا حالا به همچین موردی برخوردن ؟

Stream
10-04-2010, 14:18
من یه هارد 500 سامسونگ f3 دارم و میخوام یه هارد دیگه مثل این بخرم و RAID 0 کنم اما دوستم که 1 سالی میشه از این RAID استفاده میکنه میگه که باید از کارت رید استفاده کنی چون کنترلر خود مادربرد بعد از مدت کمی مشکل براش پیش میاد و سیستمت دایما هنگ میکنه چون خودش این مشکل براش پیش اومده و مجبور شده کارت رید بخره ( البته مادربردش برای 3 سال پیشه و چیپ ICH9R داره ولی مین برد من نسبتا جدیده و چیپش ICH10R )
خودم هم یه بار تو فروم دیگه خوندم که این مشکل برای بعضی از دوستان بوجود اومده
حالا میخواستم بپرسم این مشکل تا چه حد جدیه ؟
دوستانی که هارداشون رو رید کردن تا حالا به همچین موردی برخوردن ؟
نه دوست من ... مشکلی نیست. من و خیلی از دوستان همینجا با کنترلر مادربرد RAID0 کردیم و سیستم کاملا هم در مرور زمان پایدار بوده . مشکل دوستتون احتمالا از چیز دیگه بوده نه کنترلر.

mehshad
11-04-2010, 00:40
ممنون که جواب دادین
یه سوال دیگه :
با رید این دو تا هارد میشه به این سرعتی رسید که شما اینجا بهش رسیدین (یعنی 250 ) ؟

Stream
11-04-2010, 05:52
ممنون که جواب دادین
یه سوال دیگه :
با رید این دو تا هارد میشه به این سرعتی رسید که شما اینجا بهش رسیدین (یعنی 250 ) ؟

اگه منظورتون تست SSD هست ، [ این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ] ، که خیر. با هیچ HDD به این نمیشه رسید. اگه منظورتون تستی است که با همین هارد سامسونگ F3 گرفتم، [ این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ] ، بله، می تونید انتظار داشته باشید بهش برسید و حتی نتایج بهتری هم بگیرید.

L.S.K
30-04-2010, 23:33
سلام من 2 تا هارد 500 WD 32 MG buffer دارم.مین هم asus p6t هستش.الان یکی از هاردا رو fdisk کردم و win 7 روش نصبه.اما اون یکی هنوز خامه و fdisk هم نشده.میخوام RAID کنم.میشه راهنمایی کنید؟
مرسی

hadibabo
13-05-2010, 23:42
آقا كمك كنيد من درايور اين هارد و چطوري نصب كنم؟ Adaptec SCSI Card 39320A-R

hadibabo
17-05-2010, 12:00
چرا كسي جواب نميده؟ :41:

Nico-SMY
19-05-2010, 20:00
کسی نرم افزاری برای مانیتور کردن دمای هارد در حالت رید می شناسه ؟

alex_pk
28-05-2010, 13:25
سلام دوستان
مقاله ای در رابطه با raid موجود هست؟
منظورم مقاله جدیده هر چی دیدم قدیمی بوده
انواع و روش های Raid
(یدونه صفحه اول بود گفتم شاید روش های جدیدتری اومده باشه)
نحوه Raid کردن.
مرسی.

Stream
28-05-2010, 13:34
سلام دوستان
مقاله ای در رابطه با raid موجود هست؟
منظورم مقاله جدیده هر چی دیدم قدیمی بوده
انواع و روش های Raid
(یدونه صفحه اول بود گفتم شاید روش های جدیدتری اومده باشه)
نحوه Raid کردن.
مرسی.
روش کماکان همونه و ساده تر نشده ..

M Like Mother
02-07-2010, 03:32
من دو تا هارد 500 ساتا رید صفر بستم(قبلنا). حالا میخوام یه هارد دیگه اضافه کنم. همینجوری اضافه کنم یا دنگ و فنگ داره. یعنی به اون رید قبلی ها ارتباطی داره یا نه؟

ممنون میشم جواب بدین

Dark.Life
09-07-2010, 15:52
من الان میخام یه فلش raid بسازم... ویندوز خودم 7 هست و cd مادربورد درایور ویندوز 7 رو نداره واسه همین اجرا نمیشه
رو لپتاپ با ویندوز xp و vista تست کردم وقتی میزنم که بسازه ارور میده که cannot find the information یه همچین چیزایی
فلش رو هم فرمت کردم به fat32 و NTFS ولی بازم همون ارورو میده
حالا به نظرتون چی کار باید بکنم ؟
فلاپی درایوم ندارم

نمیشه مستقیم فایل رو از تو cd کپی کنم تو فلش مموری ؟

Dark.Life
10-07-2010, 14:10
مشکل قبلی حل شد
حالا موقع اینستال load driver رو میزنم و آدرس فلش مموری رو بهش میدم بعد تو صفحه این میاد
intel ich10R/do/pch sata raid contoroler (c:iastor.inf) (x64)

ویندوزی که میخام نصب کنم هم 64 بیته ولی وقتی next میزنم این ارور رو میده :

to continue installation use the load driver option to install 32-bit and signed 64-bit drivers. installing an unsigned 64-bit device driver is not supported and might resalt in an unusable windows installation

لطفاً راهنمایی کنید

Dark.Life
11-07-2010, 10:32
مشکل قبلی حل شد
حالا موقع اینستال load driver رو میزنم و آدرس فلش مموری رو بهش میدم بعد تو صفحه این میاد
intel ich10R/do/pch sata raid contoroler (c:iastor.inf) (x64)

ویندوزی که میخام نصب کنم هم 64 بیته ولی وقتی next میزنم این ارور رو میده :

to continue installation use the load driver option to install 32-bit and signed 64-bit drivers. installing an unsigned 64-bit device driver is not supported and might resalt in an unusable windows installation

لطفاً راهنمایی کنید

همچنان منتظر :19:

Dark.Life
12-07-2010, 00:42
هیچ کس که کمک نکرد پس حداقل من به دوستان تجربه خودمو بگم که ویندوز 7 اصلاً درایور raid لازم نداره و من 2 ساعت سر کار بود :27:
خلاصه بلاخره raid شد دیگه!

amd>intel
12-07-2010, 14:28
اين مقاله بد نيست فقط براي بردهاي خاصيه ولي اصول كار يكيه

H.Operator
03-09-2010, 21:25
سلام
من 2 تا هارد 500 داشتم که رید 0 رو روشون پیاده کردم:

حالا می خوام بدونم این AHCI چیه چون موقعی که می خواستم رید کنم این گزینه هم بود؟

AB
03-09-2010, 22:56
هیچ کس که کمک نکرد پس حداقل من به دوستان تجربه خودمو بگم که ویندوز 7 اصلاً درایور raid لازم نداره و من 2 ساعت سر کار بود :27:
خلاصه بلاخره raid شد دیگه!

ویندوز ویستا و 7 نیازی به درایور ندارن.فقط کافیه بعد از نصب Intel Rapid Storage رو نصب کنین.(بسته به بوردتون):10:

jalal_jmm
19-09-2010, 08:42
سلام
دوستان من یه مینبرد گیگا ep45-ud3r دارم و می خوام 2تا هارد 500 رو روش رید کنم
حالا رو مینبرد من 2 تا فیش ساتا برای گیگا رید و 6 تا فیش ساتا برای اینتل رید داره حالا سوال اینجاست که کدوم این دونوع رید بهتره graid یا intelraid البته برای رید 0 من حالت graid را با ویندوز 7 می خواستم امتحان کنم تا اونجای که ویندوز می خواد هارد رو بشناسه رفتم هارد رو بهش معرفی کردم و 931.5 گیگ شناخت حالا که می خواستم یه پارتیشن 50 گیگ برای ویندوز ایجاد کنم اونم ایجاد کرد ولی فرمتش نمی کرد به نظر شما اشکال از چی بوده؟
میشه یه آموزش برام بزارین؟
مرسی

hobgoblin
16-10-2010, 10:10
من مي خوام روي مادر برد قديمي ga81915 گيگابايت ريد0 انجام بدم فقط مشكلم اينه كه نمي دونمفلاپي درايور ريد رو از كجا بيارم ممنون ميشم راهنمايي كنين

mmsarv
17-11-2010, 16:12
با سلام من 3 تا هارد 500 رو میخوام RAID5 ببندم ولی تو قسمت رید کردن(CTRL+I) که هاردها رو تعیین میکنیم ظرفیت کل رو 1 ترا میاره انگار که هارد سوم رو نمیشناسه! مشکل چیه دوستان؟

rezaomido
04-12-2010, 23:50
دو تا هارد SAMSUNG 1T HD103SJ با مادربرد ASUS M4A89TD/USB3 به صورت رید 0 بستم ویندوز هم نصب کردم بدون مشکل
ولی روی همون سیستم وقتی با سه هارد رید صفر می بندم

با ویندوز XP درایوها رو پارتیشن بندی میکنم و فایلهای نصبی برروی هاردها کپی میشن ولی سیستم بعد از اولین ریستارت ویندوز پیغام میده که با خطایی در قسمت BOOT مواجه شده و ادامه نصب ویندوز انجام نمیشه، چرا؟؟؟؟

با ویندوز7 32 بیتی هارد ها به صورت رید 0 سه تایی پارتیشن بندی میشه ولی زمان انتخاب پارتیشن فعال برای نصب اگه اشتباه نکنم ارور 0x810000534 یا یه همچین چیزی میده، با یه جمله که نمتونه از این پارتیشن برای نصب استفاده کرد در حالیکه برای بقیه پارتیشنها همین پیغام تکرار میشه، چرا؟؟؟؟

در ضمن چندین بار کابلها رو جابجا کردم و هارد ها سالم هستند بایوس مادربرد هم آخرین آپدیت رو داره و درایور رید هم همینطور
من فکر میکنم نمیشه سه تا هارد با این چیپ آنبرد SB850 به صورت رید صفر نصب کرده

rezaomido
11-12-2010, 23:24
جواب پست بالایی خودم رو میدم برای تجربه بقیه دوستان

نمی شه سه تا هارد با این چیپ آنبرد SB850 به صورت رید صفر نصب کرده

با دو هارد و چهار هارد تست شد بدون مشکل

saeed774
13-12-2010, 01:00
من دوتا هارد 500 یکی Samsung F3 Spinpoint و دیگری Seagate 7200.12 رو با هم بصورت Raid0 وصل کردم . مراحل نصب ویندوز و پارتیشن بندی هم بدون مشکل هست اما نکته اینجاست که هیچ تغییر محسوسی در سرعت پی سی احساس نمیکنم .

