PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسشی در مورد بی انتها بودن هستی

chista
12-02-2007, 11:06
درود فراوان به تمام بچهای نجوم این انجمن که من خیلی دوستشون دارم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوستان من دیشب برنامه دکتر ویکتوری رو نگاه میکردم یه آقایی تلفن کردن و گفتن که آقای دکتر چطور ثابت میشه که هستی بی انتهاست؟دکتر ویکتوری هم جواب دادن خیلی ساده هست اگه قرار بود انتها داشته باشه اونورش چی بود؟پس بی انتهاست
راستش من خوب قضیه رو نگرفتم میشه دوستان یه کم در مورد بی انتها بودن هستی توضیح بدن؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شیده
12-02-2007, 17:17
سلام دوست عزیز،
چند وقت پیش داشتم در مورد مریم می خوندم.( که متاسفانه فامیلیش یادم رفته، دانشیار دانشگاه پرینستون آمریکا، جز ده مغز برتر Us که چند وقت پیش مسئله ای از ریاضی رو حل کرد که سال ها ذهن ریاضی دانان رو به خودش مشغول کرده بود.) مسئله ی جدیدی که مریم روش کار می کنه حل یک انتگرال هست که از طریق اون میشه حجم بعضی از پوسته های خاص رو محاسبه کرد. یک دونات رو در نظر بگیر که به شکل مارپیچی باشه، حول دو تا محور، محوری در طول که همراه دونات پیچ و تاب بخوره و محوری عمود بر مرکز. اهمیت حل این مسئله از این جهته که به منجمان و ریاضیدانان کمک می کنه که شکل و حجم کلی جهان رو تخمین بزنن. راستش بعد از خوندن این مطلب تا چندین روز من دچار سرگشتگی بودم! وقتی از شکل چیزی صحبت می کنی، مخصوصا اگه سه بعدی باشه، یعنی بیرونش ایستادی و داری نگاش می کنی، سوال اینجاست که این بیرون یعنی کجا؟!!!!!!!!!! یعنی یه جای دیگه؟ و اون یه جای دیگه که جهان ما توش هست جز جهان محسوب نمیشه؟ دکتر ویکتوری هم دقیقا به همین مورد اشاره داره. اطلاعات چندانی در این مورد ندارم اما این طور که پیداست خود صاحب نظران و اونایی که مخشون کار میکنه و حسابی زندگیشون رو خرج این سوالها کردن ، در مورد محدود بودن جهان اختلاف نظر دارن. اما چیزی که همه تقریبا به اتفاق پذیرفته اند، انبساط و بازشدگی جهانه، حالا چه با انتها چه بی انتها.
اما این موضوع یکی از تاپیک های داغ و آتیشی فلسفه هم هست. در واقع فیلسوف ها به این سوال که " آیا جهان بی انتهاست؟" پاسخ منفی میدن. چرا که بی انتها بودن و وسعت تمام نشدنی رو از صفات پروردگار لایتناهی میدونن که ممکنه مثل سایر صفات در هر یک از آفریده های آفریدگار به صورت محدود وجود داشته باشه ( مثل خیلی از صفاتی که در انسان ها هست و از دمیده شدن روح الهی در کالبد انسان خبر میده) اما همگان به خوبی واقفیم که اگه برای بی انتهایی حدود قائل بشیم، دیگه اسمش بی انتهایی نیست. در حقیقت فیلسوف ها معتقدند که جهان مادی و جهان غیر مادی دو قطب مختلف آفرینش نیستند بلکه جهان ماده بخشی از آن جهان دیگر است که باید اسمش رو به جهان ماورا اصلاح کرد. (هیچ ربطی به پادماده نداره، قاطی نشه!)
به هر حال سوال سختیه!

