PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Parsix

صفحه ها : [1] 2 3

rootnt
03-09-2005, 06:47
رفع لرزش تصویر مانیتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

برنامه APTonCD چه کاربردی دارد؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

عوض کردن نشانگر موس در پارسیکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

md5 چیه؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نصب فونت در لینوکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چگونگی تغییر میزان تاخیر در نشان دادن گزینه های ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نکاتی در رابطه با آپدیت و سیستم نصب برنامه در پارسیکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چگونگی اضافه کردن گزینه بوت ویندوز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چگونه فایلها و فولدرهایی که در ویندوز بصورت فارسی نامگذاری شده اند را ببینیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

abbas13677_2005
06-09-2005, 02:14
دوستان اگه من بخام خونه یه لینوکس نصب کنم و مثل ردهت هم دردسر نداشته باشه و خیلی سریع و قوی و ایمن و اسون باشه
شما چی توصیه میکننین 8)

rootnt
08-09-2005, 07:40
همه اين خصوصياتي كه شما گفتيد رو من در knoppix مي بينم
هم سريعه (نسخه 3.7 اون در 3 دقيقه نصب ميشد با تولز زياد :shock: ) آسونه ايمن بودن هم كه توي خون همه لينوكس هاست خيلي قوي پايدار و بي دردسر هست
مثلا من 2-3 ماه روي سيستمم نصب كرده بودم و بهش دست نزدم ولي وقتي كه از توزيع هاي ديگه مثل فدورا يا suse استفاده ميكنم بعد از 2-3 هفته قات ميزنه
حالا اين نظر منه :wink:

abbas13677_2005
08-09-2005, 08:27
نمیدونی سی دی اون را کجا داره
من هر جا میرم اصلا نمیدونن لینوکس چی هست
اگر هم داشته باشن فقط در هت دارند
شما از کجا خریدی و چند قیمت

Beelzebub
08-09-2005, 09:44
برو پايتخت.

abbas13677_2005
12-09-2005, 23:36
rootntجان
من رفتم ناپیکس را خریدم اما نصبی نیست و از روی سی دی اجرا میشه
تازه مشکل بزرگش هم اینه که اصلا انگلیسی نیست و نمیشه حتی توش نفس کشید و نمیدونم به کدام زبانی نوشته شده
در ضمن من رفتم فدورا3را گرفتم ولی موقع نصب نمیدونم چرا از 4تا سی دی همش2تا را از من خاست و نمیدونم دوتای دیگه برای چی هستند
در ضمن من چون فقط تایپ کردن و اتوماسیون در رد هت را بلد هستم و تا حالا به اینترنت وصل نشدم اگه میشه اول بگید چه طوری مودم جنیوس را در لینوکس نصب کنم و از کجا کانکت بشم البته در فدورا
ممنون

help
12-09-2005, 23:53
پایتخت کجاست
من سیدی از کجااا بگیرم؟

Beelzebub
13-09-2005, 00:39
بابا غورباقه جان
تازه مشکل بزرگش هم اینه که اصلا انگلیسی نیست و نمیشه حتی توش نفس کشید و نمیدونم به کدام زبانی نوشته شده
در ضمن من رفتم فدورا3را گرفتم ولی موقع نصب نمیدونم چرا از 4تا سی دی همش2تا را از من خاست و نمیدونم دوتای دیگه برای چی هستند
در ضمن من چون فقط تایپ کردن و اتوماسیون در رد هت را بلد هستم و تا حالا به اینترنت وصل نشدم اگه میشه اول بگید چه طوری مودم جنیوس را در لینوکس نصب کنم و از کجا کانکت بشم البته در فدورا
ممنون

عباس جان ناپیکس یه دیسک زنده است برای همین از رو سی دی اجرا می شه
من ازش استفاده نکردم نمی دونم چرا نمی تونید انگلیسی ببینید
در مورد فدورا که گفتید شما موقع نصب می تونید انتخاب کنید چه بسته هایی نصب بشه
برای همین ممکنه یه سری نصب نکنید و احتیاج به سی دی های دیگه ندارید ولی می تونید
بعد نصب برنامه هایی اضافه یا حذف کنی مثل ویندوز
و نصب مودم زیاد در موردش بحث شده یه سرچ کن
در ضمن این چه جور حرف زدنی غورباقه چیه :blink:

پایتخت کجاست
من سیدی از کجااا بگیرم؟
شما پایتخت نمی دونی کجاست
خوب شما می تونی از سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] توزیعی که می خوای بخری با قیمت خیلی خوب

abbas13677_2005
13-09-2005, 23:42
rootntجان شما چرا نگفتی که ناپیکس انگلیسی نمیشه؟؟؟؟؟

m a j r i x
06-10-2005, 00:11
سلام
شما که تا حالاصبر کردی یه چند روز دیگه صبر کن تا openSUSE منتشر میشه یک توزیع عالی که تا حالا انقدر مورد تست و آزمایش قرار نگرفته بیش از ۱۲۰۰۰ بار
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Arman_Panda
06-10-2005, 01:55
سلام دوستان من یه توزیع کوپیکس گرفتم که دیسک زنده هم هست ولی لینوکس رو اجرا نمیکنه اخه Cpu من Amd هستش کسی برای Cpu Amd توزیع مثل کنوپیکس رو سراغ نداره(منظورم اینه که دیسک زنده باشه)
ممنونم

rootnt
06-10-2005, 09:48
سلام دوستان
امید وارم که حال همه خوب باشه
ابتدا میخوام از همه عذر خواهی کنم چون تقریبا مدت زیادی نبودم و توی بحث ها شرکت نداشتم و به بعضی از سوالاتی که دوستان از من داشتند جواب ندادم

rootntجان
تازه مشکل بزرگش هم اینه که اصلا انگلیسی نیست و نمیشه حتی توش نفس کشید و نمیدونم به کدام زبانی نوشته شد

rootntجان شما چرا نگفتی که ناپیکس انگلیسی نمیشه؟؟؟؟؟
عباس جان knoppix یک نسخه عالی لینوکس هستش که مثل توزیع های معروف بعضی از توزیعهای کوچک بر مبنای اون درست میشن
و cd اون هم بصورت live یا زنده هست
ولی شما میتونید خیلی راحت تر از توزیع های معمولی اونو نصب کنید
من از نصخه ۳.۷ اون استفاده میکردم
خیلی بهم حال داد و رفتم ۳.۹ اون رو هم گرفتم و نصب کردم (دیدم که آخرشه)
ولی جدید ترین ورژن اون الان ورژن ۴ هستش که به صورت dvd در سایت قرار داده شده و فکر نمیکنم که توی ایران بتونید پیداش کنید و فقط باید دانلود کنید
نصب اون هم خیلی آسونه (مثل آب خوردن)
برای نصب اون ابتدا با cd بوت میکنیم و بعد از اینکه کاملا بالا اومد در خط فرمان ۲ دستور زیر رو تایپ کنید تا به قسمت نصب بروید
۱- su (بدون پسورد)
۲- knoppix-installer
خوب حالا صفحه ای ظاهر میشه که توش تنظیمات نصب رو از قبیل پارتیشن بندی و انتخاب بوت لودر و یوزر ها انجام میدید و بعد نصب میکنید
به همین سادگی
برای مشکل زبان اون هم باید بگم که :
این توزیع فکر میکنم ساخت آلمان هستش و اونی که شما گفتی آلمانی باشه
من خودم تا الان که از ۲ نسخه اون استفاده کردم زبان پیش فرض در هر دو انگلیسی بوده
حالا دیگه نمیدونم شاید cd که شما خریدید اشتباهی باشه
ولی با کمی تغییرات فکر میکنم این هم درست شدنی باشه
شما به قسمت kde control center بروید و در اونجا با استفاده از برنامه fontinstaller فونت tahoma رو نصب کنید
و در قسمت language نیز میتوانید تنظیمات مربوط به زبان رو انجام بدید مثلا در قسمت لایه ها فقط لایه های us.english و iranian رو بزارید و بقیه رو حذف کنید
من سعی میکنم از این به بعد بیشتر آنلاین بشم و اگر سوالی بود درخدمتم
در ضمن میخواستم ورود یکی از لینوکس باز های حرفه ای رو به جمعمون خوش آمد بگم و به همه تبریک بگم به خاطر اینکه ایشون واقعا به ما افتخار دادند و در سایت عضو شدند
به دوستان توصیه میکنم که از ایشان و تجربیاتشون استفاده کنند و فرصت رو غنیمت بشمارند
ایشان کسی نیست به جز دوست عزیز و خوبم آقا مجید با آیدیmajrix
:)

Arman_Panda
07-10-2005, 01:02
ممنونم که منو رو آدم حساب نکردی rootnt جان

rootnt
07-10-2005, 12:58
سلام

ممنونم که منو رو آدم حساب نکردی rootnt جان
آرمان جان اشتباه میکنی
خداییش من در مورد سوال شما هیچ اطلاعاتی نداشتم که جواب بدم
کسانی که جواب این مشکل رو میدونند باید جواب بدهند
من تا حالا از AMD,CPU استفاده نکردم به همین دلیل جوابی ندادم
در ضمن من همه بروبچه های p30world دوستان من هستند و من هیچ فرقی بین کسی نمیذارم
اصلا من کی باشم که بخوام کسی رو آدم حساب کنم یا نه
من فایل readme داخل cd لینوکس knoppix رو نگاه کردم نوشته بود
Intel-compatible CPU (i486 or better),
و نامی از سی پی یو های AMD نبرده بود
حتما توزیعهای زنده ای هم وجود داره که این cpu ها رو هم پشتیبانی کنه

Arman_Panda
08-10-2005, 01:27
ببخشید من توی یه تاپیک دیگه مشخصات سیستمتون رو خوندم.
یه چیز دیگه بگم اونم واسه کسایی که cpu amd دارن وقتی از این توزیع استفاده میکنین موقع بالا امدن سیستم این فرمان رو بنویسید و همه چی حله
failsafe
بازم ببخشید rootnt جان.

abbas13677_2005
24-10-2005, 22:36
اقا ما این ناپیکس را نصب کردیم اما نمیدونم KDEcontrol senterکجاست تا زبون رو انگلیسی کنم
اگه میشه ادرس بدین در ضمن یه راهنمایی هم بزنید که کجای ناپیکس باید کانکشن برای اتصال به اینترنت درست کنم و چه طوری مودمم را نصب کنم

rootnt
25-10-2005, 10:30
سلام عباس جان
خيلي خوشم اومد كه سوالت رو اينجا ادامه دادي
يعني اينكه اينجا به عنوان مرجع براي لينوكس ناپيكس بشه (مرسي)
control center خيلي جاش راحته
در main menu --> kde conrol center رو ميتونيد ببينيد
براي درست كردن كانكشن براي اتصال به اينترنت هم در ناپيكس بايد از kppp استفاده كنيد
كه اون رو هم در قسمت:
menu-->internet-->kppp ميتونيد پيدا كنيد اگر هم نشد در command run تايپ كنيد kppp
موفق باشيد
در ضمن ميشه بفرماييد از چه ورژني از ناپيكس استفاده ميكنيد؟

abbas13677_2005
26-10-2005, 23:27
روتی جان من ناپیکس را نصب کردم هنگام بوت اسم دبیان میاد و 3تا گزینه لینوکس که عبارتند ازلینوکس و لینوکس2.4و
لینوکس2.6 که نمیدونم ایا هر کدام با هم فرق دارند یا نه؟
در ضمن من دیسک زنده را نصب کردم و نصبش هم خیلی سریع انجام شد و خیلی حال کردم
حاجی این لوگوت رو هم عوض کن چون خیلی ضایع است و اگه از یک پنگوئن یا ردهت برای لوگو استفاده کنی خیلی عالیه
لینوکسی باشین»«!»«

rootnt
27-10-2005, 10:30
عباس جان فکر میکنم شما از knoppix3.7 استفاده میکنید

در ضمن من دیسک زنده را نصب کردم و نصبش هم خیلی سریع انجام شد و خیلی حال کردم
بله خیلی کارش درسته
این شرکت در موقعی که این نسخه رو پخش کرد ادعا داشت که در ۳ دقیقه نصب میشه
این توزیع تا حدودی مبتنی بر دبیان هستش و هم از بسته های deb و هم rpm پشتیبانی میکنه
و این هم یکی دیگر از مزیت های اونه
در موقع ضاهر شدن بوت لودر (که اگر ورژن لینوکستون رو درست حدس زده باشم Lilo هستش) برای لینوکس ۳ گزینه وجود داره
اولی که همون لینوکس ۲.۴ (همون پائینیش) هستش و با هم فرقی ندارند
یعنی با هسته ۲.۴ بوت میشه
لینوکس ۲.۶ هم که یعنی با هسته ۲.۶ بوت میشه فقط همین و برنامه های داخلشون هیچ فرقی با هم ندارند
اگر بخواهیم این ۲ هسته رو با هم مقایسه کنیم خوب معلومه که ۲.۶ هم جدید تر و هم بهتر و هم پیشرفته تر هستش و سخت افزار های بیشتری رو هم پشتیبانی میکنه
ولی در این توزیع و نسخه در قسمت ۲.۶.۹کرنل سورس این ورژن از کرنل وجود نداره
من خودم برای اینکه بخوام درایور مودمم رو توش نصب کنم می بایست حتما کرنل سورس رو روش باشه
به همین دلیل دیگه ازش استفاده نکردم
ولی حالا میخوام خودم کرنل سورس اون رو نصب کنم
من دیروز هسته ۲.۶.۹ رو از سایت kernel.org دانلود کردم و انشاالله در روزهای آتی قصد دارم که اون رو کامپایل و نصب کنم (که کار بسیار سخت و وقت گیری هستش)
اگر موفق شدم شما رو هم در جریان میذارم که این کار رو انجام بدید

حاجی این لوگوت رو هم عوض کن چون خیلی ضایع است و اگه از یک پنگوئن یا ردهت برای لوگو استفاده کنی خیلی عالیه
دستت درد نکنه دیگه عباس جان
لوگوی من ضایع هست؟(شوخی)
من این لوگو رو خیلی دوست دارم و اصلا دلم نمیخواد عوض کنم
باید نظر چند نفر دیگر رو هم بپرسم اگر ضایع بود عوضش کنم
دمت گرم عباس که گوشزد کردی
مرسی
لینوکسی باشید :)
در ضمن هرکس در باره لوگوی من نظری داره لطف کنه بگه که زودتر ترتیب اثر بدم
متشکرم

abbas13677_2005
28-10-2005, 14:49
داش روتی ایول لوگوی جدیدت خیلی باحاله اما اگه از پنگوئن استفاده میکردی بهتر تر هم میشد
روتی جون من چون هیچی نمیتونم از زبون المانی بفهمم اگه میشه شما قشنگ راهنمایی کنید چه طوری بهmain menuبرم
من فقطkde menuرا میبینم
اگه میشه توضیح بده مین منو کجاست
در ضمن میخاستم بدونم در ناپیک چه طوری مودمم را نصب کنم؟
چون وقتی رفتم توkpppبه خاطر نشناختن مودم هیچی نشد و نتونستم کانکشن بسازم و برم اینترنت
در ضمن اگه چند تا اسکین زیبا برای ناپیکس پیدا کردی ما رو هم خبر کن تا دانلودش کنیم و شکل و شمایل ناپیکسمون رو عوض کنیم و یه خورده ایکون هاش رو درشت تر کنیم
لینوکسی و شاد باشید
ممنون

rootnt
28-10-2005, 17:09
سلام
اول باید بگم knoppix یه توزیع هستش که در عین سادگی و سبکی خیلی قدرتمند و پیشرفته هستش
مثلا در نسخه ۳.۷ که یک cd هستش حدود ۲گیگا بایت برنامه داره
یعنی در cd به طور خاصی فشرده شده که یه cd با حجم ۷۰۰-۸۰۰ مگابایت دارای ۲گیگ برنامه هستش(اینو روی جلد خود cd نوشته)
یه مثال دیگه اینکه بعضی از برنامه هایی که توی این توزیع هستش اصلا توی توزیع های دیگه نصب نمیشه مثلا nessus
شما در fedora یا suse این رو دیدید؟
در عوض یک سری برنامه هایی که زیاد بدرد بخور نیست حذف شده (مثل محیط Gnome)
در ضمن یه تعریف دیگه هم که میخوام بکنم اینه که خیلی انعطاف پذیر هم هست (حتی برای من آماتور)
یعنی شما مثل ویندوز خیلی راحت میتونید تصویر bootloader و logon و skin محیط kde رو تغییر بدید
در مورد سوال: kde menu و main menu و menu همه اش یکی است و در گوشه سمت چپ و پایین قرار داره
ولی بزار من کارتو راحت کنم که دیگه این همه دنبال kde control center نگردی
شما در قسمت run command یا ترمینال (خط فرمان تایپ کن: kcontrol
در مورد مودم هم باید بگم که
وصل شدن به اینترنت از طریق مودم در لینوکس یکی از دردسر های حداقل ما ایرانیها هستش
مودمهای اینترنال در لینوکس به صورت اتوماتیک شناخته نمیشه و پیدا کردن درایورش هم خیلی سخته
وقتی که شما خواستی با kppp به اینترنت وصل بشی چون درایور مودمتون نصب نبوده وصل نشده
یه تاپیک درست و حسابی توی همین انجمن ها داریم که خودم توش مطالبی نوشتم و خیلی میتونه کمکتون کنه
به نظر من شما اول مشکل فونت و زبان رو حل کنید و بعد برای نصب مودم به اون تاپیک مراجعه کنید و در همونجا در اون مورد سوالهاتون رو بپرسید (مرسی)
در مورد skin هم چشم
من در چند جا دیدم
دنبالش میگردم و همینجا میذارم
فعلا

abbas13677_2005
29-10-2005, 04:53
روتی جان امکان هایبر نت و استنبای در ناپیکس هست یا نه؟
آخه من زبانم را درست کردم و اگر بشه ناپیکس را هایبر نت کرد خیلی عالی میشه
در ضمن اون اسکین روهم خبرش را به ما بده
در ضمن اگر برنامهsurfboostکه فیتر را میشکونه و سرعت هم زیاد میکنه را برای لینوکس ناپیکس گیر اوردی ما رو هم خبر کن
خیلی چاکریم

rootnt
01-11-2005, 11:03
سلام
عباس جان در مورد اسکاین ها:
در خود لینوکسی که نصب میکنیدو ازمحیط گرافیکی اون (که الان kde هستش) در همون kde control center یک سری اسکاین از قبل وجود داره که شما میتونید از هر کدوم که خوشتون اومد استفاده کنید
ولی اگر از هیچ کدوم از اونها هم خوشتون نیومد به این سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بروید و محیط گرافیکی خودتون رو انتخاب کنید و سپس نسخه اون رو و بعد میتونید اسکاین های مورد علاقه خودتون رو دانلود کنید
در مورد استند بای هم باید بگم که داره ولی مثل ویندوز نیست توی همون kde control center بگردید میتونید پیداش کنید
هایپر نت هم نمیدونم چی هست
اینو دیگه شما توضیح بده
در مورد سوال بعدی شما هم باید بگم همچین برنامه ای وجود نداره
ولی برای سرعت بیشتر باید بگم لینوکس همینطوری ذاتا سرعت اینترنتش کمی از ویندوز بیشتره و دیگه احتیاجی به این برنامه ها نداره
و برنامه فیلتر شکن هم می تونید از JAP استفاده کنید که در قسمت معرفی نرم افزار توی همین انجمن توضیحشو دادم
و خودم هم در حال حاضر ازش استفاده میکنم

rootnt
27-12-2005, 20:49
یکسری فرمانهای مخفی و نکات مخصوص لینوکس knoppix با فرمت txt

فعلا این یکی رو داشته باشید تا اگر شد بازم می ذارم

masoud_35_teh
31-12-2005, 21:31
با سلام به همه لینوکس کارها.
من چند تا سوال دارم شاید هم تکراری باشه و میبخشید.
1-من میخوام رو سیستمی که 98 وایکس پی نصبه لینوکس بریزم .آیا میشه ؟
2-و اون دو تا سیستم عامل رو پاک نمیکنه ؟
3-بطور پیش فرض توکدوم پارتیشن میریزه ؟
4-از چه لینوکسی بهتره نصب بشه برای مبتدی ؟
5-دنبال یه مقاله میگردم راجع به : بررسی فرایند بوت شدن در لینوکس .ترجیحابه فارسی اگه لینکی سراغ دارید لطف کنید بگید.
با سپاس از شما یاران صمیمی .