بعد رید کردن باید کار خاصی انجام داد ؟

---------- Post added at 01:00 AM ---------- Previous post was at 12:59 AM ----------

مادربرد هم Asus p7p55d هست .

rezaomido
14-12-2010, 00:17
سرعت انتقال باید 30 درصدی افزایش داشته باشه بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار یا سخت افزار جداگانه ای

saeed774
14-12-2010, 11:49
سرعت انتقال باید 30 درصدی افزایش داشته باشه بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار یا سخت افزار جداگانه ای

نرم افزار Intel Rapid Storage Technology رو نصب کردم سرعت تا حدودی محسوس شد .
سوال : به هنگام رید کردن که با ترکیب ctrl+I انجام میشه نرم افزار Intel Matrix فعال میشه . چطوری میتونم از طریق Jmicron خود مادربرد ایسوس رید کنم ؟

bynam
28-12-2010, 17:10
با سلام اگر ممکنه اموزش انجام رید صفر در مادر بردازراک 770de3l رو بفرمایید
من دو تا هارد 500 سامسونگ دارم . میخوام رید کنم
ممون

reza_3722
13-01-2011, 20:48
دوستان یه سوال!
دو هارد 500 دارم که قبلا raid0 کرده بودمشون و بعد از خارج کردن ار raid هیچ داده یی روشون نریختم، حالا قصد فروششون رو دارم، آیا هیچ احتیاجی به wipe کردن فضای خالی وحود داره؟ محض احتیاط اگه فقط بکیشون رو wipe کنم کافیه، درسته؟

ak313
24-01-2011, 20:49
امروز رفته بودم بازار رضا و ایران دنبال یه کارت رید می گشتم فقط دو سه تا مغازه که توی کار سرور بودن ، داشتن و قیمت اونها هم بالا بود چون برای کارهای حرفه ای بودن کم ترین قیمت 150 هزار تومن بود. اگر کسی مغازه ای که رید به قیمت مناسب یعنی حول 40 تومن می فروشه می شناسه کمک کنه.
ضمنا آیا پرفرمنس و کارائی سیستم در رید صفر به اندازه ای ملموس ارتقاء پیدا می کنه تا بوردم رو عوض کنم؟
مثلا در بوت شدن ویندوز - نصب ویندوز و برنامه ها - لود شدن اونها - کپی و پیست درون هارد

saeed774
25-01-2011, 23:29
دوستان يه سوال در مورد Raid0 دارم :
من دوتا هارد 500 رو با هم ريد کردم ولي الان ميخوام مادربردم رو عوض کنم ، آيا اين دو هارد در مادربرد جديد هم کار خواهد کرد ؟ منظورم اينه که اطلاعاتشون که پاک نخواهد شد ؟
براي آپديت کردن بايوس همين سوال نيز برام پيش اومد که آخرش بايوس رو آپديت کردم و هيچ اتفاقي براي اطلاعات موجود پيش نيومد.

EXTREME
25-01-2011, 23:32
من دوتا هارد 500 رو با هم ريد کردم ولي الان ميخوام مادربردم رو عوض کنم ، آيا اين دو هارد در مادربرد جديد هم کار خواهد کرد ؟ منظورم اينه که اطلاعاتشون که پاک نخواهد شد ؟
براي آپديت کردن بايوس همين سوال نيز برام پيش اومد که آخرش بايوس رو آپديت کردم و هيچ اتفاقي براي اطلاعات موجود پيش نيومد.فکر کنم با تعویض مین مجددا باید رید کنید هارد هارو
و چون میخواین دوباره رید کنید پس باید مجددا پارتیشن بندی کنید پس قبلش باید از اطلاعاتتون backup بگیرید

AB
26-01-2011, 20:26
براي آپديت کردن بايوس همين سوال نيز برام پيش اومد که آخرش بايوس رو آپديت کردم و هيچ اتفاقي براي اطلاعات موجود پيش نيومد.

اگه کنترلر مادربورد همون کنترلر بورد قبلیتون باشه میشه.

اگه مطمئن نیستین بهتره اول یه بک آپ وردارین بعدش امتحان کنین.شد که چه بهتر نشد هم لااقل اطلاعاتتون از دست نمیره.:46:

saeed774
27-01-2011, 20:29
اگه کنترلر مادربورد همون کنترلر بورد قبلیتون باشه میشه.

اگه مطمئن نیستین بهتره اول یه بک آپ وردارین بعدش امتحان کنین.شد که چه بهتر نشد هم لااقل اطلاعاتتون از دست نمیره.:46:

کنترلر که با Intel Matrix ريد کردم ، مادربرد من ايسوس هست که ميخوام سري جديد سوکت 1155 رو بگيرم يا برند ايسوس يا ازراک ، ايسوس که بگيرم مطمئنا همون کنترلر روش هست ولي ازراک رو نميدونم ،‌ تو سايتش نگاه کردم که اونم اين کنترلر رو داره ، Jmicron اگه در مادربردهاي ازراک هم باشه فکر نکنم مشکلي پيش بياد .کسي اطلاعي در اين مورد نداره؟

البته آپديت بايوس فکر کنم شباهت زيادي با تغيير مادربرد داشته باشه ، وقتي بايوس آپديت ميشه تمام اطلاعات اون دوباره فلش ميشه در حاليکه من بايوس رو که آپديت کردم و دوباره حالت Raid رو انتخاب کردم به راحتي پارتيشن ها و ويندوز شناسايي شد . در ريد کردن فکر کنم اطلاعات مربوط به ريد روي هارد رايت ميشه و مادربرد از روي هارد تشخيص ميده که ريد هست يا نه ؟ چرا که وقتي از داخل بايوس تنظيمات روي IDE باشه هارد شناسايي نميشه .

AB
27-01-2011, 20:56
کنترلر که با Intel Matrix ريد کردم ، مادربرد من ايسوس هست که ميخوام سري جديد سوکت 1155 رو بگيرم يا برند ايسوس يا ازراک ، ايسوس که بگيرم مطمئنا همون کنترلر روش هست ولي ازراک رو نميدونم ،‌ تو سايتش نگاه کردم که اونم اين کنترلر رو داره ، Jmicron اگه در مادربردهاي ازراک هم باشه فکر نکنم مشکلي پيش بياد .کسي اطلاعي در اين مورد نداره؟

البته آپديت بايوس فکر کنم شباهت زيادي با تغيير مادربرد داشته باشه ، وقتي بايوس آپديت ميشه تمام اطلاعات اون دوباره فلش ميشه در حاليکه من بايوس رو که آپديت کردم و دوباره حالت Raid رو انتخاب کردم به راحتي پارتيشن ها و ويندوز شناسايي شد . در ريد کردن فکر کنم اطلاعات مربوط به ريد روي هارد رايت ميشه و مادربرد از روي هارد تشخيص ميده که ريد هست يا نه ؟ چرا که وقتي از داخل بايوس تنظيمات روي IDE باشه هارد شناسايي نميشه .

منظورم ICHR8 یا ICHR9 بود.هر دوش هم اینتل هست ولی با هم متفاوتن.

saeed774
29-01-2011, 19:25
منظورم ICHR8 یا ICHR9 بود.هر دوش هم اینتل هست ولی با هم متفاوتن.

مادربرد فعلي ICHR10 هست و مادربردهاي سري 1155 همين چيپ اينتل رو دارند .

AB
29-01-2011, 20:00
مادربرد فعلي ICHR10 هست و مادربردهاي سري 1155 همين چيپ اينتل رو دارند .

پس نباید مشکلی داشته باشه.ولی اگه اطلاعاتتون مهمه بهتره اول بک آپ وردارین بعدا به بورد جدید وصلش کنین.

تو فروم های سخت افزار در این مورد بحث شده.خیلی ها با اتصال به همون چیپ مشکلی نداشتن ولی بعضیا هم هستن که حتی با چیپ یکسان رید رو نشناخته و اطلاعاتشون پریده.

Stream
30-01-2011, 15:04

برای اطمینان کامل این کار رو انجام بدید:

1. از اطلاعاتتون بکاپ بگیرید (برای اطمینان!)
2. دو هارد دیگه با ظرفیت یکسان تهیه کنید (از دوستان بگیرید یا ...)
3. این دو هارد رو در مادربرد جدید، دقیقا با تنظیمات مادربرد فعلی RAID کنید (سایز Array ها و حتی پورت های SATA بهتره دقیقا یکی باشند، یعنی اگه الان دو هارد مثلا روی پورت های 3 و 4 هستند روی مادربرد بعدی هم روی همین دو پورت باشند.)
4. بعد از اینکه تنظیمات کاملا انجام شد و Array ها ایجاد شدند، تنظیمات Boot و ... رو هم درست کنید.
5. هاردهای خودتون رو جایگزین کنید و به پورت ها هم دقت کنید (هاردی که مثلا در 3 بوده به 3 بره و ...)
6. اگه همه مراحل درست انجام شده باشه هاردها بدون مشکل کار می کنند.

این روش بارها تست شده و کار می کنه، فقط لازمه کنترلر RAID هر دو مادربرد یکسان باشه و مرحله 3 هم خیلی مهمه (تنظیمات دقیقا یکسان)

راه ساده تر هم بکاپ گرفتن، تنظیم RAID ها و برگردوندن بکاپ هست.

intel_gigabit
05-02-2011, 13:10
سلام به همگی
در حال حاضر 4 هارد 1 ترا به صورت raid 0 بستم که به خاطر محدودیت حجم مجبورم به 4 هارد 2 ترا ارتقاء بدم
سوالم اینجاست که آیا raid 0 روی مادربورد من gigabyte EP45-UD3R جواب میده؟
چون در حال حاضر به خاطر محدودیت در ساپورت raid0 هاردهای رید شده قابلیت نصب ویندوز ندارند و از هارد دیگه ای برای ویندوز استفاده کردم
می خواستم بدونم کلاَ این کار شدنی هست تا اقدام به خرید هاردها کنم؟
مرسی:11:

AB
05-02-2011, 13:40
سلام به همگی
در حال حاضر 4 هارد 1 ترا به صورت raid 0 بستم که به خاطر محدودیت حجم مجبورم به 4 هارد 2 ترا ارتقاء بدم
سوالم اینجاست که آیا raid 0 روی مادربورد من gigabyte EP45-UD3R جواب میده؟
چون در حال حاضر به خاطر محدودیت در ساپورت raid0 هاردهای رید شده قابلیت نصب ویندوز ندارند و از هارد دیگه ای برای ویندوز استفاده کردم
می خواستم بدونم کلاَ این کار شدنی هست تا اقدام به خرید هاردها کنم؟
مرسی:11:

چه محدودیتی داره برای نصب ویندوز؟

من ویندوزم رو روی Raid 0 نصب کردم و مشکلی نداره.

4 تا یه ترا رو میخایین بدین و به جاش 4 تا 2 ترا بخرین یا فقط میخایین 4 تا 2 ترا به سیستم اضافه کنین؟

intel_gigabit
05-02-2011, 18:52
چه محدودیتی داره برای نصب ویندوز؟

من ویندوزم رو روی Raid 0 نصب کردم و مشکلی نداره.