chista
14-02-2007, 12:30
سلام دوست عزیز،
چند وقت پیش داشتم در مورد مریم می خوندم.( که متاسفانه فامیلیش یادم رفته، دانشیار دانشگاه پرینستون آمریکا، جز ده مغز برتر Us که چند وقت پیش مسئله ای از ریاضی رو حل کرد که سال ها ذهن ریاضی دانان رو به خودش مشغول کرده بود.) مسئله ی جدیدی که مریم روش کار می کنه حل یک انتگرال هست که از طریق اون میشه حجم بعضی از پوسته های خاص رو محاسبه کرد. یک دونات رو در نظر بگیر که به شکل مارپیچی باشه، حول دو تا محور، محوری در طول که همراه دونات پیچ و تاب بخوره و محوری عمود بر مرکز. اهمیت حل این مسئله از این جهته که به منجمان و ریاضیدانان کمک می کنه که شکل و حجم کلی جهان رو تخمین بزنن. راستش بعد از خوندن این مطلب تا چندین روز من دچار سرگشتگی بودم! وقتی از شکل چیزی صحبت می کنی، مخصوصا اگه سه بعدی باشه، یعنی بیرونش ایستادی و داری نگاش می کنی، سوال اینجاست که این بیرون یعنی کجا؟!!!!!!!!!! یعنی یه جای دیگه؟ و اون یه جای دیگه که جهان ما توش هست جز جهان محسوب نمیشه؟ دکتر ویکتوری هم دقیقا به همین مورد اشاره داره. اطلاعات چندانی در این مورد ندارم اما این طور که پیداست خود صاحب نظران و اونایی که مخشون کار میکنه و حسابی زندگیشون رو خرج این سوالها کردن ، در مورد محدود بودن جهان اختلاف نظر دارن. اما چیزی که همه تقریبا به اتفاق پذیرفته اند، انبساط و بازشدگی جهانه، حالا چه با انتها چه بی انتها.
اما این موضوع یکی از تاپیک های داغ و آتیشی فلسفه هم هست. در واقع فیلسوف ها به این سوال که " آیا جهان بی انتهاست؟" پاسخ منفی میدن. چرا که بی انتها بودن و وسعت تمام نشدنی رو از صفات پروردگار لایتناهی میدونن که ممکنه مثل سایر صفات در هر یک از آفریده های آفریدگار به صورت محدود وجود داشته باشه ( مثل خیلی از صفاتی که در انسان ها هست و از دمیده شدن روح الهی در کالبد انسان خبر میده) اما همگان به خوبی واقفیم که اگه برای بی انتهایی حدود قائل بشیم، دیگه اسمش بی انتهایی نیست. در حقیقت فیلسوف ها معتقدند که جهان مادی و جهان غیر مادی دو قطب مختلف آفرینش نیستند بلکه جهان ماده بخشی از آن جهان دیگر است که باید اسمش رو به جهان ماورا اصلاح کرد. (هیچ ربطی به پادماده نداره، قاطی نشه!)
به هر حال سوال سختیه!

شیده جان بسیار از پاسخی که دادین سپاسگذارم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در مورد اون قسمت که به علم ریاضیات مربوط میشه نمیتونم چیزی بگم ولی این که بتونیم با فلسفه شکل هستی رو پیدا کنیم یا بگیم انتها داره یا نه فکر نمیکنم شدنی باشه امیدوارم باز هم در این مورد اگر اطلاع خاصی دارید بیان کنید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مرتضی nvcd
15-02-2007, 05:10
سلام

از شیده عزیز به خاطر پاسخ خوبش تشکر می کنم و باید در جواب دوستمان بگم که نه اتفاقا توی بسیاری از

نا مفهومات عالم فلسفه جلوتر از بعقیه در حال حرکته و شاید بعضی از مسایل رو هم حل کرده باشه ولی ما هنوز

مشاهده ای که بیان کننده اون موضوع باشه رو پیدا نکردیم .مثلا از نظر فلسفی قوانین انیشتین قبل از مشاهده

مستقیم بدست اومد و ما تا سالها بدون مدرک خاصی در پی این بودیم که نشان بدیم این قضیه جایی نیست که

درست نباشه و جایی هم درست هست .

در مورد بی انتها بودن عالم هم همون بس که در فرض مسئله همه موافقند که هر جا صحبت از انتهای عالم باشه

باید عالم دیگر رو هم متصور شد و در اون عالم جدید تمام مشخصات باهم فرق می کنه و در نتیجه عالم این طرف

فرق کاملی نسبت به اون طرفی داره و ........

از نظر فلسفی در این مورد چندان موافقی وجود نداره و ماهم هنوز مشاهداتی در این مورد نداشتیم که این رو ثابت

بکنه

اما اگه فرض ماهم غلط باشه و لزومی بر وجود عالم دیگه نباشه ما برای بعد از انتها باید چیزی غیر از این عالم رو

تصور کنیم حال خواه عالم دیگر یا غیر عالم جدید