m a j r i x
31-12-2005, 22:22
سلام

من چند تا سوال دارم شاید هم تکراری باشه و میبخشید.
کاش یک تاپیک دیگه باز میکردی و انجمن یک جستجو میکردی ولی با این حال قدمت روی چشم
۱- شما میتونید در کنار لینوکس سیستم عاملهای دیگه داشته باشید در این زمینه محدودیت ندارید
۲- اون دوتا ویندوز پاک نمیشه خیالت راحت باشه
۳- چون جوابش طولانی میشه انجمن بگرد
۴- شما برای نصب عجله نکن شما میتونید برای شروع از دیسک زنده استفاده کنید یعنی سیستم از طریق CD بوت و راه اندازی میشه و روی هارد نصب نمیشه جالبه نه
بنظر من شما با KNOPPIX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) یا دیسک زنده ایرانی Parsix ( [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) شروع کن
تازه‌کارها بخوانند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

A_O
31-01-2006, 00:19
salam aghayee rootnt omidvram kee soal man hanoz yadeton bashee mamnon misham javabamoo bedid zemnan pegham shakhsi ham namishee befrestam mishee begid cheraa :sad: :sad:

rootnt
01-02-2006, 13:56
خوب خوشحالم که بالاخره پست شما رو دیدم
و اولین ارسال شما
فعالیتتون رو در این سایت بهتون تبریک می گم
اول از همه سعی کنید که ابتدایی ترین قانون سایت یعنی فارسی نویسی رو رعایت کنید و بعد موضوع سوالتون رو تمام و کمال در اینجا مطرح کنید
پیغام شخصی من هم هیچ مشکلی نداره و نمی دونم مشکلتون چیه لطفا بیشتر توضیح بدید

A_O
01-02-2006, 16:36
مشکل من اینه که یه مودم Zoltrix generic 56k hcf data fax modem دارم و می خواستم روی لینوکسه fedora4 ya knoppix 3.7 ya 4.0. ممنون می شم کمکم کنید :puke: :sad:

در مورد پیام شخصی هم این متن میاد

, بنا به دلايل زير شما نمي توانيد اين عمل را انجام بدهيد

1. نام كاربري شما امكان ورود ويا ويرايش اين صفحه را ندارد واين عمل مختص مديريت كل مي باشد
2. شما اگر اين عمل را تكرار كرديد مدير كل عضوت شما لغو يا به حالت معلق در مي آورد

در مرد خط هم ببخشید نمی دونستم :sad: .

rootnt
02-02-2006, 08:36
پیغام خصوصی شما غیر فعاله
در قسمت بالای صفحه سمت راست به قسمت تنظیمات کار بر برید و در صفحه جدید از لیست سمت راست ویرایش اختیارات رو انتخاب کنید و در آنجا پیغام خصوصی رو فعال کنید

kazemfdisk
11-02-2006, 12:14
سلام دوستان
من یک ناپیکس خریدم ورزن 7.3 رو حالا وقتی اونو میزارم بوت میکنم با سیدی رام اصلا هیچی بالا نمیاد و به ویندوز میره
در ویندوز هم چیزی نداره ببینم چند تا پوشه
مشکل چیه از سیدیش هستش ممکنه خراب باشه یه راهنمایی لطفا

rootnt
14-02-2006, 14:50
سلام
کاظم جان شما مطمئنی که first boot روی cdrom هستش؟
اگر first boot روی cdrom باشه و cdrom شما هم مشکلی نداشته باشه حتما cd خرابه و باید یکی دیگه تهیه کنید

kazemfdisk
15-02-2006, 00:43
سلام rootnt وقت شما بخير ممنون از زحمات شما
خوب در مورد اون تنظيمات ستاپ درسته رو سي دي رام هستش
خوب شايد سيدي خراب باشه كه فكر كنم 100درصد خرابه بايد عوضش كنم
در ضمن باهاش ميشه به اينترنت وصل شد
با تشكر

rootnt
16-02-2006, 18:29
اگر در موقع بوت با cd مشکل مودم یا نصب درایور رو نداشته باشید (مودمهای اکسترنال auto detect می شوند) فکر کنم بشه وصل شد
مگر اینکه کامل نصب کنید که قضیه اش کمی فرق می کنه
در ضمن اگر خواستید cd دیگری تهیه کنید سعی کنید جدید ترین نسخه رو بگیرید (آخرین ورژن knoppix-4.0.2 هستش)

Man Hunter
02-03-2006, 01:55
پایتخت کجاست
من سیدی از کجااا بگیرم؟

آدرس بازار برزگ پايتخت:

تهران.بالاتر از ميدان ونك.بلوار ميرداماد.مجتمع كامپيوتر پايتخت.

اينم پايتخت.....راستي رفتي اونجا برو مغازه كهن(فكر كنم پلاك 71 اگه اشتپ نكنم)...سراغ كيوان رو بگير

بگو منو شهريار فرستاده.بعدشم بهش بگو چي ميخواي......هوات داره..خيالت راحت. ;) ;)

HAW3D
02-03-2006, 08:54
باسلام
ببخشيد يك دفعه اومدم وسط
كسي طريقه نصب كنوپيكس را وي هارد ميداند ؟
EEart

j0l6
12-03-2006, 14:05
سلام
دوست عزیز فکر نکنم بشه نصبش کرد این به صورت یه سی دی هستش که اگه موقع ریبوت این سیدس رو سی دی رم باشه به صورت یه سیستم میاد بالا ولی بجای هار از سی دی استفاده میکنه کارش دردسته من الان با اخرین وزنش که 4.2 فک کنم هستش سیستم رو راه انداختم مثل سوزه بود حتی میتونی نرم افزار هم نصب کنی الان درایور مودمم رو نصب کردم و وارد نت شدم و خیلی راحت کار میکنه وفقط فونت فارسی رو درست نشون نمیده
از این سی دی میشه به عنوان دیسکت نجات پیش رفته استفاده کرد و این خیلی ارزش داره

rootnt
12-03-2006, 17:56
نه سینا جان
هم روی هارد هم نصب میشه هم فونت ها رو درست نشون می ده
قبلا گفتم بازم می گم
بعد اینکه کامل بالا اومد کنسول رو باز می کنید و این فرمان رو اجرا می کنید
knoppix-installer
با این فرمان اینستالر آن شروع به کار می کنه و راحت می تونید نصبش کنید
یه توزیع عالیه debian base

j0l6
12-03-2006, 18:20
راستش rootnt جان من ندیده بودم ولی عاشق این knoppix هستم چون واقعا بهترین وسیله واسه بازیابی فایل از ویندوز های خراب هستش و بهتر از هر نرم افزار دیگه ای میشه ازش استفاده کرد واقعا حرف نداره
راستی همین جوری بدون نصب و از رو سی دی تا چه اندازه میشه روش برنامه نصب کرد محدودیتی نداره؟

m a j r i x
12-03-2006, 21:14
سلام
اگر دیسک نجات میخواهی اینجارو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نگاه کن مخصوص اینکاره
SystemRescueCd ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

j0l6
12-03-2006, 22:13
اقا m a j r i x مرسی بخاطر این گفتم این سی دی میتونه بهترین ابزار واسه بازیابی باشه چون همه نوع ابزاری توش هست خیلی راحت پارتیشن ویندوز و لینوکس رو میبینه و میشه فایل ها رو با برنامه هایی که داره رو سی دی رایت کرد و اینخلی به دردمیخوره مخصوصا وقتی ویندوز با کلی فایل کاتی کنه وبالا نیاد در ضمن با داشتن همچین سیدی دیگه پسورد داشتن ویندوز خیلی مسخره میشه
اونی که بالا لینک دادی هم مثل همینه یعنی لایو سیدی لینوکس هستش ؟

m a j r i x
12-03-2006, 22:35
آره سی دی لایو هست

hooshmand29
07-04-2006, 12:46
با سلام به همه دوستان من يه كامپيو تر 850 سلرون با 128 مگ حافظه و هارد 4 گيگ دارم با توجه به اين مشخصات از كدام ورژن لينوكس مي تونم استفاده كنم؟لطفا در مورد نصبش هم راهنمائي كنيد
با تشكر

rootnt
07-04-2006, 15:06
من یه مدت پنتیوم تری داشتم
من ناپیکس رو روش نصب می کردم و در نصب مشکلی نداشت
وقتی توی اون کار می کردم موقع کار با برنامه هایی که کمی سنگین هستند سیستم کرش می کرد
با توجه به سیستمتون و حجم هاردتون من توزیع زیر رو بهتون پیشنهاد می کنم:
damn small linux

xmasih
08-04-2006, 23:53
با سلام
rootnt
گرامی باتشکراز شما وتمامی دوستان عزیز
من نافیکس رو نصب کردم والان هم کانکت شدم
ازهمه دوستان مخصوصا شما دوست گرامی که با راهنمایی هایتان
مشوق و راهنمای من بودید متشکرم

xmasih
09-04-2006, 07:42
root
گرامی
من چند مشکل با نافیکس دادم.ان سی دی که شما زحمت انرا کشیدید در موقع نصب که 3 گزینه دارد
1beginner(multi user)2.knoppix like cd.3debian
فقطdebian
نصب میشود در بقیه گزینه ها وقتی کامل اینستال شد و می خواهیم ری استارت کنیم بالا نمیاید و اررور میدهد ایا برای این نیست که سی دی .دی وی دی است و سیستم من دی وی دی ندارد.در ان حال هم برای نصب مودم در کنسول اررور 1 میدهد
بعد از مایوس شدن یکی از دوستان در مخابرات کرج است ایشان یک سی دی نافیکس اما 3.6
داشت و برای ما اورد در این توزیع ما در موقع نصب گزینه beginner multi user
را انتخاب کردیم کاملا نصب شد موقع log in
کردن rootرازدیم و مودم را بدون ارور اینستال کردیم وبا kppp
کانکت شدیموپیغام بالا رانوشتیم اما وقتی end sensetion شدیم و خواستیم بعنوان کاربر به
اینترنت کانکت شویم نشد میگوید مودم اینستال نیست.؟ در ضمن چطور در اینستا معمولی بعنوان root
login شوموسئوال اخر من وقتی میخاهم opera
را نصب کنم اررور میدهد
if you use debian use alians.use read me file
یه همچین چیزی نصب نمیشود
زیاد وقت شما را گرفتم دوست عزیز
سپاسگذارم

rootnt
14-04-2006, 19:23
نه دوست عزيز هيچ مشكلي نداره
cd معمولي هم هست و دي وي دي نيست
من خودم همين الان ازش استفاده مي كنم بدون مشكل
نمي دونم
حالا بگيد چي كار كرديد و چه ارور هايي داد, شايد مشكل حل بشه
من نسخه 3.7 رو هم داشتم ولي خوب قديميه
سعي كنيد به روز باشيد
و خوشحالم كه بالاخره مودمتون نصب شد
براي درست شدنش هم فكر كنم اگر نسخه جديد رو نصب كنيد حل بشه
در مورد اپرا هم كه زياد واضح نيست ولي فكر كنم شما قصد نسخه rpm اپرا رو در ناپيكس داشتيد درسته؟؟
...
منتظر توضيحات بيشتر شما هستم

xmasih
15-04-2006, 07:52
سلام دوست عزیز
از اینکه دوباره پستتون رو دیدم خوشحالم
بله به هنگام نصب بعد از بالا امدن بصورت زنده فرمان های
su
knoppix-installer
را دادم وبه قسمت نصب رفت در قسمت کانفیگور چند سئوال کرد که یکی
how to install
که گزینه های ان beginner,debian,knoppix like cd
بود فقط وقتی دبیان انتخاب میکنی در اخر سیستم بالا می اید در دوتای دیگری وقتی مراحل نصب به اتمام رسید و میخواهی سیستم ری ا ستارت شود پیغام زیر را می نویسد و همانجا متوقف می ماند
kernel panic-not syncing unable to mount root fs on unknown block(3.73)
در دبیان که سیستم شروع میکند فقط به نام یوزر لوگ این میشود و هرچه گشتم بعنوان root روت
لوگ این نمیشود در ضمن من فقط در نافیکس 3.6 در روت توانستم مودم را بدون ارور نصب و به اینترنت کانکت شوم در ان 3.6وهم 4.02 که دبیان بالا امد ویوزر لوگ این شده است هر کاری میکنم مودم نصب شود در مرحله
make 536ep error 2 unsuport kernel
make install error 1
می دهد در ضمن به جز log in root
اصلا مودم را نمی شناسد ایا برای هر یوزر باید مودم را نصب کرد یا من اشتباه میروم؟
درباره opera بله من فایا rmp را گرفته و نصب کردم
اینگونه پیغام داد وسئوال اخر اینکه در قسمت بازی ها با اینکه کارت گرافیک من رو سیستم شناخته بازی ها بصورت اهسته یعنی فریم به فریم اجرا میشود وسیستم قفل میکند راستی در لینوکس وقتی سیستم قفل کرد ایا فرمانی مثل
task managerگه بشه با اون فرمان از قفل بودن خارج بشه
مدل کارت من ati rage 128
که متاسفانه برای ان در سایت ati برنامه ای برای لینوکس نبود یا من پیدا نکردم
این مشکل رو چگونه برطرف کنم
ممنون و سپاسگذارم

rootnt
17-04-2006, 10:41
سلام
اتفاقا من همیشه همون debian رو انتخاب می کنم و روشهای دیگر رو امتحان نکردم
اصلا احتیاجی نیست که به کاربر روت لوگین کنید و به نظر من لوگین با کاربر معمولی و سوئیچ به کاربر روت در مواقع ضروری بهتره ولی اگر اصرار دارید می توانید موقع لوگین کردن از قسمت menu ==> console login رو انتخاب کنید و بصورت خط فرمان به روت لوگین کنید و سپس با دستور startx با کاربر روت وارد محیط گرافیکی شوید
متوجه این ارور در نصب مودم هم نمی شوم ولی فکر میکنم اگر بگردید میتوانید بسته .deb آن را از اینترنت یا مخازن دبیان پیدا کنید
و یک بار هم مودم را نصب کنید کفایت می کند و احتیاجی نیست برای هر یوزر یک بار مودم را نصب کنید (شاید مشکل سطح دسترسی دارد)
knoppix یک توزیع debian base می باشد و از بسته های .deb پشتیبانی می کند و شما نمی توانید یک بسته rpm را در آن نصب کنید
آن ارور هم به معنی این است که شما می توانید بسته rpm را با استفاده از ابزار alien به یک بست دبیان تبدیل و نصب کنید
برای نصب درایور یا 3d accelerator باید از سایت زیر استفاده کنید :
البته خیلی گیج کننده است و سخت
ابتدا ببینید کارت شما توسط برنامه های آن ساپورت می شود یا نه
در آخر هم برنامه : menu==>system==>ksysguard بدردتون می خوره
یا علی

Behroooz
17-04-2006, 11:11
mersi mersi

m a j r i x
17-04-2006, 23:15
لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دانلود اپرا برای دبیان یا مبتنی بر دبیان

xmasih
18-04-2006, 07:25
ممنون از زحمات تمامی دوستان
انگار نصب مودم برای ما غیر قابل حل شده با زوزه 10 که نشد با نافیکس 3.6شد اما با نافیکس 4.02نشد
همان مراحلی که با3.6 انجام داده بودم تکرار کردم باز نصب نمی شه روت گرامی در پست قبلی از سطح دسترسی گفته بودی اگر امکان دارد بیشتر توضیح بدهید در ضمن دوباره تصویر مشکل ضمیمه پست است
متشکرم

rootnt
18-04-2006, 09:26
سلام
شما سعی کنید ورژن جدید درایور مودمتون رو که قبلا هم داده بودم دانلود و نصب کنید:
لینک دانلود غیر مستقیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
روی لینک بالا کلیک کنید و مراحل دانلود رو پیش برید

xmasih
20-04-2006, 00:11
متشکرم روت عزیز
الان با لینوکس کانکت هستم اما نافیکس ۳.۶

فعلا که ما هر کاری کردیم با ۴.۲
نشد یعنی همین مراحل رو طی کردیم ونشد عیب نداره با همین سر میکنیم
کم کم داشتم هم مایوس هم دلزده میشدم ومی خواستم عطا اونو به لقاش ببخشم
حالا با همین سر میکنیم تا راه حلی برای ۴.۲ جستجوکنیم ازاینکه وقت گذاشتی و دلسوزانه منو قدم به قدم راهنمایی کردی ممنونم
ضمننا لینکی که ماجریکس داده دنلود کردم برای opera
نمی دانم بسته های دبیان را چگونه نصب کنم اگر امکان دارد توضیح دهید
همیشه شاد وموفق باشید‍‍

m a j r i x
20-04-2006, 00:27
برای نصب برنامه میتونی از K package استفاده کنی

xmasih
20-04-2006, 07:36
ممنون ماجریکس
خداوندا ما را در اینترنت بدون
operaمگذار
همین چند دقیقه ای که با mozilla کانکت بودم فهمیدم که با چه فرشته ای
در اینترنت گشت و گذار میکنیم

xmasih
23-04-2006, 07:02
مشکل من با لینوکس همیشگی من همه جا از پایداری وثبات لینوکس زیاد شنیده بودم ولی متاسفانه برای من خلاف این موضوع ثابت شد در خیلی مواقع الارم میدهد و هنگ میکنه مودم رو نصب کردم کانکت شدم فردا وقتی خواستم دوباره کانکت شوم پیغام میدهد
unable to open modem
در روت مودم نصب میشود درهمان زمان در لوگ این یوزر پیغام میدهد که مودم نصب نشده شاید باور نکنید من فقط برای نصب مودم چهار ماه انواع و اقسام پچها همچنین تمام ترفند های که دوستان عزیز راهنمایی کردند و همچنین از فروم سایت های اصلی خود توزیع ها راهنمای هایی گرفتم اما نشد که نشد انقدر متفاوت عمل میکنه که ادم گیج میشه البته شاید به خاطر نوپا بودن لینوکس در ایران ما به منابع معتبری به زبان فارسی دسترسی نداشته باشیم ولی بهر حال خودم رو مثال میزنم با شوق واشتیاق فراوان برای استفاده از لینوکس به طرف ان سوق پیدا کردم دوستان زحمات زیادی کشیدند برای راهنمایی اما همچنان مشکلات باقی است من در هر فرومی اعم از ایرانی و خارجی که سر زدم بیشتر موضوعات از مشکلات یوزر ها با لینوکس بود البته این نکته رو هم باید متذکر بشم لینوکس فوق والعاده و منحصر بفرده اما برای حرفه ای ها و برای یوزر عادی زمان احتیاج داره تا بتونه این نوع مخاطبین رو هم جذب کنه
با تشکر

m a j r i x
24-04-2006, 22:26
درست مثل تجربه من توی تابستان ۸۳ که در به در نبال وصل شدن به اینترنت از طریق لینوکس بودم آخرسر فهمیدم که الکی دارم وقت خودم به هدر میدم یه مودم D-link اکسترنال گرفتم و خودم خلاص کردم

rootnt
10-05-2006, 19:56
سلام
امروز کمی وقت پیدا کردم اومدم کمی روی ناپیکس کار کنم و مشکلی که xmasih داشت
نمی دونم هنوز هم به اینجا سر می زنی یا نه
این توزیع رو به روش "knoppix" نصب کردم و همون اروری رو داد که xmasih گفته بود
چاره اش این بود:
با یه live CD سیستم رو بوت کنید و بعد پارتیشنی که توش ناپیکس رو نصب کردید مونت کنید و بعد با یک ادیتور (vi) فایل boot/grub/menu.lst/ رو ادیت کنید و هرجا که isk ### وجود داره رو به پاک کنید و بجاش این کلمه رو قرار بدید ramdisk
در اینجا در موردش بحث شد

xmasih
12-05-2006, 19:44
باتشکر از روت عزیز
لطفا روش
mount
کردن پارتیشن نافیکس رو در حالت لایو توضیح دهید
در ضمن در فایل مورد نظر
boot/grub/men.lst
###disk=100000
موجود بود
متشکرم

rootnt
12-05-2006, 20:58
سلام
خوشحالم که بازم ارسالتو می بینم
برای مونت کردن هر پارتیشن براحتی میشه روی آیکون هر پارتیشن که بر روی دسکتاپ هستش کلیک کرد
یا اگر هم نبود که بعید می دونم نباشه باید یه مثلا این دستور رو بزنید:
mkdir /mnt/hdx1
تا این دایرکتوری در رم دیسک ایجاد بشه و بعد با دستور مونت پارتیشن مورد نظرتون رو در اون مونت کنید
برای حل مشکل بعدی به جای هر disk ### قرار بدید ( ramdisk)
اگر محتویات اون لینکی رو که گذاشتم بخونید کاملا متوجه می شوید
این ناپیکس هم آخر توزیعه ها
به نظرم به دبیان خیلی نزدیکه
کلی دانلود داشتم
جدید ترین نسخه کرنل رو براش دانلود و نصب کردم و کلی هم برنامه
و حالا به یه توزیع ایده ال تبدیل شده
فقط اگر gnome داشت خیلی عالی میشد