4 تا یه ترا رو میخایین بدین و به جاش 4 تا 2 ترا بخرین یا فقط میخایین 4 تا 2 ترا به سیستم اضافه کنین؟

Bootable>>>>> NO هستش و امکان نصب ویندوز نیست
البته در مواقعی که 2 هارد 1 ترا باشه مشکلی نیست و Bootable>>>>>Yes میشه و میشه روش ویندوز نصب کرد
مشکل من نصب ویندوز نیست چون یه هارد برای این کار هستش
مشکلم این بود که آیا چیپ جنوبی از این ظرفیت پشتیبانی می کنه؟ چون می دونم در این زمینه محدودیتهایی هست
من کلا می خوام 4 هارد 2 ترا جایگزین سیستم فعلی کنم:11:

jojonice
05-02-2011, 19:04
سلام
لطفا بگید raid کردن سرعت کامپیوتر هم زیاد میکنه
مرسی

EXTREME
05-02-2011, 19:13
سلام
لطفا بگید raid کردن سرعت کامپیوتر هم زیاد میکنه
مرسی
بله رید سخت افزاری به شرطی که مینتون ساپورت کنه هم سرعت لود ویندوز رو بالا میبره و هم سرعت کپی پیست رو بالا میبره تو سرعت لود نرم افزار ها و بازی هم تاثیر داره

ak313
05-02-2011, 19:27
بله رید سخت افزاری به شرطی که مینتون ساپورت کنه هم سرعت لود ویندوز رو بالا میبره و هم سرعت کپی پیست رو بالا میبره تو سرعت لود نرم افزار ها و بازی هم تاثیر داره
البته توجه به ابن نکته هم بد نیست که رید روی مادر برد واقعا رید سخت افزاری نیست رید سخت افزاری خودش باید پردازنده داشته باشه که کارتهای گرونی هستند پس رید مادربورد یه چیزی بین رید سخت افزاری واقعی و رید نرم افزاری محسوب میشه.
من که کارت رید زیر 150 هزار توی بازار ندیدم

jojonice
05-02-2011, 20:34
سلام
آقا ممنون
خوب حالا چگونه این کار را کنم و به چه چیز هائی نیاز دارم لطف میکنید خیلی ساده بهم بگید

AB
05-02-2011, 20:40
Bootable>>>>> NO هستش و امکان نصب ویندوز نیست
البته در مواقعی که 2 هارد 1 ترا باشه مشکلی نیست و Bootable>>>>>Yes میشه و میشه روش ویندوز نصب کرد
مشکل من نصب ویندوز نیست چون یه هارد برای این کار هستش
مشکلم این بود که آیا چیپ جنوبی از این ظرفیت پشتیبانی می کنه؟ چون می دونم در این زمینه محدودیتهایی هست
من کلا می خوام 4 هارد 2 ترا جایگزین سیستم فعلی کنم:11:
مطمئن نیستم ولی تا جایی که میدونم محدودیتی برای ظرفیت هارد درایو نیست و بوردتون پشتیبانی میکنه.(یا شاید هم هنوز درایوی در اون حجم وجود نداره.)

ولی مطمئنا با 8 ترا مشکلی پیش نمیاد چون بوردتون 8 تا پورت ساتا داره.

تنها محدودیتی که هست محدودیت 2 ترابایتی NTFS هست.

سلام
آقا ممنون
خوب حالا چگونه این کار را کنم و به چه چیز هائی نیاز دارم لطف میکنید خیلی ساده بهم بگید

حداقل دو هارد هم ظرفیت و ترجیحا با مارک یکسان و ساپورت کردن مین بورد.

jojonice
05-02-2011, 20:44
ببخشید یعنی حتما باید دو هار باشد چون یک هارد دارم و میخواهم سرعت کامپیوتر بالا تر بیاد و گفته بودن با raid کردن میشود حالا این raid کردن کارش این است که حتما باید دو هارد باشه ؟
ممنون

ANALIA2011
05-02-2011, 20:53
ببخشید یعنی حتما باید دو هار باشد چون یک هارد دارم و میخواهم سرعت کامپیوتر بالا تر بیاد و گفته بودن با raid کردن میشود حالا این raid کردن کارش این است که حتما باید دو هارد باشه ؟
ممنون

برای RAID کمترین تعداد هارد 2 تاست و تا 8 تا خودم تست کردم بقیشم مطمئنن اگه مادربورد پورت داشته باشه مشکلی پیش نمیاره

AB
05-02-2011, 21:12
ممنون

کار raid اینه که مثلا اگه بخایی یک مگ اطلاعات بریزی رو هارد نصفش میره رو یه هارد نصفش میره رو اون یکی.
وقتی که میخاد بخونه از هر دو هارد همزمان میخونه که این سرعت کل سیستم رو افزایش میده.یعنی اگه سرعت هر هارد رو 100 در نظر بگیریم سرعتی که با raid به دست میاد حدودا میشه 200.برای همین حداقل 2 هارد لازمه.(برای Raid0)

ANALIA2011
05-02-2011, 21:40
کار raid اینه که مثلا اگه بخایی یک مگ اطلاعات بریزی رو هارد نصفش میره رو یه هارد نصفش میره رو اون یکی.
وقتی که میخاد بخونه از هر دو هارد همزمان میخونه که این سرعت کل سیستم رو افزایش میده.یعنی اگه سرعت هر هارد رو 100 در نظر بگیریم سرعتی که با raid به دست میاد حدودا میشه 200.برای همین حداقل 2 هارد لازمه.(برای Raid0)

دوست عزیز این نو رید رید0 هست رید فقط 1 نوع نیست و رید فقط برای افزایش سرعت نیر نمیباشد برای امنیت هم کاربرد داره که 2 هارد برای بک اپ اینه ای استفاده میشه یا ترکیبی از اونها که میشه رید5 یا رید 10 که تکمیل ترین هست

intel_gigabit
07-02-2011, 08:30
با این حال که من 4 هارد 1 ترا آکبند و از یک نوع دارم و Raid 0 هم بستمشون ولی سرعت نوشتن تا 150 مگ بالاتر نمی ره ولی سرعت خواندن تا 270 مگ بالا می ره!
به نظرتون طبیعیه؟!:13:

saeed_136915
09-02-2011, 17:12
سلام آیا میشه یه درایو راید رو Defrag کرد؟

Lord_theOne
09-02-2011, 22:36
بله دیفراگ می شود

saeed_136915
18-02-2011, 18:57
سلام من دوتا هارد یک ترا بایتی دارم که هردوشون تقریبا پرشدن. میخواستم بپرسم آیا میشه این دوتا رو بدون از دست دادن اطلاعاتشون به RAID 0 تبدیل کرد؟ البته هارد دیگه ای ندارم که اطلاعاتو جابه جا کنم. :11:

saeed_136915
19-02-2011, 22:50
سلام من دوتا هارد یک ترا بایتی دارم که هردوشون تقریبا پرشدن. میخواستم بپرسم آیا میشه این دوتا رو بدون از دست دادن اطلاعاتشون به RAID 0 تبدیل کرد؟ البته هارد دیگه ای ندارم که اطلاعاتو جابه جا کنم. :11:

یعنی نمیشه؟

Stream
19-02-2011, 22:59
یعنی نمیشه؟
خیر دوست عزیز امکان پذیر نیست.

sir payman
05-03-2011, 18:55
سلام دوستان
امروز یه هارد دیگه خریدم و خواستم که رید 0 ببندم ولی مشکل اینه که نتونستم درایور برای ویندوز 7 64بیتی پیدا کنم.
مدل sb هم 790fx هست.
ممنون میشم کمک کنید.:11:

Stream
05-03-2011, 19:21
سلام دوستان
امروز یه هارد دیگه خریدم و خواستم که رید 0 ببندم ولی مشکل اینه که نتونستم درایور برای ویندوز 7 64بیتی پیدا کنم.
مدل sb هم 790fx هست.
ممنون میشم کمک کنید.:11:
ویندوز خودش نمی شناسه؟

اینجا درایورها هست:

نوشته برای SB8xx ولی بعیده مشکلی داشته باشه. در Manual مادربردتون هم راه مرحله به مرحله رو نوشته.

kingmehr
05-03-2011, 19:30
درود به همگی :40:
من 1 هارد ساتا 1 ترا خریدم . گفتن باید تو داس ریدشو نصب کنم . چون الان 1 هارد IDE دارم که ویندوزم رو اون نصبه ولی وسط کار هارد ساتام خسته میشه میپره فقط هارد IDE میمونه . برای نصب ساتا من فلاپی نصبشو ساختم . میخواستم ببینم برای نصب ساتا تو داس حتما باید ویندوز عوض کنم ؟؟؟!؟!؟!
آخه وقتی تو پوست tab و میزنم و با VIA Tech RAID BIOS Utility میاد بالا . هیچ کدوم از گزینه ها فعال نیست . کسی میدونه باید چیکار کنم ؟؟؟
راستی اگر هارد میرور نداشته باشم اطلاعاتم میپره . لطفا کامل توضیح بدین . خیلی واجبه میخوام هاردو :41:. خیلی مرسی

irblues
13-04-2011, 11:32
دوستان من 2 تا هارد 1 ترابایت دارم، و میخوام اینارو raid 1 کنم، اول تو گزینه setup قسمت config storage رو، روی گزینه RAID گذاشتم و بعد از طریق ctrl i یه 1 raid ساختم، هارد رو پارتیشن بندی کردم و ویندوز رو نصب کردم، همه چی خوب بود، اما حالا بعد از 2 روز از نصب ویندوز، وقتی امروز سیستم رو روشن کردم، قسمت raid پریده بود روی IDE ، توی ویندوز هم تو قسمت computer management ، یه هارد رو online زده و دیگری رو offline، و تو این حالات فکر نکنم اطلاعات رو هارد دوم که offline هست ذخیره بشه! ظاهرا کلا اطلاعات صفحه setup خود به خود default شده، علت چیه؟

مین بورد: Asus P7P55D-E LX
ویندوز: 7

الان تو این حالت فکر نکنم سیستم RAID باشه!؟ چرا setup خود به خود default شده!؟

dara0
07-06-2011, 09:39
با سلام ایا هارد ssd قابلیت راید 0 کردن را دارد ؟ در صورت امکان روش ان را توضیح دهید با تشکر

One Mania
16-06-2011, 16:30
سلام
من دو تا هارد 80 گیگ IDE دارم و یک رایتر IDE و مادربرد هم دو تا IDE را پشتیبانی می کنه. می خواهم رید 0 داشته باشم باید چه کار کنم. و به چه صورت این سه قطعه را متصل کنم.
با تشکر

EXTREME
16-06-2011, 16:41
سلام
من دو تا هارد 80 گیگ IDE دارم و یک رایتر IDE و مادربرد هم دو تا IDE را پشتیبانی می کنه. می خواهم رید 0 داشته باشم باید چه کار کنم. و به چه صورت این سه قطعه را متصل کنم.
با تشکر
شما یک کابل ide با دو سر خروجی رو بزنید به دوتا هارد یک هارد مستر میشه و یک هارد هم slave
یک کابل ide هم بزنید به رایتر
برای اسلیو شدن هارد جامپرشو درست کنید اگه رو پایه ی 1و2 هست بزارید رو 3و4

One Mania
17-06-2011, 00:19
شما یک کابل ide با دو سر خروجی رو بزنید به دوتا هارد یک هارد مستر میشه و یک هارد هم slave
یک کابل ide هم بزنید به رایتر
برای اسلیو شدن هارد جامپرشو درست کنید اگه رو پایه ی 1و2 هست بزارید رو 3و4

خوب. حالا چطوری رید را راه اندازی کنم. آیا سرعت افزایش پیدا می کنه با این حالت. مخصوصا حالا که هر دو هارد با یک کابل به سیستم متصل هستند.

ak313
17-06-2011, 10:47
سلام
با تشکر
به نظرم اگر یک هارد و یک سی درایو را به یک کابل وصل کنی بهتره . هارد دیگه رو هم با یک کابل وصل کن

EXTREME
17-06-2011, 11:00
خوب. حالا چطوری رید را راه اندازی کنم. آیا سرعت افزایش پیدا می کنه با این حالت. مخصوصا حالا که هر دو هارد با یک کابل به سیستم متصل هستند.
اول باید ببینید مینیتون رید رو به صورت سخت افزاری ساپورت میکنه یا نه
بعد شما میخواین ویندوز سون بریزید یا xp ؟
بله سرعت افزایش پیدا میکنه
مشکلی نیست برای اتصال دوتا هارد

EXTREME
17-06-2011, 11:19
به نظرم اگر یک هارد و یک سی درایو را به یک کابل وصل کنی بهتره . هارد دیگه رو هم با یک کابل وصل کن

زیاد فرقی نمیکنه

ak313
17-06-2011, 12:13
زیاد فرقی نمیکنه
من پیش خودم گفتم اگر دوتا هارد روی دوتا کابل باشن شاید بازدهیش بهتر باشه. چون اون وقتی که دو تا هارد روی یک کابل باشن روی یک پرت ide فشار بیشتری میاد البته همه این ها حدس و گمان و شاید پایه علمی نداشته. باشه

hamid957
29-06-2011, 09:10
دريك سيستم raid 1‌را نصب كرديم و بعد از آن سرور 2008 رو نصب كرديم ولي سرعت به شدت پايين اومده در صورتيكه در وضعيت قبل از نصب raid اين مشكل رو نداشتيم درضمن مادربورد Msi هست و دو هارد يك ترا را raid ‌يك كرديم

EXTREME
29-06-2011, 19:59
من پیش خودم گفتم اگر دوتا هارد روی دوتا کابل باشن شاید بازدهیش بهتر باشه. چون اون وقتی که دو تا هارد روی یک کابل باشن روی یک پرت ide فشار بیشتری میاد البته همه این ها حدس و گمان و شاید پایه علمی نداشته. باشه
نه دوست من فشاری به هاردها نمیاد
اگه جامپرها درست وصل شه مشکلی نداره

mohammad369
08-07-2011, 13:53
دوستان من دو تا هارد رو Raid0 کردم.
یکیش seagate 16mb و یکی هم maxtor 8mb هستش.
سرعت کپی هم 50-60 هست.
میخواستم ببینم اگه اون maxtor رو بردارم و از همون seagate ها بزارم تاثیری بر افزایش سرعت داره؟

EXTREME
08-07-2011, 13:58
فکر نکنم زیاد فرقی با هم داشته باشند الان rpm دوتا هارد چنده؟

mohammad369
08-07-2011, 18:19
فکر نکنم زیاد فرقی با هم داشته باشند الان rpm دوتا هارد چنده؟

Maxtor 7200
Seagate 7200.11
:44:

ArashMiniStar
30-07-2011, 21:15
سلام.دوستان میخواستم بدونم با بودجه 100 150 هارد SSD بهتره یا RAID 0 کردن هاردها؟
لازم به ذکر هست برای افزایش سرعت اجرای ویندوز برنامه ها لازم دارم چون اینجوری خیلی در عذابم!:41:
خودم هم 1 هارد 320 مکستور دارم.امنیت هم مهم نیست!:27: چون Backup میگیرم!
الان چند تا هارد یکسان رو راید 0 کنم چقدر سرعتم بالا میره؟ (رید و رایت)
خیلی ممنون :11:

Shayan AW
30-07-2011, 22:17
سلام.دوستان میخواستم بدونم با بودجه 100 150 هارد SSD بهتره یا RAID 0 کردن هاردها؟
لازم به ذکر هست برای افزایش سرعت اجرای ویندوز برنامه ها لازم دارم چون اینجوری خیلی در عذابم!:41:
100 درصد SSD بهتره , سرعتش عالیه

ArashMiniStar
31-07-2011, 09:00
100 درصد SSD بهتره , سرعتش عالیه
چه مارکی مدلی؟ :20:

YAHYA-PRO
31-07-2011, 09:17
من میخوام 2 ترا هارد بگیرم
ریسکشو قبول دارم و میخوام به صورت RAID0 بچینم هاردا رو
حالا سوالم اینه که من دو تا هارد 1 ترا بگیرم یا 4 تا 500 ؟
این طوری که من خوندم دو تاش 2 برابر میشه پس 4 تا باید 4 برابر بشه؟؟؟

dark fear
01-08-2011, 05:12
سلام
من سیستمم رو که سفارش دادم، بهش گفتم 2تا هارد 500 سیگیت رو برام raid0 کن
حالا از کجا بدونم واقعا این کارو کرده؟
سرعت انتقال فایل از 1 درایو به درایو دیگه بین 50 تا 70 متغیره.. چطوره سرعتش؟

EXTREME
01-08-2011, 11:23
میتونید 4 تا 500 هم بگیرید و از رید 10 استفاده کنید
میتونید هم هارد هارو کمتر کنید دوتا 1 ترا و رید 0 کنید ولی 10 نمیشه
هارد 1 ترا 2 تا پلاتر داره ولی 500 1 دونه
1 پلاتری برای رید بهتره

ArashMiniStar
01-08-2011, 12:08
من چی کار کنم؟ راهنمایی لطفا :40::40:

Stream
01-08-2011, 12:32
چه مارکی مدلی؟ :20:

من چی کار کنم؟ راهنمایی لطفا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بدون شک SSD.
دقت کنید اینجا تاپیک Raid هست نه مشاوره خرید SSD. به بخش خرید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])مراجعه کنید اونجا دوستان از قیمت و وضع بازار اطلاع دارن که می تونن راهنمایی کنن.

بطور تئوری 4 تا بهتر میشه ولی در عمل تفاوت چندانی نخواهید دید. دوران Raid0 گذشته من بهتون پیشنهاد می کنم 1 هارد 2 ترابایت بگیرید و هر وقت تونستید یک SSD با حجم 60/80 گیگابایت.

سلام
من سیستمم رو که سفارش دادم، بهش گفتم 2تا هارد 500 سیگیت رو برام raid0 کن
حالا از کجا بدونم واقعا این کارو کرده؟
سرعت انتقال فایل از 1 درایو به درایو دیگه بین 50 تا 70 متغیره.. چطوره سرعتش؟

با HD Tune هاردهاتون رو ببینید، اگه Raid0 باشه به جای مدل هارد در اکثر مواقع اسم کنترلر Raid نوشته میشه.

dark fear
01-08-2011, 15:15
من نگاه کردم اثری از Raid نبود.. ولی بنچمارک گرفتم، حداکثر 133 و حداقل 80 مگ در ثانیه شد!
چطوره؟
یه بار دیگه کپی پیست کردم سرعت حدودا روی 90 بود
نظرتون چیه؟

Stream
01-08-2011, 21:35
من نگاه کردم اثری از Raid نبود.. ولی بنچمارک گرفتم، حداکثر 133 و حداقل 80 مگ در ثانیه شد!
چطوره؟
یه بار دیگه کپی پیست کردم سرعت حدودا روی 90 بود
نظرتون چیه؟
از روی سرعت نمیشه گفت ولی باید بالاتر باشه. احتمالا فقط دو تا هارد رو روی سیستم گذاشته (در Device Manager مدل هاردها رو می بینید یا چیز دیگه ای نوشته؟)

dark fear
01-08-2011, 22:09
فقط اسم 2 تا هارد رو نوشته..
پس مثل اینکه رید نکرده.. حالا اگه خودم بخوام این 2تا رو رید کنم، همه چی میپره؟
ممنون

Stream
01-08-2011, 22:12
فقط اسم 2 تا هارد رو نوشته..
پس مثل اینکه رید نکرده.. حالا اگه خودم بخوام این 2تا رو رید کنم، همه چی میپره؟
ممنون
بله.. باید بکاپ بگیرید قبلش.

rezarefigh
21-08-2011, 14:36
با سلام دوستان من میخواستم 3 هارد یک ترا رو رید کنم و یه ssd64 برای سیستم عامل البته از رید 5 استفاده کنم مادربوردم هم پشتیبانی میکنه از دفترچه مادربورد روشش رو در آوردم ولی سوالم اینه که آیا میشه سه تا هارد رو جداگونه رید کرد و از هارد جامد برای سیستم عامل؟
البته لازم هست یه دو نکته که در دفترچه مادربورد هست بنویسم شاید کمکی بکنه:
mb:asus p8p67
->Due to chipset limitation,when set any of SATA ports to RAID mode,all SATA ports run at RAID mode together.
->The utility supports maximum four hard disk drives for RAID configuration
-------------------------------
اگه میتونید بگید که
strip size
و
Capacity
در رید چیه؟
ممنون. :6:

rezidentevilone
21-08-2011, 23:55
با سلام دوستان من میخواستم 3 هارد یک ترا رو رید کنم و یه ssd64 برای سیستم عامل البته از رید 5 استفاده کنم مادربوردم هم پشتیبانی میکنه از دفترچه مادربورد روشش رو در آوردم ولی سوالم اینه که آیا میشه سه تا هارد رو جداگونه رید کرد و از هارد جامد برای سیستم عامل؟
البته لازم هست یه دو نکته که در دفترچه مادربورد هست بنویسم شاید کمکی بکنه:
mb:asus p8p67
->Due to chipset limitation,when set any of SATA ports to RAID mode,all SATA ports run at RAID mode together.
->The utility supports maximum four hard disk drives for RAID configuration
-------------------------------
اگه میتونید بگید که
strip size
و
Capacity
در رید چیه؟
ممنون. :6:
آره مشکلی نیست شما می تونی از هارد رید نشده در کناره هارد های رید شده استفاده کنی

شما نیاز به سرعت داری استریپت باید رو 128 باشه

کاپاسیتی هم که حجم فضای رید شده هست که باید مکسیمم باشه

راستی از کجا خوندی می شه 3 تا هارد رو با هم رید کرد ؟ رید 5 ؟ مطمعنی شما ؟ رید 0 نمی شه کرد 3 تا رو با هم تا اونجایی که اطلاع دارم :eek:

rezarefigh
22-08-2011, 02:18
آره مشکلی نیست شما می تونی از هارد رید نشده در کناره هارد های رید شده استفاده کنی