xmasih
18-05-2006, 01:18
متشکرم روت عزیز
من همان کارها را انجام دادم
ارور میدهد در تصویر زیر معلوم است لطفا بگویید چه اشکالی میگیرد
متشکرم

rootnt
19-05-2006, 10:14
سلام
اولا این کاری که شما کردید اشتباهه
باید به جای
###disk
قرار بدید
ramdisk
یعنی
###disk
رو پاک کنید و بجاش اون یکی رو قرار بدید
مسئله دیگه این که
من خودم با همون دیسک زنده ناپیکس خواستم این کار رو انجام بدم بهم اجازه نداد (حتی با روت)ه
و من از دیسک زنده اوبونتو استفاده کردم که مشکل حل شد ;(ه

xmasih
22-05-2006, 07:02
با تشکر از روت گرامی
متاسفانه من در سی دس اوبانتو من نمی توانم درایو های کامپیوترم رو پیدا کنم در صفحه نمایش فقط cd
را نشان می دهد و هرچه در داخل محتویات my copmuter
میگردم درایو های کامپیوتر را نشان نمی دهد

rootnt
26-05-2006, 14:44
xmasih جان شما كه خودت اين كاره اي
توي انجمن طريقه مونت كردن درايوها گفته شده ولي من باز ميگم
مثلا پارتيشني كه مي خواهيد مونت كنيد اينه: hda1
خوب حالا با دستورات زير اونو مونت كنيد
su
mkdir /mnt/hda1
mount /dev/hda1 /mnt/hda1
اميدوارم كه متوجه شده باشي

meemarbaba
30-05-2006, 03:12
آأمی که خطر نکنه پیشرفت نمیکنه معلومه که خیلی دلو جرات داری من از لینوکس سوس راضی هستم البته نسخه او بونتو اومده که خیلی پیشرفتهاست و نصبش کمی سخته تو لینوکس بااید موقع نصب بسته دیال آپ رو نصب کنی تا بتونی به اینترنت متصل شی از دستور pppconfig هم برای ایجاد یک دیال آپ میتونی ااستفاده کنی این دستور تو ناپیکس هم قابل اجراست موفق باشی ;)

manoxpwin
04-06-2006, 04:47
sorry i cant write farsi
messenger for knoppix

m a j r i x
04-06-2006, 10:52
sorry i cant write farsi
messenger for knoppix
Kopete ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
have a lot of fun

manoxpwin
05-06-2006, 02:42
من مي تونم فارسي بنيويسم خيلي ممنون m a j r i x :biggrin:
و از كجا مي توانم برنامه نويسي C++ download كونم

manoxpwin
06-06-2006, 05:43
سيسم عامل KNOPPIX 5.0.1 در تاريخ June 2 2006 وارد بازار مي شود و اين سيستم فقط روي DVD قابل دريافت يا download مي باشد مشخصات :
:tongue:
Linux Kernel 2.6.17 (rc)
Debian (testing/unstable)
Xorg Version 7.0
Detection of onboard IDE-Raid Controllers and raid disk components
udev+hwsetup for automatic hardware detection
KDE 3.5.2, GNOME 2.12 from Debian/unstable
OpenOffice 2.0.2 (german+english)
transparent write access for NTFS partitions (libntfs+fuse)
new knoppix-installer now also with the possibility to update existing installations of Knoppix
:evil:
منيع knoppix.org ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

manoxpwin
06-06-2006, 11:10
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خوش باشيد

mohsenduty
09-06-2006, 16:25
کسی می تونه همین الان به من کمک کنه

rootnt
11-06-2006, 13:01
کسی می تونه همین الان به من کمک کنه
دوست عزيز اين فرومها براي همين ساخته شده
سوالتون رو بفرماييد

koli
11-07-2006, 22:45
امکانش هست که با کاربر ريشه وارد محيط گرافيکي Knoppix شويم؟
براي ديدن فايلهايي که در درايوهاي Fat به فارسي نامگذاري شدن، چه توصيه اي ميکنيد؟
متشکرم

m a j r i x
12-07-2006, 00:30
در موقعlive شما نمیتونید با root لاگین کنید ولی نصب روی هارد معلومه که امکانش هست
ولی موقعیکه شما up هستید میتونید از طریق
K menu / knoppix / root shell
دستوراتون با کاربر ریشه بزنید
در مورد دیدن فیلهای fat فارسی در موقع نصب روی هارد شما باید کرنل رو برای unicode و utf-8 کامپایل کنید
راستی کولی جان خیلی کم سر میزنی
موفق باشی

lord-kianoosh
15-07-2006, 23:44
سلام دوستان
من یه سوال کلی داشتم:
از بین لینوکس نسخه فدورا کور و زوزه کدومش بهتره؟چرا؟ و اینکه هر کدومشو برای چه کاری استفاده می کنن...

m a j r i x
16-07-2006, 07:23
سلام
بنظر من برای شروع شما با همین ناپیکس شروع کن بعد برای نصب روی هارد یک فکری میکنیم

koli
14-08-2006, 21:35
در موقعlive شما نمیتونید با root لاگین کنید ولی نصب روی هارد معلومه که امکانش هست
ولی موقعیکه شما up هستید میتونید از طریق
K menu / knoppix / root shell
دستوراتون با کاربر ریشه بزنید
در مورد دیدن فیلهای fat فارسی در موقع نصب روی هارد شما باید کرنل رو برای unicode و utf-8 کامپایل کنید
راستی کولی جان خیلی کم سر میزنی
موفق باشی

m a j r i x عزيز سلام، از جوابت متشکرم. مشکلم با نديدن فايلها و پوشه هاي به فارسي نامگذاري شده کماکان هست و نميدونم که با نسخه هاي لايو چطور ميشه از پسش براومد. مشکلي که با پارتيشن مژيک براي هاردم اتفاق افتاد، دليل اين سوال هست. ويندوز به هيچ عنوان نصب نميشه و از بين ديسکهاي زنده هم فقط کناپيکس هست که بي هيچ مشکلي و براحتي بالا مياد و درايوها رو نشون ميده. اما فايلها و پوشه هاي به فارسي نامگذاري شده را نه... . تعجب ميکنم که چرا فايلها رو نشون نميده حالا با هر کارکتري و هر encoding... با ابونتو و پارسيکس هم که به سختي بوت ميشن، دسترسي به درايوها ممکن نيست. با Qtparted هم با پيغام خطا مواجه ميشم. براي گرفتن نسخه ي پشتيبان هم که تا فايل‌هاي فارسي نباشند، کاري نميشه کرد القصه عجيب وضعيتي است.
کم سر زدن اخيرم علتش اينه و اما بيشتر ميام و ميخونم و استفاده ميبرم دوست من.
باز هم متشکرم
کولي :biggrin:

rootnt
14-08-2006, 21:57
سلام
می بخشید من در جریان نبودم
کولی جان شما در چه محیط و چه سیستم عاملی پوشه هاتون رو فارسی کردید؟

koli
15-08-2006, 01:33
شرح‌حال:
PC دو هارد دارد: یکی Quantum 8Gig و دیگری Maxtor 40Gig . بعد از حذف آخرین درایو Maxtor، تنها پارتیشن کوانتوم را با حدود 6 گیگابایت اطلاعات و با Partition Magic 8.0 همانجا کپی کردم. اینکار برای رها کردن هارد کمتر برای نصب دوباره‌ی ابونتو انجام شد.(کاری بیهوده و بغایت اضافی!! روی همان Maxtor که بود، چکارش داشتی؟)
حالا نه همان ویندوز بالا می‌آید و نه هیچ نرم‌افزار مدیریت هارددیسکی Maxtor را می‌شناسد. (حتی Qt-parted) نصب مجدد ایکس‌پی هم ممکن نیست!: بعداز نمایش اولین خط فرمان، کل سیستم در کما فرو می‌رود و ساعت‌ها همان‌طور می‌ماند. با ابونتو به زحمت و با پارسیکس اصلاً بالا نمی‌آید و فقط Knoppix 5.0 براحتی بوت می‌شود و از همه مهم‌تر این‌که درایوهای Maxtor را بی هیچ مشکلی نمایش می‌دهد.
تصمیم گرفتم که اطلاعات را بروی هارد دیسک سومی منتقل کنم و آنرا برای انتقال یک نسخه از اطلاعات به روی سی‌دی، بروی سیستم دیگری که رایتر دارد نصب کنم. اما مشکل اینجاست: کلی از فایل‌ها و پوشه‌ها به فارسی نام‌گذاری شده و کناپیکس هیچ‌کدام را نشان نمی‌دهد. فقط (حدس می‌زنم) کاراکترهای ANSI است که نمایش داده می‌شود.
لطفاً بگویید:
1- چه‌‌کار کنم که از همان ابتدا با مجوز مدیر سیستم به محیط کناپیکس وارد شوم؟(برای حل یک‌باره محدودیت مجوزها)
2- تمام فایل‌ها و پوشه‌ها را که به فارسی نام‌گـُذاری شده‌اند، در کناپيکس، ببینم؟
3- و نیز هر راهنمایی دیگری که لازم می‌دانید؟

بسیار متشکرم دوست من!
------------------------------------
این فایل ‌fstab است با هارد جدید و نیز همان Maxtor بر بادرفته:

/proc /proc proc defaults 0 0
/sys /sys sysfs noauto 0 0
/dev/pts /dev/pts devpts mode=0622 0 0
/dev/fd0 /media/fd0 auto user,noauto,exec,umask=000 0 0
/dev/cdrom /media/cdrom auto user,noauto,exec,ro 0 0
/dev/hdd /media/hdd auto users,noauto,exec,ro 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda1 /media/hda1 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda5 /media/hda5 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb1 /media/hdb1 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb5 /media/hdb5 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb6 /media/hdb6 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb7 /media/hdb7 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb8 /media/hdb8 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb9 /media/hdb9 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,gid=knoppix 0 0

و این یکی پس از اعمال تغییرات (افزودن iocharset=utf8):

/proc /proc proc defaults 0 0
/sys /sys sysfs noauto 0 0
/dev/pts /dev/pts devpts mode=0622 0 0
/dev/fd0 /media/fd0 auto user,noauto,exec,umask=000 0 0
/dev/cdrom /media/cdrom auto user,noauto,exec,ro 0 0
/dev/hdd /media/hdd auto users,noauto,exec,ro 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda1 /media/hda1 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,gid=knoppi x 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hda5 /media/hda5 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb1 /media/hdb1 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,iocharset=utf8,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb5 /media/hdb5 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,iocharset= utf8,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb6 /media/hdb6 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,iocharset= utf8,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb7 /media/hdb7 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,iocharset= utf8,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb8 /media/hdb8 ntfs noauto,users,exec,umask=000,uid=knoppix,iocharset= utf8,gid=knoppix 0 0
# Added by KNOPPIX
/dev/hdb9 /media/hdb9 vfat noauto,users,exec,umask=000,shortname=winnt,uid=kn oppix,iocharset=utf8,gid=knoppix 0 0

----------------------------------
و نیز در همان کناپیکس در مسیر media:/ به 62 آیتم برمی‌خورم که گویا ناشی از همین بهم‌ریختگی هارد است:

media:/
62 Items

media:/hdb8
media:/hdb12
media:/hdb16
media:/hdb20
media:/hdb24
media:/hdb28
media:/hdb32
media:/hdb36
media:/hdb40
media:/hdb44
media:/hdb48
media:/hdb52
media:/hdb56
media:/hdb60
file:///media/hdb1
media:/hda1
media:/hdb7
media:/hdb11
media:/hdb15
media:/hdb19
media:/hdb23
media:/hdb27
media:/hdb31
media:/hdb35
media:/hdb39
media:/hdb43
media:/hdb47
media:/hdb51
media:/hdb55
media:/hdb59
media:/hdb63
media:/hdb5
media:/hdb6
media:/hdb10
media:/hdb14
media:/hdb18
media:/hdb22
media:/hdb26
media:/hdb30
media:/hdb34
media:/hdb38
media:/hdb42
media:/hdb46
media:/hdb50
media:/hdb54
media:/hdb58
media:/hdb62
file:///media/hda5
file:///media/hdb9
media:/hdb13
media:/hdb17
media:/hdb21
media:/hdb25
media:/hdb29
media:/hdb33
media:/hdb37
media:/hdb41
media:/hdb45
media:/hdb49
media:/hdb53
media:/hdb57
media:/hdb61
متشکرم

rootnt
15-08-2006, 08:39
سلام
برای وارد شدن به محیط گرافیکی با root کافیه موقع بوت کردن از پارامتر knoppix 2 استفاده کنید تا بصورت text mod بالا بیاد بعدش می تونید دستورات زیر رو بکار ببرید:
su
startx
کولی جان
من در ویندوز و در یک پارتیشن fat32یه دایرکتوری و یکسری فایل با نام فارسی ساختم
بعد با cd زنده ناپیکس سیستم رو بوت کردم و داخلش شدم
اون دایرکتوری که ایجاد کرده بودم نمایش داده می شد
فقط به دلیل نداشتن فونت مربوط به خودش در ناپیکس | لایو اسم اون بصورت چند علامت سوال دیده می شه )???(
و همچنین به دلیل لایو بودن اجازه تغییر در آن دایرکتوری را در همان پارتیشن (fat32) بهم نمی داد
ولی به راحتی تونستم اون دایرکتوری رو در /home کپی کنم و نامشو تغییر بدم
در کل می شد اونو کپی کرد و هیچ مشکلی نداشت
در توزیع هایی که بر روی سیستم خودم نصب هستش (gentoo,parsix) هیچ مشکلی نبود و چون فونت مربوطه هم وجود داره نام فایل هم بدرستی نمایش داده می شه و چون live هم نیست اجازه تغییر در آن پوشه در همان پارتیشن fat32 هم وجود داشت؟!؟!؟!؟!؟!؟!
با این تفاسیر اگر هنوز هم مشکلی باشه من فکر می کنم مشکل سخت افزاری باشه (مثلا هاردهه مشکل داشته باشه)
یا یه مشکل دیگه که بدین صورت تشخیصش برای من امکان پذیر نیست
پیشنهاد من اینه که
بهترین روش استفاده از همون ویندوزیه که باهاش پوشه هاتون رو بصورت فارسی نامگذاری کردید
مثلا از یه دیسک سخت دیگه استفاده کنید و روش همون ویندوز رو نصب کنید و بعد این دیسک سخت مربوطه رو به سیستم اضافه کنید ببینید آیا مشکل حل میشه یا نه
یا اگر امکانش نیست می تونید از یکی از دوستان ویندوز کار خود کمک بگیرید
بدین صورت که هارد دیسک خودتون رو پیش ایشان ببرید و به سیستمشون اضافه کنید ببینید در ویندوز ایشون به درستی نمایش داده می شه یا نه
هر چی به ذهنم رسید تایپ کردم :)
انشاالله مشکلتون حل بشه

koli
15-08-2006, 12:39
از توضيحاتتان متشکرم اما:
1) نه ويندوز نصب ميشه(همانطور که نوشتم) و نه با ويندوز و نه هيچ برنامه تحت dos ميشه به درايوها دسترسي داشت.
2) در کناپيکس به فايلها و پوشه هايي که به انگليسي نامگذاري شده اند بي هيچ مشکلي ميتوان دسترسي داشت اما (همانطور که توضيح دادم)فايلها و پوشه هاي به فارسي نامگذاري شده اصلا ديده نميشوند

rootnt
15-08-2006, 19:47
همونطور که گفتم من امتحان کردم
با ناپیکس هیچ مشکلی نداشت و دیده هم می شه
حالا دیگه نمی دونم چرا ..!؟!؟
یعنی حتی روی یک هارد دیگر (سالم) هم ویندوز نصب نمی شه؟
خوب اگر اینطور باشه که مشکل از یه جای دیگر سیستمتونه
به نظر من ساده ترین راه همونه که گفتم
هارد رو ببرید پیش یکی از دوستانتون که از این ویندوز های فارسی روی سیستمش نصبه و ...

H A M A S
21-09-2006, 05:21
من شنیدم همین نسخه ناپیکس که لایو سی دی است نصب میشه لطفا بگید چه جوری(فقط نصب نه ایمیج و..)

m a j r i x
21-09-2006, 21:47
سلام
FLOWER CITY عزیز بهتر از صفحه اول تاپیک تا آخر یک نگاهی بیندازی نمونه سوال شما هست
دستور knoppix-installer اجرا کن

H A M A S
22-09-2006, 04:51
سلام
میشه مراحل نصبش رو توضیح بدین اگه وجود داره آدرس رو بی زحمت بدین

m a j r i x
23-09-2006, 01:15
وقتی که گوگل هست
knoppix install hard disk ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

H A M A S
23-09-2006, 05:20
ممنون آقای مدیر انجمن : :biggrin:

nemanaldin
27-12-2006, 23:05
سلام
من فرمان su و knoppix-installer رو می زنم ولی بعدش چند خط با این مضامین میان اصلا تمومی ندارن
sr/sbin/knoppix-istaller: line 56: /usr/share/knoppix-installer/moudels/00-dialog.bm: input/output error
خطهای زیادی مثل این میاد که تفاوتشون فقط تو اون نوشتهdialog هستش و حتی شماره 56 اصلا تغییر نمیکنه
یه چیز دیگه که هست اینه که من قبلا با نوپیکس به صورت لایو مشکلی نداشتم و راحت بوت می شد و سرعتش هم عالی بود ولی حا لا که یه پردازشگر amd 64 athlon 3000+ رو سیسم گزاشتم سرعتش خیلی کم شده و برای اینکه پنل سیستم همون اول لود بشه خیلی وقت می گیره ویا بعد از اینکه لود شده مثلا ترمینال رو که میزنم باید چند دقیقه ای صبر کنم تا بیاد
ممنون میشم اگه کمک کنید

arkadas
06-01-2007, 00:45
نسخه 5.1.1 ناپیکس هم بیرون داده شد که بروز رسانی شده!
لینک دانلود سی دی:

لینک دانلود دی وی دی:

nemanaldin
07-01-2007, 22:26
سلام
من فرمان su و knoppix-installer رو می زنم ولی بعدش چند خط با این مضامین میان اصلا تمومی ندارن
sr/sbin/knoppix-istaller: line 56: /usr/share/knoppix-installer/moudels/00-dialog.bm: input/output error
خطهای زیادی مثل این میاد که تفاوتشون فقط تو اون نوشتهdialog هستش و حتی شماره 56 اصلا تغییر نمیکنه
یه چیز دیگه که هست اینه که من قبلا با نوپیکس به صورت لایو مشکلی نداشتم و راحت بوت می شد و سرعتش هم عالی بود ولی حا لا که یه پردازشگر amd 64 athlon 3000+ رو سیسم گزاشتم سرعتش خیلی کم شده و برای اینکه پنل سیستم همون اول لود بشه خیلی وقت می گیره ویا بعد از اینکه لود شده مثلا ترمینال رو که میزنم باید چند دقیقه ای صبر کنم تا بیاد
ممنون میشم اگه کمک کنید
کسی نیست جواب ما رو بده!!!

m a j r i x
09-01-2007, 07:24
سلام
درباره نصب نشدن ناپیکس چون Cpu شما ۶۴بیتی هست به این مشکل برخوردید چون ناپیکس برای سیستمهای ۳۲ بیتی ساخته شده

nemanaldin
09-01-2007, 12:51
سلام
درباره نصب نشدن ناپیکس چون Cpu شما ۶۴بیتی هست به این مشکل برخوردید چون ناپیکس برای سیستمهای ۳۲ بیتی ساخته شده
سلام ممنون
کنوپپیکس نسخه 64 بیتی نداره
با تشکر

rootnt
09-01-2007, 23:13
بله ناپيكس يه خورده با توزيع هاي ديگه فرق داره
نسخه 64 بيتي هم داره
مثلاً amd64‌ اون رو فقط در cpu هاي amd مي تونيد نصب كنيد

rootnt
14-01-2007, 10:22
سلام
الان که فکرشو می کنم
با اینکه چیزی که در پست قبلیم گفتم درسته ولی خودم هم cpu ۶۴ بیتی دارم ولی ناپیکس ۳۲بیتی روش درست کار می کنه
تفاوتش اینه که مال من intel هستش

Bayazee
14-01-2007, 13:43
سلام
توزیع منم 64 بیتی هست .
بصورت زنده استفاده کردم ولی تو نصب مشکل داشتم ! فکر می کنم از دیودیش بود ! اما مشکل های عجیب قرییبی می داد ! احتمالش هست که یک همچین چیزی باشه و 32 بیتی با 64 بیتی به مشکل بر بخوره !

m a j r i x
15-01-2007, 06:59
سلام
بیس ساخته شده در ناپیکس i486 هست

nemanaldin
16-01-2007, 23:22
سلام من من همین سی دی رو رو سیستمی که cpu amd sempron +3000 داشت امتحان کردم هم روان اجرا می شد هم فرمان knoppix-installer تو اون کار میکرد
یه سوال داشتم من که سی پیوم amd 64 athlon +3000 هست از نسخه های 64 بیتی استفاده کنم مثلا همین اوبونتو با 32 بیتیش هیچ مشکلی نداره ولی با این حال از 64 بیتی استفاده کنم؟
باتشکر

m a j r i x
16-01-2007, 23:39
سلام
شما میتونی هر توزیع دلخواه که ۶۴ بیتی هست بگیرید و برروی سیستم نصب کنید تا از تمام قابلیت cpu استفاده کنید

root professional
04-02-2007, 15:53
دوستان بنده x64 دارم و knoppix 5.0 هم با PnpBios روشن روي سيستم من نمي آيد و با خاموش بودن اين سيستم كارت صدا و مودم به هيچ وجه شناخته نمي شود همچنين اگر uDev رو دستي روشن نكنم USB هم ندارم. اگر ممكن است يه نسخه x64 معرفي كنيد.

m a j r i x
04-02-2007, 21:13
شاید این امید شما بعد از عرضه Debian 4.0 محقق بشه چون x64 بیس استاندارد دبیان میشه

root professional
05-02-2007, 17:51
آخه majrix جان KDE كه نشد ناپيكس خدايي ناپيكس يه چيز ديگه است. ناپيكس 5.3 مثل اينكه ساپورت مي كنه ولي آلمانيها هيچي نوفهمن.