شما نیاز به سرعت داری استریپت باید رو 128 باشه

کاپاسیتی هم که حجم فضای رید شده هست که باید مکسیمم باشه

راستی از کجا خوندی می شه 3 تا هارد رو با هم رید کرد ؟ رید 5 ؟ مطمعنی شما ؟ رید 0 نمی شه کرد 3 تا رو با هم تا اونجایی که اطلاع دارم :eek:
نمیدونم کجا خوندم یادم رفت تنها اطلاعی که دارم اینه که میشه از رید پنج برای 3 هارد(بیشترش رو نمیدونم)استفاده کرد و خوبیش اینه که علاوه بر سرعت زیادی که در اختیار میذاره دو سوم از فضای هاردهارو در اختیارمون میذاره و از بقیه فضا برای بکاپ گیری استفاده میکنه پس بنابراین اگه مشکلی برا یکی از هاردها پیش بیاد اطلاعتت از بین نمیره!
اگه استباه میکنم لطفا اطلع بدید تا از جهالت بیرون بیام.چاکر همتون :31:

rezidentevilone
22-08-2011, 23:22
نمیدونم کجا خوندم یادم رفت تنها اطلاعی که دارم اینه که میشه از رید پنج برای 3 هارد(بیشترش رو نمیدونم)استفاده کرد و خوبیش اینه که علاوه بر سرعت زیادی که در اختیار میذاره دو سوم از فضای هاردهارو در اختیارمون میذاره و از بقیه فضا برای بکاپ گیری استفاده میکنه پس بنابراین اگه مشکلی برا یکی از هاردها پیش بیاد اطلاعتت از بین نمیره!
اگه استباه میکنم لطفا اطلع بدید تا از جهالت بیرون بیام.چاکر همتون :31:

آره اونی که شما می گی اینطوره که مثلا 2 تا هارد یه ترا رو رید 0 می کنی بعد یه هارد 2 ترا رو هم رید می کنی با اینا برای بک آپ گیری از رید 0

rezarefigh
29-08-2011, 01:30
ای بابا عجب غلطی کردم(بی ادبی نباشه) ما اومدیم ابروشو درست کنیم زدیم کلا کلشو کندیم!
من با سه تا هارد وسترن سبز 1 ترا بافر 64 ودور 7200 رید 5 کردم ،مادربوردم ساپورت میکنه(asus p8p67) تو دفترچش نوشته 3 تا هارد میشه و بیشتر روش رید رو هم از تو دفترچه درآوردم البته یه ssd64 هم کنارشون ویندوز رو روش نصب کردم حالا بعد از دو روز نصب نرم افزار و مرتب کردن چیزایی که میخواستم اومدیم از درایوها بکاپ بگیریم که همه چیز اکی باشه حالا یه مقدار فایل 100mb با حجم کل 4 گیگ کپی کردم از درایو c یعنی هارد جامد به درایو d یعنی قسمت رید شده1 ساعت و 50 دقیقه طول کشید(قبلا با یه هارد معمولی 5-6 دقیقه میشد) :18: سرعت کپی شده 1mb در ثانیه اونقدر سیستم کند شده که تسک منجر رو هم باز نمیکرد :41: چند بار امتحان کردم.
*:هارد ها همه صفر از پلم باز کردم.
*:3 تا هارد رو هم حدود 2700gig میشه که بعد از رید دو سوم ظرفیت رو به من داد یعنی 1800 گیگ که این قانونش هست فکر کنم بقیش هم برا بکاپ گیری استفاده میکنه.
*:گزینه strip size رو روی 128 گذاشتم.
کامپیوترم هم فکر کنم اونقدر قوی هست که از پسش بر بیاد (cpu:core i7 2600k-power:1035b green-vga:gtx 580)
دیگه نمیدونم چیزی که ربط داشته باشه ونگفته باشم هست یا نه
لطفا اگه میدونید جریان چیه بگید تا اشکال کارو بفهمم حداقل این کله رو بچسبونم سر جاش!

rezarefigh
29-08-2011, 16:29
ای بابا کسی نیست یه کمکی بکنه؟

AliBaMaram.13
29-08-2011, 17:01
دوستان می خواستم ببینم چه هاردی برای رید 0 مناسبتره؟ راستش من می خوام دو تا هارد بگیرم و رید 0 کنم برام هم هیچ فرقی نمی کنه دو تا 1 ترا بگیرم یا دو تا 2 ترا ؟ به نظرتون کدوم به صرفه تره؟ و اینکه از چه برندی بگیرم؟ تو صفحات قبل خوندم که هاردهای تک پلاتر برای رید ماسب تره ؟ می شه کسی بیشتر توضیح بده پلاتر یعنی چی؟ و چه تاثیری روی رید داره ؟ و آیا تو هاردهای 1 ترا یا 2 ترا تک پلاتر پیدا می شه؟ چون فک نکنم 500 بگیرم چون درگاه ساتا مادربورد کمه و تو آینده با مشکل مواجه می شم...ممنون

rezarefigh
29-08-2011, 23:33
ای بابا عجب غلطی کردم(بی ادبی نباشه) ما اومدیم ابروشو درست کنیم زدیم کلا کلشو کندیم!
من با سه تا هارد وسترن سبز 1 ترا بافر 64 ودور 7200 رید 5 کردم ،مادربوردم ساپورت میکنه(asus p8p67) تو دفترچش نوشته 3 تا هارد میشه و بیشتر روش رید رو هم از تو دفترچه درآوردم البته یه ssd64 هم کنارشون ویندوز رو روش نصب کردم حالا بعد از دو روز نصب نرم افزار و مرتب کردن چیزایی که میخواستم اومدیم از درایوها بکاپ بگیریم که همه چیز اکی باشه حالا یه مقدار فایل 100mb با حجم کل 4 گیگ کپی کردم از درایو c یعنی هارد جامد به درایو d یعنی قسمت رید شده1 ساعت و 50 دقیقه طول کشید(قبلا با یه هارد معمولی 5-6 دقیقه میشد) :18: سرعت کپی شده 1mb در ثانیه اونقدر سیستم کند شده که تسک منجر رو هم باز نمیکرد :41: چند بار امتحان کردم.
*:هارد ها همه صفر از پلم باز کردم.
*:3 تا هارد رو هم حدود 2700gig میشه که بعد از رید دو سوم ظرفیت رو به من داد یعنی 1800 گیگ که این قانونش هست فکر کنم بقیش هم برا بکاپ گیری استفاده میکنه.
*:گزینه strip size رو روی 128 گذاشتم.
کامپیوترم هم فکر کنم اونقدر قوی هست که از پسش بر بیاد (cpu:core i7 2600k-power:1035b green-vga:gtx 580)
دیگه نمیدونم چیزی که ربط داشته باشه ونگفته باشم هست یا نه
لطفا اگه میدونید جریان چیه بگید تا اشکال کارو بفهمم حداقل این کله رو بچسبونم سر جاش!
دوستان اگه با این چیزایی که گفتم میتونید کمکی کنید خواهش میکنم دریغ نکنید.

meysammehrpooya
06-09-2011, 16:50
دوست عزیز فکر کنم باید هارد ها رو به صورت زوج پیکر بندی کنی 2 هارد به صورت raid0 و ssd و او یکی هاردت به صورت تکی یه امتحانی بکن

aliebadi65
14-09-2011, 00:02
سلام به همه دوستان دوستان لطفا اگه میشه کمک کنید یه مین برد asrock P4V88+ این مدل

General
CPU - Socket 478 for Intel® Pentium 4/Celeron processor
- FSB 800/533/400 MHz
- Supports Hyper-Threading Technology
- Prescott support
Chipset - Northbridge: VIA® PT880
- Southebridge: VIA® 8237
Memory - Dual Channel DDR memory technology
- Supports DDR400/333/266 non-ECC, un-buffered memory
- DIMM slots: 4
- Max. capacity of system memory: 4GB*

*Due to the chipset limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP.
BIOS - 2Mb AMI BIOS with ACPI, SM BIOS 3.0, PnP
Audio, Video and Networking
Graphics - n/a
Audio - CMedia CMI9761 6 channel AC'97 audio codec
LAN - VIA® 6103 10/100 Ethernet LAN PHY
- 802.3u, WOL supported
- Supports PXE
Expansion / Connectivity
Slots - 1 x AGP8X/4X slot, 1.5V
- 5 x PCI slots
Connector - 2 x SeialATA 1.5Gb/s connectors supports RAID,0,1,JBOD, SATA HDD_Hotplug
- 2 x ATA 133/100/66 IDE connectors ( supports 4 x IDE devices)
- 1 x Floppy connector
- CPU/Chassis FAN connectors
- 20 pin ATX power connector
- IDE LED connector
- CD/AUX audio in header
- Front panel audio connector
- 2 x USB 2.0 port pin header
- 1 x Game/MIDI port pin header
Rear Panel I/O ASRock I/O Plus
- 6 x USB2.0 ports
- 1 x RJ45 LAN port
- 1 x Serial port (COM1)
- 1 x PS2 Keyboard connector
- 1 x PS2 Mouse connectors
- 1 x Parallel port (LPT1)
- 1 x Audio port ( Line In/Out, Mic In)
Other Features / Miscellaneous
Unique Feature Hybrid Booster:
- CPU Frequency Stepless control
- ASRock U-COP
- Boot Failure Guard (B.F.G)
Support CD - Drivers, Utilities, Anti Virus Software
- SATA driver and utility
Accessories - Quick Installation Guide, Support CD, I/O shield
- Floppy/ATA 133 Cables
- 1 x SATA Data Cable
- 1 x SATA 1-to-1 Power Cable
Hardware Monitor - CPU Temperature Sensing
- Motherboard Temperature Sensing
- CPU Fan Tachometer
- Chassis Fan Tachometer
- Voltage Monitoring: +12V, +5V, +3.3V, Vcore
Form Factor - ATX, 305mm x 218mm
OS - Microsoft® Windows® 98SE/ME/2000/XP compliant
Certifications - FCC, CE, MS WHQL
این هم مشخصات رید رو ساپورت میکنه میخواهم رید 1 بکنم باید چیکار کنم لطفا کامل توضیح بدید از اول اول
خیلی ممنون میشم دو عدد هارد وسترن دیجیتال سبر 500 گیگ گرفتم در ضمن هنوز هیچ ویندوزی هم روی هارد ها نصب کردمه
خیلی ممنون

sourena
14-09-2011, 17:17
ســلام ... دوستان میــخواستم بدونم ، اگر یه سیستمی رم و CPU نسبتا ضعیـف روش باشه ، 4تا هارد رو RAID10 بکنم، میتونم با 3 تا سیستم دیگه روش کار کنم؟ هر کدوم از سیستمها هم 40-50 مگابایت بر ثانیه کار کنه!