FreeMagic
07-02-2007, 03:35
کسی میدونه اخرین نسخه ناپیکس رو ار کجا میتونم بخرم ؟ (خرید اینترنتی)

m a j r i x
07-02-2007, 21:45

D@MUN
07-02-2007, 22:59
آقا یه سوال :
توزیع یعنی چی ؟
نخندیدا

Aminzikzak
07-02-2007, 23:37
سلام ...
یه سوال ...
1- اصلاً میشه رو ناپیکس در حالت لایو فایل نصب کرد تویه هارد ... بعدش اجراش کرد ؟
2- پسورد knoppix 5.0 رو میخوام در هنگام نصب.

نوکر همتون.

ویرایش مدیر: دوست عزیز برای هر موضوعی که یه تاپیک جداگانه باز نمی کنند
اون تاپیک به اینجا منتقل شد

FreeMagic
08-02-2007, 03:36
فکر میکنم منظور از توزیع همون نسخه بوده باشه
در ضمن majrix جان این نوع خرید پستی نمی خوام
اونی رو میخوام که میارن دم خونه اونوقت پولشو حساب می کنیم

rootnt
08-02-2007, 08:20
آقا یه سوال :
توزیع یعنی چی ؟
نخندیدا

یعنی distribution

سلام ...
یه سوال ...
1- اصلاً میشه رو ناپیکس در حالت لایو فایل نصب کرد تویه هارد ... بعدش اجراش کرد ؟
2- پسورد knoppix 5.0 رو میخوام در هنگام نصب.

نوکر همتون.

ویرایش مدیر: دوست عزیز برای هر موضوعی که یه تاپیک جداگانه باز نمی کنند
اون تاپیک به اینجا منتقل شد

۱- بله می شه
ولی زیاد امتحان نکردم که ببینم روی هارد نصب می کنه یا روی رم
۲- پسورد نداره
فقط su رو در konsole وارد کنید

D@MUN
08-02-2007, 19:11
من الان دارم Knoppix 5.1.1 2007 رو دانلود میکنم
امیدوارم بدرد بخوره...
از نظر شما چه ویژگیهایی داره ؟

Aminzikzak
09-02-2007, 01:34
من الان دارم Knoppix 5.1.1 2007 رو دانلود میکنم
امیدوارم بدرد بخوره...
از نظر شما چه ویژگیهایی داره ؟

من الان دارم ازش استفاده میکنم همین که مشکلش با ntfs حل شده (نوشتن روی ntfs) خودش یه مزیته نصبت به ورژنهای قبلیش

D@MUN
09-02-2007, 11:08
salam . man alan ba knoppix tooye injam joone madaretoon begid chetor farsisho dorost konam . darzemn filaye exe ro chchtori ejra konam .yahoo messengeer ro ham chetorejra konam

rootnt
09-02-2007, 13:53
salam . man alan ba knoppix tooye injam joone madaretoon begid chetor farsisho dorost konam . darzemn filaye exe ro chchtori ejra konam .yahoo messengeer ro ham chetorejra konam

سلام
در کنسول kcontrol رو اجرا کنید و در قسمت آخر یه برنامه داره که می تونید با هاش فونت نصب کنید و در قسمت language هم می تونید تنظیمات مربوط به زبان رو انجام بدید
در لینوکس فایلهای exe اجرا نمی شه مگر اینکه با wine که معمولا روی این توزیع نصبه اجرا کنید که اون هم مشکلات خاص خودش رو داره

من الان دارم ازش استفاده میکنم همین که مشکلش با ntfs حل شده (نوشتن روی ntfs) خودش یه مزیته نصبت به ورژنهای قبلیش
قبلا هم مشکلی نداشت
در ورژن های قبلی (ورژنهای اخیر که از کرنلی استفاده کرده که نوشتن در ntfs رو ساپورت می کنه )با این قضیه مشکلی نداشت
اگر نمی تونستید این کار رو انجام بدید بخاطر اینه که اجازه نداشتید

D@MUN
09-02-2007, 14:05
از توضیحاتتنون ممنونم
اول اینکه konsole کجاست ؟
دوما اینکه چطور باید وارد یاهو مسنجر شد ؟ آیا نسخه مخصوص ناپیکس داره؟

root professional
09-02-2007, 23:43
ناپيكس لايو از رم به عنوان حافظه استفاده مي كند ولي اگر پارتيشني داريد كه فرمت لينوكس داره (مهم نيست چه لينوكسي) مي توانيد در konsole از فرمان هاي زير براي نصب برنامه در آن استفاده كنيد:
mount /dev/[DRIVE] /media/[Drive]
chroot /media/[Drive]
بايد دقت كنيد بعد از وارد شدن به روت در آن درايو نبايد konsole را ببنديد وگرنه از اول.
براي اجراي برنامه هم اگر نياز به روت داشته باشيد بايد از دستورات فوق استفاده كنيد وگرنه با روت لايو نمي شود كاري كرد.

D@MUN
10-02-2007, 13:49
آقا ما تازه کاریم از پایه شروع کن

root professional
10-02-2007, 14:06
اگر كلا نصب كردن بلد نيستيد بايد بگم در لينوكس كلا كار سختيه براي همين لينوكس خودش همه چيز داره اما كلا به صورت زيره:
- با root يعني User root وارد هر نوع شل(Shell) دلخواه مي شويد با دستور cd به قسمت فايلهاي برنامه مي رويد.
- configure/. را مي نويسيد
- make
- make install
البته گفتم براي بسياري از برنامه ها فرق داره معمولا اگر فرق داشته باشه در فايلي به نام INSTALL در همان پوشه راهنماي نصب پيدا مي شه.
با روت آمدن را هم كه بالا توضيح دادم.

D@MUN
26-03-2007, 10:55
به نظر شما سرعت بوت در ناپیکس یکمقدار پایین نیست ؟

m a j r i x
29-03-2007, 16:38
تقریبا پائین هست ولی شما مقدار برنامه لود شده در رم هم در نظر بگیر

m a j r i x
10-06-2007, 11:13
سلام
خب دوستان پیرامون نظرسنجی که درباره جایگزینی تاپیک ناپیکس بجای پارسیکس از امروز این تغییر اعمال میشه

m a j r i x
13-06-2007, 00:15
اگر به پارسیکس علاقه‌مند هستید، لطفا بر روی این سایت: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به پارسیکس رای دهید و آنرا به Stack خود اضافه کنید! برای کمک به Promotion و معرفی بیشتر پارسیکس. مرسی
=================
نمیشه به حرف آلن نه گفت
لطفا رای بدید

kasra_k
25-07-2007, 18:00
می خواستم بدونم چه شکلی فایل های Rar در لینوکس باز کنم!

sudotux
25-07-2007, 19:11
می خواستم بدونم چه شکلی فایل های Rar در لینوکس باز کنم!

من winrar رو با wine ( شبیه ساز برنامه های ویندوز در لینوکس ) نصب کردم و هیچ مشکلی هم ندارم . نصبش هم خیلی راحته . اول wine رو نصب کن . بعد روی فایل نصب winrar.exe کلیک راست کنی یه گزینه هست به اسم open with wine . بعد به راحتی نصبش کن .

m a j r i x
25-07-2007, 22:58
چرا با wine شل باز کنیددستور زیر بزنید
sudo apt-get install unrar

vahid_d
20-11-2007, 22:31
میشه بدونم علت تغییر نام تاپیک چیه؟ چون پارسیکس بر پایه دبیان هستش ونه ناپیکس!!!

m a j r i x
21-11-2007, 23:03
میشه بدونم علت تغییر نام تاپیک چیه؟ چون پارسیکس بر پایه دبیان هستش ونه ناپیکس!!
یعنی شما فکر میکنی ما بدون علت اینکارو کردیم ؟ !

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

vahid_d
23-11-2007, 10:39
خب شما علتش رو بگید که همه بدونن. اگه یه تاپیک جدید براش میزدید بهتر نبود تا اینکه یه تاپیک قدیمی رو تغییر نام بدید؟ چون ارزش این توزیع خوش ساخت ایرانی به اندازه ای هست که بشه براش یه تاپیک اختصاصی ساخت

dostajn
23-11-2007, 16:02
با سلام
می خواستم برای حلمشکل ntfs در پارسیکس بسته مناسب رو دانلود کنم . میخواستم بدانم پارسیکس برمبنای دیبانه یا چیز دیگه ؟

rootnt
23-11-2007, 17:52
با سلام
می خواستم برای حلمشکل ntfs در پارسیکس بسته مناسب رو دانلود کنم . میخواستم بدانم پارسیکس برمبنای دیبانه یا چیز دیگه ؟

بله بر مبنای دبیان هستش
با ntfs اصلا مشکلی نداره

dostajn
24-11-2007, 15:39
بله بر مبنای دبیان هستش
با ntfs اصلا مشکلی نداره

با سلام
آره موقعی که به صورت زنده بود نشناخت اما وقتی نصب کردم بعضی رو شناخت در حین نصب 5 درایو و یه فضای آزاد خوند که 5 و فضا آزاد رو به اون دادم از 4 تا باقیمونده تنها فکر کنم یکی رو خوند که مربوط به درایو ویندوز بود. نمی دونم چکار کنم. در ضمن فلاپی رو هم نمی خونه

sudotux
17-12-2007, 18:59
Parsix GNU/Linux 1.0r0 ( Ramon ) - Test 1

نخستین نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.0r0 موسوم به Ramon منتشر شد. این نسخه حاوی تعداد زیادی بهینه سازی و قابلیت جدید است که با جدیدترین فناوری‌های بازمتن ترکیب شده و در اختیار شما قرار داده شده است. مهمترین ویژگی‌های این نسخه عبارتند از: سیستم زنده بهینه سازی شده با اسکریپت‌های جدید آغازین و پایانی، ساختار جدید، سیستم فشرده سازی جدید SquashFS+LZMA، هسته جدید 2.6.23.1 به همراه وصله‌های CFS، CK، TuxOnIce، Iwlwifi و... میزکار GNOME 2.20.2 مخصوص پارسیکس، تعداد زیادی بسته به‌روز شده مانند OpenOffice.org 2.2.1، GNU Iceweasel 2.0.0.8 ، GIMP 2.4.1، glibc 2.7، Pidgin 2.2.2، Exaile 0.2.10 و... تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن Debian testing به تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۰۷ هماهنگ شده‌اند، ابزار جدید تنظیمات X.Org منتقل شده از اوبونتو و ظاهر جدید و جذاب مشکی رنگ و... این نسخه آزمایشی به خوبی تست شده و اشکال بحرانی در آن وجود ندارد، با این حال ما به کمک جامعه کاربران برای آزمایش بخش‌هایی مانند هسته، شناسایی سخت‌افزارهای مختلف، میزکار GNOME، سیستم شناسایی سایر سیستم‌عامل‌های نصب شده بر روی برنامه نصب و بسته‌های نرم‌افزاری نصب شده، نیاز داریم.

اطلاعات دقیق تر درباره این نسخه :

تصاویری از این نسخه :

دانلود نسخه آزمایشی :

منبع خبر : Technotux.org

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Roadmap

Ramon 1.0r0-TEST-1 December 14, 2007
- ---------------------------------------------------------------------
1) Finalized live system structure
2) GNOME 2.20.2

Ramon 1.0r0-TEST-2 December 28, 2007
1) Finalized package list
2) Finalized kernel
3) Finalized artwork (Theme, background etc,)
4) Reported bugs to be fixed

Ramon 1.0r0-TEST-3 January 11, 2008
1) GNOME 2.20.3 to be included
2) Documentation to be updated
3) Reported bugs to be fixed

Ramon 1.0r0-FINAL January 18, 2008
1) Reported bugs to be fixed

Ramon would be the first release of the project, being built using the
Parsix build server. Ramon 1.0r0 will be followed with two bug fix
releases: r1 and r2 if needed

Ceramic
24-12-2007, 09:19
سلام اساتید

من پارسیکس ورژن 0.9.1 رو نصب کردم ( از روی Live CD ) اما در منوهای نصب احتمالا توی مسیر بوت لودر اشتباه کردم . نتیجه اش هم این شد که بعد از نصب پارسیکس ، وقتی ری استارت می کردم دیگه ویندوز رو نمی دیدم و مستقیم وارد پارسیکس می شدم .

ناچار با سی دی ویندوز ریپیر کردم که در نتیجه این بار بوت پارسیکس پرید و حالا وقتی سیستم ری استارت میشه ، دیگه پارسیکس رو نمی بینم و مستقیم وارد ویندوز میشم .

اینم بگم که پیش از نصب پارسیکس ، یه پارتیشن 20 گیگی رو پاک کردم و با فرمت ext3 آماده و به سه قسمت تقسیم کرده بودم . 10 گیگ برای نصب پارسیکس ، 2 گیگ برای Swap و 7 گیگ برای اطلاعات . همه ی کارها هم درست انجام شد و پارسیکس هم دقیقا روی همون پارتیشن 10 گیگی نصب شد ..... اما این بوت لودر کار رو خراب کرد ( ظاهرا ً )

ضمنا این رو هم بگم که توی محیط پارسیکس فولدر هایی رو که توی بقیه ی پارتیشن ها نام گذاری فارسی داشت ، یا فایلهای اکسل و وُرد رو که اسمشون فارسی بود نمی دیدم و فقط فایل های با نام لاتین دیده می شد . کسی دلیلش رو میدونه ؟

پیشاپیش از راهنمایی های اساتید کمال تشکر و قدردانی به عمل می آید :31:

sudotux
24-12-2007, 09:38
سلام اساتید

من پارسیکس ورژن 0.9.1 رو نصب کردم ( از روی Live CD ) اما در منوهای نصب احتمالا توی مسیر بوت لودر اشتباه کردم . نتیجه اش هم این شد که بعد از نصب پارسیکس ، وقتی ری استارت می کردم دیگه ویندوز رو نمی دیدم و مستقیم وارد پارسیکس می شدم .

ناچار با سی دی ویندوز ریپیر کردم که در نتیجه این بار بوت پارسیکس پرید و حالا وقتی سیستم ری استارت میشه ، دیگه پارسیکس رو نمی بینم و مستقیم وارد ویندوز میشم .

اینم بگم که پیش از نصب پارسیکس ، یه پارتیشن 20 گیگی رو پاک کردم و با فرمت ext3 آماده و به سه قسمت تقسیم کرده بودم . 10 گیگ برای نصب پارسیکس ، 2 گیگ برای Swap و 7 گیگ برای اطلاعات . همه ی کارها هم درست انجام شد و پارسیکس هم دقیقا روی همون پارتیشن 10 گیگی نصب شد ..... اما این بوت لودر کار رو خراب کرد ( ظاهرا ً )

ضمنا این رو هم بگم که توی محیط پارسیکس فولدر هایی رو که توی بقیه ی پارتیشن ها نام گذاری فارسی داشت ، یا فایلهای اکسل و وُرد رو که اسمشون فارسی بود نمی دیدم و فقط فایل های با نام لاتین دیده می شد . کسی دلیلش رو میدونه ؟

پیشاپیش از راهنمایی های اساتید کمال تشکر و قدردانی به عمل می آید :31:

برای اینکه بوت لودر پارسیکس برگرده باید گراب ( Grub ) رو دوباره نصب کنید که در لینک زیر توضیح دادم :

Ceramic
24-12-2007, 10:05
برای اینکه بوت لودر پارسیکس برگرده باید گراب ( Grub ) رو دوباره نصب کنید که در لینک زیر توضیح دادم :

ممنون استاد .

در باره ی اون مشکل دیده نشدن فایل ها و فولدرهایی که نامگذاری فارسی شده ان ، نظری ندارین ؟

Ceramic
25-12-2007, 08:51
اساتید گرامی پارسیکس

بعد از نصب نسخه ی 0.90r1 فایل ها و فولدرهایی که در پارتیشن های fat32 نامگذاری فارسی شده اند ، دیده می شوند اما در پارتیشن های ntfs ، فولدرها و فایل هایی که نام فارسی دارند ، به هیچ وجه مشاهده نمی شوند . آیا این مشکل مربوط به فرمت پارتیشن است ؟

rootnt
26-12-2007, 22:11
فایل etc/fstab/ رو ویرایش کنید
در قسمت options خطی که معرف پارتیشن مورد نظرتون هستش این گزینه رو اظافه کنید
nls=utf8

sudotux
01-01-2008, 15:16
Parsix GNU/Linux 1.0r0 ( Ramon ) - Test 2

منتشر شد

دومین نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.0r0 موسوم به Ramon منتشر شد. مهمترین تغییرات نسبت به نسخه آزمایشی ۱: ارتقاء هسته به نسخه 2.6.23.9، رفع اشکالات گزارش شده (شماره‌های ۵۹، ۶۰ و ۶۱)، به روز رسانی بسته parsix-graphics و... Parsix Ramon حاوی تعداد زیادی بهینه سازی و قابلیت جدید است که با جدیدترین فناوری‌های بازمتن ترکیب شده و در اختیار شما قرار داده شده است. مهمترین ویژگی‌های این نسخه عبارتند از: سیستم زنده بهینه سازی شده با اسکریپت‌های جدید آغازین و پایانی، ساختار جدید، سیستم فشرده سازی جدید SquashFS+LZMA، هسته جدید 2.6.23.9 به همراه وصله‌های CFS v24، CK، TuxOnIce، Iwlwifi و... میزکار GNOME 2.20.2 مخصوص پارسیکس، تعداد زیادی بسته به‌روز شده مانند OpenOffice.org 2.2.1، GNU Iceweasel 2.0.0.8، GIMP 2.4.1، glibc 2.7، Pidgin 2.2.2، Exaile 0.2.10 و...، تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن Debian testing به تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۷ هماهنگ شده‌اند، ابزار جدید تنظیمات X.Org منتقل شده از اوبونتو و ظاهر جدید و جذاب مشکی رنگ و... این نسخه آزمایشی به خوبی تست شده و اشکال بحرانی در آن وجود ندارد، با این حال ما به کمک جامعه کاربران برای آزمایش بخش‌هایی مانند هسته، شناسایی سخت‌افزارهای مختلف، میزکار GNOME، سیستم شناسایی سایر سیستم‌عامل‌های نصب شده بر روی برنامه نصب و بسته‌های نرم‌افزاری نصب شده، نیاز داریم.