مادربرد
سی پی یو AMD Athlon XP 2.6

کــلا میــخوام بدونم CPU روی سرعت RAID تاثیــری داره با نه؟!

ممنون:11:

aliebadi65
14-09-2011, 21:17
سلام به همه دوستان دوستان لطفا اگه میشه کمک کنید یه مین برد asrock P4V88+ این مدل

General
CPU - Socket 478 for Intel® Pentium 4/Celeron processor
- FSB 800/533/400 MHz
- Supports Hyper-Threading Technology
- Prescott support
Chipset - Northbridge: VIA® PT880
- Southebridge: VIA® 8237
Memory - Dual Channel DDR memory technology
- Supports DDR400/333/266 non-ECC, un-buffered memory
- DIMM slots: 4
- Max. capacity of system memory: 4GB*

*Due to the chipset limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP.
BIOS - 2Mb AMI BIOS with ACPI, SM BIOS 3.0, PnP
Audio, Video and Networking
Graphics - n/a
Audio - CMedia CMI9761 6 channel AC'97 audio codec
LAN - VIA® 6103 10/100 Ethernet LAN PHY
- 802.3u, WOL supported
- Supports PXE
Expansion / Connectivity
Slots - 1 x AGP8X/4X slot, 1.5V
- 5 x PCI slots
Connector - 2 x SeialATA 1.5Gb/s connectors supports RAID,0,1,JBOD, SATA HDD_Hotplug
- 2 x ATA 133/100/66 IDE connectors ( supports 4 x IDE devices)
- 1 x Floppy connector
- CPU/Chassis FAN connectors
- 20 pin ATX power connector
- IDE LED connector
- CD/AUX audio in header
- Front panel audio connector
- 2 x USB 2.0 port pin header
- 1 x Game/MIDI port pin header
Rear Panel I/O ASRock I/O Plus
- 6 x USB2.0 ports
- 1 x RJ45 LAN port
- 1 x Serial port (COM1)
- 1 x PS2 Keyboard connector
- 1 x PS2 Mouse connectors
- 1 x Parallel port (LPT1)
- 1 x Audio port ( Line In/Out, Mic In)
Other Features / Miscellaneous
Unique Feature Hybrid Booster:
- CPU Frequency Stepless control
- ASRock U-COP
- Boot Failure Guard (B.F.G)
Support CD - Drivers, Utilities, Anti Virus Software
- SATA driver and utility
Accessories - Quick Installation Guide, Support CD, I/O shield
- Floppy/ATA 133 Cables
- 1 x SATA Data Cable
- 1 x SATA 1-to-1 Power Cable
Hardware Monitor - CPU Temperature Sensing
- Motherboard Temperature Sensing
- CPU Fan Tachometer
- Chassis Fan Tachometer
- Voltage Monitoring: +12V, +5V, +3.3V, Vcore
Form Factor - ATX, 305mm x 218mm
OS - Microsoft® Windows® 98SE/ME/2000/XP compliant
Certifications - FCC, CE, MS WHQL
این هم مشخصات رید رو ساپورت میکنه میخواهم رید 1 بکنم باید چیکار کنم لطفا کامل توضیح بدید از اول اول
خیلی ممنون میشم دو عدد هارد وسترن دیجیتال سبر 500 گیگ گرفتم در ضمن هنوز هیچ ویندوزی هم روی هارد ها نصب کردمه
خیلی ممنون
دوستان منتظر هستم کار هم خیلی فوری هستش لطفا اگه میشه بگید چیکار کنم

aliebadi65
15-09-2011, 21:46
آقا سلام مجدد مدیران این بخش کجا هستند
لطفا یکی کامل راهنمایی کنه
صاحب خونه کسی نیست

alo
20-10-2011, 17:02
رید کردن مشکل خاصی که نداره درسته؟؟؟

---------- Post added at 05:02 PM ---------- Previous post was at 05:02 PM ----------

یعنی به سخت افزار که صدمه نمیزه؟؟؟

hexman
06-12-2011, 23:40
درود بر دوستان

پرسش من:

اگه روی یه سیستم سه تا هارد باشه و با استفاده از تنظیمات بایوس مادر برد اونها رو با هم رید 5 کنیم این رید اسخت افزاری به حساب میاد یا نرم افزاری؟

و ایا بعد از رید شدن(به روش بالا) هر سه تا دیسک در Disk Managment ویندوز قابل مشاهده هستند؟

Stream
07-12-2011, 00:45
درود بر دوستان
پرسش من:

اگه روی یه سیستم سه تا هارد باشه و با استفاده از تنظیمات بایوس مادر برد اونها رو با هم رید 5 کنیم این رید اسخت افزاری به حساب میاد یا نرم افزاری؟

و ایا بعد از رید شدن(به روش بالا) هر سه تا دیسک در Disk Managment ویندوز قابل مشاهده هستند؟

نرم افزاری.
RAID های سخت افزاری از طریق کنترلر های خاص و مخصوص (مثل کارت های RAID Controller) صورت می گیره.

درباره قسمت بعد هم بستگی به چیپست مادربرد و کنترلر رید داره، ولی معمولا خیر. البته اکثر مواقع نرم افزارهایی برای مشاهده هست.

EXTREME
07-12-2011, 01:00
این رید سخت افزاری هست چون در کنترلر پل جنوبی مین تعریف شده و از طریق بایوس انجام میشه
در این رید 1هارد نقش کنترلر و دوهارد دیکر بری ذخیره سازی هست
که اون هارد خطایاب هست که میتونه اطلاعات هارد ی که اطلاعاتش خراب شده را ریکاوری بکنه و حتی اعلام بکنه که یک هارد معیوب هست

YAHYA-PRO
29-12-2011, 23:16
دوستان من دو تا هارد دارم میخواستم اونا رو رید صفر کنم
حالا من پرسیدم از یه جایی گفتن رید صفر فقط سرعت خوندن و نوشتن رو زیاد میکنه و زیاد روی سرعت سیستم تاثیر نداره و پیشنهاد دادن یه هارد اس اس دی 64 برای سیستم عامل و برنامه ها بگیرم و اون یکی دو تا هاردا رو با آریشی که عددش یادم نیست ببندم که هم سرعت زیاد بشه هم این که اگه مشکلی پیش اومد فایلهام غیر قابل استفاده نشه
این واقعیت داره یا میخوان یه هارد اس اس دی بهم غالب کنن ؟ :31:
اگه واقعیت داره این هزینه اضافه ارزش داره ؟ یا همون دو تا هاردمو رید کنم کافیه و سرعت سیستم عامل هم بالا میاد ؟

hamid_wairless
29-12-2011, 23:46
حالا من پرسیدم از یه جایی گفتن رید صفر فقط سرعت خوندن و نوشتن رو زیاد میکنه و زیاد روی سرعت سیستم تاثیر نداره و پیشنهاد دادن یه هارد اس اس دی 64 برای سیستم عامل و برنامه ها بگیرم و اون یکی دو تا هاردا رو با آریشی که عددش یادم نیست ببندم که هم سرعت زیاد بشه هم این که اگه مشکلی پیش اومد فایلهام غیر قابل استفاده نشه
اگه واقعیت داره این هزینه اضافه ارزش داره ؟ یا همون دو تا هاردمو رید کنم کافیه و سرعت سیستم عامل هم بالا میاد ؟

سلام.

در بعضی از حالات رید که به حداقل تعداد خاصی هارد احتیاج داره , در صورت خرابی یکی از اون هارد ها ( یعنی فرض کنید هاردتون سوخت ) تنها با تعویض همان هارد سوخته ، خود سیستم به صورت اتو ماتیک هارد تعویض شده رو بر اساس اطلاعات موجود در هارد های دیگه بروز رسانی می کنه بطوریکه انگار هیچ اطلاعاتی شما از دست نرفته.

تا اونجا که من می دونم برای اینگونه حالات شما حداقل به سه عدد هارد احتیاج دارید.
:46:

Stream
01-01-2012, 07:44

اینکه RAID0 تفاوت چندانی در سرعت سیستم نداره کاملا درسته و تفاوت SSD بسیار بسیار بیشتره.

این رید سخت افزاری هست چون در کنترلر پل جنوبی مین تعریف شده و از طریق بایوس انجام میشه
در این رید 1هارد نقش کنترلر و دوهارد دیکر بری ذخیره سازی هست
که اون هارد خطایاب هست که میتونه اطلاعات هارد ی که اطلاعاتش خراب شده را ریکاوری بکنه و حتی اعلام بکنه که یک هارد معیوب هست

نه مهرداد جان در پل جنوبی اصلا کنترلر RAID فیزیکی وجود نداره و پردازش مورد نیاز همه رید های اینطور توسط CPU انجام میشه. چیزی که به رید سخت افزاری مطرحه از طریق کنترلر های جداگونه است که جدا خریده میشن و چند صد دلاری هم قیمت دارن.

M Like Mother
29-02-2012, 01:39
سلام

من قبلا 2 هارد 500 داشتم که رید صفر بستم

میخواستم ببینم هیچ راهی نداره یه هارد 500 دیگه اضافه کنم و اطلاعات از دست نره و نیاز به ویندوز مجدد نباشه؟

Stream
02-03-2012, 15:05
سلام

من قبلا 2 هارد 500 داشتم که رید صفر بستم

میخواستم ببینم هیچ راهی نداره یه هارد 500 دیگه اضافه کنم و اطلاعات از دست نره و نیاز به ویندوز مجدد نباشه؟
خیر راهی وجود نداره.