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره این نسخه به لینک زیر مراجعه کنید :

دانلود نسخه آزمایشی :

منبع خبر : Technotux.org

sudotux
13-01-2008, 12:33
Parsix GNU/Linux 1.0r0 ( Ramon ) - Test 3

منتشر شد

سومین نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.0r0 موسوم به Ramon منتشر شد. مهمترین تغییرات نسبت به نسخه آزمایشی ۲: میزکار GNOME 2.20.3، رفع اشکالات گزارش شده رفع تعدادی اشکال و تمیزکاری سیستم. Parsix Ramon حاوی تعداد زیادی بهینه سازی و قابلیت جدید است که با جدیدترین فناوری‌های بازمتن ترکیب شده و در اختیار شما قرار داده شده است. مهمترین ویژگی‌های این نسخه عبارتند از: سیستم زنده بهینه سازی شده با اسکریپت‌های جدید آغازین و پایانی، ساختار جدید، سیستم فشرده سازی جدید SquashFS+LZMA، هسته جدید 2.6.23.9 به همراه وصله‌های CFS v24، CK، TuxOnIce، Iwlwifi و... میزکار GNOME 2.20.3 مخصوص پارسیکس، تعداد زیادی بسته به‌روز شده مانند OpenOffice.org 2.2.1، GNU Iceweasel 2.0.0.11، GIMP 2.4.3، glibc 2.7، Pidgin 2.3.1، Exaile 0.2.10 و...، تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن Debian testing به تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۰۸ هماهنگ شده‌اند، ابزار جدید تنظیمات X.Org منتقل شده از اوبونتو و ظاهر جدید و جذاب مشکی رنگ و... این نسخه آزمایشی به خوبی تست شده و اشکال بحرانی در آن وجود ندارد، با این حال ما به کمک جامعه کاربران برای آزمایش بخش‌هایی مانند هسته، شناسایی سخت‌افزارهای مختلف، میزکار GNOME، سیستم شناسایی سایر سیستم‌عامل‌های نصب شده بر روی برنامه نصب و بسته‌های نرم‌افزاری نصب شده، نیاز داریم. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و دریافت این نسخه به لینک های زیر مراجعه کنید :

sudotux
25-01-2008, 15:34
Parsix GNU/Linux 1.0r0 موسوم به Ramon منتشر شد

با افتخار به اطلاع می‌رسانیم که نسخه نهایی Parsix GNU/Linux 1.0r0 موسوم به Ramon منتشر شد. Parsix Ramon حاوی تعداد زیادی بهینه سازی و قابلیت جدید است که با جدیدترین فناوری‌های بازمتن ترکیب شده و در اختیار شما قرار داده شده است. مهمترین ویژگی‌های این نسخه عبارتند از:

- سیستم زنده بهینه سازی شده با اسکریپت‌های جدید آغازین و پایانی
- ساختار جدید
- سیستم فشرده سازی جدید SquashFS+LZMA
- برنامه نصب به‌روز شده
- هسته جدید 2.6.23.14 به همراه وصله‌های CFS v24.1، CK، TuxOnIce 3.0-RC5، Iwlwifi و...
- میزکار GNOME 2.20.3
- تعداد زیادی بسته به‌روز شده مانند OpenOffice.org 2.2.1، GNU Iceweasel 2.0.0.11، GIMP 2.4.3، glibc 2.7، Pidgin 2.3.1، Exaile 0.2.10، xFarDic 0.10.3 و...

- تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن Debian testing به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۰۸ هماهنگ شده‌اند
- ابزار جدید تنظیمات X.Org منتقل شده از اوبونتو
- ظاهر جدید و جذاب مشکی رنگ و...

برای کسب اطلاعات دقیق تر به لینک زیر مراجعه کنید:

دانلود Parsix 1.0r0 Ramon

منبع : TechnoTux

Blossom
25-01-2008, 19:32
آقا یه سوال:
برای حمایت از سازندگان این پارسیکس هم که شده، می‌خوام از اوبونتو به پارسیکس سوویچ کنم. اگه این کار رو کنم اختلاف های این دوتا آزاردهنده نیست؟ تمام آموخته های من از اوبونتو هستش، آیا برای پارسیکس می‌تونم ازشون استفاده کنم؟

rootnt
25-01-2008, 19:59
آقا یه سوال:
برای حمایت از سازندگان این پارسیکس هم که شده، می‌خوام از اوبونتو به پارسیکس سوویچ کنم. اگه این کار رو کنم اختلاف های این دوتا آزاردهنده نیست؟ تمام آموخته های من از اوبونتو هستش، آیا برای پارسیکس می‌تونم ازشون استفاده کنم؟
بله تقریبا یکیه
این پارسیکس خیلی پیشرفت کرده
من چند ماهیه که دارم فقط پارسیکس کار می کنم
دیگه از اون ارور ها و کرشهای آزار دهنده اولیه خبری نیست
خیلی عالی شده
حالا برای حمایت نه - برای خودتون توصیه می کنم استفاده کنید
یک سری خوبی ها داره یک سری بدی ها
خودتون کار کنید بهتر دستتون میاد

sudotux
25-01-2008, 20:34
آقا یه سوال:

فرق خاصی نسبت به اوبونتو نداره ! در ضمن همانند اوبونتو مبتنی بر توزیع دبیان هست. منم تا ساعاتی دیگر به جمع کاربران پارسیکس ۱ برای اولین بار می پیوندم !

Ceramic
26-01-2008, 09:17
برای حمایت از پارسیکس ، نسخه ی 1 رو روی سیستم خونه نصب خواهیم کرد !! :31:

تفاوتش با نسخه ی 0.9.1r چقدره ؟

الان اون رو روی سیستم دارم ...... منطقی هست که فرمت کنم و اینو نصب کنم ؟

sudotux
26-01-2008, 13:45
برای حمایت از پارسیکس ، نسخه ی 1 رو روی سیستم خونه نصب خواهیم کرد !! :31:

تفاوتش با نسخه ی 0.9.1r چقدره ؟

الان اون رو روی سیستم دارم ...... منطقی هست که فرمت کنم و اینو نصب کنم ؟

تفاوتش خیلیه .......... هسته جدید , برنامه های جدید و .... پیشنهاد می کنم حتما نسخه جدید رو نصب کنید !

در ضمن به دوستان پیشنهاد می کنم فایل iso پارسیکس رو حتما با یک Thread یا Segment دانلود کنند تا بلایی که سر من اومد برای شما پیش نیاد ... من دیروز پارسیکس رو با ۲۰ تا thread دانلود کردم ولی md5 اشتباه بود و مجبور شدم دوباره و با ۱ Thread دانلود کنم !!! خوشبختانه ایندفعه درست دانلود شد .

Blossom
26-01-2008, 14:02
تفاوتش خیلیه .......... هسته جدید , برنامه های جدید و .... پیشنهاد می کنم حتما نسخه جدید رو نصب کنید !

در ضمن به دوستان پیشنهاد می کنم فایل iso پارسیکس رو حتما با یک Thread یا Segment دانلود کنند تا بلایی که سر من اومد برای شما پیش نیاد ... من دیروز پارسیکس رو با ۲۰ تا thread دانلود کردم ولی md5 اشتباه بود و مجبور شدم دوباره و با ۱ Thread دانلود کنم !!! خوشبختانه ایندفعه درست دانلود شد .

البته قرار بود من الان پارسیکس رو سیستمم باشه ولی وقتی بیدار شدم که iso رو رایت کنم، با کمال تعجب md5 نمی‌خوند! البته من مشکل شما رو نداشتم و فقط به خاطر پر شدن هاردم عملات دانلود متوقف شده بود! من که مدت ها منتظر این پارسیکس رامون (بر وزن رامین) بودم و تقریبا تا دو ساعت دیگه به کاربران پارسیکس می‌پیوندم.
من با wget دانلود می‌کنم و به نظرم هیچ فرقی نمی‌کنه که با یک Thread دانلود کنی یا چند تا. چون سرعت ما خیلی کمتر از سرعت سرور هستش. پس عملا محدودیت، سرعت اینتر نت ماست که اگه با چند Thread دانلود کنیم فقط سرعت خودمون رو بین Thread تقسیم کردیم که در واقع سرعت دانلودمون هیچ تغییری نکرده.

sudotux
27-01-2008, 17:42
۱۰ تصویر پس زمینه ( background ) زیبا برای پارسیکس :

Blossom
27-01-2008, 17:45
مرسی، زیبا هستن! اولین چراغ رو هم من روشن کردم!

Ceramic
28-01-2008, 08:19
من یک بار در مورد منوی انتخاب سیستم عامل مزاحم سروران شدم .

اما این بار مشکل جدیدی دارم .

پارسیکس من ( البته همان نسخه ی قدیمی تر چون هنوز نسخه ی جدید را نگرفته ام ) در هنگام نصب نتوانست پارتیشن ویندوز را مونت کند .

حالا فقط گزینه ی پارسیکس را دارم و وقتی سعی می کنم با استفاده از گراب گزینه ی بوت را تغییر بدهم ، پاسخی دریافت می کنم مبنی بر این که فرمت پارتیشن قابل شناسایی نیست .

چگونه می توانم این پارتیشن را مونت کنم ؟

چطور می توانم بوت ویندوز را برگردانم ؟

sudotux
28-01-2008, 12:26
من یک بار در مورد منوی انتخاب سیستم عامل مزاحم سروران شدم .

اما این بار مشکل جدیدی دارم .

پارسیکس من ( البته همان نسخه ی قدیمی تر چون هنوز نسخه ی جدید را نگرفته ام ) در هنگام نصب نتوانست پارتیشن ویندوز را مونت کند .

حالا فقط گزینه ی پارسیکس را دارم و وقتی سعی می کنم با استفاده از گراب گزینه ی بوت را تغییر بدهم ، پاسخی دریافت می کنم مبنی بر این که فرمت پارتیشن قابل شناسایی نیست .

چگونه می توانم این پارتیشن را مونت کنم ؟

چطور می توانم بوت ویندوز را برگردانم ؟

فایل مربوط به گراب رو باز کن :

خطوط زیر را به انتهای فایل اضافه کن :

برای اینکه متوجه بشی که به جای (hd0,0) چی باید بذاری دستور زیر رو اجرا کن :

به عنوان مثال اگر ویندوز را در پارتیشن /dev/sda3 نصب کردی باید (hd0,0) رو به (hd0,2) تغییر بدی !

راه دیگه اینه که گراب رو دوباره نصب کنی که در این مورد زیاد بحث شده و با جستجو میتونی پیدا کنی !

sudotux
29-01-2008, 02:05
برای کمک به Promotion و معرفی بیشتر پارسیکس به این گنو/لینوکس ایرانی رای دهید ! برای اینکار در سایت ohloh.net ثبت نام کرده و در آدرس زیر بروی Rate it و Stack it کلیک کنید.

Ceramic
30-01-2008, 16:48
فایل مربوط به گراب رو باز کن .......

ممنون ،

با کمک و راهنمایی شما مشکل حل شد .

حالا یه پرسش دیگه :

هیچ راهی هست که من بتونم پارسیکس خودم رو به این نسخه ی آخر ارتقا بدم ( البته از طریق سی دی ) ؟؟

چون نصب دوباره اش کلی برای من دردسر داره .

rootnt
31-01-2008, 21:24
یکی از تفاوتها نحوه آپدیت کردن اونه
همونطور که می دونید پارسیکس بر پایه دبیان تستینگ (لنی حاضر) هستش
خیلی از کاربرا که تازه می خوان از این توزیع استفاده کنند همینطوری معمولی سیستم رو آپگرید می کنند و اشتباها از مخازن دبیان تستینگ یا خیلی مواقع که من دیدم از مخازن دبیان سید آپدیت می کنند که این باعث ناپایدار شدن سیستم می شه
راه حلش استفاده از ... priority برای مخازن هستش -( حتی می تونید برای ورژنهای مختلف یک بسته هم اولویت قرار بدید)
برای این کار بهترین منبع man apt_preferences هستش
خودتون می تونید با خوندنش از همه چیزش سر در بیارید

Ceramic
01-02-2008, 12:59
ممنون از راهنمائیتون اما کوتاه تر نمی شد یه خلاصه بفرمایین که میتونم این کار رو انجام بدم یا نه ؟

Blossom
01-02-2008, 20:23
من هم رامونی شدم!
آقا چند تا سوال:
یکی این که من تو اوبونتو عادت کرده بودم به sudo ولی اینجا باید از su استفاده کنم. چطرو به همون شکل برگردونم؟ احتمالا تو یوزر ستتینگ باید دنبالش باشم.
دوم این که تو رامنو من چطور یه پارتیشن (که برای اوبونتو پارتیشن home بود) رو home کنم؟
سوم این فایر فاکسه که نیست! اما این iceweasel خیلی به اون شبیه هستش، می‌شه همون فایر فاکس رو هم نصب کرد ( به این می‌گن سوال الکی، خب بدیهیه که می‌شه!)

Ceramic
02-02-2008, 08:53
سلام به دوستان

من پارسیکس رامون رو نصب کردم و از همین جا به تیم نویسنده و شخص آقای باغومیان تبریک میگم چون یکی از بهترین نسخه هایی است که من تا به حال امتحان کردم ( حداقل از نظر سهولت کانفیگوریشن و شناخت سخت افزارها و یوزر فرندلی بودن ):11::11::11::11:

خوشبختانه این توزیع با سهولت هر چه تمام ؛ به شبکه جویند شد .... پرینتر رو خیلی راحت شناخت .... و مطمٔن هستم که با توجه به قابلیت های کرنل جدیدش میشه با تنظیمات های آتی امنیت و Privacy رو هم به حد کمال رسوند . ( در حال بررسی هستیم که در صورت امکان ؛ تعویض سیستم های عامل کلاینت ها رو با این توزیع در برنامه ی کار بگذاریم ) :10:

بسیار خوشحالم از این که نسخه ای به این خوبی توسط یک ایرانی و با همکاری گروهی از ایرانیان تهیه شده است . شاید فکر کنید که اغراق می کنم اما باید مراحل کانفیگ شدن یک پرینتر یا کارت شبکه رو در فدورا یا اوپن سوزه امتحان کرده باشید تا متوجه اختلاف این دو بشوید .:13:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما من چند تا پرسش فنی دارم ( با توجه به این که میخوام روی همین توزیع بمونم ) :

1. کیبرد فارسی من در تمام توزیع ها ؛ علامت ویرگول و همچنین حرف همزه ( البته با دندانه = مثل کلمه ی مسول ) رو نداره . به همین دلیل مثلا کلمه ای مثل مطمٔن رو باید به این شکل « مطمٔن » بنویسم که غلطه !!

2. چطور میتونم محیط رامون رو فارسی کنم ؟

3. و بحث شیرین کارت گرافیک هم ( که ATI هست ) همچنان به قوت خودش باقی است .

4. نصب فونت های جدید رو هم اگه یه لینک بدین ممنون میشم ( کار من با این FreeFarsi راه نمی افته و چاره ای جز نصب و استفاده از فونت های Non-Oss ندارم )

rootnt
02-02-2008, 19:26
ممنون ،

با کمک و راهنمایی شما مشکل حل شد .

حالا یه پرسش دیگه :

هیچ راهی هست که من بتونم پارسیکس خودم رو به این نسخه ی آخر ارتقا بدم ( البته از طریق سی دی ) ؟؟

چون نصب دوباره اش کلی برای من دردسر داره .

اگر منظورتون اینه که یه نسخه قدیمی تر داری و از توی اون می خوای آپدیت کنی نه
ولی می تونی با livecd پارسیکس بوت کنی و از اونجا آپدیت کنی- اینجا رو ببین:
file:///usr/share/doc/parsix/parsix-installation-guide-fa.html#updating

سلام به دوستان

من پارسیکس رامون رو نصب کردم و از همین جا به تیم نویسنده و شخص آقای باغومیان تبریک میگم چون یکی از بهترین نسخه هایی است که من تا به حال امتحان کردم ( حداقل از نظر سهولت کانفیگوریشن و شناخت سخت افزارها و یوزر فرندلی بودن ):11::11::11::11:

خوشبختانه این توزیع با سهولت هر چه تمام ؛ به شبکه جویند شد .... پرینتر رو خیلی راحت شناخت .... و مطمٔن هستم که با توجه به قابلیت های کرنل جدیدش میشه با تنظیمات های آتی امنیت و Privacy رو هم به حد کمال رسوند . ( در حال بررسی هستیم که در صورت امکان ؛ تعویض سیستم های عامل کلاینت ها رو با این توزیع در برنامه ی کار بگذاریم ) :10:

بسیار خوشحالم از این که نسخه ای به این خوبی توسط یک ایرانی و با همکاری گروهی از ایرانیان تهیه شده است . شاید فکر کنید که اغراق می کنم اما باید مراحل کانفیگ شدن یک پرینتر یا کارت شبکه رو در فدورا یا اوپن سوزه امتحان کرده باشید تا متوجه اختلاف این دو بشوید .:13:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اما من چند تا پرسش فنی دارم ( با توجه به این که میخوام روی همین توزیع بمونم ) :

1. کیبرد فارسی من در تمام توزیع ها ؛ علامت ویرگول و همچنین حرف همزه ( البته با دندانه = مثل کلمه ی مسول ) رو نداره . به همین دلیل مثلا کلمه ای مثل مطمٔن رو باید به این شکل « مطمٔن » بنویسم که غلطه !!

2. چطور میتونم محیط رامون رو فارسی کنم ؟

3. و بحث شیرین کارت گرافیک هم ( که ATI هست ) همچنان به قوت خودش باقی است .

4. نصب فونت های جدید رو هم اگه یه لینک بدین ممنون میشم ( کار من با این FreeFarsi راه نمی افته و چاره ای جز نصب و استفاده از فونت های Non-Oss ندارم )

۱-
shift+۷=،
shift+س=ئ
۲-من شخصا تا حالا دنبال همچین چیزی نبودم و چیزی هم در مورد فارسی کردن گنوم در پارسیکس ندیدم
۳- apt-get install fglrx-driver
بعد فایل xorg.conf رو ویرایش کن و در section device درایور رو بکنید ati
۴- اینها رو هم امتحان کن:
apt-get install ttf-farsiweb

Ceramic
03-02-2008, 12:09
اگر منظورتون اینه که یه نسخه قدیمی تر داری و از توی اون می خوای آپدیت کنی نه
ولی می تونی با livecd پارسیکس بوت کنی و از اونجا آپدیت کنی- اینجا رو ببین:
file:///usr/share/doc/parsix/parsix-installation-guide-fa.html#updating

۱-
shift+۷=،
shift+س=ئ
۲-من شخصا تا حالا دنبال همچین چیزی نبودم و چیزی هم در مورد فارسی کردن گنوم در پارسیکس ندیدم
۳- apt-get install fglrx-driver
بعد فایل xorg.conf رو ویرایش کن و در section device درایور رو بکنید ati
۴- اینها رو هم امتحان کن:
apt-get install ttf-farsiweb

تشکر از راهنمایی شما

اما در کیبرد من هیچ شورتکاتی ویرگول رو نمی سازه ( گزینه ی پیشنهادی شما به جای ویرگول علامتی شبیه اکسون را بالای خط میذاره )

نکته ی دیگه این که درایور ATI رو بالاخره نصب کردم . البته با استفاده از فرمان Apt-Get این کار میسر نشد چون در مخزن خود سیستم عامل نسخه ای موجود بود که در مخزان دبیان ( نمیدونم به چه دلیل ) حذف شده بود . ناگزیر نسخه ی جدیدتر رو دانلود و نصب کردم .

ولی در مورد فونت ها متاسفانه توفیقی نصیب نشد .

ضمناْ یک مشکل جدید که متوجهش شده ام اینه که مرورگر من ( فایر فاکس ) اگر صفحه ها رو سریع ریفرش نکنم ؛ مثلا در مدت یک دقیقه ؛ دچار مشکل میشه و نمیتونه صفحه رو ریفرش کنه . به نظر شما این مشکل از چیه ؟ مرورگر ؟ چطوری میتونم اصلاحش کنم ؟

ببخشین اکه نامفهوم نوشتم چون سعی کردم خیلی سریع بنویسم که مجبور نشم دوباره مرورگر رو ببندم و باز کنم .

Blossom
03-02-2008, 12:34
آقا برای ویرگول از Shift + Y استفاده کن: بیا آه: ِ ِ ِ ِ
برای اون همزه هم که دوستان هم فرمودن از Shift + S: مسئول

Blossom
03-02-2008, 23:01
آقا برای ویرگول از Shift + Y استفاده کن: بیا آه: ِ ِ ِ ِ
برای اون همزه هم که دوستان هم فرمودن از Shift + S: مسئول

دوستان، ببخشید، این جواب من اشتباه بود.
Shift + 7 کار کاما رو می‌کنه! البته من همیشه از این استفاده می‌کنم! یه دفه چی شد که اون رو نوشتم، نمی‌دونم!
البته فکر کنم شما باید کی‌برد گنو/لینوکس رو استاندارد بدونی، نه ویندوز!

Ceramic
04-02-2008, 08:19
دوستان، ببخشید، این جواب من اشتباه بود.
Shift + 7 کار کاما رو می‌کنه! البته من همیشه از این استفاده می‌کنم! یه دفه چی شد که اون رو نوشتم، نمی‌دونم!
البته فکر کنم شما باید کی‌برد گنو/لینوکس رو استاندارد بدونی، نه ویندوز!

خواهش ! البته میدونید که کاما و ویرگول هر دو یکی است ( کاما انگلیسی و ویرگول تلفظ فرانسوی شه )

به هر حال ؛ ممنون از راهنمائیتون .... کار ساز بود .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بدبختانه با این وضعیت هر وقت توی ویندوز میخوام تایپ کنم ، یه سری غلط غولوط دارم و تا میام توی لینوکس ، یه سری غلط و غولوط دیگه !!‌

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پرسش بعدی اینه که آیا غیر از این Iceweasel که نسخه ی تغییر نام یافته ی فایرفاکس برای دبیان هست ، مرورگر درست و درمون دیگه ای برای پارسیکس پیدا نمیشه ؟ حقیقتش به نظرم میرسه که این مرورگر باگ هایی داره و نسبت به فایرفاکسی که در اوپن سوزه ازش استفاده می کردم ، خیلی دردسر درست می کنه .(اصلاً هم معلوم نیست دبیان سر چی با موزیلا دعواش شده که ناچار اسم فایرفاکس رو عوض کرده ) دیروز ناچاراً اپرا رو از طریق سید نصب کردم که مشخصاً یه چیز زور چپونی بود و انگار صفحه ی مرورگر رو از پشت یه شیشه ی کدر می دیدم . به همین خاطر فوراً حذفش کردم .

دیگه این که فایل سورس لیست Apt-Get رو باید با کاربر روت ویرایش کرد . اما آیا این کار به صلاح هست که بعضی لینکهای جدید رو ( که عمدتاً در ارتباط با برنامه های Non-free هست ) بهش اضافه کنیم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .

rootnt
04-02-2008, 22:13
خواهش ! البته میدونید که کاما و ویرگول هر دو یکی است ( کاما انگلیسی و ویرگول تلفظ فرانسوی شه )

به هر حال ؛ ممنون از راهنمائیتون .... کار ساز بود .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بدبختانه با این وضعیت هر وقت توی ویندوز میخوام تایپ کنم ، یه سری غلط غولوط دارم و تا میام توی لینوکس ، یه سری غلط و غولوط دیگه !!‌

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پرسش بعدی اینه که آیا غیر از این Iceweasel که نسخه ی تغییر نام یافته ی فایرفاکس برای دبیان هست ، مرورگر درست و درمون دیگه ای برای پارسیکس پیدا نمیشه ؟ حقیقتش به نظرم میرسه که این مرورگر باگ هایی داره و نسبت به فایرفاکسی که در اوپن سوزه ازش استفاده می کردم ، خیلی دردسر درست می کنه .(اصلاً هم معلوم نیست دبیان سر چی با موزیلا دعواش شده که ناچار اسم فایرفاکس رو عوض کرده ) دیروز ناچاراً اپرا رو از طریق سید نصب کردم که مشخصاً یه چیز زور چپونی بود و انگار صفحه ی مرورگر رو از پشت یه شیشه ی کدر می دیدم . به همین خاطر فوراً حذفش کردم .

دیگه این که فایل سورس لیست Apt-Get رو باید با کاربر روت ویرایش کرد . اما آیا این کار به صلاح هست که بعضی لینکهای جدید رو ( که عمدتاً در ارتباط با برنامه های Non-free هست ) بهش اضافه کنیم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .

فکر کنم همون firefoxه فقط اسمش عوض شده (خیلی سخت می گیری) دلیلشو قبلا یه جا خونده بودم ولی یادم نیست
چون مرورگر محبوبم نیست اطلاعات زیادی در موردش ندارم (فقط opera- حیف که open source نیست)

منظورتون اینه که اضافه کردن مخازن non-free کار درستیه یا نه؟
به خودتون بستگی داره
بهتره که نباشه
ببنید مثلا می تونید بدون برنامه هایی مثلا rar یا flash player کار کنید؟

Blossom
04-02-2008, 22:39
البته با firefox هیچ فرقی نداره& حتی من اکستنشن هاش رو هم بهش اضافه کردم و کار کرد. به جای تاندربرد هم یه چیز به اسم iceDove هستش که دقیقا با تاندربیرد یکیه.
البته هسته ی هردوشون یکیه! من برای بستن مرورگرم تایپ میکنم
killall firefox-bin

Ceramic
05-02-2008, 09:05
فکر کنم همون firefoxه فقط اسمش عوض شده (خیلی سخت می گیری) دلیلشو قبلا یه جا خونده بودم ولی یادم نیست
چون مرورگر محبوبم نیست اطلاعات زیادی در موردش ندارم (فقط opera- حیف که open source نیست)

منظورتون اینه که اضافه کردن مخازن non-free کار درستیه یا نه؟
به خودتون بستگی داره
بهتره که نباشه
ببنید مثلا می تونید بدون برنامه هایی مثلا rar یا flash player کار کنید؟

اگه زیاد با نت سر و کار داشته باشین ، به خوبی متوجه هستین که فایر فاکس ( توی همون ویندوز هم ) با صفحات فارسی گهگاه مشکل پیدا می کنه و در این جور مواقع ، ناچار هستید از IE استفاده کنید .

حالا توی دبیان ، کاملاً مشهوده که باگ هاش حتی از نسخه ی توی ویندوز هم بیشتره . مثلاً برای من موقع ذخیره کردن لینک ها ( دانلود ) ادا و اطوار درمیاره و اگه از گزینه ی Save Link As استفاده کنم ، به جای اصل فایل ، داکومنت PHP اون رو برام میاره .

ناچارم دنبال یه مرورگر باثبات تر بگردم . کسی پیشنهادی نداره ؟؟

در باره ی برنامه های Non-free ، من فکر می کنم که استفاده از بعضی هاشون ( مثل همون RAR یا Flash Player ) اجتناب ناپذیر باشه اما به هر حال باید این دایره رو تا حد امکان تنگ کرد .

Ceramic
06-02-2008, 14:42
خوب ، اهم مشکلات جدید با پارسیکس رامون به شرح زیر به استحضار سروران و اساتید گرامی می رسد :

1. سرعت اینترنت تا حدود 30 درصد کم شده ( درست بر خلاف تجربه ی اینترنت در اوپن سوزه که 20% از ویندوز سریع تر بود ) !

2. مرورگر من بعد از یک دقیقه توقف روی یک صفحه دیگه نمی تونه صفحه رو ریفرش کنه و اگه بخوام مثلاً برای جواب دادن به پست ها در این سایت بیشتر از یک دقیقه معطل بشم ، با پیام unable to connect مواجه میشم ( چرا ؟ )

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. یه گرفتاری جدید امروز پیدا شد !!
موضوع از این قراره که میخوام اطلاعات یه فایل اکسل رو توی برنامه ای مثل اکسس به عنوان دیتا بیس بریزم و به عنوان بانک استفاده کنم ( مثلاً یه فرم روش بذارم یا اگه بشه با چیزی مثل VB یه ورودی براش بنویسم )

خوب اولا اوپن آفیس چیزی شبیه اکسس نداره ( یا این که داره ؟؟ ) و دوماً اون فرم رو چه جوری باید ایجاد کنم ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین .

sudotux
06-02-2008, 18:32
خوب ، اهم مشکلات جدید با پارسیکس رامون به شرح زیر به استحضار سروران و اساتید گرامی می رسد :

1. سرعت اینترنت تا حدود 30 درصد کم شده ( درست بر خلاف تجربه ی اینترنت در اوپن سوزه که 20% از ویندوز سریع تر بود ) !

2. مرورگر من بعد از یک دقیقه توقف روی یک صفحه دیگه نمی تونه صفحه رو ریفرش کنه و اگه بخوام مثلاً برای جواب دادن به پست ها در این سایت بیشتر از یک دقیقه معطل بشم ، با پیام unable to connect مواجه میشم ( چرا ؟ )

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. یه گرفتاری جدید امروز پیدا شد !!
موضوع از این قراره که میخوام اطلاعات یه فایل اکسل رو توی برنامه ای مثل اکسس به عنوان دیتا بیس بریزم و به عنوان بانک استفاده کنم ( مثلاً یه فرم روش بذارم یا اگه بشه با چیزی مثل VB یه ورودی براش بنویسم )

خوب اولا اوپن آفیس چیزی شبیه اکسس نداره ( یا این که داره ؟؟ ) و دوماً اون فرم رو چه جوری باید ایجاد کنم ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین .

1- فکر نمی کنم به سیستم مربوط بشه. احتمالا به خاطر قطع کابل های خاورمیانه هست که باعث کاهش سرعت شده! سرعت اینترنت منم اومده پایین !

۲- من همچین مشکلی تاحالا نداشتم

۳- معادل Microsoft Access توی لینوکس OpenOffice.org Base هست که به طور پیش فرض نصب نیست ! ولی میتونید با synaptic نصبش کنید.

Ceramic
06-02-2008, 19:14
1- فکر نمی کنم به سیستم مربوط بشه. احتمالا به خاطر قطع کابل های خاورمیانه هست که باعث کاهش سرعت شده! سرعت اینترنت منم اومده پایین !

۲- من همچین مشکلی تاحالا نداشتم

۳- معادل Microsoft Access توی لینوکس OpenOffice.org Base هست که به طور پیش فرض نصب نیست ! ولی میتونید با synaptic نصبش کنید.

سلام حسین آقا

ممنون از شما .... اما :

1. گمان نمی کنم مربوط به قطع کابلها باشه چون در همین حال ، سرعت اینترنت در ویندوز خوبه ! ( البته یه کاهش نسبی رو من هم احساس می کنم اما توی پارسیکس کاهش سرعت غیر عادیه )

2. پدر من رو درآورده !! اونقدر مزاحم کار میشه که باید بیام توی ویندوز .

3. بعد از نصب اون قسمت ، چه جوری یه فرم برای تبادل اطلاعات با بانک بنویسم ( منظورم اینه که به جای VB با چی باید این کار رو انجام داد ) ؟

Blossom
08-02-2008, 00:22
آقا من یه مشکل دارم با این پارسیکس! اگه شما هم دارین که یه باگه و باید گزارش بدیم!
ساعت من توی پارسیکس با کل سیستم عامل هام فرق می‌کنه! توی اوبونتو هم تهران رو به عنوان مرجع ساعت انخاب کردم و توی پارسیکس هم تهران.
ولی ظاهرا پارسیکس این تهران رو نادیده می‌گیره!
یه سوال!
آقا این فونت ها اعصاب من رو خورد کردن! من معادل فونت ها عمومی یا فونت (و صحیح تر این که بگم فانت!) هایی که تو اوبونتو دارم رو برای پارسیکس هم می‌خوام. چی نصب کنم؟

rootnt
08-02-2008, 00:45
آقا من یه مشکل دارم با این پارسیکس! اگه شما هم دارین که یه باگه و باید گزارش بدیم!
ساعت من توی پارسیکس با کل سیستم عامل هام فرق می‌کنه! توی اوبونتو هم تهران رو به عنوان مرجع ساعت انخاب کردم و توی پارسیکس هم تهران.
ولی ظاهرا پارسیکس این تهران رو نادیده می‌گیره!
یه سوال!
آقا این فونت ها اعصاب من رو خورد کردن! من معادل فونت ها عمومی یا فونت (و صحیح تر این که بگم فانت!) هایی که تو اوبونتو دارم رو برای پارسیکس هم می‌خوام. چی نصب کنم؟

ساعتتو دوباره تنظیم کن
اول سعی کن بری توی بایوس سیستمت اونجا ببینی ساعت درسته یا نه (اول اونجا رو درست کنی)
من که مشکلی ندارم
etc/timezone/ هم باید Asia/Tehran باشه یه چک بکن

در مورد فونت
یه دایرکتوری به نام fonts. توی HOME$ بساز و فونتها رو اونجا کپی کن و بعد دستور fc-cache -fv رو اجرا کن

Blossom
08-02-2008, 16:28
البته مجبورکی از windows فانت کش رفتم و توی ناتیلوس زدم fonts:// و اونجا کپیش کردم
حالا یه سوال دیگه! چطور این trash و computer رو از روی دسکتاپ حذف کنم؟!

sudotux
08-02-2008, 20:29
البته مجبورکی از windows فانت کش رفتم و توی ناتیلوس زدم fonts:// و اونجا کپیش کردم
حالا یه سوال دیگه! چطور این trash و computer رو از روی دسکتاپ حذف کنم؟!

برنامه Configuration Editor را اجرا کن :

System Tools ==> Configuration Editor

به این قسمت برو:

apps ==> Nautilus ==> desktop

تیک کنار trash_icon_visible و computer_icon_visible رو بردار.

volumes_visible هم برای پارتیشن ها هست !

Blossom
08-02-2008, 20:32
برنامه Configuration Editor را اجرا کن :

System Tools ==> Configuration Editor

به این قسمت برو:

apps ==> Nautilus ==> desktop

تیک کنار trash_icon_visible و computer_icon_visible رو بردار.

volumes visible هم برای پارتیشن ها هست !

بله! تو irc و کانال technotux مطرح کردم خیلی سریع بهم جواب دادن! خیلی ممنون!
فقط یه سوال در همین رابطه!
چطور تو ترمینال این رو تغییر بدم؟

Ceramic
09-02-2008, 13:02
اساتید سلام

آقا ما نتونستیم این مشکل دیده نشدن فولدرها و فایل هایی رو که اسمشون فارسی هست حل کنیم .... ممکنه راهنمایی بفرمایین ؟

m a j r i x
09-02-2008, 21:57
اساتید سلام

آقا ما نتونستیم این مشکل دیده نشدن فولدرها و فایل هایی رو که اسمشون فارسی هست حل کنیم .... ممکنه راهنمایی بفرمایین ؟

احتمالا شما فایلهای رو در ویندوز بصورت فارسی دارین و در لینوکس بصورت ؟؟؟؟ هست
این مشکل مربوط به ویندوز هست که از یونیکد استاندارد استفاده نمیکنه
فکر کنم این مشکل با کامپایل شدن کرنل حل بشه البته زیاد مطمئن نیستم

Ceramic
10-02-2008, 15:26
احتمالا شما فایلهای رو در ویندوز بصورت فارسی دارین و در لینوکس بصورت ؟؟؟؟ هست
این مشکل مربوط به ویندوز هست که از یونیکد استاندارد استفاده نمیکنه
فکر کنم این مشکل با کامپایل شدن کرنل حل بشه البته زیاد مطمئن نیستم

من که خودم گفتم که فایل های فارسی توی پارتیشن های ویندوز دارم . اما نکته اینجاست که توی پارسیکس اونا رو به صورت علامت سئوال نمی بینم . اصلا دیده نمیشن و هر یلایی هم سر fstab آوردم درست نشد .

نکته ی جدید : من دوبار Compiz رو اجرا کردم اما هر دوبار نتیجه اش این شد نوار دور صفحه ها محو شد . چطوری می تونم از این برنامه استفاده کنم ؟ آیا غیر از Compiz هیچ برنامه ی دیگه ای که مثلا پنجره ها رو خم کنه یا افکت های زیبا روش بذاره نیست ؟
( یادم میاد توی نسخه ی لایو فدورا یه گزینه ای بود به اسم Emerald که صفحه ها رو مثل لاستیک قابل انعطاف می کرد .... همچین چیزی رو میشه توی پارسیکس داشت ؟ ) ضمناً اینم بگم که ظاهرا کارت گرافیک من 3D رو پشتیبانی نمی کنه .

Ceramic
14-02-2008, 11:47
کسی پیدا نشد به داد ما برسه ؟

rootnt
14-02-2008, 19:57
اینو امتحان کن ببین جواب میده یا نه:

patrician1989
15-02-2008, 20:56
کسی پیدا نشد به داد ما برسه ؟

فرمت درایو های ویندوزیت چیه ؟ امکان داره به خاطر این مساله باشه . اطمینان دارم اگر مثل من دل به دریا بزنی و کاملا به لینوکس کوچ کنی می بینی اینقدر امکانات داره که اصلا نیازی نبوده اینقدر سیستمت رو زیر بار ببری و به خاطر ویندوز که هر هفته باید عوض بشه درد سر بکشی . یک کم فکر کن ِ واقعا ویندوز ارزشش رو داره ؟ تازه برنامه هایی هستن که می تونی از ویندوز به صورت مجازی در لینوکس استفاده کنی ...
خوب فکرات بکن . دریا دلان نمی هراسند ...

موفق باشی دوست من

Ceramic
16-02-2008, 07:43
[right]
فرمت درایو های ویندوزیت چیه ؟ امکان داره به خاطر این مساله باشه . اطمینان دارم اگر مثل من دل به دریا بزنی و کاملا به لینوکس کوچ کنی می بینی اینقدر امکانات داره که اصلا نیازی نبوده اینقدر سیستمت رو زیر بار ببری و به خاطر ویندوز که هر هفته باید عوض بشه درد سر بکشی . یک کم فکر کن ِ واقعا ویندوز ارزشش رو داره ؟ تازه برنامه هایی هستن که می تونی از ویندوز به صورت مجازی در لینوکس استفاده کنی ...
خوب فکرات بکن . دریا دلان نمی هراسند ...

موفق باشی دوست من

قبلاً هم در این باره توضیح داده ام که متاسفانه شما اون ها رو ندیده اید . به دلایل شغلی نمی تونم از ویندوز صرفنظر کنم . والا ارزشش رو هم نداره که این همه دردسر بکشم . اما در باره ی فرمت پارتیشن ها : فرمت C از نوع Fat32 هست و بقیه شون NTFS .

patrician1989
16-02-2008, 09:42
قبلاً هم در این باره توضیح داده ام که متاسفانه شما اون ها رو ندیده اید . به دلایل شغلی نمی تونم از ویندوز صرفنظر کنم . والا ارزشش رو هم نداره که این همه دردسر بکشم . اما در باره ی فرمت پارتیشن ها : فرمت C از نوع Fat32 هست و بقیه شون NTFS .

اگر فایلهای فارسیتو هم در درایوهای fat32 و هم در ntfs نمیخونه بعضی نرم افزارها مخصوص کار با پارتیشن ویندوزی هست که می تونی از اونا استفاده کنی . اما این نکته رو بگم البته نه به خاطر این مشکل شما . در کل . امنترین کار گذاشتن نام های انگلیسی روی فایل هاست چون امکان خرابی و خطا دادن فایل ها خیلی پایین میاد. الان در همون ویندوز سعی کن چند تا فایل که اسمشون فارسی هست به همراه چند تا فایل با نام انگلیسی با برنامه winzip فشرده کنی . ببین کدوم فایلا خطا میده .من پیشنهاد می کنم اصلا نام فایلهاتو فارسی نزاری بهتره . البته نه به خاطر مشکل الانت .به خاطر مشکلاتی که بعدا حتما سر راهت سبز میشن ...اونوقت .........................

Ceramic
16-02-2008, 13:03
متاسفانه تعداد فایل ها بیشتر از اونه که وقت داشته باشم دوباره انگلیسی کنم اسامی شون رو .

اما راهنماییتون در زمینه ی یه فولدر که نام فارسی داره و فایل هاش همه با اعداد شماره گذاری شده ان به درد خورد . متشکرم :11:

J A V I D
18-02-2008, 19:36
ببخشيد اين جايي داره كه من مشخصات سيستمم رو توش ببينم ! مثل Device Manager ويندوز ؟!؟

rootnt
18-02-2008, 20:14
ببخشيد اين جايي داره كه من مشخصات سيستمم رو توش ببينم ! مثل Device Manager ويندوز ؟!؟

system --> administration --> device manager

sudotux
19-02-2008, 11:09

کتاب آموزشی پارسیکس گنو/لینوکس به صورت pdf

masih_300
19-02-2008, 13:54
با سلام خدمت دوستان

دوستان من با اجازه شما مي خوام مهاجرت كنم (از ويندوز به لينوكس) و اطلاعات زيادي ندارم اگه ممكنه به سوالات من پاسخ بديد :
1.يك نوع از لينوك و ورژن به من بگيد تا من بخرم يا دانلود كنم( دانلودش بهتره )
2. سيستم سي پي يو Amd
3.توي شبكه لن به مشكل بر نمي خورم چون كامپيوتر هاي ديكه از ويندوز استفاده مي نن

با تشكر(جون مادرتون جواب بدين ضايع نكننين ما رو)

patrician1989
19-02-2008, 16:34
با سلام خدمت دوستان

دوستان من با اجازه شما مي خوام مهاجرت كنم (از ويندوز به لينوكس) و اطلاعات زيادي ندارم اگه ممكنه به سوالات من پاسخ بديد :
2. سيستم سي پي يو Amd

یه سر به این تایپیک بزن جوابت رو می گیری ------>

Ceramic
20-02-2008, 10:56
با سلام خدمت دوستان

2. سيستم سي پي يو Amd

با توجه به این که شرایطتون تا حدود زیادی شبیه به من هست و من انواع لینوکس رو در این مورد امتحان کرده ام میتونم بگم هیچ کدومشون به راحتی پارسیکس رامون با شبکه جوینت نمیشه .

قبلا تونستم اوپن سوزه رو هم با شبکه همخوان کنم اما خیلی کار برد .

پارسیکس هم خیلی راحت شبکه ی شما رو میشناسه هم نصب انواع پرینتر توش کار راحتیه .