امین101
02-04-2012, 12:41
دوستان من همه 22 صفحه رو از پست اول تا اینجا خوندم
البته فقط برا یادگیری بود و قصد انجام دادن ش رو نداشتم
مطلب خیلی مفید بود و چیزای زیادی اید گرفتم هر چند که میدونم چیزای زایدی رو هم بلد نیستم!
اگه کامل بخونید خوب متوجه میشید
از همه کسایی که تو این بحث شرکت داشتن و مطالب اموزنده ارائه کردن تشکر میکنم

hexman
30-06-2012, 18:03
دوستان سلام

من به یه مشکل جدی برخورد کردم که نیاز به راهنمایی فوری شما دارم

ما سرورمون 4 تا هارد ساتا داره که 3 تاش رید 5 هست و اون یکی محل ذخیره سازی بک اپ های سیستم هست.سیستم عامل سرور هم ویندوز سرور 2008 هست.اتفاقی که افتاده اینه که مادربورد سرور خراب شده و ما مجبور شدیم یه مادربرد دیگه رو جایگزین کنیم.مشکل اینه که الان من نیمدونم چه بلایی سر اظلاعات اون 3 تا هاردی که باه هم رید بودن اومده..اگه دوباره بیام رید رو تعریف کنم همه چی برکیگرده سر جای خودش یا همه اطلاعاتمون پریده؟
در ضمن ویندوز خودش هر روز یک بک اپ کامل(فول) از کل اطلاعات میگیره که در هارد 4 ذخیره میشده..حالا باید چکار کنم؟

Stream
30-06-2012, 18:19
دوستان سلام

من به یه مشکل جدی برخورد کردم که نیاز به راهنمایی فوری شما دارم

ما سرورمون 4 تا هارد ساتا داره که 3 تاش رید 5 هست و اون یکی محل ذخیره سازی بک اپ های سیستم هست.سیستم عامل سرور هم ویندوز سرور 2008 هست.اتفاقی که افتاده اینه که مادربورد سرور خراب شده و ما مجبور شدیم یه مادربرد دیگه رو جایگزین کنیم.مشکل اینه که الان من نیمدونم چه بلایی سر اظلاعات اون 3 تا هاردی که باه هم رید بودن اومده..اگه دوباره بیام رید رو تعریف کنم همه چی برکیگرده سر جای خودش یا همه اطلاعاتمون پریده؟
در ضمن ویندوز خودش هر روز یک بک اپ کامل(فول) از کل اطلاعات میگیره که در هارد 4 ذخیره میشده..حالا باید چکار کنم؟

راه صحیح اینه که از اطلاعات بکاپ بگیرید (که بکاپ دارید)، هارد ها رو از ابتدا RAID کنید و ویندوز نصب کنید و بکاپ ها رو در سرویس هایی که می خواستید برگردونید.

hexman
30-06-2012, 18:31
راه صحیح اینه که از اطلاعات بکاپ بگیرید (که بکاپ دارید)، هارد ها رو از ابتدا RAID کنید و ویندوز نصب کنید و بکاپ ها رو در سرویس هایی که می خواستید برگردونید.

ممنون از شما یعنی دیگه اطلاعات درون هاردهای رید شده پریده 100%؟ و تنها راهش برگردوندن بک اپ هاست؟

حالا اگه بخوام ویندوز رو برگردونم مثل حالت قبلش اگه پارتیشن C که اینبار درست میکنم با پارتیشن C زمان ویندوز اصلی فرق داشته باشه حجمش مشکلی بوجود نمیاد؟

Stream
30-06-2012, 18:40
ممنون از شما یعنی دیگه اطلاعات درون هاردهای رید شده پریده 100%؟ و تنها راهش برگردوندن بک اپ هاست؟

نه نپریده.. شما باید دقیقا همون مادربرد قبلی رو بگیرید (یا حداقل یه مادربرد با دقیقا همون کنترلر) و دقیقا همون تنظیمات رو درست کنید و به اطلاعات دسترسی خواهید داشت، البته اینکار فقط برای دسترسی به اطلاعات توصیه میشه و بهتره برای استفاده روزمره جدید حتما همونطوری که گفتم انجام بدید.

حالا اگه بخوام ویندوز رو برگردونم مثل حالت قبلش اگه پارتیشن C که اینبار درست میکنم با پارتیشن C زمان ویندوز اصلی فرق داشته باشه حجمش مشکلی بوجود نمیاد؟

نه مشکلی نیست.

hexman
30-06-2012, 18:43
ن
ه نپریده.. شما باید دقیقا همون مادربرد قبلی رو بگیرید (یا حداقل یه مادربرد با دقیقا همون کنترلر) و دقیقا همون تنظیمات رو درست کنید و به اطلاعات دسترسی خواهید داشت، البته اینکار فقط برای دسترسی به اطلاعات توصیه میشه و بهتره برای استفاده روزمره جدید حتما همونطوری که گفتم انجام بدید.

اتفاقا مادربورد جدید عین همون قبلی است(super micro sucket 771) پس حالا با این حساب میتونم همه چیو حتی ویندوز رو برگردونم؟اگه برگرده چه مشکلی میتونه پیش بیاد؟

Stream
30-06-2012, 18:45
ن

اتفاقا مادربورد جدید عین همون قبلی است(super micro sucket 771) پس حالا با این حساب میتونم همه چیو حتی ویندوز رو برگردونم؟اگه برگرده چه مشکلی میتونه پیش بیاد؟

اگه دقیقا یکیه (نه فقط برند و سکوت) مشکلی نیست همه چیز رو میشه برگردوند و مشکلی پیش نمیاد. دقیقا همون تنظیمات قبلی رو روی این جدیده بکنید (بد نیست اگه می تونید از بایوس اون بکاپ بگیرید و اینجا ریستور کنید)، هاردها رو دقیقا به همون پورت های قبلی وصل کنید و همه چیز کار می کنه.

hexman
30-06-2012, 18:49
اگه دقیقا یکیه (نه فقط برند و سکوت) مشکلی نیست همه چیز رو میشه برگردوند و مشکلی پیش نمیاد. دقیقا همون تنظیمات قبلی رو روی این جدیده بکنید (بد نیست اگه می تونید از بایوس اون بکاپ بگیرید و اینجا ریستور کنید)، هاردها رو دقیقا به همون پورت های قبلی وصل کنید و همه چیز کار می کنه.

دقیقا همئنه منتها مدلش چون الان یادم نیست فقط برند و سوکت رو گفتم.حالا از مادربورد خراب من چطوری بک اپ بگیرم؟

Stream
30-06-2012, 18:50
دقیقا همئنه منتها مدلش چون الان یادم نیست فقط برند و سوکت رو گفتم.حالا از مادربورد خراب من چطوری بک اپ بگیرم؟

گفتم که اگه می تونید وقتی خرابه طوری که روشن نشه خب نمی تونید :20:

دقیقا همون تنظیمات رو انجام بدید و هارد ها رو دقیقا به همون سوکت های قبلی وصل کنید (خیلی مهم)، درست کار می کنه و مشکلی نیست. اگه تنظیمات یادتون نیست همون حالت پیش فرض RAID 5 تنظیم کنید و تست کنید ببینید چطوره، اگه درست نشد بقیه اش سعی و خطاست!

hexman
21-07-2012, 18:57
ضمن عرض سلام خدمت جناب Stream گزامی و سایر دوستان..

مشکل قبلی من با تعویض مادربورد با همون چیپ حل شد و مانی که رید رو مجدد ساخنم ویندوزم رو شناخت ..اما امروز با مشکل جدید روبرو شدم ..صبح که اومدیم شرکت دیدم سرور داون شده رفتم سراغش دیدم صفحه ای که هنگام بوت شدن سیستم میاد و وضعیت رید هارد ها رو نشون اومده و گفته رید fail شده و پرسیده بود برای Rebuild کردن رید Y رو بزتید من هم زدم و اینبار سیسام ری استارت شد و ویندوز هم بالا اومد و شبکه مون راه افتاد اما به محض بالا اومدن ویندوز برنامه intel matrix storage که وضعیت صحت و سلامت رید ها رو در ویندوز نشون میده بالا اومده و روی یکی از سه تا هاردی که داریم علامت مثلث زرد داره و شروع کرده به انجام پروسه Rebuild کردن اون هارد دیسک..من میدونستم این نکته رو که در رید 5 اگه یکی از هارد ها خراب شه با تعویض اون اطلاعات نمیپره ..اما پروسه Rebuild کردن این هارد خیلی ظولانی شده چون بعد از گدشت زمانی در حدود 5 ساعت فقط 7% اون انجام شده..همونطور که در عکس میبینید..مشکل چیه از نظر شما؟

Stream
22-07-2012, 22:58
ضمن عرض سلام خدمت جناب Stream گزامی و سایر دوستان..

مشکل قبلی من با تعویض مادربورد با همون چیپ حل شد و مانی که رید رو مجدد ساخنم ویندوزم رو شناخت ..اما امروز با مشکل جدید روبرو شدم ..صبح که اومدیم شرکت دیدم سرور داون شده رفتم سراغش دیدم صفحه ای که هنگام بوت شدن سیستم میاد و وضعیت رید هارد ها رو نشون اومده و گفته رید fail شده و پرسیده بود برای Rebuild کردن رید Y رو بزتید من هم زدم و اینبار سیسام ری استارت شد و ویندوز هم بالا اومد و شبکه مون راه افتاد اما به محض بالا اومدن ویندوز برنامه intel matrix storage که وضعیت صحت و سلامت رید ها رو در ویندوز نشون میده بالا اومده و روی یکی از سه تا هاردی که داریم علامت مثلث زرد داره و شروع کرده به انجام پروسه Rebuild کردن اون هارد دیسک..من میدونستم این نکته رو که در رید 5 اگه یکی از هارد ها خراب شه با تعویض اون اطلاعات نمیپره ..اما پروسه Rebuild کردن این هارد خیلی ظولانی شده چون بعد از گدشت زمانی در حدود 5 ساعت فقط 7% اون انجام شده..همونطور که در عکس میبینید..مشکل چیه از نظر شما؟

به احتمال زیاد مشکل از نقص فنی در هارده، هم مشکل بوجود اومده و هم این کندی در Rebuild کردن نشون از همین دارن... اون هارد رو عوض کنید.

hexman
23-07-2012, 21:04
احتمال زیاد مشکل از نقص فنی در هارده، هم مشکل بوجود اومده و هم این کندی در Rebuild کردن نشون از همین دارن... اون هارد رو عوض کنید.

بله مشکل از هارد بود چون امروز بعد از گذشت 48 ساعت بالاخره پروسه Rebulid نمیه تمام متوقف شد و هارد fail شد.
حالا من میخوام هارد رو تعویض کنم همونطور که توی شکل میبینید گفته هاردی که شماره پورتش 0 هست خراب شده این یعنی همون هاردی که به ساتای 0 مادربورد وصل شده؟

hexman
24-07-2012, 21:06
اقا به دادم برسید بیچاره شدم..

امروز اومدم هارد خراب سرور رو تعویض کنم..سیستم رو خاموش کردم و هارد خراب رو جابجا کردم با هارد نو..بعد سیستم روشن کردم و برنامه رید هارد رو شناخت و اون رو اضافه کرد اما بعدش دیگه سیستم بوت نشد و ارور winload.exe میده من با سیدی ویندوز اومدم بالا و چندین و چند بار استارت اپ ریکاوری رو اجرا کردم اما درست نشد..بدبختی اصلی زمانی شد که میخواستم بیام بک اپ رو ری استور کنم مثل دفعه قبل تا ویندوز درست شه اما دیدم که هیچ بک اپی پیدا نمیشه انگار که هارد مخصوص بک اپ اصلا خالی باشه اومدم اون رو بردم زدم به یه سیستم دیگه دیدم خالیه خالی شده.. نمیدونم چی شده شاید اشتباه من یه دفعه هارد بک اپ رو واردرید کردم..نمیدونم چیکار کنم

ahmadzaq
27-09-2012, 15:36
سلام به همه دوستان

بنده کارم میکس منتاژه و خیلی نگران پاک شدن فیلم هام بودم ، و کمی مطلب راجب RAID خونده بودم

پس رفتم 4 تا هارد 2 ترا خریدم و از داخل بایوس هاردها رو روی رید گذاشتم و موقع بوت شدن Ctrl +I رو زدم و از محیط رید اینتل هاردها رو روی RAID 10 قرار دادم

توی ویندوز که رفتم از داخل Disk Managment یک عدد دیسک رید شده بود، اون رو با حالت GPT فرمت کردم و یه دونه درایو 4 ترا درست شد

جایی از کارم مشکل نداره؟

اگه یه روز یکی از هاردها خراب بشه از کجا میشه فهمید؟
و آیا با کندن هارد معیوب و تعویض کردن اون دیگه کار تمامه ؟ به همین راحتیه؟!

Stream
27-09-2012, 15:46
سلام به همه دوستان

بنده کارم میکس منتاژه و خیلی نگران پاک شدن فیلم هام بودم ، و کمی مطلب راجب RAID خونده بودم

پس رفتم 4 تا هارد 2 ترا خریدم و از داخل بایوس هاردها رو روی رید گذاشتم و موقع بوت شدن Ctrl +I رو زدم و از محیط رید اینتل هاردها رو روی RAID 10 قرار دادم

توی ویندوز که رفتم از داخل Disk Managment یک عدد دیسک رید شده بود، اون رو با حالت GPT فرمت کردم و یه دونه درایو 4 ترا درست شد

جایی از کارم مشکل نداره؟

اگه یه روز یکی از هاردها خراب بشه از کجا میشه فهمید؟
و آیا با کندن هارد معیوب و تعویض کردن اون دیگه کار تمامه ؟ به همین راحتیه؟!

بله کار شما درسته و در نهایت باید 4 ترابایت هارد در اختیارتون باشه. حالا برای آرشیو فیلم چرا RAID 10 ؟ الان آرایش شما به این شکله:

من معمولا در این مواقع RAID 5 رو توصیه می کنم که به این شکله، هم در نهایت اطلاعاتتون نسبت به از دست دادن یک هارد ایمنه و هم فضای 6 ترابایتی خواهید داشت:

برای مدیریت و بازیابی هم باید ببینید کنترلر RAID تون چیه و قطعا نرم افزارهایی براش هست. مادربردتون چیه؟

ahmadzaq
27-09-2012, 17:36
خیلی متشکرم

مادربود Asus X79 Subertooth
نرمافزار خود اینتل استفاده میکنم
علت raid10 هم مربوط به نرمافزار بود، چون گفته بود هم امنیتش بالاست و هم سرعتش

only_ps3
03-10-2012, 01:44
درود بر اساتید گرامی
من دو عدد هارد ssd 60 gb corsair خریدم و دو عدد کابل ساتا 3
میخاستم این دو هارد رو رید بکنم
مادربردم هم giga z77xud3h هستش
در ضمن یک عدد هارد 500 گیگ وسترن هم روی سیستمم هستش
البته هارد وسترن رو میخام به عنوان ارشیو استفاده بکنم و از هاردهای ssd به عنوان دو درایو مجزا که یکیش برای ویندوز باشه و اون یکی هم برای انجام کارهای تبدیل ویدئویی
ممنون میشم راهنماییم کنید که چه مدل ریدی رو انجام بدم
با سپاس

realbm
16-01-2013, 10:35
سلام خدمت Stream عزیز

آین تاپیک ظاهرا دیگه فعال نیست.. درسته؟
چند سوال می خواستم بپرسم؟

realbm
16-01-2013, 12:32
.
.
.
خوب من سوالام رو می پرسم امیدوارم جواب داده بشه:

1. آیا در مراحل نصب Win server 2008 R2، نیاز به درایور Raid برای شناساندن هاردهایی که Raid 1 بسته شده اند، می باشد؟
(خونده بودم که نیازه اما از من این درایور رو نخواست و ویندوز نصب شد!!)

2. از چه روشی می شه مطمئن شد که Raid به درستی انجام و در حال کار است؟
(کاری که کردم برای تستش این بود که هر دو هارد رو به صورت تکی به مادربرد وصل کردم و در هر دو تست 2008 به درستی لود شد)

3. آیا این حرف بنده درسته که در Win server 2008 R2 می شه از یک فلش یا دی وی دی مادربرد، درایور Raid رو برای شناساندن هاردها استفاده کرد و دیگه نیازی به فلاپی درایو نمی باشد؟ یا به عبارتی در کدام سیستم عامل ها دیگه نیازی به فلاپی درایو برای شناساندن هاردها نمی باشد؟

با تشکر

EXTREME
16-01-2013, 15:05
.
.
.
خوب من سوالام رو می پرسم امیدوارم جواب داده بشه:

1. آیا در مراحل نصب Win server 2008 R2، نیاز به درایور Raid برای شناساندن هاردهایی که Raid 1 بسته شده اند، می باشد؟
(خونده بودم که نیازه اما از من این درایور رو نخواست و ویندوز نصب شد!!)

2. از چه روشی می شه مطمئن شد که Raid به درستی انجام و در حال کار است؟
(کاری که کردم برای تستش این بود که هر دو هارد رو به صورت تکی به مادربرد وصل کردم و در هر دو تست 2008 به درستی لود شد)

3. آیا این حرف بنده درسته که در Win server 2008 R2 می شه از یک فلش یا دی وی دی مادربرد، درایور Raid رو برای شناساندن هاردها استفاده کرد و دیگه نیازی به فلاپی درایو نمی باشد؟ یا به عبارتی در کدام سیستم عامل ها دیگه نیازی به فلاپی درایو برای شناساندن هاردها نمی باشد؟

با تشکر

به احتمال زیاد رید به درستی انجام شده
برای این سیستم عامل نیاز به فلاپی نیست و با همون کول دیسک میشه درایور رید رو شناسوند البته بعضی اوقات این کار لازمه اگه پارتیشن ها شناسایی نشه

realbm
16-01-2013, 23:14
به احتمال زیاد رید به درستی انجام شده
برای این سیستم عامل نیاز به فلاپی نیست و با همون کول دیسک میشه درایور رید رو شناسوند البته بعضی اوقات این کار لازمه اگه پارتیشن ها شناسایی نشه

Extreme عزیز میشه که درایور رید رو نخواد و هاردها شناسایی بشن؟؟
چطور میتونم مطمئن بشم؟

دوستان دیگه نطری ندارند

EXTREME
17-01-2013, 17:46
Extreme عزیز میشه که درایور رید رو نخواد و هاردها شناسایی بشن؟؟
چطور میتونم مطمئن بشم؟

دوستان دیگه نطری ندارند

بله ممکنه این اتفاق هم بیفته

شما قبلش از بایوس رید رو فعال کردین و سپس برین عملیات رید رو انجام بدین بعد نصب ویندوز ؟

realbm
17-01-2013, 21:24
بله ممکنه این اتفاق هم بیفته

شما قبلش از بایوس رید رو فعال کردین و سپس برین عملیات رید رو انجام بدین بعد نصب ویندوز ؟

بله دقیقا.. از بایوس رید رو فعال کردم و سپس عملیات رید 1 رو انجام دادم و بعد ویندوز نصب کردم.
یه بار دیگم همه این کارارو کردم و بازم درایوری ازم نخواست!!

نفرمودید چطور میتونم مطمئن بشم رید به درستی انجام شده؟
البته در Storage controelers در Device Manager نوشته:
Intel(R) ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO SATA RAID Controller

EXTREME
17-01-2013, 23:24
بله دقیقا.. از بایوس رید رو فعال کردم و سپس عملیات رید 1 رو انجام دادم و بعد ویندوز نصب کردم.
یه بار دیگم همه این کارارو کردم و بازم درایوری ازم نخواست!!

نفرمودید چطور میتونم مطمئن بشم رید به درستی انجام شده؟
البته در Storage controelers در Device Manager نوشته:
Intel(R) ICH8R/ICH9R/ICH10R/DO SATA RAID Controller

بله رید انجام شده خودتون تست کردین با یک هارد دیگه جواب داده
در این رید یک هارد اطلاعات است هارد دیگر به عنوان mirror عمل میکنید و از اطلاعات بکاپ گرفته میشود که اگر یک هارد خراب شد اطلاعات در اون هارد باشه

hexman
04-04-2013, 21:30
سلام ذوستان یه سیسنم داریم ویندوز سرور 2003 روش نصبه
سیستم 2 تا هارد داره که توش اومدن رید نرم افزاری با خود ویندوز پیاده ساری کردن حالا ویندوزش مشکل داره و شاید مجبور به نصب مجدد ویندوز شم اگه ویندوز رو عوض کنم رید های ست شده رو میشناسه مجدد؟

hexman
06-04-2013, 21:11
دوستان امیدوارم پرسشم رو سریع پاسخ بدید ببینید وضعیت رید و هاردهای من امروز اینطوری شده من دیسک 2 رو تعویض کردم بعد تعویض شروع به Re syncing درایو کردم اما بازهم بعد از مثلا 20 درصد error میده چیکار باید بکنم؟

hexman
08-04-2013, 20:38
هیشکی نیست؟

sasan7khat
16-06-2013, 14:54
سلام ه همگی یه سوال داشتم
من یه لب تاب دارم که جای دوتا هارد داره حالا رو یکیش اس اس دی انداختم می خوام بدونم رید کردن اس اس دی با هاردای معمولی کار درستی ؟

saeed_136915
16-06-2013, 15:08
سلام ه همگی یه سوال داشتم
من یه لب تاب دارم که جای دوتا هارد داره حالا رو یکیش اس اس دی انداختم می خوام بدونم رید کردن اس اس دی با هاردای معمولی کار درستی ؟

سلام
اگه میخوایین RAID0 کنین سرعتتون کمتر میشه چون سرعت SSD به اندازه ی هارد معمولی پایین میاد. RAID1 هم همینطور سرعتش پایین میاد ولی خوب بکآپ میتونین داشته باشین.

mohyy
31-07-2013, 22:31
سلام
یه سوال داشتم
3 تا هارد 1 ترا دارم که با هم raid 5 هستند
ویندوز نصب شده ، سرور 2008 هست
از ویندوز با اکرونیس ایمیج گرفتم
بنا به دلایلی دوتا از هارد ها خراب شده و دیگه امیدی برای ریکاوری raid ندارم .
حالا سوالم اینجاست که آیا می تونم از اول سه تا هارد 1 ترا بردارم و raid 5 رو اجرا کنم و آخرش ایمیج اکرونیس رو برگردونم؟
همه امیدم به این ایمیج اکرونیسه

لطفا راهنمایی کنید

mehjam
17-12-2013, 00:38
سلام
روی سیستم من رید 1 موجوده.
من تازه کار این موضوع هستم و میخوام بدونم که یه فایل خاص رو چطوری میتونم از هاردی که قرینه هارد اول هست بردارم؟

kiaelectro
28-12-2013, 21:15
سلام
برای raid 0 آیا لازم است که هردو هارد یکسان (از لحاظ حجم و مشخصات دیگر) باشند؟