اما برای تبادل اطلاعات متنی چون شما در پارسیکس ( و دیگر انواع لینوکس ) آفیس مایکروسافت رو ندارید و باید از پکیج اوپن آفیس استفاه کنید ، بهتره از پارسیکس استفاده کنید که نسخه ی اوپن آفیسش به روز تره و ضمنآً فایلهاتون رو ( اگه ایمیل می کنید برای دیگران ) باید با فرمتهای شناخته شده برای آفیس ذخیره کنین تا اونا هم بتونن اون رو باز کنن .

در کل توصیه ی من برای شما همین پارسیکس رامون هست که قابل دانلود هم هست و لینکش توی همین تاپیک داده شده .

masih_300
24-02-2008, 13:14
از دوستان عزيز كه منو راهنمايي كردن تشكر مي كنم

Ceramic
03-03-2008, 09:25
سروران گرامی ، اساتید لینوکس

من سورس نسخه ی آخر اوپن آفیس رو از سایتش گرفته ام ( 2.3.1 ) اما در کامپایل کردنش مشکل دارم .

فرمان اول ( Tar ) رو اجرا کردم اما در فرمان دوم ( configure/. ) به مشکل خوردم چون چنین فولدری داخل پکیج وجود نداره .

جوابی که میگیرم اینه :

bash: ./configure: No such file or directory

چه کار باید بکنم ؟ آیا این دستور ( configure/. ) رو درست اجرا می کنم ؟

راه چاره چیه ؟

لطفا ً راهنمایی کنید چون به شدت به این ورژن نیاز دارم :20:

جالبه که اصلاً این فایل در زیرمجموعه های این فولدر وجود نداره . پس من چکار کنم ؟

m a j r i x
03-03-2008, 21:03
سلام
وقتی شما یک فایلی رو untar میکنید
یک دایرکتوری ایجاد میشه که با دستور cd وارد مسیر دایرکتوری مورد نظر میشید
حالا چرا میخواهید OO.O از روی سورس کامپایل کنید
در مخازن testing الان نسخه مورد نظر شما هستش

Ceramic
04-03-2008, 09:18
سلام
وقتی شما یک فایلی رو untar میکنید
یک دایرکتوری ایجاد میشه که با دستور cd وارد مسیر دایرکتوری مورد نظر میشید
حالا چرا میخواهید OO.O از روی سورس کامپایل کنید
در مخازن testing الان نسخه مورد نظر شما هستش

سلام

من هم بعد از untar کردن سورس ، با دستور cd وارد اون دایرکتوری شدم ولی فرمان configure/. جواب نمیده ( خروجی فرمان رو براتون گذاشتم ) و میگه فایل یا فولدری با این نام وجود نداره . پس چه جوری باید کانفیگ کرد ؟

نمی دونستم نسخه ی کامپایل شده داره . آیا این دقیقاْ همون نسخه ی 2.3.1 هست ؟ ( امتحان می کنم )

به هر حال این کامپایل کردن سورس رو از یه جایی باید شروع کرد نه ؟؟

حالا شما میشه راه حل رو بگین ؟

-------------------------------------------------------------------------------------

فکر می کنم یه اشتباهی هم شده . آدرسی که شما لطف کردین و گذاشتین مربوط به پکیج openoffice.org-base هست که یکی از زیرمجموعه های اوپن آفیسه ( در واقع برنامه ی معادل اکسس )

اما من میخوام تمام پکیج آفیس نسخه ی 2.3.1.5 رو نصب کنم . نسخه ی قبلی رو هم حذف کردم ( به طور پیش فرض ، آفیس پارسیکس نسخه ی 2.2 هست )

حالا باید این سورس کامل رو کامپایل کنم تا کارم راه بیفته . متاسفانه توی فایل readme اش هم همه جور چیزی نوشته غیر از راهنمایی برای کامپایل کردن !

Ceramic
04-03-2008, 18:28
امروز گرفتاري جديدي با پارسيكس پيدا كردم .

بعد از روشن كردن سيستم ، موقعي كه پارسيكس بارگذاري مي شود ، موقعي كه به لود كردن cups ( درايور پرينتر يونيكس ) مي رسد ، همان جا متوقف مي شود .

اگر با كليد اينتر عبور كنم ، موقعي كه وارد محيط گرافيكي شد ، روي لود كردن ناتيلوس گير مي كند و سيستم كاملا هنگ مي كند .

آيا راه حلي براي اين مشكل هست ؟

rootnt
04-03-2008, 21:20
نه این مشکلات رو نداره
نکنه از مخازن sid آپدیت کردید؟
اروری ، چیزی
log فایل ها رو بخونید

m a j r i x
04-03-2008, 22:04
سلام

من هم بعد از untar کردن سورس ، با دستور cd وارد اون دایرکتوری شدم ولی فرمان configure/. جواب نمیده ( خروجی فرمان رو براتون گذاشتم ) و میگه فایل یا فولدری با این نام وجود نداره . پس چه جوری باید کانفیگ کرد ؟

نمی دونستم نسخه ی کامپایل شده داره . آیا این دقیقاْ همون نسخه ی 2.3.1 هست ؟ ( امتحان می کنم )

به هر حال این کامپایل کردن سورس رو از یه جایی باید شروع کرد نه ؟؟

حالا شما میشه راه حل رو بگین ؟

-------------------------------------------------------------------------------------

فکر می کنم یه اشتباهی هم شده . آدرسی که شما لطف کردین و گذاشتین مربوط به پکیج openoffice.org-base هست که یکی از زیرمجموعه های اوپن آفیسه ( در واقع برنامه ی معادل اکسس )

اما من میخوام تمام پکیج آفیس نسخه ی 2.3.1.5 رو نصب کنم . نسخه ی قبلی رو هم حذف کردم ( به طور پیش فرض ، آفیس پارسیکس نسخه ی 2.2 هست )

حالا باید این سورس کامل رو کامپایل کنم تا کارم راه بیفته . متاسفانه توی فایل readme اش هم همه جور چیزی نوشته غیر از راهنمایی برای کامپایل کردن !
سلام
آره حق با شما بود باید لینک Office suite میدادم

Ceramic
06-03-2008, 20:22
سلام
آره حق با شما بود باید لینک Office suite میدادم

سلام مجدد

نصب کردم ، ولی چه نصب کردنی !!!!!!!!!!!!!!!

34 پکیج یکی یکی دانلود و یکی بعد از دیگری نصب شد ( بگذریم از این که خیلی هاش خود پکیج مثلا 800 کیلوبایت بود و موقع نصب 40 مگ دانلود می کرد :2:)

به هر حال آفیس ما شد 2.3.1.5 .....:11:

Ceramic
15-03-2008, 10:08
ساده ترین شیوه ی نصب فونت های non-open ( که معمولا با ‍پسوند ttf. شناخته می شوند ) در پارسیکس :

1. فونت های مورد نظر خود را از ‍پوشه ی فونت ویندوز ( یا هر منبع دیگری ) انتخاب و در فولدری کپی کنید.

2. روی دسکتاپ ، کلید های ctrl و حرف L را همزمان بفشارید .

3. در منوی ظاهر شده ، تایپ کنید : //:fonts

4. فونت های مورد علاقه ی خودتان را از فولدر آن به داخل پوشه ی فونت با روش Drag انتقال بدهید .

5. پوشه ها را ببندید .

ویرایش مدیریت:
ببخشید من یه چیزیم اضافه می کنم برای اینکه در فهرست قرار بدم
بعد از همه اینها دستور زیر رو هم اجرا کنی:

sudotux
16-04-2008, 22:14
برنامه انتشار Parsix Viola 1.5 :

younes_ysf
19-04-2008, 18:58
سلام ببخشید من تازه واردم.ممکنه یکی کمکم کنه بگه از کجا میتونم زمان نشان دادن گزینه های بوت رو زیاد کنم.الان 5 ثانیه است

degree24
19-04-2008, 19:22
سلام ببخشید من تازه واردم.ممکنه یکی کمکم کنه بگه از کجا میتونم زمان نشان دادن گزینه های بوت رو زیاد کنم.الان 5 ثانیه است

سلام

یا

دنبال خطی بگردید که توش نوشته timeout 5 و سپس هر مقدار دلخواه رو به جای ۵ قرار بدید.

قبلش اگه یک بک‌آپ از فایل menu.lst بگیرید بد نیست ;-)

moslem.b
20-04-2008, 07:19
لینک مستقیم برا دانلود پارسیکی رو از کجا میشه پیدا کرد ؟

sudotux
20-04-2008, 18:21
لینک مستقیم برا دانلود پارسیکی رو از کجا میشه پیدا کرد ؟

Parsix 1.0r1

sudotux
20-04-2008, 18:26
Parsix GNU/Linux 1.5r0-TEST-1 منتشر شد

نخستین نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.5 موسوم به Viola منتشر شد. این نسخه به همراه هسته جدید، تعداد زیادی بسته نرم‌افزاری به‌روز شده و تصحیحاتی برای اشکالات گزارش شده منتشر شده است. تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن پارسیکس و دبیان تا تاریخ ۱۸ آپریل ۲۰۰۸ هماهنگ شده، تعدادی از اشکالات گزارش شده برطرف شده (۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۵ و ۱۰۶)، بسته GQView با EOG جایگزین شده است و بسته‌های bug-buddy، bug-buddy و iptraf بدلیل محدودیت فضا حذف شده‌اند. سایر ویژگی‌ها: میزکار GNOME 2.22.1، هسته 2.6.24.4 به همراه وصله‌های CK، TuxOnIce 3.0-RC5، iwlwifi 1.2.33 به همراه پشتیبانی از led و powertop، راه‌اندارهای به‌روز شده هسته، مجموعه اداری OpenOffice.org 2.4.0 و مرورگر GNU Iceweasel 2.0.0.12.

moslem.b
21-04-2008, 07:46
Parsix 1.0r1

این MD5 چیه ؟

m a j r i x
21-04-2008, 18:40
این MD5 چیه ؟
سلام
یک رشته الگوریتم برای رمزنگاری فایلهای دانلودی و با چک کردن میتونید از صحت فایلهای دانلودی اطمینان حاصل کنید
توضییحات بیشتر در ویکی فارسی

IceLord
25-04-2008, 23:13
سلام دوستان

چند وقته یه چیزی داره قلقلکم میده که بعد از 8-9 سال کار با ویندوز یه سری هم به دنیای گنو/لینوکس بزنم. حالا بعد از یک کمی تحقیق فهمیدم که پارسیکس برای شروع از همه بهتره. حالا چند تا سوال دارم:

1. اگه ممکنه بگین که من کدوم ورژنشو دانلود کنم که برای شروع از همه بهتر باشه. اگه ممکنه لینک دانلودش رو هم بزارین. اینم بگم که کامپیوترم 32 بیتی هست.

2. من یک درایو Ntfs خالی با حجم حدود 20gb دارم. حالا اینو چکارش کنم تا برای نصب پارسیکس مناسب باشه.

3. با این چیزایی که من فهمیدم موقع نصب باید یه کاری بکنی تا اطلاعات هاردت نپره. لطفا این قسمت رو برای من توضیح بدین چون کل زندگی من روی سیستم هست و اصلا دلم نمی خواد کل زندگیم بپره!!!

4. در ضمن من به دلیل نرم افزار هایی که استفاده می کنم شدیدا به ویندوز هم نیاز دارم و می خوام هر دو تا رو همزمان رو سیستم داشته باشم. اگه ممکنه روش این کار رو هم توضیح بدید.

فقط من تقریبا کل این تاپیک رو خوندم لطفا نگین دوستان صفحات قبل بحث کردن چون من تاپیک رو خوندم و این سوالات برام مونده.

مرسی

Blossom
26-04-2008, 00:04
سلام دوستان

چند وقته یه چیزی داره قلقلکم میده که بعد از 8-9 سال کار با ویندوز یه سری هم به دنیای گنو/لینوکس بزنم. حالا بعد از یک کمی تحقیق فهمیدم که پارسیکس برای شروع از همه بهتره. حالا چند تا سوال دارم:

1. اگه ممکنه بگین که من کدوم ورژنشو دانلود کنم که برای شروع از همه بهتر باشه. اگه ممکنه لینک دانلودش رو هم بزارین. اینم بگم که کامپیوترم 32 بیتی هست.

2. من یک درایو Ntfs خالی با حجم حدود 20gb دارم. حالا اینو چکارش کنم تا برای نصب پارسیکس مناسب باشه.

3. با این چیزایی که من فهمیدم موقع نصب باید یه کاری بکنی تا اطلاعات هاردت نپره. لطفا این قسمت رو برای من توضیح بدین چون کل زندگی من روی سیستم هست و اصلا دلم نمی خواد کل زندگیم بپره!!!

4. در ضمن من به دلیل نرم افزار هایی که استفاده می کنم شدیدا به ویندوز هم نیاز دارم و می خوام هر دو تا رو همزمان رو سیستم داشته باشم. اگه ممکنه روش این کار رو هم توضیح بدید.

فقط من تقریبا کل این تاپیک رو خوندم لطفا نگین دوستان صفحات قبل بحث کردن چون من تاپیک رو خوندم و این سوالات برام مونده.

مرسی

آخرین ورژن رو!

خب اول از اطلاعاتت روی DVD یا CD یا حتی فلش بک آپ بگیر. بعد خیالت راحته که اطلاعاتت نمی‌پره.
پارسیکس رو لایو بالا بیار و راهنمای نصب رو بخون یا:

خوندن کتاب پارسیکس هم بد نیست:

اتفاقا برای نصب پارسیکس کنار ویندوز شما هیج عمل اضافه ای نمی‌خواد انجام بدی!

IceLord
26-04-2008, 01:49
سلام

دستت درد نکنه حالا اگه به مشکلی برخوردم میان خدمتتون.

مرسی

Blossom
26-04-2008, 02:22
سلام

دستت درد نکنه حالا اگه به مشکلی برخوردم میان خدمتتون.

مرسی

انجام وظیفه بود

younes_ysf
04-05-2008, 20:03
سلام.ببخشید من یه مشکل با ساعت و تاریخ توی پارسیکس دارم.هر کاری میکنم تنظیمش کنم نمیشه.اگه روی ساعت تهران تنظیمش کنم وارد ویندوز که میشم میبینم به اندازه تفاوت زمانی ساعت تهران با Gmt ساعت کامپیوتر رفته عقب توی ویندوز که تنظیمش میکنم. توی پارسیکس قاط میزنه.لطفا کمکم کنید.

rootnt
04-05-2008, 21:07
من viola دارم
اصلا مشکلی نیست
ساعت کامپیوتر با لینوکس یکیه
تنظیمات ویندوز رو تغییر بدید
مثلا gmt یا utc یا local بودنش رو تغییر بدید

Blossom
10-05-2008, 09:40
سلام.ببخشید من یه مشکل با ساعت و تاریخ توی پارسیکس دارم.هر کاری میکنم تنظیمش کنم نمیشه.اگه روی ساعت تهران تنظیمش کنم وارد ویندوز که میشم میبینم به اندازه تفاوت زمانی ساعت تهران با Gmt ساعت کامپیوتر رفته عقب توی ویندوز که تنظیمش میکنم. توی پارسیکس قاط میزنه.لطفا کمکم کنید.

البته من هم همین مشکل رو با پارسیکس داشتم. البته ساعت اوبونتو و BIOS یکی بود ولی پارسیکس ساز مخالف می‌زد.
شاید یه باگ باشه

moslem.b
12-05-2008, 07:34
منم بالاخره پارسکس نصب کردم

درسته ظاهرا" مشکل ساعت یه باگه

rootnt
12-05-2008, 09:50
منم بالاخره پارسکس نصب کردم

درسته ظاهرا" مشکل ساعت یه باگه

شما ویندوز هم روی سیستمتون دارید؟
چون من هیچ مشکلی با ساعت ندارم
البته ویندوز هم ندارم

Blossom
12-05-2008, 19:38
شما ویندوز هم روی سیستمتون دارید؟
چون من هیچ مشکلی با ساعت ندارم
البته ویندوز هم ندارم

البته فکر نکنم به ویندوز ربطی داشته باشه. توی BIOS که ساعت چنده!

moslem.b
12-05-2008, 19:46
بله من ویندوز هم دارم کسایی رو که من دیدم با ساعت پارسیکس مشکل دارن در کنار پارسیکس ویندوز هم داشتن

یه چیز دیگه عالم و آدم ادعا می کنن پارسیکس رو میشه روی فلش بعنوان یه سیستم عامل همراه نصب کرد ولی یکی نگفته چجوری میشه این کار رو کرد

کسی می تونه یه آموزش کامل و جامع بده ؟

Blossom
12-05-2008, 19:49
این رو ببین:

m a j r i x
12-05-2008, 20:32
البته ویندوز هم ندارم
مدیر انجمن اگه ویندوز داشته باشه . . .
:7:

moslem.b
14-05-2008, 12:56
این رو ببین:

توی این سایت در مورد پارسیکسی که بشه از روی فلش لودش کرد چیزی ننوشته بود حتی برا اوبونتو بود ولی واسه پارسیکس نبود

IceLord
17-05-2008, 10:15
سلام

من پارسیکس رو نصب کردم ولی اون صفحه انتخاب سیستم عامل که اول میاد فقط 4 ثانیه زمان داره و روی پارسیکس هست. چجوری باید اون زمان رو زیاد کنم و انتخاب اولیه رو ببرم روی ویندوز؟

مرسی

sudotux
17-05-2008, 14:40
سلام

من پارسیکس رو نصب کردم ولی اون صفحه انتخاب سیستم عامل که اول میاد فقط 4 ثانیه زمان داره و روی پارسیکس هست. چجوری باید اون زمان رو زیاد کنم و انتخاب اولیه رو ببرم روی ویندوز؟

مرسی

این سوال بارها پرسیده شده !

sudotux
18-05-2008, 20:35
Parsix GNU/Linux 1.5r0-TEST-2 منتشر شد

دومین نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.5 موسوم به Viola منتشر شد. این نسخه به همراه هسته جدید، تعداد زیادی بسته نرم‌افزاری به‌روز شده و تصحیحاتی برای اشکالات گزارش شده منتشر شده است. تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن پارسیکس و دبیان تا تاریخ ۱۷ می ۲۰۰۸ هماهنگ شده، تعدادی از اشکالات گزارش شده برطرف شده (۹۰، ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۵، ۱۰۶، ۱۰۸، ۱۱۰، ۱۱۸، ۱۱۹، ۱۲۰ و ۱۲۴)، بسته نرم‌افزاری GQView با gThumb جایگزین شده، بسته نرم‌افزاری Camorama با Cheese جایگزین شده و بسته‌های bug-buddy، gdb و iptraf مجددا اضافه شده‌اند. Viola TEST-2 به طور رسمی از Compiz-Fusion، VirtualBox-OSE و GNU Flash Player پشتیبانی می‌کند. ویژگی‌ها: میزکار GNOME 2.22.1، محیط X.Org 7.3، هسته 2.6.24.4 به همراه وصله‌های CK، اصلاحیه CVE-2008-1669، TuxOnIce 3.0-RC، iwlwifi 1.2.33 به همراه پشتیبانی از led و powertop، راه‌اندارهای به‌روز شده هسته، مجموعه اداری OpenOffice.org 2.4.0 و مرورگر GNU Iceweasel 3.0 Beta 5.

اطلاعات بیشتر و لینک های دانلود:

error403
22-05-2008, 15:29
سلام دوستان
من امروز ÷ارسیکس رو نصب کردم ولی به یه مشکل برخوردم
من روی سیتمم دو تا ویندوز داشتم حالا موقع بوت و وقتی که میخوام سیتم عامل رو انتخاب کنم وقتی میرم روی windows ارور زیر میاد و نمیتونم ویندوز رو انتخاب کنم ممنون میشم کمکم کنید
booting 'windows 2k/xp/2003 (sdc1)'
chainloder (hd2,0)+2
NTLDR is missing
press ctrl+.... to reastart
راستی صفحه کیبوردم هم حرف ب (P) نداره
بازم ممنون

rootnt
22-05-2008, 22:43
مشکل از ویندوزته
فایل NTLDR رو از توی cd ویندوز کپی توی توی درایوش فکر کنم درست شه

Blossom
23-05-2008, 02:14
سلام دوستان
من امروز ÷ارسیکس رو نصب کردم ولی به یه مشکل برخوردم
من روی سیتمم دو تا ویندوز داشتم حالا موقع بوت و وقتی که میخوام سیتم عامل رو انتخاب کنم وقتی میرم روی windows ارور زیر میاد و نمیتونم ویندوز رو انتخاب کنم ممنون میشم کمکم کنید
booting 'windows 2k/xp/2003 (sdc1)'
chainloder (hd2,0)+2
NTLDR is missing
press ctrl+.... to reastart
راستی صفحه کیبوردم هم حرف ب (P) نداره
بازم ممنون

برای پ هم m رو بزن

error403
23-05-2008, 13:29
خیلی خیلی ممنون دوستان
با راهنمایی شما هر دو مشکل حل شد
موفق باشید

Ceramic
02-06-2008, 15:01
بعد از چندی احساس کردم که نشانگر ماوس پارسیکس خسته کننده شده است .

برای تعویض این نشانگر با مدل های جدید ، ابتدا نیاز دارید که نشانگرهای جدید را از اینترنت دانلود کنید :

پس از دانلود و نصب بسته ها ، در محیط ترمینال با فرمان زیر لیست نشانگر های قابل استفاده را مشاهده کنید :

update-alternatives --config x-cursor-theme

برای انتخاب هر یک از نشانگرها ، کافی است شماره ی آن را تایپ کنید و اینتر را بزنید .

برای اعمال کامل تغییرات ، یک بار لاگ آوت کنید و دوباره وارد شوید .

بسته های نصب شده در مسیر زیر قرار دارد :

/etc/x11/cursors

Ceramic
02-06-2008, 15:19
یه پرسش جدید .

همون طور که میدونین در محیط پارسیکس با فشردن همزمان Alt+Shift زبان کیبرد عوض میشه . اما مشکل اینه که این دو کلید در سمت راست فقط فارسی می کند و در سمت چپ فقط لاتین .

به بیان ساده تر ، وقتی زبان کیبرد فارسی باشه ، هر چقدر که Alt+Shift سمت راست کیبرد رو بگیریم ، زبان تغییر نمی کنه . همین موضوع در باره ی زبان لاتین و Alt+Shift سمت چپ هم صادقه .

آیا راهی وجود داره که مثل ویندوز ، این دو کلید در هر دو طرف زبان رو تغییر بده ؟

اگر اساتید راهنمایی کنن ممنون میشم .

sudotux
02-06-2008, 16:16
برای بهبود کیفیت تصویر و فونت ها در پارسیکس, بروی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه change desktop background را انتخاب کنید. به صفحه Fonts رفته و در قسمت Rendering گزینه Best shapes را انتخاب کنید. بروی Details کلیک کرده و در صفحه جدید Resolution رو به 96 تغییر بدید.

یک خبر :

زمان انتشار پارسیکس 1.5 موسوم به Viola به عقب افتاد. طبق برنامه جدید, آخرین نسخه آزمایشی پارسیکس 1.5 یعنی TEST-3 در تاریخ June 8th و زمان انتشار نسخه نهایی در تاریخ June 15th خواهد بود.

منبع :

Ceramic
02-06-2008, 17:11
برای بهبود کیفیت تصویر و فونت ها در پارسیکس, بروی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه change desktop background را انتخاب کنید. به صفحه Fonts رفته و در قسمت Rendering گزینه Best shapes را انتخاب کنید. بروی Details کلیک کرده و در صفحه جدید Resolution رو به 96 تغییر بدید.

یک خبر :

زمان انتشار پارسیکس 1.5 موسوم به Viola به عقب افتاد. طبق برنامه جدید, آخرین نسخه آزمایشی پارسیکس 1.5 یعنی TEST-3 در تاریخ June 8th و زمان انتشار نسخه نهایی در تاریخ June 15th خواهد بود.

منبع :

ممنون استاد

اما گزینه ی Subpixel Smoothing که درست زیر Best Shapes قرار گرفته برای مانیتور های ال سی دی بهترین گزینه است . ( خودش هم توی پرانتز گذاشته LCD's ) و من هم با آزمودن هر دو گزینه به همین نتیجه رسیدم

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در مورد آخرین پرسش بنده که مربوط به تغییر Layout کیبرد هست ، نظری ندارین ؟

Ceramic
04-06-2008, 08:56
دوستان عزیزی که از توزیع پارسیکس استفاده می کنند ، اگر نیاز به باز کردن یا مشاهده ی محتویات فایل های RAR داشتند ، می توانند در محیط ترمینال با کاربر روت از فرمان زیر استفاده کنند :

apt-get install unrar

بعد از اجرای فرمان حدود 95 کیلوبایت دانلود می شود و پس از آن قادر به مشاهده یا باز کردن آرشیوهای RAR خواهید بود .

Ceramic
05-06-2008, 08:37
پس از باز کردن نرم افزار Xfardic در محیط پارسیکس رامون ، تقریبا تمام رم آزاد اشغال می شود به گونه ای که اگر در همان حال یکی دو برنامه ی دیگر باز کنید ، سرعت سیستم تا حد هنگ کردن پایین می آید .

این مشکل را من در ویندوز هم با نرم افزار نارسیس مشاهده کرده بودم که ناشی از فعالیت بخش Auto OCR در آن نرم افزار بود . اما حتی در ویندوز اینقدر کندی در عملکرد سیستم مشاهده نمی شد .

آیا این یک باگ است ؟

Ceramic
05-06-2008, 10:54
امروز تصمیم گرفتم پارسیکس رامون رو آپدیت کنم .

برای این منظور طبق راهنمایی نسخه ی راهنمای فارسی ، ابتدا از فرمان

apt-get update

و سپس از فرمان

apt-get dist-upgarade

استفاده کردم . نتیجه :

884 upgraded, 167 newly installed, 53 to remove and 3 not upgraded.
Need to get 776MB of archives.
After unpacking 391MB of additional disk space will be used.

پناه بر خدا ! اما چاره ای هم نیست . شروع در ساعت 10:45 صبح ... ببینیم کی تموم میشه .

یک سئوال از اساتید : این کار پارسیکس رو به شرایط بهتری می رسونه ؟ و دیگه این که چطور 776 مگ آرشیو رو می خواد دانلود کنه اما نوشته بعد از باز کردن ، 391 مگ فضا رو خواهد گرفت ؟

m a j r i x
05-06-2008, 12:31
دوستان عزیزی که از توزیع پارسیکس استفاده می کنند ، اگر نیاز به باز کردن یا مشاهده ی محتویات فایل های RAR داشتند ، می توانند در محیط ترمینال با کاربر روت از فرمان زیر استفاده کنند :

apt-get install unrar

بعد از اجرای فرمان حدود 95 کیلوبایت دانلود می شود و پس از آن قادر به مشاهده یا باز کردن آرشیوهای RAR خواهید بود .

سلام
برنامه Peazip رو نصب کن

m a j r i x
05-06-2008, 12:38
پس از باز کردن نرم افزار Xfardic در محیط پارسیکس رامون ، تقریبا تمام رم آزاد اشغال می شود به گونه ای که اگر در همان حال یکی دو برنامه ی دیگر باز کنید ، سرعت سیستم تا حد هنگ کردن پایین می آید .

این مشکل را من در ویندوز هم با نرم افزار نارسیس مشاهده کرده بودم که ناشی از فعالیت بخش Auto OCR در آن نرم افزار بود . اما حتی در ویندوز اینقدر کندی در عملکرد سیستم مشاهده نمی شد .

آیا این یک باگ است ؟

با اینکه از xfardic استفاده نمیکنم ولی باید قابلیت swap رو فعال کنید تا از swap بجای RAM استفاده کنه

Ceramic
08-06-2008, 09:04
با اینکه از xfardic استفاده نمیکنم ولی باید قابلیت swap رو فعال کنید تا از swap بجای RAM استفاده کنه

چگونه این کار را بکنم استاد ؟ لطفا راهنمایی کنید . ( البته در هنگام بالا آمدن پارسیکس گزینه ای می بینم به نام Activating Swap که انجام می شود . آیا این همان نیست ؟ )

Ceramic
08-06-2008, 09:13
OOOOOOOOOOOPSSSSSSS

الحذر !! الحذر !!!

بعد از گذشت 15 ساعت و دانلود و نصب 760 مگ پکیج های جدید به جای قبلی ها و نصب آن و ری استارت سیستم ، نتوانستم وارد محیط گنوم شوم . گزینه ی Failsafe هم از کار افتاده بود و .... اینترنت هم قطع بود . در محیط Extreme Failsafe کوشیدم تا وارد گنوم شوم اما ظاهرا چندین بسته که آپدیت شده با مجموعه ی گنوم تطابق ندارد . فهرست طولانی ای از پکیج ها (‌عموتا پکیج های گنوم ، ناتیلوس و چند برنامه ی اصلی دیگر ) ردیف شده بود که با نسخه ی مورد نیاز تطبیق نداشت .

نتیجه ؟ نصب یک نسخه ی جدید از پارسیکس !

لطفا دوستان برای آپدیت پارسیکس از ترمینال استفاده نکنند ! یا این که اگر حوصله ی دردسر فراوان دارند ، این کار را انجام بدهند .

taia
08-06-2008, 10:13
OOOOOOOOOOOPSSSSSSS

الحذر !! الحذر !!!

بعد از گذشت 15 ساعت و دانلود و نصب 760 مگ پکیج های جدید به جای قبلی ها و نصب آن و ری استارت سیستم ، نتوانستم وارد محیط گنوم شوم . گزینه ی Failsafe هم از کار افتاده بود و .... اینترنت هم قطع بود . در محیط Extreme Failsafe کوشیدم تا وارد گنوم شوم اما ظاهرا چندین بسته که آپدیت شده با مجموعه ی گنوم تطابق ندارد . فهرست طولانی ای از پکیج ها (‌عموتا پکیج های گنوم ، ناتیلوس و چند برنامه ی اصلی دیگر ) ردیف شده بود که با نسخه ی مورد نیاز تطبیق نداشت .

نتیجه ؟ نصب یک نسخه ی جدید از پارسیکس !

لطفا دوستان برای آپدیت پارسیکس از ترمینال استفاده نکنند ! یا این که اگر حوصله ی دردسر فراوان دارند ، این کار را انجام بدهند .

بارها گفته شده بود که upgrade به یک ورژن جدید توصیه نمی شه مخصوصا اگر اینترنتون ضعیفه و شانس بد دانلود شدن و یا دانلود نشدن برخی بسته ها در هنگام دریافت هست! چون بعد هنگام نصب یک بسته ی خراب یعنی یک وابستگی خراب و یک نصب ناموفق.
شما چرا از دستور apt-get dist-upgrade استفاده کردید؟
دستور مناسب برای آپدیت سیستم apt-get upgrade هست.

Ceramic
08-06-2008, 10:21
بارها گفته شده بود که upgrade به یک ورژن جدید توصیه نمی شه مخصوصا اگر اینترنتون ضعیفه و شانس بد دانلود شدن و یا دانلود نشدن برخی بسته ها در هنگام دریافت هست! چون بعد هنگام نصب یک بسته ی خراب یعنی یک وابستگی خراب و یک نصب ناموفق.
شما چرا از دستور apt-get dist-upgrade استفاده کردید؟
دستور مناسب برای آپدیت سیستم apt-get upgrade هست.

والله اینترنت بنده 256 هست اما سرعت سرورهای FTP خیلی پایین میاد

در ثانی اون دستور رو من از راهنمای خود پارسیکس برداشتم .

:13:

m a j r i x
08-06-2008, 18:14
چگونه این کار را بکنم استاد ؟ لطفا راهنمایی کنید . ( البته در هنگام بالا آمدن پارسیکس گزینه ای می بینم به نام Activating Swap که انجام می شود . آیا این همان نیست ؟ )
آٰره باید swap فعال کنید

moslem.b
08-06-2008, 22:32
بکگراند ورژن جدید رو از کجا میشه گیر اورد؟

sudotux
10-06-2008, 20:35
Parsix GNU/Linux 1.5r0-TEST-3 منتشر شد

سومین ( و آخرین ) نسخه آزمایشی Parsix GNU/Linux 1.5 موسوم به Viola منتشر شد. این نسخه به همراه هسته جدید، تعداد زیادی بسته نرم‌افزاری به‌روز شده و تصحیحاتی برای اشکالات گزارش شده منتشر شده است. تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن پارسیکس و دبیان تا تاریخ ۷ ژوئن ۲۰۰۸ هماهنگ شده، تعدادی از اشکالات گزارش شده برطرف شده (۸۶، ۹۰، ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۵، ۱۰۶، ۱۰۸، ۱۱۰، ۱۱۸، ۱۱۹، ۱۲۰، ۱۲۲، ۱۲۴، ۱۲۶و ۱۲۹)، بسته نرم‌افزاری GQView با gThumb جایگزین شده، بسته نرم‌افزاری Camorama با Cheese جایگزین شده و بسته‌های bug-buddy، gdb و iptraf مجددا اضافه شده‌اند. پارسیکس Viola به طور رسمی از Compiz-Fusion، VirtualBox-OSE و GNU Flash Player پشتیبانی می‌کند. ویژگی‌ها: میزکار GNOME 2.22.2، محیط X.Org 7.3، هسته 2.6.24.4 به همراه وصله‌های CK، اصلاحیه CVE-2008-1669، TuxOnIce 3.0-RC، iwlwifi 1.2.33 به همراه پشتیبانی از led و powertop، راه‌اندازهای به‌روز شده هسته، مجموعه اداری OpenOffice.org 2.4.0 و مرورگر GNU Iceweasel 3.0 RC1. برای اطلاعات دقیق‌تر، صفحه نکات انتشار را ببینید.

دوستان اگر وقت و امکانش را دارید در تست و گزارش اشکالات نسخه جدید کمک کنید !

بکگراند ورژن جدید رو از کجا میشه گیر اورد؟

در صفحه نکات انتشار, لینک داده شده است:

rootnt
29-06-2008, 15:02
پس از یک تاخیر دو هفته‌ای، با افتخار به اطلاع می‌رسانیم که نسخه‌ نهایی Parsix GNU/Linux 1.5r0 موسوم به Viola منتشر شد. این نسخه به همراه هسته جدید، تعداد زیادی بسته نرم‌افزاری به‌روز شده، مستندات به‌روز شده، سیستم نصب بهینه سازی شده و تصحیحاتی برای اشکالات گزارش شده منتشر شده است. تمامی بسته‌های نرم‌افزاری با مخازن پارسیکس و دبیان تا تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۰۸ هماهنگ شده، تعدادی از اشکالات گزارش شده برطرف شده (۸۶، ۸۸، ۹۰، ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۵، ۱۰۶، ۱۰۸، ۱۱۰، ۱۱۸، ۱۱۹، ۱۲۰، ۱۲۲، ۱۲۴، ۱۲۶و ۱۲۹)، بسته نرم‌افزاری GQView با gThumb جایگزین شده، بسته نرم‌افزاری Camorama با Cheese جایگزین شده و بسته‌های nmap و iptraf مجددا اضافه شده‌اند.پارسیکس Viola به طور رسمی از Compiz-Fusion، VirtualBox-OSE و GNU Flash Player پشتیبانی می‌کند. ویژگی‌ها: میزکار GNOME 2.22.2، محیط X.Org 7.3، هسته 2.6.24.4 به همراه وصله‌های CK، اصلاحیه CVE-2008-1669، TuxOnIce 3.0-RC7، iwlwifi 1.2.33 به همراه پشتیبانی از led و powertop، راه‌اندارهای به‌روز شده هسته، مجموعه اداری OpenOffice.org 2.4.0 و مرورگر GNU Iceweasel 3.0 RC2. برای اطلاعات دقیق‌تر، صفحه نکات انتشار و تصاویر Viola را ببینید. دریافت:

parsix_1.5r0-i386.iso

parsix_1.5r0-amd64.iso

سرعت سرور ها هم خوبه ، ۳۰ کیلوگرم در ساعت سرعت دارم (آخرین سرعت)

moslem.b
30-06-2008, 08:05
بعد از عوض کردن ویندوز چجوری میتونم منوی بوت پارسیکس رو برگردونم

rootnt
30-06-2008, 08:36
اینجا توضیح داده

توی قسمت مقالات هم یکی هست:

moslem.b
30-06-2008, 12:43
خیلی ممنونــــــــــــــــــــ ـــــــــــــم

c30tehran
06-07-2008, 16:24
من می خواستم parsix

رو دانلود کنم نمی دانم چرا پلت فرم اینتل دانلود نمی شد

متوجه شدم یک فرمت parsix_1.5r0-amd64.iso.md5

وجود دارد که دبه نظرم مستقل از پلت فرم هم دارد

ولی سر در نیاوردم چون تنها یک فایل متنی بود و تنها

99cee69af2a29275743c5acf48588019 parsix_1.5r0-amd64.iso
وجود داشت که نمی دانم یعنی چه البته اول با دانلود میجر دانلود کردم این شد

ولی دوباره با مرورگر دانلود کردم فایل پلت فرم ای ام دی ظاهر شد

انها یعنی چه

rootnt
06-07-2008, 16:44
برای دانلود پارسیکس اگر مشکل داشتی یه بار دیگه امتحان کن تا از یه سرور دیگه دانلود کنه (سرورهای sf.net) البته احتمالا راه دیگه ای هم داره که خودتون میرور رو انتخاب کننید که من دیگه نمی دونم
در مورد md5 هم قبلا صحبت شده بود. یک الگوریتم رمز نگاریه که استفاده های گوناگون داره و در اینجا برای چک کردن درستی دریافت فایل iso به کار می ره
ضمنا دوست خوبم شما باید این مسئله رو در تاپیک اختصاصی پارسیکس مطرح می کردید
بزودی من منتقلش می کنم

sudotux
30-07-2008, 14:46
نسخه به‌روز شده جدیدی از Parsix GNU/Linux 1.5 موسوم به Viola منتشر شد. Viola r1 با مخازن پارسیکس و دبیان Testing به تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۰۸ هماهنگ شده است. این نسخه حاوی تعدادی اصلاحیه، راه‌اندازهای به‌روز شده هسته، مستندات به‌روز شده و X.Org به‌روز شده می‌باشد. ویژگی‌ها: میزکار GNOME 2.22.3، مرورگر GNU Iceweasel 3.0.1، پیام‌رسان Pidgin 2.4.3 و مجموعه اداری OpenOffice.org 2.4.1. پارسیکس Viola به طور رسمی از Compiz-Fusion، VirtualBox-OSE و GNU Flash Player پشتیبانی می‌کند. برای اطلاعات دقیق‌تر، صفحه نکات انتشار را مشاهده کنید.

Download

نسخه ۳۲ بیت :

نسخه ۶۴ بیت :

samaneh87
07-08-2008, 22:55
سلام
چطوري با پارسيكس وصل اينترنت شم؟هر كاري ميكنم نميشه لطفا منو راهنمايي كنيد البته بي زحمت به طور كامل راهنمايي كنيد
مرسيييييييييييييييييييييي ييي

Blossom
07-08-2008, 23:10
سلام
چطوري با پارسيكس وصل اينترنت شم؟هر كاري ميكنم نميشه لطفا منو راهنمايي كنيد البته بي زحمت به طور كامل راهنمايي كنيد
مرسيييييييييييييييييييييي ييي

به قسمت Modem FAQ برین و خروجی دستور زیر رو اونجا بنویسین:

البته برای اجرای دستور کلید‌های Alt+F2 رو بزنین و تایپ کنید تو پنجره‌ی باز شده gnome-terminal و بعد اینتر رو بزنید.
راه دیگه اینه که از منوی Applications قسمت Accessories برنامه‌ی ترمینال رو اجرا کنید و دستور بالا رو اونجا بنویسین.

c30tehran
10-08-2008, 10:49
من پارسیکس رو ظاهرا نصب کردم و بعد از ریست متعجب شدم چون در منو گراب تنها ویندوز مانده و در صورتی که قبلا سوزه و اوبونتو رو هم در منو گراب داشتم ونمیدانم مشکل کار کجا بوده و چرا همچین مشکلی بوجود آمد؟

---------------------------------------------------------

بعد از نصب چطور امکان پوشه
emoh
در درايو ريشه قرار دارد را به يک درايو انتقال داد

Blossom
10-08-2008, 10:55
من پارسیکس رو ظاهرا نصب کردم و بعد از ریست متعجب شدم چون در منو گراب تنها ویندوز مانده و در صورتی که قبلا سوزه و اوبونتو رو هم در منو گراب داشتم ونمیدانم مشکل کار کجا بوده و چرا همچین مشکلی بوجود آمد؟

---------------------------------------------------------

بعد از نصب چطور امکان پوشه
home
در درايو ريشه قرار دارد را به يک درايو انتقال داد

خب به صورتی دستی سوزه و اوبونتو رو به

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید اضافه کن. اگر توی پارتیشنی که قبلا پوشه‌ی /boot در اون وجود داشته باشه بگردی، می‌تونی منوی قبلی رو پیدا کنی و از اون کمک بگیری.
برای پوشه‌ی home هم با ویرایش fstab این کار امکان پذیره... از دوستان بخواین راهماییتون کنن هرچند قبلا توضیح داده شده (من الان یکم سرم شلوغه، ببخشید)